BRflun Er komt een speciaal congres over de internationale politiek Laatste loodjes naar de pool wogen de Britten zwaar 'grieven aan de redactie Cabaret „A la Carte" van Wim Sonneveld 7 Koerscorrectie - op Amerikaans verzoek - kostte dr. Fuchs een vertraging van enkele uren Tito wenst topconferentie van neutralen te houden Tegen geweld en wedloop inde bewapening Tijd voor intimidatie is voorbij, zegt Bourguiba Tunesië wenst waardige vriendschap met Parijs V.S. zouden spoedig raket naar de maan zenden Tweede kunstmaan weer te zien Ruimte-commissie En de maan was woest en ledig. Documenten van Bang- Jensen zullen verbrand worden Hammarskjoeld akkoord met compromis radio en t.v. Twee demonstraties van Volksm uziekschool Hoofdstationschef verlaat Haarlem Speeltuinjeugd zamelt gereedschappen in Middenstandscentrale Congres van de Partij van de Arbeid Schietende roofovervallers vluchtten voor woedend geworden apotheker Huisvrouwen vermoeidheid Collectanten uit r.-k. kerk te Heemstede jubileerden Vijf doden in het verkeer Examens Rotterdammer wint de prijsvraag van de Lees week Imre Nagy zal zich moeten verantwoorden Verkiezing zonder vertoon in vorstendom Monaco M A A iNUAU 2 J A A U A R I 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ZUIDPOOL (UP) De leden van de Britse zuidpoolexpeditie hebben vandaag aan de zuidpool voor het eerst sinds 24 „ovember post van thuis ontvangen. De mannen zijn allen enkele ponden lichter geworden op de moeizame tocht overland naar de pool, en er hebben zich verschei dene lichte bevriezingsgevallen voorge daan. De handen van de meeste expeditie leden hadden veel van de vorst geleden, maar het maal van broodjes-worst, kaas, spinazie, gebakken aardappelen en een grote taart dat in de Amerikaanse zuid- poolbasis klaarstond, nam de meeste zor gen wel weg. „Dit is het beste maal dat wij in maanden gehad hebben",^zei een van dr. Fuchs' mannen. Zondagavond had men de Engelse expe ditie zien naderen. Een van de wachtposten op de observatietorens had gewaarschuwd en een 26 leden tellende „commissie van ontvangst" was naar buiten gegaan. Met duurde toen nog meer dan vier uur voor dr. Fuchs en zijn mannen de resterende achttien kilometer hadden afgelegd. Sir Edmund Hillary, diens marconist van de Nieuwzeelandse expeditie, de Amerikaan se admiraal Dufek en twee Amerikaanse geleerden waren de Britten in een „Wea- Sel"-tractor tegemoet gegaan, en ontmoet ten de oranjekleurige „snowcaf'-tractor van dr. Fuchs op anderhalve kilometer van het poolstation. Dr. Fuchs klom uit zijn tractor toen hij de verwelkomers zag naderen. Het eerst drukte hij met twee handen Hillary's hand, daarna die van admiraal Dufek. Toen klommen ze in de snowcat van dr. Fuchs, voor het laatste stukje. De rupsbanden van de sneeuw- voertuigen wierpen wolken sneeuw op. Mannen wier gezichten bijna zwart ver brand waren door de zon grinnikten toen ze aan de hoge antennes van de poolbasis de Union Jack zagen wapperen, naast de vlaggen van Nieuw-Zeeland en Australië, de R.A.F. en de stad Bristol. Verrassende vondsten Dr. Fuchs en zijn mannen hebben ver scheidene verrassende wetenschappelijke vondsten gedaan. Op ongeveer 38 kilome ier van de zuidpool ligt de aardkorst 5009 voet onder de sneeuw- en ijskap. Aan de zuidpool is een diepte van 903 voet geme ten hetgeen erop lijkt te wijzen dat zich onder het poollandschap een gebergte be vindt. Op geen enkel punt langs de route is de aarde onder het peil van de zeespie gel gevonden. De temperatuur tijdens de reis bereikte zijn laagtepunt bij veertig graden onder nul in het begin van de tocht, en kwam nooit hoger dan 25 graden onder nul. Op enkele kilometers van de pool moest de expeditie halt maken om de 24ste me ridiaan op te zoeken. De Amerikanen aan de pool hadden dr. Fuchs gevraagd hun kamp over de 24ste meridiaan te naderen, teneinde langs deze route de sneeuw niet Ie beroeren. De Amerikanen wilden de sneeuw ongerept houden met het oog op wetenschappelijke proeven. Deze koerswij ziging betekende een tijdverlies van enkele urén. PARIJS (Reuter). De Franse expedi tie-in Adelie-land heeft vastgesteld dat de ijskap, waarmede het zuidpoolgebied is