Voorlopig programma van Holland Festival 1958 KOFFIE HUG DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs - toch een maand durend - Opera van Schönberg Anne Frankprijzen voor 1957 toegekend A an Harry Mulisch en Cees Nooteboom Sneeuw en gladde wegen in Bloemendaal Vil ar komt weer A mateurtoneel Sfeer in spel van „Postaal Genoegen" Fries toneel „De Stikelbaerch" COFFEINEVRIJE v w"a UIT STAD EN STREEK Brandweerkazerne in Lisse officieel geopend Twee Hillegommers zouden 7000 bollen gestolen hebben Bosvogels lijden honger Elfjarige jongen na val in De Zilk ernstig gewond Twee concerten van „Excelsior" in Hoofddorp HILLEGOM Uitvoering door de Hillegomse Harmonie BENNEBROEK ZANDVOORT V erenigingskalender voor Zandvoort Prijsverhoging van gas en water in ZandVoort Meer loketruimte in het postkantoor te Zandvoort Spaanse avond in „Ons Gebouw" te Zandvoort VRIJDAG 24 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ondanks de bestedingsbeperking tot uiting komend in vermindering van de subsidies van Amsterdam en Den Haag van 115.000.— tot 100.000 per stad zal het Holland Festival in 1958 een maand duren. Het aanvankelijk overwogen voor nemen om de manifestaties in een periode van drie weken samen te vatten heeft men laten varen, omdat hieruit geen werkelijke besparing van kosten zou voortvloeien. Bovendien is inkrimping zeer moeilijk als gevolg van de zalennood. Weliswaar zijn er de komende zomer Iets minder uitvoe ringen dan in vorige festivals, maar de opzet is in grote lijnen dezelfde. Er i; vooral bezuinigd op het aantal orkest concerten, die trouwens niet tot de meest bezochte gebeurtenissen behoorden. Niet onvermeld mag blijven, ^dat het Holland Festival 1957 geen tekort'heeft opgeleverd. De openingsvoorstelling wordt gegeven door de Nederlandse Opera, die in Am sterdam de eerste uitvoering verzorgt van .Frangois Villon" van Sem Dresden, een nagelaten werk van deze op hoge leeftijd in 1957 overleden componist,/ dat door jan Mul geïnstrumenteerd zal worden. Met de regie wordt Wolf Dieter Ludwig en met de muzikale leiding Alfred Eichmann be last. Na de pauze staat het ballet „De driekante steek" op muziek van De Falla op het programma, waaraan enige buiten landse solisten zullen meewerken. Verder levert de Nederlandse Opera als bij drage een nieuwe montering van „Een gemaskerd bal" van Verdi onder leiding van Francesco Molinari Pradelli, mogelijk geënscèneerd door Herbert Graf, waarin Gré Brouwenstijn en Eugenia Ratti met Scipio Colombo de hoofdrollen vervullen. In tal van Nederlandse steden, waar de accommodatie dit toelaat, komt bovendien (met Arrigo Guarnieri aan de lessenaar) „De Barbier van Sevilla" van Rossini tot uitvoering. Door een voor deze gelegenheid gevormd ensemble, de Holland Festival Opera, worden twee werken van Arnold Schön berg voor het eerst in Nederland op de planken gebracht, te weten het mono drama „Verwachting" (met de Hamburgse zangeres Hilde Pilarczyk) en „Van vandaag op morgen". Dit laatste was zijn eerste werk de twaaltoonstechniek. Medewerking verleent het Residentie-Orkest, dat door Hans Rosbaud gedirigeerd wordt. De „Deutsche Oper am Rhein" uit Düssel- dorf komt naar ons land met „Ariadne op Naxos" van Richard Strauss en „De zaak Makropoulos" van Janatsjek, van wie eerder „Jenufa" en „Uit een dodenhuis" op de programma's van het Holland Festi val hebben gestaan. De artistieke leiding van het Holland Festival rekent het zich tot een plicht het publiek de mogelijkheid te bieden kennis te maken met „moderne" of „experimen tele" werken, die normaliter niet op de programma's voorkomen. Zo zal Hans Rosbaud ook werk van Schönberg laten uitvoeren door het Concertgebouw-Orkest, dat-op het andere der. twee te geven coxw certen onder leiding van Eduard van Beinum zal staan. Het R'ésideiïtïé-örResf speelt drie keer in Scheveningen en een keer in