Gecombineerd koorconcert met interessante noviteiten Bloemendaal heeft meer bezuinigd dan het rijk gevraagd heeft Bouw middenstandswoningen in plan-Bovenweg te Aerdenhout Zang en pianospel in Frans Halsmuseum Dr. L. C. Kersbergen in Vierhouten overleden Vele plannen kunnen niet worden uitgevoerd Een raadslid verwacht „tutti-frutti-bouw" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Voorschrift is voorschrift Hoofdbestuur Partij voor Overheidspersoneel Kerkelijk Nieuws Londen ontvangt Poulenc's jongste opera geestdriftig Gerepatrieerden slachtoffer van malafide colporteurs K ort nieuws Oud-geneesheer-directeur van het Grote Gasthuis Onjuiste berichtgeving Burgemeester dr. Peereboom Voller» Bidstond gebeurtenissen in Indonesië Automobilist reed tegen brug op V.M.I. wil uitbreiding van export-krediet Verkoop van huizen Dr. A. R. Jonkhoff 25 jaar arts te Haarlem VRIJDAG 17 JANUARI 19 5 8 Op het gecombineerde concert, dat don derdagavond in de Haarlemse Concertzaal plaats had, trad „Doopsgezind Zangkoor" als eerste der beide deelnemende koren op met het door P. Keuning bewerkte „Te Deum" van Henry Purcell en het door Frans van Amelsfoort in partituur ge brachte zo goed als vergeten „Laudate pueri" van Pergolesi, welke werken beide konden gelden als interessante noviteiten. Directeur Hans de Jong had er met zijn vocaal ensemble behoorlijk werk van ge maakt om de ongewone stijleigenaardig heden, die zich zo hier en daar vooral bij Purcell voordeden, bevredigend te doen klinken. Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest en de organist Bernhard Steinvoort hielpen trouw mede om een aanvaardbaar resultaat te bereiken. Maar ja, het was bij Purcell wel een beetje worstelen tegen onwennig heden en tekort aan orkestervaring. Bo vendien bleek de Latijnse tekstplaatsing van de arrangeur (Purcell schreef op En gelse tekst uit het Prayer Book van 1549) niet altijd overtuigend te werken. Wie zich aan dergelijke manipulaties waagt, moet ook de moed hebben zo nodig het noten beeld aan te tasten. Ondertussen kregen wij toch de indruk dat dit werk treffende passages bevat. Het „Dignare Domine" door de alt Maartje Kliffens gezongen riep treffende herinneringen aan Pur- cell's meesterwerk „Dido and Aeneas" op. En koorensembles als „Per singulos" en „In te Domine speravit" klonken glans rijk. De psalm „Laudate pueri" van Pergo- lesi klonk echter direct frisser, opgewek ter, meer vertrouwd en begrepen. De so praansoliste-Fanny Wegerif van de Garde, wist er een goede beurt in te maken. Haar stemgeluid is weliswaar niet sterk, maar zij zingt een zuivere en vlotte coloratuur. Alleen bleken haar voorslagen niet steeds verantwoord in deze stijl. Dit is weer een kapittel apart. Maar ook het koor voelde zich kennelijk meer op zijn gemak in deze petillante muziek, die als het ware prelu deert op de kunst van Mozart en waarvan het woordritme precies past in het noten beeld, dat er trouwens de weergeving van is. Het prachtige slotkoor „Sicut erat" stel ik mij stralender voor, vijfstemmig ge zongen door het koor. De bovenstem alleen door de sopraansoliste kan nooit een goe de verhouding tot stand brengen. Dit was eigenlijk het enige zwakke punt wat de koorklank betreft. De uitvoering van dit onbekende werk van de componist van „La Serva Padrona" heeft bewezen, dat het een bevoorrechte plaats op het reper toire verdient. Na de pauze verscheen Schotens Chris telijk Gemengd Koor op fiet podium om onder leiding van zijn dirigent Geert de Boer, zijn aandeel aan deze avond te ge-- ven. Het begon met het verrukkelijke „Laudate Dominum" van Mozart, lenig vertolkt door de sopraansoliste Fanny We gerif van de Garde, waar koor en strijk orkest zich vlot bij aanpasten. En daarna klonk een van Schuberts jeugdwerken, zijn Mis in G voor solokwartet, koor en strijkorkest. Aan epische kracht in de om vangrijke delen (Gloria en Credo) is het werk nog vrij arm, maar waar de lyricus zich kon laten gelden, vooral in Benedic ts en Agnus Dei, is reeds de echte Schu- Voor de krijgsraad in Den Haag stond een 26-jarige korporaal terecht, omdat hij op een dag in oktober in Rotterdam op een drukke verkeersweg het tramverkeer had geblokkeerd. Hij had daar