Frankrijk houdt oliebelangen in Sahara stevig in eigen handen (jPaiida en de wijze Meester Fa. B. ENGELENBERG Koud weer Wereldnieuws 2 Discretie inzake de Sahara-olietreinen Aan de Algerije-politiek is een olie-luchtje OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN I Certificaten Moeara Enim ter beurze aangeboden De Nederlandse koopvaar dijvloot in^ cijfers Een nieuwe fase Samensmelting „Finnair" en S.A.S. in studie Zeeuwsche Confectie boekte goede resultaten in 1957 Werktijdverkorting textiel Emissie Dordtsche a 273 pet in verhouding een op drie Onderzoek in ramp met „Pamir" afgesloten II Honderdtwintig bussen voor spoorwegdochters Verdere daling van goud en deviezen in Indonesië Nog geen resultaten bij Nederlands-Duits overleg Mevrouw Beatrix de Rijk overleden eelt ió /tet zo V, Vissymbool J MAANDAG 20 JANUARI 1958 (Van onze correspondent in Parijs) FRANKRIJK bezit, sedert de oprichting van het kabinet-Gaillard, een speciale „minister voor de Sahara": de specialist Max Lejeune, boezemvriend en geestverwant van Robert Lacoste, de gespierde regeringsvertegenwoordiger in Algerije. Monsieur Lejeune heeft verklaard, dat Frankrijk binnen enkele jaren de derde mogendheid ter wereld zal zijn, wat betreft de produktie van eigen energieën. Een groots perspectief, omdat Frankrijks kwetsbare economische positie altijd samenhing met zijn gebrek aan grondstof, en speciaal steenkool voor de nationale industrie. Frankrijk is voor zijn steenkool voor vijfenzeventig percent op het buitenland aangewezen en kan voor zijn olieverbruik, ondanks enkele succesvolle boringen binnen de eigen grenzen, maar voor twee percent in de nationale behoeften voldoen. Men begrijpt dan ook gemakkelijk waarom vooral in regeringskringen zo'n buitengewoon belang aan het vertrek van de eerste olietrein uit de Sahara wordt gehecht. Dat dit belang naar buiten nauwelijks tot uiting komt, is intussen eveneens goed te begrijpen. We behoeven dan in dit verband alleen de naam Algerije maar uit te spreken. In Algerije wordt sinds vier jaren, onder de dekmantel der „pacificatie" een oorlog gevoerd, die dagelijks twee miljard francs kost en die door de ministers gerechtvaar digd pleegt te worden met een verwijzing naar de inheemse bevolking, die van de Fellagha-benden dient te worden bevrijd. We willen natuurlijk niét zeggen, dat die Franse regeringen ongevoelig zouden zijn voor de inderdaad soms mateloos wrede terreur, die door de F.L.N., het Algerijnse bevrijdingsfront, op de bevolking van deze „Franse departementen" wordt uitgeoefend. Maar er mag dan toch tevens worden op gemerkt, dat het arme Frankrijk, dat het buitenland nu om financiële steun moet vragen, zijn ontelbare miljarden vermoe delijk niet zou hebben gespendeerd uitslui tend ten behoeve van de verdediging van die deerniswekkende Algerijnse bevolking. Ook deze strijd heeft, eerlijk gezegd, altijd al ietwat naar olie geroken. En het is be grijpelijk dat de Franse regering de eerste druppels, die nu via Algerije vloeien gaan, voorlopig nog maar liever met enige discre tie omhult. Strijd om monopolies Over belangstelling achter de coulissen heeft Parijs trouwens toch al niet te kla gen. Nadat in 1953 de eerste proefboringen werden verricht, die vooral vorig jaar met opzienbarende successen zyn bekroond, hebben alle grote internationale oliemaat schappijen de Franse regering belegerd om monopolies los te krijgen. Ofschoon er tal rijke geruchten hebben gecirculeerd over concessies die in het geheim de Amerika nen zouden zyn toegestaan, heeft Frankrijk zijn belangen in deze gebieden toch altyd stevig in eigen