Haarlemse rechtbank behandelde enkele verkeersovertredingen Volgende maand in Haarlem collecte ten bate van de reuma-bes trij ding Veel animo verwacht voor cursus voor Haarlems jeugdkader VRIJDAG 17 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Vergeleken met crisisjaren geen alarmtoestand Duitsland verlaagt disconto van 4 tot 3% percent S. Lubienski sprak voor Haarlemse humanisten Kermis op Nassaulaan en gedeelte Oudegracht Haarlemmer ingesloten na steekpartij in Hilversum Toestand van Indonesische schatkist zorgwekkend Haarlemonze stad, ons werk, ons leven" Mej. Van Onselen nam afscheid van onderwijs in Heemstede Prehistorische vondsten in Roelofarendsveen Beenderen van mammoeth, oeros en leeuw In Den Haag mag voor f 17 miljoen gebouwd worden Brussels kansen als hoofdstad van Europa UIT STAD EN STREEK Europese commissie thans geïnstalleerd Nauwe samenwerking met alle Europese organen „Symbolische" stakingen in Westduitse steden Noord-Ierland zal op zondag moeten spelen Zes weken gevangenisstraf en achttien maanden ontzegging van de rijbevoegd heid eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. R. W. H. Pitlo, donderdag tegen een 47-jarige bonthande laar uit Den Haag, die op 28 november onder invloed op de rijksweg Amsterdam- Den Haag in de Haarlemmermeer een auto zou hebben bestuurd. De man had die dag in Amsterdam zaken gedaan, waar bij hij drie borrels zou hebben gedronken. Volgens verklaringen was deze op de rijksweg onwel geworden, waarna hij zijn auto op een parkcerstrook zou hebben neergezet. Daar had de politie hem aan getroffen. De officier van Justitie achtte bewezen, dat verdachte onder invloed een auto had bestuurd. Hoewel verdachte meent in zijn auto onwel te zijn gewor den heeft de politie duidelijk tekenen van dronkenschap kunnen constateren, aldus stelde de officier in zijn requisitoir. Een twintigjarige transportarbeider uit Koudekerk zou op zaterdagavond 16 no vember op de Kruisweg in Hoofddorp onder invloed een auto hebben bestuurd. Tussen de auto van verdachte en die van een Hoofddorper was een aanrijding ont staan. De Hoofddorper had voor de auto van verdachte gereden. Toen hij linksaf wilde slaan, zou hij tijdig zijn richtingaan wijzer hebben uitgestoken. De verdachte zou desondanks de Hoofddorper hebben willen passeren, waardoor beide auto's met elkaar in botsing kwamen. De ver dachte had ter plaatse tien gulden scha devergoeding .willen betalen, doch daar had de Hoofddorper geen genoegen mee genomen. Voor de rechtbank verklaarde verdachte, niet de indruk gehad te heb ben, dat de Hoofddorper linksaf wilde slaan. De officier van Justitie eiste een maand gevangenisstraf en achttien maanden in trekking van het rijbewijs, daar hij het rijden onder invloed bewezen achtte. De raadsman mr. A. J. Meyer, achtte het ten laste gelegde echter niet bewezen. Hij vond de verklaringen van de politie te vaag. Volgens de raadsman heeft verdach te ;i.n Haarlem slechts enkele biertjes-ge dronken. Overigens vond de raadsman de eis van de officier uitzonderlijk hoog voor iemand, die nooit sterke drank gebruikt en nog nimmer met de politie in aanra king is geweest. Honderd gulden boete en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste de officier tegen een 29-jarige autorijschool houder in Den Haag, die reeds door de Haarlemse kantonrechter tot honderd gul den boete was veroordeeld, omdat hij op 24 februari 1957 in de Gierstraat in Haar lem met zijn auto een aanrijding met een Drs. D. Roemers: Uiteenzetting voor socialisten in Oud-schoten „De aanneming van de inmiddels in werking getreden Europese verdragen be tekent voor West-Europa een enorme stap vooruit op economisch en politiek gebied. Ondanks gevaren en risico's die aan deze stap verbonden zijn openen zich gunstige perspectieven. De