met een leger truck een kleine aanrijding met een brom fietser. Toen de verkeerspolitie de zaak had opgenomen zei een hoofdagent: „U kunt de wagen nu wel opzij zetten". „Nee", zei de korporaal „mijn opdracht is om bij een ongeluk op de marechaussee te wachten. Die wagen blijft zo staan tot de militaire politie er is". De agent probeerde het met harde en zachte woorden, maar de truck werd niet opzij gereden. Een lange rij trams moest wachten tot de marechaussee verscheen, die de wagen onmiddellijk opzij zette. Ter zitting bleek dat een militair, die een aanrijding heeft gehad, moet wachten op de militaire politie, maar dat hij wel zijn voertuig opzij mag zetten als de bur- gerpolitie dat verzoekt. De auditeur-militair eiste wegens het op zettelijk niet opvolgen van een politiebevel dertig gulden boete. De verdediger erkende dat de korporaal het voorschrift om te wachten op de mili taire politie te letterlijk had opgevat. Hij prees overigens de gehoorzaamheid van de korporaal en zei: ,.Als ze allemaal zo waren zou het er in ons leger heel wat beter uitzien". De president vond dat de korporaal te recht in zijn schoenen stond. „Wat meer levenservaring en dan zal zo iets wel niet meer gebeuren." De korporaal kreeg een tientje boete. In een dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden vergadering van de Partij voor Overheidspersoneel zijn in het hoofdbe stuur gekozen dr. A. C. Groeneveldt, Haar lem, J. Wolff, Den Haag, A. J. B. L. Radix. Amsterdam, C. J. M. V. Eyken, Den Haag, C. Krabbendam, Den Haag, J. L. Gold- schmeding, Amsterdam en J. te Loo, Den Haag. Het secretariaat van het hoofdbe stuur is gevestigd Weissenbruchstraat 187, Den Haag. Na de verkiezing van het hoofd bestuur is een commissie, onder leiding van dr. A. C. Groeneveldt, belast met de verdere uitwerking van het programma en het sa menstellen der statuten. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Wijk bij Heusden G. v. Estrik te Nieuwland (Z.-H.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Zwolle (vac. R. H. Bremmer) M. J. C. Blok te Utrecht-W. en Z. G. van Oene te Sliedrecht. Vacatures Geref. Kerken Het aantal vacatures in de Gereformeer de Kerken is in 1957 met 1 gestegen en bedroeg op 1 januari van dit jaar 139. Het aantal vacatures in gemeenten met meer dan één predikantsplaats steeg van 26 tot 32. In gemeenten met meer dan 200 zielen daalde het van 61 tot 58. Van de kleine gemeenten met minder dan 150 zielen zijn 34 kerken vacant, waaronder er verschei dene zijn, die zo klein zijn, dat zij wel nimmer zullen kunnen komen tot het be roepen van een predikant. bert te horen. Merkwaardig is bovendien, dat het solotrio in het Benedictus treffen de gelijkenis met Beethovens canonkwar tet uit „Fidelio" toont, althans wat de vorm betreft. Het kwartet bestaande uit Fanny Wegerif, Maartje Kliffens, Reinhard van Randwijk en Henk Kroes liet geen wensen onbevredigd om de beminnelijke muziek van Schubert aangenaam te laten klinken. En al had de tenorvleugel soms wel wat milder getint mogen zijn, over het geheel genomen zong het koor deze dankbare muziek op vlotte wijze en met expressieve nuancering. Ook het orkest reageerde soepel op de intenties van de dirigent. Om volledig te zijn dien ik nog te ver melden, dat mejuffrouw Bep van Leuven met het vereiste aanpassingsvermogen een der sopraanpartijen in het „Te Deum" van Purcell overnam. Jos. de Klerk „De karmelieten" Bij de Engelse première in het opera gebouw van Covent Garden in Londen, heeft de opera „De Karmelieten" van Francis Poulenc donderdagavond een enorme ontvangst gehad. De hertogin van Kent, een tante van Koningin Elizabeth, stond toen het dqek zakte, opgewonden in de koninklijke loge op om vooraan te gaan bij de ovaties, die het publiek staande bracht. De stampvolle zaal riep de compo nist en het gezelschap zestien keer terug. „De Karmelieten" beleefde de eerste op voering vorig jaar in Milaan. Daarna werd de opera ook opgevoerd in Parijs. In beide plaatsen wekte het werk grote geestdrift. Na de eerste Engelse voorstelling gister avond zei Poulenc: „ik ben helemaal onder steboven van de grootse ontvangst door een Engels publiek. Het feit, dat de opera vanuit het Frans in