Engeland wil Pools plan voor kernwapen-vrije zone bekijken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GELUKKIG Deel van Grote IJpolder na dijkdoorbraak overstroomd HET WEER Rusland levert betere wapens tegen lagere prijzen Wu ctoijeftffe Macmillan tot Boelganin: Verwachting van een zelfstandig Brits initiatief niet vervuld Negen mensen moesten ijlings vluchten voor het water Subandrio in Cairo $ee MORRIS 'fieforeyot/ét//// Mu feat qoajfcwp! Hammarskjoeld gaat Moskou polsen Premier Gaillard kreeg het vertrouwen ik heb TanlOyé. dekens! Iets kouder GIRO STUURMAN,! COHEN Emissieprijs van Koninklijke f 114,- Dividend onveranderd „Moord op Maria Kriek is binnen twee weken opgelost" Israëlische delegatie in Straatsburg buiten haar boekje gegaan i Hoe werkt de Beurs Het woord is aan BLIKGROENTEN Vuurzee maakt drieduizend Panamezen dakloos Ontslagen Enige Indo-Europeanen in Indonesië in arrest Derde verdachte van overval aangehouden 72e JAARGANG No 161 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 17 JANUARI 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 9 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (UP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd heeft donderdag de gehele dag geconfe reerd met dc secretaris-generaal der UNO, Hammarskjoeld, die een bezoek van een dag aan Londen bracht. Lloyd heeft Hammarskjoeld daarbij om steun gevraagd voor liet plan, op korte termijn een conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken, met medewerking van de Russen, te houden om de impasse in zake de ontwapening te doorbreken. In Londen verluidt, dat Hammarskjoeld binnenkort naar Moskou zal reizen om een dergelijk conferentieplan aan de Russische leiders voor te leggen. Er werd geen enkele mededeling gedaan over de besprekingen tussen Lloyd en Hammarskjoeld. Engeland en al zfjn bondgenoten in de NAVO zijn van mening, dat de ontwape ningsbesprekingen met spoed hervat moe ten worden. Daar Rusland niet aan de be sprekingen in de commissie van 25 landen uit de UNO meedoet, wil Engeland pogen, de Russen te winnen voor het denkbeeld, de zaak dan door de ministers van Buiten landse Zaken te laten bespreken. PARIJS (UP). - Premier Gaillard heeft donderdag het vertrouwensvotum gesteld bij zijn voorstel om de uitkeringen voor oorlogsveteranen uit te stellen, gewonnen. 253 afgevaardigden stemden voor, 233 tegen de vertrouwensmotie. Het kabinet-Gail- lard is dus gered, waarschijnlijk omdat de afgevaardigden het niet wilden laten val len nu het geschil met Tunesië zijn hoogte punt bereikt heeft. Toch wordt het verschil van slechts twintig stemmen een slecht teken geacht voor de .belangrijke strijd over de grond wetsherziening, die waarschijnlijk volgen de week beslecht zal worden en die erop gericht is de Franse regeringen meer sta biliteit te geven. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) Premier Macmillan van Groot-Brittannië heeft in zijn ant woord aan Boelganin de Sovjet-Unie plechtig verzekerd, dat geen enkele Britse regering ooit agressie jegens de Sovjet- Unie zal plegen of goedkeuren. Dit had hjj bedoeld te zeggen, toen hij op 4 januari in een radiorede sprak over een niet-aan- valsverdrag. In tegenstelling tot kanselier Adenauer, die het Poolse voorstel tot een kernwapen- vrije zone bestaande uit Oost- en West- Duitsland, Polen en Tsjcchoslowakije, zon der meer van de hand wees, zegt Mac millan dat het voorstel wordt bestudeerd. Engeland heeft er bezwaar tegen, maar wil zien of er elementen in zijn, op basis waar van een tegenvoorstel kan worden gedaan. Macmillan is van mening, dat een bij eenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken nodig is om vorderingen te maken naar een betere verhouding tussen Oost en West. Op Boelganins voorstel tot een topconferentie zal Macmillan later ant woorden. „Wij moeten niet vergeten," zegt hij, „dat de wereld veel van een dergelijke conferentie zou verwachten en mislukking zou des te erger zijn". De Britse premier dringt bij de Sovjet- Unie aan op aanvaarding van het Weste lijke voorstel om deskundigen te laten werken aan de technische details van de ontwapening, vooral wat betreft de con trole op een schorsing van de kernproeven en de inspectie ter