Horen en zien EEN WOELIGE TIJD r Die ellendige schrapende hoest... HUCKLEYC U MIXTURA J Landbouwschap aanvaardt regeling voor arbeids- en rusttijden BUMBELENDEWENSHOORN zëB Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen Kort en bondig 5 radio televisie Voetbal in Belfast Iers toneelstuk Theaterin Jane Eyre De radio geeft vrijdag T elevisie pro gramma Reis van Prinses Beatrix in woord en beeld Aantal onderwijzers met akten loopt sterk terug Uitreiking M. Nijhoffprijs 25 januari in Den Haag Prof. S. T. Bindoff met lezingen in Nederland Jan Poortenaar krijgt een expositie in Brussel (nerom (njtm! Prof. mr. L. W. G. Scholten voorzitter Radioraad Nederlandse socioloog over congres in Moskou Enquête onder Nijmeegse concertbezoekers Operaballet krijgt rechten tot vertoning „Kermisvolk" Kerkelijk Nieuws Oldenzaal mag subsidie geven voor carnaval ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG j I, o N DERDAG 16 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woensdagmiddag was er een Eurovisie uitzending van de internationale wedstrijd Noord-Ierland tegen Italië in het voor- toernooi van het wereldkampioenschap voetbal. Wij hebben al meer in deze ru briek betoogd dat de cameramensen van de BBC - die de uitzending verzorgden - niet alleen goede vakmensen zijn, maar bovendien kenners van voetbal. Dat was ook ditmaal weer duidelijk te merken. Een voordeel was ook dat de belangrijkste camera in de lengte-as van het veld stond, waardoor men veel beter gewaar kon wor den waar de acties om de bal zich precies afspeelden. Het nadeel van een dergelijke regie - het feit dat de camera in het alge meen verder van het gebeuren afstaat - werd voldoende gecompenseerd door het veelvuldig inschakelen van de telelens. Een nieuw snufje was het gebruik ma ken van een draagbare camera, die even wel niet volledig tot zijn recht kwam door de zeer onscherpe instelling. Hetgeen een ter weer niet van doorslaggevend belang was bij het constateren van de reacties van het publiek in de rust en na de wed strijd. De Vlaamse reporter De Gruyter had het verre van gemakkelijk doordat de spelers van beide elftallen in kleding moeilijk van elkaar te onderscheiden wa ren. maar hij kweet zich aardig van zijn taak. Ook al klinken dan de vreemde Vlaamse commentaren en voetbaluitdruk kingen ons Nederlanders nog altijd wat vreemd in de oren. Opnieuw heeft de t.v. de verlangens in gewilligd van wie genieten willen van een goed televisiespel. Ditmaal was het de VARA. die Kees van lersel de gelegenheid bood zijn krachten te beproeven op een bewerking door Johan van Hoogstraten van J. M. Synge's ..De held van het stuk" (The playboy of the western world). Het was echt een kolfje naar des regisseurs hand. Een ruig, onversneden brok Iers leven, een geestige mengeling van bijge loof, katholieke traditie en folklore, bijeen- gesnoerd en vastgeklonken in monologen en dialogen, die de actie vaardig gaande hielden. En dan daartussendoor, nu eens in de onderstroom, dan weer boven drij vend, de exclamatie van de eenzaamheid van het mensenlijk hart zoals ze zich uitte in de verschijning van de vadermoordenaar Christopher Mahon, die geen vadermoor denaar is, maar door zijn.fantasie eindelijk een klankbodem vond voor zijn verzwegen en opgekropte gevoelens. Dit dichterlijke motief verhief het stuk boven het plat vloerse aanschijn, dat men mogelijk in het begin aan Synge's schepping heeft toege dacht. Het inspireerde Kees van lersel mede tot grote daden, want zijn beeld voering was voortreffelijk: het was of men met hem doordrong binnen de geheimen van de menselijke ziel, hoe die ook tot uit drukking kwamen. In Christopher: het rijkst