Albert Heïjn Commandant G. J. Stap veertig jaar bij de Haarlemse brandweer 89 5 Van haspelwagen tot mistblusauto Modern winkelen in de AH-SuperMart In prijs verlaagd Burgerlijke Stand van Haarlem Maximum snelheid 70 km op Zandvoorterweg Gerepatrieerden voor Bloemendaal Bestuur en curatorium van Stichting Voortgezet Economisch Onderwijs Speelterrein op Goudsbloemplein Zandvoorts politie- inspecteur naar Curacao Acht maanden geëist wegens inbraak in Heemstede Bert Schierbeek sprak voor Haerlems Studenten Gildt „Ons kleuterhoekje" viert feest C. H. Selman 25 jaar bij het P.E.N. Mr. Sartono sprak met parlementaire fracties Eisenhower weigert inzage van defensie-rapporten Brand in Londens koelhuis twee mannen omgekomen Nasution richt „front ter bevrijding" op Amersfoortse bakkerij ontketent broodoorlog Verplicht herkenningsteken voor bromfietsen Intrekking rijbewijs en boete van 1200 gulden UIT STAD EN STREEK Q.'fti.daiftuniu Man stak knaap die sneeuw bal gooide met mes in de buik Stichting van de Arbeid besprak spoorlonen Competitiestanden in de basketbalcompetitie DONDERDAG 23 JANUARI 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bij de grote kazernehrand, die in het voorjaar van het jaar 1916 aan de Kouden- horn in Haarlem woedde, stond in de voorste rij van de samengedromde menigte crn zestienjarige knaap met intense aandacht de bedrijvigheid van de stoere brandweerlieden gade te slaan. Wat zou hij graag de helpende hand hebben rrcboden! Weinig kon deze jongeman toen vermoeden dat hij nog eens aan het hoofd zou staan van het Haarlemse brandweerkorps. Ja, hij die kazernehrand is Je hrandweerloopbaan van de heer G. J. Stap, commandant van de Haarlemse brandweereigenlijk begonnen, al duurde het toen nog twee jaar voordat hij zich nis vrijwilliger kon gaan aanmelden. Dat was op 29 januari 1918 en dat betekent dat de heer Stap op de negenentwintigste van deze maand vecitig jaar aan het Haarlemse korps verbonden zal zijn. Inderdaad", erkent de heer Stap vol mondig toen tijdens een gesprek bij hem thuis aan de Welgelegenstraat 11 te Haar lem oude herinneringen werden opge haald, „bij die kazernehrand aan de Kou- denhorn kreeg ik de smaak te pakken om hem daarna ook niet meer kwijt te raken. Ik stond er wat je noemt met mijn neus bóvenop om maar niets te missen. De brandweerlieden gebruikten primitieve handpompen. De kazerne was één vuur zee die duizenden kijkers trok. Daarna heb ik nooit meer een brand van een dergelij ke omvang meegemaakt. Het was ook de laatste keer dat de grote brandklok in de toren van de Grote Kerk geluid werd. Dat gebeurt namelijk alleen bij heel grote branden". De heer Stap, die een geboren Haar lemmer is, werd op 5 augustus 1933 be- ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDINGEN Supermals vlees Alleen vrijdag en zaterdag 24 en 25 jan. a.s. Varkenshaas 500 gram 288 Sehouderkarbenade 500 gram 168 Ribkarbonade 500 gram 188 Haaskarbonade 500 gram 208 Magererunderlappen 500 gram 218 Speciaal aanbevolen: riblappen, hamlappen, vet gemest kalfsvlees. UIT ONZE VLEESWARENAFDEUNG Ontbljtworst 200 gram 49 VEILING-VERSE GROENTEN Alleen vrijdag en zaterdag 24 en 25 jan. a.s. Witlof, eerste soort per kilo 59 Grote Jonathans per kilo 1Q9 KRUIDENIERSWAREN PRIJ5WINNER VAN DE WEEK Extra aanbieding t/m zaterdag 25 jan. 3 ZWARE STUKKEN BADZEEP voor Sperziebonen LITERblik 79 Grove rijst, papkokend 500 gr. 37 Rookworst, echte Gelderse 250 gr. zwaar 99 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Obligatie spaarsysteem GROTE HOUTSTRAAT 99 ONDERTROUWD, 22 jan.: J. N. van Ben- tem en E. G. Dijkzeul; F. B. Sep en A. O. M. Wierx; H. J. Hulsebos en M. Scharp- huis; G. Jansonius en F. J. Biemond; P. Kamp