Horen en zien EEN WOELIGE TIJD r Haakon Stotijn solist bij het Kunstmaand-Orkest BUMBELENDEWENSHOORN Met de opvoeding tot staatsburger staat of valt de democratie Agenda voor Haarlem Kort en bondig 4 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Hartelijk welkom Verdeeld genoegen Hoge kunst Verzoek om Nederlandse t.v. op de Antillen Voor 60.000 aan sieraden gestolen Kerkelijk Nieuws Actie voor Groninger Orkest in bedrijfsleven DR. S. ELZINGA: De radio geeft dinsdag T elevisie programma ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG J RENAULT SUV MAANDAG 2 0 JANUARI 1958 De aankomst van de „Sibajak" te Rot terdam met een groot aantal Nederlanders uit Indonesië aan boord is zondagavond op het televisiescherm te zien geweest. Ver wacht was dat de uitzending om vijf uur zou beginnen, maar het. werd later, als ge volg van de storm. Om de tijd te vullen werden eerst enige films vertoond en daar na moesten de kijkers nog een half uur geduld oefenen Zij zijn voor het wachten beloond, want zij hebben een goede repor tage gezien. Terwijl de technici van de N.T.S. aan boord werkzaam waren ^m voorbereidingen voor de uitzending te treffen was Koningin Juliana gearriveerd en had zij de passagiers welkom geheten. Dit gedeelte kwam daardoor niet op net beeld. Maar wel heeft men de Koningin gezien tijdens gesprekken met families aan boord. Dick v. Bommel, Siebe van der Zee en Henk van Stipriaan hebben de ge beurtenissen toegelicht en korte inter views gehouden met enige van de Neder landers, die gedwongen waren Indonesië te verlaten. Het NTS-journaal bevatte zaterdag en kele weerzinwekkende beelden van de arrestatie van de actrice Sarah Churchill wegens dronkenschap. Zelfs al zou dit soort publiciteit principieel verdedigbaar zijn wij menen overigens van niet dan nog is het zeker dat het Nederlandse publiek, waarbij op een zaterdagavond uiteraard ook veel kinderen zijn, gelukkig niet ge wend is aan 'n dergelijke schokkende be richtgeving, die daarom als onjuist sen satiebejag moet worden gekwalificeerd. Het nieuwe quiz-programma „Van je familie moet je 't hebben" werd door Mies Bouwman slagvaardig en met keiharde publiciteitszin geleid. Het principe blijft natuurlijk punten winnen met vragen goed beantwoorden. Daaraan was bij het onder havige spel het spanningselement toege voegd van een soort veredelde prijzen- grabbelton. Het leek ons dat dr. C. Spoel- der niet al te gelukkig was met zijn plaats in de jury, die vrijwel steeds marionetten - werk ten bate van de spanning moest ver richten, omdat het nu eenmaal feitelijke vragen waren naar feitelijke antwoorden. Dick de Vilder hield een praatje over de filmregisseur Billy Wilder, waarbij hij goed gekozen filmfragmenten liet tonen. De „weekendshow" met Cees de Lange was volledig vervelend. Johnny Kraaij- kamp had zijn beste avond niet, maar is toch altijd amusant om zijn mimiek en gekke gebaren. Ook hij begint nu al over Johnny Kraaijkamp te praten, zoals Cees de Lange over Cees de Lange praat. Eigen roem in de show betrekken is altijd een teken van uitputting. Beeldschermer Zaterdagavond concerteerde het Kunst maand-Orkest, onder leiding van Anton Kersjes in het. Concertgebouw in de hoofd stad. De grote belangstelling er was een nagenoeg volle zaal bewees dat dit en semble, als instelling voor het volk in zijn brede lagen, aan de muzikale behoeften in Amsterdam voorziet. Het licht te verteren programma begon met de Derde Symfonie, in D van Schubert, waarvan vooral de presto-vivace-finale, in een puntig en strak gehouden metrum gespeeld, veel indruk maakte. Wanneer Anton Kersjes zich op die wijze strak en zakelijk inbindt, bereikt hij prachtige resultaten. Een verrassing werd het, door het optre den als solist van de hoboïst Haakon Sto tijn, kennis te kunnen maken met het hoboconcert in c van Mozart, dat niets an ders is dan het bekende Fluit-Concert in D. dat de jonge meester te Mannheim op be stelling leverde aan de rijke Hollander De Jean, voor wie hij tevoren reeds een paar