toekomst zal echter moe ten leren of de verdragen bij de practisehe uitvoering ervan werkelijk het gewenste resultaat zullen opleveren". Dit zei het Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid drs. D. Roemers aan het slot van zijn inleiding over „Europese gemeenschap en wij", die hij donderdag avond op een bijeenkomst van afdeling Haarlem 7 van de Partij van de Arbeid in Oud-Schoten heeft gehouden. De heer Roemers betoogde dat de sa menwerking der Westeuropese landen een noodzakelijkheid was omdat West-Europa in de wereld een gezagsvacuüm was ge worden. In praten met de Russen zag spre ker niet veel heil. „Slechts indien wij de Sovjet-Unie voor feiten omtrent onze ge zamenlijke economische en politieke pa raatheid kunnen stellen, kunnen wij een bijdrage tot de wereldvrede leveren", aldus spreker. De opvatting dat de Euromarkt Pen „politieke noodzaak maar economische waanzin" zou zijn kon de heer Roèmers allerminst delen. „Hoewel niet zo groot als wij wel zouden wensen, zijn aan de Euro- markt voor ons wel degelijk economische voordelen verbonden". Sprekende over het 'e voeren gemeenschappelijk beleid wees spreker op het besluit tot stichting van een fonds waarin de bij het verdrag be trokken landen een bijdrage zullen storten ter bestrijding van de werkloosheid. Naar aanleiding van de huidige werkloosheid merkte hij op dat het bereikte aantal van honderdentienduizend werklozen verhou dingsgewijs in de hevigste crisisperiode voor de tweede wereldoorlog een cijfer van tachtigduizend werklozen opgeleverd zou hebben. Het grootste aantal werklozen voor de oorlog bedroeg ruim vijfhonderd duizend. Spreker vond de huidige toestand daarom, niet alarmerend. De heer Roemers j'eoleitte samenwerking met Engeland to' ''et invoeren van een vrijhandelzone, aan- ^zien economische tegenstellingen gemak lik tot politieke controversen kunnen miden en daarmede zou een verenigd West- Europa allerminst gediend zijn. Sprekende over het straks te kiezen Europese parlement zei de heer Roemers dat de betrokken volken zich ervan bewust moeten zijn, dat zij, door hun stem op een bepaalde politieke partij uit te brengen daarmee tevens het Europese beleid be palen. motor zou hebben veroorzaakt, omdat' hij niet voldoende voor de motor zou zijn uit geweken. De autorijschoolhouder ontkent dit echter, waarom hij hoger beroep heeft aangetekend. Voorts ontkent hij, dat de motorrijder hem op de Rustenburgerlaan zou hebben aangehouden. De motor en de auto hadden in de Gier straat in een file gereden. Volgens de mo torrijder en zijn duopassagier zou ver dachte met zijn auto steeds hebben ge probeerd de motor te passeren, terwijl hiervoor geen ruimte vrij was. Verdachte zou hierbij met de voorzijde van de auto tegen de achterzijde van de motor stoot-1 jes hebben gegeven. Van een aanrijding zegt verdachte niets te hebben opgemerkt. „Als ik was doorgereden, zou dat in strijd met mijn erecode zijn." Gezien de verklaringen van getuigen achtte de officier het ten laste gelegde be wezen. „Het ontbreekt verdachte aan ver- keersfatsoen," meende hij. De officier vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, doch tevens intrekking van het rijbewijs voor een half jaar. De recht bank zal in deze zaken op 30 januari om half tien uitspraak doen. In de grote IJ-polder aan de West havenweg te Amsterdam is een dijk om een opgespoten stuk land door ver schuiving over een lengte van plm. 20 meter doorgebroken. In dit polderland staan een boerderij en enkele houten arbeiderswoningen. Men ziet op de foto de boerenhoeve „Teylingen" in het water. De bankraad van de Westduitse Bundes bank heeft donderdag het discontotarief verlaagd van 4 tot Z/z percent. Het nieuwe disconto geldt met ingang van heden. Dit is de vierde opeenvolgende verlaging na een