geschakeerd. De rol werd door Henk van Ulsen werkelijk voorbeeldig gespeeld. In het meisje Pegeen: vurig en vertederd. Andrea Domburg wijdde er al haar acteer talent aan. En dan kwamen Dini de Neef als de tuk op manvolk zijnde weduwe, de stumperige verloofde (door Sieto Hoving getypeerd) en al die andere nevenfiguren met hun loffelijke aandeel. Een verfrissing zo'n stuk en een goede beurt zo'n kennelijk enthousiast ondernomen opvoering. Beeldschermer De Arnhemse toneelgroep „Theater" is in het seizoen 1957-1958 drie keer gedu rende drie weken geheel beschikbaar voor het instuderen en uitvoeren van een tele visiespel. De repetities voor de tweede op voering in deze serie zijn momenteel in volle gang. Op woensdag 22 januari zal „Theater" in het NCRV-programma een uitvoering geven van het romantische spel „Jane Eyre" van Charlotte Brontë, in een speciale televisiebewerking door Constan- HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9.35-9.40 Waterst .9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Hammondorgelspel. 10.35 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaar dig en mineraal. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Radio- philnarm. sext. Intermezzo: Boekbespr. 15.00 Ge- var. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Mu- ziekrevue. 17.10 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Uitz. v. d. Partij v. d. Arbeid. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, klankb. VARA: 21.00 Muzikaal kolderjournaal. 21.20 De lange weg, do cumentaire. 21.45 Gram. 21.55 Leert uw landgeno ten kennen. 22.25 Buitenlands weekoverz. VPRO; 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Mil. Kapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Lichte muz. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lich te muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Ka- merork. en solist. 15.10 Voordr. 15.30 Ork.concert 16.00 Wintergroene gewassen, die nu de tuin sie ren. causerie. 16.15 Gram. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Musettemuziek. 17.40 Beursber. 17.45 Vocaal ens. 18.00 Accord.muz. 18.20 Stemmen van overzee. 13.35 Voor de jeugd. 18.50 Cursus: Open baar kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.Rubriek Ver klaring en toelichting: Samenwerking in het be- 'ang van het midden- en kleinbedrijf, door -mr. dr. A. Schrijvers, voorzitter van de raad voor het midden- en kleinbedrijf. 19.25 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wie ken, hoorsp. 21.00 Gram. 21.55 Idem. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolra dio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Liede ren. 18.10 Voor de landbouwers. 18.20 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.concert. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.05 Ork.conc. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: Relais v d. Vlaamse Televisie: 20.30—22.00 Ue Kermis van Potosi, TV-spel. Het bestuur van het landbouwschap heeft woensdag na uitvoerige discussies een door de hoofdafdeling sociale zaken voorbereide regeling voor arbeids- en rusttijden in de landbouw aanvaard. De ze verordening kan in de februariverga- dering worden vastgesteld en op 1 mei in werking treden. De verordening geldt voor vijf jaar, doch zal met twee derde stem- menmeerderheid tussentijds kunnen wor den gewijzigd. Tegen een reeks voorwaarden in dit ont werp waren alleen de vier vertegenwoor digers van de Algemene Nederlandse Landarbeidersbond (ANAB) gekant. Zij dienden een reeks amendementen in, waarover breedvoerig werd gedebatteerd. Deze amendementen vonden echter geen verdere steun in de vergadering. De in dieners der amendementen