■FILATELIE Franse „Torima" door vijf sleepboten vlotgebracht Vertrouwen in de leiding van Eisenhower minder geworden Onlusten in Venezuela ondanks nieuw bewind niet uitgewoed Van dag tot dag Kunst Twee onpopulaire junta-leden afgezet, één hunner in Curasao aangekomen ^Praatótoel 3 Bergingscoördinatie van Wijsmuller „Poetli", beruchte Indische bendekoningin gedood Leiding Zuidelijk Toneel stelt functie beschikbaar Vertrouwen uitgesproken in de apartheidspolitiek Aartsbisschop van Kaapstad tegen „blanke baasskap" Saneringsplannen van de regering wekken paniek onder de middelgrote en kleine boeren OPEN I NGS-EXPOSIT! E Qp de Drie doden in het verkeer Ku Klux Klan bezwijkt aan onderlinge ruzies Wet ter beteugeling van vakbondscorruptie in V.S. „Chaplin wil terug naar de Verenigde Staten" IX TERDAG 2 5 JANUARI 1958 Als de tekenen niet bedriegen, zal de ïcünsf'-rubriek van de kranten binnen kort de omvangrijkste en interessantste van alle zijn geworden. De kunst gaat het aanschijn van de aarde vernieuwen en de mensen veranderen. Wij leven in een tijd, die in de geschiedenis misschien zal wor den geboekstaafd als de „Kunsteeuw", waarbij de glans en de glorie van de .Gouden Eeuw" in het niet zullen ver dwijnen. Na de ophefmakende verheffing van een Russische kunstmaan ten hemel is thans in Engeland een kunstzon gefabri ceerd. Wij mensen maken voortaan alle hemellichamen zelf. De kunst van het kunstmatige is gestegen tot een hoogte, die nauwelijks mogelijk moet zijn geacht door de wetenschappelijke zieners van het verleden. Er blijft thans niet zo erg veel meer over dat nog de moeite van het namaken waard is. We kunnen misschien nog een kunst-Venus en een kunst-Mars voortbrengen, doch het zal eenieder dui delijk zijn dat zulks meer op huisvlijt- spielerei dan op serieuze utiliteitsproduk- tie lijken zou. De Engelse kunstzon biedt reusachtige mogelijkheden, aldus verklaren de trotse vervaardigers. Zij stelt in staat tot ener giewinning uit waterstofatomen, waarbij de voorhanden zijnde grondstof practisch onuitputtelijk kan worden geacht. Er zal nog enige tijd worden doorge sukkeld met de ouderwetse uraniumener- gie, doch dat mag geen naam meer heb ben zo zou men er als enthousiast en progressief toeschduwer kunnen bijvoegen. Dat lijkt op een persiflage, doch wie weet of het niet spoedig reële ernst zal blijken te zijn? Het wordt in deze tijd steeds ris kanter, medelijdend te glimlachen om fan tasten en hoogvliegers. Want men loopt een steeds grotere kans, beschaamd te worden door de verwezenlijking van de meest fantastische denkbeelden en on mogelijk lijkende visioenen. Eén ding wordt echter volkomen dui delijk. Het is gebleken dat men met een vlot van stapel gelopen kunstmaan met twéé zelfs zich als volk niet het recht verwerft, de wereld te commanderen. We tenschappelijke prestaties kunnen nóg zo indrukwekkend en bewonderenswaardig zijn, zij dragen de kiem van hetgeen hen zal overtreffen reeds in zich. De weten schap vindt nergens muren, die onneem baar zijn. De politiek kan nimmer enig recht tot suprematie ontlenen aan een wetenschappelijk produkt of dat weten schappelijke produkt beschouwen als het einde van alle prestatiemogelijkheden. Doet zij dat wel, dan wordt zij door de voortgaande ontwikkeling beschaamd en blijkt zij haar gewaande kracht op drijf zand te hebben gebouwd. Hoezeer politiek en wetenschap in onze dagen ook hand ln hand schijnen te gaan, de scheiding tussen hen voltrekt zich in scherpere mate dan ooit tevoren, omdat de wetenschap uitstijgt boven de bruikbaar heid als nationaal bezit en instrument. Wij wachten allen vol vertrouwen op nóg veel méér „kunst". (Van een speciale verslaggever) VIJF SLEEPBOTEN, die gisteravond voor de