aantal verhogingen tot 19 mei 1956 toen het tarief werd vastgesteld op 5'/z percent. De vorige daling vond plaats op 19 septem ber 1957 toen het disconto werd verlaagd van 4'/z tot 4 percent. In bankkringen werd opgemerkt, dat het besluit tot verlaging van het officiële dis conto reeds geruime tijd werd verwacht in verband met de bestaande ruimte op de Westduitse geldmarkt en in verband met de drie opeenvolgende verlagingen van het tarief voor schatkistwissels. Volgens deze kringen betekent de verlaging van het officiële disconto een aanpassing van dit disconto aan het reeds bestaande lagere renteniveau op de geldmarkt. (Reuter). Van 24 februari tot 2 maart zal in Haar lem een straatcollecte en een huis-aan- huis-collecte gehouden worden ten bate van de Nederlandse Vereniging tot Rheu- matiekbestrü'ding. In Nederland lijdt 1 op de 5 mensen in een of andere vorm aan rheuma en van alle ziekteuitkeringen moet voorts twintig percent aan rheuma wor den uitgegeven waardoor de rheumatische ziekten het bedrijfsleven tachtig miljoen aan uitkeringen kost afgezien van de kos ten voor behandeling en verlies van ar- beidsproduktiviteit. Opvallend is dat vijf tig percent van de rheumagevallen voor komt bij personep van veertig tot zestig jaar, dus voor de arbeidsproduktiviteit de meest ervaren groep. Uit dit alles blijkt duidelijk dat geen middel onbeproefd gelaten mag worden om de rheumaziekte te bestrijden. Een gene zing, althans verlichting van de pijnen, is veelal mogelijk vooral wanneer men zich tijdig onder medische behandeling stelt. Op 55 consultatiebureaus worden jaar lijks 20.000 nieuwe patiënten onderzocht en aan 55.000 oude patiënten wordt ad vies gegeven, terwijl ook op de poliklinie ken deskundige hulp wordt geboden. Voor de meer ernstige gevallen is opneming in een ziekenhuis of rheumakliniek vaak dringend gewenst, omdat men daar over de middelen en instrumentaria beschikt, die de beste kansen on verbetering kun nen bieden. Echter er zijn in ons land nog veel te weinig „rheumabedden". Ook door physische therapie (massage, hoogtezon, bestraling enz.) kunnen vaak goede re sultaten worden bereikt. Bij wijze van proef is in dit kader een kleine dienst in Groningen en Zeeland opgebouwd, die met twee auto's op het platteland in die pro vincies aan thuiszittende rheumapatiënten hulp en bijstand biedt. De Nederlandse Vereniging tot Rheu- matiekbestrijding streeft er met het Na tionaal Rheumafonds over het gehele land In café-restaurant Brinkmann te Haar lem heeft de heer S. Lubienski, een Pools socioloog die reeds vele jaren in ons land woont, voor de afdeling Haai-lem van het Humanistisch Verbond een lezing ge houden over het onderwerp „Zelfopvoe ding en mensheidsopvoeding". Spreker sloot zich aan bij de Duitse filosoof Kai-1 Jaspei's die beweei't dat omti'ent viei-hon- derd jaar voor Christus in de ontwikke lingsgang van het geestelijk leven een be langrijk keerpunt ligt. Voordien was de ge wone mens onzelfstandig in zijn denken, waarbij hij afhankelijk was van een kleine gi'oep meer-ontwikkelden die de eenvoudi ge mensen hun opvattingen opdi-ongen, ge woonlijk door middel van mythologische verhalen. Plato en zijn volgelingen echter wekten de mens op met die traditionele dogma's te breken en zelfstandig te zoeken naar wat voor hem persoonlijk de hoogste waar heid, goedheid en schoonheid was. Het geestelijk leven ran onze dagen put nog uit de bronnen van het klassieke den ken. Het daarop aansluitende evangelie van Christus gaf het voorbeeld van een harmonisch leven uit innerlijke impulsen. Spreker sprak daarbij als zijn mening uit dat de dogma's uitvindingen zijn van de kerken en feitelijk in strijd zijn met de leer en het leven van Christus. De samen leving ziet de heer Lubienski als een orga nisme waarbij het geheel