Radio-actieve besme tting van gezin in Putten Nasution neemt poolshoogte op Sumatra HET WEER Vredesverdrag tussen Japan en Indonesië ondertekend Kop van bestralingsnaald bleef in neus van meisje achter 11a behandeling in ziekenhuis Zestien jaar na de aanval Het woord is aan Sneeuw- of hagelbuien Indianen joegen Ku KIux Klan op de vlucht Prins Bernhard naar Liberia Eervol ontslag aan dr. J. van Baal Akkoord tussen Israel en Jordanië over de Scopus Fransen onderschepten een Joegoslavisch vrachtschip Amsterdams meisje van pier geslagen en verdronken Ondanks stormweer vele onvoorzichtigen op de pier 72e JAARGANG No 163 MAANDAG 20 JANUARI 1958 303e JAARGANG No 11 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 13293 TT 1 I "X 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. B M V» E «II /"M" «iP I /«J Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Dnrkkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 f J f f E U TTl V I I f] fT fj I f] fT Abonnement p. week 59 I p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 d. «3. VA Ja JL Vw* JL JL iu J. M. %mA h, p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adf. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman M a c a u 1 y De hoogste vorm van deugd is: grote macht bezitten zonder deze te misbrui ken. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Opklaringen maar ook plaatse lijk enkele sneeuw- of hagel buien, voornamelijk in de kust provincies. In de nacht en och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Vannacht lichte en waar sneeuw ligt plaatse lijk matige vorst. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt, Volledige weerrapporten op pagina twee. MAXTON (AFP) Vijfhonderd India nen hebben te Maxton in de Amerikaanse staat Noord-Carolina een aanval gedaan op een openluchtbijeenkomst van de Ku Klux Klan. De Indianen die woedend wa ren wegens de activiteit van de Klan in het rustige Maxton, hadden de Klan ge waarschuwd. dat zij de bijeenkomst zou den verstoren. Toen zij, in de lucht schie tend, aanstalten maakten om de daad bij heo woord te voegen, kwam de politie met traangas tussenbeide. Vier mannen wer den licht gewond. De politie legde beslag op een honderdtal geweren, doch de Indi anen gingen tevreden naar huis: de bij eenkomst moest afgelast worden. (UP) De politie kan Cole aanstichting tot wanordelijkheden ten laste leggen, en het weder oprichten van een verboden or ganisatie. Sinds de Klan de Indianen zes jaar geleden begon te wijzen op het nut van rassenscheiding, en daarbij van de zweep gebruik maakte, is deze organisa tie verboden in de staat. Enkele weken ge leden verschenen weer Klan-leden en twee maal werd een kruis in brand gestoken. Zaterdagavond is dat voor de derde keer gebeurd, maar toen dansten ei Indianen omheen, want het was het kruis dat zij op de Klan veroverd hadden. In de om geving van Maxton wonen ongeveer der tigduizend Indianen. MARION (UP) Dominee Cole is van plan de sheriff van Maxton te laten dag vaarden. De predikant is van oordeel dat de politie te Maxton hem niet de bescher ming heeft gegeven waarop hij als Ameri kaans burger recht heeft. Oud-vice-presldcnt Mohammad Hatta verklaarde maandag niet te geloven, dat plannen zouden zijn beraamd om een af zonderlijke staat Sumatra in te stellen. Hij zeide, dat het op het moment zeer gemak kelijk is om „insinuaties te uiten". Ook betoogde Hatta, dat het ondenkbaar is, dat de communisten een poging zouden onder nemen om de macht in handen te krijgen, zoals kennelijk door enige Westerse landen wordt gevreesd. Hij zeide dat waar de tegenwoordige situatie voor de communisten voordelig is, het ondenkbaar is dat zij in Indonesië een greep naar de macht zouden willen doen. Nadrukkelijk zeide Hatta, dat „in het licht van de huidige moeilijkheden wij onze kalmte moeten blijven bewaren en niet al leen maar aan onze gevoelens gehoor moe ten geven". Sukarno