o an da en de wijze WYBERT Rotterdamse Bank: winst vrijwel gelijk ondanks hogere kosten en belastingen Kouder en meer wind OPRUIMING Wereldnieuws Kruisteken 2 Het eerste bank-jaarverslag -Mtt VelpoTi zie je er geer "barst "van De onderhandelingen over de Europese vrijhandel Winst Wijers gestegen Aankoopmarge aandelen in Amerika verlaagd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT" Mum-uw Obligatie-uitgifte a 6 pet. van Bisdom Rotterdam Weer een 6 pct.-lening van Electr. Bedrijf Zuid-Holland Huidige arbeidssituatie biedt nergens reden tot paniek 17.90 5.49 17.90 85.50 25.90 369.— 398.— 149.50 10% KORTING De Franse belastingheffing op Nederlands wegvervoer O.E.E.S.-commissie zet zich schrap tegen Brits plan ^LocU. ió het zo J V R IJ D A G 17 JANUARI 1958 (Van onze financiële medewerker) IS HET TOEVAL, ZO KAN MEN VRAGEN, dat de netto-winst van de Rotter- damsche Bank over 1957 slechts ongeveer 6000 verschilt van die over het voor gaande jaar, of mag worden verondersteld dat men zoals dat heet van achteren naar voren gerekend heeft, ditmaal wederom tien percent heeft willen uitkeren en de cijfers van de winst- en verliesrekening daarbij heeft aangepast? In het algemeen geven de gepubliceerde cijfers van de bedrijven geen volkomen juist beeld van de werkelijke resultaten, omdat men „binnenshuis" voorzieningen treft en reserves maakt. Wij vermoeden dat dit ook bij de grote banken gebruikelijk is en als de Rotterdamsche Bank in 1957, ondanks verhoogde kosten en pensioenbijdragen, welke gezamenlijk van 26.500.000 tot f 29.200.000 zijn gestegen, en ondanks hogere belas tingen, welke ditmaal 8.600.000 bedroegen tegen 7.900.000 in 1956, toch met een zelfde netto-winst van rond 11.400.000 sluit, mag dat zeker bevredigend worden genoemd. Want het jaar 1957 was niet alleen voor de fondsenhandel slechter dan zijn voorganger, de gestegen rente in ons land was oorzaak dat ook de financiering van goederentransacties in Amsterdam voor buitenlandse rekening minder voordelig werd en derhalve in omvang terugliep. Niettemin zijn de totale interest-baten bij de Rotterdamsche Bank nog gestegen en ook het bedrag der provisies; deze voordelen werden door de gestegen kosten echter weer teniet gedaan. Van de winst ad 11.400.000 wordt, even als het vorig jaar. weer 6.000.000 naar de extra-reserve gebracht, welke niet op de balans zichtbaar is, omdat zij onder credi teuren is opgenomen. De zichtbare reserve bedraagt 50.000.000, of 100 pet. van het kapitaal. Het balanstotaal daalde van 1.226.086.000 tot 1.109.694.000. De totaale gelden van derden zyn van 1.073.000.000 tot 997.000.000 verminderd, waartegen over ook de kredietverlening aan de over heid (schatkistpapier) met 86.000.000 te rugging, terwijl de debiteuren-rekening met een bedrag van 519.000.000 vrijwel gelijk bleef: crediteuren 834.385.000 (v.j. 905.886.000). De directie verwacht voor 1958 een verdere stijging van de bedrijfs kosten in verband met nieuwe salaris schalen voor het onder CAO-verband wer kend personeel per 1 januari en de huur- compensatie. Op nieuwe rekening wordt geboekt 369.937. In de drie pensioenfondsen wordt gestort 2.816.720. De inkomsten uit rente en wissels stegen van 27.515.235 tot 29.610.588. De inkomsten uit provisie van 16.854.892 tot 17.067.33. Inkomsten uit effecten en syndicaten liepen op van 985.961 tot 2.140.289. Bedrijfsonkosten vermeerderden van 23.955.204 tot ƒ26.419.975. Het kapitaal bleef onveranderd 50 miljoen. Het college van commissarissen zegt in het verslag: „Wij achten de resultaten over 1957 wederom bevredigend. Dit neemt niet weg, dat wij er ons terdege van bewust zijn dat de toeneming van de bruto winst voor een deel het gevolg is van een niet ongevaarlijke monetaire ontwikkeling in het afgelopen