en A. E. Schaaf; K. Ket en M. C. van Dijck; J. B. Schilp en A. G. van de Weetering; P. J. Kol en J. F. H. van Noort; H. F. Hetem en A. M. van Schooten. GEHUWD, 22 jan.: F. J. Steffers en J. M. van der Lans; A. J. F. G. van der Wij den en J. A. E. Schouten; G. S. J. Herber- mann en Th. M. Chris tof fels; W. E. Hart man en J. P. Huggers; H. Scheelings en M. W. F. Vermond; D. van Stroe en H. A. Spoor; H. Beek en M. L. G. van der Bijl. BEVALLEN van een zoon 21 jan.: C. Kuulman-Koopman; 22 jan.: Th. M. de Vries-Prins; J. G. Roeland-Smolenaars. BEVALLEN van een dochter: 21 jan.: G. M. Dijt-Zethof; S. C. Hartevelt-Zoete- melk; C. M. de Haas-Klaasen; 22 jan.: F. M. Schipper-Rozenhart; K. Hilhorst- Struiksma. OVERLEDEN, 19 jan.: S. Baarda, 74 jr.. Gasthuisvest; 20 jan.: I. M. M. Stokman. ?2 u„ Oudaenstraat 38; 21 jan.: M. J. J Th. Van Liempt, 26 d., Jan Gijzenkade. vorderd tot brandmeester en op 1 april 1952 tot hoofdbrandmeester. Ingaande 1 januari 1956 nam hij het commando van de Haarlemse brandweer over van de heer H. C. Vernout, die toen eveneens een lan ge staat van dienst bij dit. korps achter de rug had. Daar de heer Stap architect van beroep is komt zijn kennis van allerlei bouwconstructies, materialen en preven tiewerk hem in het brandweervak goed te pas. Verheugend Gevraagd naar het aantal branden of brandjes waarvoor hij in de loop der jaren is uitgerukt, antwoordde de heer Stap: „Precies weet ik het niet, maar het zal wel zo tegen de duizend lopen. Dat lijkt misschien wel veel maar in vergelijking met andere grote steden is dat aantal toch verheugend laag. Wat dat betreft neemt Haarlem in de rij van gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners op het ogenblik dé eerste plaats in met het laagste aantal branden. Dat is een feit waar men heus wel een beetje trots op mag zijn". De reden er van kon de heer Stap niet nauwkeurig aangeven, maar zeer waar schijnlijk spelen daarbij plaatselijke om standigheden als weinig fabrieken en de overwegende, laagbouw een belangrijke rol. Ook de paraatheid van de brandweer ploegen van de B.B. en de Bedrijfszelfbe scherming spreekt daarbij een woordje mee. „Het Haarlemse brandweercorps telt momenteel 32 beroeps- en 122 vrijwil lige krachten. De stadsuitbreiding brengt echter met zich mee dat er ook uit breiding van het materieel zal moeten ko men wat weer vermeerderingvan het be- roepspersoneel tengevolge heeft met het oog op het onderhoudswerk. De jubilerende commandant heeft de hele evolutie van het materieel meege maakt. Hij heeft nog met de haspelwa gen gelopen die in één van die over de gehele stad verspreide spuithuisjes opge borgen waren. Volgende maand zal de Haarlemse brandweer een van die nieu we mistbluswagens krijgen, waarmee het euvel van de waterschade bij brand uit de wereld zal zijn. V erlanglijstje Overigens heeft de heer Stap nog meer op zijn verlanglijstje. Zo hoopt hij dat dit jaar nog de plannen tot uitbreiding van de kazerne gerealiseerd zullen worden. Bo ven de garages zal een aantal nieuwe slaapgelegenheden worden 'ngericht met douches alsmede een cantine. Vooral de huisvesting van het personeel in de ka zerne laat veel te wensen over. De enor me gebiedsuitbreiding van Haarlem zal het, volgens de heer Stap, noodzakelijk maken dat vroeg of laat brandweerposten in het noordelijk en oostelijk stadsgedeel te ingericht zullen moeten worden. Het toenemende verkeer in het centrum zal namelijk moeilijkheden met de rijtijden veroorzaken en dat kunnen wij natuurlijk als het om seconden gaat niet hebben. De heer Stap vertelde dat de brand weer eigenlijk van alle markten thuis moet zijn; is het niet om iemand, die na een vrolijke avond zijn