meer is dan de som der delen. Bij de mensheidsopvoeding gaat het er om, aldus spreker, gemeen- schapppen te stichten waarvan de delen elk hun functie hebben en samenwerken tot het geluk van allen. Deze gemeenschap pen kunnen aanvankelijk kleine groepen van mensen omvatten; het ideaal is echter een mensheid, niet verdeeld in tegenge stelde delen zoals de huidige wei-eld, maar een alles omvattende gemeenschap, indien mogelijk, aldus spreker, bereikt door het moderne humanisme. Het betoog van de heer Lubienski werd door een langdurige discussie gevolgd. naar om door geldinzameling en voor lichting de bestrijding van het rheuma- euvel zo krachtig mogelijk te bevorderen. De leiding die van deze beide instellingen in dezelfde handen is, mag aanspraak ma ken op de steun en medewerking van het gehele Nederlandse volk in al zijn geledin gen. Voor de collecte in Haai-lem zijn nog een groot aantal collectanten nodig. Men kan zich daartoe opgeven bij het U.V.V., telefoon 14179. Een- gedeelte van het bin nenkomende bedrag uit de Haarlemse collecte zal ter beschikking van de kruis verenigingen worden gesteld, voor het fonds individuele hulp. B. en W. van Haarlem hebben hun goed keuring' gehecht aan een plan dit jaar ker mis te houden op de Nassaulaan, het ge deelte van de Gedempte Oudegracht tus sen de Raaks en de Zuiderstrgat en de Zijhuizen. Dat betekent dus, dat de-ker mis in de vroegere omgeving terugkomt. Doordat enkele stands geplaatst zullen worden op een gedeelte van de Gedemp te Oudegracht zullen voorzieningen getrof fen moeten worden voor de wekelijkse markt. In de periode, waarin kei-mis wordt gehouden, vallen twee maandagen en een zaterdag. Op de maandagen zal de lengte van de kraampjes worden inge kort, maar getracht zal worden het aan tal kraampjes gelijk te houden. Door gaans staan er vier rijen (met mogelijk heid van rijverkeer aan twee zijden), maar tijdens de kermis zullen er zes rijen gemaakt worden. Dan zal het verkeer ge stremd zijn. Een o/-jarige gepensioneerde Haarlem mer heeft donderdag in Hilversum een 27- jarige Hilversumse gemeentearbeider voor diens woning in de Verschurestraat met een knipmes in de rug gestoken. Aan de steekpartij was een ruzie over een fami liekwestie voorafgegaan. Het slachtoffer werd met een ernstige vleeswond bij het rechterschouderblad naar een ziekenhuis vervoerd. De Haar lemmer werd korte tijd later aangehou den. Hij is ingesloten in het politiebureau. ADVERTENTIE Geef uw hond Bonzo. Gemakkelijk voor u en gezond voor uw hond! 70 et. per pak. De Indonesische minister van Finan ciën Sutikno Slamet be'eft aan het parle ment verteld dat het teruglopen van de inkomsten uit de export de regering zou dwingen de import van luxe en half-Iuxe goederen te verbieden. In een nota noem de de minister cijfers waaruit bleek dat de buitenlandse valuta zijn teruggelopen van 709 miljoen rp per 4 december, tot 293 miljoen per 24 december. De totale activa daalden an 1.085 tot 884 miljoen rp in dezelfde periode. Slamet schreef de daling aan een aan tal factoren toe, waaronder de onzekere positie van buitenlandse expox-teurs, spe ciaal de Nederlanders, de ruilhandel en de moeilijkheden der scheepvaart tussen de eilanden. De minister zei dat de toe komstige maati-egelc.i wat de luxe import betrof, een verlaging der inkomsten uit speciale rechten zou betekenen. Zoals wjj reeds hebben gemeld heeft de Haarlemse Raad voor de Jeugd een reeks bijeenkomsten georganiseerd voor jeugd leiders en andere verantwoordelijkheid dragende functionarissen van de jeugd organisaties in Haarlem met de bedoeling de verhouding tussen overheid en burgerij in concrete en aantrekkelijke vorm dui delijk te maken. Het mag als bekend worden veronder steld, dat het jeugdwerk dagelijks drie grote problemen moet oplossen: het