BALANSOPRUIMING Vitaal concert van uitersten v. El mm ew a ede met twee pianosolisten Gesprek met E. J. Verschueren SPRENGER Pauzetheater met een commercieel tintje Nu koopjes halen! ^Brieuew aan cle redactie Georgette Hagedoorn in Heemstede 5 Surséance van betaling Alechinsky exposeert bij Galerie Espace de beste polisbrenger. J. H. Mentjox - 53 jaar bij Droste met pensioen Autobusbaan te Zandvoort wordt doorgetrokken Wachtverhod voor gedeelte van Oude Groenmarkt Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Stichting kindervakantie kampen in Haarlem Rentespaarbrieven voor de gemeente Haarlem Exclusieve modemagazijnen Cos.uums v.a. f 69<50 Va Haarlemse vrouw maandag voor de rechtbank Onder verdenking van moord op half jaar oude baby Royal nu expositieruimte UIT STAD EN STREEK „Umberto D" voor de Volksuniversiteit Mosder Lio heeft een dochter WOENSDAG 15 JANUARI 19 58 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wanneer ik zeg, dat hei. zesde dinsdag- avondconcert van het Noord hollands Phil- harmonisch Orkest een buitengewoon le vendig karakter had, dan drukt dit in zuiver Nederlands niet ten volle uit wat jk er mee bedoel. Denk in de plaats van dit „levendig" het bastaardwoord „vitaal" cn dan zijn wij er dichter bij. Henri Arends waagde het dit keer het Haaidemse publiek een programma van uitersten voor te zetten: nu de gracieuze Symfonie in A (K.V. 201) van Mozart de moderne explosie van de „Sonate voor twee piano's en slagwerk" van Béla Bartök en na de opgewekte maar in feite ernstig bedoelde „Kleine Symfonie voor negen blaasinstru menten" van Gounod het oervermakelijke, eigenlijk geniaal satirische en karikatu rale „Carnaval der dieren" van Saint- Saëns. Men viel dus van het ene uiterste in het andere. En toch bleken het uitersten die elkaar raken, al ware het slechts door de waarachtige vitaliteit die ieder stuk ken merkte. Want er waren om de drommel geen dooie noten bij! Het was met dat. al een sprankelende muziekavond, niet alleen door het contrasterende van zijn aspecten, maar door wat ieder daarvan als aspect van het leven en dus ook van de kunst be tekent. Over de Symfonie van Mozart hoef ik niet in bijzonderheden te treden. Het is gecanoniseerde muziek, die met een schijn van heiligheid boven het menselijke drij ven zweeft. De verrukkelijke vertolking, die Arends er met het orkest van wist te geven, ontsteeg dan ook aan de aardse sfeer. Met de Sonate van Bartök, vertolkt door Géza Frid en Luctor Ponse, tezamen met de slagwerkers Brandon Bravo, De Gelder, Labordus en Smeekes, belandde men bij de confidenties van een mens van deze tijd, van een geniaal natuurkind, dat als kunstenaar de gespletenheid van zijn generatie, zijn gebondenheid aan de rauwe aardse werkelijkheid, maar ook de heftige drang om er zich boven te verheffen, op ongewone wijze heeft uitgedrukt. Hier is niets geïdealiseerd. Een mens uit zich zo als de wereld hem gevormd heeft of ten minste zoals hij haar zag in haar ontred dering, in haar angst, in haar onzeker heid, maar ook in haar melancholie en haar bezinning, tenslotte ook in een uiterst persoonlijk idioom, dat een zonder ling mengsel is van opgekropte melodische eigenschappen, natuurlijke samenklanken, verrassende ritmen, nooit vermoede Maandag is, zoals aangekondigd, de ver huizing van Multifilm begonnen. In het ontluisterd gebouw aan het Kenaupark hebben wij nog gelegenheid gevonden directeur E. J. Verschueren van de kost bare tijd te beroven die hij voor een haas tig bezoek aan zijn oude veste had uitge trokken. De heer Verschueren verlaat Haarlem niet zonder menige goede herin nering. Het bedrijf is in de Spaarnestad groot geworden. Het is er gegroeid tot de witte behuizing het