kwartetten met fluit en het Concert in G geschreven had. Wat reeds lang vermoed werd, namelijk dat Mozart, waarschijnlijk wegens gebrek aan tijd, het concert dat hij voor de hoboïst Ramm van het beroemde Mannheimer Orkest geschreven had, ten dienste van de Hollandse liefhebber voor fluit arrangeerde (namelijk door het een toon hoger te transponeren) is onlangs ge bleken waar te zijn, door het ontdekken van orkestpartijen, die in C genoteerd staan. Uit Mozarts correspondentie met zijn vader was bekend, dat hij voor Ramm een werk geschreven had, maar Köchel of zelfs Einstein hebben het niet kunnen ontdek ken en zo rees het vermoeden, dat door de recente vondst van Paumgartner, de direc teur van het Mozarteum, tot een absolute zekerheid geworden is. Wij hebben het. stuk dus nu in zijn oorspronkelijke vorm gehoord, bovendien vertolkt, op een niet te overtreffen, virtuoze wijze. Het klonk ons Woensdagavond wordt, voor de Neder landse televisiekijkers een gezamenlijke produktie door de N.C.R.V. en de toneel groep „Theater" van een speciale bewer king van Charlotte Brontë's wereldbe roemde roman „Jane Eyre" rechtstreeks uitgezonden. De opvoering heeft plaats in de Vitusstudio in Bussum, doch enkele scènes, in de openlucht spelend, zijn te voren door Multifilm ogenomen. Zo heb ben zaterdag in de omgeving van Kraantje Lek de toevallige voorbijgangers enkele figuren in historische kostuums door de duinen zien wandelen, op de voet gevolgd door een kapper, een kleedster, een came raman en een scherp toeziende spelleider. Des middags werd het terrein van de handeling verplaatst naar het Jac. P. Thijsselyceum in Overveen, waar ook het platte dak werd beklommen voor het ver vaardigen van enkele close-ups met na tuurlijke achtergrond. Hoe koud het daar boven was, ziet men aan de krijgsdans van regisseur Peter Koen, naast wie „scriptgirl" J. van Ravenszwaay haar overi gens ijzige kalmte bewaart. Geheel links staat de jonge actrice Mia Goossen, die de titelrol vervult. Gelukkig voor haar schreef het tekstboek een omslagdoek voor. toe als de proef op de som van dit opgeloste probleem. De passages die op fluit, ondanks de transpositie van C naar D, toch slecht doorkomen, omdat ze vrij laag liggen, blij ken voor de hobo uitstekend geschikt te zijn tegen het stramien van het orkest. Het is voor de hoboïsten dus een fi-aaie ver rijking van hun repertoire en voor de flui tisten wordt het geval wellicht aanleiding om meer dan tot nog toe aandacht te schen ken aan Mozarts Concert in G, dat on omstotelijk origineel is. In het tweede deel van de avond werd het publiek aangenaam bezig gehouden met muziek van vader en zoon Johann Strauss, die geraffineerd gespeeld in haar complete orkestrale bezetting haar fascinerend effect niet miste. Het bleek dat de lyrisch geaarde dirigent Kersjes zich in dit gracieus-lichte genre uitstekend thuis voelt. Jos. de Klerk Mi'. I. C. Debrot, statenlid voor de K.V.P. op Curagao, heeft in zijn wekelijkse ru briek „Gezien door een Antilliaan" in de „Amigoe di Curasao" deze week geschre ven over de Venezolaanse televisie en de noodzaak, dat hiertegenover van Neder landse zijde iets gesteld wordt. Sprekende over de Venezolaanse televisie zegt hij, dat het een vraag is of dit nu juist is wat op de Antillen het meest nodig is. Hij wijst erop, dat in het verleden reeds bij her haling gezegd is, dat het wenselijk zou zijn indien op de Antillen een sterk Nederlands radio-omroepstation zou zijn gevestigd. Wijzende op hetgeen in het statuut staat ten aanzien van onderlinge samenwerking, ook op het gebied van cultuur en coöpe ratie van het radioverkeer, spreekt mr. Debrot de wens uit, dat er op de Antillen een Nederlands televisiestation komt. Iedereen erkent, dat het contact met en het begrip van de Latijnse landen voor Neder land thans meer dan ooit van eminent be lang is. De televisie dringt door tot in de verste hoeken van de „knoekoe", waar vaak geen krant, zelfs geen politieke pam fletten worden gelezen. Zij zal stellig ook