reist verder DAMASCUS (AFP) President Sukarno is maandagochtend per vliegtuig uit de Syrische hoofdstad naar Karatsji vertrok ken. Evenmin als in Belgrado was een Nederlandse diplomaat tegenwoordig bij de ontvangst van Sukarno door S.ioekri El Koewatli in Damascus. Hij werd daar door duizenden toegejuicht. (Reuter) Uit een in Belgrado uitgegeven communiqué van het gesprek tussen Tito en Sukarno blijkt, dat de Joegoslavische premier en zijn echtgenote zich een bezoek aan Indonesië voornemen. Volgens waar nemers blijkt er voorts uit dat Tito enige afstand bewaart van het Indonesisch ge schil met Nederland. Dat er op beperkte schaal wapens zouden worden geleverd, was reeds bekend. WASHINGTON (AFP) Het schijnt op het ogenblik aan sterke twijfel onderhevig of de Verenigde Staten ook maar voor een deel op het verzoek van de Indonesische regering om Amerikaanse wapenleveran ties zullen ingaan, zo is uit welingelichte bron te Washington vernomen. Dit is het kasteel van Bialowieza, waar de Russische en Poolse partijsecreta rissen, Kroesjtsjev en Gomoelka vorige week hebben geconfereerd. Het ligt midden in een van de grootste wouden in het Russisch-Poolse grensgebied, waar behalve beren, wolven en wilde zwijnen, ook nog de vrijwel uitgestor ven oeros voorkomt. Midden in het bos eindigt een spoorweg. Van Poolse zijde is inmiddels tegengesproken dat ten plc premier Boelganin Kroesjtsjev heeft vergezeld. Kroesjtsjev is intussen in Minsk, halverwege Moskou en de Pool se grens, aangekomen, waar hij prijzen heeft uitgereikt aan landbouwers. In Poolse officiële kringen wordt ook nog verklaard dat de besprekingen „niets bijzonders" waren, daar zij werden ge houden in het kader der „meningsuit wisselingen, die geregeld tussen leiders en ministers der communistische sta- DJAKARTA (Reuter) Indonesië en Japan hebben maandag in Djakarta het vredesverdrag tussen beide landen en de overeenkomsten inzake herstelbetalingen en economische samenwerking getekend. De Japanse minister van Buitenlandse Za ken, Foedjijama, verklaarde in een rede tijdens de plechtigheid, dat nauwe en krachtige betrekkingen tussen Japan en Indonesië moreel en materieel de welvaart in Azië in het bijzonder en de wereldvrede in het algemeen in belangrijke mate zou den bevorderen. (ANP) De Japanse minister zei, bjj zijn aankomst in Djakarta, dat het werke lijk gelukkig is, dat de Japanse premier, Kishe, en president Sukarno tot weder zijdse overeenstemming kwamen inzake een regeling van het vraagstuk der her stelbetalingen, die de weg effende tot de formele ondertekening van het vredesver drag en de overeenkomst inzake de her stelbetalingen. Toen Foedjijama zondag in Singapore vertoefde op doorreis naar Indonesië had hij een gesprek van een half uur met de Britse premier, Harold Macmillan, even eens op doorreis. Over de uitermate moeizame onderhan delingen tussen zijn land en Indonesië be treffende de scheepsruimte verklaarde hij dat die commercieel zijn en gevoerd wor den door Japanse reders en dat de Ja panse regering er niets mee van doen heeft. (UP) De ondertekening van beide ver dragen geschiedde hedenochtend om half vijf (Nederlandse tijd) in het gebouw van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken. Het verdrag omvat zeven artikelen. In het eerste wordt gesteld dat de staat van oorlog, welke van kracht werd bij de Ja panse invasie in 1942, eindigen zal op het moment dat de overeenkomst in werking treedt. Vervolgens wordt in andere arti kelen vastgelegd, dat hechte vrede en vriendschap zullen heersen tussen de con tracterende partijen en de beide volken, dat in overeenkomst met de bepalingen van de conferentie van Bandung gestreefd zal worden naar het verbeteren van econo mische betrekkingen, dat derhalve zo spoe dig mógelijk begonnen zal worden met on derhandelingen over handelsverdragen, maritieme en luchtvaartovereenkomsten, en andere economische