Amsterdam, achtereenvolgens on der leiding van Carlo Maria Giulini. Erich Leinsdorf en Willem van Otterloo, met Eugenia Ratti en Theo Olof als solisten, flet radio-Filharmonisch Orkest wordt in het komende Holland Festival door Bernard Haitink en Lorin Maazel gedirigeerd. Eduard Flipse zal met het Rotterdams Philharmonisch Orkest de Tweede Sym fonie van Mahler ten gehore brengen. Op muzikaal gebied moeten verder wor den genoemd de traditionele uitvoering van de Hoogmis van Bach in Naarden, van het Dettinger Te Deum van Handel in Gouda, tjvee concerten door het Nederlands Ka- ADVERTENTIE Voer uw hond het beste wat er is. Geef hem Bonzo. Hij glanst u dan tegen! 70 cent per pak. Daartoe in staat gesteld door een schen king, hem aangeboden door bemiddeling van de „Netherlands-America Foundation" in New York, heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de Anne Frankprijzen 1957 toegekend aan de letterkundigen Harry Mulisch en Cees Nooteboom, dit op advies van een door hem benoemde jury, bestaande uit mevrouw Emmy van Lokhorst, voorzitster, mej. S. F. Witstein en Adriaan van dei- Veen, leden. In Bloemendaal zijn donderdag, tenge volge van de gladheid twee ongelukjes ge beurd, waarbij motorvoertuigen betrokken waren. Op het kruispunt van de Duinlustpark- weg, Pinellaan en de Van Reewijcklaan, is een personenauto, die voorrang wilde ?even, door de gladheid weggegleden en tegen een bestelwagen gebotst. Er was slechts geringe materiële schade. Op de boek van de Iepenlaan en de Kleverlaan deed zich een soortgelijk geval voor. Het betrof een personenwagen en een vracht wagen die, eveneens door de gladheid van de weg, met elkaar in botsing kwamen. Ook hier slechts geringe materiële scha de. Bij de twee botsingen deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De wegen waren donderdagavond zo glad geworden, dat de zandstrooier in actie moest komen. Voor de jeugd heeft de sneeuw ook nog een prettige kant. Indien het weer, zoals het nu is, nog een tijdje blijft voortduren, zal er vermoedelijk tijdens het weekeinde °P het Kopje gesleed kunnen worden. merorkest onder leiding van Szymon Gold berg met Elisabeth Schwarzkopf en Rudolf Firkusny als solisten, het optreden van het Hongaars Strijkkwartet met de eerste drie kwartetten van Bartók, het optreden van het Amsterdams Kamermuziekgezelschap (met onder meer Octet van Badings) en het Nationaal Jeugdorkest. Ook zal er een con cert van „elektronische muziek" plaats hebben. Hierbij komen dan nog tal van plaatselijke evenementen: het principe van de cultuurspreiding, van overheidswege zozeer gewenst, wordt gehandhaafd, al zal men op dit gebied eveneens enige beper king in acht nemen. Voor de dansliefhebbers komen het Ame rican Ballet Theatre en het Ballet van de Nationale Opera uit Belgrado, elk met twee progamma's. De Joegoslaven zullen onder meer „De wonderbaarlijke mandarijn" op muziek van Bartók laten zien. Ook het Ne derlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell neemt met bijzondere premières aan het Holland Festival deel. Zoals reeds is bericht wordt gehoopt wederom tot een gezamenlijke Nederlandse toneelmani festatie te komen. Men streeft naar het realiseren van de plannen tot opvoering van het oud-Indische drama „Cakuntala" van Kalidasa in de vertaling van Bert Voeten en onder regie van Cees Laseur, waarbij echter nog enkele financiële problemen overwonnen moeten worden. Uit Parijs komt het Tréatre National Populaire van Jean Vilar, onder meer met „Hendrik de Vierde" van Pirandello, benevens de Stu dio des Champs Elvsées met „Fin de par- tie" van Samuel Beckett, met de regisseur Roger Blin in de hoofdrol, uit Wenen het Burgtheater met „Olympia" van Franz Molnar in een „ster"-bezetting. Zoals steeds zullen er op alle gebieden manifestaties worden gehouden ten behoeve van de cate gorie, die men de financieel minder