tweede maa,l by hoogty op volle kracht aan de gestrande Fransman „Torima" hebben liggen trekken, zijn er in geslaagd het 4434 ton metende motorschip vlot te brengen van dc Hammond Knoll op ongeveer 75 mijl ten westen van IJmuiden aan de Engelse oostkust. Bij dit vijftal, dat een totaal aantal paardekrachten ontwikkelde van 4600, waren de twee IJmuidense sleepboten „Titan" en „Nestor" van N.V. Bureau Wysmuller en voorts de Britse slepers „Brahman", „Seaman" en „Rifleman" van de United Towing Company te Hull. De „Cycloop" van Wysmuller, die ook bij het bergingswerk was betrokken, was tijdens het vlot brengen van de „Torima" onderweg naar IJmuiden om zware bergings ankers en takels op te halen. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de Franse vrachtvaarder niet zo snel zou vlot komen. BHOPAL (Midden-India) (Reuter). Haar meisjesnaam was Poetli, („Pop")- en zij was één van de vele dansmeisjes in het uitgestrekte India. Op zekere dag werd zij door Sultana, een bendelid, ontvoerd. Er werden echter vijfhonderd ropijen (onge veer vierhonderd gulden) losgeld voor haar betaald en de „dansende pop" kwam weer op vrije voeten. Een schrandere po litiechef zag bepaalde mogelijkheden. Hij wist Poetli te overreden zich zogenaamd vrijwillig, doch in werkelijkheid als poli tiespionne, bij de bende aan te sluiten. De politieman wikte, doch de liefde be schikte. Poetli werd verliefd op haar ont voerder Sultana. Zij werd zijn minnares en vertrouwde plaatsvervanger als bende leidster en zij schonk hem twee kinderen. En de naam Poetli kreeg alom bekend heid in India, hetgeen niet verwonderlijk was, wanneer men in aanmerking neemt, dat zij te paard, en als man gekleed, vuur gevechten met de politie leverde, waarbij zij volgens ooggetuigen in de éne arm een kind hield en de andere gebruikte voor het afvuren van een geweer. Sultana sneuvelde in een gevecht met de politie: wie anders dan Poetli kon hem opvolgen? Zij deed het dus en met succes. De onder haar bevelen staande bandieten oefenden in de afgelopen drie jaar in grote delen van Midden-India een schrikbewind uit. Onder hen vond zij een opvolger voor de gedode Sultana: Kalla Goejar was de naam van de gunsteling. Toen kwam ook voor Poetli, de thans meer rijdende en schietende, dan dansen de „Pop" het uur van de afrekening. Zij en een aantal harer volgelingen geraak ten nabij het dorp Tsjati, in de omgeving van de ongeveer 240 kilometer ten zuiden van New Delhi gelegen plaats Agra slaags met de politie. De inmiddels 32-ja- rige Poetli, haar minnaar Kalla Goejar fn acht andere bendeleden kwamen om in deze strijd, de afsluiting van de merk waardige loopbaan van het dansmeisje »de Pop". Lo van Hensbergen en Gerrit Linden- óerg, respectievelijk directeur en zakelijk leider van „Het Zuidelijk Toneel", hebben op 31 augustus 1958 hun functies bij dit ge zelschap ter beschikking gesteld „in het vertrouwen de naar hun mening noodza kelijke reorganisatie van de toneelsprei ding te vergemakkelijken". KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse Volksraad heeft met 91 tegen 48 stemmen een motie van wantrouwen te gen de regering verworpen en met dezelf de stemverhouding zijn volledige vertrou wen in het regeringsbeleid uitgesproken. De motie was afkomstig van de Verenigde (oppositie) partij die had gesteld dat de apartheidspolitiek van de Nationale (rege- rings) partij onder premier Strijdom de niet-blanken samendringt in een anti- blankblok. Naar de mening van de frac tieleider der Verenigde Partij, De Vil- liers Graaf, moet men met behoud van het blanke leiderschap de niet-blanke bevolking het gevoel geven dat ook zij tot het welzijn van het land bijdraagt. KAAPSTAD (U.P.). De aartsbisschop van Kaapstad, Joost