Vereniging Nederland-Indonesië maant regering tot gesprek Eerste paal geslagen voor bouw in nieuw stadsdeel Parkwijk Kroesjtsjev waarschuwt de Denen en Noren DE BEURS van gisteren Arr-terdamse Beurs .Internationaal overleg over nieuwe status van Nieuw-Guinea gewenst" Mogelijk kan dit jaar met bouw van 800 woningen worden begonnen WOENSDAG 15 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Opmerkelijke mutatie bij toezicht op Rode Leger Kunstmaanproject in de V.S. weer uitgesteld? Nieuwe burgemeester van Rome: Urbano Ciocetti C.V.P. ageert tegen Rey's aanblijven als minister Amerikaanse stem.: „Dulles moet weg" Thorneycroft wil geen revolte tegen Macmillan Kroesjtsiev met vakantie Geruchten over Sumatra baren opzien in Djakarta Bronnen zeer vaag, linkse bladen gaan er gretig op in „Haarlem, onze stad, ons werk, ons leven" Minister-president spreekt op 3 mei in Haarlem Tentoonstelling „De Zee vaart" voor scholieren Soldaat stal oorlogs rantsoenen Regering: geen initiatief tot besprekingen Indonesisch territoriaal besluit stuit op verzet Duitse wapens der Algerijnen nog van ouder regime? Russen zonden nog geen bemande raketten uit Complot tegen de vorst van Boeganda ontdekt Constellation neergestort; negen doden Republikeinse fractie tegen Eisenhowers stafchefplan KOPENHAGEN (U.P.) De Deense journalist Venier Sinnbeck heeft een in terview gehad met de secretaris der Rus sische communistische partij, Nikita Kroesjtsjev. Op de vraag of het stationeren van kernwapens in Denemarken of Noor wegen beslissende schade zal toebrengen aan de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Scandinavië, antwoordt de Russische partijsecretaris: „Ik twijfel er niet aan, dat dit zo is. De leiding van de NAVO maakt er geen geheim van, dat deze wapenen voor massa-vernietiging gemaakt worden met het doel, ze te gebruiken tegen de Sovjet-Unie en andere vredelievende lan den. Het stationeren van raketten en nu cleaire wapenen in Denemarken en Noor wegen zal deze landen natuurlijk bloot stellen aan afweermaatregelen. Doch ook andere landen in Noord-Europa lopen groot gevaar, omdat het gevaar, dat een kernoorlog zich tot dat traditioneel vreed zame gebied zou uitbreiden, groter wordt. Indien de NAVO-bases voor kernwapens en raketten in Denemarken en Noorwegen vestigt, en deze probeert te gebruiken voor aanvallen op Russisch gebied, worden ook de veiligheid en souvereine rechten van Zweden en Finland geraakt. De be volking dier landen zal daar ongetwijfeld niet onverschillig tegenoverstaan. Kroesjtsjev verklaart op een andere vraag, dat het lanceren van de Russische aardsatellieten een bewijs is van een op- AMSTERDAM Uit de betere koersen van Wallstreet, putte de beurs te Amsterdam nieuwe moed; over de gehele linie was er her stel. Doordat de arbitrage er zo goed als niet aan te pas kwam, bleef de handel gering. Hier en daar toonde het publiek enige belangstelling voor de aandelen. Dit was het geval in de Unileverhoek waar door heJ fonds zich ten opzichte van maan dag goed kon herstellen. De koers bij opening 311 liep op tot 312'/2 om op on geveer dit niveau op beurs te verlaten De winst bedroeg 6 punten. Aandelen Philips haalden het verlies van 3 punten van de vorige dag volledig in. Dit kon ook gezegd worden van de kunstzijdepa pieren die van 151 tot 152 opliepen tegen maandag 149'/2 als slotprijs. KLM was na de vaste stemming van de laatste da gen, een paar dubbeltjes in reactie. ïn de hoek van de Koninklijke Olie heerste een stilte, die aan de te verwachten druk te aan het einde van deze week vooraf ging. De aandelen noteerden vrijwel de gehele middag rond de 143,50, een koers winst derhalve van f i. De aandelen la gen 0,50 boven pariteit New York. Het buitenland toonde enige belangstelling. De scheepvaarten waren goed gedispo neerd met avances van 1-2 punten. Een uitzondering hierop vormden Holland- Amerika Lijn -1 en Koninklijke Boot -2 percent. Cultures lager voor Verenigde Deli 2 percent. HVA en Amsterdam