handen weten te houden. ADVERTENTIE Doeistraat 59 - Haarlem Tel. 15252 VERFROLLERS Van 24 januari af zullen de firma's Kol en Co te Amsterdam en Vlaer en Kol te Utrecht ter beurze van Amsterdam doen verhandelen certificaten aan toonder, ver tegenwoordigende een twintigste gedeelte van een viervoudig winstbewijs n.v. Pe troleum maatschappij „Moeara Enim", De koers der certificaten zou uitkomen op ongeveer 358. Beursnotering is aan gevraagd. Het bezit van de maatschappij aan aandelen Koninklijke Olie bedraagt thans nominaal 36.360.000. „Moeara Enim" is vrijwel uitsluitend een houdstermaatschappij van aandelen Koninklijke Olie. Haar hoofdbron van in komsten komt uit dit bezit. Het prospec tus zegt, dat de diverse „Moeara Enim" waarden ter beurze sterk onder de intrin sieke waarde worden verhandeld. Dit komt duidelijk tot uiting in het rendement. Voor beleggingsdoeleinden verdienen de „Moe ara Enim"-waarden uit rendementsover wegingen de voorkeur boven de aandelen Koninklijke Olie. De firma Kol en Co. heeft reden te ver onderstellen, dat vele houders van aande len Kon. Olie hun claims zullen willen verkopen. Ruil van deze claims in certi ficaten Moeara Enim" komt de firma aantrekkelijk voor. Hierdoor verminderen immers deze houders niet hun bezit aan oliewaarden en krijgen zij belang bij de winstbewijzen „Moeai-a Enim", waarvan het rendement niet onbelangrijk hoger ligt dan bij de aandelen Kon. Olie. De koopvaardijvloot onder Nederlandse vlag (inclusief de schepen thuisbehoren de in de Nederlandse Antillen en Surina me, exclusief sleepboten en aannemersma teriaal) was, blijkens gegevens van het C.B.S., op 1 januari 1958 als volgt samen gesteld. Passagierschepen 39 (vorig jaar 36), in houd 414.575 brt (375.876 brt); vrachtsche pen met accommodatie voor 13 of meer pas sagiers 69 (72), inhoud 424.154 brt (429.612) brt); overige vrachtschepen t.w. 500 brt en groter: 391 (363), inhoud 1.963.290 brt (1.771.247 brt) en kleiner dan 500 brt (kust vaartuigen) 963 (867), inhoud 364.308 brt (316.085 brt); tankschepen 148 (147) in houd 1150.076 brt (1.077.889 brt). Op 1 januari 1958 bestond de koopvaar dijvloot onder Nederlandse vlag, blijkens het C.B.S., uit totaal 1610 schepen (v.j. 1485) met een inhoud van 4.316.403 brt 235 (230) met een inhoud van 1.853.781 brt (1.713.360 brt), motorschepen 1344 (1222) met inhoud van 2.460.053 brt (2.254.498 brt) en overige schepen 31 (33) met een inhoud van 2.569 brt (2851 brt). Op 1 januari 1940 bestond de koopvaar dijvloot uit totaal 1153 schepen met een in houd van 2.869.813 brt en op 1 januari 1949 uit 1011 schepen met een inhoud van 2.715.632 brt, aldus het C.B.S. >coccomccccco3ccococccccoccxxxmcoeoococcocooooccoooocoo: De eerste Franse petroleumtrein is vorige week, langs een nieuwe spoor weg van zeshonderd kilometers lengte, in Touggourt, gelegen in het hart van de Sahara vertrokken met als bestem ming Philippeville aan de Algerijnse kust. De grootste reservoirs op wielen van Europa, die drieënzestigduizend li ters bevatten, worden in een zeurderig sukkelgangetje langs de onmetelijke zandvlakten gesleept. In de bovenge noemde havenplaats is de kostbare vloeistof vervolgens overgeheveld in een tanker van tienduizend ton, die naar Franse zuidkust koerst. De eerste stap kan zo zijn gezet voor een nieuwe fase S v in Frankrijks industriële ontwikkeling, 'c >CO3OC«»O0<XXXX»DCCaX>CCCCO30OC>MOCX>CG00CCO00CCOCCOCCCO: De Franse wetgeving heeft de olieboringen en vooral de exploitaties door buitenlandse maatschappijen aan sterke en krappe ban den gelegd. Die buitenlanders konden, en kunnen, eventueel wèl