huissleutel verloren blijkt te hebben, weer de toegang tot zijn woning te verschaffen dan is het wel om poes te hulp te snellen die niet uit een hoge boom durft te komen. Ook bellen er wel mensen op omdat een of meer dak pannen naar hun smaak te scheef op het dak liggen. A dviec Het is wel goed hier op te merken dat de brandweercommandant behalve zijn normale werkzaamheden bij dit korps ook nog een adviserende taak heeft bij het goedkeuren van bouwplannen, de toepas sing van de hinderwet of preventiemaat regelen bij openbare gebouwen. Voorts gaan dagelijks verscheidene uren heen met het voeren van besprekingen met personen en instanties die het oordeel van de heer Stap in zijn hoedanigheid van brandweercommandant nodig hebben. Ondanks het feit dat zijn functie bij de brandweer zoveel van zijn tijd in beslag neemt bewaart de heer Stap daaraan de prettigste herinneringen. Oók toen hij midden in de viering van zijn zilveren ju bileum als brandweerman plotseling voor een brandje werd weggeroepen. Maar dat is nu eenmaal het risico van het vak. Op donderdagmiddag 30 januari te vier uur zal ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar verbonden zal zijn aan het Haarlemse brandweerkorps, in het Haar lemse stadhuis een receptie worden ge houden. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten dat met ingang van 1 februari op de volgende wegen in de pro vincie een maximum snelheid van zeven tig kilometer per uur is toegestaan: Zandvoorterweg te Aerdenhout. het ge deelte gelegen tussen de grens met. de ge meente Zandvoort en de Koeduinweg; de Zandvoortselaan in de gemeente Zand voort, het gedeelte binnen de bebouwde kom „Bentveld"; de provinciale weg HeemstedeAalsmeerUithoorn, voor zo ver gelegen binnen de bebouwde kommen Hoofddorp en de Aalsmeerderbuurl, met uitzondering van de parallelwegen; de provinciale weg in Aalsmeer, Nieuwor- Amstel en Ouder-Amstel. Naar aanleiding van de oproep van de minister van Maatschappelijk Werk, me juffrouw dr. M. Klompé, heeft het gemeen tebestuur van Bloemendaal de gelegen heid opengesteld zich aan te melden voor huisvesting van gerepatrieerden, hetzij bij particulieren of in de kleine pensions. Men kan zich hiervoor opgeven bij de afdeling huisvesting ter gemeentesecretarie, Bloe- mendaalseweg 188, Overveen. tel. 52756. Naar de stichting voor Voortgezet Eco nomisch Onderwijs ons mededeelt is het algemeen bestuur als volgt samengesteld: Mr. L. van Nouhuys, voorzitter, direc teur Droste's Cacao- en Chocoladefabrie ken n.v.; mr. A. G. de Blécourt. secretaris, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, Nassauplein 4-6, Haarlem, tel. 15254, D. J. E. Swens, penningmeester, directeur n.v. Zeepfabriek Het Klaverblad; J. Goosens. penningmeester van de H.H.V.; W. B. Rey- nen, oud-secretaris van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel; P. C André de la Porte, directeur n.v. P. C. André de la Porte; L. A. Bakker, firma H. Bakkenist, Spits en Co, accountants; J. Clausing, administrateur-procuratiehouder van de Werf Conrad en Stork Hijsen n.v.; Dr. G. J. Dieperink, rector eerste Christe lijk Lyceum; Dr. G. A. Duckik, oud-direc teur tweede HBS-A met vijfjarige cursus (Tweede O.H.S.); Drs. E van Meir, rector Kennemer Lyceum te Overveen; E. B. Moolenaars, secretaris van de vereniging van oud-Leerlingen der Haarlemse Hogere Handelsschool (HBS-A) de „H.H.V.", ad ministratief hoofdambtenaar in algemene dienst der provinciale griffie van Noord holland en R. Prosée. directeur HBS-A. Het dagelijks bestuur wordt gevormd dooi de v\if eerstgenoemde leden. Het curatorium van de stichting wordt gevormd door de heren: Mr. A. Bruch