jaar (de bruto winst steeg van 45.356.088 tot 48.818.276). De stij ging der onkosten geeft grote zorgen,welke de directie tot grote voorzichtigheid zullen nopen. In verband met de internationale politieke ontwikkeling alsmede de inter nationale en nationale economische toe stand, achten wij een verdere versterking van de interne positie geboden". De directie constateert een voortzetting In 1957 in versterkte mate van de verkrap- ping van de geldmarkt. Het debiteuren- cijfer bij de bank bleef zich het gehele jaar bewegen op het niveau van eind 1956. Het ADVERTENTIE De commissie van de oraganisatie voor Europese Economische Samenwerking, welke belast is met het voeren der onder handelingen over het Europese Vrijhan- delsgebied heeft donderdag haar werk zaamheden te Parijs voortgezet, waarbij vier technische vraagstukken werden be sproken, namelijk het Europese beta lingsverkeer, de beperkende handels praktijken, de harmonisatie der arbeids voorwaarden in de leden-landen en het vraagstuk van de vestiging van buiten landse maatschappijen en onderdanen in leden-landen. Wat betreft het eerste punt heeft naar verluidt het directorium van de Europese Betalings Unie aanbevolen, dat het appa raat van de E.B.U. minstens in het begin stadium vrijwel onveranderd zal worden gehandhaafd. De ministers bereikten geen overeenstemming over het vraag stuk van de beperkende handelspraktij ken. Inzake het derde punt werd van Brit se zijde een procedure inzake bezwaren voorgesteld, waarvan door een land ge bruik zou kunnen worden gemaakt indien dit land van mening is, dat de arbeidsver houdingen in een ander land van de vrij handelszone tot oneerlijke concurrentie zouden kunnen leiden. Het vierde punt van de agenda werd aan een werkgroep van deskundigen ter verdere bestudering overgedragen. (Reuter) totaal van de aan de bank toevertrouwde middelen verminderde. Een en ander leid de tot een scherpe concurrentie op de geld markt. daar dit beeld zich vertoonde bij het gehele bankwezen in ons land. De directie is ervan overtuigd, dat de betreurenswaardige gang van zaken in In donesië de innerlijke veerkracht van de Nederlandse economie niet blijvend zal aantasten. Vooruitlopend op het binnenkort te pu bliceren jaarverslag, deelt de directie van J. P. Wijers' Industrie- en Handelsonder neming n.v. mede, dat in het op 30 sep tember afgesloten boekjaar de verkoop naar geldswaarde is gestegen met 15 per cent (vorig jaar eveneens 15 percent). De bedrijfskosten stegen met 10 percent (vo rig jaar 16 percent). De netto-winst be draagt 2.591.000 (vorig jaar 1.940.000) en na aftrek van verschuldigde vennoot schapsbelasting 1.775.000 (vorig jaar 1.333.000). De Federal Reserve Board heeft bekend gemaakt dat met ingang van 16 januari de dekkingsmarge op de effectenbeurs ver laagd wordt van 70 tot 50 percent. De dek kingsmarge is het bedrag dat bij aankoop van aandelen in contanten gestort moet worden. Naar men meent heeft de verla ging ten doel een zwakker wordende markt te versterken. Tevens zou zij een tegenwicht tegen de recessie in het be drijfsleven vormen. Het „Journal of Commerce" maakte melding van geruchten over een nieuwe verlaging van het disconto van V* of '/s p cent. De Westduitse regering heeft besloten, dat de tarieven van de Bondsspoorwegen op 1 februari zullen worden verhoogd. Ondanks de tariefsver hoging verwacht de minister van Verkeer See- bohm echter, dat de spoorwegen dit jaar nog een exploitatietekort van ongeveer 300 miljoen d.m. zullen hebben. De verhoging van de tarieven voor het personenvervoer zal 8.7 pet. bedragen: ar- beiderskaarten worden de helft duurder. ADVERTENTIE Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Fregafe - Dauphinc of - ..Vier" Inlichtingen geheel vrijblijvend