overdekt, op bepaalde plaatsen drie kilo meter dik is. De ijskap rust op rotsachtig gesteente, dat op sommige plaatsen tot be neden de zeespiegel reikt. Russisch succes MOSKOU (Reuter). Een Russische tractorcolonne in het zuidpoolgebied heeft het Komsomolskaja-kamp bereikt na een tocht van 850 kilometer, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. De colonne was vertrokken van Mimi-basis aan de kust. De leider van de groep, Kimolajev, deelde mee, dat men onder weg te kampen heeft BELGRADO (Reuter) Buitenlandse diplomatenite Belgrado betwijfelen het, of president rito er in zal slagen, een top conferentievan neutrale landen te orga niseren tehinde het oostelijke en het wes telijke blokte bewegen tot onderhandelin gen om eei einde te maken aan de inter nationale sianning. Het Joepslavische partijblad „Borba" verklaart i een commentaar op het over leg tussen le staatshoofden van Joegosla vië en Indnesië, dat beide landen voor stander zij van een internationale top conferentie van grote en kleine landen. ..Het vraagtuk van vrede en internationale betrekkingn is niet louter een zaak van de grote rogendheden, maar van alle lan den ter wreld", aldus het blad. „De landen die geenueel uitmaken van een blok, zijn in staat om het werk van een internatio nale conerentie de noodzakelijke sfeer van onpartijiigheid te geven en op construc tieve wjze te helpen bij het oplossen van problenen die de internationale toestand vergiftgen." Sukarno's besprekingen tonen aan, d;t staten, die een politiek van actieve coëxissntie en onafhankelijkheid volgen als alernatief van de verdeling van de wereli in blokken, elkaar helpen en ge- zameilijk werken voor een eervolle en rechtaardige vrede", aldus Borba. Vogens diplomatieke waarnemers in Belgado bevat het Joegoslavisch-Tndone- sisqh communiqué zinspelingen op Tito's pogi.gen een conferentie van onverbonden lanctn bijeen te roepen om druk op de grot mogendheden uit te oefenen voor het aamnopen van onderhandelingen. De Joe- gos-tvische diplomatieke vertegenwoordi ger in het buitenland doen krachtige po- giften om een „topconferentie van neu- trp.en" tot stand te brengen. Het Joego slavische plan zou voorzien in bijeenkom sten van de regeringshoofden van Joego- sllvië, India, Indonesië, Birma en Egypte ei mogelijk ook van Afghanistan, Ceylon rt andere landen. Het is niet duidelijk of de Joegoslavische uitoriteiten ook vertegenwoordigers van Europese neutrale staten als Oostenrijk en Zweden willen uitnodigen. De „conferentie der neutralen" zou er bij de grote mogend heden op aan dringen plechtig te ver zekeren, dat zij in haar internationale betrekkingen geen geweld zullen gebruiken en dat zij haar bewapening niet verder zullen uitbreiden. gehad met losse sneeuw. De rupsbanden van de voertuigen zakten soms vijftig cen timeter in de sneeuw weg. Na een korte rust in het kamp gaat een deel van de colonne naar de magnetische zuidpool en de rest naar de ontoeganke lijke pool, het punt dat het verst van de kusten van het zuidpoolgebied verwijderd is. Daar zullen de Russen een post in richten. TUNIS (Reuter) President Bourguiba van Tunesië heeft verklaard dat Tunesië een waardige vriendschap met Frankrijk wil. Hij zei de Franse regering duidelijk te hebben willen maken dat de tijd van inti midatie voorbij is. Daarmee reageerde het Tunesische staatshoofd op de terugroeping door Frankrijk van twee bijzondere afge zanten, van wie Bourguiba er een gewei gerd had te ontvangen, omdat deze een militair was. De afgezanten zouden een boodschap van premier Gaillard aan Bourguiba brengen over vijf ontvoerde Franse soldaten, die in Tunesië zouden worden vastgehouden. Een woordvoerder van de Algerijnse op standelingenorganisatie FLN heeft te Tunis meegedeeld, dat een vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis mor gen zal spreken met de vier Franse sol daten, die door Algerijnse opstandelingen gevangen zijn genomen aan de Algerijns- Tunesische grens. De woordvoerder zei, dat de vertegenwoordiger ook zal onder zoeken of er krachtens de internationale conventies iets voor de gevangenen kan worden gedaan. PARIJS (Reuter) De rooms-katho- lieke volkspartij in