Rubber fractioneel beneden maandag. Staatsfondsen prijshoudend met kalme handel. De ohligatiemarkt bleef vast; 6 percent Pegus en Pegem werden op resp. 107 en \W> pet. vernomen. De woningbouwlening was Va. pet lager o 105%. Aandelen Leidsche Wol stelden zich 5 punten lager op 15». eerder laten dan de laatst gedane koers van 155 pet. wegens ontslag van 30 personeelsleden. Het in be drijf stellen van de nieuwe hoogoven, een van de grootste van Europa, bij het Hoog- ovenbedrijf te Velsen, was bij het pu bliek nog niet voldoende bekend om op de koers van de aandelen, 242 pet., van in vloed te kunnen zijn. Voor de inschrijving op de 10 miljoen 6 pet. obljgaties n.v. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland a pari bestond een overwel digende belangstelling; f 3 miljoen werd reeds op inschrijvingsvoorwaarden ge plaatst. Pr 'r gati 5 pet. (ANP). NEW YORK Het koersverloop werd tegen beurseinde onregelmatig nadat in alle grote groepen stijgingen waren genoteerd, die volgden op het krachtig gedrag van enkele individuele fondsen. De autowaarden, die zich binnen nauwe marges hadden bewogen, moesten fracties prijsgeven tegen beurseinde. Ook de staalfondsen brokkelden enigszins af Het hele marktbeeld was tegen beurseinde trouwens afbrokkelend. De daling ging sa- men met een inzinking van de handel. Ei werd in sommige fondsen flink gehandeld riid-beurs. en vele fondsen sloten met be houd van een deel van de koersstijging. Het industriegemiddelde kwam van 439.71 op 441.80 dat voor spoorwegen van 100.87 op 101.96 en dat voor openbare nutsbedrijven van 70.35 op 70.88. Van de 1124 verhandelde fondsen sloten er 666 ho ger en 228 lager. Er werden 2.010.000 aan delen verhandeld tegen 1.860.000 op maan dag (U.P.) 3-3V/„ Nederi. '47 3 Nedl. '962/64 A. K. U. Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederi. Ford N Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. •^Philips Gloeil. Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton Vdam Rubber KLM 'loll Am°r Lijn K N S M Sr-hpupv Unie Nievelt Goudr ^hs v Ommeren H V A "er Dell Mijen. vmsterd. bank M Handelsbank d Handel Mij ■fterd Bank auctie Pank nncnnda pei "thlehem *eel S. Steel "'neral Motors.. ^hell Union Tidewater Vorige koers gisteren 85 K 90% 152 249 177 245 172'A 220 237)4 146)4 311)4 205V2 685 143,40 40'/2 98 137 127V2 113 149 )4 201 85 Vi 56'/2 195J4 72 146/4 16714 157 40% 36% 52% 35 eryt 21H Heden 13.45 uur 8514 90 154 250 177 245 170 220 239 146/4* 314 206 690 143,30 178 40 100,50 138 127i4 112 148 200)4 85 57 195 72 146 167)4 157* 41)4 37)4 53 34/4 62)4 213A merkelijke wijziging in de machtsverhou dingen ten gunste van de socialistische landen. Hij merkt hierbij op, dat het machtsevenwicht een gecompliceerde zaak is, waarbij politieke, economische en mili taire factoren meespreken. Het is vooral de vreedzame en humanistische politiek van de Sovjet-Unie, die het aanzien en de invloed van de Sovjet-Unie in internatio nale kwesties zal vergroten. Economisch hebben de Sovjet-Unie en andere socialis tische landen grote vooruitgang geboekt. Militair gesproken heeft het lanceren van de spoetniks bewezen, dat Rusland het in tercontinentale projectiel heeft en dat spreekt voor zichzelf. „Maar deze ver schuiving van het machtsevenwicht ten gunste van het socialistische kamp", aldus Kroesjtsjev, „is een belangrijke factor ten gunste van de vrede. De socialistische lan den zijn van nature niet-agressief". MOSKOU (Reuter) Het blad „Rode Ster" van het Russische ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat generaal F. K. Golikov is benoemd tot directeur van de voornaamste politieke raad van het Russische leger en de marine. Vermoedelijk heeft Golikov generaal Zjeltov in diens functie van directeur van de politieke raad voor het ministerie van Defensie opgevolgd. Naar verluidt zijn aan het ontslag van Zjoekov meningsverschillen met Zjeltov voorafgegaan. Het lot van de beide laatsten is nog onbekend. De functie van politiek