Horen en zien EEN WOELIGE TIJD BUMBEL EN DE WENSHOORN Agenda voor Haarlem Kort en bondig WOENSDAG 15 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 radio AANKONDIGINGEN EN nabeschoüw^^B Engelse strakheid Mannenkoorwerken van Franz Schubert De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Mevr. C. Engelen-Sewing binnenkort negentig jaar Mgr. E. Lagerwey verlaat Utrechtse Museum commissie Ir. Den Duik uit Hoofddorp won ENCI-prijsvraag Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Forum over werkloosheid Lucas Hoving blijft zes weken in Amsterdam Vijfde Internationale Vocalisten concours Herdenking Willem Landré Eerste Kamer Nieuwe startbaan voor Schiphol kost f 26 miljoen Vrij veel griepgevallen Nederlandse ambassade de eerste in Jeruzalem Tarievenoorlog tussen leraren en artsen Timmerman ontvoerde meisje uit klooster Hij gaf zich uit voor recht er-commissar is Het onderzoek naar de moord op Maria Kriek C ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG 1 J De NTS maakt er een goede gewoonte van in de filmprogramma's op dinsdag avonden op gezette tijden gebx-uik te ma ken van wat de Ealing Studio's in Enge land hebben voortgebracht. Gisteravond was het de film „Hue and cry" (Houdt de dief), die eraan herinnerde, dat de pro- dukten van die overleden filmonderne ming onveranderlijk hun betekenis be waren, zowel litterair als in filmisch op zicht. Als men in de Engelse filmarchieven naar iets bijzonders, iets karakteristiek Engels op zoek gaat. komt men vanzelf terecht bij het één of andere verhaal van die verdwenen maatschappij. Spectaculair is het nooit, het ontleent zijn waarde al tijd aan de kalmte en de intelligentie waarmee het is verteld, welk onderwerp het ook betreft. Het onderwerp in „Hue and cry" is meer of minder een stokpaardje van de Engel sen: de criminaliteit en dan bij voorkeur die onder de jeugd. Jeugdcriminaliteit is in Engeland een probleem, dat relatief niet groter is dan in vele andere landen van een vergelijkbaar ontwikkelingspeil, maar het is er wel opvallender en kent mis schien ook grotere uitwassen doordat ze een emotioneler reactie is op de maat schappelijke orde, die in haar betrekkelijk isolement een door tradities gevormde strakheid heeft behouden met voor de mensen tamelijk eenzijdige mogelijkheden om de teugels eens te vieren.„Hue and cry" is één van die films, die de spanning in. deze situatie, die uiteraard al langer bestaat dan vandaag, beeld voor beeld no teert, trefzeker, heel precies in haar psy chologische nuancering enmet Engel se strakheid. Beeldschermer In 1809 vormde de Berlijnse dirigent violist en componist Karl Friedrich Zeiter de - eerste „liedertafel". Ongeveer tege lijkertijd verenigden zich te Zürich op initiatief van de Zwitserse toonkunste naar Johann Georg Nageli een aantal zan gers tot een mannenkoor, dat dezelfde idealen nastreefde. Spoedig werd dit voorbeeld ln tal van steden in verschei dene landen van Europa nagevolgd en zo kwam de liedertafelzang gedurende de ne gentiende eeuw tot grote bloei. Een der eerste componisten, die de ar tistieke mogelijkheden van de liedertafel beseften, is Franz Schubert geweest. Zijn mannenkoorwerken konden waarlijk voorbeeldig genoemd worden en wanneer men voor de ontwikkeling van de lieder- tafelstijl had voortgebouwd op de door Schubert gevormde grondslag, zou de ont aarding van deze in aanleg toch zo lof waardige stijl tot een weeë of branie-ach- tigë muziekmakerij voorkomen zijn. Maar mét^de sanering van de mannenkoorzang, die ongeveer in 1920 begon, kwam ook weer de aandacht voor de werken van Schubert, eerst nog in bescheiden mate, later intensiever. Toch kan men zelfs in onze dagen niet zeggen, dat alle compo sities, die de meester voor mannenkoor geschreven heeft tot het