toestemming krygen boringen te verrichten voor een maximum periode van vyf jaar. Maar daarna zal de Franse staat de zaak opnieuw zelf bekyken, waarby, in het beste geval, voor eenzelfde tydvak slechts de helft der ontdekte bron nen door de betrokken maatschappij mag worden geëxploiteerd. Het is in het begin vooral de Engels- Nederlandse Shell-groep geweest, die in de Sahara hoge kosten aan bodem-onderzoek besteed heeft. Aanstaande zomer loopt die concessie echter af en het is nu dan ook al een dringen van belang in de anti chambres der Parijse ministeries van alle grote internationale oliemaatschappijen (Shell, B.P., Esso en natuurlijk ook Franse ondernemingen) om een vinger in de pap te kunnen houden ofwel te krijgen. Tot einde 1956 was al een bedrag van veertig miljard francs aan deze onderzoekingen uitgegeven. Het jaar 1957 zal zeker niet minder hebben gekost. En voor de periode tot I960 wordt nu al met een bedrag van honderd tachtig miljard gerekend. Men mag, gezien die belangstelling, ge rust, aannemen, dat deze duizelingwekken de uitgaven door de vooruitzichten best worden gemotiveerd. Behalve olie blijkt de „kale Sahara" trouwens ook nog enorme rijkdommen aan natuurlijke gassen te be zitten, gassen, die bestemd zijn om nader hand de fabrieken te voeden, die in Alge rije moeten worden opgericht. Nationale prestige Het kardinale probleem voor de toe komstige ontwikkeling van de Sahara, die voor heel Europa van ingrijpend belang kan worden, blijft voor Frankrijk niette min van politieke orde. In de eerste plaats moet nog blijken of de militaire overwin ning in Algerije van defintieve aard zal zal zijn. Tot dusver heeft Lacoste nog geen enkele soldaat laten vertrekken zonder de zekerheid dat hij onmiddellijk vervangen zou kunnen worden. Zal Frankrijk onaf gebroken een leger van ongeveer een half miljoen man in Algerije op de been kun nen houden om de rust des lands te ver zekeren, die een eerste conditie vormt voor de verdere exploitatie van de Sahara? En de tweede vraag luidt of hier nu reeds olie kan worden gewonnen tegen prijzen die ook rendabel zijn, een vraag die zeker voorlopig een ontkennend antwoord verdient, aangezien Frankrijk anders on getwijfeld géén beroep op buitenlandse maatschappijen en regeringen had gedaan. Voor het ogenblik is de Sahara voor Frank rijk vooral wel een object waarmee zijn nationale prestige in het buitenland weer kan worden verhoogd. In Helsinki worden momenteel onder handelingen gevoerd over samensmelting van de „Finnair" en de „SAS" in verband met het feit dat de „Finnair" overweegt drie Franse „Caravelle" straalverkeers- vliegtuigen aan te kopen. (UP). Ook het boekjaar 1957 is voor de n.v. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middel burg een bevredigend jaar geweest, hoewel de laatste twee maanden in geringere mate dan liet overige deel van het jaar tot de be haalde bedrijfsresultaten hebben bijgedra gen. De exploitatierekening steeg van f399.064 tot f410.240. Na de afschrijvin gen. reserveringen voor belastingen en bij zondere doeleinden, en onder toevoeging van het onverdeeld gebleven winstsaldo van het vorig boekjaar, wijst de verlies- en winstrekening een winst aan van f 104.577 (v.j. f 113.276). De afschrijvingen werden verhoogd van f 80.085 tot f 110.293, de be lastingen stegen van f 143.000 tot f 174.000. Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 15 percent. De liquiditeit op de balansdatum wordt beïnvloed door de relatief geringe voor raad grondstoffen en gereed fabrikaat. Wederom toonde de kostenontwikkeling een neiging tot stijgen. Deze ontwikke ling heeft de voortdurende aandacht en zorg van de directie. Verdere specialisatie en rationalisatie droegen er belangrijk tot bij dat een ho gere graad van produktiviteit bereikt werd, waardoor de gestegen kosten konden worden opgevangen. De resultaten werden niet merkbaar beïnvloed door de in de tweede helft van 1957 opgetreden dalende tendentie van de wolmarkt. De katoen markt was vrij stabiel. De Euromarkt kan het bedrijf nieuwe mogelijkheden bieden door verruiming van het afzetgebied voor de kwaliteitsprodukten, aangenomen dat het kostenpeil geen verdere stijging onder gaat. De orderpositie voor 1958 is niet onbe vredigend. Zij ondervond evenwel enige nadelige invloed van het streven naar be- stedingsbeheersing. Tot 15 april is de fir ma van voldoende orders voorzien. Het komt de directie gewenst voor de in vroe ger jaren onder crediteuren opgenomen reserve van f94.278 mede te gebruiken om de machines, installaties en vervoer middelen tot op f'l af te schrijven. N. ter Kuile en Zonen n.v. te Enschede heeft van de arbeidsinspectie vergunning gekregen om in de meeste afdelingen, zo wel in Enschede als in het bedrijf Neede; een werktijdverkorting tot 24 uur door te voeren. In Enschede zullen met ingang van heden 613 mannen en vrouwen 24 uur in de week gaan werken. Voor 63 perso neelsleden was reeds eei'der vergunning verleend om korter te werken. In Neede zijn hierbij 188 mannen en 56 vrouwen be trokken. In het bedrijf aldaar werken reeds 40 personen een kortere werktijd. Bij genoemde n.v. werken in totaal 1100 personen. De verkorting in de werktijd is veroorzaakt door de achteruitgang in de orderpositie. Tot vrijdag 7 januari staat bij een syn dicaat onder leiding van Hope en Co. de inschrijving open op nominaal 7.344.000 7 pet. preferente aandelen Petroleum-In dustrie maatschappij n.v. Koers van uit gifte is 273 pet. De inschrijving is uitslui tend voor houders van claims, in de ver houding van 1 op 3. De nieuwe aandelen geven recht op alle nog betaalbaar te stel len dividenden. De claimhandel zal aan vangen op dinsdag 21 januari. De storting moet geschieden uiterlijk dinsdag 11 februari. Officiële beursnotering zal wor den aangevraagd. Het uitstaande kapitaal van de Dordt sche bedraagt 66.096.000, waartegenover een bezit aan aandelen „Koninklijke" staat van nominaal 80.270.000. Dit geeft recht tot inschrijving op 10.034.000 nieu ws» aandelen „Koninklijke". Besloten is het claimrecht verbonden aan het bezit van aandelen „Koninklijke" geheel uit te oefenen. Om hiertoe de middelen te ver krijgen wordt het uitstaande kapitaal van de Dordtsche vergroot met 22.032.000 aandelen. De uitgifte is zodanig, dat de opbrengst bovendien ton naaste bij toerei kend zal zijn voor de bestrijding van de aan de emissie verbonden kosten. Het voornemen bestaat de opbrengst van de emissie boven pari te boeken op een reke ning „agioreserve." Uit de cijfers blijkt, dat de Dordtsche na de emissies nominaal f 2.176.000 aan delen „Koninklijke" meer zal hebben dan het nominale bedrag van het alsdan uit staande kapitaal Dordtsche bedraagt. Aan genomen wordt dat zolang de preferentie van het preferent kapitaal geen rol speelt, op alle aandelen Dordtsche ten minste een zelfde dividend, uitgedrukt in percenten, beschikbaar gesteld kan worden als op de aandelen „Koninklijke." Het „Seeamt" te Lübeck heeft vandaag het resultaat bekendgemaakt van zyn onderzoek naar het vergaan van de vier- master „Pamir", op 21 september vorig jaar in de orkaan „Carrie". De raad kwam tot drie oorzaken van de ramp: Ten eerste is er niet goed met de zeilen omgegaan, ten tweede is de