huldigden on der meer de opvatting, dat de bedrijfsre geling niet een voldoende arbeidsbescher ming inhoudt, gezien bijvoorbeeld de al gemene verplichtingen voor verzorgings- arbeid van vee op zon- en feestdagen. Ook wensten zij kortere arbeidstijden voor werknemers boven de zeventien jaar en wilden de jaarlijkse maxima zien terug gebracht van 3100 op 3000 uur voor vee verzorgers, van 2800 op 2750 uur voor ver zorgers van paarden en zware landbouw machines en van 2600 op 2550 uur voor andere landbouwwerkzaamheden. Boven dien wenste men zo spoedig mogelijk tot een 48-urige werkweek te geraken, wes halve men deze regeling voor slechts twee jaar van kracht wilde. Ook tegen over- werkregels in de verordening werden be zwaren geuit. Zeer breedvoerig is gespro ken over het strafbaar stellen van werk gevers en werknemers bij niet nakomen van de voorschriften met bijbehorende tuchtsancties. Het strafbaar stellen van werknemers wilden de vier ANAB-leden in geen geval aanvaarden. De vértegen- ce Cox en Ian Dallas. De Nederlandse be werking is van David Koning, de regie wordt gevoerd door Peter Koen. „Jane Eyre" is, zoals dat heet, een grote produk- tie, .die niet minder dan vijfentwintig rol len telt. De NCRV heeft mede daarom een dankbaar gebruik gemaakt van de door „Theater" geboden gelegenheid, omdat een 7,0 omvangrijk stuk moeilijk bezet kan worden met „losse" medewerkers. De de cors van Fokke Duetz zijn ook zo uit gebreid, dat de Vitus-studio in Bussum nauwelijks groot genoeg is. Er zullen ook enkele scènes tevoren op geluidsfilm wor den opgenomen. De voornaamste rollen worden vertolkt door Mia Goossen in de titelrol, Rob de Vries, Hetty Beck, Elise Hoomans, Willy Haak en Bernhard Droog. Hetty Beck maakt hiermee haar televisie debuut. Radio en televisie zullen de Nederlandse bevolking en de Nederlanders in den vreemde door eigen berichtgeving en re portage op de hoogte houden omtrent hét bezoek dat Prinses Beatrix in februari aan de Nederlandse Antillen en Suriname zal brengen. Een reporter, een technicus en een cameraman zullen de reis meemaken en zorg dragen voor een regelmatig reisver slag in woord en beeld. Voor het gezamen lijk programma van de Nederlandse Radio Unie wordt dit verslag verzorgd door Ge rard Hoek (N.C.R.V.), voor het televisie journaal van de N.T.S. gaat mee de came raman Piet Kaart, de radiotechnicus Fred Bosman verzorgt de geluidsapparatuur. De heren Hoek en Kaart maakten ook de reis van Koningin Juliana en Prins Bern hard in oktober-november 1955 mee en hebben dus ervaring van de moeilijkheden, die hun te wachter staan bij reizen naar het binnenland van Suriname en de boven windse eilanden. Het ligt in de bedoeling om in overeenstemming met het karakter van het bezoek van de Prinses, die immers een studiereis maakt, op meer sobere wijze dan tijdens het koninklijk bezoek in 1955 een radiofonisch verslag te geven van tel kens vijf minuten, dat. zoveel mogelijk zal worden opgenomen in de actuaiiteitsru- brieken der omroepverenigingen. Dit ge sproken reisverslag zal via de zenders van Willemstad en Paramaribo naar Neder land worden uitgezonden. Het filmmate riaal van de N.T.S. wordt overgevlogen door de KLM, evenals enige reportages op geluidsband.. De heer Hoek maakte juist twintig jaar geleden zijn eerste reportages ter gelegenheid van de geboorte van Prin ses Beatrix. woordigers van de christelijke en rooms- katholieke landarbeiders in het bestuur gingen akkoord, omdat zij deze verplich ting zien als onderdeel van een verorde ning, die rechten en plichten van beide partijen vastlegt. Tegen de daarmee sa menhangende tuchtsancties met uitslui ting van de gewone rechter had men dus ook geen bezwaar. Het stakingsrecht wordt naar hun mening en de mening van de meerderheid er niet door aangetast. Nadien werd hoofdelijke stemming ge houden, waarbij vier stemmen tegen de ze verordening werden uitgebracht. Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens blijkt, dat het aktenbezit bij het onderwijzend personeel van het lager onderwijs de laat ste jaren sterk teruggelopen is. In 1950 be zat nog 52 pet. der hoofden en onderwijzers de hoofdakte, in 1953 was dit 48 pet. en in 1957 42 pet. Het bezit van lagere vakakten voor Frans, Duits en Engels, wiskunde en han delskennis vertoont dezelfde neiging (1940 resp. 15, 6, 9, 2 en 3 pet., 1957 resp. 7, 3, 5, 1 en 2 pet.), evenals dat der in absolute zin weinig voorkomende middelbare akten. Slechts het bezit der veelal gelijktijdig met de onderwijzersakte behaalde ak ten, respectievelijk bevoegdheden voor lichamelijke oefening, nuttige handwerken en handenarbeid bleef op hetzelfde peil of nam enigermate toe. Hoewel het percentage aktenbezitters bij het u.l.o uiteraard hoger ligt dan bij het gewoon lager onderwijs, valt ook hier een sterke teruggang te constateren. In 1940 bezat hier resp. 59. 47, 52 en 24 pet. de la gere akten voor Frans, Duits, Engels en wiskunde, in 1957 resp. 44, 39, 45 en 20 pet. De bij het lager onderwijs gesignaleerde teruggang in het percentage aktenbezit ters houdt onder meer verband met de sterke verjonging van het leerkrachten corps. Het percentage der leerkrachten, die jonger dan 30 jaar waren, bedroeg in 1940, 1953 en 1957 resp. 25, 30 en 38, en een ster ke toeneming (zowel absoluut als relatief) van het vrouwelijke deel van het leer krachtencorps (19 pet. toeneming sinds 1953 tegenover 11 pet. bij de mannen). In het oude raadhuis van de gemeente Den Haag aan de Groenmarkt zal zater dag 25 januari 's avonds een bijeenkomst van het Prins Bernhard fonds worden ge houden, waar de M. Nijhoffprijs zal wor den uitgereikt. Het Prins Bernhardfonds heeft enkele jaren geleden deze prijs in gesteld en daaraan de naam verbonden van de overleden dichter M. Nijhoff, die voorzitter is geweest van de afdeling kunst van het Prins Bernhardfonds. De prijs is bestemd voor die vertalingen van poëzie, dramatisch werk of verhalend en beschou wend proza, die zich door hun letterkun dige waarde onderscheiden. De prijs be draagt tweeduizend gulden en wordt af wisselend verleend voor een vertaliiig irt het Nederlands en een vertaling uit het Nederlands. In 1955 werden hiermee on derscheiden: Aleida G. Schot en Bertus van Lier, in 1956 James J. Holmes en in 1957 mr. H. W. J. .,1. Keuls. De jury wordt dit jaar gevormd door Antoon Coolen, Bert Bakker, dr. J. Huls- ker, mr. J. Kalff, mr. E. Straat en drs. J. Henrick Mulder. Nadat de prijs zal zijn uitgereikt en de bekroonde een kort ant woord zal hebben uitgesproken, draagt Max Croiset voor uit het vertaalde werk van de bekroonde. Het Haags gemeente bestuur biedt tenslotte een receptie aan. Professor S. T. Bindoff, die geschiedenis doceert aan de Londense universiteit, zal volgende week een aantal lezingen houden in Nederland. Op zijn tournee, die door het genootschap Nederland-Engeland werd georganiseerd, zal prof Bindoff het Enge land onder Koningin Elizabeth I behande len. Prof. Bindoff komt niet in Haarlem, maar voor belangstellenden noemen wij de data van zijn causerieën in Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Deze zijn respectie velijk 20, 21 en 24 januari. Op uitnodiging van het Comité Benelux houdt de kunstschilder Jan Poortenaar een tentoonstelling van schilderijen en etsen in Brussel. De expositie zal op vrijdag 24 januari worden geopend door de Neder