V.S. willen wel degelijk een topconferentie Hamburger zou wapens naar Algerije smokkelen MOCCONA Legerkamp Budel opvangcentrum voor repatriërenden „Raad van Europa moet fusie aangaan met de O.E.E.S." Proef de nieuwe Moccona Van dag tot dag Maandag arriveren er de duizend passagiers van de Captain Cook" Rapport-Teitgen beoogt 10 jaar oude instelling meer betekenis te geven „Duitse kwestie verplicht agendapunt" <~Praatótoel 3 L Opvoeding Exportfraude in Zweden „Verboden metalen" aan de gordijnlanden geleverd? i®! de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig en vol aroma direct klaar in de kop! „Miljarden dollars verspild bij hulp aan buitenland" Verslag van de Amerikaan- waakhondcommissie se Eisenhower wil herziening der landbouwsubsidies Amerikaanse steun aan India Weer straatgevechten in Venezuela Lester Pearson leider der Canadese liberalen Russisch middel tegen griep VERKLARING VAN PULLES Maar alleen als deze serieuze kans van slagen biedt Franse soldaten zouden grens van Tunesië geschonden hebben Bourguiba weigert afgezant van Gaillard te ontvangen VRIJDAG 17 JANUARI 1958 pe Raad voor de Jeugd te Haarlem heeft een initiatief genomen, dat zeker ook el ders voor navolging in aanmerking komt. De ingewikkeldheid van onze samenleving, de veelheid der vraagstukken, welke zich daarin voordoen en de voortdurende haast waarin men leeft, maken dat de afstand tussen overheid en burgerij in weerwil van de verdergaande democratisering der maatschappij steeds groter wordt. Dit verschijnsel is te funester omdat de over heid een in omvang groeiende taak is be schoren, waardoor zij het levenspad dei- burgers meer kruist, terwijl tenslotte de ze burgers op gezette tijden op hun beurt verantwoordelijk zijn voor de wijze waar op de overheid handelt en wandelt. De Raad voor de Jeugd te Haarlem heeft nu een reeks ontmoetingen georganiseerd tussen jeugdleiders en bestuurders op lo kaal, regionaal en nationaal niveau. Men hoopt en verwacht van deze bijeenkom sten een beter begrip voor de wijze waar op onze democratie functioneert en de problemen die daarbij te pas komen. Men hoopt op die manier ook meer belangstel ling voor het algemeen welzijn op te roe pen. In feite poogt de Raad voor de Jeugd met deze activiteit een lacune te vullen in ons onderwijs, waar het vak „Opvoe ding tot staatsburgerschap" nog steeds ontbreekt of een armetierig bestaan leidt tot schade van de samenleving. Gebrek aan inzicht in de staatkundige verhoudingen leidt eveneens gemakkelijk tot extremisme en negatieve groeperingen ter weerszijden van de'bona fide politieke kanalen. Men moet wel vurig hopen, dat de voor genomen confrontatie tussen jeugd en overheid niet tot teleurstelling omtrent de verpersoonlijking van de laatste aanleiding zullen geven. „Wanneer het volk niet meer acht, gehoorzaamt het niet langer", schreef Rivarol reeds. En het zou jammer zijn wanneer het initiatief van de Haar lemse Raad voor de Jeugd het tegendeel opleverde van wat het beoogt. STOCKHOLM (MTB). - De Zweedse politie is bezig met het onderzoek naar een grote exportfraude, die in Gothenburg is ontdekt. Twee zakenlieden zijn daar ge arresteerd wegens de onwettige uitvoer van metalen ter waarde van ten minste zeven miljoen gulden. Het betrof hier stra tegisch belangrijke goederen - volgens be richten in Zweedse bladen nikkel en koper - die, naar aangenomen wordt, in Oost- Europa terecht gekomen zijn. Zij waren verzonden naar adressen in Westelijke landen maar werden onderweg, voordat zij deze adressen konden bereiken, naar Oost-Europese landen gedirigeerd. Sche pen, die met de goederen onderweg waren, moeten opdracht gekregen hebben naar andere dan de eerst genoemde havens te varen. Er is sprake van dat „Interpol" bij het onderzoek zal worden ingeschakeld. De twee gearresteerde