lading gaan schuiven en ten derde is de stabiliteit verloren gegaan door het binnenstromen van water in de ruimen. De raad heeft zich niet beziggehouden met het probleem der verantwoordelijk heid. Ze had slechts tot taak de oorzaken te vinden voor de ramp die 80 mensen levens eiste. ADVERTENTIE Een depressie, die zaterdagmorgen bij IJsland lag, ti'ok gedux-ende het weekein de in diepte toenemend over het noorde lijk deel van de Noordzee en Midden- Scandinavië naar Finland en vult nu op. Achter de depressie om voerden noorder- stormen koude lucht rechtstreeks uit het poolgebied via het zeegebied tussen Noor wegen en Groenland naar de Britse eilan den en het Noordzeegebied. In deze lucht kwamen veel sneeuw- en hagelbuien voor, welke plaatselijk van onweer vergezeld gingen. Storingsgebieden van kleine omvang veroorzaken in de polaire lucht nu en dan toeneming van de buienactiviteit. Des nachts komt in deze lucht bijna overal en kele graden vorst voor en naarmate de windkrachten verder afnemen zullen de temperaturen vooral des nachts nog lager worden. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. a i- Dinsdag 21 januari Zon op 8.36 uur, onder 17.07 uur. Maan op 8.50 uur, onder 19.20 uur. Maanstanden 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 januari Hoog water 4.45 en 16.55 uur. Laag water 0.26 en 12.45 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. sneeuw onbewolkt onbewolkt licht bew. sneeuwbui zwaar bew. licht bew. onbewolkt sneeuwbui mist regen zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. sneeuw sneeuw regen geheel bew. mist geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt wzw w windst. w nw w zw wzw wnw windst. wnw windst. w zw windst. zo w zw windst. zo w zzw windst. w zwaar bew. wzw zwaar bew. w zwaar bew. w zwaar bew. wzw onbewolkt zzw licht bew. zw onbewolkt wzw onbewolkt zw -5 ■10 -8 -1 -2 -1 -1 -2 -2 -3 9 4 11 -2 -1 -1 6 8 1 2 -0 11 8 3 3 1 2 -0 -2 -2 -3 -1 M ■2 w s h S 7 1 0 0,1 1 1 5 17 14 0 0 2 12 3 0,1 0 0,1 0 0 5 2 1 4 2 2 0,1 0,5 41. De heer Bigkops vond het vooruit zicht, dat hem een slordige honderd jaar ongeluk en rampen te wachten stonden erg verontrustend. „Wat moet ik doen?", vroeg hij vertwijfeld, „hoe kunnen die rampen worden afgewend?" „Heel een voudig", antwoordde Joris, „door de oor zaak ervan weg te nemen. Draag uw spie gels aan ons over, dan zullen wij wel met enkele magische kunstgreepjes de slechte invloeden weren". De eigenaar van de spiegeltent was heel dankbaar voor dit vriendelijke aanbod en zo laadde Joris even later alle spiegels op een wagentje, dat de heer Bigkops hiervoor beschikbaar stelde. Panda en de magiër hadden dit alles in zwijgende verbazing aangezien. Maar toen zij met Joris wegreden kwamen hun tongen los. „Broeder Goedbloed", sprak de wijze meester, „uw verklaring, dat een gebroken spiegel zeven jaar tegen spoed betekent, is mij niet recht duidelijk. Het komt me voor, dat dit een vorm van bijgeloof is. die de Oosterse wijsheid niet kent", „Zeer juist", antwoordde Joris, „het ligt dan ook in mijn bedoeling, om met behulp van de onvolprezen Oosterse wijs heid, de tegenspoeden in voorspoed te doen verkeren". „Hoe bedoel je?", vroeg Panda, „wat wil je dan met die spiegels doen?" „Dat zult ge weldra zien, manneke", ant woordde Joris ontwijkend. Panda vroeg maar niets meer, maar hij had het ver moeden, dat Joris weer een of ander plan netje had beraamd. En omdat hij zo lang zamerhand de plannetjes van Joris was gaan wantrouwen, vroeg hij zich bezorgd af, wat hun nu weer boven het hoofd hing. Vandaag is bij Werkspoor n.v. te Am sterdam de