vaste repertoire van de koren zijn gaan behoren. De AVRO heeft er goed aan gedaan met een uitzending, die dinsdagavond te be luisteren was, de aandacht van onze Ne derlandse koordirigenten en koorzangers op deze rijke schat-van muziek te richten. De omroepvereniging had hierbij de mede werking verkregen van een van onze oud ste koren: de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, in 1830, twee jaar na Schuberts dood, te Haarlem opgericht. Onder leiding van haar dirigent Jack P. Loorij vertolkte de vereniging vijf koor werken, die in de jaren van 1823 tot 1827 ontstonden. Drie van deze composities: Nachthelle, Nachtgesang im Walde, Die Nacht, bezongen als reflex van een ty pisch romantische mentaliteit de rust en de schoonheid van de nacht, waarin de werkelijkheid vervaagt en een droomfan tasie de mens bevrijdt en gelukkig doet zijn. Voor Schubert betekende het com poneren van deze muziek een vlucht uit een zorgelijk bestaan naar een gebied van HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Metropole ork. 11.45 Of de dok ter even komen wil, caus. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.40 Voordracht. 16.00 Fluit en piano. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld. Uitwisselingsprogramma over Liberia, in samenwerking met Radio Nederland Wereld- omroeo. Spreker: A. G. Aukes. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.' 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Wie opent de kluis, caus. 20.10 Gram. 21.30 Caus.: De mens als historisch fenomeen. 21.50 Lichte muz. 22.10 Act. 22.20 Tenor en piano. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Ballroomorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.40 Lichte muziek. NCRV: 14.00 Metropole ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 Politieke uitz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 School radio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Vrije pol. tribune. 20.00 Gram. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verzoekprogr. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Volksmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weerber. NCRV: 20.15 Kunstkron. 20.40 Filmdocumentaire. 21.00 Film bespreking. 21.20 Cabaret. 21.50 Dagsluiting. destijds gevierde operazangeres Op maandag 27 januari zal mevrouw Ca to Engelen-Sewing, destijds een zeer gevierde Nederlandse operazangeres, ne gentig jaar worden. Tijdens een receptie op die dag te harer ere in de Stadsschouw burg te Amsterdam zal mevrouw Engelen -worden gehuldigd. Hiertoe is een ere- comité gevormd, waarin prominenten uit opera-, toneel- en muziekkringen zitting hebben. Het ere-voorzitterschap wordt daarin vervuld door de Amsterdamse wet houder voor kunstzaken, mr. A. de Roos Mgr. E. Lagerwey, bisschop van Deven ter der Oud-Katholieke Kerk, heeft het college van B. en W. van Utrecht mede gedeeld, dat hij niet langer wenst deel uit te maken van de Utrechtse Museumcom missie, waarin hij reeds enkele jaren zit ting heeft. In een brief aan het college zegt mgr. Lagerwey, dat de opvatting omtrent het bestuur van het Centraal Museum in Utrecht en de daarbij door het gemeente bestuur gebezigde methoden lijnrecht tegenovergesteld zijn aan zijn levensop vatting en -beginsel. Bij haar vijfentwintig jarig jubileum in 1951 stelde de n.v. Eerste Nederlandsche Cement Industrie prijsvragen in, in sa menwerking met de technische hoge school in Delft, waarvan de senaat een prijsvraagcommissie samenstelde. In de derde prijsvraag van de ENCI is thans de inzending van ir. J. A. den Duik uit Hoofddorp bekroond met een tweede prijs ten bedrage van 1.500.