draag- krachtigen noemt. Zoals men reeds weet is ook het Internationaal Orgelconcours te Haarlem wederom in het Holland Festival opgenomen. De voorstellingen van de toneelvereni ging „Postaal Genoegen" behoren nimmer tot de onaanzienlijke. Donderdagavond kon men in de Stadsschouwburg vaststellen, dat de vereniging beslist een bloeiend leven leidt. Er is een vaste kern van spe lers, waaromheen zich een groep nog niet geroutineerde krachten heeft geformeerd, die gaandeweg begrip voor het werk op de planken krijgen Regisseur Hein Kra- neveld leidt dit troepje met vaste hand. Een afspiegeling van zijn overwogen regie mag de voorstelling heten, die ditmaal van Somerset Maugham's „Land van belofte" werd aangericht. Hel is een sterk speel stuk. Achter de uiterlijke opwinding rond .de levenservaringen van de vereenzaamde Norah Marsh, die een ruwe bónk van één kerel trouwt om met hem een bestaan te beginnen, dat zij schijnbaar nooit aan zal kunnen, leven nobele gevoelens en vooral: onversaagdheid, moed. levensdurf. Zij komen voort uit dezelfde trots, die Norah Marsh zo ongeschikt lijkt te maken voor het leven van de pionier in Canada. Het stuk wekt sterke associaties met de pro blematiek van Nederlandse emigranten. Wel heeft het naar milieu een wat over dreven Engels aanzien, maar naar wezen raakt het de mens. ongeacht zijn nationa liteit. Daarom werkt het op de verbeelding van spelers en publiek. Een betere keuze had men niet kunnen maken. En ook naar verhouding tot de speel- sterkte was de keus van dit stuk goed. De hoofdvertolkers, Tiny van Koningshoven en Jan Serné vertegenwoordigden ieder het juiste type voor hun rol. Zij kwamen nog niet aan het karakter toe in die zin, dat zij de sterke dynamiek voelbaar kon den maken, die de strijd tussen hun natu ren tot zo'n boeiende aangelegenheid maakt. Wel kwam de aanzet daartoe over het voetlicht en dat was al heel verdien stelijk, want daarmee was er sfeer. Mak kelijk hadden zij het niet, want enige zelf werkzaamheid ging van het publiek niet uit. De zaal zocht het vooral in het komi sche. Dat is een handicap van belang voor de opbouw van een rol. Hetty van Blitters- wijk leek mij nog het meest opgewassen tegen die belemmering. Zij speelde haar jaloerse en verharde Gertrud mooi uit. De vele bijrollen bleken met zorg voorbe- bereid. Ina van Huis viel op door haar rake intonatie, Wim Franse door de op de sfeer gerichte eenvoud van zijn verschij ning, Piet Wassink door zijn hartelijk medeleven. Ik zal meer namen niet noe men. Duidelijk zij, dat de voorstelling een eer bevredigende indruk achterliet. P. W. Franse De leden van de Friese vereniging „Gys- bert Japicx" hebben een vrolijke avond beleefd met de capriolen van een „stekel varken", een „stikelbaerch", zoals zo'n beest in het Fries heet. Het ging in dit geval om een stekelvarken in overdrachte lijke zin, te weten de hoofdpersoon in het blijspel van R. W. Canne „De Stikelbaerch" dat door de toneelgroep van de Haagse zustervereniging „Sljucht en Rjucht" in gebouw St. Bavo voor de Haarlemse Frie zinnen en Friezen ten tonele werd gevoerd. Met het stekelvarken wordt een oom be doeld, die zichzelf uitnodigt voor logeer partijtjes bij familieleden. Hij is een zelf ingenomen man, die alles beter weet, altijd het gelijk aan zijn kant meent te hebben, iedereen tegen zich in het harnas jaagt en wat voor de familieleden, die hij met zijn bezoek „vereert" het ergste is maar geen eind aan zijn logeerpartij wil maken. De activiteiten van deze man en de reacties daarop van zijn omgeving lever den de auteur ruim voldoende stof voor een reeks vrolijke situaties en de Haagse dames en heren hebben er voor gezorgd, dat deze goed tot hun recht kwamen. De uitblinker in dit gezelschap was de heer I. Wiersma, die een kostelijke „stikel baerch" op de planken zette. De anderen leverden goed tegenspel, in het