Frankrijk (MRP) heeft aangedrongen op het vormen van een ge meenschappelijke Frans-Tunesische strijd macht ter bewaking van de Algerijns-Tu- nesische grens teneinde incidenten te voor komen. Hinderlaag ALGIERS (Reuter) De Algerijnse re bellen hebben opdracht gekregen hun landgenoten die de zijde der Fransen heb ben gekozen „met alle middelen" te be strijden, aldus blijkt uit inlichtingen, die de Franse autoriteiten te Algiers hebben ontvangen. Een afdeling Franse militairen is donderdag in het gebied van Orléans- ville, ten westen van Algiers, door rebel len, die zich in uniformen der Franse val schermtroepen hadden gestoken, overval len. Er sneuvelden 28 Franse militairen en er worden vijf man vermist. Bij een bom aanslag te Sidi Bel Abbes in het westen van Algerije zijn vier Europese vrouwen gedood en ~42 personen gewond. De bom bevond zich in een tas op de bagage drager van een fiets, die voor e.én café terras werd neeergezet. WASHINGTON (UP.) „Waarschijnlijk binnen enkele maanden zullen deskundi gen van de Amerikaanse luchtmacht trach ten een raket naar de maan te lanceren", aldus „Aviation Week". Dit zou geschieden met een „Thor", een ballistisch projectiel voor middelgrote afstanden, bekrachtigd door de tweede en derde trap van een „Vanguard"-raket. Nadat de tweede kunstmaan gedurende enkele weken in Nederland niet te zien is geweest, werd zij zondagavond door een aantal personen waargenomen en wel 's avonds om drie minuten over half acht. Zij was vrij helder. Hedenavond is zij om 18.43 uur te zien op zestig graden hoogte in het noordoosten. Morgen verschijnt zij eerst om 17.52 uur laag in het noordoosten en daarna om 19.31 uur op matige hoogte in het zuidwesten. Zij beweegt zich van noord-west naar zuid-oost. WASHINGTON (U.P.) In Amerika wordt gewerkt aan een gedetailleerd plan voor internationale controle over de ruim te. Minister Dulles bracht dit denkbeeld donderdag weer naar vox-en, tijdens een bijeenkomst van de Amerikaanse pers club. Hij stelde voor een internationale controlecommissie in te stellen, bij voor keur onder auspiciën van de UNO. Het is niet onmogelijk, dat zulk een voorstel ook een belangrijke rol zal spelen voor het al of niet houden van een topconfe rentie tussen Oost en West. Rusland heeft zich tot dusver niet erg gewillig getoond, als Amerika, zoals bij voorbeeld op 10 oktober jongstleden in de UNO, internationale controle op de ruim te voorstelde. BALTIMOPE (Reuter) De Moskouse correspondent van de Amerikaanse krant „Baltimore Sun" heeft zaterdag geschre ven, dat Russische geleerden kunstmatig leven zullen trachten te verwekken door „de grondstof van alle leven" in een kunstmaan de ruimte in te zenden. Naar zijn zeggen geloven de Russische geleer den, dat men met een bombardement van kosmische stralen in de ruimte misschien „dezelfde organische veranderingen kan veroorzaken, die miljoenen jaren geleden het leven op aarde brachten." Uit laboratoriumproeven had men op gemaakt, dat het misschien mogelijk is om de grondstof voor proteïne-moleculen uit methaan, waterstof en waterdamp, door ultraviolette stralen gebombardeerd, te vervaardigen. Het nieuws van dit experiment was za terdagmorgen alleen in een Italiaanse uit zending van radio-Moskou omgeroepen. NEW YORK (AFP/Reuter) De secr.- generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld heeft de aanbeveling van de commissie van onderzoek inzake het geval Bang-Jensen om onder getuigen de gewraakte documen ten met namen van Hongaarse getuigen in een verzegelde envelop te verbranden, aanvaard. Bang-Jensen heeft reeds ver klaard er gehoor aan te willen geven. Hammarskjoeld zei zich bij de mening van de commissie te kunnen aansluiten, dat de „fantastische en onverantwoordelijke handelwijze van Bang-Jensen de aard en geloofwaardigheid van de papieren heeft aangetast". (UP) Een lid van de commissie die deze aanbeveling heeft gedaan verklaarde dat het onderzoek tegen de Deense diplomaat nog wordt voortgezet en dat het niet uit sluitend is gericht op Bang-Jensen's werk zaamheden voor de Verenigde Naties. Vol gens een officiële verklaring is vast komen te staan dat Bang-Jensen nooit als enige vertrouwensman