Haarlem, voorzitter; drs. W. L. Beijnes. Aerdenhout; D. J. A. Geluk, Haarlem; ir. C. H. Holgen, Bloemendaal: B. G. Kern kamp. Groningen: prof. dr J. L. Mey, Gro ningen: P. W. Peereboom. Haarlem: prof. dr. H. J. v. d Schroeff. Aerdenhout; dr. W. Sleumer Tzn.. Amsterdam en Ch. E. Visser. Santpoort. Het secretariaat van het curatorium wordt waargenomen door de heer J. Clau sing. Middenlaan 50. Haarlem. Door het terugtreden van de heren prof. dr. P. KuTn en pi-of. dr. E. de Roos zal nog in deze vacatures moeten worden voorzien. B. en W. van Bloemendaal hebben be sloten op het Goudsbloemplein te Aerden hout een gedeelte van het plantsoen te reserveren als speelterrein voor kleine kinderen, aangezien er aan een dergelijke speelplaats in deze buurt dringend behoef te bestaat. Ten behoeve van de ouders zullen er ook enige eenvoudige banken ge plaatst worden. Men hoopt dez speelplaats deze zomer nog in gebruik te kunnen nemen. Indien deze proef slaagt, zal er naar meer speelgelegenheid voor de Aer- denhoutse jeugd worden uitgezien. Inspecteur C. van Buren van het Zand- voortse politiecorps heeft een benoeming aanvaard tot inspecteur van politie in de Nederlandse Antillen met standplaats Wil lemstad op Curaqao. De heer Van Buren zal op 13 maart per boot naar zijn nieuwe standplaats ver trekken. Zijn echtgenote en vijf kinderen volgen een maand later. Naar de heer Van Buren ons mededeelde betreft deze mutatie een detachering zon der ontslagneming bij het Zandvoortse politiecorps." Hij kan bij dit korps weer terugkeren na afloop van zijn vijfjang contract, dat hij voor de Nederlandse An tillen heeft aangegaan. Haarlemse rechtbank Acht maanden gevangenisstraf met af trek eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen tegen een 29-jarige chauffeur uit Heemstede, die op zaterdag 21 december in een woning aan het Wilhelminaplein in Heemstede zou hebben ingebroken en daar geld, een stof zuiger, een radio met pick-up-combina- tie en een leren jas zou hebben weggeno men. Een 37-jarige Haarlemse granietma ker zou hem hiertoe een suggestie heb ben gegeven. Tegen deze laatste eiste de officier zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij achtte uitlokking van de medeplichtigheid en heling bewezen. Fototoestel moest dief ontmaskeren Een veertigjarige timmerman uit Hille- gom had zich voor de rechtbank te ver antwoorden, omdat hij in de periode van 1952 tot '57 een aantal geldsbedragen zou hebben weggenomen ten nadele van de plaatselijke afdeling van een vakbewe ging. De officier eiste een jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk, drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. De verdediger, mr. M. B. Cohen, vond het uitbrengen van een psychiatrisch rap port gewenst. Overigens zag hij het liefst een gecombineerde straf opgelegd, zodat het gezin van verdachte niet in moeilijk heden zal komen en deze zelf zo spoedig mogelijk met de terugbetaling van het ge- stolene kan beginnen. De rechtbank zal in deze zaken op 6 februari om half tien von nis wijzen. „De verbergende en onthullende kracht van de taal De schrijver Bert Schierbeek sprak woensdagavond voor leden van het Haer lems Studenten Gildt over „De verbergen de en onthullende kracht, van de taal", een beginselverklaring welke binnenkort in de Kroniek van Kunst en Kuituur zal ver schijnen, van welk blad de schrijver on langs medewerker is geworden. De avond was een onderdeel van de negentiende diesviering en werd gehouden in de Socië teit aan de Kenaustraat. De thans 40-iarige auteur van onder andere „Het bloed stroomt door", „Het boek ik", „De andere namen", „De derde persoon" en het onlangs verschenen „De gestalte der stem" sprak allereerst over „de dodende vorm, die leegloopt onder het gebruik der mensen. Waar de dingen vast liggen zei hij begint voor de dichter juist het mysterie. Voor hem is de totali teit ondeelbaar en dus niet aanvaardbaar als een schema van gevormde vormen. Omdat de kwaliteit één en ondeelbaar is, kan alles daarin ook vergelijkbaar zijn met alles. In een wereld, die is vastgelegd in be grippen en organisaties is de dichter dus een slachtoffer. Hij is de dupe, maar vindt dat niet erg.