eerste van 120 Werkspoor- Leyland autobussen overgedragen aan de Nederlandse Spoorwegen. De overdracht geschiedde door de heer M. H. Damme jr., directuer van Werkspoor. De bussen werden aanvaard door de president-directeur van de n.v. Nederland se Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollan der, die vergezeld was van de heer D. J. Wansink, directeur van de N.S. en de heer S. van de Vrugt, hoofdinspecteur-chef cen trale inkoop- en magazijndienst. Uit Engeland was overgekomen de di recteur-generaal van de Leyland motors Ltd., sir Henry Spurrier, vergezeld van zijn expox-t-directeur. De 120 nieuwe Werkspoor-Leylandbus- sen zijn gebouwd in het bedrijf van Werk spoor te Utrecht. De capaciteit van deze bussen bedraagt 46 zit- en 25 staanplaat sen. Opvallend is de verlichting van het interieur, door middel van acht T.L. bui zen. Deze is alleen mogelijk geworden door het toepassen van de reflectie-vrije bestuurderscabine waardoor de chauffeur onder alle omstandigheden, een volkomen ongehinderd uitzicht eeft door de voor- en zijruiten, zonder dat zijn plaats afge schermd behoeft te .vorden. De bussen zullen dienst doen bij een aantal dochtex-maatschappijen van de N. S. waartoe onder meer behoren de N.B.M. te Zeist, de Naco te Alkmaar, de Zuid ooster te Gennep, de Gado te Hoogezand en de WSM te Loosduinen. Reeds zijn 85 van deze bussen in bedrijf bij de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij te Haarlem. De Indonesische goud- en deviezenreser ves zijn de afgelopen week opnieuw ge daald. Volgens de cijfers van de laatste weekbalans der bank Indonesia bedraagt het dekkingspercentage thans 11.34 per cent van de hoeveelheid geld in omloop en andex*e opeisbare verplichtingen. De vori- ge week was dit pei-centage 11,46. De Nedex-lands-Duitse onderhandelin gen onder leiding van oud-minister mr. J. W. Beyen en prof. E. Kaufmann over de grenscorrecties en het Eems-Dollart- probleem hebben opnieuw geen definitie ve resultaten opgeleverd. Na do besprekingen, in Den Haag, die van woensdag tot en met zaterdagmorgen duurden, werd in een officieel communi qué der beide delegaties medegedeeld, dat over het gehele samenstel der te be handelen vraagstukken is gesproken. In het overleg over financiële kwesties wer den tevens deskundigen betrokken. De besprekingen hebben volgens het commu niqué tot verdere opheldering en precise ring der wederzijdse standpunten geleid. Drie nieuwe commissies zullen de on derhandelaars terzijde staan. Eén daar van zal de grenscorrecties van 1949 (Tud- dern, Elten enz.) bespreken. De vraag stukken van de territoriale zee voor de Eemsmond zullen in een tweede commis sie worden bestudeerd. Een juridische commissie zal de kwesties in vei'band met het Eems-Dollartvraagstuk behande len. Er zijn nog geen definitieve plannen gemaakt voor een nieuwe ontmoeting dei- delegatieleiders. Over de maatregelen van Nederlandse zijde, welke moeten wor den getroffen wegens het vertrek van mr. Beyen naar Parijs is nog geen beslissing genomen. Eerste Nederlandse aviatrice In de ouderdom van 74 jaar is in het Zeehospitum te Kijkduin overleden de eerste Nederlandse aviatrice, mevrouw Beatrix de Rijk. Zij behaalde haar vlieg brevet te Reims in Frankrijk op 6 okto ber 1911. Zij leerde vliegen zonder instruc teur naast zich en moest zichzelf zien te redden. Voor haar vliegbrevet maakte zij tien vluchten boven het vliegveld op een hoogte van 100 meter. Zij moest in 1914 Frankrijk verlaten. Teruggekeerd in Ne derland verzocht zij de minister van oor log voor de Nederlandse militaire lucht vaart te mogen vliegen. Haar verzoek