Veertienduizend mannen in Noordholland zonder werk Weinig soulaas in aanvullende werken 11 In vele bedrijven verkorting van arbeidsduur Minister Klompé: „Waarom windt men zich over Indonesië niet zo op als over Hongarije? Garnalenscheepje uit Harlingen op Terschelling gestrand Opera „Vanessa" Barber heeft succes in New York Geruchten over militair complot in Turkije Geduld beloond Amsterdams burgemeester optimistisch over de IJtunnel Hij hoopt op een akkoord met de regering Programma tournee Neder lands Studenten Orkest Nog een Nederlands meisje kandidate voor filmrol Chr. Schippersbond wil betere vrachtverdeling Koninklijke gift voor hulp aan gerepatrieerden Driejarig jongetje, door dekzeil getroffen, breekt beide benen Luchtverontreiniging door uitlaatgassen van motoren Raketten voor de NAVO Hammarskjoeld en Pineau naar Londen Frankrijk breekt overleg met Tunesië af Grondwetswijzigingsvoor- stel nieuwe krachtproef voor Gaillard Dr. Fuchs hoopt zaterdag zuidpool te bereiken Hittegolf9 maakt snelle voortgang mogelijk Examens UN O-commissie: „Getuigenlijst van Bang- Jensen verbranden" Engeland wil Poolse „ont-atomiseringsplan" nader bestuderen Bitter commentaar van Washington Paul Robeson als Gower in „Pericles" van Shakespeare Russische ruimtetechniek vond nog geen weg terug DONDERDAG 16 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van een onzer redacteuren) In Noordholland Is de situatie op de ar beidsmarkt, vergeleken bü de landelijke werkloosheidscijfers, tot nog toe vrij gunstig geweest. Eind december telde onze provincie 14.000 werkloze mannen. Na aftrek van de gemiddelde seizoen- werkloosheid kan dit cijfer gesteld wor den op 11.300, ofwel 1,9 percent van de gehele mannelijke beroepsbevolking. Lan delijk was dit percentage echter per 31 de cember 1957 al tot 2,4 gestegen. Ook in vergelijking tot diverse andere provincies (Drente 8,2 percent, Groningen 5 percent) heeft Noordholland nog een tamelijk rede lijk percentage werklozen, waarbij echter wel in het oog gehouden moet worden, dat het cijfer van 14.000 een stijging van 180 percent betekent ten opzichte van het provinciale werklozental aan het eind van 1956. In de komende maanden zal het aan tal werkloze mannen en vrouwen waar schijnlijk nog wel een aanzienlijke uit breiding ondergaan, maar prognoses op langere termijn zijn op het ogenblik abso luut niet te maken. Dit vertelde ons gisteren op een pers conferentie, georganiseerd door het mi nisterie van Sociale Zaken, de hoofdin specteur der Arbeidsvoorziening in Noordholland, de heer J. C. Corver. Bijna de helft van het totale aantal werklozen, zo verklaarde hij, komt op het conto van Amsterdam en omgeving, waar men de afgelopen twee jaar vele werkzoekenden van elders, vooral ook losse arbeiders heeft aangetrokken om bij de toenmalige overspanning van de arbeidsmarkt over een zo groot mogelijke reserve te kunnen beschikken teneinde onder meer het uit gebreide verloop van arbeidskrachten te kunnen opvangen. Bruynzeel, Ford en vooral ook de Amsterdamse haven volg den onder andere die tactiek en nu de toestand veranderd is, volgt er bij al dit soort ondernemingen onvermijdelijk se lectie-ontslag aan dat deel van het perso neel. dat er in de jaren van hoogconjunc tuur veelal maar zo'n beetje „bijhing" of dat nu anderszins overtollig geworden is. Bouw- en metaalindustrie Van structurele en wellicht conjunc turele aard is de stijging van de werk loosheid in, onder anderen, de bouwvak ken, die de zwaarst getroffen sector zijn. Eind december waren er in de bouwnij verheid in onze provincie drieduizend werkloze mannen tegen zeshonderd aan het einde