- want daardoor worden hem wegen geopend tot de werelden die hij vermoedt. Hij krijgt door vereenzelviging deel aan de dingen. De taal is er voor die dichter om de samengesteldheid der reali teit in zijn greep te krijgen. Woorden heb ben immers aldus Schierbeek geen vaste inhoud, zij suggereren. De dichter is het niet om woordkunst te doen maar slechts om de kunst de taal te gebruiken, dat daarbinnen een illusie gebouwd wordt die zo werkelijk is, dat de lezer er zich niet aan onttrekken kan. „Geen iotempalen maar wél een rieuwe mythe" is zulk schrijven, zei Schierbeek, die daarna eigen werk voorlas. De oudercommissie van de Hervormde kleuterschool „Ons kleuterhoekje" aan de Burgwal in Haarlem bestond op 19 januari vijf jaar. Gedurende haar bestaan heeft de ouder commissie voor de school veel tot stand gebracht. Zij ondervond daarbij veel medewerking van de ouders. Üit het schoolfonds werd een groot aantal aan vullende leermiddelen en een hoogtezon aangeschaft. Verder organiseerde de oudercommissie bazaars en kienavonden ten bate van het schoolfonds. Ter gelegenheid van het eerste lustrum worden op zaterdag 25 januari in het ge bouw van de C.J.M.V. aan de Lange Mar- garethastraat feestelijke bijeenkomsten gehouden. Des middags Ireedt voor de kinderen het gezelschap van Gerry Mon- tagne op met goochelen en een poppen kast. Voor de ouders zal het toneelgezel schap van het G.E.B. des avonds een blij spel opvoeren. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum bij het P.E.N. te Bloemendaal, is de heer C. H. Selman, otuyvesantstraat 42, in Haarlem, werkzaam als commies-C. bij het bureau Correspondentie van genoemd bedrijf, woensdagmorgen door de directie ontvangen. De directeur, ir. J. den Boes- terd, feliciteerde de jubilaris en overhan digde hem tevens een gratificatie. Van het Provinciaal bestuur kreeg de heer Sel man een bloemenhulde. Daarna werd de jubilaris op het bureau Corresponden tie gehuldigd en ondermeer toegesproken door zijn chef. de heer J. P. J Stenger. Des middags recipieerde de heer Selman in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. waar de heer F. C. Hage na mens het jubileumfonds van het P.E.N het woord heeft gevoerd. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL. BEVALLEN: E. Ch. van der Have— Schultz van Haegen. z. OVERLEDEN: H. W. Rem, 67 j.; mevr. N. AlleijnFraaij, 75 j.; H. van Tol, 43 j.; wed. G. BredenhorstSchuitefnaker. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE. ONDERTROUWD: A. C. Roozekrans en P. van Zij verden; R D. Koster en M. Din ning. GEHUWD: A. W. Verheijden en A. de Jong; P. J. Kamerik en E. R. Hellendoorn. GEBOREN: Franciscus Cornelis Maria, z. v. P. Caspers er H. W. J. Hogervorst; Maria Wilhelmina Bernardina. d. v. H. L. Rikkers en E. M. Selhorst; Lucas. z. v. G. C. W. ter Braake er A. J. Zijta; Angeline. d. v. A. C. Biesot en W. Smit. OVERLEDEN: P. van Buuren, 81 j.; J. Sloof, 70 j.mej. K. B. Cassee. 