voor het geheim bewaren van de getuigen-verklaringen is aange wezen. De commissie is van mening dat er geen enkele garantie is dat de papieren, welke officieel en notarieel vernietigd worden, inderdaad die zijn welke Bang- Jensen aan de UNO weigert af te dragen. Verder is er geen bewijs dat niemand dan de aangewezen personen de papieren heeft kunnen inzien. In het rapport wordt ge zegd dat wellicht derden door Bang .Ten- sen's wijze van handelen in staat zijn ge weest de papieren in te zien of er iets mee te doen. Tijdens het onderzoek heeft Bang- Jensen voor de commissie verklaard dat .'n Genève zijn bureau doorzocht is, maar later bleek dat enkele zijner medewerkers dit in twijfel wilden trekken. Gevraagd waarom hij dit incident niet eerder gerap porteerd had verklaarde Bang-Jensen het niet belangrijk genoeg te hebben geacht. De voorzitter van de commissie zei dat zijn persoonlijke mening is dat Bang-Jensen geen lijst van namen der getuigen bezit, ten hoogste persoonlijke aantekeningen, „misschien met gecodeerde namen of initialen". ADVERTENTIE Een 'voorbeeld' voor moderne vorm geving en klankverbetering. Zeer lage prijzen (nagenoeg gelijk aan de Duitse). Folder en speciale expositie bij de Fa. Kok. Kruisstraat 5, Haarlem. Tel. 13908. Tevens wor den geëxposeerd: Braun shavers, ladyshavers, keukenmachines, sapcentrifuges, draagbare radio's, grammofoons, Hapé Multisun. toiletspie gels, „bij" luidsprekers, soldeerbouten. Imp. N.V. Hapé. A'dam-C. Levering via de handel. De Volksmuziekschool voor Haarlem en Omstreken beijvert zich reeds jaren ook de kinderen van minder kapitaalkrachtige ouders goed muziekonderwijs te geven voor weinig geld. Zij geeft daartoe cursussen in verschillende buurten van Haarlem en Om streken. zodat vooral de jongere kinderen de lessen dicht bij huis kunnen volgen. Om meer bekendheid aan dit werk te geven zullen twee openbare demonstraties plaats hebben en wel op donderdagavond 23 januari in „De Leeuwerik" en op zater dagavond 25 januari in het Minerva Thea ter te Heemstede. Met ingang van dinsdag is de heer J. J. Mertens, hoofdstationschef te Haarlem bij de Nederlandse Spoorwegen, benoemd tot inspecteur van het vervoer te Amster dam. Toi hoofdstationschef te Haarlem is benoemd de heer J. P. Avegaart, thans hoofdstationschef tweede klasse te Roer mond. Deze zal volgende week zijn functie aanvaarden. Actie „Vondelkwartier" goed ingezet De speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" in Oud-Schoten heeft haar actie tot oprichting van een nieuwe lokaliteit voor hout- en metaalbewerking ten behoe ve van de oudere jeugd met succes inge zet. Het gebouw hoopt men bij het begin van het nieuwe winterseizoen in gebruik te kunnen nemen. Om aan het nodige ge reedschap te komen werd in de afgelo pen week onder de leden een inzameling gehouden van dit materiaal. Het resultaat was voor de winterclubcommissie zeer be moedigend. Meer dan honderd hamers, nijptangen, vijlen, schaven, zagen en zelfs een complete draaibank vormden de oogst die de jonge leden van deze speel tuinvereniging mochten binnenhalen. Bo vendien werd een niet onbelangrijk be drag ingezameld waarvoor eveneens ge reedschappen zullen worden aangeschaft. De voorzitter van „Het Vondelkwar tier", de heer H. van Merkenstein, ver telde ons dat de gereedschapsactie met instemming door de leden is ontvangen. Wie maar enig-zins een stuk gereedschap kan missen stelt het de vereniging ter beschikking. Zoals wij reeds meldden heeft het bestuur van „Het Vondelkwa- tier" het plan voor de jeugd boven vijftien jaar een soort „hobbycentrum" op te richten waaraan in dit stadsgedeel te grote behoefte bestaat. Het bestuur van de Middenstandscen trale voor Haarlem en omliggende ge meenten is voor 1958 als volgt samenge steld: P. Barend, voorzitter, L. Lam, se cretaris en Fr. van Reijsen, penningmees ter. Tijdens het te Utrecht gehouden congres van de Partij van de Arbeid heeft de heer Fedde Schurer verklaard het niet eens te zijn met het gedeelte van de rede van minister Suurhoff, 3at over onze interna tionale politiek handelde. Hij was van me ning dat wij met de mderschrijving van de NAVO-politiek geruisloos