De emissie van de Koninklijke brengt de aandeelhouders slechts kleine claim II anda en de wijze Meester Discontoverlaging in V.S. werd spoedig nagevolgd Overdag lichte dooi Zoek ió zo r UITVERKOOP NAAIMACHINES Ook Spierpijn Wereldnieuws Aet Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Zes pet. lening overtekend Verkoop op afbetaling in eerste drie kwartalen van 1957 toegenomen Veel geringere stijging van Ned. Intern. Wegvervoer Faillissement FYidor ter sprake op vergadering Ned. Overzee Bank F. C. KUIPERS Naaimachines W er k tij d verkor tingen en ontslagen Vraag Uw vaste slager het gratis LOSBLADIG KOOKBOEK S&5ÏÏP"K De kredietaanvraag van Frankrijk bij het I.M.F. Fridorbeleggers dagvaarden de twee banken van uitgifte Tulpen naar Nederland Uns land beton en uitlaatgassen de overheersende elementen uit maken. De meeste stedelingen J ondervinden bij het zien van ZATERDAG 2 5 JANUARI 1958 (Van onze financiële medewerker) DE AMSTERDAME BEURS stond deze week uiteraard in het teken van de grote emissie van de Koninklijke. Met diè van zustermaatschappij de Shell Transport Trading Ltd. was zij reeds enige tijd geleden aangekondigd en het kan niet worden gezegd dat zij met groot enthousiasme is ontvangen. De aandelen, die toch reeds een scherpe koersdaling achter de rug hadden, zijn sindsdien verder in koers teruggelopen, voornamelijk omdat deze emissie in een periode van kapitaalschaarste valt en de Koninklijke-Shell ditmaal een groter bedrag vraagt dan ooit tevoren. Ook bij dit wereldconcern doet zich het verschijnsel voor dat mede door de waardevermindering van het geld de kapitaalbehoeften aanmerkelijk groter zijn dan voorheen. Dit blijkt wel uit de cijfers, welke in het prospectus van de jaarlijkse kapitaals-uitgaven worden gegeven. In 1952 bedroegen deze nog 21/* miljard; in 1956 zijn ze tot boven 4 mil jard gestegen en 1957 geeft weer een hoger cijfer. Nu heeft de Koninklijke-Shell steeds een zodanig financieel beleid gevoerd dat verreweg het grootste deel van de jaarlijkse winst in het bedrijf bleef. Zo kan men de totale winst voor 1957 naar globale berekening op 2,3 miljard stellen, waarvan niet meer dan een vijfde wordt uitgekeerd, terwijl bovendien een bedrag van meer dan 2 miljard jaarlijks op de eigendommen wordt afgeschreven. Ook thans, zo wordt dan ook in het prospectus gezegd, zullen de stijgende kapitaalsuitgaven grotendeels uit de winst kunnen worden gefinancierd, maar af en toe moet toch op de kapitaalmarkt een beroep worden gedaan. Dit geldt niet alleen voor de Koninklijke-Shell, ook de Ameykaanse olie maatschappijen hebben voortdurend grote kapitalen nodig en enkele hunner hebben de laatste tijd dan ook hun geldmiddelen door een emissie versterkt. De emissie van de Koninklijke-Shell is in zoverre een teleurstelling dat de nieuwe aandelen ver boven pari worden uitgege ven. Vroeger geschiedde dit doorgaans te gen 100 percent., zodat er voor de oude aandeelhouders een vette claim vrij kwam, hetgeen wel de grootste aantrekke lijkheid van de aandelen Koninklijke uit maakte. Het dividend is immers steeds betrekkelijk laag gehouden; over 1956 werd 25 pet., uitgekeerd en het rendement van de aandelen blijft met dat dividend beneden 3'/2 pet. Door het incasseren van een claim en de daarop doorgaans weer gestegen aandelenkoers werden aandeel houders voor dat lage rendement dus scha deloos gesteld. Nu is dat anders. De Koninklijke geeft de nieuwe aandelen