de Blank, heeft in het blad van zijn diocees „Good hope Maga zine", de apartheidspolitiek van de rege ring in scherpe bewoordingen veroordeeld. Het principe van de blanke suprematie, blanke baasskap, is voor mij te enen male onaanvaardbaar, aldus de aartsbisschop. Hij zeide „met schaamte" te hebben kennis genomen van het feit dat in enkele congregaties apartheid in acht wordt ge nomen. „De apartheidspolitiek heeft geen recht vaardige en eerlijke x-assenscheiding in be paalde gebieden ten doel, maar handhaving en versterking van de blanke overheersing en voorrechten der Europeanen", aldus aartsbisschop Joost de Blank. Het hoogtij van vrijdagmorgen had nog zes sleepboten in actie gebracht; de drie IJmuidenaren en de drie Britten. Boven dien werd de „Nestor" af en toe gebruikt voor het uitvoeren van peilingen. Tegen een uur gistermiddag werd besloten om een van de leden van de bergingsploeg van Bureau Wijsmuller over te zetten op de Torima". De heer P. Kalkman werd door de „Nes tor" van de „Cycloop" overgebracht op de Fransman, zodat meer bijzonderheden over de situatie aan boord bekend werden. Het bleek dat het achterschip van de „Torima" vrijwel vlot was; daar stond zes meter water. Het schip was echter geboeid op de zandbank van ruim 2 tot de brug. Coördinatie Tegen half drie werd voor iedere luiste raar op de radiogolflengte van de sleep boten bekend dat de coördinatie van het bergingswerk door de rederij, de Compag nie de Transports Océaniques te Parijs was EGYPTE. De vijfde internationale wielerwedstrijd, die van 12 tot 26 janu ari in Egypte wordt verreden en waar aan door renners uit 16 landen wordt deelgenomen, was aanleiding tot uitgif te van een postzegel in de waarde 10 mills, waarop twee renners in actie ko men. FINLAND. In Finland worden dit jaar de internationale ski-kampioen schappen, georganiseerd door de FIS, gehouden. Voor deze gelegenheid ver schijnt op 1 februari een serie van twee postzegels, n.l. een 20 mik. en een 30 mk. De eerste waarde vertoont een ski- schansspringer en de tweede waarde een skiloper. De zegels zijn ontworpen door Aarne Karjalainen. De oplage van de 20 mk. bedraagt 2 miljoen en de 30 mk. 1 miljoen stuks. t lilillMOl ft* Ml illllitlli' FRANKRIJK. Binnenkort geven de Franse posterijen een serie postzegels uit ter herdenking van beroemde Fran se doktoren. De zegels vertonen de por tretten van Pinel (1745-1826) op de 8 fr., Widal 18622-1029op de 12 fr., Ch. Ni- colle (1866-1036) op de 15 fr. en Leriche (1870-1955) op de 35 fr. POLEN. Ter herdenking van het feit- dat 100 jaar geleden Jozef Conrad-Kor- zeniowsky, een befaamd Pools schrijver van boeken over de scheepvaart, werd geboren zijn twee postzegels uitgeko- nen. Het zijn een 60 groszy (blauw groen en bruin) en een 2.50 zl. (zalm kleurig en donkerblauw). Afgebeeld zijn het portret van de schrijver en het zeil schip „Torrens", waarvan hij tijdens de jaren 1891-1803 tweede gezagvoerder was. De „Torina", het Franse motorschip, dat gisteravond door vijf sleepboten werd vlotgebracht. opgedragen aan N.V. Bureau Wqsmuller te IJmuiden. De heer Kalkman werd daarop aangesteld als algemeen bergingschef. Het werd nog mogelijk om de berging naar Nederlandse zienswijze aan te pakken. De „Cycloop" werd teruggeroepen naar IJmuiden om bergingsmateriaal op te halen, aldus was te vernemen op de sleep- bootgolf. De overige vijf sleepboten werden alvast voor het volgende hoogtij verdeeld over het voor- en het achterschip. Bij het achterschip maakten vast de sleepboten „Titan", „Nestor" en „Rifleman", terwijl de „Brahman" en de „Seaman" verbinding maakten op het voorschip van de „Torima". Water en olie De rederij te Parijs stemde ermee in, dat desnoods water en olie