-. De prijsvraag had betrekking op de vloeilijntheorie van K. W. Johansen en vroeg de sterkteberekening van vlakke parallelvormige platen van gewapend be ton bij gelijkmatige belasting. ADVERTENTIE Haarlem harmonische en melodische schoonheid. In het vierstemmige mannenkoor vond hij met geniaal inzicht de zo rijk genuanceer de klankentimbres om die schoonheid te realiseren in een treffende expressieve sfeer, die voor een koorwerk als „Der Gondelfahrer" nog een eigen lokaal accent verkreeg. Het vijfde werkje, dat het koor ten gehore bracht, leek een bewerking van een lied. Zang en Vriendschap" heeft met de vertolking van Schuberts muziek een schone traditie voortgezet Zij heeft de luisteraars weer dë waarde doen beseffen van een werkelijk goede liedértaf el stijl en van het mannenkoor, als uitvoeringsme dium met voordrachten, die uitmuntten door fraaie evenwichtige klank. Daartoe heeft ook het hoornkwax-tet, gevormd door Adriaan van Woudenberg, Marinus J. Cla- rijs, Sijmen van Brederode en Gerben Sik- kema, dat het koor in „Nachtgesang" be geleidde, belangrijk bijgedragen. De tenor Paul Hameleers trad als solist op bij de uitvoering van „Nachthelle" en voorts zorgde een niet genoemde pianist voor uirt nemende begeleidingen. Het concert werd duidelijk en bevatte lijk toegelicht door Felix de Nobel. Golfbreker In het VARA-televisieprogramma van hedenavond moet door bijzondere omstan digheden de uitzending „U en uw regering" vervallen. In plaats hiervan zal nu een aantal deskundigen tussen half negen en negen uur een forum houden over de toe nemende werkloosheid. Aan het gesprek nemen deel de heren A. H. Kloos, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, prof. dr. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, prof. dr. J. Tinbergen en prof. dr. H. J. Witteveen. Gespreksleider is drs. J. M. den Uyl, directeur van de Dr. Wiardi Beckmanstichting. De van geboorte Nederlandse danser Lucas Hoving, dié thans deel uitmaakt van het American Dance Theatre van José Li- mon, dat zojuist een langdurige tournee door Europa heeft volbracht, blijft zes we ken in Amsterdam om lessen te geven. Hij zal de beginselen van de vrije Ameri kaanse dans demonstreren en doorgeven in de studio's van het Ballet der Lage Lan den, van Scapino en van Nel Roos, voorts één dag in de week naar Rotterdam rei zen om met leerlingen van Corrie Hartong en van enkele Haagse dansscholen te wer ken. Voor zijn terugkeer naar de Verenig de Staten zal Lucas Hoving, die voor de oorlog onder zijn eigen naam Lou Hovinga in het ballet van Yvonne Georgi optrad, gedurende enkele weken Kurt Jooss, bij wie hij een deel van zijn opleiding kreeg, in Essen vervangen. Van 6 tot. en met. 10 september zal in Den Bosch het vijfde Internationale Vocalisten concours worden gehouden. Deelname aan het concours staat open voor zangers en zangeressen, geboren na 31 december 1924. Leerlingen van officiële muziekinstellingen en conservatoria, die nog geen eindexamen hebben afgelegd, kunnen aan het concours slechts deelnemen met toestemming van de directeur van hun instelling. Inlichtin gen zijn te verkrijgen bij het secretariaat van het concours op het stadhuis van Den Ter gelegenheid van het feit, dat het op 1 januari tien jaar geleden was, dat de Nederlandse componist Willem Landré stierf, zal de afdeling muziek van „De Haagsche Kunstkring" op zondagmiddag 19 januari in het kringgebouw aan de Denneweg in Den Haag een uitvoering aan het werk van deze belangrijke Neder landse toondichter wijden. Hieraan wordt medewerking verleend door de sopraan Corry Bijster en de pianisten Wilma Klin- kert en Paul Niessing. De laatstgenoemde houdt tevens een inleiding over het werk van Willem Landré, van wie bovendien enkele partituren zullen worden tentoon gesteld. PREMIèRE VAN „HET BAL" BIJ BALLET DER LAGE LANDEN Maandag 20 januari zal het Ballet der Lage Landen onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme in de Rotterdamse Schouwburg de Nederlandse première ge ven van een ballet van Janet Sinclair, „Het Bal", op muziek van Maurice Ravel. Affiches. Van 15 januari tot 17 fe bruari wordt in het Amsterdamse museum Fodor een collectie „Affiches uit vele lan den" geëxposeerd. Deze collectie is bij eengebracht door de heer J. Brattinga jr. en opgenomen in de Verzameling voor Kunst en Kunstnijverheid in Den Bosch. Trio di Bolzano Het Trio di Bolzano, dat drie bekende Italiaanse solisten tot zijn leden telt, zal op zondagavond 19 januari een concert geven in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Litho's. In de „Galerie Sagot-Le Gar- rec" in Parijs is een tentoonstelling gehou den van kleurenlitho's van de in 1956 over leden schilder Louis Favre, die jarenlang in Nederland heeft gewerkt. Deze expositie heeft uitstekende critieken gehad. Niet minder dan tweeëndertig litho's werden verkocht. De stad Parijs heeft twee litho's aangekocht en de weduwe van de kunste naar een retrospectieve tentoonstelling aangeboden. Ook werd een litho gekocht door Bibliothèque Nationale, die ook nog een tentoonstelling van Favre's werk zal houden. Bartokprijs. De jury van de interna- tinonale „Béla Bartokprijs in compositie", die door de violist André Gertler is uitge schreven, heeft bekendgemaakt, dat bij de vijf composities die tot de finale zijn toe gelaten, een werk is van onze landgenoot Will Yszma. Deze componist, die deel uit maakt van de Gaudeamusgroep, had een concertstuk voor viool en orkest voor deze prijsvraag ingezonden. Zonde- discussie of stemming heeft de Eerste Kamer gisteren een aantal wets ontwerpen goedgekeurd. Het eerste was het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Heerlen en Schaes- berg. Dit wetsontwerp voorziet in de over gang van Palemig en Bemden Gewand van Schaesberg naar Heerlen en van Het Eikske en Terwinselen van Heerlen naar Schaesberg. Het wetsontwerp tot overneming in be heer en onderhoud bij het rijk van het Noord-Willemskanaal met toebehoren werd eveneens aanvaard. De overneming zal onder meer tot gevolg hebben, dat op het kanaal geen sluis- en vaargelden meer zullen worden geheven. Goedgekeurd werd eveneens een wets ontwerp tot wijziging van de begroting 1957 van het departement van Verkeer en Waterstaat. Daar in 1959 en 1960 ver- keex-svliegtuigen met straalmotoren in gebx-uik zullen wox-den genomen is het noodzakelijk, dat dan op Schiphol een baan van circa 3300 meter ter beschikking is. Vex-lenging van een der op Schiphol aanwezige banen bleek niet mogelijk. De nieuw aan te leggen baan zal, tezamen met de overige daarmede samenhangen de werken, volgens een globale raming een totale uitgave van 26,5 miljoen vex-gen. De Kamer ging er mee akkoord dat aan de stichting voor de ontwikkeling van ma chinale landbouw in Sui'iname een krediet van 650.000 wox-dt vexdeend. Volgende week dinsdag behandelt de Eerste Kamer het wetsontwerp inzake in stelling van een Onderwijsraad en het ontwerp-Pachtwet. De nieuwe minister, dr. ir. Vondeling, zal dan voor het eerst in de Eerste Kamer verschijnen om de nieuwe Pachtwet te verdedigen. Naar wij van de zijde van de geneeskun dige hoofdinspectie van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid vernemen, komt op het ogenblik vei-spreid over het gehele land weer vrij veel in fluenza voor. In sommige gevallen is aan getoond, dat weer van a-griep kan worden gesproken. Deze heeft echter geen onrust- bai-ende vormen aangenomen. In vex-schil- lende bedx-ijven heeft men te kampen met een abnormaal groot aantal zieken. Een waarschuwing om, als men gi'iep heeft ge had, niet té snel het bed te vex-laten, acht de geneeskundige hoofdinspectie op haar plaats. Complicaties (longontsteking), die