chef van het Rode Leger is een sleutelstelling in de Sovjet-hierarchie, via welke de partij haar greetf op de strijdkrachten wil behouden. Zjoekovs verzet tegen de versterkte partij-controle op het Rode Leger, is een van de factoren geweest, welke hem uit de leiding deed stoten. Sedertdien is gemeld, dat het Kremlin de praktijk van politiek toezicht op de strijdkrachten, welke een van de hoofdkenmerken van het Stalin- regime was, tot nieuw leven heeft gebracht. Zjeltov. die zonder veel ophef uit zijn belangrijke functie gezet is, werd als een betrouwbaar partijman beschouwt, wiens inmenging in het geschil over het verzet van het leger tegen een herleving van de partij-controle, naar verluidt direct heeft bijgedragen tot het ontslag van Zjoekov. CAPE CANAVERAL (UP) Er zijn enkele aanwijzingen, dat het lanceren van de kleine Amerikaanse kunstmaan met een „Vanguard" raket van de marine, dat dezer dagen verwacht werd, weer uit gesteld is. Verschillende autoriteiten die het afgelopen weekeind naar Cape Cana veral gekomen waren, zijn weer vertrok ken en er waren geruchten dat de Van guard weer van de lanceertoren verwil derd is. Officieel is er niets bekendge maakt. Het Amerikaanse leger heeft dinsdag avond een ballistisch projectiel van het type ..Redstone" in Capa Canaveral ge lanceerd. De „Redstone" is het zwaarste ballis tische projectiel van het Amerikaanse le ger. Reeds eerder is neegedeeld. dat dit projectiel gebruikt zal worden als eerste trap van de Jupiter-c, de raket waarmee het leger „zijn" kunstmaan wil lanceren De „Redstone" die een reikwijdte heeft van 640 a 800 km, gebruikt brandstof sa mengesteld uit vloeibaie zuurstof en alco hol. De proef verliep „normaal". Ook is dinsdag bij Cape Canaveral een „Bomarc"-projectiel van de luchtmacht beproefd. Hei is niet bekend of de proef is geslaagd. In het verleden is de „Bo- marc" met succes gebruikt voor het ver nietigen van onbemande proefvlieg- tuigen. Het project kan met supersonische snelheid een afstand van plm. 400 km af leggen. ROME (UP) Rome heeft een nieuwe burgemeester gekregen, de 52-jarige Christen-Democraat Urbano Ciocetti. plaatsvervangend burgemeester sinds 1956, ere vice-voorzitter van de Italiaan se rooms-katholieke actie en kamerheer met kap en degen van de Paus. Ciocetti volgt de senator Umberto Tupi- ni op, die voerige maand het burgemees tersambt neerlegde om zich kandidaat te kunnen stellen in de parlementsverkie zingen. BRUSSEL (Belga) De leden van de Christelijkt Volkspartij in de Belgische Senaatscommissie voor economische za ken hebben dingdag doen weten, dat zij de vergadering van de commissie niet kunnen bijwonen, nadat zij donderdag jongstleden „ii. volledige eensgezindheid met hun collega's van de meerderheid afscheid hebben genomen van minister Rey, die benoemd is tot lid van de com missie van de Euromarkt De C.V.P.' rs achten voortzetting van het ministerschap van de heer Rey, die Economische Zaken beheert ongepast, „gezien de onverenigbaarheid, van deze functii en die van commissaris van de Europese economische gemeenschap." Zij kunnen zich niet verenigen met „een be drijvigheid die nadelig is voor het gezag van de commissaris en voor de instelling van de gemeenschappelijke maikt die hij vertegenwoordigt," aldus de brief van de C.V.P.'ers. De senaatsfractie van de C.V.P. heeft later de houding van haar leden in de economische commissie goedgekeurd. De fractie keurde verder een motie goed, waarin betreurd wordt, dat de regering er niet genoeg voor heeft geijverd, dat Brussel de zetel van de E.E.G. wordt. Eveneens wordt betreurd, dat de benoe mingen in het kader van de gemeenschap pelijke markt beperkt bleven tot drie mensen van links, die bovendien nog Wa len zijn, namelijk Finet, Rey en De Groo- te. Volgens de fractie heeft de C.V.P. bij de oprichting van de E.G.K.S. „zowel het po'itieke, als het taalevenwicht geëerbie digd." MINEOLA (Kansas) De zeventigja rige Alf Landon, die in 1936 kandidaat is gesteld voor