Arbeidsverbod voor 14- en 15-jarigen bij verlenging van de leerplicht Den Haag krijgt een tweede schouwburg ADVIES VAN DE S.E.R. Invoering voorlopig nog niet mogelijk Minister Vondeling sprak voor TV over het kern probleem in de landbouw Drie meisjes verdwenen Arnemuiden en Nieuwland willen niet worden samengevoegd Werkloosheid in het noorden groter dan elders Tweede fase van het polio- vaccinatieprogram Nu alle jaargangen van 1952 tot en met 1957 aan de beurt Engels oorlogsschip met zware averij gestrand Bemanning in veiligheid Leeftijdsgrens opgeheven voor A.W.-arbeiders Nog geen overtredingen officieel geconstateerd Kerkelijk Nieuws Vorig jaar verdronken in ons land 669 mensen Ook minister Luns geeft Bang-Jensen ongelijk Indonesië wil Nederlandse vaklitteratuur houden Vluchtberg uit 1288 ontdekt in Dreischor Tegen PTT-beambte, die f 37.000 verduisterde, 2 jaar geëist Veestal onder stroom; zeven koeien gedood Glazen stad in 't geweer tegen opmars van de stenen stad Vrouw presidente van artsenorganisatie Noord-Nederland in de knel door de zuigkracht van het westen Prof. A. J. Bernet Kempers directeur openluchtmuseum Oudheidkundige vondsten in Egypte De A.N.W.B. krijgt een nieuw gebouw Het einde van Spoetnik I wOENSDAG 15 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COC KAN 1 De Sociaal-Economische Raad heeft aan de regering advies uitgebracht over de bedrijfsarbeid van 15-jarige meisjes en i4_ en 15-jarige jongens, die thans, na dat ze niet meer leerplichtig zijn, geen volledig voortgezet dagonderwijs genie ten Dit aantal is nog altijd groot. Vol gens de S.E.R. verdient het de voorkeur dat alle 14- en 15-, arigen, voor wie dit thans nog niet het geval is, volledig voort gezet dagonderwijs zouden volgen. Voor deze jeugdigen zijn er nog velerlei ont wikkelingsmogelijkheden, die worden af gesneden als zij het beschutte milieu van onderwijs en pedagogische vorming reeds verlaten. Volgens de S.E.R. zou in de ar beidswet een verbod tot het verrichten van arbeid voor 14- en 15-jarigen moeten worden opgenomen. Dit arbeidsverbod zal met een verlenging van de leerplicht worden verbonden. Naar het oordeel van de raad is men echter in onderwijskrin gen nog niet gereed om een arbeidsver bod annex leerplicht van 14- en 15-jarigen met succes te verwerken. Bovendien heeft het onmiddellijk onttrekken van een groot Het kernprobleem, waarvoor de nieu we minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, zich ziet geplaatst, is naar zijn mening de vraag hoe in de landbouw vraag en aan bod op elkaar kunnen worden afgestemd. De minister zei dit in een vraaggesprek met een verslaggever van het televisie journaal, dat gisteravond werd uitgezon den. De minister achtte het nog enigszins voorbarig, nu al aan te geven hoe hij dit probleem zal trachten op te lossen, „Het ligt voor de hand te denken aan prijsma- nipulaties. In het algemeen is het zo, dat wanneer we.de prijzen verlagen, de produk- tie wat kleiner wordt, maar in de land bouw is dat niet altijd het geval. Soms gebeurt het omgekeerde. Dat heeft men ervaren in Amerika. Men heeft daar ge probeerd de produktie in te krimpen, maar het resultaat is geweest dat zij veel ho ger; werd dan ooit in de loop der jaren het geval was geweest." De minister zei in dit vraaggesprek zich bijzonder veel voor te stellen van het con tact met zijn voorganger, dr. S. L. Mans- holt, die nu lid L geworden van de Euro pese Economische Commissie. „Wij komen echter r een andere positie ten opzichte van elkaar te staan dan tot nu toe het geval was. De heer Mansholt heeft nu tot eerste taak Europese land bouwpolitiek te voeren en wij hebben in de eerste plaats tot taak Nederlandse land bouwpolitiek te voeren. Ik hoop, dat deze veel op elkaar zullen lijken, maar er kun nen wel eens tegenstellingen komen," al dus minister Vondelin_ Bosch. In