Voor financiering kerkenbouw Een beroep op de kapitaalmarkt ter financiering van de kerkenbouw is nood zakelijk geworden, zo zegt de bisschop van Rotterdam in een brief aan de firma Theo- door Gilissen te Amsterdam, opgenomen in het prospectus, waarin kennis wordt ge geven van de uitgifte van een obligatie- iening door het Bisdom Rotterdam. Het betreft de uitgifte van 2,5 miljoen 6pct. 30-jarige obligaties, in stukken van 1000 500 en 100 nominaal, waarvan reeds 750.000 obligaties zijn geplaatst. Koers van uitgifte is pari. De lening is a pari aflosbaar in 1969 tot en met 1988 in 20 jaarlijkse gelijke termijnen. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing fs -Voor" fö-' februari T9S8 niet toegestaan. De inschrijving op de res terende 1.750.000 obligaties (bij Theo- door Gilissen) is op vrijdag 24 januari. Stortingsdatum is 17 februari. Het ligt niet in de bedoeling voor deze lening de officiële notering aan te vragen. In zijn brief aan de firma Theodoor Gilissen schrijft de bisschop van Rotter dam, da' in de komende jaren gemiddeld vijf kerken per jaar gebouwd moeten wor den. Bovendien moeten in 1958 elf nood kerken gereed komen. Tot dusver ge schiedde de financiering van deze bouw uit de lopende middelen. De bisschop meent echter, dat het in de komende jaren niet verantwoord is deze methode te handha ven. Daarom is een beroep op de kapi taalmarkt noodzakelijk geworden. De n.v. Electriciteitsbedrijf Zuid-Hol land te 's Gravenhage gaat over tot een tweede 6 pet. obligatielening. Daartoe wordt op 23 januari (bij Theodoor Gilis sen en de Nationale Handelsbank) de in schrijving opengesteld op 6 miljoen 6 pet. 25-jarige obligaties (lening 1958 2) in stukken van 1000 en 500 nominaal. De lening was groot 10 miljoen, waar van reeds 4 miljoen was geplaatst. De koers van uitgifte, die bij de vorige lening pari was, is nu gesteld op 101 per cent. De storting dient te geschieden op 3 februari. Opneming der obligaties in de beursnotering wordt aangevraagd. De voorwaarden zijn overigens gelijk aan die van de eerste lening. Aflossing vindt plaats a pari in 15 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, vanaf 1 februari 1969. Vervroegde aflossing vóór 1 februari 1963 is niet toegestaan. De gelden uit de ze lening zijn bestemd voor consolidatie van de op korte termijn opgenomen gel den, en voor financiering der uitbreidin gen van de koppelverbindingen met daarbij behorende transformatorstations. Voorzitter Midden- en Kleinbedrijf Tijdens een besloten vei-gadering van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft de voorzitter van de raad, mr. dr. A. Schrijvers, een beschouwing gehouden over de huidige economische toestand en de situatie op de arbeidsmarkt. Hij zei dat er nergens reden is tot paniek en stelde de vraag of wij niet te doen hebben met een terugkeer naar normale verhoudin gen. Dit geldt ook, zei hij, voor het midden- en kleinbedrijf, ten aanzien waarvan als vaststaand kan worden aanvaard dat de omzetten in de eerste maanden zeker niet zullen stijgen. De concurrentie zal zich gaan verscherpen en in sommige bran ches woedt, zei hij, reeds een duidelijke strijd om de nog aanwezige vraag, zij het daft da"t; -incidentele faetbrën- daarvoor mede verantwoordelijk kunnen worden ge steld. Er zal scherp ingekocht moeten wor den en sterk gelet moeten worden op prijs en kwaliteit. Verlaag de kosten, maar ook de prijzen, ried de voorzitter de midden stand aan, en verhoog de produktiviteit met alle daartoe aanwezige mogelijkhe den. ADVERTENTIE ALS SPECIALE KOOPJES IN ONZE JAARLIJKSE brengen wij naast coupons Cocos - Vitrage - Overgordijnstof - Viltzeil - Meubelstof - Lopers enz. CHENILLE SPREIEN 2 pers. PRIMA COCOS 100 br. WEEFSTOF TAFELKLEDEN 140x170 Haarvelours