het Amerikaanse president schap heeft zich op een onderwijsdag in Mineola uitgesproken voor vervanging van Dulles door een minister van Buiten landse Zaken, die „nog zou kunnen onder handelen met de geslepenheid van de ou de yankee-handelaars. Dulles luistert volgens Landon niet vol doende naar het advies van deskundigen en laat steeds het initiatief aan de Rus sen over. Amerika dient de kans aan te grijpen van een top-conferentie en van onderhandelingen over een non-agressie pact of af te zien van Dulles' gevaarlijke politiek van „weerwraak op massieve schaal en ultimatums", die „de wereld voeren op een weg die dreigt te leiden tot een ramp voor heel de mensheid." Eisenhower en Dulles hebben,volgens Landon, na Truman niets nieuws gebracht op het gebied van buitenlandse politiek en de tijd is nu rijp voor een nieuw ini tiatief. „Als regeringen ophouden met el kaar te onderhandelen, beginnen gewoon lijk na verloop van tijd de kanonnen te spreken," aldus Landon (UP). NEWPORT (UP) In een vergadering van de conservatieven van zijn eigen kies district heeft de afgetreden Engelse mi nister van Financiën, Thorneycroft, te ken nen gegeven er niet aan te denken, de leiding van een „revolte" tegen Macmillan te nemen. „Ik constateer, dat men sommige con servatieve parlementsleden vraagt of zij voor mij, of voor de premier zijn", zo ver klaarde hij. „Ik wil die vragenstellers eraan herinneren, dat ik een loyaal lid van de conservatieve partij ben en de regering steun." De redenen die hem tot zijn ontslagname bewogen, zag de ex-minister nog altijd in hetzelfde licht. „Het was een kwestie van principe", zo zei hij, „en het is dat nog. Hosere staatsuitgaven kan Engeland zich op het ogenblik niet veroorloven. Thuis kan men zich zelf ook geen extra bankbiljetten drukken, en regeringen kunnen dat alleen doen ten koste van de veiligheid van de economie". Dat het bij zijn ontslag om een concreet bedrag van 50 miljoen pond ster ling zou zijn gegaan zoals van regerings zijde is gesuggereerd sprak hij tegen. Dat bedrag was „zeker geen kleinigheid", doch het ging „meer om het beginsel dan om de hoogte van het bedrag". „Ik geloof", zo besloot de oud-minister, „dat de Britse economische moeilijkheden niet onoplosbaar zijn, als wij ons beper kingen opleggen. Dan kunnen wij met pro fijt en ere het centrum van een welvarend sterlinggebied blijven". MOSKOU (AFP) Een woordvoerder van het Russ'""hf- ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdagavond bekend gemaakt, dat Kroestsjev op het ogenblik met vakantie in de provincie vertoeft. ADVERTENTIE STOFZUIGERS Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen Cron.jéstr. 43. Haarlem. Tel 52760 DJAKARTA (ANP) - De geruchten over de proclamatie door vooraanstaande militaire en burgerlijke figuren op Suma tra van een „staat Sumatra" of zelfs van een „r.ieuwe staat Indonesië'.' vormden heden het gesprek van de dag in Djakar ta. De bronnen van deze berichten, die door enkele regeringsgezinde en linkse dagbladen werden gepubliceerd, waren echter zeer vaag. En de enige officiële commentaar hier op is tot dusver geweest een mededeling van de legervc j ichtingsdienst, dat de le gerleiding een onderzoek naar deze geruch ten instelt en dat het leger op zijn hoede zal blijven tegen bewegingen, die ver breking van de integriteit van de Indone sische staat beogen. De nationalistische „Suluh Indonesia" meldde dinsdag, dat een aantal leiders, „die i,egen de centrale regering gekant zijn" bijeen zouden zijn gekomen in Pa- dang, de hoofdstad van Midden-Sumatra, waar de revolutionaire Banteng-raad, on der leiding van de militaire commandant luitenant-kolonel Achmad Hussein, in de cember '956 het gezag overnam. Volgens dit blad zouden de voormalige militaire commandant van Noord-Suma- tra, kolonel Simbolon, de ex-plaatsvervan gend chef-staf van het leger, kolonel Zulki- fli Lubis, en prominente figuren van de anti-communistische Masjumi en van de gematigde socialistische partij