haar stempel drukken op het onderwijs en de ontwikkeling van de taal. Velen vre zen, dat indien er op korte termijn geen nationale Nederlandse televisie komt door beïnvloeding van buiten een vervreemding tussen de Antillen en Nederland zal kun nen groeien. „Als er een moment is waar op men de geest van het statuut kan be leven dan is het thans. Er zal dan ook sa menwerking moeten zijn", aldus in het kort hetgeen mr. I. C. Debrot schreef. In de nacht van zaterdag op zondag is uit de winkel van de firma J. J. Meijst in de Van Baerlestraat te Amsterdam een aantal zilveren en gouden sieraden ter waarde van ongeveer 60.000 gulden ont vreemd. De daders hebben zich met een valse sleutel toegang tot de zaak ver schaft. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterzee-Bantega K. Ve- nema, kand. te Joure. Bedankt voor Rot- terdam-Hillegersberg (8ste pred.pl.) (met bepaalde opdracht, jeugdwerk) A. Klamer te Maastricht. Geref. Kerken Aangenomen naar Heinkenszand N. H. Heiner, kand te Ter Aar, die bedankte voor Emmer-Compascuum, Murmerwoude, Noorden-Zevenhoven en voor Wieringen. Bedankt voor Appingedam (vac. A. J. Jans- sens) H. Riezebos te Hijlaard. Voor Gro- ningen-West (vac. L. van der Zanden) en voor Harlingen H. D. Bakker te Tholen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gouda G. J. Buys te Papen- drecht. Rem. Broederschap Beroepen te Nieuwkoop A. W. Cramer te Sommelsdijk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Ridderkerk W. C. Larhain te Grand-Rapids (U.S.A.). Voor Amster dam-Centrum H. van Gilst te Dirksland. De vereniging Vrienden van de Gronin ger Orkest Vereniging heeft een actie op touw gezet onder het bedrijfsleven van stad en provincie Groningen om financiën bijeen te brengen voor de G.O.V. Het be staan van dit noordelijke orkest is in ho ge mate afhankelijk van overheidssubsi dies en deze steun blijkt ontoereikend. Op grond van de ervaringen, die andere or kesten in andere gewesten hebben met bijdragen van particuliere zijde, meent de organiserende vereniging te mogen sug gereren als richtlijn voor deze bijdrage aan te houden een bedrag van één gulden per werknemer per jaar voor de bedrij ven in de stad Groningen en voor de be drijven verder weg vijftig cent per werk nemer per jaar. Het budget van de stich ting G.O.V. dat voor dit seizoen zes ton omvat, wordt voor ongeveer vijfzesde ge deelte uit de overheidssubsidies en slechts voor éénzesde gedeelte uit abonnements gelden en entrees gedekt. Door middel van deze overheidssubsidies is het moge lijk de salarissen en de sociale lasten vei lig te stellen. Bumbel nam dus afscheid van de boer en ging op weg naar de havenstad, die enkele uren verder lag. Het grote avontuur van zijn dromen ging beginnen In de stad zocht hij een herberg op, waar veel zeelieden kwamen; daar vond hij eindelijk een kapitein, die zijn schip wel zou willen verkopen. Onder een beker wijn praatten ze over het plan, en de kapitein stelde voor, dat ze zijn schip zouden gaan bekijken. 36-37 Dr. S. Elzinga, de bekende onderwijs deskundige, oud-inspecteur van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs en rector van de Academie voor voortgezet econo misch onderwijs te Haarlem, zond ons naar aanleiding van onze kanttekening „Opvoeding" in ons blad van vrijdag 17 ja nuari een beschouwing welke wij hier onder laten volgen. In het genoemde ar tikeltje juichten wij het initiatief van de Haarlemse Raad voor de Jeugd toe om op een aantrekkelijke wijze wezen en werk van de overheid nader tot de burgerij, in dit geval in het bijzonder de jonge bur gers, te brengen. Dr. Elzinga schrijft: „Met veel belangstelling las ik uw ar tikel over „Opvoeding", waarin vorming voor staatsburgerschap werd bepleit. Ik verheug mij, dat de Raad voor de Jeugd ontmoetingen gaat organiseren tussen jeugdleiders en bestuurders óp lokaal, re gionaal en nationaal niveau. De sociale activiteit, die hier tot uiting komt, loopt parallel met die van de vereniging: Op voeding tot democratie, een