uit tegen een koers, welke in de oude noteringsvorm (in per centen van de nominale waarde) neer- komt op 570 pet. en de claim, die haar no tering deze week op 4 per stuk van 20 begon, bedraagt dus niet meer dan 20 pet. van de nominale waarde. Het is duidelijk dat als de Koninklijke ook ditmaal weer k 100 pet. had willen emitteren, een veel groter bedrag aandelen had moeten wor den uitgegeven om tot dezelfde kapitaal opbrengst te komen. Het kapitaal zou dan met 860 miljoen zijn verhoogd, terwijl het thans, bij een uitgifte a 570 pet. met niet meer dan rond 150 miljoen stijgt. In het eerste geval had de maatschappij dus ook over een „veel groter kapitaal di vidend moeten uitkeren en dit heeft men blijkbaar willen voorkomen, teneinde een zo groot mogelijk deel van de winst voor kapitaalsuitgaven te kunnen gebruiken. Terecht is dan ook reeds verondersteld dat het niet in de bedoeling zal liggen op korte termijn uit de thans te verkrijgen agio-reserve, welke meer dan 50 pet. van het vergrote kapitaal zal bedragen, een bonusuitkering aan aandeelhouders te doen, want ook dit zou het nominale kapi taal belangrijk doen stijgen en voor de toe komst een veel groter bedrag voor de uit kering van dividend vergen, tenzij men tot dividendverlaging zou willen overgaan, hetgeen wel niet in de bedoeling zal liggen. Het enige voordeel voor aandeelhouders van deze emissie a 570 pet. is hierin gele gen dat thans bij verder stijgende winsten gemakkelijker een hoger dividend kan worden uitgekeerd. Het nominale kapitaal stijgt immers met niet meer dan rond 150 miljoen, dat is een achtste deel van het thans uitstaande kapitaal. Na de emis sie zal het kapitaal van de Koninklijke rond 1350 miljoen bedragen, terwijl de eenzelfde bedrag zal hebben belopen en een dividendverhoging van bijv. 5 pet. zou het uit te keren dividendbedrag met niet meer dan ca. 100 miljoen doen stijgen. De emissies van de Koninklijke-Shell komen ook daarom niet op een gunstig tijdstip, omdat er thans van een overpro- duktie van olie wordt gesproken en de olieprijzen in de V.S. de laatste tijd zijn verlaagd. Voorts kan het toenemend na tionalisme in de landen van het Midden- Oosten, waar een zeer groot deel van de wereldolieproduktie wordt voortgebracht, als een bedreiging voor de aldaar werken de oliemaatschappijen worden gezien. Ook de politieke strubbelingen in het olierijke Henschel Werke G.m.R.H. Op 1 januari 1958 is de nieuwe firma Henschel Werke G.m.B.H. opgericht onder een geheel nieu we leiding. Deze Henschel Werke hebben van Henschel Sohn de totale fabrieken, tezamen met het totaal van het aldaar werkzame personeel, overgenomen. Eveneens zijn alle binnen- en bui tenlandse vertegenwoordigers van de fabriek dooi de Henschel Werke overgenomen. De firma Hen schel Sohn heeft op 31 december 1957 het voor gestelde akkoord beëindigd en zal alle schuld eisers voor 100 °/o voldoen. Met deze financiële verplichtingen heeft de nieuwe firma Henschel Werke niets te maken. Door Henschel Werke werd eveneens de totale orderportefeuille over genomen. een orderportefeuille welke ruim DM 200 miljoen vertegenwoordigt, waardoor reeds de volle produktieeapaeiteit voor het hele jaar 1958 volledig kan worden gebruikt. Derde oliebron in Peru De Peruviaanse oliemaatschappij ,,E1 Oricnte" is er met de hulp van Duitse deskundigen in ge slaagd een derde oliebron in werking te stellen in de tropische wouden van de provincie Loreto bij