zakenlieden heb ben bepaalde feiten toegegeven, maar achten zich niet schuldig aan onwettige handelingen. ADVERTENTIE wÊmËÊÊ mumi Üoccotó <IS33B7 Douwe Egberts poederkoffie M 120 R Week-end bus f 1.36 Normale bus f 2.40 (of potje) Gezinsbus f 8.90 De legerplaats Budel is gereedgemaakt Werk zal alle repatrianten van kleding voor de ontvangst van duizenden repa trianten, die in de komende weken uit In donesië naar Nederland zullen komen. Hoewel hun verblijf in deze legerplaats, die tot uiterlijk 1 april voor dit doel be schikbaar is, beperkt zal zyn tot een maximum van zes dagen, zijn alle maatre gelen getroffen om deze eerste dagen voor de évacués zo aangenaam mogelijk te maken. De repatrianten zullen in het hospitaal een medische keuring ondergaan, waar voor de medische staf is uitgebreid met een vrouwelijke arts met ervaring in tro- penziekten, een kinderarts, vier gediplo meerde verpleegsters en 26 hulpverpleeg sters. Voor het tijdelijk verblijf in Budel heeft het leger uit militaire voorraden een grote hoeveelheid materiaal beschikbaar gesteld, zoals dekens, lakens, bestek en medische instrumenten. Het ministerie van Maatschappelijk STRAATSBURG (UP) De tien jaar oude raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft zich donderdag beziggehouden met het bespreken van de mogelijkheden om meer gezag te krijgen. De Fransman Pierre-Henri Tcitgen bood namens het bureau van deze Assemblee een rapport aan, waarin geconstateerd werd, dat de raad in snel tempo in be langrijkheid afneemt en dat de aangesloten regeringen en de publieke opinie zijn ac tiviteiten negeren. Om dit tegen te gaan werd een program van drie punten voor gesteld: 1. De Raad van Europa dient op te gaan in de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.), waarbij zeventien landen zijn aangesloten. In het bijzonder nu de belangrijkste Europese kwesties van economische aard zijn. 2. De secretaris-generaal van de raad, de Italiaan Lodovico Benvenuti, dient uit gerust te worden met dezelfde bevoegd- hèden, als waarover NAVO-secretaris- generaal Paul-Henri Spaak beschikt. Hij zou de bijeenkomsten van de commissie van ministers moeten voorzitten. 3. De Assemblee zou autonoom moeten *iijn op administratief en budgetair gebied. (ANP) De O.E.E.S. telt zeventien le den, namelijk de vijftien landen die in de Raad van Europa zijn vertegenwoor digd, alsmede Portugal en Zwitserland, die niet in Straatsburg zijn vertegenwoordigd. (UP) Britse conservatieven vonden de waarde van zulk een hervorming nogal twijfelachtig. Volgens hen is het verlies aan gezag van de raad te wijten aan het uitblijven van oplossingen van concrete problemen door de raad. Zij drongen er bij de raad op aan zich te vestigen in een andere Europese stad, waar zij nauw zou den kunnen samenwerken met andere Europese instellingen, zoals de Euromarkt en Euratoom. •WASHINGTON (AFP). - „Miljarden dol lars zijn de laatste jaren verspild bij de militaire hulp van Amerika aan het bui tenland", zo wordt verklaard in een ver slag van de commissie van het Huis van Afgevaardigden, die belast is met het toe zicht op diverse handelingen van de rege ring. Het gebeurt, aldus het rapport, dat er meer uit politieke overwegingen dan op zuiver militaire gronden militaire hulp wordt verleend en dat er vliegtuigen wor den geleverd terwijl het ontvangende land niemand heeft die ermee kan vliegen. Ook zijn er wel motorvoertuigen verstrekt, ter wijl er in het ontvangende land geen ben zine is om ze te laten rijden. Het rapport is opgesteld door een sub commissie. die de afgelopen herfst een be zoek aan Europa heeft gebracht. Deze commissie, de zgn. „waakhondcom missie". eist dat Engeland wordt verzocht te betalen voor de Amerikaanse militaire installaties op Britse bodem, die aan En geland zijn