in zulke gevallen kunnen optreden, zijn ge vaarlijk. De x-egeringen van Nederland en Is rael hebben besloten, haar respectieve le gaties in Jeruzalem en Den Haag te ver heffen tot ambassades. Nederland was een van de weinige landen, die door een gezantschap in Jex-uzalem vertegenwoor digd worden. Ambassades 'waren er niet. Dit hangt samen met het feit, dat de meeste en met name de grote mogendhe den geen ambassade in Jeruzalem wilden vestigen omdat zij Jeruzalem niet de jure als hoofdstad willen erkennen. De resolutie van de Verenigde Naties over de interna tionalisering der stad blijft volgens hen geldig, al is de stad thans in feite ver deeld in een Jordanisch en een Israëlisch gedeelte. Nederland is het eex-ste land, dat een ambassade in Jeruzalem vestigt (UP). Een gx-oep leraren, werkzaam bij het middelbaar onderwijs te Zaandam, heeft bekendgemaakt, dat zij de tarieven voor privélessen aan kinderen van artsen di'as- tisch gaat vex-hogen, omdat de ax-tsen hun tarieven voor privépatiënten hebben ver hoogd. Volgens de leraren rekenen de art sen thans voor patiënten met een inkomen van minder dan 6000 3 per visite. Naar gelang de hoogte der inkomens kan de prijs tot 7.50 per visite stijgen. Voor be zoeken ten huize van de arts of ten huize van de patiënt bij nacht kan het drievou dige wox-den berekend. De leraren gaan thans voor privélessen aan kinderen van artsen tarieven berekenen, die variëren van 15 tot 50 per uur. Toen Bumbel zijn wens gezegd had, knikte het Wensmannetje: hij zwaaide met zijn kleine armpjes door de lucht en mompelde enige vreemde woorden, Bumbel keek met grote ogen toe. Opeens klonk er een gefluit door de lucht, een plofen daar stond opeens een zware kist met ijzeren sloten op Bumbel's bed. „Alsjeblieft", zei het Wensmannetje. „Daar heb je je geld; is het zo naar je zin?" 28-29 De rechtbank te Amsterdam heeft een zaak behandeld tegen een reeds zestien keer vex-oordeelde 39-jax-ige timmerman uit de hoofdstad. Iiem was ten laste ge legd, dat hij in zijn woning in de Jordaan een minderjarig, aan haar voogdij ont trokken meisje had verborgen. Voorts had de man twee meisjes, die in de zomer van het vorig jaar uit Nijmegen naar Amsterdam waren gelift in zijn rendez- vous-huis opgenomen. De timmerman had zich tijdens zijn de tentie in het Huis van Bewaring een ver wonding toegebx-acht en was in het cen traal ziekenhuis van het gevangeniswezen te Vught opgenomen. In de loop van de zomer was het zijn x-aadsman gelukt hem vooi-lopig vrij te krijgen. Bij een klooster in Venlo, waar het on der voogdij staande meisje verbleef, had de verdachte zich als de rechtercommis saris uit Utrecht aangediend. Hij was toen in gezelschap van een vriend, die voorgesteld werd als rijksreclasserings- ambtenaar. Beiden waren er zo in ge slaagd het meisje uit het klooster mee te nemen naar Amsterdam. In het psychiatrisch rapport werd ver dachte gekenschetst als een debiele psy chopaat. De officier van justitie noemde de ont voering uit het klooster „een brutaal, ge meen stukje werk." Ook rekende hij het de verdachte ernstig aan, dat hij de twee meisjes uit Nijmegen regelx-echt in „het leven" had gebracht. Hij eiste een jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering en bovendien wegens he ling van sieraden nog zes maanden. De timmerman was in juni 1957 door de recht bank te Amsterdam tot zes maanden voor waardelijk veroox-deeld. De proeftijd was nog niet geëindigd, zodat hij waarschijn lijk deze zes maanden ex-bij krijgt. De politie van Colchester zoekt op het ogenblik naar een neger, die naar zij meent, haar kan helpen bij het zoeken naar de moox-denaar van het 19-"jarige Nedex-- landse meisje Maria Kriek. Deze neger, die ongeveer 27 jaar is, werd de laatste tijd verscheidene malen