Alkmaar maken zich twee ouderpa ren ongerust over hun dochters. De 17-ja- rige Annie de Jong en de 19-jarige Liesje Buter zijn namelijk sinds maandagoch tend spoorloos. Tussen acht uur en half ne gen verlieten zij de ouderlijke woning. Het oudste meisje ging het auis uit met de me dedeling, dat zij naar Amsterdam moest om het zoontje van een Alkmaarse fami lie, waar zij hulp in Je huishouding was, weg te brengen, 's Avonds echter vernam haar moeder dat dit niet waar was. Bij in formatie ten huize van de vriendin Annie bleek, dat ook deze verdwenen was. De kapper, bij wie ze in betrekking was, had haar de hele dag niet gezien. Haar ouders dachten aanvankelijk, dat zij naar Am sterdam zou zijn gegaan, waar zij be vriend was met een Surinamer. Een on derzoek dat de politie instelde wees echter uit, dat de Surinamer het meisje niet had ontmoet. Het oudste meisje was bevriend met een 39-jarige Egyptenaar, die met een landgenoot enkele weken in een Alk- maars hotel had gelogeerd en die zaterdag ten huize van Annie's ouders nog een af- scheidsfuifje had gegeven. Deze Egypte naar, die met haar over trouwplannen had gesproken, zou, evenals zijn landgenoot, maandag per vliegtuig aar Egypte terug keren. Daar de meisjes geen passen bij zich hadden acht men het niet waarschijn lijk dat zij met de Egyptenaren zijn mee gegaan. Sinds maandag wordt in Swalmen een zestienjarig meisje vermist. Zij was maandag op de fiets weggegaan en toen zij dinsdag nog niet terug was, waarschuw den haar ouders de politie. Met een speur hond heeft deze de omgeving afgezocht en in de bossen in de gemeente Beesel de fiets van het meisje gevonden. Verder ont breekt ieder spoor. De vissers van Arnemuiden en de boe ren van Nieuwland, die, als de plannen van minister Struycken worden uitgevoerd, in de toekomst in één gemeente zullen wo nen, hebben te kennen gegeven, dat zij samenvoeging van Arnemuiden en Nieuw land onaanvaardbaar achten. Als voor naamste bezwaar wordt de zeer verschil lende geaardheid van de bevolkingen aan gevoerd. Een wrijvingspunt is onder meer de cafésluiting en de beoefening van sport op zondag. In Arnemuiden is men voor sluiting van café's en tegen sport op zon dag en in Nieuwland is het juist andersom. Arnemuiden is een sinds eeuwen bestaan- de vrij gesloten gemeenschap van vis sers, terwijl de gemeente Nieuwland uit gesproken agrarisch is. Hieruit verklaart men de verschillen in mentaliteit en zelfs in dialekt van deze twee bevolkingen. De Nieuwlanders vrezen bovendien over heersing door Arnemuiden, dat meer in woners heeft. aantal jeugdigen aan het arbeidsproces economische bezwai'en. De raad meent, dat een brug naar het arbeidsverbod an nex verlenging van de leerplicht zou kun nen worden geslagen door eventuele ge leidelijke invoering van verplicht onder wijs voor 14- en 15-jarigen van bijvoor beeld één of twee halve dagen per week. Deze verplichting zou uiteraard moeten worden aangepast aan de wettelijk geoor loofde werktijden van de jeugdigen. La ter zou dit onderwijs kunnen worden uit gebreid tot twee dagen per week. Daar na kunne verdergaande stappen v. rden overwogen. In de drie noordelijke provincies is de werkloosheid aanmerkelijk hoger dan el ders in het land. De verhouding van de structurele werkloosheid tot de conjunc tuur is ook hier aanmerkelijk ongunstiger dan elders. Het aantal werklozen bedroeg in Friesland in december 1956 6200 en in december 1957 9900. Vooral in oostelijk Friesland is de werkloosheid vrij sterk ge stegen. Niet alleen in de bouwnijverheid, maar ook in de landbouw neemt de werk loosheid toe. In de provincie Groningen steeg het aantal werklozen van 6855 in december 1956 tot 9745 in december 1957. Vele be drijven zoeken echter nog naar een vesti gingsplaats in Groningen, waardoor er waarschijnlijk later in het jaar meer werkgelegenheid