werd afgewezen, omdat men geen vlieg tuigen beschikbaar had. In de ruimte. Meer dan 1.300 Russen en een onbekend aantal buitenlandex-s heb ben zich opgegeven voor een vlucht in de ruimte, aldus bericht de „Pravda", het orgaan van de Russische commu nistische partij. Een der buitenlanders, een Peruaan, verzocht de Sovjetrege ring indien men hem zou uitzoeken voor een reis in de wex-eldruimte, een ver zekering van 50.000 dollar af te sluiten. Ontspanning. De Jordaanse autoriteiten hebben verscheidene maatregelen, die indertijd uit veiligheidsoverwegingen waren genomen, opgeheven. Zo is er met ingang van maandag 's nachts weer autoverkeer tussen de steden en dorpen toegestaan, koorts zijn de Jor- daniërs, die het land willen verlaten, niet meer verplicht een uitx-eisvisum aan te vragen. Inspanning. De schuld van allen, die krachtens de staat van beleg in Jor danië zijn gearresteerd zal door een speciale commissie worden onderzocht, aldus is officieel in Amman bekend gemaakt. In de commissie, die alle gevangenissen en interneringskampen zal bezoeken en de premier rapport zal uitbrengen, hebben onder meer de mi nisters van Binnenlandse Zaken, Eco nomische Zaken, Justitie en Defensie zitting. Vloedgolf. De Noord-Ecuadoriaanse stad Esmeraldas is door een vloedgolf, ver oorzaakt door een aardbeving, geteis terd. Tenminste veertien personen zijn om het leven gekomen, 45 werden ge wond en vier worden nog vermist. On geveer de helft van de gebouwen en woningen in Esmeraldas is vernield. Een vleugel van het kinderziekenhuis stortte in, ten gevolge waarvan een aantal kinderen om het leven kwam. Klacht. In afwachting van de bijeenkomst in Ankara van de economische com missie van het Bagdadpact heeft het onafhankelijke Turkse blad „Cumhu- riyet" er zich over beklaagd dat „het neutralistische India wèl een Ameri kaanse lening van 300 miljoen dollar ontvangt, maar Turkije, dat door de NAVO en het Bagdadpact met de Ver enigde Staten is /erbonden, een der gelijk bedrag niet kon krijgen". Bezetters. In de omgeving van Baida in Zuid-Jemen, hebben Engelse troepen vier dorpen bezet en de bewoners ver dreven, aldus heeft de Jemenitische on- der-minister van Buitenlandse Zaken, Hassan Ibn Ibrahim, in Caïro verklaard. Gematigd. Ferhat Abbas heeft berichten als zou hij uit de leiding van het Alge rijnse Nationale Bevrijdingsfi'ont zijn gestoten, nadrukkelijk ontkend. Abbas wordt algemeen beschouwd als een ex ponent van de gematigde groepen, die menen dat door onderhandelingen met Frankrijk iets kan worden bereikt. Maak het kort. Burgemeester Robert F. Wagner van New York heeft een beroep op alle grote Amerikaanse auto- fabrieken gedaan kleinere wagens te ver vaardigen en aldus mede te helepn het parkeerprobleem op te lossen. Door de fabricage van steeds grotere auto's is de afgelopen tien jaar de parkeerruim te in feite met 15 percent afgenomen. Enkele spitse verslaggevers hebben ontdekt, dat Wagner zelf in een 5 meter en 94 cm lange auto rijdt Gcpaf. Syrische troepen zouden zondag het vuur hebben geopend op Israëlische vissers op het meer van Tiberias. Nie mand werd gewond. Voorts zou even eens in het gebied van Inhula zijn ge schoten, waarbij een Israëlische fierder licht zou zijn gewond. Protest. Noox-d-Koreaanse journalisten hebben een tweedaagse protestbijeen- kom^t gehouden tegen de „onderdruk king van de persvrijheid door de rege ring van de republiek van Zuid-Korea", aldus een bericht van het persbureau Nieuw China. Volgens het bericht kwa men meer dan 800 journalisten en pro fessoren in Pjongjang samen om „te px-otesteren tegen de onderdrukking