KARPETTEN 280x200 MODERNE WOLLEN DEKENS 2 pers. 170x220 Blank eiken HUISKAMER Blank eiken BANKSTEL LINNEN KASTEN Blank en mahonie KRUISSTRAAT 11 HAARLEM OP ALLE MERKDEKENS TEL. 11491 De Algemene Verladers en Eigen Ver voerders Organisatie (E.V.O.), De Konink lijke Nederlandse Vereniging van Trans portondernemingen (K.N.V.T.O.) en de Nationale Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer Wegtransport (NOB- Wegtransport) hebben zich opnieuw tot de minister van Financiën gewend inzake de belastingheffing op Nederlandse vracht auto's in Frankrijk. Zij verzoeken de mi nister dringend om in het belang van het Nederlandse wegvervoer en de export naar Frankrijk te trachten de door de Franse regering opgelegde belasting met alle beschikbare middelen ongedaan te maken. De drie organisaties zwaaien alle lof toe aan de delegatie van de ministeries van Financiën en van Verkeer en Water staat voor het bij de besprekingen met de Franse autoriteiten met vasthoudend heid behaalde gedeelt lijke succes. Niet temin moet er nu, aldus de adressanten, voor elk transport naar Frankrijk belas ting betaald worden, hetgeen tot dusverre niet het geval was. De getroffen regeling is slechts van tijdelijke aard en komt er op neer, dat voor een vrachtauto met aan hangwagen, met een totaal gewicht van rond 30 ton, de belasting voor een rit heen en weer naar Parijs ongeveer 100 gulden bedraagt. De organisaties zijn .an mening, dat bij de vrije ontwikkeling van het internatio nale wegvervoer Nederland ernaar moet blijven streven alle dubbele belastinghef fing uit te sluiten. Het gaat volgens hen niet aan om uit het oogpunt van een bin nenlandse vervoerpolitiek genomen fisca le maatregelen ook toe te passen op het internationaal wegvervoer, daar hierdoor vooruitgelopen wordt op de gemeenschap pelijke vervoerpolitiek van de E.E.G.- landen. waarvan de beginselen in het E.E.G.-verdrag zijn neergelegd en welke door de organen -'an de E.E.G. nader moeten worden uitgewerkt. Het hogedrukgebied, dat enkele dagen het weer in ons land beheerste, verplaat ste zich de afgelopen 24 uur verder in wes telijke richting naar iet midden van de oceaan. Tegelijkertijd begon de luchtdruk in Scandinavië aanzienlijk te dalen, waar door de luchtdrukverschillen boven de Noordzee groter werden en de wind bij ons iets in kracht toenam. Hierdoor werd van zee uit zeer vochtige lucht aangevoerd, waarin op vele plaatsen mist en motregen voorkwam. De begrenzing van de zachte lucht nader de vrijdagmorgen de Waddeneilanden. Het front zal in zuidelijke richting ons land passeren, waarna koudere en drogere lucht ons land binnenstroomt met opkla ringen, die morgen hoofdzakelijk in de noordelijke provincies afgewisseld worden door enkele buien. De wind draait naar richtingen tussen west en noordwest en neemt verder in kracht toe, waarbij aan de kust mogelijk de grens van harde wind wordt overschreden. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten- Zaterdag 18 januari Zon op 8.40 uur, onder 17.02 uur. Maan op 7.11 uur, onder 16.04 uur. Maanstanden 19 jan. 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 januari Hoog water 2.36 en 14.53 uur. Laag water 10.40 en 22.59 uur. en binnenland, heden 5 fl c morgen 7 uur. Neerslag: •a w Hg laatste 24 uur. fi a SJ u e c.5 Helsinki sneeuw wzw 0 0,5 Stockholm onbewolkt w 3 0 Oslo onbewolkt wzw 2 0 Kopenhagen onbewolkt w 4 1 Aberdeen half bew. w 4 1 Londen geheel bew w 6 0 Amsterdam motregen wzw 6 0,3 Erussel mist wzw 4 0,2 Luxemburg mist windst. -0 0 Parijs motregen windst. 3 0,2 Bordeaux geheel bew. n 1 0 Grenoble geheel bew. z 0 0 Nice onbewolkt nnw 6 0 Berlijn motregen wzw 4 0,5 Frankfort motregen zw 2 0,1 München geheel bew wzw -1 0 Zürich geheel bew nno -1 0 Genève geheel bew n 0 0 Locarno onbewolkt o -3 0 Wenen geheel bew w 2 0,1 'nnsbruck mist windst.