vereniging, die ook uit Haarlems initiatief is geboren en waarvan het secretariaat berust bij de heer W. Hogeveen, Tuinwijklaan 5, Haar lem. De vereniging is na de oorlog opge richt en deed reeds veel door commissie werk en congressen. Er ligt nu een plan ter tafel voor een internationaal congres in 1958. Ik vraag mij af, of samenwerking tussen de Raad voor de Jeugd en deze vereniging niet nuttig zou zijn voor het gelijke doel, dat nagestreefd wordt. U schrijft, dat de activiteit van de Raad voor de Jeugd een lacune kan vullen in ons onderwijs, waar het vak „Opvoeding tot staatsburgerschap" nog steeds ont breekt of een armetierig bestaan leidt tot schade van de samenleving. U legt daarbij de vinger op een wonde in het onderwijs, dat ondanks vernieuwingspogingen op methodisch terrein, niet aan de meest dringende behoeften van onze tijd tegemoet komt. Wat de opleiding tot staatsburger schap betreft, is de tekortkoming het grootst en met het oog op de zogenaam de gevoelige periode het ernstigste bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, dat evenals trouwens alle onderwijs doortrokken zou moeten zijn met de geest van burgerzin. Men kan ook spreken van democratie, mits men dit woord de inhoud geeft, die het behoort te hebben namelijk een symbool voor ver antwoordelijkheidsgevoel voor anderen en in het bijzonder voor de staatkundige ge meenschap. Het vak staatsinrichting, dat te veel descriptief is, wekt geen voldoende belangstelling voor burgerzin. Het wordt trouwens ook op de hogere-burgerschool B slechts één uur in de derde klasse, op de hogere-burgerschool A één uur in de derde, vierde en vijfde klasse onderwezen en op het Gymnasium in het geheel niet. Deze toestand eist ernstige bezinning, nu de democratie in West-Europa op zulke zwakke beentjes loopt, dat er grote onge rustheid bestaat bij hen, die zich bewust zijn van de kracht der dictatoriale mach ten. Slechts volksopvoeding tot staatsbur gerschap kan verbetering brengen, een op voeding, zoals men sedert het begin van deze eeuw in Zwitserland nastreeft. Een herinnering kan dit duidelijk maken: Het is 1 augustus 1947, de herinnerings dag, waarop in 1291 de bergbewoners van Schwyz, Uri en Unterwalden hun eed af legden tot samenwerking voor de vrijheid en hierdoor de grondslag legden voor de Zwitserse Staat en de Zwitserse demo cratie. Op het stadsplein van Bern is een grote volksgroep samengekomen voor een in drukwekkende plechtigheid. Een zangver eniging van mannen laat vaderlandse lie deren horen, een enkele jodelt. Dan spreekt een autoriteit een groep jonge mannen toe, die opgenomen zullen wor den in de Zwitserse burgerlijke gemeen schap. Hij spreekt eenvoudig, maar met de gloed der overtuiging. Daarna komt een der jongemannen naar voren om te ant woorden. Verwonderlijk goed klinken stem en betoog. Tenslotte wordt aan de jon geren een burgerbrief uitgereikt, waarin wordt verklaard, dat de bezitter, meerder jarig geworden, treedt in de rij van staatsburgers met alle rechten en alle verantwoordelijkheid. De mannelijke be zitter zal voortaan in alle openbare aange legenheden van de Zwitserse bond, van het kgnton en van de gemeente het stem recht bezitten en aan de verkiezingen voor de grondwettelijke besturen meewerken, hij zal daarmee zijn aandeel in de verant woording tegenover land en volk dragen in het bewustzijn, dat voor de getrouwe plichtsvervulling van ieder afzonderlijk in het klein en in het groot de toekomst van het vaderland afhangt. En aan het slot van deze burgerbrief staat de leuze: Eén voor allen, Allen voor één. Na met deze burgerbrief waarvan mij op verzoek door het gemeentebestuur een exemplaar is geschonken begiftigt te zijn, worden de jongemannen door de autoriteiten feestelijk ontvangen. Door goed gericht onderwijs was dit al les voorbereid, de Zwitserse leraren gaan uit van de overtuiging: De opvoeding tot staatsburger is een vraag van zijn of niet zijn der democratie. In tijdschriften komen de denkbeelden in de openbare mening: er is ook een