het Engels is vertaald, is meen ik een verbetering. Ik was er niet zeker van, hoe een Engels publiek deze geschiedenis van godsdienst en revolutie zou ontvangen, maar de avond van heden heeft mij ervan overtuigd, dat zij hier een groot succes zal zijn." In de volledig bezette Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum webd donder dagavond een programma van liederen en pianowerken door de sopraan Nelly Groe- nevelt en de pianiste Helene André de la Porte-Hubb.eling uitgevoerd. Dit concert had plaats onder auspiciën van het Haar lems Comité voor Kamermuziek. De zangeres bleek over een aangename en geschoolde stem te beschikken, die in alle registers goed aansprak. De rijkdom van schakeringen, die voor een liederen- recital gevergd wordt, bezit zij vooralsnog niet, vandaar dat zij er, waar de voordracht afhangt van de nuances waarmee de melo die gebracht wordt, zoals in een tweetal aria's van Caldara en vijf Ifédèrên van Schubert, niet geheel in slaagde de muziek leven in te blazen. Waar de tekst haar echter mogelijkheden tot uitbeelding aan de hand deed, zoals in een viertal liederen van Wolf, bleek de stem wel degelijk ver schillende uitdrukkingsmogelijkheden op te leveren. De zangeres besloot het program ma met vier liederen van Nederlandse componisten, twee van Karei Mengelberg op kerkelijke Latijnse teksten en twee lie deren in het pastorale genre van Henk Badings, waarvan de droefgeestig-schalkse toon haar goed bleek te liggen. De pianiste Helene Andrè de la Porte deed zich niet alleen als een vaardige be geleidster kennen, maar werkte ook als soliste mee, en wel vóór de pauze met werken van Haydn en Scarlatti, in de tweede helft met de vierde sonate van Badings en de ..Epigrammer" van Leon Orthel. Haar spel getuigde zeker van muzi kaal begrip en aandacht voor het detail. Een grotere gedifferentieerdheid in de klank zal ook bij haar het musiceren nog tot een boeiender zaak voor haarzelf en anderen kunnen maken. De beide musiciennes hadden veel succes en ontvingen bloemen, waarvoor zij dank ten met een lied van Wolf als toegift. Sas Bunge (Van onze correspondent) DEN HAAG. .Het is schandelijk, hoe een aantal colporteurs van afbctalings firma's zich thans op de évacués uit Indo nesië werpt", aldus heeft de heer Moora. voorzitter van de Commissie van Kerke lijk en Particulier Innitiatief inzake de ge- repatreerdenzorg verklaard. Mensen die enkele dagen geleden in ons land aange komen en in pensions zijn ondergebracht, krijgen reeds bezoek van afbetalings zaken-colporteurs, die hen van alles trachten aan te praten, zoals meubelen gewoonlijk verouderde modellen en onver koopbare grote bankstellen, ijskasten, televisie- en radio-apparaten, stofzuigers, wasmachines en dergelijke. Herhaaldelijk heeft de C.C.K.P. reeds moeten ingrijpen om de Indische Nederlanders, waarvan juist zij, die nog nimmer in ons land zijn geweest, als „prooi" van de colporteurs worden uitgezocht, opgedrongen contrac ten te annuleren. Zo werd een groot gezin van Indische Nederlanders, dat nog maar twee dagen in ons land was, verblijd met bet bezoek van een colporteur. Deze man offreerde hen een wasmachine van meer dan f 1.000. De man en vrouw werden per auto van het pension afgehaald, de colporteur ging uitgebreid met hen lunchen en drong hen voor de lunch een aantal borrels op. Na de lunch werd terloops het contract door deze mensen getekend, die niet beseften wat zij tekenden en die nog niet eens wisten wat de toekomst zou zijn, wat zij zouden gaan verdienen en wanneer zij een huis zouden krijgen. De C.C.K.P. heeft ook dit afbetalings contract kunnen annuleren en aldus deze mensen voor veel moeilijkheden kunnen behoeden. Soldaat op Biak omgekomen. Op de vliegbasis Biak (Nieuw Guinea) is de 21- jarige dienstplichtige vliegtuigmaker Jac. Th. van der Hoeven uit Delft met een slerkstroomdraad in aanraking gekomen en gedood. Vanmorgen is te Vierhouten, waar hij de laatste jaren woonde, in de leeftijd van 84 jaar overleden dr. L. C. Kersbergen, oud-geneesheer-directeur van het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem. Dr. L. C. Kersbergen werd op 30 juli 1873 in Reeuwijk bij Gouda geboren. Na het gymnasium te Gouda te