zijn inge schakeld in de moderne oorlogvoering. Hij wilde hierover een diepgaande gedach- tenwisseling op een liervoor speciaal te beleggen congres. De voorzitter van de Partij deelde aan het eind van de verga dering mede, dat het in de bedoeling ligt binnenkort een dergelijk congres te hou den. Nieuw-Guinea Op vragen die hem na zijn rede gesteld werden, onder meer de vraag, waarom bij de overdracht van de souvereiniteit van Indonesië daarvan Nieuw Guinea is afgesplitst of waarom dit gebied niet is overgedragen aan de herenigde Naties, antwoordde minister Suurhoff, dat tien jaar geleden geen meerderheid in het Ne derlandse volk voor jen overdracht van Nieuw Guinea was te vinden. Van een overdracht aan de Verenigde Naties was naar zijn mening geen beslissing te ver wachten waaruit een merkbare oplossing zou komen. Als de Verenigde Naties wer kelijk verenigde naties en niet elkaar in koude oorlog bestrijdende naties waren, zou de oplossing waarschijnlijk vrij ge makkelijk zijn geweest, aldus de heer Suurhoff. Hij achtte Nieuw Guinea van uiterma te groot strategisch belang voor het op dringende communisme. Hij was verder van mening, dat de kwestie-Nieuw Guinea Een gewapende roofoverval, door drie mannen in de nacht van zaterdag op zon dag op een apotheek aan de KamerlinghOn- nesweg te Hilversum gepleegd, is dank zij het koelbloedig en vastberaden optreden van de 41-jarige ongehuwde apotheker C. J. Verboom mislukt. Omdat hij nachtdienst had, was de apotheker niet verbaasd toen een nachtelijke klant aanbelde. Nadat hij de man het gevraagde had gegeven, wilde de apotheker de klant uitlaten. Hü opende de deur en zag twee andere mannen, „klei ner van stuk en zo te zien echte vechter- tjes", vlak voor de deur staan. Beiden hiel den zij pistolen op de apotheker gericht. Zij lachten zo'n beetje en één van hen zei: „Je begrijpt het zeker wel?" De apotheker werd verschrikkelijk kwaad en sprong een van de kerels naar de keel, want in een flits schoot het door me heen: „Als ik niets doe ben ik weg". „Ik weet niet meer of ik hem ook heb ge raakt, maar in ieder geval rende hij de straat op. Ik rende achter hem aan. Hij kon beter uit de voeten 'dan ik op m'n sloffen, maar ik verloor er een en zette de achtervolging öp blote voeten voort. Zigzag renden we over de Kamerlingh Onnesweg. toen eensklaps uit het begin van de Van 't Hoffstraat schoten knalden. De man, die ik probeerde te grijpen, liep naar zijn kor nuiten en heeft ook nog geschoten, waarna het stel het op een lopen zette", aldus de onverschrokken apotheker. Op verzoek van de apotheker fietste een voorbijganger de wegsnellende mannen achterna en hij kon nog net waarnemen hoe dezen in een in de naburige Simon Hoo- gewerf straat geparkeerde grijze auto sprongen en snel wegreden. De heer Verboom heeft, toen er geschoten werd, nog even gedacht, dat klapperpistools werden gebruikt. Maar spoedig werden ko gelgaten in een ruitje van een woning aan de overzijde van de straat en sporen van de afgeketste kogel op een gevel gevon den en op straat lagen drie patroonhulzen. Of de drie mannen op geld of narcotica uit zijn geweest, is natuurlijk niet uit te ma ken. De heer Verboom pleegt zijn ontvang sten zo spoedig mogelijk op de bank te de poneren en had dan ook maar een betrek kelijk klein bedrag in huis. Overigens, al dus de apotheker, hadden de twee mannen die achterbleven toen hij nummer drie op straat achtervolgde, gemakkelijk hun slag kunnen slaan. Waarschijnlijk zijn zij echter door het stellig niet verwachte moedige ge drag van hun slachtoffer in verwarring ge raakt. Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse vereniging van Huisvrouwen heeft vrijdagmiddag, nadat de voorzitster mevrouw A. HamakerWillink de in ons blad van zaterdag weergegeven lezing had gehouden over huisvrouwenvermoeid heid, mevrouw C. Ziegeler-Winters, een vroeger bestuurslid die nu verbonden is aan de Stichting Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting, aan de hand van een filmstrip duidelijk gemaakt wat men in de praktijk kan doen om deze veelvul dige vermoeidheid tegen te gaan. Ook dit gedeelte van de middag werd met aandacht gevolgd en menige huis vrouw was mevrouw Ziegeler voor deze praktische wenken dankbaar. In de parochie O.L. Vr. Hemelvaart te Heemstede herdachten zondag de heren A. van Lent en A. van Bentem het feit dat zij vijfentwintig jaar lid waren van het begon met een plechtige hoogmis, opge dragen door kapelaan J. Appelman, waar na in het parochiehuis „Anne Santo" een gemeenschappelijk ontbijt volgde, waaraan behalve de jubilarissen en hun familie ook de kapelaans J. Appelman en J. H. Kerstholt, enige leden van het kerk bestuur en collega's collectanten deelna men. Namens pastoor H. J. Drost, die door ziekte verhinderd was, aanwezig te zijn, sprak kapelaan Kerstholt de beide jubilarissen toe en bracht hun dank voor hetgeen zij in de functie van collec tant. hadden verricht. De voorzitter van het kerkbestuur, de heer J. Brüggeman, bood namens het kerkbestuur een ge schenk in enveloppe aan. De voorzitter van het college van collectanten, de heer L. v. d. Weide, sloot zich bij de gebrachte hulde aan en overhandigde eveneens een enveloppe met inhoud. slechts als voorwendsel is gesteld voor al les wat thans in Indonesië gebeurt en dat dit ook bij een overdracht zou zijn ge beurd. Nieuwe programma's Er werden een nieuw gemeente-pro gramma en een vernieuwd provinciaal programma aan het congres voorgelegd. Als inleiding tot de discussies gaf de se cretaris van de Partij van de Arbeid en voorzitter van de sectie gemeente en pro vincie van de dr. Wiardi Beekman-stich ting, de heer W. Mensink, een beeld van de betekenis van de politiek van de socia listen in ons land in gemeenten en pro vincies na de tweede wereldoorlog. Hij besprak enige verschillen tussen voor en na de oorlog in deze beide sectoren. Door de gecompliceerde en dynamische ontwik kelingen op maatschappelijk terrein en talrijke politieke beslissingen op interna tionaal en nationaal gebied verliest de ge middelde burger zijn kijk op de ontwik keling en de draagwijdte van de dingen, zei de heer Mensink. Daarom dient er voor te worden ge waakt, dat alles wat lagere publiekrech telijke organen kunnen verrichten, aan hen wordt overgelaten of overgedragen, op dat beslissingen kunnen worden genomen binnen de gezichtskring van de gemiddel de burger en zoveel mogelijk in contact met hemzelf. De heer Mensink stelde de vraag of men de huidige problematiek nog wel aan kan met de sterk verouderde ge meentelijke indeling. De ontwikkeling op vrijwel alle gebieden van de gemeentelijke en provinciale poli tiek dwingt zijns inziens tot een vernieu wing van de oude, kort na de oorlog tot stand gekomen programma's. Zondagavond om kwart over zes is op de Rijksweg ter hoogte van het Vjjfhuizer viaduct een personenauto vermoedelijk ten gevolge van de gladheid geslipt en over de kop geslagen. Ofschoon de gevolgen van dit ongeval zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien werden de drie inzittenden een echtpaar en een kind ter observatie op- nomen in het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam. De man en het kind konden spoe dig naar huis terugkeren. De zesenveertig jarige mevrouw Ekels uit Amsterdam, echtgenote van de bestuurder van de auto. is echter in de loop van zondagavond aan haar verwondingen overleden. De gladheid van de weg speelde vlak na het ongeluk overigens ook andere auto mobilisten parten. Bij de plaats van het ongeval botsten een negental in file rij dende auto's tegen elkaar op. Vier van de beschadigde wagens moesten mpt een kraanwagen worden weggesleept. Zaterdagmorgen is de 26-jarige timmer man J. v. cfc Breggen, wonende te Alphen aan de Rijn. toen hij onderweg was naar zijn arbeid in Leiden, op de Rijksstraatweg LeidenUtrecht met zijn scooter geslipt en door een tegenligger, een auto van de PTT, overreden. Het slachtoffer overleed enkele uren na het ongeval In het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De heer v. d. Breg gen was ongehuwd. Zaterdagmiddag is de 51-jarige brom fietser L. Meester uit Amsterdam, toen hij bij het motel de Haagse Weg overstak, door een personenauto aangereden. De heer Meester werd ernstig gewond en is zater dagmiddag in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overleden. In