77 j.; E. Aartse, 45 j.; P. J. Vos, 63 j. De oproep om te „voorkomen, dat Indo nesië een Russische satelliet zal worden", welke van de gouverneur van de Bank In donesia, Sjafruddin Prawiranegara is uit gegaan, zal door de regering worden be studeerd en naar waarde worden geschat Dit verklaarde de minister van Voorlich ting, Sudibjo, na afloop van een kabinets vergadering. welke zeven uur heeft ge duurd. Eerst in de vroege ochtenduren WASHINGTON, (UP) President Eisenhower heeft geweigerd, het zoge naamde „Gaither rapport" inzake de stand van de Amerikaanse defensie ter in zage te geven aan de commissie uit de Se naat, die zich met de paraatheid dei- strijdkrachten bezighoudt, zo heeft de de mocratische fractieleider in de Senaat, Johnson, verklaard. Johnson, die voorzit ter is van de commissie, maakte een brief van Eisenhower openbaar, waarin deze weigert zowel het Gaither-rapport als het Killian-rapport aan de commissie af te staan of voor publicatie vrij te geven. Eisenhower beroept er zich daarbij op, dat de documenten in handen zijn van de „nationale veiligheidsraad", en dat docu menten voor dat orgaan nog nooit gepu bliceerd zijn. In deze „zeer geheime" ver slagen over de stand van de Amerikaanse defensie, wnrdt ernstige kritiek op de re gering geleverd. LONDEN, (Reuter) Bij een grote brand in een Londens koelhuis, behorend bij de Snithfield-vleesmarkt, zijn van ochtend twee brandweerlieden om het leven gekomen en een twaalftal door de grote hitte en rookontwikkeling bedwelmd geraakt. Ruim honderd man bestreden het vuur met twintig motorspuiten. Vier am- bulanceagens waren ter plaatse. Men schat dat er voor een twee en half miljoen gulden schade is aangericht. De brand is ontstaan in de kelders, waar in nauwe gangen talloze kalkoenen en ander gevogelte bewaard werden. Men liet de brandweerlieden aanvankelijk met rookmaskers aan touwen naar beneden zakken, maar toen verscheidenen bewus teloos weer opgehesen moesten worden, nam men maatregelen om de gehele kelderverdieping onder water te zetten. De kelder leek een „brandend fornuis". DJAKARTA (ANP) De clief-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor A. H. Nasution, heeft vandaag alle regionale militaire commandanten opgedragen in hun gebied een „nationaal front voor de bevrijding van West-Irian" te vormen. De legerwoordvoerder te Djakarta, die dit mededeelde, zeide. dat deze fronten het initiatief zullen moeten nemen voor het voeren van massa-acties door de functio- nale groepen, en dat zij zullen zijn gericht op coördinatie van de in de gemeenschap levende wens tot bevrijding van West- Irian (Westelijk Nieuw-Guinea). Kortgeleden heeft Nasution een verbod ingesteld op hef oprichten van West-Irian- organisaties door de bevolking buiten de „nationale fronten". Intussen is Nasution vandaag, een dag later dan hij oorspronkelijk van plan was, naar Sumatra vertrokken. Hij zal Medan. Atjeh. en ook Tapanuli in Noord-Sumatra bezoeken. De woordvoerder zeide niet te weten of de chef-staf ook naar Midden- en Zuid-Sumatra zal gaan. (Van onze correspondent in Amersfoort) Maandag zal de prijs van het wittebrood bij diverse bakkers :n Amersfoort en Soest vijf cent in prijs verlaagd worden. Deze maatregel slaat op het brood, dat door de Amersfoortse Broodfabriek aan kleinere bakkerijen wordt geleverd, (deze A.B.F. heeft 70 a 80 percent van de brooddistri butie in deze streek jnder haar beheer). Wat de andere bakkers zullen doen is nog niet bekend. De A.B.F. heeft deze maatregel geno men om daarmee de concurrentiemotho- den van De Graaf's bakkerijen in Bun schoten te bestrijden, die zoals men in Amersfoort beweert hoge kortingen geeft aan wederverkopers van gesneden wit-brood. De strijd tussen deze broodfa brikanten woedt al enige tijd en is thans uitgelopen op een broodoorlog, waarbij de A.B.F. met haar vijf centverlaging aan het groejende gebied, yaa .het Bunsphoter bedrijf een halt wil toeroepen. De woord voerder-van de A.B.F., deelde ops -mede dat op een bijeenkomst