Maquia. De maatschappij wordt gefinancierd met Peruviaans kapitaal, maar zijn technici zijn Duits. Men heeft sinds twee jaar naar olie in het oerwoudgebied gezocht. De nieuw aangeboorde bron is de grootste van de drie, aldus een zegs man van de maatschappij. Men gaat nu pogen een vierde te openen. (UP) Loonsverhoging bij Volkswagen Aan de employés van de Volkswagenfabrieken is een loonsverhoging van 6 percent toegekend, zo is door Volkswagen-woordvoerders bekend ge maakt. Per 1 januari 1959 komt er nog 2.3 per cent bij, zo werd verklaard. Over de verhogingen is overeenstemming bereikt tussen de Duitse Metaalbewerkersbond en de Volkswagendirectie. (UP) Duitse goud- en deviezenreserves De Westduitse goud- en deviezenreserves zijn in de week tot 15 januari met ongeveer 178 mil joen D M. gedaald tot ongeveer 23.670 miljoen DIM., zo maakt de Deutsche Bundesbank bekend. De goudreserve daalde met 141 miljoen D.M. tol 10.461 miljoen D.M. Venezuela betekenen voor de aldaar werkende maatschappijen nieuwe zorgen. Niettemin blijft de Koninklijke-Shell een internationaal concern, dat op het kapi taal een grote aantrekkingskracht uit oefent en het zou daarom te betreuren zijn als het Nederlands bezit van de aan delen door de huidige emissie verhoudings gewijs opnieuw zou verminderen. Maai de emissie is voor de Nederlandse kapi taalmarkt wel een krachtproef, nu de Wo ningbouwlening, tezamen met de rente- spaarbrieven reeds ongeveer 500 mil joen aan de kapitaalmarkt heeft onttrok ken en ook een aantal andere 6 pets. le ningen zijn uitgegeven. Opmerkelijk is dat deze emissies met een daling van de rentestand zijn gepaard gegaan, zodat er thans reeds sprake van is dat men tot 5Va pets. leningen zal over gaan, nu de 6 pets. belangrijk boven pari noteren. De discontoverlaging door de Nederlandsche Bank kwam dan ook niet onverwacht, nu de betalingsba lans zich de laatste maanden weer in gun stige zin ontwikkelt en de goud- en devie zenvoorraad bij de bank tot boven 4 mil jard is gestegen, een vooruitgang van 930 miljoen sinds 9 september. In de V.S. is het disconto deze week voor de tweede maal sinds augustus van het vorige jaar verlaagd, nu van 3 tot 2l/a pet., hetgeen men, evenals de verlaging van het dekkingspercentage voor niet-contan- te affaires op de New-Yorkse effecten beurs van 70 tot 50 pet., als een poging van de regering beschouwt om de acti viteit in de bedrijfswereld weer op toeren te brengen. Op de ter inschrijving aangeboden 1.750.000 in de 6 percent lening bisdom Rotterdam, is zodanig ingetekend, dat slechts op een geringe toewijzing kan wor den gerekend. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft in een brief aan de voorzit ter van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal aangeboden het zesde verslag over de tenuitvoerlegging van de wet, houden de een tijdelijke regeling betreffende af betalingsovereenkomsten. Hij deelt hierin mede, dat de indruk bestaat, dat in de eerste drie kwartalen van 1957 de ver koop op afbetaling in zijn geheel nog is toegenomen, waarbij rekening moet wor den gehouden met de seizoensinvloeden, maar dat het tempo van de toeneming aanzienlijk is vertraagd, hetwelk mede veroorzaakt wordt door de beperkingen van de afbetalingsbeschikking 1956. In dit verband kan er nog op worden gewezen, aldus de staatssecretaris, dat ook de cijfers van de gemeentelijke volkskre dietbanken, de particuliere geldschietban- ken en de