het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage is zaterdagavond overleden de 67-jarige J. M. Kruyssen, gewoond heb bende aan de Kranenburgweg. Des mid dags omstreeks half zes was de heer Kruys sen op de brug tussen Suezkade en Laan van Meerdervoort aangereden, toen hij plotseling voor de wagen overstak. Zaterdagavond is de 22-jarige M. Mar- celis uit Arcen onder Tienray, gemeente Meerlo, aangereden door de trein van 22.07 uur en gedood. De wagenbestuurder had een lichte schok gevoeld en dat gemeld aan het station Venray. Bij onderzoek werd het slachtoffer gevonden. Leiden. Doctoraalexamen geneesKunae: ae da mes A. Talma. Den Haag en C. W. Thesing, Lei den; de heren H. A. Davids. Den Haag; G. J. van Hagen, Leiden; L. A. M. Hermans. DeLft; R. A. Kamerling. Den Haag: W. H. Kleinloog, Voor burg; R. A. Lentze, Oegstgeest; J. Schwarts. U.S.A. Semi-artsexamen: H. Baart de la Faille, Leiden; G. Brunt, Voorburg; F. P. Gotsis. Am sterdam; J. C. Houtman. Wassenaar; E. R. Sehee- pe, Oegstgeest; C. C. Verhage, Middelburg. Arts examen: P. F. Jasperse. Den Haag; Ph. J. H. La maker. Seheveningen; M. Smit Sibinga.Eindhoven. (Verkort weergegeven) Incident. Minister Suurhoff is door enkele arbeiders-chauffeurs in Den Haag vóór zijn ambtsgebouw beledigd. Maar hoe ging die zaak? De chauffeurs moesten daar lossen voor een chemische fabriek uit Wormerveer. Zijne Excellentie kwam aan gereden de chauffeur van de minister verzocht de lossers even opzij te gaan wat zij natuurlijk niet deden. Minister Suur hoff stapte uit, maakte zich bekend en heeft hun iets gevraagd en. gezegd? Dit was natuurlijk tegen het zere been, anders hadden zij hem niet uitgeveterd. Toen volgde een briefje naar hun baas, gevolg: op staande voet >ontslag. Had Zijne Excellentie, toen hij niet vlak voor de ingang kon voorrijden, niet even die tien passen kunnen lopen? In het feo dale 's-Gravenhage knikt en buigt ieder een en gaat alles op zij als er een hoog geplaatst iemand voorbij komt, ook al is hij „socialist". Maar de arbeiders uit de nijvere Zaan streek sprongen niet opzij. Was dit incident nu eens gebeurd in een vroegere periode tegenover een christelijke of liberale mi nister dan.... had er een kolom lang op de voorpagina van het rode orgaan ge staan over broodroof enzovoort. Ik geef toe, men moet te allen tijde en tegenover wie ook de beleefdheidsvormen in acht nemen, maar en hier gaat het om wat heeft Zijne Excellentie hun toe gevoegd? ROSE „Als je die nachtjapon op de première had gedragen, dan zouden we vast een goede critiek van David Koning hebben gehad!" zei Wim Sonneveld zondagavond (en misschien ook zaterdagavond, maar dat heb ik niet gehoord) tegen de jeugdige Els Hillenius op het toneel van de Haar lemse Schouwburg, waar hij met zijn en semble nog tot en met woensdag „A la carte" blijft spelen. Ja, zo gaat het nu een maal in het cabaret: de beste invallen om het raffinement te verhogen dienen zich pas gaandeweg aan. Het is onbegrijpelijk, dat Wim Sonneveld (die nooit critieken leest) juist hier overigens niet eerder aan gedacht heeft. Het is toch zo'n oude waar heid, die in dit geval zelfs dubbel opgaat: kleren maken de man. Zo'n nachtjapon van Els Hillenius had ondergetekende, die ambtshalve een heer moet zijn, het besef kunnen bijbrengen dat het cabaret van ouds een tijdverdrijf voor mannen is. En bovendien zou ik waarschijnlijk door die nachtjapon zodanig verblind zijn geraakt, zelfs met terugwerkende kracht, dat ik bij voorbeeld het optreden van de zanger Freddy Hamilton voor een openbaring zou hebben gehouden. Eigenlijk had ik deze bespreking dus met een dankwoord moeten beginnen, om dat Wim Sonneveld mij achteraf toch nog dit genoegen heeft bereid. Ik had immers geschreven, dat ik over een maand of twee na het. hoofdstedelijke begin van zijn tournee nog eens zou komen kijken, wel wetende dat een cabaret echt ingespeeld moet raken om op zijn werkelijke kwali teiten beoordeeld te kunnen worden. Dat heb ik dan ook gedaan. „A la carte" is een programma, waarover de meningen wel verdeeld zullen blijven. Ik heb men sen gesproken, ook mensen uit het vak, die er bijzonder enthousiast over waren. Anderen