vraag stuk van de ruimte om te werken en zich te kunnen ontplooien, dat van de finan ciering en de subsidiëring en tenslotte dat van de kadervorming. Talloos zijn de mannen en vrouwen die. overigens met de beste bedoelingen en ambities bezield, in een of andere jeugd organisatie met de leiding van een groep zijn belast. Hun bijdrage welke in de meeste gevallen belangeloos wordt gegeven tot de vorming van het kind op zijn weg naar volwassenheid is van een niet te onderschatten betekenis. Maar evenmin valt te betwisten dat bij vele jeugdleiders een groot gemis aan scholing voor dit na het gezin en de school belangrijkste onder deel van de opvoeding ook wel „derde milieu" genoemd moet worden vastge steld. Zo mankeert het vele vei-enigings- leiders aan een voldoende besef hebben van de plaats, de taak en betekenis van het werk van de overheid. In het streven de jongeren tot goede staatsburgers te vormen mag een fundamentele kennis van deze zaken zeker niet ontbreken. Ten einde de leiding van het jeugdwerk hierin enig inzicht te geven gaat de Haarlemse Raad voor de jeugd in de komende maanden onder de titel „Haarlem, onze stad, ons werk, ons leven" een cursus van acht bij eenkomsten oi-ganiseren. Voor deelneming aan deze instructieve bijeenkomsten kan een ieder zich opgeven, die op de een of andere wijze betrokken is bij het Haar lemse jeugdwerk en niet jonger dan acht tien en niet ouder dan dertig. Naar de heer A. van Moock, de ambtenaar voor jeugdzaken der gemeente Haarlem, ons mededeelde is de verwachting gewettigd dat de belangstelling voor deze cursus voor jeugdlqiding zeer groot zal zijn, zo groot zelfs dat het wellicht gelet op de beschik- Temidden van ruim vierhonderd leerlin gen van de Bos en Hovenschool is van morgen in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg te Heemstede op harte lijke wijze afscheid genomen van mejuf frouw E. van Onselen, die gedurende drie enveertig jaar als onderwijzeres aan de Vereniging Bijzondere Protestantse scho len te Heemstede verbonden is geweest. Van hun belangstelling voor dit afscheid gaven onder anderen, blijk de burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A._ ridder, van Rappard, de chef van de afdeling on derwijs der gemeente Heemstede, de heer Zijlmans en de rijksinspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Heemste de, de heer I. van der Veld. Nadat het hoofd van de Bos en Hoven- school, de heer A. Middelkoop in een kort gebed was voorgegaan sprak de voorzit ter van het schoolbestuur, ds. L. D. van Dijl, mejuffrouw Van Onselen in waarde rende bewoordingen toe. Hij zegde haar dank voor de liefde en toewijding die steeds het werk van mejuffrouw Van On selen hadden gekenmerkt. „Moge God u nog een lange gezegende tijd schenken in de rust die thans voor u is aangebx-oken", aldus ds. Van Dijl, die mejuffrouw Van Onselen namens het schoolbestuur en de leerlingen een reiskoffer en een tuinstoel aanbood. De heer I. van der Veld zei in zijn toespi-aak dat hij mejuffrouw Van Onselen had leren kennen als een van de beste leerkrachten uit zijn inspectie. Hij prees in het bijzonder de activiteit en het ple zier waarmede zij steeds haar arbeid vei-richtte. Volgens spreker kon mejuf frouw Van Onselen terugzien op een glo rierijke levensbaan bij het onderwijs. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, wees erop dat de „juf" in het leven van het kind een bijzonder grote plaats inneemt. Hij zei van eerbied te zijn vervuld over de wijze waarop mejuffrouw Van Onselen haar le venstaak in dienst heeft gesteld van de jeugd. Namens het gemeentebestuur van Heemstede zegde spi-eker haar hiervoor dank. „Ik ben er zeker van dat uw werk goede v. uchten zal opbrengen en dat u de kinderen de innerlijke a aai'den van het leven heeft leren inzien", aldus de burge meester, die mejuffrouw Van Onselen als cadeau van het gemeentebestuur een doos bonbons overhandigde. Het verdere programma werd gevuld met zang door de leerlingen der laagste klas sen, een openbare gymnastiekles van de oudere leerlingen en de opvoering van de kinderoperette „Repelsteeltje", die bij de kinderen bijzonder in de smaak is geval len. Vanavond wordt eveneens in „Nieuw Berkenrode" voor de oudex-s der leerlingen een afscheidsbijeenkomst gehouden. bare ruimte niet mogelijk zal zijn alle bij het jeugdwerk betrokken personen voor de cursus in te schrijven. Er zal echter zorg worden gedragen voor een juiste ver deling van het aantal plaatsen onder de circa vijfhonderd verenigingen en groepen die aangeschreven zijn. Voor de cursus in het volgende programma samengesteld: De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, opent op vrijdag 7 febr. de reeks toespraken met een inleiding, ge titeld „Robot of democratie". Het ligt in de bedoeling deze bijeenkomst te houden in de Ridderzaal van het Haarlemse stad huis. De burgemeester heeft veel prijs ge steld op discussie naar aanleiding van zijn causerie. Met het oog daarop zal de toe gang tot deze bijeenkomst enigszins wor den gelimiteerd. De heer W. F. Happé. wethouder van openbare werken en volkshuisvesting, zal op vrijdag 21 februari als onderwerp kie zen „Hoe zal 't er hier straks uitzien?" De plaats van bijeenkomst voor deze inleiding zal nog nader bekend worden gemaakt. Om in de sfeer van Haarlems toekomst plannen te blijven woi-dt uitgezien naar een nieuw gebouw. De wethouder van onderwijs, lichame lijke opvoeding, jeugd- en kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, gaat op vrijdag 7 maart in de Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis een betoog houden over „Spelen, leren, kiezen". Vrijdag 21 maart licht de heer W. C. Bakker, wethouder van finan ciën en volksgezondheid, zijn toehoorders in over de gemeentelijke geldmiddelen waarvoor hij als onderwerp koos „Uitge ven. maar ook ontvangen!" Dr. M. J. Prinsen, de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, bespreekt op vrijdag 18 april onder de titel ,,'n Goeie buur.de verbindingen tussen Haarlem en de provinciale overheid. Op zaterdagmiddag 3 mei zal minister president dr. W. Drees in de ridderzaal een toespraak houden over „Jeugd en toe komst". Deze bijeenkomst vormt tevens een voortzetting der traditie van de jaarlijkse samenkomsten van het Haarlemse jeugd kader ter gelegenheid van de herdenking der Bevrijding. De gemeentesecretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff sluit de rij van sprekers op vrijdag 16 mei met een inleiding over „Bur gers, de raad en het college", een onder werp dat op genoemde dag bijzonder actueel zal zijn met het oog op de gehou den verkiezingen. Ook de plaats van bij eenkomst der vier laatstgenoemde inlei dingen zal nog nader bekend worden ge maakt. Het ligt in de bedoeling de cursus avonden te omlijsten met voordracht en muziek. Zo zal een jazzorkest een concert geven. Aanmeldingen voor bovengenoemde cur sus dienen schriftelijk te geschieden bij de Haarlemse Raad voor de Jeugd, Kleine Houtweg 47 te Haarlem. Bij .de aanleg van rijksweg 4a (Den Haag Amsterdam) heeft men in de buurt van Roelofarendsveen overblijfselen van een mammoeth uit de ij «tijd gevonden. Ook heeft men de kaak van 'n leeuw gevon den, hetgeen in ons land een grote zeld zaamheid is. Voor de aanleg van rijksweg 4a zijn vele miljoenen kubieke meters zand nodig. Dit zand komt voor een zeer groot deel uit de Brasemermeer door middel van diepzuiging. Men zuigt thans op een diepte van 17 tot 23 meter. Met het zand kwamen de verschillende ver steende beenderen mee. Er zijn beenderen bij die een lengte van bijna één meter hebben. Van de mammoeth zijn