hebben afge lopen, studeerde hij aan de Leidse Univer siteit, waar hij in 1900 promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift, getiteld „Anaemia pseudo-leukae- mica infantilis". In hetzelfde jaar vestigde hij zich als huisarts in Haarlem, waar hij reeds spoedig een vooraanstaande plaats op medisch-hygiënisch gebied innam. Hij werd voorzitter van de Haarlemsche Ver- eeniging tot bestrijding der Tuberculose en bij de oprichting van de Noordholland- sche Vereeniging tot Bestrijding der t.b.c., secretaris dier vgreeniging, welke functie hij gedurende een groot aantal jaren ver vulde. In 1919 werd dr. Kersbergen benoemd tot geneesheer-directeur van het St. Eli sabeths of Grote Gasthuis te Haarlem. Zijn werkzaamheid als zodanig is in juni 1939 geëindigd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Gedurende vele jaren was dr. Kersber gen lid van het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, waarvan hij driemaal tot voorzitter werd gekozen. Bovendien was hij lid van de Raad van Beroep van die maatschappij. Dr. Kersbergen is onder-voorzitter ge weest van het bestuur van het centraal bureau voor keuringen op medisch-hygië nisch gebied, voorzitter van de Gezond heidsraad, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Centrale Ver eniging tot Bestrijding der t.b.c., lid van de Staatscommissie inzake de vaccinatie, van het centraal college voor medisch tuchtrecht en van de gemeenteraad van Haarlem. De regering erkende zijn verdiensten o.a. op het gebied der t.b.c. bestrijding door zijn benoeming in 1929 tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en in 1933 tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Van verscheidene verenigingen is hij erelid geweest. De crematie is bepaald op maandag kwart voor drie in Dieren. Tot ons leedwezen is in onze bericht geving van woensdag j.l. betreffende de melkprijzen een betreux-enswaardige on juistheid vermeld, die onverwijld dient te worden rechtgezet. In ons bericht werd medegedeeld dat de melkbezorger van de Kx-elagestraat maandag nog een verhoog de prijs had berekend, waarop bewonex-s een telegram aan de minister hadden ge stuurd. Gebleken is, dat dit telegram reeds zatex-dag werd verzonden en dat de be trokken melkbezorger zich maandag stipt aan de regeling heeft gehouden. De moeilijkheden van zatex-dag waren het gevolg van misvex'standen, waarbij de melkbezpx'ger geen onjuiste ^andeiw-ijze* kan worden verweten. Wij vertrouwen dat deze rectificatie de valse indruk over de houding van de melk bezorger in de Krelagestraat, de heer Buys, zal wegnemen. „De financiële moeilijkheden, welke zich manifesteerden in de bestedingsbe perking en het tekort op de begroting, hebben in het afgelopen jaar de bijzon dere aandacht gevraagd van het gemeente bestuur en de gemeenteraad van Bloe mendaal", aldus burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller in zijn nieuwjaarsrede, die hij donderdagmiddag in de vergade ring van de gemeenteraad uitsprak. „Ne derland heeft na een periode van schijn welvaart de pas moeten inhouden en het woord: bestedingsbeperking is gemeen goed geworden. Van deze beperking wordt Bloemendaal dc dupe, want gelden voor het uitvoeren van plannen heeft de ge meente niet en evenmin kan ze het ver- zorgingspeil handhaven. Hoewel het be grotingstekort 1957 tot de helft is vermin derd bedroeg het nog anderhalve ton. Bloemendaal heeft meer bezuinigd dan het rijk gevraagd had. Wegens de beste dingsbeperking was verzocht het budget met 1 tot 2 percent te verminderen. In Bloemendaal heeft de gemeente zich een vermindering van 10 percent opgelegd en nog zijn we er niet", aldus de burgemees ter. Bij de tegenwoordige financiële stand is het moeilijk de tering naar de nering te zetten. Spx-eker zeide dat het goed verzorgde onderwijs veel geld vergde, schooluitbrei- dingen moesten afgeremd wox-den. Om uit de financiële nood te geraken is overleg gepleegd met het ministerie van Binnen landse Zaken, Gedeputeerde Staten, de Vereniging van Nederlandse gemeenten en de vijf Kamerleden die in Bloemendaal wonen. Daarbij is uiteengezet dat de fi nanciële toestand van Bloemendaal slech ter is dan waar ook. Toch is geen ver- hoogde