voorkoming van een plotselinge aanval. Macmillan heeft alleen de eerste brief van Boelganin beantwoord. De tweede komt later aan de orde. „Uw eerste brief", aldus Macmillan, „be vatte enkele onjuistheden. Zo was het on juist, dat West-Duitsland in de gelegenheid zou worden gesteld kernwapens te maken, en ook, dat de ontwapeningsbesprekingen waren mislukt doordat het Westen onaan vaardbare voorwaarden stelde." Westerse voorstellen De Britse premier zegt het te betreuren dat Boelganin enkele Westelijke voorstel len schijnt te negeren, zoals het plan tot een gedeeltelijke ontwapening van vorige zomer en het veiligheidsverdrag, dat in 1955 op de topconferentie van Genève is aangeboden. Het doet hem verder leed, dat Boelganin de hereniging van Duitsland niet genoemd heeft, „ofschoon dit een essentiële voorwaarde blijft voor de Europese veilig heid". Op één uitzondering na het Poolse voorstel tot een atoomvrije zone zijn uw voorstellen al eens eerder gedaan en be sproken, aldus de Britse premier in het antwoord aan zijn Russische ambtgenoot. (UP) In de brief wordt ook opgemerkt, dat de vorm, waarin eventueel wél een nonagressiepact kan worden gesloten met andere woorden de voorwaarden, die vervuld zouden moeten worden of het nu bilateraal of multilateraal is, nadere be studering behoeft, dat „de bedoeling moet zijn versterking en niet het in twijfel bren gen van de bestaande bepalingen in het handvest der UNO". (UP) De Britse ambassadeur in Moskou heeft van zijn regering opdracht gekregen de antwoordnota af te geven op de recente voorstellen van premier Boelganin. De algemene indruk, die in goed-ingelichte kringen heerst is, dat de Engelse nota de weg naar een niet-aanvalsverdrag open laat, maar zo'n verdrag slechts aanvaardt als onderdeel van een streven naar verbe tering van de verhoudingen tüssen Oost en West. Ook het voorstel inzake een neutrale zone in Midden-Europa wordt niet recht streeks afgewezen wél wordt gesteld dat de Britse regering andere inzichten heeft. De Britse nota heeft naar werd medege deeld ook in de permanente raad van de NAVO instemming verworven. Teleurstelling Onze correspondent te Londen tekent hierbij aan: Er heerst in politieke kringen te Londen een zekere teleurstelling over de inhoud van Macmillan's antwoord a3n Boelganin, vooral onder degenen, die een zelfstandig Brits initiatief hadden verwacht, dat scherp zou moeten afsteken tegen de Ame rikaanse aarzeling. Het door Macmillan in zijn radiorede van twee weken geleden ge dane aanbod inzake een niet-aanvalspakt is nu kennelijk verzwakt. Macmillan laat na duidelijk te maken, waarom hij een der gelijk verdrag als uitgangspunt voor een betere verstandhouding had voorgesteld. De Amerikaanse bezwaren hebben zich blijkbaar doen gelden. Macmillan zal pas ingaan op Boelganin's voorstel omtrent een binnen twee of drie maanden te houden top-gesprek wanneer hij diens brief van 8 januari zal beant woorden. Het is begrijpelijk dat Macmillan eerst de regeringen van het Britse gemene best, welke hij thans bezoekt, hierover wil raadplegen. President Eisenhower heeft in zijn ant woord aan Boelganin definitief gezegd dat, mits er behoorlijke voorbereiding is, hij bereid is de Sovjet-leiders te ontmoeten. In Londen achten velen het onbegrijpelijk dat Macmillan niet zo ver is gegaan als de president. De bezwaren van Macmillan tegen het Poolse voorstel, dat hij echter nog niet heeft verworpen, zijn waarschijnlijk de verzwakking van het NAVO-verdedi- gingsschild, dat het zonder nucleaire wa pens zou moeten stellen, tegenover het enorme overwicht aan strijdkrachten in het Oosten. Het zou ook niet bijdragen tot een hereniging van Duitsland, waarover in Boelganin's brief niets wordt gezegd. In de Grote IJpolder ten noordwesten van Amsterdam is gisteravond omstreeks acht uur de dijk om een opgespoten stuk land, dat bouwrijp wordt gemaakt, door grondverschuiving over een afstand van circa 20 meter doorgebroken. Hierdoor kwam ongeveer drie hectare polderland onder water te staan. De bewoners van een boerderij en twee kleine woningen, totaal negen personen, moesten ijlings worden geëvacueerd een een oude dame, die in een tuinhusje nabij de spoorlijn naar Zaandam verbleef, moest eveneens in