Doorbreking van oude tradities Makken en muien pec meter1 zes systemen één doelstelling arbeidsbesparing I Wat zij bouiwdein Erbij Huizen op lorries Blokkenhuizen ZATERDAG 2 5 JANUARI 1958 HET VALT niet te ontkennen, dat er na de bevrijding met de woningbouw heel wat geëxperimenteerd en in een enkel geval ook wel eens geknoeid is. De door de leden van de Vereniging van Systeembou wers toegepaste methoden echter zijn zo wel wetenschappelijk als praktisch be proefd en voldoen ook aan de zeer strenge soms zelfs overdreven voorschriften van de overheid. Deze systemen behoren dan ook tot het half dozijn, dat er van vijftig methoden, welke sinds 1945 zijn toe gepast, is overgebleven. Want onder sys teembouw kunnen zeer verschillende pro cédés worden verstaan, die eigenlijk alleen met elkaar dit gemeen hebben, dat zij tenminste veertig percent in de prak tijk komt dit gemiddeld wel op de helft neer op de mankracht besparen. Daar mee houdt de overeenkomst tussen korrel- beton en Muwi, tussen Rottinghuis en B.B.B. dan ook op. De verschillende sys temen zijn te onderscheiden in montage- bouw welke bij het publiek het bekendst is, omdat zij het meest spectaculair is, stapelbouw en gietbouw. AL DIE WONINGEN in Dordrecht bij voorbeeld en er waren er al vele hon derden gebouwd voor het thans lopende vijfjarenplan behoren tot de laatste soort. Bij de gietbouw ook wel mono- lietbouw genoemd worden de aller kleinste „elementen" toegepast, namelijk tot korrelbeton vermalen gebroken puin, cement en zand, terwijl bijvoorbeeld bij montagebouw wanden en vloeren tot een gewicht van drie ton worden verplaatst. 'Nog eèn verschil: het korrelbetonprocédé sluit in zoverre aan op de traditionele bouwmethoden, dat het op de bouwplaats zelf wordt vervaardigd. Daarentegen is prefabricage der elementen een kenmerk van montagebouw en ook wel van stapel bouw. Het storten van wanden uit korrelbeton betekent op zichzelf reeds een arbeids besparing, maar het Aannemersbedrijf van P. A. van Wijnen, dat deze werkwijze op grote schaal toepast, heeft een aanvanke lijk nadelige omstandigheid eveneens in zijn voordeel weten om te buigen. Beton immers moet gestort worden in een be kisting. Deze bekisting vormt een betrek kelijk kostbare factor, ook in arbeidsuren. Bij Van Wijnen nu past men een gestan daardiseerde, monteerbare bekisting toe, zodat men in zekere zin van een combinatie van gietbouw en montagebouw zou kunnen spreken, ware het niet, dat deze gemon teerde bekistingen na de ruwbouw geen dienst meer doen en naar het volgende blok verhuizen. Want daarin schuilt ook een aanzienlijke besparing: de bekisting welke uit in een frame passende schotten bestaat, wordt achtereenvolgens gebruik l voor de verschillende woonlagen van het zelfde blok woningen en vervolgens op dezelfde manier weer bij het blok dat daarna aan de beurt komt. Op de uitgestrekte bouwplaats in het tochtige land van Dordrecht, waar alles nieuwbouw of aanbouw is zover het oog reikt, maakten wij kennis met een andere eigenschap der systeembouwers: de zucht om steeds verder te gaan met de industria lisering en de vervolmaking van hun me thoden. En het was de mensen van Van Wijnen eigenlijk een doorn in het oog, dat de laatste faze van hun procédé nog met de hand moest gebeuren. Nadat de uit de molens gekomen korrelbeton met motor lorries naar de steigers was gereden moest de specie toch nog met de handen de be kistingen worden gestort. Gewone beton wordt bij grote werken reeds lang gespo- yy Voltooide Nemavo-Aireywoningev naar een ontwerp van prof. ir. J. F Berghoef te