uitkering van het rijk ontvangen. De gemeentebegroting 1957 is nog niet goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Daardoor is geen basis gelegd voor de be groting 1958. Om die reden is de ontwerp begroting nog niet verschenen. Plannen Toch heeft Bloemendaal plannen ge maakt, aldus de burgemeester. Ze houden verband met het verzorgingspeil en de reci'eatie. Gewex-kt is aan het maken van goede verbindingen op de Zandvoorter- weg, bij de Haringbuis en naar de viadukt bij het station Aerdenhout ten behoeve van een goede aansluiting op de Velser tunnel. Plannen waren er voor verbete ring van de Busken Huëtlaan en de Kle- veidaan ten behoeve van de vei'binding Haarlem-Nooi"d-strand, voor de aanleg van spox-tvelden in Aerdenhout, voor de ontwikkeling van de kop-Zeeweg, voor de openstelling van Caprera en Elswout en voor het maken van recx-eatie-stroken langs de Zeeweg. Spreker dèelde mee, dat door de actiè bij het ontwerp-streekplan Zuid-Kenne- merland de samenwerkingmet de omlig gende gemeenten beter is geworden. In de loop van het vorig jaar kwamen 185 woningen gereed, hetgeen voor Bloe- Met de stemmen van mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) en ir. Tirion (V.V.D.) tegen heeft de gemeenteraad van Bloemendaal donderdagmiddag besloten tot verkoop van grond nabij de Bovenweg tegen een prijs van 26.687,50 (gezamen lijke oppervlakte van 15.250 m2) aan het Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmijnen te Limburg. Er zullen zesenvijftig middenstandswoningen ge bouwd worden tegen 'n gemiddelde huur prijs van 110 per maand. De woningen zullen in overleg met het college van B. en W. door het fonds worden verhuurd, behoudens zes woningen, welke het fonds ter beschikking wil houden voor eigen gegadigden. De bezwaren van de tegenstemmers be troffen niet het bouwen van woningen, maar het feit, dat de woningen, volgens de leden, niet passen in de omgeving. Mr. De Jong Schouwenburg herinner de er aan, dat de gronden ten westen van de Overste Den Oudenlaan te Aerdenhout aanvankelijk waren bestemd voor sport velden. Dit plan ging niet door en daax-na werd besloten de grond aan te wijzen voor kleine villa's. Helaas wordt door dit plan ook weer een streep gehaald en thans is een voorstel ingediend om middenstands woningen te bouwen. Volgens mr. De Jong Schouwenburg is Aerdenhout met dit plan niet gediend. In de omgeving van de Bovenweg komen diverse soorten huizen en men zou kunnen spreken van „tutti- frutti-bouw". Ir. Tirion mei"kte op, dat de gekozen vorm van bouw van woningen niet fraai is. Voor deze woningen moet gezocht wor den naar een ander geschikt, terrein. Spi-eker achtte het plan in strijd met het streven het natuux-schoon in Aex'denhout te behouden. De heer F i j e n (K.V.P.) zeide, dat mo gelijk het estetisch aspect geschaad wordt, maar er zijn ook sociale en financiële pro blemen aan het voorstel vex-bonden. Hij zeide het voorstel te zullen steunen en hoopte dat door aanplant een fraai aan zien verkregen zal worden. De heer Pinxter (K.V.P.) vex-wacht- te, dat er van het plan gemaakt zal wor den wat mogelijk is. Aan vex-fraaiïng van de omgeving zal zoveel mogelijk aan dacht wox-den besteed. De bouw achtte hij voor de vestiging van gezinnen van groot belang. De heer K a p t e i j n (Arbeid) betreur de het dat er in het plan-Bovenweg geen eenheid van opvatting in de bouw verkre gen wordt. Een ieder bouwt volgens eigen opvatting, waardoor het geheel „wan staltig" dreigt te worden. Wethouder mr. H i j s z e 1 e r (A.R.) moest toegeven, dat de raad met een moeilijk vraagstuk geconfronteerd wordt. Beter ware het geweest als in het plan wandelpaden aangelegd zouden kunnen worden en kleine villa's gebouwd wox-den. Het was vroeger de bedoeling een gedeel te van het plan-Bovenweg te bestemmen voor de bouw van kleine woningen. Ge deputeerde Staten hebben echter geen toestemming verleend op dit gedeelte te bouwen, zo lang er nog geen zekex-heid bestaat over de aanleg van een weg door Aerdenhout-Noord. De bouw van kleine woningen werd daarom geblokkeerd en het zal lang duren alvorens een beslissing gevallen is over het gedeelte van het plan- Bovenweg. Om toch over te gaan tot de bouw van