van de pex-svrijheid door de Syngman Rhee- kliek in Zuid-Korea". Mislukt. In een school voor negerkinderen te Chattanooga (Tennessee) is zondag een bom ontploft. Er was slechts ma teriële schade. Heel gewoon. De Russische geleerde prof. Ivan Bardin heeft in een blad voor in dustrie en economie geschreven, dat het binnenkort heel gewoon zal zijn, dat men lood in goud verandert. Ook zal men over niet al te lange tijd zeld zame -chemische produkten gemakke lijk kunnen bereiden uit heel gewone grondstoffen. DE VIS werd in de voor-christelijke tijd veelvuldig als magisch teken gebruikt, doch van de 2de tot het eind van de 4de eeuw is de afbeelding van de vis kenteke nend voor talloze christelijke opschriften of muurschilderingen. Het teken wordt aangetroffen op sarcofagen, grafstenen, lampen, katacomben, maar vooral ook op draagbare voorwerpen zoals amuletten, ge graveerde stenen, ringen e.d. en heeft de christenen klaar blijkelijk gediend als een on opvallend symbool van hun belijdenis. Het is mogelijk, dat woord en voorstelling aanvan kelijk uitsluitend de begrippen christendom en christenen hebben uitgedrukt, als teken dus waarmee de christenen zich aan el kaar kenbaar maaktenMet de term „woord" bedoelen we hier uiteraard niet het Nederlandse woord „vis", maar het Griekse woord, dat „ichthys" luidt. In de tijd van de Kerkwede, toen het belijden van het christendom niet langer levens gevaarlijk was, behoefde de vis niet langer als geheimteken dienst te doen, evenmin als het woord „ichthys", dat toen alge meen als een acrostichon werd opgevat, dus als een samentrekking van de begin letters van een spreuk. In deze zin heeft Augustinus, die in de tweede helft van de 4de eeuw leefde, „ichthys" verklaard als een samenvoeging van de beginletters der Griekse woorden: Jezus Christus Gods Zoon Verlosser. Sinds Origines, dus sinds de tweede helft van de derde eeuw, is deze opvatting vrij algemeen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat er over het vis-teken de nodige misverstan den zijn ontstaan. Schilderingen in de Romeinse catacomben, die vis en brood uitbeelden, zijn bijvoorbeeld in eucharisti sche zin uitgelegd, terwijl de verbinding van vis en brood in dit verband toch veel eer zou moeten duiden op de wonderbaar lijke spijziging, waarvan in Marcus (6 38- 44) gesproken ivordt. Clemens van Alexan- drië, die omstreeks het jaar 200 leider was van de catachetenschool in die stad, ver- v gelijkt de chirstenen met vis sen, wellicht gedachtig aan de uitspraak: „Ik zal u vis sers van mensen maken". Zijn tijdgenoot Tertulianus onderscheidt echter deze vis sen (christenen) reeds van Ichthys (Christus), daarbij het Griekse woord gebrui kend, hoewel hij in het Latijn schrijft. Vooral dit laatste is heel belangrijk, om dat. hieruit blijkt, dat het vis-teken in die tijd reeds op twee manieren werd beoor deeld, t.w. als symbool van het acrosti chon „ichthys", maar óók als „bekeerde" in de zin van boven aangehaalde tekst. In dit verband, is het duidelijk dat ook vissen afgebeeld konden worden op de mozaïek bodems van doopbassins. De vondsten hier van bewijzen uitsluitend, dat de betekenis van het vissymbool door die groep van christenen met de doop in verband werd gebracht, zij bewijzen niet, dat de vis als symbool van het acrostichon niet gangbaar zou zijn geweest. Integendeel, beide op vattingen hebben naast elkaar bestaan. Over vissen gesproken, maar nu als werkwoord gebruikt, we zullen u een héél bijzondere methode leren. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Vétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2