- -12 0 Rome zwaar -bew 0 5 0 Ajaccio onbewolkt n 10 0 Mallorca half bew. no 12 0 Den Helder motregen w 6 1 Ypenburg motregen w 6 0,4 Vlissingen geheel bew. w 6 0,2 Eel de motregen w 6 1 De Bilt geheel bew. wzw 6 0,2 Twente motregen zw 5 0,4 Eindhoven mist wzw 5 0,6 VI v Z-Lim mist zw 4 0,3 39. Een tijdlang was de spiegeltent gevuld met de gelukkige kreten van de eigenaar, die verriLkt de stapeltjes bankbiljetten stond te bevoelen. Hoerahriep hij druk heen en weer dansend. „Wat een bedrag! Ik krijg veel meer voor die spiegels terug, dan ik ervoor heb betaald!" Zijn gedrag vormde een groot contrast met Joris, die wat bleek en stil terzijde stond. „Ben je nu wel echt blij. dat je van het geld af bent, Joris?", vroeg Panda, die vond dat Joris er zo weinig blij uitzag. Joris wierp hem een broedende blik toe. „Ik moet dit verlies zien te herstellen", overwoog hij vaag. Toen viel zijn blik op de veldfles met het elixer .Verlies herstellen..", mompelde hij zacht. ..ik moet mij thans overgeven aan bespie gelingen. Heldere bespiegelingen „Dit is het moment voor een slok verhelderend elixer Het volgende ogenblik klaarde zijn blik op en wat hij toen zag gaf hem nieuwe moed. „Ziesprak hij bij zich zelf, „het wordt al beter mijn bespie gelingen laten mij de dingen in hun ware gedaante zien!" Het was duidelijk, dat Jo ris' brein, vruchtbaarder dan ooit door het gebruik van het elixer, een nieuw planne tje had uitgebroed. Landbouw en vrijhandelszone PARIJS (Reuter) Engeland heeft tij dens de onderhandelingen over hel plan voor een Europees vrijhandelsgebied, die te Parys worden gevoerd door een com missie van ministers van de landen der O.E.E.S., een plan voorgesteld, dat naar verluidt uiteenzet hoe de handel in Euro pese landbouwprodukten door ontwikke ling van de bestaande O.E.E.S.-machinerie kan worden bevorderd, zonder dat hy in feite wordt opgenomen in het voorgestelde Europese vrijhandelsgebied. Het Engelse plan is echter, zo wordt ver der vernomen, koel ontvangen. Het is in de bijeenkomst der ministers als „te vaag" gecritiseerd' en de zes landen van de ge meenschappelijke markt Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg hebben een gemeen schappelijk front tegen Engelands stand punt ten aanzien van de positie van de landbouw in het voorgestelde vrijhandels- gebied gevormd. Franse deskundigen verklaarden van daag na afloop van de besprekingen, dat de voornaamste hinderpaal voor het be reiken van overeenstemming het feit is. dat geen der O.E.E.S.-landen, behalve De nemarken, weet, wat het werkelijk ver langt op het gebied van de landbouw. Engeland wenst de huidige bescherming van zijn landbouw en de imperiale prefe renties voor de handel in landbouwpro dukten binnen het Britse Gemenebest te handhaven, maar, aldus de Franse deskun digen, het weet, dat een vrijhandelsgebied op deze voorwaarden niet mogelijk is. De conferentie is inmiddels geëindigd. De Engelse paymaster general, .die de lei ding v'ah dè'onderhandelingen heeft; ver klaarde te verwachten, dat er in de ko mende zomer overeenstemming, over de hoofdzaken van een vrijhandelsgebied zal worden bereikt, zodat het vrijhandelsge bied op hetzelfde tijdstip als de gemeen schappelijke markt tot stand zal kunnen komen. Dit optimisme van Maudling staat in scherpe tegenstelling met de meningsver schillen, die er over de belangrijke kwestie van de landbouw blijken te bestaan. En geland heeft in de donderdag gehouden besprekingen der ministers naar aanlei ding van de kritiek op zijn voorstellen de zes landen van de gemeenschappelijke markt gevraagd om een duidelijke uiteen zetting aangaande de regelingen voor de landbouw in de gemeenschappelijke markt, die zij