landse ambassadeur aldaar, jhr. P. D. E. Teixeira de Mattos. Door het Stedelijk Mu seum in Amsterdam werd het schilderij „Javaans dorpsplein" en door de Konink lijke Schouwburg in Den Haag het grote doek „Portret van Else Mauhs in de rol van Koningin Elisabeth" in bruikleen af gestaan. EDNA PURVIANCE OVERLEDEN Edna Purviance, in de tijd van de zwij gende film een van de voornaamste vrou welijke tegenspeelsters van Charlie Chap lin, is maandag op de leeftijd van 61 jaar overleden. Zij was al sedert meer dan twintig jaren niet meer op het filmdoek verschenen, maar in de tijd van de zwijgende film was zij een van de sterren. Bunibél kon zijn ogen niet geloven. Toen het Vlensmannetje hem wees, dat hij de kist open moest maken, sloeg hij het deksel op. En daar zag hij, dat de kist tot aan de rand gevuld was met goudgeld! „In orde?", vroeg het Wensmannetje. „Nou, gebruik het maar goed en doe er geen domme dingen mee. En nu verdwijn ik maar. Goeiendag!" En Bumbel zaghoe het mannetje in een rookwolkje verdween... 30-31 ADVERTENTIE Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot lid van de Radioraad voor de periode 1 januari 1958 tot en met 31 december 1961: prof. mr. L. W. G. Scholten te Utrecht (voorzitter), prof. dr. ir. W. Th. Ba hier te Delft. Prof. dr. M. A. Beek te Amsterdam, J. Bruyn te Wassenaar, dr. H. H. M. Fort- mann te Amersfoort, mevrouw J. Gooden Rutten te Breda, dr. H. J. Prakke te Assen, mevrouw mr. A. de RanitzCohen te Win- sum (Gr.), mr. J. M. Ravesloot te Almelo, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy te Eindhoven, prof. mr. L. G. A. Schlichting te Nijmegen, J. Vader te Krabbendijke, J. W. de Vries te Bussum dr. H. G. W. van der Wielen te Bakkeveen en ir. F. C. M. Wijffels te Brunssum. Prof. mr. P. S. Gerbrandy en mr. B. de Gaay Fortman, die van 1954 tot 31 decem ber 1957 voorzitter respectievelijk plaats vervangend voorzitter van de Radioraad waren hadden, wegens hun leeftijd, ver zocht niet voor een herbenoeming in aan merking te komen. MOSKOU (Tass) De deelnemers aan een internationaal congres van sociologen te Moskou, hebben woensdag van gedach ten gewisseld over de wijze waarop de we tenschappelijke contacten tussen de ver schillende landen kunnen worden uitge breid. Prof. dr. A. N. J. den Hollander van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam verklaarde, dat de conferentie zeer goed was georganiseerd en ondanks de geble ken meningsverschillen succesvol was ge weest. „Wij zien met hoop en vertrouwen de ontwikkeling van c'e contacten tussen de geleerden van west en oost tegemoet. De Nederlandse sociologen zijn bereid de ze betrekkingen uit te breiden. Het bestuur van de stichting „Nijmeegs Stadsconcert" is overgegaan tot het houden van een enquête onder de bezoekers van concerten in de stad. De concertgangers krijgen schriftelijke vragen ter beantwoor ding voorgelegd over de samenstelling van de concertprogramma's, het aantal te geven concerten, over de inschakeling van orkes ten van buiten Gelderland en over het geven van oratoria of andere koorwerken. Roland Petit heeft toestemming gege ven aan Fran oise Adret, die op het ogen blik in Parijs werkt voor de voorbereiding va nhet Ballet de Paris, om aan het Ballet van de Nederlandse Opera een van zijn bekendste werken af te staan, namelijk „Les Forains" (kermisvolk) naar een idee van Boris Ko.chno. De muziek is van Henri Sauguet en de decors werden ontworpen door Christian Berard. Reeds geruime tijd geleden had Franqois Adret dit aan Ro land Petit gevraagd. De choreograaf heeft nooit aan een andere groep dit ballet wil len afstaan ondanks de vele aanvragen over de datum van opvoering door het Ballet van de Nederlandse Opera zijn on- werd in Nederland al ;ens opgevoerd door les Ballets des Champs Elyséées. Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Blankenham (toez.) A. J. Plug, kand. te Schiedam, te Ernst, (toez.) J. W. de Bruijn te Harderwijk. Bedankt voor Tzummarum J. Boekee te Nuis-NiebeyL Ger. Kerken onderh. art 31 K.O. Aangenomen naar Schiebroek-Hillegers- berg-Oentr. J. Faber te Deventer. Beroepen te Hendrik Ido Ambacht H. Rijksen te Vlaardingen, te Artesia (Cali- fornië) L. Kieboom te Lisse, die bedankte voor Corsica (U.S.A.). Bedankt voor Passaic (U.S.A.) H. Rijksen te Vlaardingen. De gemeenteraad van Oldenzaal had 1500 gulden subsidie toegekend aan een carna valsvereniging, die een carnavalsoptocht wil organiseren en zodoende vreemdelingen wil trekken. Gedeputeerde Staten van Overijsel hadden dit raadsbesluit niet goedgekeurd. Dergelijke verenigingen be horen zich te bewegen binnen de grenzen van haar financiële mogelijkheden, meen den Gedeputeerde Staten. De gemeente Ol denzaal kwam van dit besluit in beroep bij de Kroon. De Kroon heeft thans beslist dat het ge meentelijk belang door het geven van deze subsidie, dat de financiële positie van Ol denzaal zeer wel toelaat, kan worden ge diend. Het oordeel hierover staat allereerst aan de raad der gemeente. Met vernietiging van het besluit van Ge deputeerde Staten heeft de Kroon het raadsbesluit goedgekeurd. 49. Hamburg! Hoe lang scheen het, dat hij vol geestdrift door Hamburgs straten had gewandeld. Hij slenterde langs de oevers van de Alster en zat even in het Al- sterpaviljoen. Het had allemaal z'n glans verloren. Hij beleefde er geen enkele vreugde meer aan. Alles leek koud en onbewogen. 's Avonds ging hij naar dp schouwburg. Hij kwam met opzet laat om niemand te ontmoeten. Tersluiks keek hij naar de hoekloge, waar hij het geliefde ge zicht ontwaarde. Zijn hart bonsde. Zijn verlangen, zijn vurige liefde vlamden in al hun felheid op. En daar naast de teleurstelling.. Eens had hij gedacht, dat ze hem toebehoorde, maar hoe pijnlijk was hij uit zijn dromen ontwaakt.... Voordat het nogal saaie stuk ten einde was, verliet hij het theater. Hij dwaalde door Hamburgs straten. Zijn wangen gloeiden. Zou hij ooit voor een vrouw weer hetzelfde kunnen voelen als voor Amalie, het hau taine, beeldschone nichtje? Zou hij ooit over zijn onge lukkige liefde heenkomen? De maan stond in etn vage wolkensluier boven de Alster. Harry Heine voelde zich eenzaam in dit late avonduur. Over het water turend, maakte hij een ba lans op, de balans van zijn leven tot dusverre: Frank furt, een mislukking; Hamburg Salomon Heine een mislukking; de winkel, die Salomon voor hem fi nancierde, een mislukking; de liefde, die hij gewonnen dacht te hebben, een mislukking; zijn gedichten: een mislukking. Göttingen: een mislukking Alléén Bonn vormde een lichtpunt. Met heimwee dach hij terug aan de gesprekken met prof. Schlegel. Deze had hem voorspeld, dat hij 'zou slagen! Hij hief het hoofd op: in Berlijn zou dr beslissing val len! Met snelle schreden wandelde hij terug naar zijn hotel. Het onderhoud met zijn indrukwekkende oom, de volgende morgen, was kort. Aron Hirsch ontving hem en merkte met een vaag lachje op: „Daar bent u dus weer in Hamburg, meneer Heine! Wie zou dat nu ge dacht hebben!" „Ja, wie zou dat gedacht hebben. Ik zelf zeker niet Ik blijf echter maar kort, ik ga naar Berlijn." „Uw oom zei me zo iets". Hij aarzelde even, maar begeleidde Harry verder zwijgend naar de kamer van Salomon Heine. Deze stelde kort en zakelijk vast:„Zo, daar ben je dus. Je moeder wil, dat je in Berlijn gaat studeren. Hoe lang zal dat duren?" Harry was verrast