daar ken nelijk de proclamatie van een „nieuwe Indonesische staat" bespreken. Woensdag meldde „Suluh Indonesia", dat de voorzitter van de Masjumi in Me- dan, de hoofdstau van Noord-Sumatra, een ontmoeting zou hebben gehad met vertegenwoordigers van de Banteng-raad van Midden-Sumatra. Het blad liet daar bij doorschemeren, dat besprekingen zou den zijn gevoerd over de vorming van een afzonderlijke staat. In Medanse dagbladen, die woensdag in Djakarta w rden ontvangen, werd echter gemeld, dat do voorzitter van de afdeling Noord-Sumatra van de Masjumi, Abbas, van „laster" snrak met betrekking tot een soortge'ijk bericht, dat enkele dagen gele den in het linkse blad „Patriot" in Medan was verschenen. Het communistische partij-orgaan „Ha- rian Rakjat" schreef woensdag, dat al hoewel de rechtse partijen hebben ge tracht dit te ontkennen, „het uitlekken van hun plannen om een staat Sumatra 1.. te stelle werkelijkheid is geworden". Het blad vertrouwt, dat het leger erin zal slagen de ontwerpers van deze plannen te a hterhalen. Het hoofdbestuur der Vereniging „Neder landIndonesië" heeft gisteren een ver klaring over de moeilijkheden in de ver houding tussen Nederland en Indonesië uitgegeven, waarbij zich tot nu toe 71 per sonen hebben aangesloten. „Ondergetekenden, Nederlanders uit on geveer alle religieuze en politieke groe peringen, bijeengebracht door ontsteltenis over de zó vérgaande verslechtering van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, vereend in het verlangen naar gesaneerde en reële betrekkingen met In donesië. verklaren het niet alleen zeer wenselijk maar ook hoog tijd te achten: 1. dat Nederland het initiatief neemt tot een open en radicaal gesprek over alle conflictstof, die zich opgestapeld heeft tus sen beide volken; 2. dat dit gesprek onzerzijds aangegaan wordt in een nieuwe geest en met een open begrip voor de ingewikkelde en door de omstandigheden bepaalde problemen van dc partners ook waar en wanneer dat voor ons afwijkingen van het voor. tijdens en na de souvereiniteits-overdracht gevoerde beleid zal moeten inhouden. Onvermijdelijk zal de status van Weste lijk Nieuw-Guinea een van de centrale punten van overleg moeten vormen. Aan gezien dit gebied reeds van 1947 af be trokken is geweest bij de goede diensten van de UNO en nog zeer recent een onder werp van gesprek en afspraak was in de NAVO en met Australië, nadat het vele malen ter tafel is geweest in de hoogste volkerenorganisatie, lijkt het ons gewenst, dat tenminste de onderhandelingen over de toekomstige status van dit gebiedsdeel zullen geschieden met medewerking van enkele Aziatische en eventueel enkele Westerse mogendheden. Wij menen te moeten vaststellen dat de oapoea zeker niet gebaat is en niet gebaat zal zijn met de eenzijdige binding aan Nederland, zoals deze in de afgelopen jaren bestaan heeft. De internationale oolitieke situatie immers dringt, bij Neder lands beheer, tot een zozeer versnelde ontwikkeling van de bevolking van dit zo ver achtergebleven gebied, dat funeste gevolgen voor de toekomst dezer samen leving niet kunnen uitblijven, om slechts één enkel aspect naar voren te brengen, wordt zodoende de kloof tussen de kleine ontwortelde voorhoede en het eigenlijke volk der papoea's met de dag dieper en wijder." aldus de verklaring. Overgangsregeling „De politieke tweespalt, die onvermijde lijk in deze situatie wordt binnengedragen kan zo vervolgt de vei'klaring moei lijk als een zegen van ons bewind worden aangemerkt, evenmin is dat het geval. De Haarlemse raad voor de jeugd houdt tussen vrijdag 7 februari en vrijdag 16 mei een cursus voor jeugdleidlng onder de ti tel „Haarlem, onze stad, ons werk. ons leven", waaraan de minister-president, dr W. Drees, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen, de burgemeester, drie wethouders en de gemeentesecretaris van Haarlem mede werking verlenen. De cursus begint op vrijdag 7 februari en dan zal burgemeester mr. O P. F. M Cremers spreken over „Robot