bijzonder de heer B. Bos als de tot wanhoop ge brachte gastheer. ADVERTENTIE SPAART HART EN ZENUWEN in prijs verlaagd wo r Nieuws in het kort Afvoer huisvuil. Ten behoeve van het graven van een sleuf in het oude stortter- rein op het toekomstige Burgemeester Reinaldapark voor het storten van huis vuil bij ijsgang in de waterwegen stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een krediet van 5.000 beschikbaar te stellen. In het algemeen wordt huisvuil per schip afgevoerd naar Broek in Water land. Mocht deze wijze van afvoer niet uitvoerbaar zijn da» wil het gemeentebe stuur het huisvuil naar het Burgemeester Reinaldapark vervoeren. Gezinszorg. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor de aan de instellingen voor gezinszorg toegekende subsidie voor 1956 te verhogen van 26.675 tot 33.933; de aan instellingen voor ge zinshulp toegekende subsidie voor 1956 te verhogen van 32.000 tot 32.613 en de voor 1956 toegekende subsidie ten behoe ve van de gezinshulp voor de chronische zieken en ouden van dagen te verhogen van 8.500 tot 16.653. Lisse is een moderne brandweerkazer ne rijker geworden. Nadat reeds in 1954 plannen werden gemaakt kreeg men en kele maanden geleden de vergunning en kon het bedrijf van Openbare Werken in Lisse zijn gang gaan. Het gebouw van Openbare Werken aan de Gladiolenstraat werd geheel verbouwd en donderdag avond kon de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, de kazerne officieel in gebruik stellen. Men kent het voormalige gebouw van Openbare Werken niet meer terug. Ér zijn drie grote voordeuren in gekomen, waar door het in- en uitrijden zeer snel kan ge schieden. Er kwam verder een comman dopost, een toiletgroep met wasbakken, een spoelgoot voor de slangen met een drooginrichting, terwijl de bergzolder werd herschapen in een groot theorielo kaal, waar ook de B.B. gastvrijheid zal ge nieten. De verwarming, die tot voor kort zeer onvoldoende was, is nu prima: een centrale verwarmingsketel zorgt er voor, dat er in het gehele gebouw een behage- lijke temperatuur heerst. Verschillende raadsleden en wethouder Mesman, het complete brandweerkorps en diverse an dere belangstellenden waren aanwezig, toen de. ..Commandant van de brandweer, de heer J. P. C. van der Drift, het gebouw met een enkel woord aan het gemeente bestuur overdroeg. De burgemeester ging de gang van zaken even'na en zei er van overtuigd te zijn, dat de Lissese brand weerkorps er een goed gebruik van zal maken. Hij droeg het gebouw vervolgens op zijn beurt weer over aan de brandweer. De heer C. A. J. Godthelp, instructeur van het brandweerwezen, sprak nog zijn grote waardering uit over het Lissese korps. Voor de Haarlemse rechtbank stonden donderdagmiddag twee Hillegommers te recht, een 36-jarige loswerkman en een 33-jarige bakkersknecht die ervan ver dacht werden in september van het vorig jaar samen uit een verzegelde spoorwagon op het emplacement in Hillegom dertig zakjes met in totaal ongeveer zevendui zend bloembollen gestolen te hebben. Zij brachten deze bollen naar een stille weg waar een 23-jarige koopman de zak ken met een auto ophaalde. Deze laatste betaalde in totaal negentig gulden voor de gehele partij hoewel men eerder had afge sproken dat de opbrengst 140.- moest be dragen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen de los werkman en de bakkersknecht, die beiden reeds vijf keer veroordeeld waren, een half jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Ook tegen de koopman werd een half jaar geëist terwijl een broer van deze laatste, die zijn auto be schikbaar had gesteld vijftig gulden boete of vijftien dagen hechtenis tegen zich hoorde eisen. De verdedigers, mr. B. W. Stomps, mr. H. Luijken en mr. F. M. Oberman, vroe gen allen een gecombineerde straf voor de verdachten. De rechtbank zal in deze zaken uitspraak doen op 6 februari. De stichting Vogelrampenfonds in Haar lem maakt een ieder er op attent dat de bosvogels het op het ogenblik, na enkele dagen sneeuw en vorst, weer te kwaad hebben. Men verzoekt dan ook zoveel mo gelijk brood en vogelzaad te strooien opdat de lijsters, vinken, mussen en al die an dere vogels de winter kunnen doorkomen. De watervogels vinden voorlopig nog ge noeg voedsel in het open water. VEEMARKT LEIDEN Vandaag werden aangevoerd: 3 stieren, 35 melkkoeien, 180 vette koeien, 17 vare koeien. 