middenstandswoningen hebben B. en W. het voorstel ingediend deze hui zen op een andere plaats te bouwen. Wethouder Van Geluk (V.V.D.), die van zijn ziekte hersteld is en door burge meester dx\ D. H. Peex-eboom Voller in het begin der vex-gadering werd gelukge wenst met zijn herstel, deelde nog mee, dat de gemeente door de bouw van wonin gen wex-kzaamheden zal verrichten tot een bedrag van 140.000, dat het fonds beschikbaar stelt. Dat is in deze tijd ook van belang. Intrekking raadsbesluit De raad verenigde zich met een voor stel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit tot aankoop, uitgifte in erf pacht en verlening bouwvoorschot. Het betrof de bouw van 24 woningen door de woningbouwvereniging „Sint Benediktus" op een tei-rein aan de Duinlustparkweg en de Noordlaan. De heer S c h u 1 z (Arbeid) had bezwa ren tegen intx-ekking van het raadsbesluit en betx-eurde de wijze, waarop Gedepu teerde Staten deze zaak behandelen. Er bestaat een grote woningnood, speciaal door gebx-ek aan woningwetwoningen. Mo gelijk bestemmen de eigenaren de grond thans voor andere doeleinden. Kan de gx-ond bij de Duinlustparkweg toch aange kocht worden ten behoeve van verbetering van de weg? Als twee autobussen elkaar passeren ontstaat er gevaar voor wande laars. Wethouder mr. H i j s z e 1 e r merkte op, dat er op het ogenblik bij Gedeputeerde Staten een procedure aanhangig is over de, bestemming van de grond. Bewoners van Bloemendaal zijn n bex-oep gegaan bij het college en zo lang de beslissing niet gevallen is, willen Gedeputeerde Staten niet meewerken, dat de grond tegen bouw grondprijzen gekocht wordt. Er zijn on derhandelingen met de eigenaars gaande over aankoop op latere datum en de wet houder verwachtte hiervan succes. Wethouder Van Geluk deelde mee, dat spoedig de aankoop van de grond ten behoeve van de verkeersverbetering te verwachten is. Goedgekeurd werden de voorstellen tot het beschikbaar stellen van een krediet voor uitbreiding van de openbare U.L.O.- school (Hartenlustschool) en voor het treffen van voorzieningen in en bij de r.k. kleuterschool te Bloemendaal. In antwoord op een vraag deelde de burgemeester aan mevrouw Dal- me i j e r (Arbeid) mee, dat een voorstel inzake het al of niet verlenen van ontslag aan een huwende ambtenax-es binnenkort aan de oïde zal komen. mendaal na de bevrijding een record be tekende. Eigenlijk is het aantal niet groot, maar dat komt omdat de gemeente zich in de eerste plaats instelt op recreatie. Na de opstand in Hongarije vestigden zich 26 Hongaren in Bloemendaal. Voor de revolte in Indonesië vestigden zich 216 personen uit Indonesië in Bloemendaal en er ver trokken 75 personen. Sinds korte tyd ves tigden zich 10 gezinnen uit Indonesië. Het aantal zal stijgen tot 25. De burgemeester verheugde zich over de goede verstandhouding tussen de in woners en het gemeentebestuur. Dat bleek uit de deelneming aan de burgerzinlening (zes ton met een gemiddelde van 30 per inwoner), de groei en bloei der buurtver enigingen, de „grappige" voortuinkeu ringen en de activiteiten der plaatselijke kunstenaai-s. Vogelenzangers toonden hun burgerzin bij de aanleg van een speel plaats. Vele inwoners steunden de B.B., de reserve-politie en de reddingsbrigade. Wat het werk van deze brigade betreft deelde spreker mee dat in het afgelopen jaar gemiddeld 55 Haarlemmers geholpen zijn en 2 Bloemendalers. Zou financiële steun van Haarlem niet gerechtvaardigd zijn? vroeg spreker zich af. Voorts was de burgemeester van me ning, dat door de nieuwe autobusverbin ding Heemstede-Aerdenhout-Overveen- Bloemendaal een sterkere band tussen de inwoners zal ontstaan. Spreker betreurde het, dat de jeugdbaldadigheid weer is toe genomen wegens gebrek aan speelgelegen- heden. Er ligt hier een grote taak voor de overheid en jeugdleidex-s. Niettegenstaande het grote tekort op de begroting kan 1958 met moed en vertrou wen worden tegemoet gezien. Spreker hoopte dat door gezamenlijke arbeid een betere tijd voor Bloemendaal zal aan breken. Als oudste raadslid beantwoordde de heer Smidt van Gelder (V.V.D.) de toespx-aak van de burgemeester; hij was van mening, dat er hard gewerkt wordt en daax-voor bracht hij het college van B. en