niet meer kon her bergen. In 1932 werkte men alleen in sous- terrain en bel-etage. In 1937 werd de eer ste verdieping ingeschakeld. Tien jaar later was al een verbouwing nodig om met de ontwikkeling gelijke tred te houden. In 1952 moest men weer uitbreiden. Nu is dat niet meer mogelijk. Er diende een ander werkterrein te worden gevonden. Hilver sum bood dat. Wel wordt de bouw van het geprojecteerde studiocomplex op Wissel oord nog opgehouden, maar aan de Stein- laan nummer 1 heeft men reeds een villa kunnen betrekken, die de verhuizing naar het Gooi definitief maakt. En dus: vaarwel Haarlem! Er zijn klemmende redenen voor die oversteek Haarlem zelf kon het bedrijf geen geschikt terrein bieden. In Hilversum bevindt zich het centrale filmtechnische laboratorium, waarvan Multifilm mede ge bruik maakt. In dit laboratorium worden al die filmtechnische werkzaamheden ver richt, welke een bedrijf alleen onmogelijk kan financieren. Wilden de Nederlandse filmindustrieën nog meetellen en opdrach ten aantrekken, dan moesten zij dus de handen ineenslaan en tot een gezamenlijk afwerkcentrum komen, gelijk dat nu in Hilversum is te vinden. De nauwe betrek kingen tussen Multifilm en televisie zijn dus niet alleen doorslaggevend geweest voor de vestiging buiten Haarlem. Zij tel den mee in de overwegingen, maar de uit breidingsmogelijkheden waren beslissend. En die bleken er in Haarlem niet. De relatie tussen de heer Verschueren en Multifilm dateert van 1935, toen hij als expert op elektro-akoestisch terrein, door de heer Mol als mede-directeur werd aan gezocht. Aan Mol bewaart hij een heuge nis, die niet het minst de nobele mens geldt die hij was. „Is het niet heel merkwaardig," zegt de heer Verschueren. „We hadden de keuze tussen Steynlaan 1 en Steynlaan 3. We kozen 1. Toen wij er ruim veertien dagen eigenaar van waren, ontdekten we in de zijgevel een steen. Er was een mol op afgebeeld met daaronder de woorden „Al vroctende kom lek erdoor". En niets had beter kunnen slaan op de energieke vorser die de stichter van Multi film zelf is geweest". De oorlogsjaren kan de heer Verschue ren zich nog heel levendig voor de geest halen. Geen wonder. In december 1944 kreeg hij immers de aanzegging, dat bin nen 48 uur het gebouw aan het Kenau park ontruimd moest zijn. Op handkarren werd de inventaris weggebracht. In een kelder van de „Joannes de Deo" verdween het archief. Een deel van de apparatuur werd ingemetseld in het gebouw zelf en nooit door de Kriegsmarine, die Multifilm bezette, ontdekt. Maar het duurde heel lang voor het gebouw na de oorlog werd vrijgegeven. De heer Verschueren kwam er eigenlijk nog bij toeval achter, dat de Kriegsmarine zolang in Haarlem bleef, omdat alleen de Engelse marine haar krijgsgevangen kon maken. Een bezoek aan IJmuiden was vol doende om dat binnen de 24 uur te laten gebeuren. „Het spijt me zeker Haarlem te verlaten", zegt de heer Verschueren. Hij staat voor het raam van de directiekamer en ziet uit op het Kenaupark, toch nog mooi al huizen ar nu de wintergoden. „Maar wij moe ten ons werk kunnen doen in een rustige omgeving, in een goed geoutilleerd gebouw, wij moeten ons instellen op een produktie, die door niets wordt belemmerd. Ik zal Haarlem missen. Beslist." En wij denken: Haarlem zal Verschueren missen, hem èn Multifilm. klankeffecten en vormen die zichzelf be palen, al zijn ze dan van de klassieke al te leiden. Ik kan mij indenken, dat men er zodanig door verrast kan worden, dat de zin en het logisch betoog aan het begrip en het meevoelen van velen ontsnapt. Het was daarom een uitstekende gedachte het werk nog eens in zijn geheel bovendien met een korte causerie van Géza Frid in geleid na afloop van het concert te her