betrekkingen. Over een periode van twaalf jaar zal Indonesië een bedrag van 80.308.000.000 dol lars ontvangen in de vorm van produkten en diensten van Japan. De produkten zul len kapitaalgoederen zijn. tenzij Indonesië anders wenst. In afzonderlijke nota's ver plicht Japan zich verder tot het verstrek ken van een lening van 400 miljoen dollar, en tot het kwijtschelden van een door In donesië gemaakte handelsschuld van 176.913.958 dollar. Wat de leningen betreft is een Indonesische verklaring van toe passing, waarin de regering zich het recht voorbehoudt over de toepassing van de gelden te beschikken. Verder wordt bepaald, dat Indonesië het recht heeft alle belangen of zaken van Japanse instellingen of personen in Indo nesië uitgezonderd regeringseigendom- men of eigendommen van kerkelijke of liefdadigheidsinstellingen over te nemen, in beslag te nemen of te likwideren. Het permanent hof van internationale justitie is aangewezen als arbiter bij geschillen over de interpretatie van het verdrag. (Indonesië had op 8 september 1951 het op de Conferentie van San Francisco op gestelde vredesverdrag met Japan onder tekend onder voorwaarde, „dat de Japanse regering bereid zou zijn Indonesië voldoen de herstelbetalingen te geven overeen komstig de herstelbetalingsbepalingen van het verdrag en dat de Japanse regering hei ermee eens zou zijn. dat deze herstelbeta lingen worden omschreven en het bedrag daarvan vastgesteld in een bilateraal Ja pans-Indonesisch verdrag, zo spoedig mo gelijk na de ondertekening van het vredes verdrag te sluiten". Red.). Buitengewesten (ANP) Indonesische oud-strijders heb ben het leegstaande gebouw van het Ne derlandse consulaat te Mcdan bezet. De bevelhebber van het garnizoen van Medan heeft hen bevolen het gebouw zo spoedig mogelijk weer te ontruimen. Prins Bernhard is zondag met de re- geringsdakota Douglas DC-3 CPH-PBA van het vliegterrein Soesterberg vertrok ken naar Monrovia voor een officieel tegenbezoek aan de president van Liberia en mevrouw V. S. Tubman. De Prins werd uitgeleide gedaan door de Koningin en door de Prinsessen Beatrix, Margriet en Ma rijke. Zondagavond kwam de Prins te Lissa bon aan, waar hij werd begroet door onder anderen de Nederlandse ambassadeur, de heer T. Elink Schuurman. Om negen uur vanochtend is Prins Bern hard van Lissabon doorgereisd naar Li beria. Tot het gevolg van de Prins behoren luitenant-kolonel C. C. Geertsema en luite nant ter zee eerste klasse W. van Rossem, adjudanten van de Prins; voorts dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris, de heer L. Noë chef directie Afrika en Midden- Oosten van het ministerie van Buiten landse Zaken en de heer C. Sesink, hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. De bestuurder van de regerings- dakota is kapitein-vlieger W. J. Holswilder: telegrafist is de heer W. H. van Oort, ad judant van de Kon. Marine en boordwerk tuigkundige is de heer C. Roes van de Rijksluchtvaartdienst. Als gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea Bij Koninklijk Besluit is aan dr. J. van Baal op zijn verzoek met ingang van 1 april 1958 eervol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten onder moeilijke omstandigheden in dat ambt verricht. Dr. Van Baal aanvaardde zijn functie op 1 april 1953 als opvolger van mr. S. I. J. van Waardenburg. ORAN (Reuter) Twee Franse torpedo- bootjagers hebben zaterdagavond voor de kust van Algerije het Joegoslavische vrachtschip Slovenjja (5.814 ton) aange houden cn opgebracht naar Oran waar 150 ton wapens werden uitgeladen. Hierna kreeg het schip, dat 15.000 ton meet, toe stemming zijn reis te vervolgen. Naar schatting zesduizend wapens bevonden zich in 600 kisten, die onder militaire be waking naar het marinehoofdkwartier te Oran zijn overgebracht. Van Franse zijde is vernomen, dat de wapens bestemd waren voor de opstande lingenorganisatie FLN en te Casablanca zouden worden