W. hulde. Enkele cijfers Bevolking. Het aantal inwoners steeg in 1957 van 19.690 tot 19.838 (in 1956 was er een vei-mindering van 65); de gestichts bevolking bedroeg 2.351 (2.384), waarvan in het Provinciaal ziekenhuis 1.546 (1.564); er werden 146 (162) huwelijken gesloten en 3 (6) buitenlandse huwelijken inge schreven. Huisvesting. Het aantal ingeschreven woningzoekenden bedraagt thans 463 (464), waarvan 281 aanvragers (61 percent) in woners zijn en 182 (39 percent) elders wo nen en in Bloemendaal wei-kzaam zijn. Politic. De politie maakte 240 processen- vei-baal wegens misdrijven op, waarvan 162 (108) voor diefstallen en 43 (49) voor sexuele misdrijven; 1.846 (1.681) overtre dingen werden geconstateerd, waarvan 1.676 (1.471) verkeersovertredingen; het aantal verkeersongelukken bedroeg 316 (302), waarvifh 1 (0)" rriët dodelijke afloop. -KeuBemerciuingiv, b JDe. -Kennemerduinen werden bezoóht door 300.000 (250.000) per sonen; het aantal overnachtingen kam peerterrein ongevëer 74.000 (64.000) en aan tal overnachtingen buitenlandse kampeer- dei-s uit zeventien landen 18.000 (10.000). De kerkeraad der Hervormde gemeente te Haarlem deelt mee, dat bewogen met de gebeurtenissen in Indonesië, besloten is op woensdagavond 22 januari om acht uur een "bidstond te houden in de Grote Kerk. Voorganger is dr. G. Snijders. Een politieman die in het posthuis aan de Amsterdamsevaart in Haarlem zat hoorde donderdagavond een harde klap en toen hij ging kijken ontdekte hij een per sonenauto, die tegen de brugleuning van de Amstei-damse brug was opgereden. De bestuurder verklaarde dat zijn rechter voorband was gesprongen en dat hij daar door de macht over zijn stuur was kwijt geraakt. Enkele getuigen deelden de po litie echter mee dat de bestuurder, een negenenveertigjarige schilder uit Heem stede, reeds slingex-end had gereden en dat de band pas na de botsing gesprongen was. De auto werd in beslaggenomen terwijl de H.eemstedenaar, die naar gebruik van alcohol rook ook zijn rijbewijs moest af staan. (Van onze financiële medewerker) In het kader van de exportbevordering, welke voor ons land nodig wordt geacht, heeft de V.M.I.. (Vereniging van Me taalindustrieën) zich tot de regering ge wend met het verzoek te willen ovei'we- gen in hoeverre het mogelijk is aan de export-financiering een uitbreiding te ge ven. Het is namelijk gebleken dat ten aan zien van het expox-t-krediet in het buiten land een vrij scherpe concurrentie wordt ondex-vonden en België bijvoox-beeld voor de financieringsmoeilijkheden welke met de export verband houden, reeds een tij delijke oplossing heeft gevonden. Een enquête onder een aantal metaal verwerkende bedrijven heeft uitgewezen, dat belangrijke exportorders zouden kun nen worden verkregen, indien slechts voor de financiering faciliteiten konden worden verleend. Het betreft hier niet alleen de grote bedi-ijven; ook de toeleveringsbedx-ij- ven zouden daarvan indirect kunnen pro- fitex-en. Niet het minst ook in verband met de in wording zijnde Euromarkt is het naar de mening van de V.M.I. voor Ne derland een levensbelang zijn aandeel in de internationale handel te vergroten. Maar zonder een uitbreiding van het ex portkrediet (middellang krediet) en de exportkredietverzekering zal dit niet gaan. Particuliere bankinstellingen kunnen on der de tegenwoordige omstandigheden hier bedoelde faciliteiten niet verstrekken, vandaar dat de V.M.I. een beroep op de regering heeft gedaan, waarbij het naar haar mening om een bedrag van rond honderd miljoen gaat. De uitslag van de donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden veiling luidt: Teslastraat 33, 5505,P. J. Har- tog; Wilhelminastraat 23, 12.000,F. H. v. Emmerik q.q.; Gasthuislaan 176, 3100,A. Clemens; Oranjestraat 163, 4000,opgehouden. 