Nijmegen.. ten, korrelbeton nog niet, omdat dit de kwaliteit niet ten goede kwam. De tech nici van Van Wijnen geloven echter daar nu ook een oplossing voor gevonden te hebben en toen wij op hun werk arriveer den waren ze volop aan het proefstomen EEN MACHTIGE, schier onwerkelijke gewaarwording! Temidden van steigers, stellingen en funderingen vormden twee grote betonmolens de kern van een bezield bedrijf. Geen onnut gejacht en gehaast, geen elkaar voor de voeten lopende bouw vakkers, maar een gezond iverktempo op het ritme van de onafgebroken materiaal - produktie. De betonmolenaars behoeven zich het hoofd waarlijk niet te breken over de juiste samenstelling van het mengsel. Op een wijzerplaat geven rode, gele en blauwe strepen duidelijk aan, waar de grens ligt voor de te verwerken hoeveel heden puin, zand en cement. Een motor- pomp joeg het lichte en poreuze korrel beton daarop* voort via slangen en buizen naar de bekistingen, die zich onder deze ononderbroken aanvoer geleidelijk vulden. „Dit is pas bouwen!" juichte een ingenieur uit de grond van zijn hart, want al die systeemmensen blijken net zo in vervoe ring te kunnen raken bij een welgeslaagde technische overwinning als bij een voorzet van Abe Lenstra de ware voetballiefheb ber. „Dit is pas bouwen!" Die kreet wordt heel begrijpelijk wanneer men de schijn bare stilstand ziet, welke maar al te vaak grote woningbouwprojecten kenmerkt. „Dit is pas bouwen!" is ook de vreugde van de technicus die beseft, dat men in de twintigste eeuw ook in de bouwerij niet achter kan blijven bij de wetenschappe lijke en technische vooruitgang welke op zoveel andere gebieden werd geboekt. DAT NEEMT NIET WEG, dat men bij een geheel aan de gietbouw tegengesteld systeem, zoals dat van de Groningse aan nemer H. Rottinghuis, al evenzeer onder de indruk komt van de efficiency, welke zo wel tot arbeidsbesparing als snel bouwen leidt. Zweert Van Wijnen bij de nietige betonkorrel. Rottinghuis die zijn me thode eveneens door eigen vakkennis en in zicht vond werkt met betonelementen van drieduizend kilogram als het moet. Zijn samen met Van Hattum en Blanke voort (die blijkbaar in de na-oorlogse wo ningbouw ook wel brood zagen) gestichte Haagse dochteronderneming Gembouw dankt daar haar naam aan. ,,Gem" heeft namelijk niets te maken met gemeente, zo als sommigen wel eens denken, maar vormt de afkorting van „Grote Elementen Mon tage" het principe waarop het systeem Rottinghuis berust. Wie kennis wil nemen van de bij montagebouw gevolgde werk wijze, moet altijd op twee plaatsen zijn: in de fabriek, waar de elementen der toe komstige woning worden vervaardigd, en op de eigenlijke bouwplaats waar deze worden gemonteerd. In de schaduw van het nog altijd mo derne fabrieksgebouw, dat de architecten •Brinkmann en Van der Vlugt in de twinti ger jaren voor een thee-en-koffie-„fabriek" schiepen, is temidden van tal van andere jonge industrieën in de Spaanse polder bij Rotterdam het bedrijf van de n.v. Gem bouw gevestigd. In een hoek van de grote open werkplaats wijst de bedrijfsleider op een verzameling betonnen wanden en vloe ren, keurig op lorries in het gelid: „Daar staan dertig huizen". Er komt een trailer aan. hup doet een portaalkraan en de wan den en vloeren worden met lorrie en al op de vrachtwagen getild. Die rijdt spoorslags heen om nog geen uur later op het werk aan de Melis Stokelaan in Den Haag te stoppen, waSr een portaalkraan weer hup doet, waarop even later de lorries weg- rammelen naar een andere kraan, die de wanden en vloeren oppikt en ze behoed zaam neerlaat op de vierde