gezien in de omgeving van de plek waar Maria Kriek werd vermoox-d. De neger reed daar in een twee-kleurige auto van hetzelfde model als die welke op de avond van de moord gezien is. De politie neemt thans aan dat het meis je van de bushalte niet meteeen op weg is gegaan naar de boerderij waar zij werkte, maar dat zij een afspraak had met een man in een auto, die op enkele hondex-den meters afstand van de bushalte stond te wachten. De politie heeft ongeveer achtduizend mensen verhoox-d die in de omgeving van de plaats van de moord wonen. Zij heeft voox-ts alle vaarten en sloten afgedregd om het wapen te vinden vermoedelijk een stuk autogereedschap waax-mee de moord is gepleegd. Ook zoekt de politie nog naar de handtas van het meisje, waarin zich een zakagenda met adx-essen van haar kennissen moet bevinden. 48. In Berlijn wordt gelééfd, Göttingen daarentegen is dood. Het is er koud en men kx-ijgt er geen frisse lucht en in de ijzige kou van de noordpool kan geen mens in leven blijven." Zijn moeder glimlachte even. „Ik moét 't wel," zei ze even vol bitterheid, denkend aan de kilte van Olde- sloe, maar onmiddellijk voegde ze eraan toe: „Dus Berlijn? Het ergste obstakel is altijd weer Salomon Heine!" Harry Heine sliep die nacht slecht. Hij droomde ver ward en werd telkens met een schok wakker. Hij sliep in het hotel ter plaatse, aangezien er bij zijn ouders geen plaats voor hem was. Met moeite stond hij de volgende morgen op. Zijn ogen deden pijn en het bonsde bij zijn slapen. Lang zaam begaf hij zich naar de kamers van zijn ouders. Zijn vader was thans wakker en zat, gesteund door kussens, rechtop in bed. Hij was voorbereid op zijn komst. De vroeger zo keurig verzorgde man, met de frisse gelaatskleur, was thans een oude man gewor den, die wartaal sprak. Harry liep snel op hem toe en boog zich over hem heen om de tranen, die in zijn ogen sprongen, te ver bergen. Hij hoorde zijn vader met trillende stem mompe len: „Zo'n brave zoon, die mij verrassen wil met zijn bezoek! Ja, Harry, je vader is ziek, maar hij wordt weer gezond! Ik voel 't, de baden doen me goed. Salomon zal me hier een huis kopen, de mensen in Oldesloe zijn aardig en het gemeentebestuur onder steunt mijn verzoek aan de koning, om hier te mo gen blijven. Ik moet alleen een huis kopen, om aan te tonen, dat ik niet armlastig ben. Salomon zal me een huis kopen, Harry, en ik zal het mooiste uitzoe ken.. Een huis met een winkel erbij, waar ik weer mijn stoffen kan verkopen. Ik geloof, Harry, dat ik hier goede zaken zou kunnen doen....' Opnieuw die illusies1 Harry keek even snel naar zijn moeder, die een blik vol liefde op de zieke wierp. Deze brabbelde verder: „Ik droomde vannacht, dat ik een villa in Düsseldorf bouwde. Precies zo iets als in Ottensen, met een gr t park erbij Harry huiverde en hoorde zijn moeder op kalme rende toon zeggen: „Nu moet je weer gaan slapen, Samson, als je straks weer gezond bent, zullen we zo'n villa laten bouwen. Maar óm gezond te worden, moet je veel slapen." Brommend keerde Samson Heine zich om naar de muur en deed wat hem gezegd werd. Behoedzaam verlieten Harry en zijn moeder het vertrek. Na lange tijd zag hij thans zijn zuster Lotte weer, die een heel knap meisje was geworden. Vol teder heid omhelsde hij haar. Zijn beide jongere bx-oers za gen vol trots tegen hèm, de student, op. Ze bewon derden hun broer, die zelfs al gedichten had gepubli ceerd. Enthousiast legden ze Harry eigen literaire prestaties ter beoordeling voor. Deze sprak goedmoe dige woorden van lof. Enige tijd later zei zijn moeder tegen '-em: „Ik ga aan Salomon Heine schx'jven. Je zult in Berlijn ver der studeren." Hij keek haar verwonderd aan. Ze vervolgde: „Sam son weet er nog niets van, maar zijn broer heeft ge weigerd hem hier een