Zwitserse vereniging voor staatsburger schap. Iets vreemds is het, dat tot nog toe het staatsburgerschap tot de mannelijke be volking beperkt is. Volgens mijn inlich tingen vloeit dit voort uit de vrees, dat vrouwen zich te veel door haar gevoel zouden laten beheersen. Een vrees, die ook hier, dunkt mij, een slechte raadgeefster is". FRANCOISE SAGAN GAAT DEZE MAAND TROUWEN De Franse schrijfster Frangoise Sagan zal deze maand in het huwelijk treden, aldus heeft haar moeder zondag bekend gemaakt. Madame Pierre Quoirez (Quoirez is de echte familienaam van Frangoise) noemde evenwel noch datum noch plaats van het huwelijk van haar 22-jarige doch ter en de 45-jarige uitgever Guy Schoeller. Zij zei wel, dat het huwelijk niet in Fran- goise's geboorteplaats Cajarc zal worden voltrokken. Twee priesters in dat dorp hebben reeds geweigerd het huwelijk van de schrijfster in te zegenen. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gyrrm. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.30 Fluit en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 R.V.U.: De stenen spreken door hun magnetisme, door prof. dr. J. Veldkamp. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Amateursprogr. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operafacetten. 22.55 Ik geloof, dat.., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.21-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolra dio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen v. h. platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Voedingsonderzoek op Saba, St. Eustatius en St. Maarten, door dr. R. Luyken. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragen- beantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm op het nieuws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 S.U.S.-actie. 22.00 Wij Europeanen, klankb. 22.20 Gram. 22.35 Gezondheidspraatje. 22.45 Avondgebed en liturg, kalender. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel, (vervolg). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Blazersensemble. 17.45 Boekbespre king. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Voordr. v. gedachten. 20.30 Gram. 21.00 Ork.- conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.0021.00 Die Wunderuhr, jeugdopera. 21.00—21.15 Journ. en weerber. 21.1522.50 Film. 52. Eerst toen vond hij tijd om zich geheel aan de litte ratuur te wijden. Hij leerde veel van Goethe's stijl en schreef belangwekkende litterair-critische en biogra fische studies. Harry Heine maakte een diepe buiging, toen deze man hem de hand toestak. „Gubitz heeft u een in troductie gegeven", hoorde hij hem op vriendelijke toon zeggen, „Gubitz doet zo iets niet gauw en u kunt dit dus beschouwen als een bijzondere onderscheiding. Ik ben ervan overtuigd, dat u die verdient. Onge twijfeld zult u uw naam hier in Berlijn vestigen, me neer Hëine!" Op zachte too voegde hij er aan toe: „Als u tenminste niet al tè gevoelig bent. Overgevoe lige mensen krijgen in deze tijd, die argwanend te genover al het geniale staat, geen waardering." Heine zweeg. Varnhagen keek hem peinzend aan en vroeg vervolgens: „Heeft mijn vrouw u al ge vraagd om ons uit uw werk voor 2 lezen? Nog niet? Welnu, dan doe ik 't bij deze. En wel op de eerst volgende ontvangst, als u dat schikt, meneer Heine." Heine wandelde terug door het straatgewoel, dat 's avonds slechts weinig minder was dan overdag. Het juichte in hem: hij was thans werkelijk een pas voorwaarts gekomen. Hij zou in de salon van Rahel Varnhagen uit zijn werk voorlezen en iedereen mee slepen... Was er een betere kans denkbaar? Hier zou hij alle beroemde mannen uit deze tijd ontmoeten en even klopte zijn hart iets sneller hier zou hij misschien ook de beeldschone Friederike Robert nog eens tegenkomen! Hij zou Berlijn willen omarmen, een lofzang willen zingen op deze meeslepende stad Opeens dwaalden zijn gedachten af naar dr. Schultz uit Hamm, die de „Rheinisch-Westfalischer Anzeiger" uitgaf en niet van gedichten hield. Ook