overboord konden worden gepompt om het schip iets hoger op het water te brengen. De lading wilde men liefst zolang als enigszins mogelijk gespaard zien. Tachtig ton water en vier tot vijfhonderd ton ruwe olie konden aldus, indien nodig, uitge- pompt worden. Vlotgebracht De berging vlotte evenwel aanzienlijk sneller dan menigeen had verwacht. Bij het trekken in de loop van vrydagavond kwam er beweging in het schip en om streeks half tien kwam de „Torima" vry van de bank bij Hammond Knoll. Na ongeveer een uur stug doortrekken was het vrachtschip in dieper water ge bracht en reeds tegen half twaalf werd koers gezet naar Huil. De „Titan" en de „Rifleman" sleepten het schip en bij het achterschip zorgde de „Nestor" voor het bijsturen. De Britten „Seaman", en „Brah man" hadden intussen losgegooid en bege leidden de sleep op de Humber. (Van onze correspondent in Washington) Vijf jaar geleden aanvaardde Eisenho wer het presidentschap met de belofte de begroting te zullen verlagen tot zestig mil jard en de kosten van het levensonderhoud te zullen stabiliseren. Thans echter heeft de president aan het Congres een begro ting voorgelegd van bijna 74 miljard en het leven is ruim twintig percent duurder dan in 1949. Het aantal wex-klozen bedroeg in december 3.374.000, het hoogste aantal voor de maand december sedert 1949, een jaar van lichte depressie. Een jaar geleden constateerde Gallup, in een opinie-onderzoek, dat 79 percent der ondervraagden tevreden waren over Eisenhower, thans toont zich nog maar 60 percent met de president ingenomen. De tweede helft van 1957 is nadelig ge weest voor Eisenhower: eerst de rassen kwestie te Little Rock, toen de Russische spoetniks en tenslotte zijn lichte attaque. Het ziet er naar uit dat de resterende drie jaren van Eisenhowers presidentschap ook indien zijn gezondheid redelijk zou blijven moeilijk zullen zijn. Sommige presidenten hebben zich gedu rende hun i-egime bij een deel der bevol king bepaald gehaat gemaakt. Eisenhower behoort niet tot hen. Vrijwel iedereen vindt Dwight D. Eisenhower een alleraardigste man, maar het vertrouwen in hem als lei der, vooral ook als militair leider, is veel minder geworden. Dit zal hem het regeren in de tijd die hem rest, zwaarder maken. De boeren staan al op hun achterste be nen. Eisenhower en zijn minister van Land bouw Ezra Taft Benson, hebben aan het congres maatregelen voorgesteld die het bestaan voor de middelgrote en de kleine boeren aanzienlijk moeilijker dreigen te maken. De prijssteun zou als de rege ring haar zin kreeg worden verminderd en groter aandrang zou worden uitgeoe fend om de kleinste boerenbedrijven te liquideren. Zo boud wordt het officieel niet gesteld, maar daar komt het in feite toch op neer. Hoe groter een Amerikaans boerenbe drijf, des te betere kansen het heeft ren dabel te zijn. Alleen een groot bedrijf kan de kosten dragen van de steeds duurder worden 'e landbouwmachines. Gezien het feit dat Amerika nog steeds grote land bouwoverschotten heeft, zou de produktie voortdurend beperkt gehouden moeten worden. Voorlopig zou men het land van de kleine boeren best kunnen missen en indien deze boeren in de industrie onder gebracht kunnen worden, zou dat in theorie geen slechte oplossing zijn. Ook al aarzelt zelfs de moedige minis ter van landbouw al te openhartig te spre ken over de meest wenselijke oplossing, toch gevoelen de betrokken boeren dui delijk in welke richting de regering het zoekt. Hun vertegenwoordigers in het Con gres verzetten zich ongeacht hun poli tieke richting fel tegen wat Benson en Eisenhower voorstaan. De regeringsvoor stellen hebben daarom niet veel kans om aangenomen te worden en het resultaat van dit initiatief der regering zou wel eens