komt. In Drente is het aantal werklozen in één jaar tijd gestegen van 7750 tot 10.585, vooral door de geringe werkgelegenheid in de veenderijen. Een nieuwe fase van het regeringspro gramma voor inentingen tegen de kinder verlamming staat voor de deur. Vandaag arriveert op Schiphol een zending Salk- vaccin uit de V.S. voldoende voor 540.000 injecties. Het is de eerste van een iertal zendingen van tezamen tweeduizend liter vaccin. Zo ziet het programma er uit: 1. de in 1955 geboren kinderen, die najaar 1957 al twee injecties tegen de doIio kre gen, ontvangen omstreeks juli hun derde en laatste prik. 2. De in 1952 tot en met 1954, alsmede de in 1956 en 1957 geboren kinderen zullen tussen 15 februari hun eerste en tweede prik ontvangen om reeds een redelijke be scherming te hebben verkregen als de zo merse polio-topperiode aanbreekt Voor de uitvoering van dit schema is de invoer van ruim 2000 liter Salk-vaccin ver eist. In 1959 hoopt men het vaccin in eigen land te kunnen vervaardigen. Het transport van het zes maanden houdbare vaccin is een ingewikkelde zaak. De entstof mag niet kouder dan twee. en niet warmer dan 10 graden celsius zijn Het is de KLM niet toegestaan, het vaccin per speciaal koelvliegtuig van Indianapolis naar New York te vliegen én daarom ge schiedt dit in non-stopritten met koel trucks van de fabriek. Na zorgvuldige controle neemt de KLM in New York de lading over en vliegt de dozen met vaccin naar Schiphol, waar het vaccin opnieuw grondig wordt gecontro leerd. alvorens overbrenging naar de koel ruimten van het rijksinstituut voor volks gezondheid in Bilthoven plaats heeft. Daar begint men dadelijk met het ge reedmaken van de dozen voor de verzen ding naar de verschillende vaccinatiecen tra in ons land. De volgende zendingen vaccin worden op 8 februari en op 1 en 28 maart verwacht. DEN HAAG (ANP RTR) Het 750-ton metend^ Britse oorlogsschip „Barcombe" is met dertig nan aan boord gestrand bij het eiland Garvellach aan de Schotse west kust. Aanvankelijk had het schip geseind, dat het bij Oronsay aan de grond zat, met het gevolg dat hefschroefvliegtuigen en nepen die w rden uitgezonden, het niet konden vinden. De Schotse westkust is door de vele ro. n en eilandjes met in hammen zeer onoverzichtelijk en boven dien was het zicht dinsdag zeer. slecht. Een sleepboot heeft dinsdagavond radio contact met de „Barcombe" gehad. De sleepboot meldde, dat het oorlogsschip bij de stranding verscheidene gaten in de romp eeft opgelopen. Enige bemannings leden d:e de „Batcombe" hadden verlaten, zijn er als gevolg van het koude weer slecht aan toe. LONDEN, (UP) Pas na twintig uur zoeken heeft de Engelse marine de „Bar combe" gevorden en wel bij Garvellach in de Firth of Lome, twintig mijl te- noor den van de laatst opgegeven positie. Het schip is ernstig beschadigd en ligt tot aan het dek in het water. De gehèle bemanning kon gered worden. In de eerste twee weken van december 1957 golden in een aantal rayons van ge westelijke arbeidsbureaus bijzondere leef tijdsgrenzen, op grond waarvan werklo zen niet in aanmerking kwamen voor toe lating tot de aanvullende werkgelegen heid. Op 16 december zijn in alle rayons de bijzondere leeftijdsgrenzen opgeheven. In zeer veel rayons, waar bijzondere leeftijd: grenzen gegolden hebben, zijn geen arbeiders ten gevolge van deze maat regel werkloos gebleven. De totalen van de niet toegelaten arbeiders, die werkloos gebleven zijn, vormen slechts fracties van de aantallen arbeiders, die wèl in aanmerking kwamen voor of reeds werk zaam waren bij de aanvullende werken. Dit heeft minister Suurhoff geantwoord op vragen 'ar het Tweede-Kamerlid de heer Vredeling (P.v.d.A.) /Valeving prijsstop welk De Haarlemse politie en de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hebben de laatste dagen controle uitge oefend op de naleving