herinnerde hij zich de raad van zijn vriend Straube, uit Göttin- gen, om proza te schrijven... Stel, dat hij dat eens deed en aan dr. Schultz zou voorstellen om hem voor zijn krant allerlei interessante berichten uit Berlijn toe te zenden...? Als hij straks iedereen kende, zou hij goed geïnformeerd zijn en een kritisch oordeel kunnen gevenMen zou in Berlijn opmerkzaam op hem worden, men zou rekening met hem gaan hou den... Een gevoel van opwinding maakte zich van hem meester. Het was een goed idee, morgen zou hij dr. Schultz onmiddellijk schrijven! Rahel Varnhagen bemerkte onmiddellijk Heine's verlegenheid, toen deze een week later ditmaal zéér vroeg opnieuw in haar salon verscheen. Ze lachte hem moederlijk toe. Hoe jong was hij nog...! Pein zend dacht ze terug aan de vele dwaasheden, die ze in haar eigen jeugd had begaan. Als er in deze, door prof. Gubitz aanbevolen, jongeman iets stak, dan zou ze hem voor haar salon opeisen. Haar man zou hem moeten protegeren', hij bezat tenslotte grote invloed. „Hebt u uw gedichten meegenomen?" vroeg ze op vriendelijke toon. „En zult u ons eruit voorlezen?" Heine maakte een buiging. Hr deed zijn best om onverschillig te doen, maar ze merkte dat zijn han den beefden. Heel lang had Heine gewikt en gewogen, wélke gedichten hij zou uitkiezen. Rahel's invloed was van veel belang. Ze leidde de opinie van haar gasten en wist hun smaak te beïnvloeden. Zij was 't, die Goethe's roem in Berlijn vestigde en een ware Goethe-cultus deed ontstaan. Tenslotte was 't dan zover: Rahel Varnhagen richt te het verzoek tot Heine om uit zijn werk voor te le zen. Hij trachtte opnieuw een rustige, onverschillige houding aan te nemen, maar zijn mondhoeken trok ken nerveus, toen hij zijn ogen over de aanwezige gasten liet gaan. Ook voelde hij opeens weer de vreem de kloppende pijn bij zijn slapen, welke hij de eerste tijd in Berlijn niet gevoeld had. Hij zag hoe een knappe man Friederike Robert iets in het oor fluisterde, wat de mooie jonge vrouw aan het lachen maakte. Vastberaden begon hij thans zijn gedicht te lezen. Friederike zou ophouden met lachen en naar hèm luisteren. „Dort oben in dem Königssaal, „Belsazar hielt sein Königsmahl. „Die Mitternacht zog naher schon; In stummer Ruh lag Babyion". Een grote kalmte kwam over klonk welluidend en zeker. hem en zijn stem „Nur oben in des Königs Schloss, „Da flackert's, da larmt des Königs Tross" Hij hield even zijn dem in, het publiek scheen echter vol aandacht te luisteren. „Die Knechte sassen in schimmernden Reih'n „Und leerten die Becher mit funkelndem Wein. „Es klirrten die Becher, es jauchzten die Knecht', „So klang es dem störrigen Könige recht. De aandacht van zijn toehoorders was zichtbaar ge spannen. Vol bezieling las hij verder: „Und der König ergriff mit frevler Hand „Einen heiligen Becher, gefüllt bis am Rand. „Und er leert ihn haftig bis af den Grund, „Und rufet laut mit schaumenden Mund: Jehovah! dir künd' ich auf ewig Hohn, „Ich bin der König vin .'Sabylon! „Doch kaum das grause Wort verklang „Dem König ward's heimlich im Busen bang „Und sieh! und sieh! an weisser Wand „Da kam's hervor, wie Menschenhand; „Und schrieb, und schrieb an weisser Wand „Buchstaben von Feuer Tenslotte klonk de laatste regel, terwijl het publiek doodstil luisterde: „Belsazar ward aber in Selbiger Nacht „Von seinen Knechten umgebracht. De doodse stilte ging over in een enthousiast applaus en iedereen scheen op hem toe te willen komen. Een gevoel van opwinding doorhuiverde hem: het was gelukt! Hij had Berlijn veroverd! Met één ge dicht! Slechts Rahel Varnhagen was rustig op haar stoel blijven zitten. Ze roerde peinzend in haar theekopje, nam rustig een slokje en merkte dan op kalme toon op: „Dat was héél goed! Zo iets hebben we sinds Goethe niet meer. gehoord." (Wordt vervolgd) Kampioen. Bij de zondag te Londen gehouden internationale vliegtuigherken- ningskampioenschappen is het team van de Koninklijke Luchtmacht kampioen gewor den. Het team, bestaande uit tweede lui tenant