gevonden een deel van een dijbeen met een bijpas send gewi'icht, een schoudei-blad, een onderste gedeelte van een achterpoot evenals een kies. Alle stukken zijn vol komen versteend. Men heeft ook een stuk van een hoorn, en een deel van een knie schijf van een oeros gevonden. Verder heeft men nog een groot aantal kleinere beendex-en gevonden. Alle vondsten zullen worden onderzocht in het Museum van Natuurlijke Historie in Leiden. Aan de gemeente Den Haag is ter bestrij ding van de werkloosheid voor 17 miljoen gulden rijksgoedkeuring verleend voor de uitvoering van een groot aantal projecten boven 100.000 gulden, die totdusver wegens de bouwstop niet ter hand konden wor den genomen. Het betreft hier onder meel de bouw van een kantoorgebouw aan het Stadhoudersplantsoen ten behoeve van de Centi-ale Administratie-maatschappij, de bouw van een kantoorgebouw voor „De Nederlanden van 1845" op de hoek van de Conradkade en het Verhulstplein, de ver bouwing van een warenhuis aan de Grote Marktstraat, de verbouw van de Rudolf Steinerkliniek aan de Nieuwe Pai-klaan, de bouw van een kerk aan de Loevesteinlaan en de bouw van een aantal scholen. BRUSSEL (Belga) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Larock, heeft dondei-dag in de Kamer verklaai-d, dat Brussel nog steeds alle kans maakt, zetel te worden der Europese instellingen „De ervaring van de onderhandelingen in Parijs is ontgoochelend, maar leerzaam geweest. De Europese opinie is nu wakker geschud", zo zei Larock in antwoord op een interpellatie van de katholieke volks - vei-tegenwoordiger Gilson, die meende dat Lai-ock bij deze onderhandelingen in ge breke was gebleven. De Kamer aanvaardde tenslotte een motie, waarin de kandidatuur van Brussel gesteund wordt. In Belgische regeringskringen is donder dag verklaard, dat de Europese organen, als zij in Brussel gevestigd worden, bin nen 48 uur zullen kunnen beschikken over 130 moder-n ingerichte kantoren. Na veer tien dagen zouden nog 70 kantoren be schikbaar kunnen zijn. Nieuws in het kort Aanbesteding. Donderdagmiddag wer den in het gebouw der Hogere Technische School aan de Kleverparkweg te Haarlem de werkzaamheden voor de vernieuwing van de elektrische installatie in dit gebouw onderhands aanbesteed. Het werk was be groot op 143.000. Er waren zes inschrijf- sters, waarvan de firma Heringa en Wüth- rich N.V., uit Haarlem, de laagste was voor een bedrag van 128.745.plus 2950. voor hak- en breekwei-k. Het wei-k werd aan deze Haarlemse firma gegund. Nederlandse Coöperatieve Vrouwen bond. Op maandagavond 20 januari houdt de afdeling Haai-lem van de Nederlandse Coöperatieve Vrouwenbond haar maande lijkse ledenvergadering in caférestaurant Brinkmann, waar mevrouw W. Huizer Van der Rest, lid van het hoofdbestuur, het woord zal voeren, onder meer over het Margaretha Meyboomfonds. Mevrouw T. KerkhoffPet verleent aan deze avond haar medewerking met declamatie. Christen Vrouwenbond. De afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft voor dinsdag 21 janu ari in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan een extra bijeenkomst uitgeschreven, waar mevrouw J. van der Schooi'-Dekker, oud lid van de afdeling met verlof in ons land, zal spreken over Tasmanië. Mevrouw J. van de Velde-Heule zal een en ander ver tellen over Argentinië. De afdeling Haar lem-Noord vergadert eveneens op dins dagavond en wel in het Hervormde Jeugd huis aan de Schoterweg. De heer G. P. J. van Alkemade, psycholoog bij het bureau voor beroepskeuze spreekt over: Gezins- problematiek. Inbraak. In de nacht van woensdag op donderdag is er ingebroken in de Bea- trixschool aan de Gerrit Schoolmeester laan in Haarlem. Er worden diverse goe- dei-en tot een waarde van 190,vermist, terwijl er bovendien een electrische melk koker, toebehorend aan