halen. Het feit dat ruim een halve zaal naar deze reprise bleef luisteren, gaf te kennen dat deze geste zeer op prijs werd gesteld. En ik hoef alleen maar bij mij- zelve te rade te gaan, namelijk hoe de ontroering mij op sommige momenten overmeesterde bij deze herhaalde con frontatie, om zeker te zijn dat de uitvoe ring van de Sonate van Béla Bartök deze concertavond tot een van de gedenkwaar digste van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest gemaakt heeft, niet alleen door de ongewone bezetting van dit pro grammanummer, maar vooral ook door de intrinsieke kracht van deze muziek. En daar kan ook nog aan toegevoegd worden: door de fabelachtige vertolking van het hels moeilijke stuk. Dit geldt uiteraard in de eerste plaats de beide pianisten: Géza Frid en Luctor Ponse, die hun hachelijke zaak op hoogspanning wisten te realiseren, maar het geldt ook de vier slagwerkers, van wie ik de xylofonist Jan de Gelder graag een extra pluim wil geven. En laat ik ook Henri Arends niet vergeten te com plimenteren voor zijn correcte leiding van dit vreemdsoortige instrumentarium. Ontspanning bracht natuurlijk het bla- zerssymfonietje van Gounod vervolgens. En wie van binnenpret houdt en de koste lijke humor van Saint-Saëns op zijn juiste waarde weet te schatten, kon zich te goed doen aan zijn „Carnaval der dieren" waaronder begrepen de „fossiele" compo nisten, alsmede de virtuoze pianisten en zij die op weg zijn te leren hoe men toon ladders en tertsen moet spelen. En weer waren Géza Frid en Luctor Ponse de pianohelden, dit keer als waardige sujet ten van deze zoölogische fantasie. Ik her haal: het was een vitale avond! Jos. de Klerk De Haarlemse rechtbank heeft aan de n.v. Aannemings Maatschappij J. Koop man, gevestigd te Vogelenzang, thans kan- toorhoudende Koninginneweg 20 te Haar lem, voorlopig surséance van betaling ver leend, met benoeming van mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 54 te Haarlem, tot bewindvoerder; het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 3 maart om drie uur. Van zaterdagmiddag 18 januari tot 9 fe bruari exposeert de Galerie Espace aan het Klein Heiligland in Haarlem aquarel len en tekeningen van Alechinsky, een Belgische kunstenaar, die zowel in Parijs als in Brussel werkzaam is. ADVERTENTIE (BRAND-, ONGEVALLEN-, AUTOVERZ. ENZ.) Betere polisvoorwaarden, prima dekking. Niet duurder. wel sekuurder. Haarlem, Wilhelminastraat 15, telef. 1-3-8-6-8-. Op vrijdag 17 januari, zal de heer J. H. Mentjox uit de Eikenstraat 46 in Haar lem vijfenzestig jaar worden. Nu is dat niets bijzonders maar tegelijkertijd sluit hij daarmee een dienstperiode van drie envijftig jaar bij Droste's cacao- en choco ladefabriek n.v. af. Sinds 2 mei 1905 is hij reeds werkzaam op de afdeling vor- merij en zodoende zijn in de loop der ja ren onder meer tienduizenden chocolade letters uit zijn werkzame handen geko men. Enkele jaren geleden ontving de heer Mentjox van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Haarlem ter ge legenheid van zijn vijftigjarig jubileum reeds de gouden medaille en het daarbij vererend getuigschrift. De collega's zul len de heer Mentjox vrijdag nog een intie me huldiging bereiden. I-Iet college van B. en W. van Zandvoort streeft er naar, nog vóór het komende sei zoen de autobus-baan, die thans over de Princesseweg tot aan de Koninginneweg te Zandvoort is aangelegd, doorgetrokken te krijgen tot aan de halte Kostverloren, waar aansluiting wordt verkregen op de Zandvoortselaan. De aansluiting op deze laan ter hoogte van het bejaardentehuis: „Het huis in de duinen" moet voorlopig, wegens de bestedingsbepei'king onmoge lijk worden geacht. Eén dezer dagen is hierover een onder houd