woonlaag van een in aanbouw zijnd blok. Zo maken drie trailers dagelijks vijftien slagen tussen fa briek en bouwwerk. Op die manier wordt in vijf weken tijds een blok van vier woon lagen met. tweeëndertig woningen gemon teerd: de rentebesparing op het geïnves teerde kapitaal ligt voor het grijpen. Natuurlijk vereist deze methode een ste vige investering: op de consequenties daar van komen wij nog terug. Maar het pro cédé is toch veel flexibeler dan men opper vlakkig zou denken. Het gieten van de be tonelementen geschiedt in stalen mallen, welke naar behoefte kunnen worden inge deeld in een wisselend aantal elementen van verschillende vorm en 'samenstelling. Kozijnen voor ramen en deuren en ook elektrische leidingen worden erin aange bracht voordat het beton wordt gegoten, dat vervolgens een hardingsproces van drie dagen doormaakt. Betondeskundigen trek ken een verrukt gezicht, wanneer zij de kwaliteit en de afwerking der elementen zien. die waarneembaar blijven: daaraan wordt veel zorg besteed want beton is een materiaal, dat zeer kwetsbaar is. Bij regen en kou er kan tot vijf graden, onder nul worden doorgewerkt worden deze ele menten met aluminium toegedekt. Maar de balkonkuipjes en de vergaarbakken voor het regenwater, die in hel dak worden ge- -fe Met behulp van een gigantische portaalkraan wordt, een wand- element. van hel systeem-Rotting huis gemonteerd. plaats gezet. Voortdurend klinken de sig nalen van het kraanpersoneel: de wo ningen worden er bij wijze van spreken uit de grond gefloten. SYSTEEMBOUW is een verre van mono tone aangelegenheid: het is integendeel een fascinerende zaak de menigvuldigheid te ervaren van dat ene principe: de geïn dustrialiseerde bouwmethode. Het systeem B.M.B. dat op het ogenblik door het Nederlandsch Bouwsyndicaat bij een com plex van zeshonderdtwintig woningwet woningen in Geuzenveld (Amsterdam-W.) wordt toegepast is ook een voorbeeld van montagebouw, maar dan montage van de baksteen zelf. De initialen betekenen dan ook baksteen-montage-bouw. Bij deze methode wordt uitgegaan van de bakstenen voor de buitenmuren, die machinaal ge metseld worden in de fabriek zelf, waar aan vervolgens de bijbehorende spouw muur wordt bevestigd. Ook die spouwmuur wordt geprefabriceerd uit korrelbeton. De fabricage van deze muurelementen ge schiedt aan de lopende band: het produkt circuleert, de arbeiders blijven op hun plaats. Lorries, waarvan het draagvlak uit een baksteenpatroon van vier vier kante meter bestaat, worden gevuld vol gens de tekening voor elk afzonderlijk muurelement. Zij rijden via de speciekraan naar de trilplaat, waar de specie wordt verdeeld en vastgezet in de voegen. Daarna volgt het hardingsproces in de droogka- mers. De montage van de muurelementen, die dus inmiddels van de spouwmuur zijn voorzien, gebeurt met. behulp varf een torenkraan, tegenwoordig meer en meer door een portaalkraan, net als bij Rotting huis. Het verschil tussen B.M.B. en Rotting huis is vooral, dat bij de laatste methode de „gaten" voor ramen en deuren in de produktie mede zijn betrokken. De mensen die B.M.B. voorstaan vinden dat onecono misch. Daartegenover staat naar onze me ning, dat de architectonische indeling van de gevel bij B.M.B. van grotere invloed is op de doeltreffendheid der methode. Welis waar levert B.M.B. geen „cataloguswonin gen" het systeem wordt zelfs met suc ces bij utiliteitsbouw, zoals de VARA- studio, toegepast maar aan de andere .canl hebben vijf tekenaars twaalf .naan- ELKE WIEK op woensdagmorgon om half elf nemen zestien geluk kige woningzoekenden de sleutelt van hun