46 vette kalveren, 80 nuchtere kal veren, 25 vette schapen, 1449 vette lamme ren, 35 varkens zeugen, 333 schrammen, 491 biggen. 5 geiten, totaal 2699. Melkkoeien 8501000, vette koeien schoon gewicht 2.553,05, varekoeien 600800, vette kalveren, levend ge wicht 1,802,50, nuchtere kalveren levend gewicht 1,301,50, vette scha pen 6085, vette lammeren 6590, drachtige zeugen 225300, schrammen 6095, biggen 3034 en extra 37—44. Handel voor melkkoeien rustig, vette koeien matig, varekoeien stil, vette kalve ren matig, nuchtere kalveren redelijk, vette schapen en vette lammeren zeer traag, zeugen, schrammen en biggen matig. Een elfjarige zoon van de familie C. Kleverlaan, wonende in de buurtschap De Zilk bij Hillegom, reed per rijwiel langs de Delfweg in De Zilk toen hij door de gladheid slipte en tegen een juist passe rende zandauto opreed. De jongen viel daarbij zo ongelukkig dat het stuur van zijn fiets in de liesstreek drong en hem ernstig verwondde. In zor gelijke toestand werd het slachtoffer over gebracht naar de Mariastichting in Haar lem. Op zaterdag 1 en zaterdag 8 februari geeft het Hoofddorps Fanfaregezelschap „Excelsior" zijn jaarlijkse concertavon den. Deze staan onder leiding van de heer Jan Zwagerman en worden gegeven in de schouwburgzaal van „De Beurs" te Hoofd dorp. Het programma vermeldt werken van Arthur Ney, Gerard Boedijn, G. Ga- denne, Van Flotow, Meyerbeer, Joh. Brahms, Alyre Delhaye en Herman Star ke. Na de pauze wordt op beide avonden een ontspanningsprogramma geboden. Dit wordt verzorgd door de toneelvereniging „Wilskracht '45" uit Amsterdam. Opge voerd wordt het blijspel „Een dag dame," dat naar het Amerikaans werd bewerkt door C. van Kerckhoven Jr. De regie is in handen van Stien Droste. Tenslotte is er na afloop bal in de beursfoyer, waar aan medewerking wordt verleend door de „Westplasmelodians" onder leiding van J. Romkema. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER. GEHUWD: F. A. van Dijk en M. C Verwer. GEBOREN: Jeannette Fenna, d. v. A Hogendijk en F. A. Berghuis; Petrus Jo hannes Josephus, z. v. H. H. Meiman en J. M. G. Stokman; Maria Anna Suzanna d. v. T. W. van Roode en P. M. Rutten Hendrikus, z. v. W. D. van der Vlugt en E Kars; Johan Patrick, z. v. R. J. H. Post en H. M. van der Niet; Arie Willem, z. v. J P. Koolhaas en E. van Aalst; Margot Su san, d. v. G. H. Hoekstra en G. M. Eerbeek Maria Helena, d. v. T. Broeke en M. C. J Bijvank; Elisabeth, d. v. A. J. Grootaert en P. M. Enzler; Wilhelmina Engelina, d. v A. de Smeth en M. C. van Duinen; Mari- nus, z. v. F. J. Troost en G. A. van Groot- veld; Ernst Wilco, z. v. H. Bor en J. N Bronk; Theodorus Antonius, z. v. D. A Duba en J. M. Broedersz. ONDERTROUWD: W. N. Warmerdam en M. M. Beerendonk; L. de Raat en J. M van der Have; J. C. Gehrels en M. Bies heuvel. Donderdagavond concerteerde de Hille gomse Harmoniekapel in de zaal van hotel „Flora" in Hillegom. Het was verheugend te kunnen vaststellen, dat de kapel sinds de vorige uitvoering, in de prestaties is vooruitgegaan. De bekwame leiding van de dirigent J. Zonneveld heeft ongetwijfeld stimulerend op de musici gewerkt. Verras send was tevens het optreden van het jeugdorkest, dat op deze avond heeft ge toond, dat door ijverige studie veel te be reiken is. Wij kunnen de Hillegomse Har moniekapel geluk wensen met een derge lijke onderafdeling, want deze jongelui