betaalzegelkassen in de eerste drie kwartalen van 1957 een toeneming van de omzet te zien geven. Ofschoon televisietoestellen en koelkas ten slechts een beperkt deel van het af betalingspakket vormen, is de vrije ster ke omzetstijging van deze dure consump tiegoederen bij de afbetalingsmagazijnen in 1956 ten opzichte van 1955 welke stijging zich in 1957, naar mag worden aangenomen, heeft voortgezet merk waardig, aldus de staatssecretaris. De Nederlandsche Internationale Weg vervoer Organisatie (NIWO) deelt mede. dat het Nederlandse internationale weg vervoer in ongeveer 10 jaar 9.400.601 ton heeft vervoerd tegen een vrachtbedrag van 219.199.596,—. Het jaar 1957 heeft een veel geringere stijging in gewicht en vrachtbedrag gegeven dan de jaren hier aan voorafgaande. In de algemene vergadering van de Ne derlandse Overzee Bank n.v. heeft een aandeelhouder de directie vragen gesteld over de n.v. Fridorfabrieken. De directie antwoordde zich door deze vragen ver rast te voelen. De kwestie vormt geen punt van de agenda en is dus niét aan de orde. De voorzitter achtte zich dan ook niet verplicht de vragen te beantwoorden. Een andere aandeelhouder vroeg waar door in het laatste kwartaal van 1957 een achteruitgang in het eigen bedrijf van de Nederlandse Overzee Bank viel te bespeu ren. De directie antwoordde desgevraagd, dat een en ander schuilt in de geld- schaarste, die een ongunstige invloed op het bedrijf heeft gehad in verband met het financieren van de internationale goe derenhandel, daling van de goederenprij- zen enzovoorts. Toch is de directie tot op heden met de lopende gang van zaken te vreden. Het boekjaar is echter nog lang niet achter de rug en over de vooruitzich ten valt moeilijk een oordeel uit te spre ken. Wat de dochtermaatschappij, de Am sterdamse Liquidatiekas betreft, deelde de directie desgevraagd mee dat, ge zien de omstandigheden, de termijnmarkt in rubber mogelijk in de toekomst iets kan achteruitgaan wegens de concurrentie van de synthetische rubber en het wegvallen van het produkt uit Indonesië. Natuurrub ber echter zal altijd in voldoende mate de aandacht blijven vragen. Op de termijn markt voor aardappelen (een binnenlands produkt) worden grote omzetten ver wacht. Het jaarverslag werd met één stem tegen goedgekeurd. ADVERTENTIE Een grote partij ingeruilde naaimachines wordt door ons uitverkocht tegen zeer lage prijzen. TRAPNAAIMACHINES in cabinettafels en kastmeubels, diverss merken, in prijzen vanaf 50.t.m. f 275. HANDNAAIMACHINES, diverse merken, in prijzen vanaf 25.t.m. ƒ100. DRAAGBARE ELEC. MACHINES, div. merken, in prijzen v.a. /125.t.m. 275 OVERJARIGE DRAAGBARE ELEC. MACHINES (gloednieuw) en demonstratie machines voor zeer aantrekkelijke prijzen. Machines worden uitsluitend a contant verkocht met volledige schriftelijke garantie op alle onderdelen. KLEINE HOUTSTRAAT 112 - TELEFOON 11142 HAARLEM Bij de textielfabriek „Holland" n.v. is een werktijdverkorting ingevoerd voor de vrijdag en de zaterdag. In totaal zullen de arbeiders, met inbegrip van de ploegen- arbeiders, in die dagen veertien uur kor ter werken. De directie van de n.v. Span jaard te Borne heeft, met toestemming van de arbeidsinspectie, besloten tot een verkorte werkweek over te gaan. Het be drijf zal voorlopig op zaterdag zijn geslo ten. Enkele afdelingen zullen reeds op vrijdagmiddag worden stilgelegd. Voor het gehele bedrijf houdt dit een werktijd verkorting van tien percent in. Bij