overgedragen. In het verslag valt voorts nog te lezen, dat. het Amerikaanse legerhoofdkwartier in Heidelberg lijnzaadolie heeft opgeslagen voldoende voor 84 jaar, honderd ton spij kers heeft aangekocht en nog steeds nieu we spijkers koopt. Sprekend namens de politieke commis sie waarschuwde dé Belgische christen democraat Etienne de la Vallée Poussing de Assemblee zich niet te mengen in de discussie over het aanwijzen van een Europese hoofdstad, ten einde de tegen stellingen hierover niet te vergroten. Teveel geheimen (ANP) Het Deense lid Federspil zeide, dat hij een zekere tegenwerking heeft ont dekt ten aanzien van een eventuele fusie van de Raad van Europa met de O.E.E.S. en hij zou willen weten van welke zijde deze komt. De geheime stemming in het comité van ministers, zo merkte hij op, verhindert de parlementsleden van de Raad van Europa vast te stellen, wie de werkelijke verantwoording voor deze tegenwerking draagt. Het kwam hem ook gewenst voor, dat de instructies die de-re geringen aan hun vertegenwoordiger in de O.E.E.S. verstrekken, overeenkomen met die welke aan het comité van minis ters van de Raad van Europa worden ge geven. Bij de beantwoording van de verschil lende sprekers die hedenmiddag het woord hebben gevoerd, zei de rapporteur Henri Teitgen van mening te zijn, dat de verschillende standpunten zonder al te veel moeite nader tot elkaar gebracht kun nen worden. De geheimhouding van de stemming in het comité van ministers zou voor delicate kwesties gehandhaafd kun nen blijven. Overigens was de heer Teit gen van oordeel, dat de openbaarmaking van een stemming een normale voorwaar de is voor het goed functioneren van de mocratische instellingen. De heer Teitgen verklaarde verder, dat de secretaris-gene raal zich naar zijn inzicht niet in een moei lijke positie zou plaatsen, indien hij voor zitter werd van het comité van ministers. Deze benoeming zou hem niet noodzake lijkerwijze binden aan de collectieve ver antwoordelijkheid van dit comité. Aan het einde van de discussie werd een resolutie aangenomen waarin de Assem blee van de Raad van Europa het bureau verzoekt een werkgroep in het leven te roepen, welke zal bestaan uit een klein aantal leden en deskundigen. Deze werk groep zal tot taak krijgen de gedetailleer de basis op te stellen voor een overeen komst, welke moet leiden tot de fusie van de Raad van Europa met de O.E.E.S. De werkgroep zal tevens voorstellen moeten doen tot wijziging van het statuut van de Raad van Europa, waarbij als uitgangs punt het rapport van de Franse afgevaar digde Henri Teitgen zal dienen. De werk groep zal zijn bevindingen aan het bureau voorleggen, dat na consultatie met de be treffende commissies de voorstellen aan de tiende zitting van de Assemblee zal in dienen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft donderdag in zijn jaar lijkse „landbouwboodschap" aan het Con gres medegedeeld dat het ernaar uitziet dat de landbouwoverschotten die zich in handen van de regering bevinden, hun hoogtepunt hebben overschreden. Hij drong echter aan op ingrijpende wijzigin gen der wat hij noemde „niet-realistische prijssteunwetgeving" en zei dat het toe zicht op de aanplant er niet in is geslaagd om de agrarische produktie in overeen stemming te brengen met de behoefte. Hij stelde het Congres onder meer de verlaging van de subsidies voor de belang rijkste agrarische produkten voor. voorzien. De P.T.T. heeft een hulppostkantoor in het kamp ingericht. Ontspanning In het kamp zullen dagelijks ontspan- nings-, kinder- en voorlichtingsfilms over Nederland worden vertoond en muziek avonden worden gehouden. Van vele zij den is lectuur ontvangen. Ook aan de sportbeoefening is gedacht. Maandag zal de eerste grote groep repatriërenden de ongeveer 1000 passagiers van de „Captain Cook" in