gehouden met de directie der N.Z.H.V.M., die van harte met de door trekking tot halte Kostverloren instemt. Het bouwen van een busstation op het Zwarteveld moet eveneens wegens de be stedingsbeperking worden uitgesteld. B. en W. stellen zich voor vóór de aanvang van het zomerseizoen dit veld te betege len en te bestemmen voor parkeerplaats. De grote ruimte zal het parkeerprobleem in het dorpscentrum van Zandvoort aan zienlijk verminderen. Om zich te kunnen handhaven heeft de leiding van het Pauzetheater in Haarlem een steun onder de arm gezocht in wat commercialiteit, in die zin, dat het pro gramma van dinsdagmiddag voor de eer ste keer bij wijze van proef werd ingeleid met wat reclame voor een aantal Haarlem se firma's. Men kan er lang en breed van mening over verschillen of het verantwoord is reclame zij aan zij te laten gaan met manifestaties van enige artistieke preten tie. Bij beschouwing van wat er dinsdag middag werd gelanceerd, lijkt ons dat evenwel een principiële kwestie, die het artistieke gedeelte een grotere pretentie zou toeschrijven dan redelijk is. Het lijkt ons derhalve geen punt van discussie. Het echtpaar Frans Koster (deel uitmakend van het cabaret „90 10") moest voor de reclame zorgen en heeft gedurende vier minuten zijn best gedaan de commerciali teit daarvan te neutraliseren. Het is daar in naar onze mening wel geslaagd. Het was reclame in een wat bespottelijke jas ge stoken, dat wil zeggen, net voldoende ge persifleerd om belachelijk en dus vrijblij vend te kunnen worden genoemd. De over drijving in de aanprijzing van de artikelen van zaak die-en-die en firma zus-en-zo was cabaret, zij het dan van een soort, die men achteraf sneller vergeten bleek te zijn dan men bij confrontatie had kunnen ver moeden, want men kan niet bepaald zeg gen, dat het echtpaar Koster met veel per soonlijkheid te werk gaat. De pianist en „liedjesman" .Jelle de Vries heeft de overschietende tijd voor zijn re kening genomen en vertegenwoordigde dus het artistieke gedeelte. Hij is in staat een groot publiek te amuseren, maar zijn kracht leek ons toch te gering voor een solo van een half uur. De teksten van zijn liedjes zijn daarvoor niet sterk genoeg en zijn muzikaliteit is te bescheiden dan dat zij voldoende kan compenseren. Jelle de Vries moet zichzelf voortdurend te hulp schieten met een innige glimlach naar het publiek. Men moet daarvan een liefhebber zijn om iets erin te kunnen waarderen en dan kan men bij Jelle de Vries voor de televisie regelmatig zijn hart ophalen. Maar in een grote zaal komt iedereen te kort. B. en W. van Haarlem hebben besloten een wachtverbod vast te stellen voor het gedeelte van de zuidelijke weghelft van de Oude Groenmarkt tussen de War- moesstrrat en de scheiding tussen de per celen 20 en 22. Dit verbod geldt uitsluitend op werkdagen van acht tot achttien uur. Tot heden is het parkeren aan beide zij den van de rijweg van de Oude Groen markt toegestaan, maar dit geeft, in het bijzonder op het smalle deel nabij de War moesstraat, bij herhaling aanleiding tot verkeersopstoppingen. Daarom achten B. en W. het gewenst een wachtverbod vast te stellen. Daar de moeilijkheden zich in B. en W., dat het wachtverbod beperkt kan blijven tot werkdagen. Leiden. Geslaagd voor liet artsexamen: mej. G. C. Scheltema te Leiden en de heren J. G. van Hoorn te Rotterdam, A. van Noort te Leidschen- dam. G. A. J. van Oldcn te Warmond en J. A. J. Spaas te Wassenaar. (ADVERTENTIE) Zuiver wollen gabardine DAMESMANTELS van 105.voor Moderne HERENREGENJASSEN met gewatteerde voering van 49.75 voor NO-IRON OVERHEMDEN vanaf enz. enz. Ziet onze etalages vol koopjes. 