de n.v. Ned. Kabelfabriek te Delft waar sinds dinsdag een 4-daagse werk week is hebben 65 werknemers on der wie zeven boven de pensioengerech tigde leeftijd mondeling aanzegging ge kregen dat een ontslagaanvraag voor hen bij het gewestelijk arbeidsbureau is inge diend. Van de zijde van de directie der N.K.F. vernamen, wij, dat deze maatre gel op zichzelf staat. De verwachting is dat geen verdere ontslagen zullen volgen. Omdat, naar men verwacht, de activiteit op het gebied van tractie en telefoonfa- bricage in 1958 belangrijk geringer zal zijn dan in voorafgaande jaren, heeft de direc tie van Heemaf n.v. zich genoodzaakt ge zien maatregelen te nemen om de perso neelsbezetting in te krimpen. Ongeveer 60 personen zullen ontslagen worden. Bij de Heemaf werken ongeveer duizend per sonen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE weldra elke week een kosteloos blad mei tongstrolende recepten en vele tijdsparende tips afwasbare plastic-band om de recepten te bundelen (voor U als vaste klant 10 cent) BEROEMDE KOKS HELPEN IN UW KEUKEN! Reserveer nu reeds een exemplaar bij Uw vakman-slagerl Vannacht daalden de temperaturen bo ven het sneeuwdek hier en daar tot meer dan tien graden beneden het vriespunt. Aan de kust kwam lichte vorst voor: in het binnenland matige tot strenge vorst. De laagste temperatuur min elf graden werd in De Bilt gemeten. Intussen voltrek ken zich belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling. Door krachtige lucht drukstijgingen komt in midden-Europa een omvangrijk hoge drukgebied tot ontwikke ling. Luchtdrukdalingen langs de oceaan- kust hebben een verder naar het oosten doordringen van de depressieactiviteit tot gevolg. Daardoor wordt met zuidelijke wind zachte lucht naar Engeland gevoerd. De voorste begrenzing van deze zachte lucht naderde zaterdagochtend oost-Engelgnd. In ons land neemt de bewolking op de na dering van dit front toe. De komende nacht zal de vorst afnemen terwijl morgen lichte dooi is te verwachten waarbij het sneeuw dek langzaam slinkt. WEERRAPPORTEN Temperaturen: bul ten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Zondag 26 januari Zon op 8.30 uur, onder 17.16 uur. Maan op 10.39 uur, onder uur. 9 Maandag 27 januari Zon op 8.29 uur, onder 17.18 uur. Maan op 11.03 uur, onder 00.40 uur. Maanstanden 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 26 januari Hoog water 7.35 en 19.51 uur Laag water 3.04 en 15.25 uur. Maandag 27 januari Hoog water 8.14 en 20.33 uur. Laag water 3.38 en 16.01 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Garmisch P. Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Madrid Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Algiers Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geheel bew. windst. -5 zwaar bew. windst. -5 geheel bew. windst. -5 onbewolkt zw -6 geheel bew. windst. half bew. zzo 2 onbewolkt zzo -7 onbewolkt zzw -9 onbewolkt z -4 mist zzo -7 onbewolkt o -2 onbewolkt ozo 2 geheel bew. nno -4 onbewolkt nnw 3 geheel bew. windst. -0 onbewolkt z -7 onbewolkt zw -4 geheel bew. wzw -3 zwaar bew. windst.-15 geheel bew. windst. -4 onbewolkt ono -8 sneeuw mist onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Vlv. Z.