van afnemers de directie van de A.B.F. dit besluit had mee gedeeld. De heer De Graaf in Bunschoten, enige jaren geleden nog ngenaar van een klei ne bakkerij, thans ondernemer van een groot bedrijf, verklaarde „niet koud of warm te worden" van deze broodoorlog. „Mijn bedrijf levert irood door geheel Nederland. Wij exporteren zelfs naar Bel gië en West-Duitsland „Onze omzet in Amersfoort is slechts een paar procent van onze totaalomzet. Wij verkopen niet aan particulieren, doch aan bakkers zaken en levensmiddelenbedrijven. Te ho ge kortingen geven en zelfs gratis brood verstrekken, zoals men in Amersfoort zegt doen wij niet. Als de omzet van de A.F.B terugloopt, is dat uiteraard niet onze schuld," aldus de heer De Graaf. Hij voegde er aan toe: het is alleen jammer dat door deze strijd de kleine bakkers in de knel komen. Binnen afzienbare tijd zullen bromfiet sen dienen te worden uitgerust met een geel herkenningsbordje, dat aan de voor zijde- moet worden bevestigd. Deze maat regel, die thans nog in voorbereiding is. wordt getroffen om het tegemoetkomende verkeer het onderscheid tussen bromfiet sen en normale fietsen duidelijk te maken. Eveneens is in voorbereiding, zo verna men wij van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, een verbodsbepaling voor het vervaardigen van bromfietsen, die harder dan 40 kilometer kunnen rijden. Krachtig vonnis tegen wegpiraat De kantonrechter te 's Hertogenbosch heeft een geldboete van 1.200 gulden en twee jaar intrekking van het rijbewijs op gelegd aan de koopman D. S. uit Berlicum die op 17 oktober 1957 met zijn auto van Heesch naar Berlicum reed en zicb op de rijksweg Nijmegen's Hertogenbosch aan ernstige overtredingen van het wegenver keersreglement schuldig maakte. Twee patrouillerende wachtmeesters van de rijkspolitie zagen die avond, dat 't achterlicht van de auto van S. niet brand de. Zij wilden S. inhalen om hem te waar schuwen. S. drukte de inhalende auto zo danig naar links, dat deze tot op het lin kerrijwielpad moest uitwijken. Toen de politiemannen opnieuw pogingen onder namen voerde S. tot tweemaal toe zijn snelheid tot rond 140 kilometer per uur op en tenslotte haalde hij een andere auto aan de rechterzijde in, waarbij hij geheel op de berm ging rijden. Bij zijn huis in Berlicum haalden de politiemannen hem in, waar hij verklaarde, dat het hem prik kelde wanneer anderen hem wilden in halen. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie noemde S. een afschrikwekkend voorbeeld voor alle automobilisten en eiste wegens het kapotte achterlicht 15, sub sidiair drie dagen, en voor de vier andere vergrijpen viermaal 300 boete, sub. vier maal 60 dagen hechtenis, en twee jaar in trekking van net rijbewijs, met welke eis de kantonrechtei zich akkoord ver klaarde. Nieuws in het kort Haarlems Sportraad. Hedenavond houdt de commissie ontwikkeling uit de Haarlemse Sportraad een bijeenkomst in restaurant Brinkmann, waarop de heer J. van Leeuwen uit Amsterdam zal spreken over het nut van de verenigingstechniek. Plantsoen Donkerelaan. De afdeling plantsoenen van de dienst van Publieke Werken te Bloemendaal heeft een begin gemaakt met de aanleg van een plantsoen voor de veertien woningwetwoningen van de Christelijke Woningbouwvereniging aan de Donkerlaan. Korpschef Haarlemmermeer. Maan dagmiddag 3 februari wordt in het raad huis te Hoofddorp een bijeenkomst gehou den, waarop mr. C. Barends, met ingang van 1 februari benoemd tot hoofdinspec teur-korpschef van gemeentepolitie van Haarlemmermeer, als zodanig zal worden geïstalleerd. K.A.B.