van 1956. Ook in de metaalin dustrie is het cijfer van 1956 (220 werk lozen) ruim viermaal „over de kop ge gaan" (uit. december 1957: 944 werklozen). Ook hier is echter in hoofdzaak sprake van selectie-ontslag: de echte bekwame vakarbeiders zijn over het algemeen door hun werkgevers gehandhaafd, aldus de heer Corver. De ontslagen vielen hier goeddeels bij metaalindustrieën in Am sterdam, Haarlem en IJmuiden, doch niet bij de Hoogovens. De dreigende massa ontslagen bij de Verblifa (verenigde Blik- tabrieken) die onlangs in andere handen zijn overgegaan, zijn uiteraard nog niet in het genoemde eindcijfer van 944 opge nomen. In de kledingindustrie waren eind de cember 230 werkloze mannen; voorts wa ren onder meer 760 man niet-varend per soneel van transportbedrijven en 470 man nelijke kantoorbedienden zonder emplooi. Werktijdverkorting Ook de gedeeltelijke werkloosheid steeg. Honderdtwintig Noordhollandse onder nemingen kregen toestemming tot ver korting van de arbeidsduur. In totaal wer den er in die bedrijven vorige maand door 1200 mannen (35.000 uren) en door 1400 vrouwen (30.000 uren) korter gewerkt dan in december 1956. Bij de vrouwen betrof dit voornamelijk hen, die in de Amster damse confectie-industrieën werken. Aanvullende werken Slechts zeer weinig werklozen konden tewerkgesteld worden in aanvullende werken. Eind december 1957 waren dat slechts 243 mannen. De situatie ligt in dit opzicht moeilijk omdat er in de provincie Noordholland vrijwel geen grote cultuur technische werken meer te vinden zijn, „Duizenden repatriërenden uit Indonesië moeten in onze samenleving worden opge nomen. De reactie van onze bevolking is echter lauw, vergeleken met die op de komst van de Hongaren destijds. Waarom windt men zich nu niet op, nu toch ook de meest menselijke waarden met de voeten worden getreden?" Dit zei de minister voor Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, in een bijeen komst ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Hervormde Stichting voor Kerkelijk Sociale Arbeid te Rotterdam. Zij sprak daar over „Maatschappelijke bege leiding in een gebied met snelle ontwikke ling" en noemde het westen des lands een proeflaboratorium voor de nieuwe vormen van het maatschappelijk werk in verband niet de grootse ontwikkeling die dit gebied te wachten staat, en die ook veranderingen van ingrijpende aard ten aanzien van men selijke problemen met zich mee zal bren gen. De „maatschappelijke begeleiding" zal gelijke tred moeten houden met deze ont wikkeling, zo meende zij. Zij noemde het verheugend dat juist in Rotterdam al een aantal jaren aandacht besteed wordt aan het wijkleven,"omdat dit zo een belangrijke factor is voor het zich „thuis voelen" van mensen uit verschillende delen van het land, die een gemeenschap moeten vormen in een nieuwe stadswijk. Zij vroeg zich af of men in de kringen van het maatschappe lijk werk niet teveel aandacht besteedt aan „de ene mens" en te weinig aan zijn om geving, het opbouwen van een gemeen schap. Tenslotte wekte zij de medewerkers van de jubilerende stichting op te laten zien hoe men in de wereld van nu nog met daden mensen gelukkig kan maken. die als „goedkoop" A.W.