uitgeladen, vanwaar zij naar Algerije zouden worden verzonden. Het schip kwam uit zijn thuishaven, Rijeka. PARIJS (AFP) De Joegoslavische am bassadeur in Parijs heeft de Franse rege ring uitleg gevraagd over het in beslag- nemen van de wapens. Joegoslavië ver klaart, dat de wapens waren bestemd voor Marokko, een onafhankelijk en soeverein land. De aanhouding geschiedde in volle zee, veertig mijl uit de kust, aldus een woordvoerder van de Joegoslavische am bassade. Van Franse zijde wordt ver klaard, dat de bemanning van de Slovenija heeft verteld dat de wapens voor Jemen bestemd waren. DJAKARTA (ANP) Anti-communis tische organisaties van Zuid-Sumatra, Mid- den-Sumatra en Celebes, Borneo en West- Java zullen deelnemen aan een conferentie, welke in Palcmbang zal worden gehouden ter bespreking van de vraag hoe het com munisme in Indonesië onder ogen kan wor den gezien. Dit werd medegedeeld door een woord voerder van het „Anti-communistische front". De conferentie zal op 25 januari beginnen. De woordvoerder van het legerhoofd kwartier in Djakarta heeft maandag mede gedeeld, dat de chef-staf, generaal-majoor Nasution, deze week naai- Sumatra zal ver trekken. Hij voegde aan deze mededeling toe: „Het zou mogelijk kunnen zijn, dat de chef-staf zich op de hoogte zal stellen van de officiële rapporten van de verschillende regionale commandanten over de pogingen tot instelling van een afzonderlijke staat Sumatra". De woordvoerder onthulde, dat. „docu menten, die op het bestaan van zulke po gingen wijzen", reeds in het bezit van de legerleiding zijn. Tevoren had de woord voerder reeds gezegd, dat uit documenten was gebleken, dat bepaalde elementen ook streefden naar de vestiging van „een an dere centrale regering dan de tegenwoor dige". De ontwerper van deze plannen zou zijn geweest de voormalige plaatsvervangend chef-staf, kolonel Zulkifli Lubis, die sinds november 1956, toen een poging om de regering omver te werpen mislukte, voort vluchtig is. De woordvoerder weigerde antwoord te geven op de vraag naar de juistheid van berichten, dat Lubis zich op het ogenblik in Padang, in Midden-Sumatra, zou be vinden. Doordat na een behandeling in bet Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht de radiumhoudende kop van een bestralingsnaald in de neus van een 'r' meisje uit Putten achterbleef, doet zich in dit Veluwse dorp thans een geval van radio-actieve besmetting voor, waarvan de gevolgen nog niet geheel zijn te overzien. Men heeft na de ontdekking uitgebreide maatregelen genomen om uitbreiding van deze besmetting te voorkomen. Plet meisje en de overige zes gezinsleden zijn ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. De woning in Putten, waar een sterke radio-actieve straling werd geconstateerd, is afgezet en onder bewaking gesteld en allen, die met leden van het gezin in contact zijn geweest, hebben zich aan een onderzoek naar eventuele besmetting moeten onderwerpen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S NEW YORK (Reuter) De bijzondere UNO-afgezant, dr. Urrutia, heeft bericht dat tussen de Jordaanse en Israëlische regering een overeenkomst is bereikt in zake een regeling voor de volledige toe passing van het akkoord uit 1948 over de berg Scopus. Alle militaire installaties die strijdig zijn met het akkoord van 1948 zullen worden verwijderd of vernietigd. UNO-waarne- mers zullen op een juiste naleving van de regelingen toezien. geleden werd gebouwd, zal worden afge broken. Metingen hebben inmiddels uit gewezen dat de binnenmuur tussen de wo ning van de familie Haanschoten en de daarnaast liggende woning van de familie Willemsen niet radio-actief is. In medische kringen te Utrecht vraagt men zich af, hoe het mogelijk is geweest, dat de radiumkop onopgemerkt in de neus holte van het kind is achtergebleven. De naalden zijn meestal van platina of goud en hebben een bepaalde stevigheid, waar- dooi; een afbreken van de