een verkiezingsuitslag in november kun nen zijn, die voor de republikeinen nog on gunstiger zou uitvallen dan Eisenhower en de zijnen reeds vrezen. ADVERTENTIE Elan biedt het bij Uw persoonlijkheid passende interieur, kwalitatief en esthetisch verantwoord, tegen redelijke prijzen. Een bezoek aan onze open) ngs-exposi tie zal U overtuigen. EXCLUSIEVE INTERIEURS BINNENHUIS ARCHITECTUUR Gve/veen - Bloemendaalseweg 259 Tel. 51728 CARACAS (UP) Vrijdag nam de ac tie van woedende menigten, als een uit drukking van verbittering van het publiek tegen de verdreven dictator Marcos Perez Jimenez en zijn aanhangers, toe. Een menigte begaf zich naar het hoofd-com- missariaat van de politie om wraak te nemen op de politie, die studenten had gemarteld. Een andere menigte plunder de dc woning van Jiménez in de chique wijk van El Paradiso en sleepte daar alles uit, wat maar weggedragen kon worden. De druk van de openbare mening, die opnieuw in ongeregeldheden dreigde om te slaan, dwong twee onpopulaire leden van de nieuwe regerende junta af te treden, en wel kolonel Roberto Casanova en kolo nel Abel Romero Vilate. Op een vergade ring van de „patriottische junta" was een dag tevoren het heengaan van deze kolo nels geëist. Deze uitbarsting van volkswoede, na negen jaren van onderdrukking door de eigen politie van de dictator, bleek te veel te zijn voor de ex-dictator van Argentinië, Juan Peron. Hij vluchtte uit zijn woning in Caracas naar de ambassade van de Dominicaanse republiek. Schreeuwende Venezuelanen braken de huizen binnen van functionarissen van het Jimènez-regime en in het bijzonder in die van de militairen, die hem steunden. Ongeveer tienduizend personen vochten om in het bezit te komen van de sleutels van het grote huizenblok met goedkope woningen, bekend als „Dos de diciembre" waar plaats zou zijn voor drieduizend be woners. De menigte bezette de arbeids- bank (Banco Obrero), waar die sleutels werden bewaard. Een andere menigte van ongeveer 5000 mensen verzamelde zich voor het hoofd commissariaat van de politie van de stad en probeerde dat aan te vallen om misda den te wreken, door agenten van de ste delijke politie tegen studenten begaan. Bin nenin het gebouw bevonden zich onge veer 1000 agenten. Maar troepen van de nationale garde slaagde erin de menigte ervan terug te houden tot de aanval over te gaan en de autoriteiten maakten gebruik van luidsprekers om de belofte te ver spreiden, dat alle stedelijke en nationale veiligheidspolitie-agenten, die schuldig zouden zijn aan misdaden tegen het volk, vervolgd zouden worden. De junta in Caracas heeft een avondklok ingesteld van 5 uur 's middags tot 5 uur 's morgens. Om de publieke opinie te kal meren heeft de junta ook een algemene amnestie afgekondigd voor alle politieke gevangenen in het land. De gehate natio nale veiligheidspolitie is ontbonden. Aankomst en vertrek WILLEMSTAD (ANP) Vrijdagavond is een Venezolaans militair vliegtuig met kolonel Roberto Casanova en luit.-kol. Nieto Bastos met zijn gezin op Curagao aangekomen. Casanova is het lid van de Venezolaanse junta, dat vrijdag is afge treden. Bastos is de politiecommandant van Caracas. Beiden hebben politiek asiel in Curagao gevraagd. De drie vliegers van het toestel hadden opdracht ontvangen Ca sanova en Bastos naar Curagao te bren gen. Casanova zei uit Caracas vertrokken te zijn „om de verdere politieke ontwikke ling te vergemakkelijken". Nader wordt vernomen, dat Casanova naar Miami zal doorreizen. Hij sprak vrijdagmiddag nog voor de radio en werd tegen 18.00 uur ge dwongen samen met Bastos naar Cura gao te vertrekken. Op Curagao zijn ook vele Venezolanen, die nu naar Venezuela gaan. Sommigen hebben jarenlang in ballingschap geleefd, zoals Luiz