juist opgeleverde woningen in de nieuwe „Wielwljk" van Dordrecht In ontvangst. Dat is al vele maanden zo en dat zal, misschien zelfs in een nog wat verhoogd tempo, nog enige jaren zo blijven. Want in Dordrecht worden week-in week-uit de voordelen van de systeem bouw op lange termijn in de praktijk bewezen. De inwoners van andere steden, ook en speciaal in Kennemerland, die met eigen ogen kunnen waarnemen hoe de laatste hand wordt gelegd aan een complex van zeshonderdzes arbeiderswoningen, terwijl men alweer volop bezig is met de uitvoering van een ander project van niet minder dan achthonderdzesennegentig woningen, hebben wel enige reden tot naijver en tot nadenken wanneer zij daarmee de gang van zaken In hun omgeving vergelijken. Voor de systeem bouwer uit overtuiging vormt het Dordtse voorbeeld een levend bewijs van hoe het moet en hoe het ook kan. Maar het is niet het enige, zij het wel een uitzonderlijk geslaagd voorbeeld. Grote en kleine gemeenten doen hun voordeel met de geïndustriali seerde woningbouw. De hierboven geno.emde aantallen woningen in Dordrecht maken deel uit van een totajJplan van zesentwintig honderd woningen, dat in elk geval in vijf, maar wellicht zelfs in vier jaar zal worden gerealiseerd. Den Haag laat eveneens twee duizend woningen in vijf jaar In systeem bouwen. Een eerste complex van ongeveer vijfhonderd woningen is nagenoeg gereed, de bouw van een volgend van vijfhonderddertig huizen is in volle gang. Zoals het in Dordrecht en Den Haag gaat, is het ook gebeurd in Schiedam en Vlaardingen, in Arnhem, Nijmegen en Amsterdam, in Groningen, Enschedé en Rotterdam, of gaat het daar nog geschieden. Na een oriënterende reis langs de diverse fabrieken en bouwplaatsen zijn wij bereid de stelling te onder steunen, dat aan de systeembouw de toekomst behoort te zijn, met name voor wat betreft de in het algemeen in meer dan één woonlaag uit te voeren woningwetbouw en zeer hoge woonge bouwen in het algemeen. Zo boud spreken de systeembouwers zelf intussen nog niet, rekening houdende met hun huidige capaci teit voor twintigduizend woningen per jaar en vooral met het nog steeds in ons van nature conservatieve land heersende wantrouwen jegens alles wat niet op de ervaring van generaties kan bogen. directie van het Bouwsyndicaat hoopt na dat men ook de schoorsteenelementen heeft kunnen systematiseren zelfs een ar beidsbesparing van vijfentwintig percent te bereiken. Voorts haalt men een bezuini ging van tachtig percent op bekistings hout. Deze zeshonderdtwintig arbeiders woningen vormen het eerste object van een continucontract voor tweeduizend wo ningen. Daarvoor werden in Amsterdam al vijfhonderd huizen volgens dit systeem gebouwd. Het tweede project van het con tract zal ongetwijfeld de voordelenvan de baksteenmontage duidelijk doen spre ken, omdat men dan met een zelf gekozen architect kan werken. Men kan met B.M.B. wel alle mogelijke ontwerpen uitvoeren, maar het economisch rendement is, gelijk gezegd werd, het grootst bij een zo nuttig mogelijk gebruik van het baksteenpatroon van de lorrie. Dc fabriek van deze baksteenelementen heeft van 1950 af vier jaar in Rotterdam gestaan, toen werd zij naar Geuzenveld overgebracht en vandaar zal zij naar Os dorp gaan. Elke verplaatsing van de fa briek kost vijfenveertigduizend gulden. Dat lijkt heel wat, maar wanneer men rekent dat per bouwplaats ongeveer duizend wo ningen worden gemonteerd, komt dat ge middeld op vijfenveertig gulden per wo ning, hetgeen natuurlijk een minimaal be drag uitmaakt. Daartegenover staan de voordelen der geïndustrialiseerde