52.50 29.75 9.95 Gen. Cronjéstraat la - lb OV VDOCOOOOOOOOOOOOCOCXXXX OOOOOOOOCO HAARLEM, 14 januari 1958 ONDERTROUWD: 14 jan.: A. A. Briaire en W. G. van Lieshout. Th. J. C. Brasser en W. Keijzer. T. Kool en E. Schakelaar. H. IJ. Piek en L. Wijtvliet. GEHUWD: 14 jan.: L. Deingcs Bruijninga en S. van den Brink. BEVALLEN van een zoon: 13 jan.: S. MeijerSchuilei'. G. BottelierJutte. BEVALLEN van een dochter: 13 jan.: M. JoostenDe Goede. 14 jan.: A. J. Fieman— Verwoerdt. A. G. SchakolsBekkers. A. S. van DoornHuijboom. OVERLEDEN: 11 jan.: A. Stuiver— Dragtsma, 71 j., Gasthuisvest. J. P. Baltus- senNiesen, 77 j., Jansweg. 12 jan.: P. H. van Hengel, 75 j., Hazepaterslaan. R. Soel- laart, 52 j„ Orionweg. G. F. W. Ruckert, 69 j., Iordensstraat. J. M. Huijbens, 66 j., Van Egmondstraat. S. A. Kef, 44 j., De Carpentierlaan. 13 jan.: K. Hoppenbrou wer, 70 j„ Riouwstraat. C. L. van Duijben— Goebel, 83 j„ Hazepaterslaan. Koning Hoessein van Jordanië heeft de nieuwe Fokker „Friendship", die in verscheidene landen gedemonstreerd wordt, zélf eens willen proberen. De lestpiloten lieten de stuxirknuppel gaarne twintig minuten aan deze er varen vlieger over. Links ziet men hem instappen, rechts ziet men hem achter de stuurknuppel. Enige tijd geleden is de commissie kin- dervakantiezorg Haarlem omgezet in de stichting kindervakantiekampen, een stich ting welke zich ten doel stelt de uit zending naar buiten te bevorderen van kin deren waarvan de in Haarlem wonende ouders of verzorgers om financiële of maatschappelijke redenen daartoe niet in staat kunnen worden geacht. De heer D. J. A. Geluk is afgetreden als voorzitter en hij is opgevolgd door de heer D. A. J. Spek. Verder is het dagelijks bestuur als volgt samengesteld: S. Heyers jr., secre taris, A. van Moock, tweede secretaris, D. H. Suerink, penningmeester, J. de Sma len, tweede secretaris, G. J. Hardesmeets, I-I. P. F. A. Foole en mej. A. E .D. Lahr. De stichting kindervakantiekampen heeft in 1957 meer dan vijftienhonderd kin deren uitgezonden en voo. de vakantie kampen in dit jaar zijn reeds beschikbaar: De Leemkule in Hattem (geschikt voor 152 personen), De Beer te West-Rozenburg (86 personen), Het Wisselseveld te Epe (75 personen), de Korenbloem te Elspeet (45 personen), De Prinsenburg te Biltho- ven (70 personen) en .iet kampeerterrein „Het grote Bos" te Doorn. Volgens de aan de burgemeester van Haarlem verstrekte gegevens is tot op heden op de rentespaarbrieven met voor keur voor de gemeente Haarlem inge schreven tot een bedrag van 450.000. (Verkort weergegeven) Proteststaking I. In het verslag van de proteststaking der Haagse bouwvakarbei ders trof mij een m.i. hatelijke zin, n.l. dat de voorzitter de vergadering even moest onderbreken, om enige arbeiders te vragen hun auto's te verplaatsen, daar deze wat gevaarlijk stonden geparkeerd. Ikzelf rijd niet met een auto, maar gun een andere arbeider dit gaarne. In Amerika is het heel gewoon dat ar beiders met auto's naar hun werk gaan, waarom dan niet hier? Waarom rpogen de arbeiders niet delen in een z.g. hoogconjunctuur, ook al is deze een dubieuze hoogconjunctuur? Fr. J. St. Proteststaking II. Ik kan niet anders zeg gen dat de leus die bij de Haagse protest staking der bouwvakarbeiders gold (Geen loon naar werk, dan werken naar loon) niet beter gekozen had kunnen worden. Er is geen baas die de mensen méér dan hun contractloon geeft, als hij niet weet dat dit verantwoord en verdiend is. De opmerking van de bestuurder, dat er arbeiders in de zaal waren die hun wagens niet goed ge parkeerd hadden staan, vond ik kinderach tig. In Amerika heeft iedere arbeider een wagen en daar wordt minder hard ge werkt. Een voorbeeld: als 4 arbeiders van buiten in de stad werken en het reisgeld gebruiken voor het onderhoud van een wa