J. G. A. Valette, sergeant W. Kroe- se en soldaat A. J. van Niekerk, won hier mee de „Silver Hurricane Trophee" voor de hoogste score en de B.E.A. Viscount Trophee voor het hoogst geklasseerde mi litaire team. Soldaat Van Niekerk werd al gemeen kampioen met 33 van de totaal te behalen 35 punten. Hij won hiermee de Brittannia Trophee. Religieus symposion. Op 25 en 26 januari zal op „De Horst" te Driebergen een symposion worden gehouden over „re kenschap en afrekening" voor Rooms-Ka- tholieke en Protestantse jongeren. Prof. F. Haarsma van het groot-seminarium te Rij- senburg zal referen over: „de Theologi sche motivering van de dienst aan de naaste" en prof. dr. W. Banning uit Drie bergen over: „De dienst aan de naaste in de welvaartstaat". De bijeenkomst staat onder leiding van mej. C. I. Dales uit Drie- bei-gen en pater Gratianus O.C.D. uit Smakt (L.). Record. De „Sir Sefton Brancker", het vlaggeschip van de Viscount-vloot van de KLM, heeft zondag tweemaal het re cord voor de vlucht tussen Londen en Amsterdam gebroken, 's Morgens werd de vlucht in 44 minuten gemaakt, later op de dag in 42 minuten. Huwelijk. De jongste dochter van de Nederlandse ambassadeur in Oostenrijk, mej. M. F. I. Star Busmann. is zaterdag in Wenen in het huwelijk getreden met graaf F. M. Trauttmansdorff Weinsberg De plechtigheid werd door verscheidene di plomaten en de hertog von Hohenberg als vertegenwoordiger van aartshertog Otto von Habsbei-g, bijgewoond. Onderscheiding. Tot officier in de Zweedse orde van de Poolster is benoemd prof. J. Q. van Regteren Altena, directeur van het Rijksprentenkabinet van het Rijks museum in Amsterdam. ADVERTENTIE Bovendien: Lage aanschafprijs; goedkope onderdelen; 6 mnd. garantie incl. arb.loon: alle wagens 4 portieren, dus veilig. Nadere inlichtingen: GARAGE DEN HOUT MAANDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld: „A la carte", 20 uur. Concertgebouw: Bonte avond van winkeliersvereniging Am sterdamstraat, m.m.v. Maria Zamora, Ru dy Carell e.a., 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „The girl he left behind", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „April love", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De glorie van het moederschap", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „De nachten van Cabiria", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De gouden Havik", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Wenn der weisze flieder wieder blüht", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Jos. de Klerk spreekt voor de vereniging „Haerlem", 20 uur. St. Bavo: Ontspanningsavond van de Alg. Bond v. Quden v. Dagen afd. Haarlem, 20 uur. Begijnhofkapel: Evangelisatiedienst o.l.v. ds. G. Toornvliet. Onderwerp: Hoe kan ik God ontmoeten", 20 uur. DINSDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld: „A la Carte", 20 uur. Rembrandt- theater: Pauzetheater: Godfried Bomans, 12.4013.20 uur. Minerva Theater: Jan P. Strijbos vertoont zijn film: „Land en volk van het Iberische Schiereiland", 20.15 uur. Concertgebouw: Bonte avond winkeliers vereniging Amsterdamstraat, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van tekeningen en gouaches van Alechinsky, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: The girl he left behind", 14 jr., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „April love", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De glorie van het moederschap", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De nachten van Cabiria", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De gouden Havik", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The king and I", a.l., 14.15, 18.45 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Afdeling Haarlem van Ge nealogische Vereniging, H. la Gro spreekt over: „Geslachten in het Old-Ambt" en „Genealogische bronnen in het Old-Ambt", 20 uur. Boekenrode (Heemstede): D. van der Meulen over „Christendom en Islam", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6