veiligheid worden gebracht. Het water op het onder gelopen stuk land staat ongeveer 1.75 meter hoog. Kort voordat de werkzaamheden aan het ongeveer twaalf hectare grote stuk opge spoten land om acht uur waren geëindigd, deed zich de doorbraak van de dijk voor. Van de zandzuiger „Brazil", die in de Jan van Riebeeckhaven aan dë noordzijde van de spoorbaan ligt, werd zand en water door een buisleiding naar het terrein aan gevoerd. toen per mobilofoon van de stort plaats af alarm werd gegeven omdat de dijk doorbrak. Vermoedelijk is dit veroor zaakt doordat de grond onder de dijk te slap was. Het water stroomde de polder in en be- VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: In het zuiden van het land aan vankelijk nevelig en plaatselijk motregen. Overigens opklarin gen en morgen enkele verspreid voorkomende buien. Overwe gend matige en langs de Wad- denkust later krachtige of har de wind tussen west en noord west. Iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Op zondag 19 januari viert Prinses Margriet haar vijftiende verjaardag. Een recente foto van de Prinses. (Foto Meyboom) ADVERTENTIE ZllV IU M Z I I M E T A JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS (Van onze financiële medewerker) Thans is bekend geworden dat de Koninklijke de reeds lang aangekondigde aandelen-emissie zal uitgeven tegen een koers van dertig dollar, ofwel 114 gulden per stuk van twintig gulden, dat is in de oude noteringsvorm tegen een koers van 570 percent. Op basis van een koers voor de oude aandelen, welke donderdag in de avond- handel tussen 145 gulden en 147 gulden werden verhandeld of noteerden, zal de claim ongeveer 3,45 gulden of 1714 percent bedragen. Het dividend over 1957 zal na melijk wederom vijf gulden zijn, ofwel 25 percent, waarvan reeds 1,50 gulden als interim is betaald, zodat als slotdividend 3,50 gulden per aandeel van twintig gul den zal worden uitgekeerd. Doordat de Koninklijke thans een be drag aandelen ver boven pari uitgeeft immers tegen 570 percent verkrijgt zij een agio-reserve van rond 714 miljoen gul den bij een kapitaal dat na de emissie on geveer 1368 miljoen zal bedragen. De in schrijving zal in verhouding van acht oude aandelen tot een nieuw plaats hebben, en tot 10 februari aanstaande openstaan. Dordtsche Naar het ANP verneemt zal de emissie- koers van de uit te geven aandelen Dordt sche Petroleum Industrie Maatschappij n.v. 273 percent bedragen. CAIRO (UP) De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, verklaarde donderdagavond in Cairo, dat Rusland neutrale landen in de regel betere wapens aanbiedt tegen betere prijzen dan het Westen. Een van de belangrijkste rede nen voor het bezoek van president Sukarno en hemzelf aan Egypte was juist geweest, zo zei hij, om te bestuderen, boe het Egypte vergaat met de wapens, die het van Rus land ontvangen heeft. Ook waren de moge lijkheden bekeken van een wapenovereen komst tussen Egypte en Indonesië, maar hierover was nog geen slotovereenkomst bereikt. Ook in Belgrado, waar de Indo nesische staatslieden nu heengaan, zal over wapens gesproken worden. Indonesië is alleen maar uit op aankoop van kleine wapens, zo zei hij, hetgeen op zich al een garantie is, dat ze niet gebruikt zullen worden tegen Nieuw Guinea. „Wat ons betreft zal er niet geschoten worden in West-Irian", zei hij. Hij herhaalde, dat Nederland nu het initiatief dient te nemen in de kwestie Nieuw Guinea. De vooruitzichten op een uitbreiding van de economische betrekkingen tussen Japan en Indonesië noemde Subrandrio goed. Za terdag keert hij van Belgrado terug naar Djakarta voor het ondertekenen van het vredes- en herstelbetalingenverdrag met Japan. In het slotcommuniqué van Nasser en Sukarno ter afsluiting van het bezoek, spreken beide regeringsleiders opnieuw hun vertrouwen uit in de principes van Bandung en van de UNO. Er wordt echter met geen woord gerept van de onlangs ge houden Afro-Aziatische conferentie van Cairo. BELGRADO (Reuier) President Su karno, die vandaag in Belgrado aankomt voor bespi'ekingen met president Tito, zal „morele steun" en beperkte economische hulp van Joegoslavië toegezegd worden, zo is in ingelichte kringen vernomen. Diplo maten zien het tweedaags bezoek als een poging