huis te kopen. De gezondheid van zijn broer is hem niet die 3000 Mark in contan ten waard, welke hij op één dag verdient. We zullen hier dus weg moeten! Maar wat jou betreft: jij blijft voorlopig even hier en dan ga je naar Hamburg en meld je bij Salomon Heine. Mijn brief zal intussen zijn uitwerking niet gemist hebben. En jij zult naar Berlijn kunnen gaan!" Nog steeds niet begrijpend, keek hij haar vragend aan. Geduldig legde ze hem uit: „Ik zal hem geen verwijten maken, maar voor het geld, dat hij niet voor zijn broer beschikbaar wilde stellen, zul jij in Ber lijn kunnen studeren. Dat zal ik hem wel duidelijk ma ken." Er was een droevige glimlach op haar mond. Harry zweeg. Het waren trieste dagen, welke hij in Oldesloe door bracht Het kostte Harry veel moeite om vrolijk te schijnen en om zorgeloos met zijn zuster en jongere broers te babbelen. Als hij alleen was, piekerde hij over het nutteloze van deze dagen. In het boek van zijn leven was dit op onthoud in Oldesloe niet meer <"an een gedachten- streepje. Hoe zou het boek eindigen? Als een tragedie of als een komedie..? Hij wist het niet. Slechts het bleke, vermoeide en intens vex-drietige gezicht van zijn moeder inspireerde hem echter tot wilskracht: Tenslotte had hij talenten en er hing heel veel af van zijn eigen wil en doorzettingsvermogenBerlijn: als dat eens werkelijkheid ou worden! Het ging niet alleen om zijn rechtenstudie, het ging om grótere din gen. Hij moést het succes bereiken, dat Schlegel hem voorspel hadHij moést boven de grauwe naamloze massa uitstijgen! Het was thans geen ijdelheid, welke hem bezielde, maar de wil om zijn moeder te helpen en zich uiteinde lijk op Salomon Heine te wreken.... De dagen verstreken in grote eentonigheid. Hij bleef langer in Oldesloe hangen dan hij had verwacht. Ten slotte zei zijn moeder 'chter tot hem: „Over drie da gen moet je naar Hamburg gaan. Zie je er erg tegen op, Hax-ry?" Hij sloeg zijn ogen neer. Hij zag niet op tegen 't on derhoud met Salomon Heine, als wél tegen het weer zien van een koel, hooghartig gezichtje, dat thans aan een ander toebehoorde Uit Hamburg was geen antwoord gekomen, maar zijn moeder was heel zeker van haar zaak. „Je zult zien, jij gaat in Berlijn studeren", zei ze op vastbera den toon. Enkele dagen later nam hij afscheid en vertrok naar Hamburg. In de toestand van zijn vader was geen en kele verbetering meer mogelijk. En voor zijn moeder was er geen troost te vinden. Ze moést dit dragen en ze droeg 't. Zelfs nu nog scheen liaar liefde alle obsta kels te overwinnen, precies zoals destijds toen de héle wereld tégen haar was Naast het verdriet over de situatie thuis, was er in Harry's hart echter ook een nieuwe hooi: Berlijn! Berlijn betekende het volle leven, het centrum van geestelijke bedrijvigheid. Daar kon een kunstenaar het juiste klimaat vinden om op te bloeien.. Wie in Berlijn roem wist te verwerven, was beroemd in heel Duitsland. Daar, in Berlijn, zou hij kunnen tonen, of hij werkelijk roeping had. Als hij daar de begeerde lauwerkrans niet om de schouders gehangen kreeg, dan zou hij 't opgeven (Wordt vervolgd) Geschorst. De commissaris van politie op Ax-uba, de heer Willemse, is geschorst in de uitoefening van zijn functie. Er wa- x-en klachten tegen de heer Willemse inge diend, die door een commissie van be- stuurs- en justitiële autorteiten onderzocht zullen worden. Boerderij afgebrand. In Ulft is een boerderij tot de grond toe afgebx-and. De schade woi'dt geraamd op f 80.000. De in boedel ging bijna geheel verloren. Het vee, 20 koeien, kon worden gered. De boerderij was eigendom van een Duitse instelling. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. Brandkast leeggehaald. Inbrekex-s heb ben zich toegang verschaft tot de kanto ren van een warenhuis in Apeldooim. Zij forceerden met een snijbrander de brand kast en namen vele duizenden guldens mee. De dieven hebben de kantoren kun nen bei-eiken na een klaulerpartij over de daken van de achter het winkelpand ge legen magazijnen. Amsterdamse haven. In totaal zijn in 1957 in de Amsterdamse haven 7118 zee schepen met een gezamenlijke toixnage van 9.248.000 n.r.t. aangekomen. Ten opzichte van 1956 is dit een stijging van het aantal schepen met 4 pet. en van de tonnage met 12.5 pet. De Amsterdamse haven is in stij gende mate door grotere schepen bezocht, die in het bijzonder steenkolen, ertsen en minerale oliën aanvoerden. Hoogleraar te Leiden. Met ingang van de dag waax-op hij zijn ambt zal aanvaar den is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Leidse universiteit: prof. dr. Th. P. Galestin, geboren te Batavia op 5 juni 1907. Prof. Galestin, die tot dusverre bui tengewoon hoogleraar aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam was, zal de in september 1957 vacant gekomen leer stoel van prof. dr. F. D. K. Bosch gaan be zetten en axrheologie en oude geschiedenis van Zuid- en Zuid-Oost Azië doceren. Niet alles afgeschaft. De afschaffing van grensdocumenten voor personenauto's en motorrijwielen door de Duitse bon'dsré- publiek heeft bij velen de mening doen postvatten dat men voor een reis naar West-Duitsland kan volstaan met de Ne derlandse autopapieren. Men heeft echter nog steeds een internationaal rijbewijs en het internationale bewijs voor motorrijtui gen nodig, evenals het internationale ver zekeringsdocument, de „groene kaart". Etalagevisser. Een dief heeft zijn slag geslagen in een juwelierszaak aan de Oude brugsteeg te Amsterdam. In de etalage ruit, die met een ijzeren traliehek was af geschermd, had hij een gat gemaakt, waar na hij met een hengel allerlei gouden siera den uit de etalage moet hebben gevist. De waarde van de buit bedraagt f 3650. WOENSDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel „De Bolle", 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De verleidster", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The prince and the showgirl", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De decamerone", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat gebeurde er met Julie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Wenn der weisze Flieder blüht", a.l. 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Concertgebouw: Tuinzaal, Rudolf Stei- n er school, opvoering „Drie koningenspel", 20 uur. Brinkmann: Humanistisch Ver bond, spreker dr. S. A. K. Lubienski, 20 uur. Brinkman: Houtplein. Genootschap Nederland-Engeland, spreker E. Gillett, 20 uur. DONDERDAG 16 JANUARI Stadsschouwburg: Rottei-dams Toneel met „De Bolle", 20 uur. Concertgebouw: Doopsgezind Zangkoor, uitvoex-ing 20 uur. Minerva Theater: Bijzonder kerkewerk Hervormde jeugd te Heemstede, vertoning der film „Penny whistle blues", 14 jaar, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems Comité voor kamermuziek, kamermuziek avond, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Halstheater: „De strijd tegen de vliegende schotels", 14 jr, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The prince and the showgirl", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat ge beurde er met Julie", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 14.30 uur. Volksuni versiteit, vertoning der film: „Umberto D", 20 uur. Studio Theater: „Wenn der weisze Flieder blüht", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Pauze-theater, grammofoon- pi atenconcert, 12 uur; Filmavond over Zwitserland, 20 uur. Jeugdkapel Sionskerk Cultureel comité „Over de brug", spreker ir. F. B. Cax-basius Weber, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6