Budel arriveren. Hulpverlening In december en de eerste week van januari heeft de stichting „Hulp aan Land genoten in Indonesië" voor een waarde van 100.000 gulden aan contanten, kleding en medicijnen ten behoeve van de repa trianten uit Indonesië naar Singapore overgemaakt. De stichting heeft 4Ó0.000 rupiahs besteed voor aanvullende steun aan behoeftige Nederlanders, die nog in Indonesië verbleven. Aangezien door de sluiting van de Nederlandse consulaten in Indonesië de steun van de Nederlandse re gering aan behoeftige Nederlanders in gevaar dreigt te komen, blijkt daar een taak voor de stichting, ook omdat nog geen zekerheid bestaat over een evacuatie van alle Nederlanders uit Indonesië. Donderdag arriveerden uit Indonesië dertig évacués met een vrachtschip, welk.- accomodatie voor passagiersver voer aanzienlijk was uitgebreid. Toen Amsterdam in zicht kwam werden de koffers gepakt, en de kinderen - zoals dat met kinderen gaat - op de ontscheping „voorbereid". WASHINGTON (UP) De Amerikaan se regering heeft zich bereid verklaard, met een Indiase delegatie onderhandelin gen te openen over een lening van ruim een miljard gulden aan India en over spoedlevering van tarwe om het huidige tekort aan graan in India te dekken. India heeft nu al een tekort van ruim 1.400.000.000 dollar voor de uitvoering van het huidige vijfjarenplan, waaraan nog drie jaar moet worden gewerkt. WASHINGTON (UP) Donderdaga vond zijn er in Caracas weer straatgevech ten uitgebroken, ondanks de vastbei-aden maatregelen van de Venezolaanse rege ring om elke politieke oppositie de kop in te drukken. Er zijn nog geen aanwijzingen of het vechten alleen maar betrekking had op groepen studenten of dat het van ernstiger aard is. De studenten hebben dagelijks betogingen gehouden voor grotere politie ke vrijheid, ondanks het feit dat de poli tie hen telkens hardhandig uiteendreef. De berichten melden, dat twee studen ten gisteren gedurende de straatgevech ten neergeschoten zouden zijn, nadere bij zonderheden ontbreken. OTTAWA (Reuter) De Canadese li berale partij heeft Lester Pearson, win naar van de Nobelprijs voor de vrede en voormalig minister van Buitenlandse Za ken van Canada, donderdagavond geko zen tot leider van de partij. Hij volgt als zodanig Louis St. Laurent, die ook pre mier van Canada is geweest, op. De zestigjarige Pearson werd in 1928 beroepsdiplomaat. Na zijn intrede in het Canadese lagerhuis in 1948 werd hij da delijk benoemd tot minister van Buiten landse Zaken. De westelijke mogendhe den kozen hem destijds met algemene stemmen tot secretaris-generaal van de UNO. Deze benoeming werd echter ver hinderd dooi- de Russen. In zijn plaats werd de Noor Trygve Lie benoemd. In 1952 werd Lester Pearson voorzitter van de algemene vergadering van de UNO. LONDEN (UP) —Russische geleerden hebben een nieuw geneesmiddel uitgevon den tege- griep, aldus meldt Radio Mos kou. Het nieuwe middel zal op de aanstaan de wereldtentoonstelling in Brussel wor den gedemonstreerd. Volgens Radio- Moskou is het middel in staat, de tempe ratuur van de patiënt binnen 36 tot 48 uur te normaliseren en het is 'n effectief mid del gebleken tegen alle vormen van het griep-virus. 99 99 WASHINGTON (AFP-Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft donder dag in een verklaring voor de Amerikaan se persvereniging gezegd dat de Ameri kaanse regering voorstandster is van het houden van een topconferentie „doch al leen onder de daartoe geëigende omstan digheden". „Eisenhowers brief aan Boel- ganin moet eens en voor al een einde heb ben" gemaakt aan de indruk, dat de V.S. niet met de Sovjetrussische heersers wen sen te onderhandelen, of dergelijke bespre kingen zouden duchten. De V.S. wensen echter geen topconferentie, die slechts een episode in de koude oorlog zou zijn en