van de Indonesische president om zijn prestige in Indonesië te verhogen. Joegoslavische autoriteiten menen dat de president ook de mening van Tito wil vra gen in het geschil met Nederland. De be trekkelijk gei'inge hulp die Joegoslavië aan Indonesië kan bieden wordt beschouwd ais van secundair belang. Het nationalistische partijorgaan „Suluh ADVERTENTIE FQTOHANDEl HEUPERS IOHR Zandvoortselaan 163 Heemstede heefl nog vele aantrekkelijke (U I T V E R-) K O O P J E S By de kachel op het politiebureau Spaarndammerstraat warmen zich twee der bewoners van de ondergelopen IJpolder, vader en zoon Dekker, beiden op blote voeten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S reikte het eerst de boerderij van de familie D. Barendrecht, die op 50 meter van de dijk ligt. De zoon en de dochter konden zich nog per fiets in veiligheid brengen, waarbij zij tot hun enkels door het lang zaam stijgende water moesten rijden. Hun ouders wax-en niet thuis toen de dijk door brak. De heer C. Dekkex-, die met zijn vrouw en zoon een der twee arbeidershuisjes be woont, zag het water onder de voordeur binnenkomen. Met zijn vrouw en zijn zoon wist hij via de achterdeur naar buiten te komen. Ook zij moesten door het water waden om de dijk te bereiken, waarbij zij hulp kregen van de heer C. Boltje, de aan nemer van het bedrijf, dat het werk uit voert. Twee politieagenten bevrijdden de bewoners van het andere huis, het echt paar Kooistra. Arbeiders brachten de oude dame uit het tuinhuisje in veiligheid. De rampendienst van Sociale Zaken kwam terstond in actie om voor huisves ting der verdreven bewoners te zorgen. De „reddingsactie" werd uitgevoerd met een roeiboot. De redders varen hier over de Westhavenstraat Indonesia" heeft vrijdag gemeld, dat de plannen tot het instellen van een afzonder lijke staat Sumatra zijn mislukt. DJAKARTA (ANP) De woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Suska, heeft vrijdag verklaard, dat Polen bereid is nieuwe sche pen, tot een hoeveelheid van 50.000 ton, aan Indonesië te verhuren. De volgende maand wordt een delegatie van Poolse scheepvaartondernemingen in Djakarta verwacht voor. het voeren van besprekin gen daarover. Engelse politiechef i COLCHESTER, Hoofdcommissaris E. Barkway heeft verklaard dat de moord zaak Maria Kriek binnen twee weken zal zijn opgelost en dat de dader tegen die tijd gearresteei-d zal zijn. De politie zoekt nog steeds naar een ne ger, die op de zondagavond waarop het meisje verdween, nabij de bushalte, waar zij uitstapte, in een auto gesignaleerd is. Weer een moord Bij hel omploegen van een akker in de omgeving van Glasgow is het ontzielde lichaam gevonden van de 17-jarige Isa- belie Cooke, een schoolmeisje dat 19 dagen geleden verdwenen is toen zij op weg was naar een dansavond in de buurt van Glas gow. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 JERUZALEM (UP) Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft dondei'dag verklaard, dat Israel „verwonderd" is over het bericht uit Straatsburg, volgens hetwelk de Isx-ae- lische gx-oep in de Raad van Europa het „.voorstel tot opneming van Israel in het Westeui-opese economische stelsel" heeft gedaan. „De delegatie", aldus deze woord voerder, „was niet gemachtigd een derge lijk voorstel te doen, hetgeen overigens niet wegneemt dat Israel er belang in stelt, zijn handel met Eux-opese landen, even tueel door multilaterale ovei'eenkomsten uit te breiden. „De delegatie in Stx-aats- burg heeft echter slechts de taak, te ob serveren", zo zeide de woordvoerder. <xxxxococo2odcoccocodccoc<xx>coccooooocooooooooccccococc 8 Binnenkort verschijnt onze uitgave Q ;1 Door technische moeilijkheden is de a vervaardiging van de bundel artikelen 8 3 „Hoe werkt de Beurs" enige weken c o vertraagd. Wij kunnen echter toezeg- 3 X gen dat de boekjes begin februari 3 3 verkrijgbaar zullen zijn. Het boekje 3 q zal 48 pagina's groot zijn; het formaat p 14 X 22 cm. 3 8 In nadere publicaties zal worden 8 medegedeeld wanneer en waar de boek- 8 3 jes kunnen worden afgehaald. c 8 DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD/ 8 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT o3crocccooxco»ocx»co33K»Mocccox©coccccocoooocooooa Bacon: Grote mensen vrezen