-object uitgevoerd kunnen worden. Enkele ruilverkavelings objecten zouden wellicht ten dele als aan vullende werken kunnen dienen en voorts is er misschien nog wat grondwerk te ver richten aan een gedeelte van de Ringpol- der en op Texel, maar daarmee zijn de mogelijkheden dan ook vrijwel uitgeput. Seizoeninvloeden Bij dit alles moet men wel in het oog houden, aldus de heer Corver, dat Noord holland met zijn grote agrarische areaal in de wintermaanden altijd een omvangrijke winterwerkloosheid heeft in de landbouw en aanverwante vakken. Omstreeks april, als deze mensen weer volop aan de slag komen, geeft het werklozental altijd een sterke daling te zien. Of dit ook in het komende voorjaar het geval zal zijn, hangt af van de allesbeheersende vraag of men erin slagen zal, de zich thans voordoende ontspanning op de arbeidsmarkt en daarmee dus ook de structurele en con juncturele werkloosheid binnen rede lijke en normale grenzen te houden. Zoals men weet, worden er op het ogenblik lan delijke maatregelen voorbereid, om inci denteel te kunnen ingrijpen als de toe stand uit de hand zou dreigen te lopen. Ook de provinciale hoofdinspectie der Ar beidsvoorziening en de arbeidsbureaus zullen van hun kant de ontwikkeling nauwlettend in het oog houden, zo ver zekerde de heer Corver ons. Tussen de kilometerpalen 2 en 3 op Ter schelling is vanmorgen een garnalenbootje uit Harlingen gestrand. Het scheepje zond S.O.S.-seinen uit, waarna de sleepboot „Stortemelk" van Doeksen uitvoer en ook de reddingboot „Brandaris" hulp ging bie den. Toen bleek, dat er voor de opvarenden drie man geen gevaar bestond, is de „Brandaris" op station teruggekeerd; de Stortemelk van de rederij Doeksen heeft inmiddels vastgemaakt voor een bergings- poging. In de Metropolitan Opera van New York is woensdagavond de wereldpremière ge geven van een nieuwe opera van de Ame rikaanse componist Samuel Barber, geti teld „Vanessa". De critici zijn het er vrij wel over eens, dat dit het beste werk is, dat ooit in de Verenigde Staten werd ge schreven. Het was de eerste Amerikaanse opera, die sinds 1947 in het Metropolitan- theater werd opgevoerd. Barber, die reeds door zijn orkestwerken grote bekendheid geniet, deelde in de roem met de schrijver van het libretto, Gian-Carlo Menotti. De première werd ge leid door Dimitri Mitropoulos. ATHENE (Reuter). Het Griekse rege ringsgezinde dagblad „Apogevmatini" meldt van „NAVO-zijde" te Parijs verno men te hebben, dat te Ankara twee gene raals en ongeveer veertig officieren van het Turkse leger zijn gearresteerd. Het blad maakt melding van „aanhou dende geruchten", volgens welke in Tur kije een militaire samenzwering tegen de regering is ontdekt. Makarios' plannen (Rtr) De Turkse minister van Buiten landse Zaken, Fatin Zorlu, heeft te Istan bul een bezoek van aartsbisschop Ma karios aan Turkije voor besprekingen over Cyprus „nutteloos" genoemd. „Zij die hier komen moeten begrijpen, dat Turkije zich nooit voor een voldongen feit zal laten stellen". xoooccccccocccoooooocoooc Het geduld van een trouwlustige sol daat uit Den Haag, die sinds de nacht van zaterdag op zondag „op wacht" heeft gestaan voor de deur van een Haags meubelmagazyn, is rykelyk be- B loond. Hij was de eerste die op de eerste dag van de uitverkoop aan de beurt kwam en hy verrijkte zyn uitzet met een eetkamer-ameublement van vyf- honderd gulden voor het luttele bedrag van negen gulden vijfennegentig. ccoooooooooo<xxx>dgoooc>coocooooodooccooccoococcoooooocqc*. In februari en maart wordt een actie ,,meer vrouwen in de B.B." gehouden met medewerking van vijftien Neder landse vrouwenorganisaties. In Barne- veld hebben de B.B.