zullen straks als geschoolde muzikanten de ouden kunnen vervangen. Als wij de muzikale prestaties van het jeugdorkest onder de loupe nemen, dan willen wij als voorbeeld noemen de Cantate Domino. Dit werkje, daterende uit het jaar 1650, werd beheerst gespeeld en bleek volkomen aan te sluiten op de capaciteiten van het jeug dige korps. Dat de Suite Partita Picola van Boedijn meer moeilijkheden zou opleveren stond bij voorbaat vast, maar niettemin was het te waarderen, dat men ook een werk van meer betekenis op het program ma heeft durven plaatsen. Na dit succes volle optreden van de jeugd heeft de kapel er voor gezorgd, dat de avond ook muzi kaal eindigde. We hoorden de „Valse in- terrompue légende" van L. Montagne. In de vertolking viel zoveel te loven, dat wij enkele kleine oneffenheden graag willen vergeten. In Auf der Wacht van P. Dierig werden de aanwezigen in bekoring ge bracht door een prachtige trompetsolo door A. de Vries. Met de mars L'Entrée des Gla- diateurs van G. Wittman werd het concert besloten. Jaarvergadering Bijbelgenootschap De afdeling Bennebroek-Vogelenzang van het Nederlands Bijbelgenootschap hoopt op maandag 27 januari in gebouw „Rehoboth" haar jaarlijkse ledenverga dering te houden. Er zal onder meer een filmstrook worden vertoond, getiteld: „Nederland en de Bijbel". Contactavond katholiek voetbal De commissie katholiek voetbal, aange sloten bij de K.N.V.B. houdt op dinsdag 28 januari des avonds in „Oud Berg en Dal" in Bennebroek een contactavond. De heer H. W. v. Turnhout, voorzitter, geeft een inleiding waarna gelegenheid be staat tot gedachtenwisseling over diverse punten. Er zal voorts een film over de jeugdkampen 1957 worden gedraaid. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Joannes Franciscus Maria, z. van G. v. d. Linden en J. M. van Bakel; Alisabeth Michelle Maria, dochter van F. J. van Veen en C. H. Scholtes. OVERLEDEN: M. Adam-Costeris, v., 81 jaar; J. A. F. van der Meijden, m. 60 jaar; cchtg. v. S Nussbaum; M. Sijmonsbergen- Jongebloet, v. 74 jaar; J. Verweij, v. 71 jaar, ongeh. De contactcommissie „culturele belan gen" in Zandvoort heeft de verenigins- kalender voor de maand februari bekend vergaderkalender voor de maand februari bekend gemaakt. Deze luidt als volgt: 5 februari Cursusavond commissie voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting. 6 feruari Caba retvoorstelling VARA afd. Zandvoort (vie ring 30 jarig bestaan). 6 februari Emigran ten-voorlichtingsavond Gewestelijk ar beidsbureau. 8 februari Feestavond Coro- dex. 8 februari Feestavond „Het Padvin dersclubhuis. 9 febr. Uitvoering Verkenners van de Kath. jeugdveren. „St. Willebror- dus" afd. Zandvoort. 11 februari Operette uitvoering door de Zandvoortse cabaret- en operettevereniging „Fiësta". 15 febru ari Carnavalsavond Motorclub „Zand voort." 16 februari Filmmiddag Speeltuin vereniging „Kindervreugd." 17 februari Filmavond Nederlandse reisvereniging 19 februari Voordrachtsavond Instituut voor arbeidersontwikkeling, afd. Zand voort. 19 februari Ouderavond Juliana- school. 20 februari Lezing Christelijke be sturenbond afd. Zandvoort. 21 februari Toneeluitvoering Zandvoortse toneelvere niging „Wim Hildering." 25 februari Jaar vergadering Nederlandse Christenvrou wenbond afd. Zandvoort. 27 februari Le zing Gemeenschap Zandvoort Humanis tisch verbond. 