bouw èn het feit, dat een dergelijke mobiele fabriek op een gratis terrein staat. Om de capaci teit van deze „muren per meter" fabrice rende industrie te illustreren: dagelijks wordt vijfentwintig tot zeventwintig ton korrel voor de binnenwanden en vijftien ton voor de spouwmuren verwerkt. Volgens de in dit artikel ge- noemde systemen werden tot 1 I januari 1957 de volgende aantallen woningen gebouwd: f Nemavo-Airey5385 1 B.B.B7100 Baksteen-Montage 1600 Korrelbeton7173 I i Muwi3403 Rottinghuis1713 1 Voor 1957 kan het aantal ge reedgekomen systeemwoningen worden geschat op ongeveer vijf duizend. Aan 't einde van het af gelopen jaar hadden de leden van de Vereniging van Systeembou wers ongeveer dertienduizend wo ningen in uitvoering. HET DERDE en laatste voorbeeld van montagebouw is (nog) niet in Haarlem, maar in elk geval op korte afstand, name lijk in Slotervaart (Amsterdam-West) in aanbouw te zien. Wij bedoelen het systeem Nemavo-Airey, het enige van de in dit ar tikel behandelde systemen, dat. door de leek aan de buitenzijde onmiddellijk kan worden herkend. Want gaat de hiervoorge- noemde vorm van montagebouw van de baksteen zélf uit, bij korrelbeton, bij Rot tinghuis en bij de nog te noemen methoden Muwi en B.B.B. wordt de baksteen (al is het maar op de halve breedte) nog voor de ommanteling gebruikt van de gegoten, ge monteerde of gestapelde constructie. Nemavo-Airey (hetgeen wij zeggen, dat de Nederlandse Maatschappij voor Volks huisvesting het Engelse, enigszins gewijzig de Aireysysteem toepast) daarentegen ge bruikt alleen nog stenen voor de binnen muren. De buitenmuur is dadelijk herken baar aan de be onplaatjes van 62 ',j bij 37 y Men behoeft geen metselaar te zijn om een muur uit Muwi-blokken te kunnen stapelen. In de zijkanten ziet men de gaten, waardoor een vlechtwerk van betonspecie het. gebouw zijn sterkte zal neven. Dergelijke gaten zitten ook in de mven- en onderkant der Muwi-blokken. monteerd, mogen er zijn. Ook gecompli ceerde elementen, zoals de wanden in de vorm van een parallellopipidum voor de trappenhuizen worden vooraf in serie ge fabriceerd. Alle wanden en vloeren zijn gegarandeerd warmte-isolerend en water damp-absorberend en de constructie is bo vendien nog zo, dat Hilversum I van de ene buurman Hilversum II van de andere niet stoort. HET ARBEIDSPOTENTIEEL wordt in het systeem-Rottinghuis in hoofdzaak naar de geïndustrialiseerde faze verschoven: tegen zeventig tot tachtig arbeiders op de fabriek in de Spaansepolder, welke een capaciteit van achthonderd woningen per jaar heeft, werken er slechts tien aan de montage op de bouwplaats, waar de enor me portaalkranen elk voor zich twee honderd woningen per jaar voor hun re kening nemen. Wanden en vloeren wor den er door de rijdende kraan op hun Ook bij Nemavo-Airey wordt het accent voor een belangrijk deel verlegd van de bouwplaats naar de fabriek, waar d« bouwelementen vooraf in serie worden vervaardigd. Die gloednieuwe fabriek, ge heel dicht en verwarmd, een unicum in het bouwvak, staat aan de Omval in Amster dam. Dertig bouwvakkers „nieuwe stijl" verwerken daar dagelijks twintig ton zand, cement en grint tot zevenhonderdvijftig belonplaatjes per dag en duizend betonstij- len per week. Eén man bedient de zuig- en persinstallaties, die het zand en het grint uit de bunkers buiten het fabrieksgebouw naar de twee molens met een capaciteit van driehondervijfenzeventig liter elk voe ren, hij bedient de silo met de twintig ton cement, hij mengt deze grondstoffen te zamen en voert ze af naar de stortgoten. Het mag zes, zeven