Zuigelingenzorg, werd meegenomen. Verpleeghuizen. Houders van in Haarlem gevestigde verzorgings- en ver pleeghuizen zijn volgens de door de ge meenteraad vastgestelde verordening op de verzox-gingshuizen en de verpleeghui zen verplicht vóór 18 maai-t aan B. en W. een vergunning te vragen voor het hou den van een dergelijk tehuis. „Het Jeugdbaken". De Haarlemse stichting „Het Jeugdbaken" heeft voor jeugdzorgwerk benoemd de dames G. Boersma en N. A. Maan te Heemstede. (Van onze correspondent in Brussel) De voorzitter van de Europese commis sie, het uitvoerend orgaan van de Euro- markt, prof Walter Hallstein, heeft don derdag in Brussel de installatievergadering geopend van deze nieuwe Europese instel ling. Daarna werd in geheime zitting verga derd. Op deze eerste werkvergadering hield de Europese cojnmissie zich onder meer bezig met de vraagstukken van het ver drag, de aanweiwing van personeel, de voorlopige vestiging van de Europese com missie, de installatie van de Europese in vesteringsbank, de Assemblee, die begin april haar eerste zitting moet beleggen, het sociaal fonds, de conferentie van de zes ministers van landbouw, die binnen twee jaar een gemeenschappelijke land bouwpolitiek moeten uitwerken, het fonds der overzeese investeringen, etc. Alle ver plichtingen die voor de Europese commis sie thans in de eerste maanden bestaan, werden door de Belg baron Snoy, de voor zitter van de commissie ad interim, die haar functie neerlegt, in een meesterlijke rede uiteengezet. Tot tweede Duits lid van de Europese commissie is benoemd dr. Von der Gruben, Duits, delegatiehoofd tijdens de onderhan delingen over het verdrag. Tot kabinetschef van het Nederlandse lid de heer Mansholt werd dr. J. J. van der Lee benoemd. Op een persconferentie las prof. Hall stein gisteravond een verklaring voor, waarin onder meer wordt aangekondigd dat de Europese commissie met alle be staande Europese instellingen zal samen werken om doublui-es te vermijden. Met een coördinerende taak is het Duitse lid Von der Gruben belast. Overigens zullen alle vraagstukken in werkgroepen worden bestudeerd. De leden van de Europese commissie zullen zich niet uitspreken over de zetel van de E.E.G.. Zij zullen tot de zes ministers van Buitenlandse Zaken een beslissing hebben genomen, afwisselend in Luxemburg en in Brussel bijeenkomen. Personeel van de Europese commissie zal worden aangeworven naar gelang van de urgentie van de diverse vraagstukken. Met de selectie van de kandidaten worden de leden Marjolin, Mansholt en Von der Gruben belast. Binnenkort zal worden be gonnen met de onderhandelingen met in ternationale organisaties, namelijk de GATT en de vrijhandelszone. FRANKFORT (AFP) In Frankfort, Düsseldorf, München, Mönchen-Gladbach, Offenbach, Wuppertal en Reydt zijn don derdag door het personeel van de ver voersdiensten en openbare nutsbedrijven symbolische stakingen gehouden om kracht bij te zetten aan looneisen. Een woordvoerder van de Zweedse Voet balbond heeft verklaard dat één vooi'waar- de voor deelneming van Noord-Ierland aan het eindtoei-nooi van het wereldkampioen schap voetbal is, dat de Ierse leiders er mee instemmen dat ten minste enkele wed strijden op zondag gespeeld woi-den in Zweden. De woordvoei-der zeide dat men over in lichtingen beschikt dat kerkelijke kringen in Belfast tegen sport op zondag zijn en dat zij verklaard hebben dat Ierland geen en kele wedstrijd op zondag zal spelen. „Sommige wedstrijden in het toernooi zullen op zondag gespeeld worden en wij kunnen niet het gehele schem wijzigen als gevolg van de weigering van één ploeg om op zondag te spelen. Als de Ieren zouden weigeren te spelen als gevolg van deze voorwaarde, zal toch nog een ander land moeten worden uitgenodigd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7