of democra tie". De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Hapné spreekt op vrijdag 21 februari over .Hoe zal 't er in Haarlem straks uitzien?" de wethouder van Onderwijs, licha melijke opvoeding, Spel en Jeugdzaken, de neer D. J. A. Geluk, op vrijdag 7 maart over „Spelen, leren dezen" en de wet houder van Financiën en Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, op vrijdag 21 maart over „Uitgaven maar ook ontvangen" Dr. M. J. Prinsen houdt op vrijdag 18 april een inleiding over ,,'n Goeie buur. en dr. W. Drees op zaterdagmiddag 3 mei over „Toen, nu, straks" (jeugd en toe komst). De gemeentesecretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff, zal de cursus op vrijdag 16 mei sluiten met een inleiding over „Burgers, de raad en het college". De bedoeling van de bijeenkomsten is de leiding van het jeugdwerk een inzicht te geven in de plaats, de taak en de betekenis van het werk van de burgerlijke overheid In het schoolgebouw aan de Schoter straat 2 Haarlem zal de onderwijstentoon stelling „De Zeevaart" worden ingericht ten behoeve van leerlingen van Haarlemse scholen. De tentoonstelling geeft een beeld van de zeevaart in het algemeen en was reeds in andere steden van ons land te zien. Maandagmiddag 20 januari zal de inspec teur van het lager onderwijs der gemeente Haarlem, de heer E. J. Lodewijks de ten toonstelling openen. Een dienstplichtig soldaat uit Schiedam had zich voor de krijgsraad te velde-west. te verantwoorden, omdat hij te Haarlem, waar hij dient, tweeëntwintig blikken met oorlogsrantsoenen had weggenomen De soldaat werkte in de opslagplaats van deze oorlogsrantsoenen e- stal de blikken met regelmatige tussenpozen. Hij at de in houd onmiddellijk op. Deze blikken kosten ongeveer 1,50 per stuk De auditeur-militair eiste een boete van dertig gulden, subsidair tien dagen hechtenis, en een voorwaardelijke straf van zes weken hechtenis, met een proef tijd van twee jaar. Hoogleraar te Nijmegen. Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft besloten pi-of. dr. W. F. B. Brinkman te bevorderen tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan r.-k. universiteit voor het geven van onderwijs in de keel- neus- en oorheelkunde. Prof. Brinkman was reeds buitengewoon hoogleraar. wanneer door de eenzijdige binding van Nederland en de. invoering van de Ne derlandse taal deze bevolking sociaal en cultureel afgegrendeld wordt van haar natuurlijke en historische omgeving. Daarom zal in onderling overleg een overgangsregeling voor een korte termijn voor dit gebiedsdeel ontworpen moeten worden, opdat elke ongewenste schok, zo wel internationaal, nationaal, als insulair vermeden worde, onderwijl kan over de definitieve status een beslissing worden ge nomen". De verklaring is voor het hoofdbestuur onder meer ondertekend door: de ere-vooi- zitters ir. Ch. G. Cramer en D. M. G Koch, ds. W. Fijn van Draat, voorzitter en J. W. E. Riemens, secretaris. Tot degenen, die zich hij de verklaring aansloten, beho ren onder meer dr. P. J. Meertens, dr. O. Noordenbos, prof. dr. P. J. Bouman. prof. mr. B. V. A. Röling, prof. dr. E. L. Sme- lik, prof. dr. G. C. Heringa, prof. dr. J. M. Romein, dr. A. Romein-Verschoor, prof. dr. C. J. de Vogel, ds. H. Bremer, dr. Kwee Swan Liat, prof. dr. N. A. Donkersloot, ds. J. B. T. Hugenholtz, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, ds. B. Arps. Drof. dr. J. M. M. Aler, J. J. Wentink, dr •I. J. Buskes. Op dp vragen van het Eerste-Kamerlid mr. In 't Veld (Arb.) betreffende de Neder landse verhouding tot Indonesië, heefi de regering onder meer geantwoord, dat een der vragen uitgaat van „de veronderstel ling. dat de Nederlandse regering thans een bijdrage zou kunnen leveren tot het tegengaan van een verdere verslechtering van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen en tot het bevorderen van normale betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië Deze veronderstelling acht de rege ring ongegrond." De