1 Donderdag 30 januari hoopt dr. A. R. Jonkhoff de dag te gedenken dat hij vijf entwintig jaar zijn dokterspraktijk in Haar lem heeft uitgeoefend. Een comité, waarin onder meer zitting hebben wethouder W. C. Bakker en oud kolonel C. J. Schi-eudei", stelt zich ten doel deze zeer geziene arts namens patiënten en oud-patiënten een huldeblijk aan te bieden, voorzien van een album met de namen der gevers. Tot 22 januari bestaat gelegenheid een bijdrage te storten op girorekening 472642 ten name van de heer W. van der Wilden, Brederodestraat 3, Haarlem. Op de jubileumdag is er een receptie van vier tot zes uur in café-restaurant ,,'t Bolwerk" aan het Kennemerplein. AMSTERDAM De beurs was vast gestemd voor de in ternationale waarden, vooral Koninklijke Olie, en liep vooruit op Wallstreet, waar hogere koersen worden verwacht in ver band met de margeverlaging (pi-olongatie) van 70 tot 50 percent door de Federal Re serve Board, voor de aankopen in contan ten van effecten op de New Yorkse beurs. Dit bericht wex-d in Wallstreet na beurs pas bekend. In Amex'ika wordt door de re gering alles gericht op een herleving van de algemene economische toestand: 1958 zal volgens president Eisenhower voor Amerika weer een gunstig jaar worden. Aangezien de ondertoon van de beurs op het Damrak in de eerste veertien dagen van het nieuwe jaar beslist goed genoemd moet worden, werd het vertrouwen in de beurs geruggesteund door de berichten uit Amerika. Speciaal aandelen Koninklijke Olie, waarvoor in Wallstreet goede belang stelling bestaat, waren op 147,30 vier gul den (20 punten oude basis) hoger dan de vorige slotprijs. De stukken werden in ver band met de aanstaande emissie, door het buitenland sifeciaal Zwitserland uit de markt genomen. De handel was groter dan de vorige dagen. Het fonds lag twee gulden boven pariteit New York. Unilever profiteerde van de gunstige stemming in de oliehoek en kon op een prijs van 316 ongeveer 4 punten ten opzich te van woensdag verbeteren. Aandelen Philips openden wat laag 239 3/4 ('s mor gens werd 241 l/z betaald) maar liepen op tot 240%, hetgeen 2 punten hoger was dan de vorige dag. AKU reageerde op de gepu bliceerde jaarcijfers met een goed prijs houdende koers van 153%. KLM klom ook weer in hoger sferen en met een prijs van 102,50 werd een koerswinst behaald van 2,50. Scheepvaarten lagen verdeeld met ge ringe affaire. Aandelen KPM moesten een half puntje van de flinke koerswinst van v/oensdag prijsgeven. Volgens de beurs zijn deze aandelen thans zeer koopwaardig. De perspectieven van de maatschappijen in Indonesië worden gunstiger beoordeeld. Cultures waren verlaten en eerder een fractie lager. Senembah onderging een reactie op de winst van woensdag en het fonds stelde zich twee punten lager. Deli Maatschappij 1 punt hoger op 57%. Staats fondsen iets gemakkelijker in stille handel. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De halvering van het extradividend door Douglas Aircraft ontketende een actie tegen het fonds, dat vijf dollar moest prijs geven. De late actie maakte de hele beurs onregelmatig, die sterk stijgend was be gonnen door het onverwachte nieuws over de verlaging van het dekkingspercentage. De meeste vliegtuigbouwfondsen, die de gehele beursperiode kleine winsten noteer den, daalden laatbeurs onder invloed van Douglas. American Telephone en Union Carbide moesten meer dan een dollar prijsgeven. De staalwaarden konden hun aanvanke lijke winsten van meer dan een dollar niet behouden. Autowaarden dalend, met Ford als zwakke plek. De voornaamste olies vielen eveneens terug. Opvallend groot was de omzet van 3.950.000 aandelen (woensdag 2.080.000 aandelen), hoewel tegen beurseinde de handel matig was. De begintransacties waren zo hoog door aandelenblokkén, onder meer een van 25.000 van Bethlehem Steel. Van de 1216 verhandelde fondsen sloten er 733 hoger en 249 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 445,20 op 445,23; dat voor spoorwegen van 103,01 op 104,13 en dat voor openbare nutsbedx-ijven bleef 71,36 (UP). 3-3%°/o Nederl. '47 3°/o Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabalfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Ruber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoei's gisteren 85% 89lS/is 154% 251 180 247 175 227 240% 146% 316 213 716 147,— 179% 39% 102,50 141 129% 112% 149 201% 82% 57% 195 72 146 167% 156% 41% 38'/i 54% 35 64% 23% Heden 13.45 uur 85% 897/ie 151% 249 180 245 175 226 237 146% 312 210 695 143.20 178 38 101.50 140 121 110 146% 200 82 56 195% 71 147 167 156% 4lVi 38% 53% 35 63% 23%

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9