van de prijsstop- beschikking voor melk en melkprodukten. die vrijdag is afgekondigd. Voor zover kon worden nagegaan hebben de melkhande laren in Haarlem, die aan de sanering van de bezorging hebben meegewerkt, zich gehouden aan de prijsstop en de prijzen van de flessenmelk en de melkprodukten teruggebracht op hel prijsniveau van 31 december. Maandag moesten enige bewoners van de Krelagestraat. echter nog de door de melkhandelaren vastgestelde prijsverho ging betalen. De betreffende melkhande laar handelde dus in strijd met. de ministe riële beschikking. „We hebben lak aan de minister en trekken ons van de prijsstop niets aan", zou hij hebben gezegd. Enige bewoners van de Krelagestraat hebben daarop een telegram naar de minister van Economische Zaken gezonden, waarin zij schreven, dat „ondanks de afgekondigde prijsstop de Haarlemse melkhandel voort gaat met het negeren van de ministeriële beslissing onder het motto: wij vechten deze strijd met de minister op de rug van de consumenten uit". De betreffende be woners hebben de minister verzocht in te grijpen. Dinsdag verlangde de melkhande laar echter de verlaagde prijs. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ens (N.O.P.) M. A. Visser te Warffum. Beroepbaar. - Ds. G. J. Droppers, leger- predikant te Rotterdam, stelt zich beroep baar, Geref. Kerken Beroepen te Hellendoorn W. Bos, kand. te Apeldoorn; te Rotterdam-Feyenoord J. Wessel te Neede. Bedankt voor Oosterend (Fr.) J. M. van den Brink, kand. te Alphen a.d. Rijn; voor Zutphen H. J. van Duinen te Willem stad. Tweetal te Zwolle (vac. 4de pred.pl.) E. Jansen te Aduard en E. J. Wassink te Bus- sum. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Musselkanaal B. van Zuyle- kom, kand. te Rotterdam. Bedankt voor Zuidhorn K. Brüning te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Sassenheim A. H. Schippers te Hillegom en C. Langbroek te Nieuwe- Pekela. Tweetal te Schiedam G. Blom te Meer kerk en H. C. van der Ent te Werkendam. Bedankt voor Doornspijk G. Blom te Meerkerk. Geref. Gemeenten Beroepen te Wageningen H. van Gilst te Dirksland, Tweetal te Hendrik Ido Ambacht H. van Gilst te Dirksland en H. Rijksen te Vlaar- dingen. Vorig jaar zijn in ons land 669 personen verdronken, namelijk 61 inzittenden van te water gereden auto's en verder 229 jon gens, 48 meisjes, 279 mannen en 52 vrou wen. In 1956 verdronken 545 personen. Het totaal aantal te water geraakte per sonen in 1957 was 1615. Daarbij waren 501 inzittenden van auto's. In 1956 was het totaal 1593. In 1957 reden 661 auto's te water. In 1956 waren het er 595. Deze cijfers zijn medegedeeld door de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart in verband met de weigering van de heer Bang-Jensen, secretaris van de commissie der UNO, die een onderzoek heeft ingesteld naar de opstand in Hongarije, om de namen te noe men van Hongaren, die een verklaring voor die commissie hebben afgelegd, heeft de heer Luns, minister van Buitenlandse Zaken, medegedeeld dat de secretaris-ge neraal van de UNO betrokkene herhaalde lijk heeft doen verzoeken bedoelde stuk ken aan de UNO over te dragen ter veilige bewaring. De heer Bang-Jensen heeft, aan deze verzoeken evenwel geen gevolg gege ven, hoewel hij daartoe gehouden was. Documenten van organen der UNO zijn het eigendom van de organisatie. De secretaris-generaal is persoonlijk verantwoordelijk voor de beveiliging van geheime stukken, zoals die in kwestie. Dei-gelijke stukken zijn voor niemand bin nen of buiten het secretariaat toegankelijk, aldus de minister. De minister twijfelt er niet aan, dat de heer Bang-Jensen ernstig meent, dat de door hem gevolgde gedrags lijn de juiste is. Hij is evenwel van oordeel dat de heer Bang-Jensen er ten onrechte van uitgaat, dat de verantwoordelijkheid in dezen niet bij de secretaris-generaal, doch bij hem