kop waarin radium geborgen zit, opgemerkt moest worden. Gevaar zou niet groot zijn Overigens wordt aan het radio-actieve gevaar niet zo'n grote betekenis toege schreven. Er zouden, volgens deze medische kringen, grotere waarden worden gemeten in ruimten waar wordt doorgelicht. De straling welke van het kind zelf is uitgegaan doordat het nog het radium in zich had, is in verband met de afstand tot bijvoorbeeld medereizigers in de trein en de beperkte tijd waarover het contact zich heeft uitgestrekt, zo gering, dat hieruit geen verontrusting behoeft voort te spruiten. Het staatstoezicht op de Volksgezond heid onderzoekt inmiddels wie aansprake lijk moet worden gesteld voor het achter blijven van de radiumkop. Het besmette huis en de tuin. „Levens gevaarlijk. Verboden te betreden", vermeldt een bord voor de ingang. Met prikkeldraad zijn huis en tuin om heind. Men ziet op de foto beneden het onderzoek naar radio-activiteit van de tuin. Putten, waar het Groene Kruis en de txansportcolonne van het Rode Kruis slaap plaatsen hadden ingericht. Vrijdag werd het onderzoek voortgezet in het huis van de familie Haanschoten en in de tuin. De radio-actieve as en de aarde in de tuin werden in afgesloten emmers ge deponeerd en in een schuur opgeborgen, die werd verzegeld. De tuin werd, om ver dere stofverbreiding te voorkomen, afge dekt met plastic. Het huis in de School straat werd omheind door een prikkel draadversperring. Van gemeentewege werd een bord aangebracht met de waarschu wing dat het betreden van het afgezette teiTein levensgevaarlijk is. Intensief onderzoek Bij een onderzoek van het gezin Haan schoten bleken geen positieve afwijkingen aanwezig te zijn. Wel werd een geringe afwijking geregistreerd op een schoen van een der personen die bij het onderzoek was betrokken. De gehele vrijdag en ook zaterdagmorgen is het gezin Haanschoten op het politie bureau gebleven. Zaterdagmiddag werden zij met een auto van de Geneeskundige Dienst te Utrecht naar het ziekenhuis in Utrecht vervoerd voor nadere 'observatie. Op last van de burgemeester van Putten werd de kleuterschool „Hummeloord" te Putten, die vlak achter de woning van de familie Haanschoten gelegen is, gesloten. Zaterdag werd het onderzoek voortgezet. Het bleek noodzakelijk enkele personen op te roepen die na woensdag met het gezin Haanschoten in contact waren geweest. Hiervoor meldden zich zondagmiddag tien personen, onder wie enkele buren, familie leden en leveranciers van de familie Haan schoten. Dit onderzoek nam de gehele zon dagmiddag in beslag. Bij dit onderzoek werd geen radio-activiteit op de personen geconstateerd. Wordt huis afgebroken? Het wordt niet uitgesloten geacht, wan neer blijkt dat het gehele huis en zijn om geving'radioactief is, dat de woning, eigen dom van de gemeente Putten, die vier jaar Zondagmiddag omstreeks kwart over drie is van de I.Tmuidense Zuldpier een 19- jarig Amsterdams meisje door een zware stortzee meegesleurd en jammerlik ver dronken, al dook haar 22-jarige verloofde haar onmiddellijk na. Hjj kon slechls met moeite en na langdurig reddingswerk op de pier worden teruggehaald. Er bevonden zich omstreeks drie uur vele tientallen mpnsen op de pier, ondanks het grote waarschuwingsbord, dat op het levensgevaar bij stormweer wijst, de neer gelaten slagboom en het bordje „Verboden toegang". Onder hen bevonden zich de 19- jarige Amsterdamse mej. G. Dirkzwager en haar verloofde. Bij het begin van de blokken werd een groepje wandelaars, onder wie zich ook het verloofde tweetal bevond, door een zware golf overvallen, die vier mensen trof. Een dame viel voor over op de pier, maar kon door haar be geleider nog net on tijd worden gegrepen: het meisje D. verdween echter in de ko kende golven tussen de pieren. Haar vriend sprong zonder zich te bedenken haar na en kreeg het meisje inderdaad te pakken: in de zware golfslag moest hij haar echter loslaten. Twee