deelden mijn visie, dat het niet zo goed is als men weet dat de kleinkunst van Wim Sonneveld kan zijn. Maar één ding staat vast: als amusant divertisse ment is het door vaart en fantasie zeker de moeite waard. En door de verwachte bekortingen en verworven finesse heeft het aanzienlijk gewonnen sinds die pre mière waarin ik ondanks bezwaren ook al zoveel leuks ontdekte. Want laten wij het over één ding eens zijn: als ik aan merkingen heb op Wim Sonneveld, dan zijn dat die van een doorgewinterde be wonderaar, die juist niets liever zou wil len dan zich scharen in het koor der geestdriftigen. Weet u wat: u moet zelf eens gaan kij ken. De Haarlemse Schouwburg biedt daar nog drie avonden gelegenheid toe, terwil- le waarvan de accommodatie zelfs met foeilelijke microfoonstangen en extra schijnwerpers is uitgebreid. U zult er geen spijt van hebben, als u dat doet om „de nare nieuwsberichten en dagelijkse zorgen" te vergeten. Om u daarbij een paar uur te helpen spelen en zingen en dansen Wim Sonneveld, Conny Stuart, Els Hillenius, Berti Ekhart, Joop Doderer en Ingrid Valerius (als zij hersteld is van de griep) voor u met de welluidende begelei ding van Henk van Dijk en Jan Blok op hun piano en elektrische gitaar. Dat al leen is al zo aardig. David Koning Tijdens de derde Leesweek, die in het najaar van 1957 door de Algemene Neder landse Bond van Leesbibliotheekhouders werd georganiseerd, werd een zogenaamd Leesweekgeschenk uitgereikt in de vorm van een door Anthony van Kampen ge schreven novelle. Deze verscheen zonder titel. Aan dit geschenk was een prijsvraag verbonden, waarbij het publiek werd uit genodigd een titel voor de novelle te be denken. Voor de beste inzending werd een prijs van tweehonderd gulden beschikbaar gesteld. Deze is thans toegekend aan de heer A. van Twist in Rotterdam voor zijn titel „Prauw aan boord". Onder deze titel zal de novelle nu officieel worden uitge geven. BOEDAPEST (AFP) Twaalf Ameri kaanse journalisten, op doorreis in Hon garije, heben in Boedapest een vraagge sprek gehad met de Hongaarse vice-pre mier, dr. Ferenc Muennich en hem bij die gelegenheid onder meer naar het lot van de vroegere premier Imre Nagy en kardi naal Mindszenty gevraagd. Imre Nagy zal zich volgens Muennich als Hongaars on derdaan moeten verantwoorden wegens enstige vergrijpen jegens de Hongaarse volksrepubliek. Over kardinaal Mindszenty zei Muen nich dat deze een rooms-katholiek pries ter is, die rechtstreeks onder de Paus staat. Hoewel Hongarije geen diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan onderhoudt, erkent men de Paus als hoofd van de kerk. „Indien hij wenst dat Mindszenty in de Amerikaanse legatie blijft, zullen wij zijn wil eerbiedigen, evenals wij dat doen tegen over de Amerikaanse legatie met betrek king tot de gastvrijheid die zij aan de kardinaal verleent". Gevraagd of Minds zenty geen vrijgeleide kan krijgen, ant woordde de vice-premier dat men de kar dinaal tegen de woede van de boeren in bescherming zou moeten nemen indien hij de legatie zou verlaten, omdat hij tijdens de contra-revolutie voor de radio de terug gave van land aan de grootgrondbezitters had gevraagd. MONTE CARLO (UP) In Monaco zijn zondag verkiezingen gehouden voor de uit achttien leden bestaande nationale raad. Slechts negen kandidaten kregen het ver eiste minimum van 483 stemmen. Zon dag zal worden gestemd over de negen resterende zetels, die onder de kandidaten met het hoogste stemmental zullen wor den verdeeld. Zes van de negen gekozen leden staan bekend als voorstanders van een constitutionele monarchie. De drie an deren willen de toestand van de laatste vierhonderd jaar, een absolute monarchie, handhaven. De aanvoerder van de constitutionele partij dr. Joseph Simon, trad in 1955 met tien van zijn aanhangers uit de raad om te protesteren tegen de wijze waarop prins Rainier optrad in financiële kwesties. Hij wil de grondwet van 1911 democratiseren en de nationale raad werkelijk wetgeven de bevoegdheden geven. De „absolutis ten" worden geleid door Louis Aureglia, een advocaat en de aftredende voorzitter van de nationale raad.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11