-dames reeds een demonstratie gegeven. Hier ziet men een brandweerploeg uit Den Haag in actie. De burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall, heeft in de gemeenteraad ver klaard, nog genoeg optimisme te hebben om te hopen, dat in 1958 overeenstemming met de regering over de IJtunnel verkre gen zal kunnen worden. De burgemeester bestreed de zienswijze van velen, dat het hier om een prestige-kwestie voor Amster dam zou gaan. Daarbij wordt volgens hem over het hoofd gezien dat de tunnel een levenskwestie is voor de ontwikkeling van de stad. De burgemeester merkte boven dien nog op, dat het hier geen plaatselijk belang geldt, evenmin als de tunnelverbin ding tussen Velsen en Beverwijk een plaatselijk belang is. „Ik kan slechts de hoop uitspreken, dat 1958 klaarheid zal brengen over dit probleem en tevens over de kwestie van de verdwijning van de Hembrug, de sta-in-de-weg voor de zich snel ontwikkelende haven." Het Nederlands studenten orkest zal tus sen 20 januari en eind maart voor de zes de keer sedert zijn oprichting in 1952 zoals bericht werd, een tournee door ons land maken. Thans is bekend gemaakt, dat het programma werken van .Corelli, Mozart, Bonsel en Saint Saëns omvat. Van Bonsel speelt het orkest de Tweede Symfonie, die eind vorig jaar is gecomponeerd en voor het eerst zal worden uitgevoerd op 20 januari in „De Rustende Jager" te Bergen. De baten van de tournee zullen weer ten goede komen aan de stichting „Het Neder lands Studentensanatorium" in Laren en het akademisch genootschap „Petronella Moens" voor hulp aan blinde studenten. Men streeft er namelijk naar om de hulp aan deze studenten thans ruim dertig te verbeteren en hen in staat te stellen door middel van bandopnamen en gram mofoonplaten de colleges te volgen. In Hen gelo, waar voor het eerst dit jaar een uit voering wordt gegeven, is de zaal van het Concertgebouw reeds uitverkocht. Het vo rig jaar trokken de elf concerten de be langstelling van dertienduizend vijfhon derd bezoekers. De baten van de tournee bedroegen toen zestienduizend gulden. „Dagboek van Anne Frank" Onder de gegadigden voor de hoofdrol in een film naar het dagboek van Anne Frank bevindt zich nog een tweede Nederlands meisje. Met Marianne Sarstadt komt nu ook het Utrechtse meisje Willy Koopman in aanmerking. Zij is dertien jaar, donker van uiterlijk en leerlinge van het Konink-. lijk Conservatorium voor Muziek in Den Haag. Tijdens het bezoek van Owen Mc lean, die een belangrijk aandeel heeft in de produktie van de film, aan Nederland behoorde Willy tot de vele meisjes, die een auditie kregen, maar de publikatie van haar door Foxfilm in Amerika verspreide foto als één van de zes gegadigden was voor de familie Koopman een volkomen verrassing. In de te Rotterdam gehouden algemene vergadering van de Nederlandsche Pro- testantsch Christelijke Schippersbond is het vraagstuk van de evenredige vrachtver deling uitvoerig besproken. De vergadering nam een voorstel aan, de overheid te ver zoeken maatregelen te nemen voor een betere uitvoering van beurt- en beurs- bevrachting. Dit zou moeten geschieden door het geleidelijk intrekken van bestaan de vergunningen van bijzonder en eigen vervoer. De voorzitter, de heer F. H. van de Wete ring, betoogde dat vooral de laatste jaren de bijna ongelimiteerde uitgifte van ver gunningen een toestand heeft veroorzaakt, die een eerlijke beurt- en beursbevrachting vrijwel onmogelijk maakt. Daar er in de laatste jaren in sommige perioden van het jaar sprake was van een tekort aan scheepsruimte, hebben de verladers ge bruik gemaakt van de mogelijkheid, zich door middel van vergunningen continu van scheepsruimte te voorzien, met het motief dat er op de beurs niet altijd op de aan geboden lading werd gereflecteerd. Dit ging ten koste van de kleine verlader, aldus de voorzitter, die zich niet voor een jaar kon verbinden. Nu dit motief, mede ten gevolge van de bestedingsbeperking, is vervallen, is het dringend nodig, dat voor de te ver voeren goederen weer gebruik gemaakt wordt van de gehele daarvoor beschikbare scheepsruimte. Er moet volgens de voor zitter een eind komen aan een situatie, waarbij een bepaalde bevoorrechte groep onafgebroken emplooi heeft, terwijl het grootste gedeelte van het aantal schippers steeds weer in een reservepositie wordt gedreven. Prof. dr. J. P. Bakker. Ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van de So- cietas Physico- Medica te Erlangen is prof. dr. J. P. Bakker, hoogleraar voor Physi- sche geografie aan de Gemeente Univer siteit van Amsterdam, tot erelid benoemd. De Koningin heeft op giro 777 een be langrijk bedrag doen storten als bijdrage voor de hulp, die door het Centraal Comité voor Kerkelijk en Particulier Initiatief en het Nederlandse Rode Kruis geboden wordt aan de Nederlanders, die uit Indonesië moesten vertrekken. Voor hetzelfde doel is op gironummer 308 van de stichting „Hulp aan Landgeno ten in Indonesië", in Den Haag totaal tot- nutoe bijna 200.000 gulden aan giften bin nengekomen. Een handelsonderneming te 's-Graven- hage tracht vulpenhouders te verkopen onder mededeling per circulaire aan het publiek dat van elke verkochte vulpen 2.50 zal worden afgedragen aan de stich ting „Hulp aan Landgenoten in Indonesië". De stichting deelt mede, dat zij geheel on bekend was met deze opzet en haar goed keuring hieraan wenst te onthouden, om dat het bestuur niet wenst, dat het chari tatieve gecombineerd wordt met een com mercieel doel. Het bestuur van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft op de 56 aangesloten jeugdorganisaties in -instellingen een drin gend beroep gedaan, om jongeren onder de landgenoten die uit Indonesië repatriëren, in de kring van de verenigingen, clubs en andere vormen van jeugdwerk op te ne men, teneinde hun de aanpassing gemak kelijker te maken. Een driejarig jongetje uit de Bakhuizen- straat in Den Haag brak gistermiddag beide benen, toen het tegen de grond werd geslagen door een 50 kilo zwaar dekzeil. Loodgieters, die op een dak aan het werk waren, gooiden dit zeil, na zich ervan te hebben overtuigd dat de straat vrij was, omlaag, maar ongelukkigerwijs kwam het jongetje juist de hoek omlopen. Het kreeg het- zeil op zich.-. Tegen de loodgieters is proces-verbaal opgemaakt. In Utrecht is een vergadering gehouden van de afdeling voor gezondheidstechniek en de sectie voor automobieltechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, waar de verontreiniging van de buiten lucht door motoren in het wegverkeer is besproken. De adjunct-directeur van de Genees kundige Dienst te Rotterdam, dr. J. W. Tesch, meende dat het aandeel, dat de gemotoriseerde verkeersmiddelen door hun uitlaatprodukten bijdragen aan de stede lijke luchtverontreiniging toeneemt. Vol gens hem moeten de stoffen, die in de uit laatgassen voorkomen, als nadelig voor het welzijn voor de stadsbewoners worden beschouwd. Prof. ir. H. Eilers, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, besprak de samenstelling van de uitlaatgassen. Hij ging uitvoerig in op het onderscheid, dat gemaakt dient te worden tussen de uitlaat gassen van benzine- en van dieselmotoren. Bij een goed afgestelde dieselmotor, die in px-ima conditie verkeex-t, is de vex-branding nagenoeg volledig, waardoor er zeer weinig koolmonoxyde en koolwaterstof in de uit laatgassen komt. De produkten van de on volledige verbranding van koolwaterstof fen in de benzinemotor kunnen in de at mosfeer geoxydeerd worden onder invloed van zonlicht. Bij intensief wegverkeer kan door ophoping van produkten van deze secundaire oxydatie bij bepaalde weers omstandigheden een voor mensen en plan ten nadelige atmosfeer ontstaan. De heer M. J. van der Zijden