persoonlijk ligt. Op 17 decem ber heeft de speciale commissie zelf zich over deze kwestie beraden. De centrale directie der P.T.T. deelt ons mede: „Van de Indonesische regering werd destijds een kennisgeving ontvangen dat de invoer van kranten, tijdschriften en andere publikati.es, zoals aanplakbiljetten, folders enzovoort in de Nederlandse taal verboden is. Thans wordt door de Indonesische post administratie medegedeeld dat in de Neder landse taal gestelde boeken voor gebruik in beroep, wetenschap en opvoeding (met uitzondering van die, welke betrekking hebben op Nederland en de Nederlandse taal) zijn toegelaten. Omtrent de invoer van wetenschappelijke tijdschriften zullen te zijner tijd nadere mededelingen volgen." Bij afgravingen in de polder Dreischor op het eiland Schouwen-Duiveland is men op een vluchtberg gestuit, die volgens deskundigen van de rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek dateert uit omstreeks 1288, vlak voor of ten tijde van de St. Aagtenvloed, waarbij Dreischor zwaar moet hebben geleden. De berg is in de loop der eeuwen ver afgevlakt. De top was nog slechts tachtig centimeter boven N.A.P. De zeeafzetting onder de berg werd op 35 centimeter be neden N.A.P. gevonden. De doorsnede van de berg was 80 meter. Opvallend was het grote aantal schapen- of geitenbeen deren in de ophoging. Deze botten waren niet van begraven kadavers, maar van dieren die voor consumptie hebben gediend. Dit kon worden afgeleid uit het feit, dat de beenderen waren doorgehakt. Er is tevens een aantal hoektanden van manlijke varkens gevonden en botten van runderen en paarden. Voorts zijn in de berg scherven en gebruiksvoorwerpen gevonden die uit de periode tussen de tiende en de dertiende eeuw stammen. Enige brokken tufsteen, waaronder een stuk van 35 bij 20 bij 6 centimetei-, zou den een aanwijzing kunnen zijn dat op de ze plaats ook een of ander bouwwerk heeft gestaan. Naar de mening van deskundi gen is de vluchtberg iet middelpunt ge weest van een vroege nederzetting, toen de schapenteelt op de schorren nog hoofd middel van bestaan was. De berg lag niet ver van de zeedijk en van het vroegere Sunnameer. De hoofdredacteur der New York.se editie van het communistische blad „Daily Worker", Simon W. Gerson, bekijkt het laatste nummer van zijn krant. De verschijning ervan is name lijk gestaakt wegens gebrek aan be langstelling en financiën. Maar van de voorpagina schreeuwt een kop: „We komen terug". Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terechtgestaan een P.T.T.-beambte uit 's-Hertogenbosch wegens verduistering van f 37.000 in de periode van 1 augustus 1956 tot 31 oktober 1957. Het geld gebruik te hij onder meer voor reizen met een vriendinnetje naar het buitenland. In zijn angst voor ontdekking had hij nog getracht het geld terug te verdienen door een han del in tweedehandse auto's te beginnen, die hem echter alleen maar verlies had opge leverd. De officier van Justitie eiste twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Kemenade uit Eindhoven, vroeg de recht bank eerst de gebruikelijke rapporten over de verdachte te laten uitbrengen, voordat zij uitspraak doet. De onderhandelingen van het Haagse gemeentebestuur met de bestuurderen van de Oosterkerk in Den Haag zijn in een zo danig stadium, dat spoedig een voorstel kan worden verwacht deze kerk tot schouwburg te verbouwen. Nadat de Klei ne Comedie en Scala waren afgebroken beschikte Den Haag tot nog toe over één schouwburg. In de komende herfst is de stad weer een schouwburg rijker. De Oosterkerk ligt tegenover het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Door nog niet opgehelderde oorzaak kwam gistermiddag bij het aanleggen van een nieuwe elektrische installatie in de proefboerderij Overijsel te Heino, een ge deelte van de veestal onder stroom te staan, waardoor zeven