27 februari Vrouwenmid dag Nederlandse Protestantenbond afde ling Zandvoort. De minister van Economische Zaken heeft goedgekeurd de besluiten van de ge meenteraad van Zandvoort tot verhoging van de gasprijs met 1 cent per kubieke meter en van de waterprijs met 6 cent per kubieke meter. De verhoogde prijzen zullen voor het eerst worden berekend over het verbruik dat bij de eerstvolgende opname van gas- en watermeters wordt gere gistreerd. De prijs van muntgaspenningen bedraagt thans 20 cent. Filmavond motorclub De motorclub „Zandvoort" belegt voor leden en introducé's op maandag 27 janu ari een filmavond in restaurant „Zomer- lust". Door de filmdienst van de K.N.M.V. zullen nationale en internationale motor sportfilms worden vertoond, waaronder wegraces, terreinwedstrijden, trials en de motorzesdaagse 1957. Reeds geruime tijd is de aanwezige lo ketruimte in het postkantoor te Zandvoort absoluut onvoldoende, zodat klachten over lang wachten zich steeds meer gingen voordoen. Tot nu toe beschikte men name lijk slechts over vier loketten. Aan deze onmogelijke toestand, zowel voor het pu bliek als voor P.T.T.-ambtenaren zal nu spoedig een einde komen, want men is be gonnen met een interne verbouwing, waar door drie loketten meer zullen ontstaan Dit wordt bereikt door het wachtlokaal te vergroten en de onlangs vrijgekomen sor- teerruimte bij de loketten-afdeling te trek ken. hetgeen een zeer grote verbetering zal betekenen. De directeur van het postkantoor te Zandvoort. die zich zozeer geijverd heeft om deze interne verbouwing doorgevoerd te krijgen, zal de ingebruikstelling even wel niet meer kunnen medemaken, daar deze kort voor het komende seizoen zal worden geopend en de directeur, de heer P. W. v. d. Water, op 1 maart de P.T.T. zal verlaten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Nederlandse Christen Vrouwenbond bijeen De afdeling Zandvoort van de Neder landse Christen Vrouwenbond hoopt vrij dag 31 januari weer een bijeenkomst te houden. Mevrouw J. L. van der Kraan- de Gooijer zal daar spreken over het on derwerp: „De psychologie van de mode." Wegens verbouwing van de nieuwe consi storie zal deze vergadering gehouden wor den in „Meyershof", Burgemeester Engel- bertsstraat 70 te Zandvoort. Jaarvergadering Handelsvereniging De Zandvoortse Handelsvereniging zal dinsdag de jaarvergadering houden in ca fé-restaurant „Zomerlust". De agenda vermeldt onder meer een mededeling om trent de winkelsluiting, een uiteenzetting van de feestcommissie ter voorbereiding van de viering van het vijftigjarig bestaan der vereniging in mei, een verslag van het actie-comité ter voorbereiding van het congres van de koninklijke Nederlandse middenstandsverenigiRg, eveneens in be gin mei en een bestuursverkiezing. Perio diek treden af mevrouw A. Blaauboer en de heer H. F. Hose. Laatstgenoemde stelt zich wel, eerstgenoemde niet meer her kiesbaar. Voor deze functies werden door het bestuur als kandidaat gesteld de he ren N. Balledux, I. S. Dikker, L Hollen- berg en G. Suurland. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT. GEBOREN: Arie Gijsbert, z. v. D. Drom mel en C. Keur; Arie, z. v. A. Loos en J. Willemsma; René, z. v. H. J. Rubeling en H. C. M. Bakkenhoven. ONDERTROUWD: M. G. L. van Soolin- gen en T. Hakhoff; H. van Veldhuijsen en Joh. G. M. Boer; L. Keesman en E. J. I. Veltman; C. M. Tonbreeker en I. Diemer. GEHUWD: Joh. Turpijn en V. Leem bruggen; Joh. A. van Daalen en A. Hla- waty; A. Oele en A. Terol. Geboren buiten de gemeente: Eric van Hoek, Vinkenstraat 36. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling belegt een avond in „Ons gebouw" aan de Brugstraat te Zandvoort op woens dag 29 januari onder de titel: „Het Spaan se volkslied". Mevrouw E. van Gasteren- Menagé Challa zal daar vertellen over het leven, de volkskunst en de litteratuur van het Spaanse volk. Voorts zal zij liederen uit alle delen van Spanje zingen met bege leiding van de guitarist Pieter van der Staak. AMSTERDAM Aanbod van claims Koninklijke Olie hoofdzakelijk van publieke zijde, gering aanbod uit het buitenland en ruilingen van aandelen Koninklijke Olie in aandelen Dordtsche waren bij de opening van de markt oorzaak, dat de koersen zich lager stelden dan de slotprijs van woensdag. De verontrustende berichten in de morgen uren over de toestand in Venezuela, waar de Koninklijke zeer grote belangen heeft, deden