gentje, heeft die wagen niets te maken met het geweldige loon. Als onze ministers nu eens een bromfiets aanschaften in plaats van een dure wagen bouwen wij van deze centen na een jaar een halve stad. T. A. V. d. VELDT Ruim vier ton. De nationale reclasse- ringscollecte heeft in 1957 in geheel Ne derland opgebracht f401.783.72 (in 1956 f374.466.56). ADVERTENTIE bij BIJZONDER VOORDELIGE AANBIEDINGEN, zowel in onze CONFECTIE-AFDELING als In onze HERENMODE-AFDELING □emi S No-lron Eng. import ƒ14.90 GROTE HOUTSTRAAT 5? GEN. CRONJéSTRAAT 86 HAARLEM HAARLEM TEL. 21592 TEL 55477 Op haar tournee door ons land heeft Georgette Hagedoorn met haar begeleider Pierre Verdonck dinsdag het Minerva Theater in Heemstede bezocht. Zij werden door een bijna uitverkochte zaal met groot enthousiasme begroet. Haar programma bestond voor het grootste gedeelte uit de bekende nummers van het internationale cabaretrepertoire „l'Heure de l'apéritif" en liedjes van Annie M. G. Schmidt, Jean Louis Pisuisse, Louis Davids en an deren, die bij een vorige gelegenheid reeds uitvoerig en met niet geringe waardering werden besproken. Ook in Heemstede was haar succes bij zonder groot. Aan het slot van haar op treden drong het publiek aan op een toe gift, door de man aan het scherm lang durig in actie te houden. Als verzoeknum mer zong Georgette Hagedoorn tenslotte het bekende „Madame Arthur" van Xaurof, hetgeen zij inleidde met het anek dotische verhaal over haar recente rond reis door Indonesië, waar het publiek om „Madame Curie" had gevraagd. Georgette Hagedoorn kon Heemstede met drie bloemstukken verlaten, waarvan het eer ste haar voor de pauze door de heer F. Kubatz, bedrijfsleider van het Minerva Theater, was aangeboden. Maandag zal dc Haarlemse rechtbank de zaak behandelen tegen een eenendertig- iarige bewoonster, van de Rivierenbuurt in Haarlem-Noord die verdacht wordt van moord, doodslag of wel zware mishande ling welke de dood van haar zoontje van zes maanden tot gevolg zou hebben gehad. De vrouw werd in het begin van de maand juli van 1957 aangehouden. Kort daarna moest zij in De Willem Arntzstichting in Den Dolder een psy chiatrische inrichting worden opgenomen maar ruim een maand later werd de verdachte naar het Huis van Bewaring in Amsterdam overgebracht waar zij op het ogenblik nog verblijft. De lijst van getui gen voor de terechtzitting van maandag vermeldt achttien namen, onder wie de getuige-deskundige dr. J. P. L. Hulst uit Leiden die de sectie heeft verricht. De verdachte zal verdedigd worden door mr. A. D. P. V. van Löben Seis. Zoals velen, die regelmatig op het Sta tionsplein in Haarkm komen al zullen hebben opgemerkt, is thans voor de ra men van het pand, waar voorheen hotel Royal gevestigd was, schilder- en teken werk geëxposeerd, in plaats van de affi ches, die er tot voor kort de aandacht vroegen. Vorige week dinsdag hebben wij reeds bericht, dat drie Haarlemse kunste naars, te weten Poppe Damave, Wim Steyn en Frans Verpoorten, van het ge meentebestuur toestemming gekregen de benedenverdieping van het hoekhuis in ge bruik te nemen als expositieruimte, tot het gebouw aan de sloop zal worden over geleverd. De drie exposanten zeggen dank zij de gunstige ligging reeds veel belang stelling te hebben ondervonden. Zij zul len de tentoonstelling van hun werk iede re veertien dagen „verversen". JUDO VERENIGING HAARLEM De Judovereniging „Haarlem" heeft zon dag in Amsterdam bijzonder succesvol ge streden bij de Judo-clubkampioenschap pen van Noordholland. Door zes wedstrij den te winnen staat zij nu ongeslagen bo venaan de ranglijst. Nieuws in het kort. Onderscheiden. Aan mejuffrouw G. Steffens, die als huishoudster werkzaam is bij de familie dr. A. W. Groenman