van de veertig koeien werden gedood. Onder deze dieren, die een waarde vertegenwoordigen van ongeveer f 7000 bevonden zich twee exem plaren met bijzondere fokwaarde. De ge dode dieren, die niet verzekerd waren, werden onmiddellijk geslacht. In een bijeenkomst in Delft, georgani seerd door de provinciale organisatie van veilingen in Zuid-Holland en de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap is ge pleit voor de bescherming van ,.de glazen stad" (het Westland) tegen de opmars van de stenen stad. Betoogd werd, dat door de tuinbouw (voornamelijk platglas, koude en warme kassen en warenhuizen) tussen de 50.000 en 100.000 gulden per arbeidskracht is ge ïnvesteerd, waarvan in de laatste zeven jaar ruim 150 miljoen gulden, buiten de vele verzorgende en toeleverende bedrij ven, de veilingen en de verkooporganisa ties. Vergeleken bij andere takken van industrie kan de tuinbouw als zeer kapi taalintensief worden beschouwd. Het is daarom alleen al de vraag of het econo misch verantwoord is voor stadsuitbrei ding en opbouw van andere industrieën tuinbouw: >nd op te offeren. Men kan de tuinbouwbedrijven niet meer als „groentewinkels" beschouwen, zo werd gezegd. De meeste telers zijn op één of enkele produkten gespecialiseerd. Deze gespecialiseerde bedrijven vormen met hun diverse tijden van aflevering een patroon, waarop de afzet via de veilingen en de gunstige tijden voor uitvoer naar het buitenland is gebaseerd. Snijdt men willekeurig een aantal bedrijven uit, dan komen tal -an andere bedrijven in moei lijkheden, terwijl hogere veilingkosten op de overige bedrijfsgenoten gaan drukken. De veilingomzet bedroeg in 1957 2910 miljoen. Het is uiterst moeilijk, een tuinbouw bedrijf te verplaatsen. Tal van gunstige plaatselijke factoren hebben tot de grote omvang van de tuinbouw in het Westland geleid. Men noemde het een nationaal be lang, dat de tuinbouw in deze streek be houden blijft. „Planologen hebben de Zuidhollandse tuinbouw al op Flakkee, in Noord-Nee' „rland, in de Gelderse Vallei, tussen Nijmegen en Arnhem, maar alleen nog niet op de Mookerhei gewenst. Ge zien alle factoren en de welvaartbrengen- de functie behoort de Zuidhollandse tuin bouw de eigen plaats van vestiging te hou den", zo werd verklaard. Mevrouw J. W. van den Blink-Rolder is tot voorzitster van de Koninklijke Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst gekozen. Zij is de eerste vrouw die de voorzitterszetel van deze artsenorganisatie bezet. Zij is districtsgeneeskundige van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor te Rotterdam. Haar echtgenoot is notaris te Amsterdam. Mevrouw Van den Blink-Rolder maakt al geruime tijd deel uit van het hoofdbe stuur en was ook lid van het afdelingsbe stuur Amsterdam. „De voortdurende zuigkracht van het wes ten heeft tot gevolg dat een onevenredig groot gedeelte van de economische, socia le en culturele krachten van elders wor den weggetrokken, waardoor de harmo nische ontwikkeling van ons land als ge heel in de knel komt. De ontwikkeling van Noord-Nederland wordt hierdoor in ernsti ge mate gestagneerd." Dit heeft de burge meester van Groningen, de heer J. Tuin, in zijn nieuwjaarsrede in de gemeente raad verklaard. Hij zei voorts dat het ver trek van mensen uit de noordelijke pro vincies de laatste jaren een zeer grote om vang heeft aangenomen. Alleen reeds in de periode 1950-1956 vertrokken uit het noorden des lands 61.000 personen meer dan er zich vestigden. Het aantal perso nen in de „produktieve leeftijdsgroep", dat in de betrokken periode migreerde, kan op 40 percent van het totale aantal mi granten, derhalve op ongeveer 25.000 wor den gesteld. Zestig percent van deze mi granten vestigde zich in het westen. Als tegenmaatregelen noemde de burgemees ter stimulering van de industrie, verbete ring van vestigingsmogelijkheden voor