-Heemstede. De afdeling Heem stede van de Katholieke Arbeiders Be weging houdt haar jaarvergadering op dinsdag 28 januari in gebouw „Nieuw Ber kenrode" aan de Herenweg. Aan de orde komen de jaarverslagen van sekretaris en penningmeester en een bespreking van het bestuursbeleid. Verder zal een nieuwe af delingsvoorzitter moeten worden gekozen. Aan de beurt van periodiek aftreden zijn de heren G. W. Krouwels, G. Kuipers, G. M. Wellenberg en G. J. Willemse. Onderscheiding. Het lid der Tweede Kamer mr. P. A. Blaisse is benoemd tot commandeur in de Kroonorde van België. Mr. Blaisse heeft in de eerste jaren na de oorlog als hoofdambtenaar van het mi nisterie van Economische Zaken aan de vele besprekingen over de verwezenlijking van de Benelux-Unie deelgenomen. Hij is de deskundige van de Katholieke Volks partij in de Tweede Kamer op het gebied van Benelux cn Europese integratie. ADVERTENTIE GISPEN DEALER: Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Op schandelijke wijze is gisteravond in Amsterdam een ongeveer 25-jarige onbe kende man opgetreden tegen een 14-jarige scholier, toen deze een hem overigens missende sneeuwbal nawierp. Hij keerde zich woedend om en vroeg wie van de jongens de bal had gegooid. Toen de scho lier zei: „ik" stak de man de jongen met een mes in de buik. waarna hij hard weg liep. De jongen is in een ziekenhuis opge nomen. Vanmorgen was zijn toestand gunstig. De jongens wajen aan de Amstel bij de Nieuwe Kerkstraat aan hett sneeuwballen gooien. De man had hen gewaarschuwd niet te gooien, maar de knapen hadden zich daar niet aan gestoord. Gistermiddag is in Den Haag in de loon- commissie van de Stichting van de Ar beid gesproken over de spoorwegionen. Het overleg, dat nog niet is afgerond tot een advies, zal worden voortgezet. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in november meegedeeld dat hij het standpunt inneemt, dat een herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden waarbij loon- en arbeidsvoorwaarden van 't spoor wegpersoneel geregeld zijn, vóór de af loop van de geldigheidsduur van de hui dige dienstvoorwaarden (30 juni 1958) niet in overweging kan worden genomen. Dit had bij de bonden van vervoerspersoneel ontstemming gewekt, welke in verschillen de moties van afkeuring tot uitdrukking werd gebracht. Het wachten is thans op het advies, dat de 'ooncommissie van de Stichting van de Arbeid zal uitbrengen. Nu een begin is gemaakt met de laatste (derde) speelperiode in de basketbalcompe titie. kunnen wij de bijgewerkte standen tot. en met de tweede periode laten volgen. Deze standen luiden: Dames: Distr. Eerste klasse: HOC Antilopen White Stars Te Werve Vodo SC 6—12 8—12 8—8 7—6 7—4 The Typhoons 80 Overgangsklasse: White Stars II 7—12 Z B V S 7—12 SC Haarlem 710 H O C II 7—8 Schot. Giants 78 Antilopen II 84 Rapiditas '31 72 I H J 8—2 Tweede klasse: Heren: Overgangsklasse A: R O V S 6—10 Vodo S C 6—8 Rode Duivels 66 Punch II 46 Snelwiek 76 U S V 6—2 The Arrows II 72 Overgangsklasse B: S C Haarlem 6—12 White Stars Argus II 7—12 6—10 7—8 6—4 6—2 7—2 7—2 Antilopen III H O C III Excercitia SC Haarl. II Aurora The Typh. II Rapiditas II R C H 7—12 7—8 7—8 7—8 7—8 7—6 7—4 7—2 Derde klasse: The Typh. III 8—12 I H J II H O C IV H C K R C H II White St. Ill Antilopen IV SC Haarl. III 8—10 8—10 4—8 8—8 4—4 9—4 9—2 HOC Te Werve I H J Deco Aurora Tweede klasse: The Typh. II 8—16 Antilopen II 8—14 Rapiditas '31 88 H O C II 8—8 Flamingo's II 88 SC Haarl. II 8—6 I H J II 8—6 White Stars II 8—4 Z B V S II 8—2 Derde klasse A: Antilopen III 612 The Typh. III 6—6 Aurora II 66 I H J III 6—6 Wh. Stars IV 4—4 Rapiditas II 42 H O C III 6—2 Derde klasse B: Exercitia 714 Wh. Stars III 7—12 The Typh. IV 7—6 Schot. Giants 34 SC Haarl. III 7—2 H C K 7—0 H O C IV 0—0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9