die onder omstandigheden zou worden gehouden, welke groot gevaar voor de vrije landen zouden inhouden," aldus Dul les. „Er zijn vele gebieden, waarop het mo gelijk zou zijn in het wederzijds belang van de V.S. en der Sovjet-Unie tot over eenstemming te komen. Ik geloof dat het Kremlin en wat onszelf betreft weet ik het zeker niet wenst dat de wegen onzer landen zover FRANKFURT (UP) Talrijk zijn de geruchten over een geheime toevoerlijn, waarlangs vanuit Europa nieuwe wapens in handen worden gespeeld van de Alge rijnse opstandelingen. Niemand weet te zeggen waar deze lijn begint, maar vele tekenen wijzen West-Duitsland en speciaal Hamburg aan als belangrijke schakel in deze lijn. Uit Algerije komen Franse berichten over vondsten van Duitse machinegeweren en andere wapens bij opstandelingen en het Westduitse bald „Bildzeilung" bracht onlangs een verhaal in drie afleveringen over deze geheime toevoerlijn, waarbij de naam genoemd werd van de bekende Ham- burgse wapenhandelaar Otto Schlüter, op wie onlangs een hele reeks van aanslagen gepleegd werd, opgezet, volgens de politie, door buitenlandse agenten. De Westduitse regering ontkent iets van deze zaak te weten. De machinegeweren die onlangs in Algerije gevonden werden, zijn sinds de oorlog niet meer in Duitsland gemaakt. Bonn meent dat zij tijdens en na de oor log door Duitse troepen in verschillende delen van Europa en Afrika werden ach tergelaten en vervolgens door de gealli eerden als oorlogsbuit verkocht zijn. Krachtens de huidige grondwet oefent de Westduitse regering controle uit over wapenproduktie en -handel. Voor elke transactie van wapens moet de handelaar een afzonderlijke vergunning hebban. ..RMdzeitung" schreef, dat organisaties in Genève en Basel wapens betrekken uit Finland en deze dan als „sportwapens" via Hamburg verschepen naar Noord-Afrika. Het blad bracht fotokopieën van rekenin gen, geadresseerd aan mensen in Marokko en Tunis, met artikelen als „200 handgra naten, gebruiksklaar „twee dollar per stuk", „300 mausergeweren, 57 dollar per stuk", „200 Suomigeweren, 36 dollar per stuk" en „200 machinepistolen, 44 dollar per stuk". In Hamburg zijn zes groothandelaren in wapens, een twaalftal detaillisten en onge veer evenveel exporteurs van wapens. Zij handelen praktisch alleen in sportwapens. De belangrijkste van hen, Schlüter. ver zekerde een verslaggever van United Press, dat zijn firma nooit oorlogswapens naar Tripolis, Tunis of Marokko verkocht had. „Ik ben bereid hiervoor een eed af te leg gen", zei hij. Wel had. hij „sportwapens" verkocht naar verschillende klanten in Noord-Afrika. Schlüter heeft dinsdag bij de politie een aanklacht ingediend tegen de „Bildzeitung", die hij beschuldigt van kwaadaardige las ter, onjuiste berichtgeving en discriminatie. Deze wapenhandelaar heeft reeds zijn moeder en een vriend verloren tengevolge van tegen hem gerichte bomaanslagen. In september 1956 was er een ontploffing in het toilet van zijn huis, in juni 1957 ex plodeerde zijn auto, toen hij het portier opende. Zijn zesjarig dochertje en enkele kennissen werden bij deze aanslagen ge wond. De resultaten van het politie-onder- zoek werden nooit bekend gemaakt. uiteengaan, dat er toenemend gevaar zou ontstaan voor een overgaan van de kou de oorlog in een daadwerkelijke krijg." Volgens Dulles had Eisenhower in zijn brief aan Boelganin het „verstrekkendste voorstel, om het voortbestaan van het mensdom te verzekeren, gedaan, name lijk om de oneindige ruimte uitsluitend voor vreedzame doeleinden te gebruiken." Hij voegde hieraan toe: „Het is helaas thans niet meer mogelijk het voorstel dat de V.S. in 1947 deden, namelijk dat al het splijtbare materiaal uitsluitend voor vreedzame doeleinden zou worden aange wend, ten volle uit te voeren, ook al zou thans een dergelijk