het publiek besluiten hun claims Koninklijke Olie te verkopen. Ter beurze was men echter van mening, dat de op stand in Venezuela niet te pessimistisch behoefde te worden ingezien, omdat al dus de beurs men aldaar zeker niet de kip met de gouden eieren zou willen slach ten. Tevens droeg tot de lagere openings koersen bij het teleurstellende slot van New York, waar de discontoverlaging geen hogere koersen had gebracht, waarop men in Amsterdam min of meer had gerekend. De claims Koninklijke Olie openden op 3,89, waarna 3,90 werd gedaan. Toen bij een enkeling bekend werd dat de prijs die het syndicaat had vastgesteld voor de aankopen van de claims Koninklijke Olie ongeveer 3,79 was, kwamen grote verkopen aan de markt. Hierdoor liep de koers snel terug van 3,90 tot 3,78. Een verlies derhalve ten opzichte van woensdag van 0,25 per claim. De aandelen openden 143,50, liepen op tot 143,90, om in het verdere beursverloop te dalen tot 143,30, waardoor een verlies van 2,30 werd ge leden vergeleken bij woensdag. Claims en aandelen kwamen hierdoor belangrijk be neden pariteit New York. Claims preferente Dordtsche werden druk verhandeld op 480 en de claims voor de gewone aandelen gingen op 970 in andere handen over. Hier vielen de prijzen mee, tengevolge van aankopen door ruilingen De overige internationale waarden waren bij opening vrijwel onveranderd. Tegen het slot van de beurs was Philips echter 2, Unilever 1 punt lager; AKU goed prijshou dend en KLM 0.50 hoger. Scheepvaarten waren zeer stil. De no teringen weken weinig af bij die van woensdag. Van de cultures kon Amsterdam Rubber zich 1 punt verbeteren. De staats fondsen ondergingen weinig verandering in een stille markt. Aandelen Ned. Crediet- bank werden 2 punten hoger op IO8V2 ge adviseerd op het voorstel tot dividendver hoging van 7Vs tot 8 percent. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK Er was een licht stijgend koersverloop tijdens een rustige nauwe markt. Indivi duele spoorwegfondsen stegen fracties: At lantic Coast Line steeg zelfs een dollar, waardoor het spoorweggemiddelde licht monteerde. Het industriegemiddelde profi teerde van winsten van meer dan een dollar in Eastman Kodak, Du Pont. Chrys ler en Johns-Manville. Koperwaarden moesten fracties tot meer dan een dollar prijsgeven in Kennecott. Bouwfondsen wa ren hoger; tabakswaarden op nieuwe hoog tepunten. General Dynamic boekte een dollar winst en United Aircraft een fractie in de algemeen hogex-e groep vliegtuig bouwfondsen. De staalwaarden verstevig den hun positie. Wilcox sloot 3 dollar hoger in de vaste oliegroep. Het industriegemiddelde kwam van 445,70 op 447,93; dat voor spoorwegen van 106,23 op 106,99 en voor openbare nutsbe drijven van 71,54 op 71,36. De omzet be droeg 1.910.000 aandelen tegen 2.390.000 op woensdag. Van de 1129 verhandelde fond sen sloten er 571 hoger, 317 lager en 241 on veranderd (UP). Slotkoers Heden gisteren 3 45 uur 3-314% Nederl. '47 Zo1!™ 85 J4 3% Nedl. 1962/64 899/ie 89% A. K. U 15354 15454 Calvé Delft 259 259 Van Gelder Zonen 17634 176 K. N. Hoogovens 241 243 Nederl. Ford 17434 175 N. Kabelfabriek. 220 220 gew.Philips Gloeil 233% 23754 Pref.PhilipsGloeil. 146 146 Unilever 317 323 Wilton Feyenoord 210 204 Dordtsche Petrol 990 Non. Petroleum 143.50 143.80 Billiton 177 176 A'dam Ruber 38 36% K. L. M 103.20 103 Holl. Amer. Lijn 13554 13654 K. N. S. M 12654 12654 N. Scheepv. Unie 106 54 105 v. Nievelt Goudr. 148 152 Phs. v. Ommeren 196 196 H. V. A 7854 79 Verg. Deli Mij en 52V2 52V2 Amsterd. Bank 205 205 Nat. Handelsbank 6954 69>4 Ned. Handel Mij 1465-4 14654 Rotterd. Bank 171 171 Twentse Bank 165 165 Anaconda Copper 41% 4154 Bethlehem Steel 38% 3854 U.S. Steel 5354 54 General Motors.. 347/g 35% Shell Union 6154 6154 Tidewater 2354 2354 Vorige koers. Claimkoers 3,80. Claimkoers.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11