regering acht het ook niet opportuun een initiatief tot besprekingen met Indo nesië te ontwikkelen als in deze vragen bedoeld. PARIJS (AFP) De Franse regering erkent het besluit /an Indonesië om alle wateren tussen en rondom de Indonesische eilanden tot territoriaal water te verkla ren, niet, zo wordt in gezaghebbende krin gen te Parijs meegedeeld. De Franse am bassadeur in Djakarta heeft de Indonesi sche regering van deze zienswijze op de hoogte gesteld. De Verenigde Staten erkennen de maat regel ook niet, zo is van gewoonlijk wel ingelichte zijde in Washington vernomen CANBERRA (UP) - De Australisch* minister van Buitenlandse Zaken R. G Casey heeft een verklaring uitgegeven "Waarin hij zegt. dat de souvereiniteit., die Indonesië voor zich opeist wat de Java- zee betreft, door Australië niet erkend zal worden en dat Australië er zich niet door gebonden zal voelen. BONN (AFP) In welingelichte krin gen te Bonn is dinsdag meegedeeld, dat het onmogelijk is, dat de Duitse machine geweren die in handen van de Algerijn se opstandelingen zijn uit de Duitse Bonds republiek komen, zoals een Frans leger- bericht meldde. Er wordt aan herinnerd, dat Duitsland op grond van de onvoorwaardelijke over gave in 1945 alle wapens heeft moeten in leveren. Toen de Westduitse grenstroepen weer met machinegeweren werden uitge rust, moesten wapens van Duitse makelij in het buitenland worden gekocht en se dert twee jaar is het niet meer mogelijk gebleken in het buitenland de wapens van het gewenste type te kopen. Men acht het in deze kringen waar schijnlijk, dat de wapens afkomstig zijn uit voorraden, die de Duitse troepen bij hun terugtocht in bezette landen hebben achtergelaten. MOSKOU, (UP) Professor G. A. Tsjebotarev van het Leningradse „insti tuut voor theoretische astronomie" heeft dinsdag een artikel geschreven in „Sov- jetskay Rossiya". waaruit wel blijkt, dat de geruchten over het lanceren van een be mande Russische raket onwaar zijn. „Of schoon de Russische wetenschap", zo schrijft de professor, „enorme voortgang heeft gemaakt, stelt de huidige techniek ons nog slechts in staat, onbemande pro jectielen de ruimte in te zenden". Hij voegt daar echter aan toe, dat met de Spoetniks zulke gegevens verkregen wer den, dat het „reëel is, meer te verwach ten". Hij voorspelt, dat de Russen de eer sten zullen zijn die .:en bemand ruimte schip zullen lanceren, maar voordien wacht hun nog een tweevoudige taak, een raket naar de maan te zenden, die aldaar zou moeten ontploffen om bepaalde con clusies mogelijk te maken, en vervolgens een raket van een halve ton rond de maan en weer naar de aarde geleiden voor het maken van maanfoto's. KAMPALA (Reuter) —De voorzitter van de nationale congrespartij van Oegan da, Joseph Kiwanoeka, is dinsdag in hechtenis genomen op beschuldiging van samenzwering om de kabaka (vorst) van Boeganda uit de weg te ruimen. De kabaka stonu o. het punt, het land te verlaten voor een bezoek aan Engeland. Kiwanoe ka is ten laste gelegd, dat hij gepoogd zou hebben, drie mensen om te kopen om de kabaka en zijn naaste medewerkers te vermoorden. PATUXENT (Reuter) Een super- Constellation van de Amerikaanse marine is dinsdag bij een oefenlanding bij Patu- xent in de staat Maryland verongelukt. De negen inzittenden kwamen om het leven. Vanmorgen heci't de wethouder van volkshuisvesting in Haarlem, de heer W. F. Happé, de eerste paal geslagen voor de woningbouw in dc nieuw te stichten stads wijk Parkwijk. Aan de oostelijke rand van de zandwoestijn, begrensd door pol derland met vredige boerderijen en dras sige weilanden, heeft een aantal genodig den de plechtigheid, die gepaard ging met drie luide knallen, bijgewoond. Onder meer waren aanwezig de bestuurderen van de woningbouwverenigingen „Patri monium" en „St. Bavo-oost". Het duurde wel even voor dc wethouder de handels van een tuffende aggregaat kon overhalen en het heiblok met een dreun op de paal stootte. Maar toen het eenmaal zover was. kon iedereen blij zijn. Want met deze plechtigheid wordt een begin gemaakt met de stichting van de nieuwe stadswijk, waar ongeveer achthonderd gezinnen huisvesting zullen vinden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat onmiddellijk zou worden begonnen met de bouw van 312 woningen, waarvan 136 voor „Patrimonium" en 176 voor „St Bavo-oost". Voorlopig kon echter slechts voor het eerste project machtiging wor den verleend. Gehoopt wordt, dat on middellijk na de bouw van de 136 wo ningen kan worden voortgegaan met het tweede gedeelte van het project: de 176 woningen voor de r.