te Overveen, is ter gelegenheid van haar gou den jubileum toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. Naar Den Haag. De inspecteur van 's rijksbelastingen de heer H. A. Gohres, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Haarlem (eerste afde ling), is verplaatst naar het ministerie van Financiën te 's-Gravenhage. „Practisch jaar". Vrijdagavond 17 januari wordt in het wijkgebouw van de Hervormde Gemeente te Haarlem aan de Gedempte Oudegracht 104 een voorlich tingsbijeenkomst voor ouders gehouden van de commissie van voorbereiding voor het instellen van een praktisch jaar voor meisjes, die voor het ulo-examen zijn ge slaagd. Uitgesteld. De voor heden-, woens dagavond, aangekondigde bijeenkomst van de vereniging voor Pedagogiek in restau rant Brinkmann gaat wegens ziekte van de spreker niet door. „Haerlem". De Vereniging „Haerlem" houdt op maandag 20 januari in Brink mann te Haarlem een bijeenkomst waarop de heer Jos. de Klerk een lezing zal hou den over het onderwerp „Ut-Re-Mi in Haarlems Tempe". Benoeming. Bij besluit van de minis ter van Justitie is benoemd tot secretaris eerste klasse in tijdelijke dienst bij het arrondissementsparket te Assen mr. H. F. van den Haak, thans secretaris eerste klasse in tijdelijke dienst bij het arrondis sementsparket te Haarlem. Gunning. B. en W. van Zandvoort hebben de aanleg van wegen en riolering in het wederopbouwplan „Zeereep-noord" gegund aan de laagste inschrijfster, de firma A. M. Schelvis te Zandvoort, die voor 306.800 had ingeschreven. De begro ting was vastgesteld op 370.000. Met het werk zal onmiddellijk een aanvang wor den gemaakt, opdat dit wegenplan en de daaraan verbonden verandering van de ingang van het circuit vóór het komende zomerseizoen gereed zullen zijn. Ontspanningsmiddag. Dinsdag 21 ja nuari zal in het Minervatheater te Heem stede een ontspanningsmiddag worden ge houden, uitgaande van de afdeling Heem stede van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden. Behalve de leden der afdeling zijn voor bijwoning uitge nodigd de leden van de algemene en r.-k. bond van ouden van dagen. Jhr. dr. J. C. Mollerus zal een causerie houden aange vuld met vertoning van een film over zijn eerste vlucht van en met de K.L.M. naar Canada. Morgenavond zal in het Roxy-theater de Volksuniversiteit onze aandacht komen vragen voor de film „Umberto D" van De Sica. De film behoort tot het beste uit het oeuvre der Italiaanse na-oorlogse filmers en betekent zeker een hoogtepunt in het werk van De Sica, gaaf als zij is. Het sociaal probleem van de ambtenaar, die zonder werk is geraakt en nauwelijks rond kan komen, vormt het motief voor een observatie vol verstilling en verdieping, een studie, die nergens een schril accent krijgt, maar bijna werktuigelijk naar een einde voert, waaruit men de wijsheid kan destilleren, dat de kleine vreugden des levens zijn als bloemen op onze weg. We kunnen er een geschenk des hemels in zien en verzoend raken met ons lot. In het programma kan men de jaarover zichten van Polygoon-Profilti nog bewon deren, een gelegenheid, welke men niet voorbij mag laten gaan. Voor de dieren in de Haarlemse herten kamp was het dins dag groot feest. Want in de loop van de middag werden de heer en mevrouw la ma verblijd met de geboorte van 'n doch ter. Het nieuwtje ging van dier tot dier en iedereen raakte in een lentestemming. Aioe der en dochter lama maakten het zeer goed. Vader trouwens ook. Moeder lama heet Lia, maar of de dochter ook zo zal heten, is nog niet uit gemaakt. Daarover kunnen de heer en mevrouw lama zich thans nog geen zor gen maken. Want de voeding van de kleine meid eist alle aan dacht op.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9