de industrie, van woonklimaat en van ver keersverbindingen met de i-est van Neder land en Noordwest-Duitsland. Terwijl wij nog maar steeds voort- kwakkelen in regen en natte sneeuw, heeft de winter de Noordelijke landen al vast in zijn greep. Deze fraaie foto werd maandag in Denemarken gemaakt Tot directeur van het Nederlands Mu seum voor Volkenkunde, het Nederlands Openluchtmuseum, in Arnhem is benoemd prof. dr. A. J. Bernet Kempers in Zeict. De installatie van de nieuwe directeur zal geschieden op 16 januari door het hoofd van de afdeling oudheidkunde en natuur bescherming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. F. P. Th. Rohling. Prof. Bernet Kempers, die in zijn nieu we functie dr. Win. Roukens opvolgt, is eenenvijftig jaar. Hij werd in Den Bosch geboren en promoveerde in 1933 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Na van 19341936 privaat-docent te zijn geweest aan de rijksuniversiteit in Leiden, werd hij aangesteld als bibliothecaris van het toenmalig Koninklijk Bataafs Genootschap in Batavia. In 1940 werd hij tot hoogleraar in de archeologie en cultuurgeschiedenis benoemd. Tijdens de Japanse oezetting verbleef hij in gevangenschap. Na een vei- blijf daarna van twee jaar in ons land keerde hij in 1947 terug naar Indonesië, waar hij weer aan de universiteit doceer de. Medio 1956 repatriëerde prof. Bernet Kempers. Gemummificeerde struisvogels en Romeinse graven Het Egyptische ministerie voor Oudheid kunde heeft maandag bekendgemaakt, Jat nabij de eeuwenoude heilige stad Heliopo- lis Romeinse graven zijn gevonden en een kuil met gemummificeerde struisvogels. In de bekendmaking werd medegedeeld, dat de ontdekkingen werden gedaan bij het leggen van de funderingen voor een nieuwe school. Bij verdere opgravingen kwam een kalkstenen sarcofaag tevoor schijn, gegraveerd met „mystieke" symbo len. De reliëfs op de sarcofaag gaven het proces weer van de ziel van een overleden man voor de tweeënveertig rechters van de „andere wereld". Op dezelfde plaats werd nog een reeks grafkamers uit de Romeinse tijd gevonden met menselijke overblijfse len. De grafkamers bevatten fijn geschil derde gelaatsmaskers. In een kuil werden de mummies van twee struisvogels gevon den, alsmede een aarden pot, waarvan het deksel de vorm van een lotusbloem had. Op het deksel stonden de afbeeldingen van vier zonen van Horus, de god van de dag. De Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond A.N.W.B. krijgt een nieuw kan- toogebouw naar een ontwerp van prof. ir. J. F. Berghoef, op een terrein van het Wassenaarse landgoed Clingendaal op de hoek van de Wassenaarseweg en de Haag se Alkemadelaan. Het hoofdkantoor wordt 93 meter lang, 15 meter diep en 30 me- t-r hoog. Het bezoekerscentrum met de daarbij behorende diensten wordt geves tigd in een op het hoofdkantoor aanslui tende rotonde van 37,5 meter doorsnede en met een 12 meter hoge koepel. Het complex zal in 1960 voltooid zijn. Rond deze koepel komen in kransvorm kanto ren voor de dienstverlening. Beplanting en plantsoenen rond de gebouwen zullen 1,5 hectare beslaan. Het terrein wordt door een 22 meter brede vijver van de Wassenaarseweg gescheiden. Het front van het gebouw zal naar die weg zijn ge keerd. COLUMBUS (Reuter) De eerste Rus sische kunstmaan is aan het einde van haar loopbaan in acht stukken gebroken, waarvan er zeker één vorige week op de aarde terechtgekomen is, zo heeft dr. John Krais van de universiteit van de Ameri kaanse staat Ohio dinsdag bekendge maakt. Met de radiotelescoop van deze univer siteit heeft men geconstateerd, dat Spoet nik I eind december in drieën gebroken was. Begin januari braken die stukken verder tot er acht waren. Zeven hiervan waren tegen 9 januari verdwenen, het achtste stuk is vrijdag j.l. op de aarde ge vallen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11