van het Shell-laboratorium te Amsterdam besprak de mogelijke technische maatregelen, die genomen dienen te worden om de veront reiniging van de buitenlucht te voorkomen, zoals een goed ondex-houd en juiste af stelling van de motor, verbetering van de carburatie, toepassing van brandstofinjec tie in plaats van verstuiving en omzetting van ongewenste bestanddelen in de uit laatgassen door behandeling in een na- verbrander. ZüRICH (Reuter). - Op het hoofdkwar tier van de NAVO bij Parijs is 'men van ooi-deel, dat er tien eskaders of bataljons, elk uitgerust met ongeveer vijftien ballis tische en geleide projectielen, irl Eui-opa zullen worden gelegerd, aldus heeft een Britse stafofficier van het hoofdkwartier, majoor Tobias, woensdag in Zürich mee gedeeld. Over 18 maanden moet dit plan zijn uitgevoerd. Bovendien zullen nog vier raketbases in Groot-Brittannië worden aangelegd. LONDEN (UP) De secretaris-generaal van de UNO Dag Hammax-skjoeld komt vandaag voor besprekingen met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd in Londen aan. Hammax-skjoeld vertrekt morgenavond weer naar New York. Vx-ijdagmiddag wordt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau in de En gelse hoofdstad verwacht voor bespre kingen met Selwyn Lloyd. Deze visser in de Amsterdamse grach ten haalt per uur gemiddeld tien tot vijftien fietsen op! Sommige verkeren in een zodanige staat, dat men best begrijpen kan dat de eigenaar het kar retje maar in het water heeft gegooid. Maar de oud-ijzer-visser „vangt" ook fietsen die er nog heel behoorlijk uit zien en waarop men zo zou kunnen wegrijden. Vorige week viste hij zelfs bij het Centraal Station een complete scooter op, die nog in bruikbare staat verkeerde PARIJS (Reuter/UP) Fi-ankrijk heeft de ondex-handelingen over een vriend- schapsverdag met Tunesië afgebroken uit protest tegen de „Tunesische inmenging" in de strijd tegen de Algerijnse opstande lingen. In een bijzondere kabinetszitting werd besloten dat een speciale afgezant het Franse standpunt bij de regering in Tunis zal uiteenzetten. De besprekingen werden reeds vorig jaar herfst, na de Engels- Amerikaanse wapenleveranties aan Tune sië gestaakt. Het politieke klimaat verbe terde geleidelijk, voornamelijk als gevolg van de Tunesische bereidheid, een olie pijpleiding te laten aanleggen. Vorige week werden de voorbereidende bespx-ekingen tussen Frankrijk en Tunesië hervat. De Fx-anse regei-ing besloot voorts alle werkloze Noordafrikanen in Frankrijk naar Algerije terug te zenden. Zij wil op die wijze het aantal gewelddaden tussen Al gerijnen bepex-ken. Er leven circa 350.000 Noordafrikanen in Frankrijk, van wie 100.000 in Parijs en om geving. PARIJö: tAFP)-' Dè 'Franse minister raad heeft premier Gaillard gemachtigd de vertrouwenskwestie te verbinden aan het voorstel tot wijziging van de grondwet, dat dezer dagen bij de Nationale Vergade ring zal worden ingediend. Het voorstel dat onder leiding van de minister van Ju stitie Lecourt is opgesteld, is door de mi nisters goedgekeurd. Het voorstel heeft ten doel de positie van de regering te stabiliseren. Zo wil men b.v. de individuele leden van de Nationale Ver gadering de bevoegdheid ontnemen om maatregelen betreffende het uitgeven van geld of de heffing van belastingen voor te stellen. Voorts beoogt men met het wets ontwerp te bereiken, dat een regering voortaan alleen tot heengaan kan worden gedwongen als de oppositie haar welover wogen een nederlaag toebreng-t, waarbij zij haar motieven duidelijk moet uiteenzetten en tevens de volgende premier moet aan wijzen. Een motie van afkeuring moet met absolute meerdei-heid,-dus