besluit kunnen worden genomen voor het materiaal, dat nu wordt verkregen. Doch het is wel mogelijk nu te verzekeren dat proefnemingen in het heelal uitsluitend met vreedzame doel einden zullen worden uitgevoerd," aldus Dulles. Gevaarlijke illusie Hij vervolgde: „Het is louter illusie en geen ongevaarlijke te denken, dat op een topconferentie de koude oorlog door een schriftelijke verklaring, zonder "ver dere opofferingen onzerzijds, zou kunnen worden opgeheven. Indien een dergelijke conferentie er toe zou leiden dat de vrije landen niet meer het noodzakelijke zouden doen om hun veiligheid te verzekeren, zonder dat in de staten van het Sovjetrussisch-Chinese blok op overeenkomstige wijze zou worden ge handeld, zou dat tot een grote, ja zelfs noodlottige ramp kunnen leiden. Het zou eveneens rampzalig kunnen zijn indien de leiders der vrije staten op een topconferentie, om verklaringen vol gemeenplaatsen over de noodzaak tot ver zekering van de vrede te vermijden, in een ander uiterste zouden vervallen en de be sprekingen in een vijandige sfeer zouden afbreken. Dit zou de koude oorlog intensie ver kunnen maken en tot 't uitbreken van een daadwerkelijke krijg kunnen leiden. Het is nu aan de Sovjet-heersers te tonen of zij al dan niet een topconfe rentie wensen, waarop het metter daad mogelijk zou zijn de zaak van vrede en gerechtigheid in de wereld te bevorderen". Duitse hereniging Foster Dulles zei dat „het communis tische imperialisme elementen van ge duchte kracht in zich heeft, doch het heeft ook zijn zwakke kanten. Zijn grootste zwakheid is, dat het niet in staat schijnt te zijn, de verdeling van Duitsland te doen eindigen, terwijl het het er blijkbaar even min op waagt, de Oosteuropese volken hun onafhankelijkheid terug te geven". In antwoord op een vraag voegde Dulles hieraan toe dat er beter geen nieuwe top conferentie kan worden gehouden als het probleem van de Duitse hereniging niet op de agenda zou voorkomen. Tot de Duit se hereniging is op de conferentie te Ge nève in 1955 al besloten, zei hij. Lager niveau? Er was overigens volgens Dulles geen „inhaerente reden", waarom een verga dering op lager niveau niet dezelfde resul taten zou kunnen opleveren als een top conferentie, doch hij gaf toe, dat beslissin gen op het hoogste niveau op de wereld de Zwaar beroep De stelling, dat het beroep van huisvrouw tot de zware beroepen behoort, berust op generlei grond. Wie heeft deze alom gehuldigde misvat ting in de wereld geholpen? Een bange man hoogstwaarschijnlijk, die zijn vrouw bij zijn thuiskomst altijd verhit, en in een zeer labiele gemoedsstemming, achter de zwabber aantrof. Hij verkreeg zo een eenzijdige kijk op haar werkzaamheden. Want ik weet geen ander nadeel van bovengenoemd, beroep dan dit: dat je niet fatsoenlijk, ziek kunt zijn. Voor de rest is alle medelijdende propa ganda ongemotiveerd. Maar, hoe 't ook zij, we weten er munt uit te slaan. Al vanaf de vroege ochtend, als de man zich door storm en sneeuw afjakkert om zijn dagelijks brood te verdienen. Dan strekken wij onze benen, en lezen uitvoe rig het ochtendblad, duwen de kinderen de deur uit naar school, en halen tegen tienen de krulspelden uit ons haar. Tegen die tijd gevoelen we door al die inspanning een sterke behoefte aan een kop koffie en eten er, in de tijd van de baas, ook nog een dikke reep bij. Als we de melkboer' helpen (lastig hè, dat gebel aan de deur), zien we de mevrouw aan de overkant in de sponningen hangen om de ramen te lappen. Want haar man komt tussen de middag thuis. W ij kunnen nog wel even wachten met werken, want de onze komt pas 's avonds. Bij de groenteboer tref je deze over werkte vrouwen aan, breeduit staande, ba zig vele vruchten beurs knijpende, en m,et een gebiedende stem dicterende: „Geef me 's een pond van die sjeems