-Limb. onbewolkt wnw w ono o nw windst. z z z z zzo zzo z zzo -1 -17 5 5 2 2 -2 -3 -2 -9 -8 -6 -7 -5 1 1 1 0 0 0,1 2 0,2 5 0 3 2 0 0 0 1 0,1 0 0 0 0 0 4' 0,6 0 0 0 0 0 0.1 0,1 0,1 0 0,1 Sneeuwhoogten: Den Helder Ypen burg 11 cm, Vlissingen 6 cm, Eelde 10 cm, De Bilt 18 cm, Twente 9 cm, Eindhoven 3 cm, vliegveld Zuid-Limburg 3 cm. 46. Toen de inrichting van de tent tot in de puntjes was verzorgd, ging Joris neu riënd inspecteren. Ook de wijze meester verkeerde nu in een opgewekter stem ming. Joris' spitsvondige redenering had hem er helemaal van overtuigd, dat het 't beste was voor de geest van de wester ling, wanneer zijn lichaam zich niet al te gerieflijk voelde. Met een verliefde blik bekeek hij een spijkerbed en bevoelde verrukt de scherpe punten. „O, Broeder Goedbloed", prevelde hij, „dat ik ooit ge twijfeld heb aan de juistheid van uw ge dachten! O, hoe gaarne zou ik mij thans op dit rustbed uitstrekken om zijn heilza me werking te ondergaanPanda keek twijfelend van de oosterling naar het bed. Tsjongesprak hij. „Zou u dat echt prettig vinden? Nou, maar ik ben bang dat de westerlingen daar anders over zul len denken!" „Dat moet je niet zeggen, Panda", meende Joris. „Daar zijn onze spiegels juist voor". En hij liep energiek naar buiten om met de verzameling lach spiegels te gaan schuiven. „De spiegels?" riep Panda verbaasd. „Hoe kunnen die spiegels nu maken, dat westerlingen graag op een spijkerbed gaan liggen?" Naar uit internationale financiële kringen wordt vernomen is het door Frankrijk in gediende verzoek tot beschikbaarstelling door het Internationale Montetaire Fonds (I.M.F.) van een krediet van 131.250.000 dollar aan de bestuursraad voorgelegd. Deze zal waarschijnlijk woensdag over het verzoek beraadslagen. Het betreft een deel van het nog resterende gedeelte van het Franse quotum. Naar men meent te weten zal Frankrijk in de loop van het jaar er naar believen over kunnen beschikken. De algemene indruk is, dat er geen enkele moeilijkheid zal ontstaan en dat het Franse verzoek zal worden ingewilligd. ADVERTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met Onder auspiciën van en op instigatie van de Vereniging Effectenbescherming te 's Gravenhage zijn in november van het vorige jaar namens 82 gedupeerde houders van obligaties en aandelen der n.v. Fridor fabrieken te 's Gravenhage dagvaardin gen uitgebracht tegen de twee emitteren de bankinstellingen, de Nederlandse Over zee Bank en de Banque de Paris et de Pays Bas. Tevens werden gedagvaard de commissarissen en de directeuren der n.v. Fridorfabrieken. Naar het ANP van de Vereniging Effec tenbescherming verneemt zal deze zaak op 11 februari in verdere behandeling ko men bij de Haagse arrondissementsrecht bank. Teneinde de mogelijkheid van een minnelijke schikking open te houden had de Vereniging Effectenbescherming tot- dusverre aan deze zaak geen ruchtbaar heid gegeven. In verband met het feit, dat de kwestie Fridor ter sprake is gekomen in de jaarvergadering van de Nederland se Overzee bank en met de verklaringen van het bestuur der bank dienaangaande meent de Vereniging Effectenbescherming mede in overleg met haar juridische raads man, rar. J. Th. Vermeulen, bovenge noemde stilzwijgendheid niet langer in acht te behoeven te nemen. (Voor de beurs zie pagina 7). Nederland importeert meer en meer bloembollen uit Zuid-Afrika, namelijk van de populaire chincherinchee, een hoge plant met bossen witte en gele bloemen. De export van chincherinchee-bollen naar Nederland, Engeland, Duitsland en Skan- dinavië neemt gestadig toe. In de afgelo pen maand heeft de K.L.M. 