graden vriezen: de fa briek van Nemavo-Airey draait, goed ver warmd en glasdicht, met een fraaie kan tine cn een prachtige wasruimte, onver stoorbaar door. Via de stortgoten komt het bijna vloeibare beton op de transporltafel, waar de aluminium modellen der plaatjes worden gevuld en telkens met vier tegelijk worden getrild om tenslotte een verhar dingsproces van acht tot vijftien uur te on dergaan. Een analoog proces ondergaan de betonstijlen in wisselende afmetingen. Die produktie is op het ogenblik be stemd voor de bijna zevenhonderd wonin gen welke in Slotervaart naar een waarlijk groots ontwerp van professor ir. J. F. Berg hoef worden gebouwd. Blokken van zeven woonlagen wisselen met hun donkere betonplaatjes op sprekende wijze af met de lage blokken van vier verdiepingen in blanke platen. Vier atelierwoningen in rode beton plaatjes en een woongebouw van twaalf (ages vormen daartussen levendige plek ken die de nog vaak gehoorde opvatting, 'at systeembouw tot een saai stadsbeeld zou leiden, duidelijk ontzenuwen. den werk gehad- aan de omwerking van het genoemde project in Geuzenveld, dat aan vankelijk traditioneel zou worden uitge voerd, voor de baksteenmontage. HOE MEER aantallen van dezelfde soort, elementen men nodig heeft en hoe minder gecompliceerd deze zijn, des te voordeliger werkt de baksteenmontage- bouw. De „montage" beslaat uit het inmet selen van losse bakstenen in de uitspa ringen der voorvervaardigde muurelemen ten, waardoor deze met elkaar worden ver bonden. Tezamen met de schokbetonvloe- ren wordt reeds een arbeidsbesparing van ruim veertig percent verkregen, maar de fa De Rotterdamse architect E. F. Groos- man toonde een opmerkelijke voorkeur voor het systeem-Muwi: deze maisonnettes ontstonden naar zijn ontwerp aan het Wiboutplein te Schiedam. centimeter. Die plaatjes worden geschroefd op een licht skelet van betonstijlen, dat weer rust in een frame van stalen dwars balken. De plaatjes worden niet alleen ge schroefd, maar ook gekit ten behoeve van de waterdichtheid. Vervolgens gaat er een isolatieplaat achter en tenslotte komt er nog een binnenmuur van drijfstenen tegen. De vloeren worden eveneens uit elementen gelegd. HET WORDT TIJD, dat wij onze rond gang langs deze huizenfabrielcen besluiten met een gang naar de stapelbouw. Met een korte vermelding van de B.B. Blokken (sj'steem B.B.B. van Bredero's Bouwbedrijf in Utrecht), moet worden volstaan. Daar mee worden bouwmuren gestapeld van holle stenen van licht beton, die verbonden worden door een spacievoeg. Ook werkt men met geprefabriceerde vloeren en bin nenwanden. Deze terloopse vermelding be tekent geenszins, dat het B.B.B.-systeem minder belangrijk is. Het staat met ruim eenenzeventighonderd voltooide woningen samen met Korrelbeton aan de spits van alle methoden. Het systeem Muwi, dat op hetzelfde prin cipe berust, heeft echter nog belangwek kender aspecten. De stenen zijn niet alleen hol, maar ook door gaten in de vier zijden met elkaar verbonden. Bij het stapelen van een muur passen die gaten precies op en naast' elkaar. Is men tot étagehoogte ge vorderd de stenen liggen dan nog steeds los, maar ze zijn al niet meer te verwrik ken dan worden eerst de vloerelementen op draagbalken van voorgespannen beton gelegd. En daar komt de stortploeg met haar „japanners" (zoals de stalen voor dit doel gebruikte kruiwagens heten) al aan. Men laat de specie in de gaten der blokken lopen, die zich daarop niet alleen verticaal, maar ook horizontaal in de blokken ver- Zie verder pagina 5

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 20