kriefZijn ze mooi? Anders moet ik ze niet. De vórigez keer (dreigend). „Ja, mevrouw, kijkt u eens? Prachtig, hè?" Dat is pas ellendig, als je vriendelijk moet doen tegen zo'n schepsel om een paar centen, terwijl je, als je deed wat je hart je ingaf, haar oren zou afbijten. - 's Middags kan je er nog wel even een paar minuutjes afnemen om een deel van je man's salaris op te werken bij Maison Hobbezak. Ook daar staan alweer van die wezens, maat 46, 't geld brandend in de pörtemonnaie, proberend maat 42 over de heup te persen. Moe van 't winkelen? Drink dan ge zellig bij ,,'t Slippertje" een kopje koffie. Dat laten we ons geen tweemaal zeggen. Des te blijmoediger kunnen we straks onze zivare taak weer opvatten. Niet klagende, doch zingende'. Alleen heeft onze stem zo geleden door het vele gebruik, dat we alleen nog maar durven zingen als de stofzuiger aan is. Paula Spotter TUNIS (UP) In Tunis wordt officieel verklaard, dat Franse soldaten donderdag vanuit Algerije Tunesië binnendrongen, twee woningen in Tunis met kogels door zeefden en in andere panden huiszoeking deden. Het incident veroorzaakte alleen maar materiële schade, doch het heeft de span ning tussen Frankrijk en Tunesië, ten gevolge van de beweerde ontvoering van vijf Franse soldaten over de Tunesische grens, nog doen toenemen. TUNIS (UP) President Habib Bour guiba van Tunesië heeft gisteren gewei gerd een bijzóndere Franse afgezant te ont vangen, die uit Parijs per vliegtuig in Tunis was aangekomen, om te protesteren tegen het beweerde wegvoeren van vijf Franse soldaten naar Tunesisch grondge bied. Deze afgezant de brigade-generaal Buchalet had een boodschap voor Bour guiba bij zich van premier Gaillard, doch werd geweigerd omdat „de functie van deze persoon het karakter droeg van een onaanvaardbare intimidatie". Bourguiba verklaarde zich wel bereid „iedere burger, die Frankrijk zou zenden, te ontvangen". Tunesië blijft overigens bij zijn lezing van de strijd, die zaterdag in Algerije tus sen Franse troepen en Algerijnse rebellen plaats vond: te weten, dat geen van de Algerijnse rebellen na het gevecht de grens overstak naar Tunesië. GENèVE (Reuter) Het Algerijnse na tionale bevrijdingsfront FLN heep het In ternationale Rode Kruis in Genève doen weten dat „vier Franse soldaten", die vol gens Frankrijk door opstandelingen uit Algerije naar Tunesië waren gebracht, nog in Algerije worden vastgehouden. De FLN was van plan. via het Rode Kruis over hun lot te onderhandelen. Over de vijfde ver miste soldaat werd niets meegedeeld. altijd een bijzondere indruk maken. Doch daar staat tegenover, dat men op dat ni veau dan ook slechts de keus heeft, met concrete resultaten te komen of wel de conferentie af te breken. Dit laatste is de reden waarom de V.S. niet willen meedoen tenzij zij zeker zijn dat er iets bereikt wordt dat de moeite waard is. Dulles zei voorts dat de mogelijkheid dat een liberaler regiem de macht ver werft in de Sovjet-Unie, niet mag worden uitgesloten. Hij beloofde dat de V.S. een actieve en krachtige politiek zullen voeren tegen zo wel de militaire als de economische drei gingen. De V.S. moeten de vrijheid „zo rijk, zb dynamisch en zo zelf-gedisciplineerd ma ken, dat de levensspanne die het commu nistisch imperialisme verwachten mag, verkort wordt". „Buigzamer houding" De „Washington Post" merkt vandaag naar aanleiding van de rede van Dulles op, dat deze „geen nieuw initiatief van enige betekenis onthulde maar wel blijk gaf van een belangrijke verzachting in de psychologische benadering van de contro verse tussen het westen en de Sovjet- Unie." „Dulles heeft tot op zekere hoogte ge reageerd op de kritiek, die hem onbuig zaamheid verweet inzake een topconferen tie met de Russen," aldus het blad.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5