-k. woningbouwver eniging. De woningen zijn ontworpen door de Groningse architect F. Klein, naar analo gie van de 320 arbeiderswoningen, die deze architect in Delftwijk heeft gebouwd Als de bouw weinig moeilijkheden zal on dervinden zal - de eerste woning van de vier-woonlagen-flats ongeveer tegen de cember in gebruik kunnen worden ge nomen. De woningen worden gebouwd door de aannemer G. Bergshoeff uit Al phen aan de Rijn. Nadat de wethouder op vakkundige wijze de handels van de aggregaat had be diend. zocht het gezelschap bescherming tegen de gure mist in een bouwkeet, waar de voorzitter van de woningbouwvereni ging „Patrimonium", de heer W. Meilof, de hoop uitsprak, dat de woningbouw in snel tempo zal kunnen voortgaan. Wethouder Happé heeft deze gelegen heid aangegrepen om enkele mededelingen over de komende bouwplannen te doen. Allereerst sprak de wethouder met waar dering over de samenwerking tussen de verschillende diensten, de architect en aan nemers een samenwerking, die slechts in het belang is van een voorspoedige bouw. De wethouder betreurde het dat slechts kon worden begonnen met de bouw van 136 woningen. Hij hoopte, dat zo vlot mogelijk kan worden doox-gewerkt. Alle maatregelen hiertoe zijn genomen. „Voor de besturen van de woningbouwverenigin gen, aldus de wethouder, is het niet zo prettig, dat zij zo weinig keuze hebben bij de vaststelling van het bouwplan. De continubouw dwingt hiertoe. Bij de uit voering van de bouw, speciaal bij de de taillering, hebben de besturen van de bouwverenigingen echter nog een belang rijke stem. Plannen voor 800 woningen in Zuid-Schalkwijk „Als het overleg met Den Haag vlot verloopt, zal deze nieuwe wijk in snel tem po worden volgebouwd", aldus wethouder Happé, die mededeelde, dat bij de provin ciale directie voor de wederopbouw een plan in behandeling is voor de bouw van 241 eengezins- en bejaardenwoningen. Een plan voor 62 huizen voor mensen, die so ciale zorg nodig hebben, is in voorberei ding. Met uitzondering van dit laatste plan zullen in Parkwijk 773 woningen verrijzen. „Wij hopen aan de verwezenlijking hiervan nog dit jaar te beginnen". Reeds is in voorbereiding een plan voor vijfhonderd woningen voor Zuid-Schalk- wfo'k. Dit eerste plan voor dit nieuwe ge bied omvat de bouw van hoge flats, met vleugels voor woningen ten behoeve van bejaarden en alleenstaanden. Zuid-Schalk wijk zal daarom geen stadswijk worden waar aanvankelijk alleen jonge gezinnen worden gehuisvest, maar alle schakerin gen van de bevolking zullen er meteen een plaats krijgen. Binnenkort zal aan een architect op dracht worden gegeven om een tweede bouwplan van driehonderd woningen voor Zuid-Schalkwijk te ontwerpen. Nadat de wethouder de aannemer en zijn personeel een snelle bouw had toegewenst, sprak de architect Klein met veel waar dering over de samenwerking met de Haar lemse instanties en de aannemers. WASHINGTON (UP) De leiders van de republikeinse fractie in het Ameri kaanse Congres hebben president Eisen hower aangekondigd, dat hij „enige tegen stand" zal ontmoeten bij zijn streven, de strijdkrachten onder één enkele stafchef te plaatsen. Dinsdag is er een bespreking gehouden van Eisenhower en de fractieleiders, waar bij gewag gemaakt werd van bezwaren die de Congresleden „hier en daar" hebben tegen het verlenen van al te veel macht aan een enkel stafhoofd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3