de helft van het aantal afgevaardigden plus 1. worden aan- vaai-d. Hierdoor is een wezenlijke meerdex-- heid voor de nieuwe premier en diens poli tiek gewaax-borgd. MCMURDO (UP) Woensdag heeft dr. Vivian Fuchs per radio naar de expe ditiebasis McMurdo gemeld, dat hij ge vorderd is tot 160 km van de zuidpool. Hij hoopte dat zijn groep Engelsen de pool op 19 januari zal bereiken wanneer het huidige reistempo, begunstigd door warm weer, gehandhaafd kan worden. In de Amerikaanse basis op de zuidpool liep de thermometer gisteren tot 5 gra den fahrenheit c Men spx-ak er van een „hittegolf aan de zuidpool." Vijf gx-aden fahrenheit is namelijk de hoogste tempe- ratuur die in een jaar tijds aan de zuid pool gemeten is. De Amerikaanse meteo rologen verwachten echter niet dat het nog lang „warm" zal blijven. LONDEN, 14 jan. (UP) De echtge note van dr. Fuchs is dinsdag per boot naar Nieuw-Zeeland vex-trokken waar zij haar man hoopt weer te zien. Het is even wel lang niet zeker of dr. Fuchs en zijn expeditie in staat zullen zijn het zuidpool gebied te verlaten voordat de winter hen insluit. Het poolschip zal zolang mogelijk op hem en zijn gezelschap wachten om hen naar Nieuw-Zeeland over te brengen, maar het kan niet langer wachten dan tot maart, want dan zou het door ijs ingeslo ten worden. Inmiddels zijn er in Londen zorgen ge rezen over de financiex-ing van de expedi tie, want de -u'jf miljoen gulden die de Engelse en Nieuwzeelandse expedities sa men zullen kosten, zijn niet volgestort er ontbreekt ruim 300.000 gulden. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd met lof tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Galloniella Fei-ruginea in a different light" mej. W. van Iterson, geboren te Heerlen. Doctoraalexamen pharmacie: mevr. W. W. G. Elzenga-Becker, Amsterdam. Doctoraal examen scheikunde: B. Stam, Amsterdam. Doc toraalexamen natuurkunde: C. H. J. van Heun, Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuur kunde: W. B. Simons. K. Joon en A. M. Dal- meyer, allen te Amsterdam. NEW YORK (UP) Een speciale com missie der UNO, ingesteld om de „kwes tie Bang-Jensen" te onderzoeken, heeft woensdagavond de aanbeveling gedaan, de geheime lijst met getuigen in het on derzoek naar de Hongaarse opstand te verbranden. Bang-Jense was tweede secretaris van de UNO-commissie, die het onderzoek naar de Hongaarse revolte deed. Hij wei gerde de lijst met getuigen aan de secre taris-generaal der UNO af te geven, om dat hij vreesde, dat er, in het kantoor van de UNO, eens een onvoorzichtigheid of in discretie mee zou worden begaan, waar door de getuigen of familieleden van hen in Hongarije, gevaar konden lopen. De commissie-van-drie, die door Ham marskjoeld is ingesteld om het conflict tus sen Hammarskjoeld en Bang-Jensen te on derzoeken, is enige weken aan het werk geweest. De commissie tot onderzoek van de Hongaarse revolte (commissie-Ander- sen) deelde Hammarskjoelds mening, dat de gegevens zonder uitzondering aan Ham marskjoeld behoorden te worden gegeven. Voor Bang-Jensen ging het speciaal om die getuigen die hij persoonlijk had ge hoord. De commissie-van-drie concludeert er nu toe, dat de papieren, die Bang-Jensen niet wil afgeven, door hem „in een ver zegelde envelop in het bijzijn van een ambtenaar van de veiligheidsdienst der UNO worden verbrand" en dat hij de uit drukkelijke verklaring afgeeft, er geen copieën van te hebben. Maar de commissie verklaart, tot deze slotsom te komen omdat Bang-Jensen „niet ontvankelijk is gebleken voor rede lijke argumenten" en omdat er gevaar bestaat dat de papieren anders in geval van overlijden in verkeerde handen