op het oog hebben. Deze zes landen bleken het eens te zijn over het beginsel van een „geleide" markt voor de land bouwprodukten, hetgeen aankoopcontrac ten op lange termijn en het vaststellen van minimumprijzen inhoudt. Zij kondeh echter niet in bijzonderheden aangeven, hoe dit in de praktijk te werk zou gaan. Tn feite hebben de zes landen van de ge meenschappelijke markt reeds besloten la ter in dit jaar een landbouwconferentie te houden om een gecoördineerde landbouw- -intftiek in hiizonderheden uit te werken. Du Croo breidt uit Binnenkort wordt begonnen met de uitbreiding van de smederij-afdeling van Du Croo en Brauns n.v. aan de Westhaven te Amsterdam. Het ge bouw waarin de smederij is gevestigd zal 30 me ter worden verlengd. In de nieuwe fabriekshal zullen machines en personeel van de matrijzen- smederij ~van Werkspoor n.v. uit Utrecht worden geplaatst. De verplaatsing van het personeel van Werkspoor zal geschieden op basis van vrijwillig heid. (Voor de beurs zie pagina 7) Mijnexplosie. Bij een ontploffing in een mijn te Montceau-les-mines in Mid den-Frankrijk zijn donderdag ongeveer veertig mijnwerkers gewond. In de gangen, waarin de ontploffing zich voor deed, werkten ongeveer 230 arbeiders. Ru>mteplannen. De Amerikaanse onder minister van Defensie, Donals A. Quar- les, heeft donderdag verklaard dat het Pentagon werkt aan „tal van nieuwe en stoutmoedige plannen" voor het ruimte-tijdperk. Zo bestudeert het de partement van Defensie de kwestie der ruimteschepen. Oorlogsbodem gestolen. De Amerikaan se marine heeft bekend gemaakt dat een van haar op de Philippijnen gesta tioneerde landingsvaartuigen vermist wordt Er wordt aan diefstal gedacht. Het vermiste schip is een z.g. „lcm", een vaartuig van 56 voet. Het is ver dwenen van zijn meerplaats midden in de grote marinebasis Subic Bay. Nieuwe taak. Hongaren die zich aan eco nomische misdrijven hebben schuldig gemaakt, zullen in de toekomst voor volksgerechtshoven worden berecht. Deze volksgerechthoven werden aan vankelijk ter behandeling van politie ke misdrijven opgericht. In verband met het toenemende aantal diefstallen in fabrieken is hun taak nu echter uitgebreid. Kunsthart. In de chirurgische kliniek van de universiteit van Palackyn, te Olo- mouc in Tsjecho-Slowakije is men erin geslaagd, een kunstmatig hart te ver vaardigen, dat in staat is de functies van het echte hart gedurende een uur over te nemen. De eerste proefnemin gen met het kunsthart zijn goed verlo pen. Klapwiekvliegtuig. „Tass" meldt, dat Sovjetrussische ingenieurs vliegtuigen met vogelwieken op en neer klappen de vleugels hebben ontworpen, die overal kunnen opstijgen en landen en die, evenals vogels, in de lucht kunnen blijven zweven. Volgens „Tass" is de stijgkracht van deze toestellen, „orai- thopters" genaamd, drie tot vier maal die van gewone vliegtuigen. Gasmeter. Een Londense inbreker pleeg de op oudejaarsavond een inbraak, waarbij hij zich van munten in een gasmeter, ter waarde van ongeveer drie en een halve gulden, meester maakte. Hierdoor werd de gasmeter echter be schadigd, hetgeen tot gevolg had dat de een verdieping hoger slapende be woner van het huis en een zuigeling door hei ontsnappende gas om het leven kwamen. De gearresteerde inbreker zal nu ook wegens doodslag worden ver volgd. Rol. De Amerikaanse negerzanger en to neelspeler Paul Robeson is uitgenodigd een rol te vervullen in „Pericles" een zelden opgevoei-d stuk van Shakespeare, waarvan de Britse „Shakespeare Me morial Theatre Company' 'in juli in de schouwburg te Stratfoi -on-Avon voor stellingen zal geven. Robeson mag, zo als bekend is, de V.S. thans niet verla ten, omdat hij in het verleden blijk heeft gegeven van communistische ge zindheid. Kalenders. Het orgaan van de Oostduitse