agenten, die bezig waren de mensen van de nier te verwijderen, en enige omstanders zijn twintig minuten be zig geweest met de jongeman. Het red dingswerk werd bemoeilijkt door het feit, dat ter plaatse de blokken erg diep liggen De jongeman moest toen bet gelukt was. in bet politiebureau T.Tmuiden-West wor den bijgebracht en is l^ter door zijn oudere uit T.Tmniden gehaald. Het was de 22-jarige F. C. Pels. die recht tegenover bet ver drenken meisje woonde. De „Neelfie .Tacoba" voer na bet alarm uit en heeft ruim anderhalf uur vergeefs gedregd naar het stoffelijk overschot van mej. D. Het vyfjarig dochtertje Joke van de fa milie Haanschoten uit de Schoolstraat te Putten werd woensdag 15 januari behan deld in de neusheelkundige afdeling van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Reeds een half jaar geleden werd zij in het ziekenhuis Salem te Ermelo op genomen voor een keeloperatie. De ope ratieve ingreep had evenwel niet het ge wenste resultaat en op advies van de be handelende geneesheer is het kind naar het ziekenhuis te Utrecht verwezen, waar men het behandelde met radium, wegens complicaties in de neusholte. Woensdag had men haar eveneens tij dens een controle-onderzoek met radium behandeld, waarbij een radium/naald in haar neusholte werd gevoerd. Zonder dat men op de neusheelkundige afdeling van hét ziekenhuis daarvan iets gemerkt heeft, is het eind van de naald, waaraan zich de radiumkop bevindt, af gebroken. Het meisje keerde naar Putten terug. Omstreeks 10 uur woensdagavond werd het kind onwel. Het moest overgeven en het braaksel werd door haar vader opge vangen in een papieren servet, dat direct in de kachel wei-d geworpen. Het meisje voelde zich kort daarop weer beter en had een goede nachtrust. Donderdagmorgen bezocht het de kleu terschool „Hummeloord", samen met haar buurmeisje Willy Willemse. Omstreeks één uur 's middags speelde het meisje bij haar buurmeisje, toen een agent van politie haar moeder mededeelde dat zij zich on verwijld met haar dochtertje naar het zie kenhuis te Utrecht moest begeven. Ontdekking in ziekenhuis In het ziekenhuis in Utrecht had men namelijk omstreeks half twaalf donder dagmorgen gemerkt, dat de radiumkop van de naald afgebroken was. Men zocht met een meetapparaat de operatiekamer af, doch nergens week de meter af, zodat moest worden aangenomen, dat de vermiste radiumkop buiten de kliniek moest zijn. Aan de hand van de behandelingsrapporten kon worden opgemaakt, dat Joke Haan schoten uit Putten de laatste behandeling met de radiumnaald had gehad. Onmiddel lijk werd de politie in Putten gealarmeerd. Men verzocht de politie het kind onver wijld naar Utrecht te zenden. Dit telefoon gesprek werd enige minuten later herhaald onder mededeling dat voor het kind en haar omgeving levensgevaar aanwezig was. Moeder en dochtertje konden nog juist de trein van tien voor twee naar Utrecht halen. In het ziekenhuis werd het kind onderzocht, waarbij bleek, dat de radium kop zich niet meer in de neusholte van Joke bevond. Enkele medici van de neus heelkundige afdeling gingen naar Putten, om met behulp van een meetapparaat het radiumkopje in de woning van de familie Haanschoten te zoeken. In het huis sloeg de meetapparatuur onmiddellijk uit. Voor al bij de kachel en later ook in de tuin, waar as uit de kachel was gestort. Toen vernamen de medici dat het kind had ge braakt en dat het braaksel in de kachel was gegooid. Uit een verder onderzoek kwam vast te staan, dat het radiumkopje in het vuur van de kachel was gesmolten, waardoor het stof in de kamer, de as in de kachel, de schoorsteen en de gehele om geving van de tuin radio-actief was ge worden. Op advies van de medische autoriteiten werd het gezin Haanschoten geïsoleerd. Man, vrouw en de vijf kinderen werden overgebracht naar het politiebureau te ADVERTENTIE SUèDE DAMES - HERENJASJES

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1