ko men. WASHINGTON (UP) In het Engelse antwoord aan de Russische premier Boel- ganin wordt gezegd, dat het plan-Rapacki voor het „ont-atomiseren" van Midden- Europa nader wordt bestudeerd, aldus wordt uit gezaghebbende bron in Washing ton vernomen. Dit plan is opgesteld door de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Ra- packi. Het heeft ten doel, West- en Oost- Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije te ont-atomiseren wat betreft de atoombe wapening. Gezaghebbende kringen in Washington stellen vast, dat er in de antwoordbrief van Eisenhower aan Boelganin niet over deze zaak wordt gesproken. Ook de Franse pre mier Gaillard zou er geen melding van maken in de nota, die hij op het punt staat te verzenden. De'Britse premier Macmillan zou echter in zijn antwoordnota aan Boelganin wel op het plan-Rapacki zinspelen, als gevolg van de aandrang van de Engelse publieke opinie om de Russen „halfweg tegemoet te komen". Macmillan zou Washington overigens hebben laten weten, dat hij het plan niet goedkeurt en dat hij dit ook in zijn nota aan Boelganin heeft gezegd. Niettemin nemen de Amerikanen aan, dat de Engelse nota erop wijst, dat het plan-Rapacki nader wordt bestudeerd, om te zien of het aanleiding zou kunnen zijn tot enig ander voorstel, vermoedelijk wat betreft Midden-Europa. Diezelfde Amerikaanse kringen her inneren er aan, dat Macmillan zijn voorstel tot een niet-aanvalsverdrag met Rusland deed zonder er het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in te kennen. Permanente NAVO-raad PARIJS (Reuter) Op de woensdag gehouden bijeenkomst van de permanente NAVO-raad is de redactie van het Britse antwoord aan Boelganin door alle NAVO- leden goedgekeurd, aldus is te Parijs ver nomen. De raad houdt heden een buiten gewone bijeenkomst om de bespreking van de brieven van Boelganin voort te zetten. LONDEN (UP). - De Amerikaanse ne gerzanger Paul Robeson hoopt begin van dit jaar naar Engeland te kunnen gaan om in een stuk van Shakespeare te spelen. Hij heeft verklaard, dat hem de rol van Gower in „Pericles" is aangeboden. Het stuk zal worden opgevoerd in het Shakes peare Memorial Theatre in Stratford-on- Avon. Ook zou hij optreden voor de Britse televisie-omroep. Het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken weigert hem echter een paspoort te geven, omdat hij geweigerd heeft een verklaring, waarin hij zegt geen communist te zijn, te onderteke nen. Robeson verklaarde, dat hij bij zijn weigering blijft, maar nog hoopt, dat het ministerie zijn geval nog eens zal bekijken. TOKIO (UP) De Russische prof. Ana- loti Blagnoravov, die een werkzaam aan deel in het lanceren der Spoetniks had, h eft tegenover een verslaggever van het Japanse blad „Yomiuri" verklaard, dat zijn land er nog niet in is geslaagd het pro bleem van tex-ugkeer der satellieten op te lossen. Bij onderzoekingen in deze rich ting zijn echter goede vorderingen ge maakt. Prof. Blagnoravov zeide voorts, dat met het lanceren van Spoetnik III werd ge wacht omdat Spoetnik II zo veel gegevens, althans meer dan Spoetnik I, leverde, die nog uitgewerkt worden. Hij bevestigde, dat eerder gemaakte berekeningen om trent de levensduur van de tweede aard- satelliet onjuist waren en dat Spoetnik II wellicht nog een half jaar om de aarde zou blijven cirkelen. Theoretisch is het probleem van het zen den van een raket met een televisieca mera naar de maan reeds opgelost. „Ik geloof wel, dat wij foto's van de maan kun nen maken. Maar wij willen de Verenigde Staten niet nadoen: veel publiciteit, ge volgd door een mislukking".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7