de dood, zoals kleine kinderen bang zijn voor het donker. En evenals die natuurlijke kin derangst vergroot wordt door sprookjes, zo wordt de vrees voor de dood dat insgelijks. ADVERTENTIE menu van de dag in 4 minuien kloor op tafel PA NA (Reuter) Ten gevolge van een grote brand in Panama City, waarbij veertien l>u'zenbIokken in de as werden gelegd, zijn meer dan drieduizend mensen dakloos geworden. Vijftig mensen moesten met brandwonden naar ziekenhuizen wor den vervoerd, nadat de brand op drie blokken houten huizen was overgeslagen, die een snelle prooi van de vlammen werden. Bij de kalkzandsteenfabriek te Schoorl- dam is aan zestien man van het personeel ontslag aangezegd. Wegens slapte in het bouwbedrijf wordt de produktie ingekrom pen en komt de gehele nachtploeg te ver vallen. Mocht er spoedig weer opleving in de bouwnijverheid komen, dan is het niet uitgesloten dat de ontslagen die in februa ri of maart zullen ingaan, worden inge trokken. SEMARANG (AFP) Het dagblad „Suara Merdeka" bevatte dezer dagen een sensationeel verhaal over de brandstich ting in het gouverneurskantoor in Sema- rang op 29 november 1954. Het onderzoek in deze geheimzinnige zaak, waarbij het gouvei-neurskantoor, dat onder de bevol king bekend stond als 't „papak-gebouw", geheel in vlammen opging, nadert thans volgens het blad zijn voltooiing. Van degenen, die in verband met deze brandstichting werden aangehouden, heeft er een bekend de brand te hebben ge sticht. Deze man, de Indische Nederlander Simon Aarts, werd enkele maanden na de „sabotage" aangehouden en zit nog steeds in Djakarta in arrest. Tijdens het verdere onderzoek zo ver volgt „Suara Merdeka" is gebleken, dat Aarts niet zo maar een gewoon iemand was, doch „een lid van een door Neder landers gesteunde inlichtingendienst", ge naamd de „Vrije Operatie Inlichtingen Dienst". Aarts zou zijn ondervragers heb ben gezegd, dat hij het gebouw niet op last van anderen in brand had gestoken, „doch eenvoudig uit verlangen om de re publiek Indonesië schade toe te brengen". Gelijkenis De veiligheidsdiensten kwamen tevens tot de ontdekking, dat er enige gelijkenis bestond tussen de manier, waarop de brand in het „Papak-gebouw" werd ge sticht. en die waarop enkele jaren geleden het munitiedepot in Kalibanteng, ten wes ten van Semarang, werd opgeblazen. In verband met deze laatste zaak werden eveneens enige verdachten aangehouden. Volgens het blad was de man, die het munitiedepot in de lucht deed vliegen, een zekere The Giok San, afkomstig uit Singa pore, die naar wordt aangenomen tussen 1950 en 1951 nabij Pati door een onder zeeër aan land werd gezet. Voor zijn ar restatie had The zich als bedelaar ver momd, waax-door hij de verdenking op wekte van de plaatselijke veiligheids diensten. Tot aan zijn arrestatie in Pati, enkele maanden na het opblazen van het munitiedepot, was het niet bekend, dat The werkelijk een spion van groot inter nationaal kaliber was, en een lid van de „V.O.I.D.". Het blad verklaart, dat The naar Indo nesië werd gezonden om de leiding op zich te nemen van de „N.I.G.O." (Nederlands- Indische Guerilla Organisatie). Behalve vloeiend Indonesisch en Nedexdands spi-eekt The ook uitstekend Frans en En gels. Er is nog niets bekend over de be trekkingen tussen Aarts en The, die bei den lid van de „V.O.I.D." waren. De veiligheidsdiensten hebben het stil zwijgen bewaard over het „Papak-ge bouw" en de Kalibanteng-affaire, om de pogingen tot ontmaskering van het gehele spionagecomplot niet te bemoeilijken. Het vex-dere ondei-zoek leidde tot aanhouding van een „koei-ierster", de beeldschone Mintasih, en de Indische Nederlanders Eykhorst en mevroxrw Wagenaar, die vroe ger op het gouverneurskantoor werkte, te zamen met negen anderen. De Haagse politie heeft in de afgelopen nacht op de Nieuwe Haven te Den Haag aangehouden de tweeëntwintig-jarige W. J. van K., zonder vaste woon- of verblijf plaats, de derde verdachte van de onlangs gepleegde overval op een benzinestation in Hoofddorp. De man bevond zich in gezel schap van een vriendin, die ook is gearre steerd verdacht van heling van geld en goederen. Het tweetal had onder valse naam in logementen verblijf gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1