'alleen al an derhalve ton bloembollen naar Europa ver voerd. ADVERTENTIE Bron. Ver in het hoge noorden van Zwe den vijftig kilometer van Jokkmokk hebben twee Lappen een warme lucTit- bron ontdekt en geleerden hebben nog niet kunnen vaststellen wat voor gassen hier uit de aarde stromen. Een ura- nium-zoeker, heeft opgemerkt dat een lucifer die bij de witte rookzuil werd gehouden zwart werd, hetgeen kan dui den op de aanwezigheid van een pe. troleumbron. Drie is teveel. Een in de steek gelaten Britse drieling (jongetjes van 18 maan den) moest het vrijdag nog steeds zon der pleegouders stellen, ondanks hard nekkige pogingen van de Londense dis- trictsraad de kleintjes onderdak te bren gen. De raad wil, lat de drieling bij elkaar blijft, maar tot nu toe hebben zich alleen maar kandidaat-pleegouders gemeld, die één of hoogstens twee van het drietal tot zich willen nemen. Nieuwe. Koning Boudewijn van België heeft de heer Rogier Motz benoemd tot minister van Economische Zaken van België. Deze werd op 2 april 1939 tot lid van de Belgische kamer van volksver tegenwoordigers gekozen. Hij was lid van de liberale fractie. In juni 1945 werd hij voorzitter van de liberale partij en op 7 maart 1946 senator. Bouwzwendel. De minister van Justitie van Sleeswijk-Holstein, dr. Bernhard Leverenz, heeft verslaggevers vrijdag medegedeeld, dat een aantal aanne mers in de periode 1951-1957 bij de uit voering van 4.380 openbare bouwwer ken, ter waarde van 250.000.000 mark, prijsafspraken heeft gemaakt, waar door de staat schade heeft geleden. Branden. Terwijl de I ondense brandweer nog druk bezig was met het blussen van de grote brand op de Smithfield- markt, waarover eerder is bericht, kwam een melding binnen van een tweede grote brand in Bermondsey. Daar brandde de benedenverdieping van een vier verdiepingen hoog gebouw. Later kwam er nog een derde grote brand bij: een houtopslagplaats te Notting Hill, die al een vuurzee was toen de brandweer arriveerde. Voorstel. De Moskouse bladen melden, dat de leider van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Kroesjtsjev, heeft voorgesteld, dat de staats- en collec tieve landbouwbedrijven hun eigen tractors en machinerieën zullen be zitten in plaats van deze te betrekken van machine- en tractorstations, zoals reeds vele jaren gebruikelijk is. Vlammen. Een Mongoolse regeringscom missie onder leiding van vice-premier Maider stelt een onderzoek in naar de schade, die de zware aardbeving van 4 december in Mongolië heeft aange richt. Zij trof een dun bevolkt gebied. Er zijn volgens de laatste berichten 30 doden of vermisten. Ingesloten en later bevrijde bergbeklimmers zeiden, dat tijdens de beving uit de top van de berg Bogdo grote vlammen schoten. Benzine. Een vijftienjarig Westduits meis je, dat in een chirurgische kliniek van München wegens een acute blindedarm ontsteking zou worden geopereerd, kreeg bij vergissing een injectie met benzine, in plaats van met een verdo vingsmiddel, hetgeen ondanks krachtig ingrijpen van de chirurg, binnen enke le minuten haar dood tengevolge had. Nalatigheid ten aanzien van de etiquet- ten op de flessen bleek de oorzaak te zijn. Dronken. Een dronken kapitein van het Zuidkoreaanse leger heeft vrijdag vier mede-officieren en twee soldaten dood geschoten en vervolgens zelfmoord ge pleegd. Bewijs. De Amerikaanse produktieleider Mike Todd en zijn echtgenote, filmster Elisabeth Taylor, hebben elkander vrij dagavond te Praag, ten aanschouwe van Tsjechoslowaakse verslaggevers en