communistische partij, Neües Deutschland", is er niet over te spre ken, dat op enkele in Oost-Duitsland vervaardigde kalenders ,geen feestda gen staan vermeld als b.v. de „be vrijdingsdag", de „dag der republiek" en de „grote socialistische oktoberre volutie". „Volgend jaar moet de bur gerlijke eentonigheid van de kalenders door socialistische verscheidenheid overtroffen worden" meent „Neues Deutschland". Pooltoeristen. Een honderdtal toeristen van verschillende nationaliteit heeft zich te Ushuaia in het uiterste zuiden van het Amerikaanse continent inge scheept voor een tocht naar het zuid poolgebied. Het Argentijnse schip, waarmee zij de reis maken, zal ver trekken zodra de storm die op het ogenblik woedt voorbij is. Storm. Het Japanse vrachtschip Sjoko- naroe is tijdens een hevige storm, die woensdag in het noord-oosten van Japan heeft gewoed, vergaan. Men vreest, dat de 17 opvarenden zijn omgekomen. Op de Oostchinese zee wordt een vissei-s- boot met 13 man vermist. ADVERTENTIE Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met r~ HET TEKENTJE, dat ontstaat door twee rechte lijnen van gelijke lengte rechthoe kig over elkaar heen te trekken, zodat het snijpunt ongeveer in het midden ligt (wat een omslachtige omschrijving voor een zo eenvoudig figuurtje als een kruisje!) dat tekentje dus, is wel zó simpel, dat zelfs de eenvoudigste naturen het spon taan te voorschijn kunnen toveren, ook al hebben zij nooit iemand ge had die hen hierin onderricht te. Zo'n tekentje kan zelfs on gewild ontstaan en we behoe ven de armen dan ook niet in stomme verbazing omhoog te brengen, wanneer we op aar dewerk van primitieve volken kruisjes als versiering aan treffen, eventueel ook als ornament met geometrische figuren. Desondanks zijn er kruistekens uit vóór christelijke tijden bekend, die onmogélijk „per ongeluk", of uit een oogpunt van ver siering op alle mogelijke voorwerpen zijn geschilderd of gekrast In slechts weinig gevallen is de betekenis daarvan bekend Een uitzondering hierop vormt het Egyp tische hengselkruis. dat het symbool voor het leven tvas. Ook de slotletter van het Semitische alfabet, die zowel op de Achiramsarcofaag als in Serabel el Cha dem in zijn prilste vorm werd aangetrof fen, werd door een kruisteken aangeduid maar de herkomst hiervan ligt in het duister. Van belang zijn voorts de kruistekens, gevonden te Tlalok in Mexico, die in het paleis van Cnossus en die in de spelonken van het eiland Kreta, alle daterend uit tijden die ver vóór de christelijke jaartel ling liggen. Zoals we de vorige maal - bij de kruislings door het offerlam gestoken braadspitten - hebben opgemerkt, zal de oorsprong van dit teken in vele gevallen gezocht moeten worden op het gebied van de astronomie (in die tijden eigenlijk: astrologie), waardoor het kruis als sym- bool van het leven kon gelden, maar tevens een plaats in de dodencultus kon worden toebedeeld (opstand uit de dood). In deze zin zullen we ook de betekenis van het kruis in de Mithrasreligie moeten verklaren, de zéér oude, uit Perzië stammende godsdienst, die een kruissymboliek kende, waarin de Stier een vooraanstaande plaats innam., hetgeen ons niet behoeft te ver wonderen, omdat het ontstaan van deze godsdienst rechtstreeks uit het tijdperk van de Stier stamt. In de christelijke wereld heeft het kruis xliteraard een geheel andere en unieke betekenis gekregen door de dood van Jezus Christus op Golgotha. Mogen we in ver band met de kruissymboliek in vroeger 'ijden dan spreken over offer en opstan ding, die termen zélf hebben een geheel andere wezensinhoud gekregen. Het heeft overigens geruime tijd geduurd, eer het kruisteken een in brede kring erkend christelijk symbool werd. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2