door deze bondige zakelijkheid en antwoordde prompt: „Drie semesters". „Goed, je krijgt gedurende drie semesters je toelage, maar geen dag langer! Hirsch, noteer de datum van vandaag!" Zijn oom vervolgde: „Ik verbied je voorts te duelle ren". Harry voelde opeens een intense verontwaardiging over zich komen. Was dit een behandeling! Kortaf ant woordde hij: „Als ik duelleer, loop ik het risico om doodgeschoten te worden, niet u!" „Je draagt mijn naam!" „Het zal de naam Heine tot eer zijn, als men ziet, dat het ook een dappere naam is, oom Salomon!" Zijn oom kreeg een kleur. Op boze toon merkte hij op: „Het is stellig geen grote eer om van de universi teit verwijderd te worden, zou ik denken! Als je mij niet had, wat zou je dan nu moeten beginnen?" „Ja", antwoordde Harry, „dat vraag ik me ook af. Eerlijk waar: misschien zou ik er dan slechter aan toe zijn, maar misschien ook beter! Tenslotte heb ik in het bankbedrijf niet de gelegenheid gekregen om mijn talenten te ontplooien...." Salomon Heine en Aron Hirsch keken elkaar aan. De stemming werd er niet aangenamer op. Op bitse toon vervolgde Salomon: „Je zuit ook in Berlijn je zogenaamde talenten niet ontplooien, ik ken je nu langzamerhand goed genoeg! Heus, je bent geen prettig neefje voor een oom, om te onderhouden. Je gaat nu in Berlijn studeren en na drie semesters kom je mij melden, dat je klaar bent met je studie. Be- repen? Dan moét je klaar zijn, want langer wens ik je niet te onderhouden. Vandaag hebben we dus de 20ste maart." „Ik weet 't, oom Salomon, schrijft u 't maar op." „Hirsch zal je datum noteren. Wanneer vertrek je?" „Vanavond nog." Zijn oom knikte en scheen het onderhoud als beëin digd te beschouwen. „Breng me die brief van Rothschild uit Parijs even, Hirsch", zei hij tot zijn trouwe medewerker en deed alsof Harry niet meer bestond. Harry voelde zich even met zijn figuur verlegen. „Mijn dank, oom Salomon", zei hij zacht. „En groet u uw vrouw namens mij en ook Amalie." Salomon Heine keek op. „Amalie heeft zich verloofd met Friedlander, zoals waarschijnlijk gehoord zult hebben", zei hij met een voldane klank in zijn stem. „Het volgend jaar gaan ze trouwen. Friedlander komt uit Koningsbergen, hij betekent een goede rela tie met het oosten van het land, ik ben de eerste hier, die zo'n relatie bezit. Amalie is erg gelukkig, Fried lander kan haar alles geven, wat haar hartje begeert! Harry Heine zweeg. ijn gedachten waren al in Ber lijn. Drie semestershij zou zijn tijd daar goéd ge bruiken! HOOFDSTUK VII Berlijn! In de Königstrasse stapte Harry Heine uit het rijtuig. Hij keek om zich heen: overal mensen en huizen. Zijn hart bonsde. Hij liet zijn koffer naar hotel „Schwarzer Adler" in de Poststrasse brengen, en besloot om dadelijk door de stad te gaan wandelen en zich in het mensengew^ 1 onder te dompelen. Hij slenterde met de mensenstroom mee langs de König strasse, waar de prachtigste winkels hun waren uit stalden. Zulke winkels zag men in Hamburg niet, noch in Düsseldorf of in Frankfort. Vol eerbied keek Harry naar de indrukwekkende gebouwen: het koninklijk paleis, de domkerk, de beurs... Dit laatste gebouw bracht herinneringen aan Hamburg bij hem boven en even huiverde hij. Voorts ontdekte hij het opera-ge- bouw, de universiteit en de grote bibliotheek. Tenslotte nam hij weer een rijtuig en vroeg de koet sier: „Waar kan men hiei goed middageten?" Het antwoord luidde: „Palais Royal, op de hoek van de Charlottenstrasse!" Het rijtuig ratelde door de straten. Harry Heine keek zijn ogen uit. Welk een mensenmenigte bewoog zich hier door de straten! „Unter den Linden" was één bewegende mensenmassa. Wat droeg men hier in Berlijn? Een stijve overjas a l'Anglaise en daarbij een hoge hoed a la Bolivar! De bevrijder van Zuid- Amerika in het stadsbeeld van Berlijn, tezamen met de Engelse vormelijkheid en het Berlijnse tempo... (Wordt vervolgd) 100.000. Bij de ledenwerfactie van de Anti-Revolutionaire partij is het 100.000 ste lid ingeschreven. Het bestuur heeft me degedeeld dat de actie reeds meer dan 6.000 nieuwe leden heeft opgeleverd. Verandering. Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat is benoemd tot ad ministrateur mr. A. B. H. Niemeyer, onder gelijktijdige verlening van eervol ontslag als administrateur bij het ministerie vari Buitenlandse Zaken. Amsterdam koopt „De Vrede". De gemeenteraad van Amsterdam heeft zon der hoofdelijke stemming besloten tot de aankoop van het pakhuiscomplex „De Vrede" in de achtersluispolder te Zaandam aan het Noordzeekanaal. Deze aankoop vergt een som van f 975.000. Over een jaar of tien zal daar de geprojecteerde monding moeten komen van het kanaal om de Noord. In deze monding zal een haven voor de -binnenscheepvaart worden aange legd. Vijftig jaar zonder ongelukken. De thans 68-jarige heer Goossens uit Grons- veld viert zijn gouden jubileum als chauf feur. In de vijftig jaren, die hij achter het stuur zat, heeft hij geen ongeluk gehad, hoewel hij met autobussen geheel Europa heeft doorkruist. Nu is de heer Goossens bij een taxibedrijf werkzaam. Bijna 100.000. Aan het einde van dit jaar wordt de honderdduizendste inwoner van Hilversum verwacht. De bevolking is gestegen sedert 1 januari 1945 tot 1 janua ri 1958 met 20.327 zielen. Op die datum telde Hilversum 98.987 inwoners. ADVERTENTIE alsof de keel scheurt, zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Hier helpt alléén De beroemde Canadese hoestsiroop B'| opolhekeri en drognlen DONDERDAG 16 JANUARI Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel: „De Bolle", 20 uur. Concertgebouw: Doops gezind Zangkoor, concert 20 uur. Minerva Theater: Bijzonder kerkewerk der her vormde gemeente Heemstede, vertoning der film „The Penny-whistle", 14 jaar, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems Comité voor kamermuziek, kamermuziek avond, 20 uur. Roxy: Volksuniversiteit, vertoning der film „Umberto D", 20 uur, FILMS: Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De strijd tegen de vliegende schotels", 14 jaar 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The prince and the showgirl", a.]., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezworenen"', 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Wat gebeurde er met Julie", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Wenn der weisze Flieder wider blüht", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Brinkmann: filmvertoning over Zwitser land. Jeugdkapel Sionskerk: Comité over de brug, spreker ir. F. B. Carbasius Weber, 20 uur. VRIJDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: Bijeenkomst Geloof en Wetenschap, 20 uur. Concertgebouw: Jeugdconcerten Noordhollands Philharmo- nisch orkest 16.15 en 19.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „April love", a.l. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De glorie van het moeder schap", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Miner va Theater: „Schuld en Boete", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De nach ten van Cabiria", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Bandieten van de autobaan", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 u. Studio Theater: „Wenn der weisze Flieder wieder blüht", a.l., 14.15, 19 en 21.15 u. Frans Hals: „The girl he left bekind", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9