fotografen, herhaaldelijk omhelsd, „opdat u zelf kunt zien dat de in be paalde Franse dagbladen verschenen berichten, dat wij getwist hebben, on gegrond zijn". Nieuw recht. De procureur-gener.aal van Oost-Duitsland, dr. Ernst Melsheimer, heeft in het blad „Nieuw Recht" ver klaard, dat dwangarbeid weliswaar thans niet bestaat in Oost-Duitsland, doch dat de hiermede opgedane ervarin gen in andere socialistische landen wor den bestudeerd en dat invoering in Oost-Duitsland zal worden overwogen. Aan lof over de schoonheid van ons land heeft het in het verleden zeer zeker niet ontbroken. En die prijzende uitlatin gen waren niet alleen van buitenlanders afkomstig, maar werden ook door landge noten gespuid. Misschien klinkt het in on ze oren wat overdreven, toen Marnix van St. Aldegonde in 1572 ons land in de Sta tenvergadering te Dordrecht „het ooghe- lijn van Europa, de bloem van alle landouwen en dat prieel des aardbodems" noem de, maar hoewel deze termen sterk afwijken van de op schriften die momenteel de toeristenfolders sieren, er blijkt toch in ieder geval uit, d.al Marnix een open oog had voor de schoonheid van deze streken. Onafhankelijk van allerlei ontboezemin gen, waaraan dichters en niet-dichters zich in al darf niet welluidende termen zijn te buiten gegaan, moeten we toch wel even de nadruk leggen op de ethische waar de die van het natuurschoon kan uitgaan. In minder deftige bewoordingen zouden we kunnen zeggen, dat de mens door het contact met de natuur een gevoel van ver heffing kan ondergaan. En die verheffing zal, naar veler m.ening, groter zijn naar mate die schoonheid beter in haar oor spronkelijke staat bewaard werd. Mr. P. G. van Tienhoven, de krachtige en onver moeide ijveraar voor het behoud van ons natuurschoon, heeft dit in 1930 als volgt uitgedrukt: „De woeste gronden verte genwoordigen een schat van levensgenie tingen, die niet in waarde is uit te druk ken". Dr. Hofstra heeft voorts gewezen op de religieuze zijde van de natuurbe schouwing die bij primitieve volken en bij de landelijke bouwkunst in grote delen van Europa zo sterk tot uiting komt. Mo menteel is vrijwel ieder er wel van over tuigd dat het publiek behoefte heeft aan ontspanning in de vrije natuur, als ge volg waarvan plannen zijn en worden ont worpen om te komen tot een stelsel van natuurmonumenten als we deze stati ge uitdrukking eens mogen bezigen waar de mens in de eerste plaats kan ontkomen aan de sfeer van de grote stad en dichtbe- *~v j vollcte wooncentra, waarvan bos, heide en duinen een ga- voel van bevrijding, waarvan zij zich lang niet altijd bewust zijn, maar welk gevoel desondanks op hun stemming inwerkt. Wc zouden dit welhaast als een typische reactie van de stedeling willen kenschet sen, omdat, de boeren in het algemeen een geheel ander gevoel voor schoonheid heb ben en vruchtbare, eventueel gecultiveer de, bouw- en weilanden minstens even sterk waarderen als de stedeling de „lief lijke natuur" bewondert. Voor de stede ling staat natuurschoon in de meeste ge vallen gelijk met hossen, boeren hebben vaak een open oog voor de schoonheid van het geheel, vandaar dat zij het weide landschap in zijn wisselende stemmingen kunnen waarderen, terwijl het grote pu bliek hier weinig om geeft. Met dat al hebben we nog steeds niet gesproken over onze natuurmonumenten zelf. Daarover een volgende keer. Nadruk, verboden. H. Petition

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2