Augusto Dubuc, secretaris-ge neraal van de „Accion Democratica". De huidige Venezolaanse regering noemde Dubuc een zakenkabinet en cen trumregering. Oud-president Betancourt, die thans in New York vertoeft, zou zo spoedig mogelijk naar Venezuela willen terugkeren. Dubuc deelde nog mee, tussen 1950 en 1955 in de gevangenis gezeten te hebben en daarna uitgewezen te zijn. Moppen Een van mijn familieleden, die pioniert in de oerwouden van Brazilië, schreef mij: Weet je al dat president Kubitscheck heeft aangekondigd, dat de Brazilianen spoedig een kunstmaan zullen afschieten? De hónd hebben ze al Ik vond het wel een leuk mopje maar het verbijsterende was, dat ik de volgende dag diezelfde anecdote hoorde vertellen door een rasechte Amsterdammer en dan spe lend in Nederland, met minister Staf als hoofdpersoon. Wat mij nu zo intrigeert is de vraag: hoe komt zo'n mopje verzeilt in de binnenlanden van Matto Grosso en wie zou het nu eigenlijk bedacht hebben? Of worden dergelijke actuele geintjes vrijwel gelijktijdig op verschillende plaatsen van de wereld geboren? Het zou bewijzen dat de humor inderdaad geen grenzen kent en o.ls universeel contactmiddel lussen de vol keren waarschijnlijk beter geschikt is dan de U.N.O. of het Socialistisch Nieuws in Esperanto. Overigens is het bedenken van moppen niet zo eenvoudig als je zou denken. Ik heb 't zelf ook eens geprobeerd, op een avond toen ik de krant uil had en, met m'n pan toffels aan, lekker bij de snorrende kachel zat. Een half uur lang heb ik getracht gek ke situaties en verrassende ontknopingen te verzinnen. Toen heb ik het maar opge geven. Ik moest trouwens aldoor denken aan dat gekke verhaal van die achttien passagierende matrozen. De eerste kwam vijf minuten te laat binnen. De officier van de wacht vroeg een verklaring. „Ik was te laat", zei de matroos, „En er waren geen taxi's. Toen nam ik een rij tuigje, maar een paar kilometer voor de haven viel ineens het paard dood neer en ik moest verder helemaal lopen". „Gekke geschiedenis", zei de officier, maar inmiddels kwam de tweede matroos aanhollen en die vertelde precies hetzelfde verhaal. Ook hij had een koetsje gehuurd en ook zijn paard was hem op enkele kilo meters voor de haven ontvallen. Dat ging zo door met de derde matroos, de vierde, de vijfde zodat die officier buiten zichzelf raakte toen, na een half uur, nummer acht tien weer begon met: en toen heb ik maar een koetsje genomen...." „Juist!!", brulde de officier, „En twee kilometer voor de haven kon je niet ver der!'' „Zo is het, meneer", zei de matroos ver baasd. „En moest je helemaal lopen!!!" „Inderdaad, meneer", zei de matroos, nog verbaasder. „Omdat het paard dood neerviel!", gilde de officier, die de waanzin nabij was. „Welnee, meneer" sprak nu de matroos, mijn paard mankeerde niets". „Waarom ben je dan gaan lopen???" „Nou, omdat we niet verder konden rij den" zei de matroos verongelijkt. „Maar waawaawaarom kon je dan niet verder rijden", kreunde de offi cier. „Omdat de weg versperd werd door ze ventien dooie knollen", was het anwoord. Zeg nu eens eerlijk, de man die zo'n mop verzint moet ergens een beetje abnormaal zijn. Maar als u het. niet verder vertelt wil ik best bekennen, d.at ik graag zo'n kleine af wijking zou willen hebben. Am. de Vita Te Z w a g e r b o s (Friesland) is de 7- jarige Herbert van Oorschot, die op de spoorbaan naar het spel van andere kin deren stond te kijken, aangereden door de trein, die om 18 uur 07 uit Zwaag-West- einde naar Leeuwarden was vertrokken. Het kind is naar het Diaconessen Zieken huis te Leeuwarden gebracht, waar het is overleden. De 17-jarige scholier K. Lurvink uit Enschedé is, op weg van school te Ol- denzaal naar Enschedé, op de grote weg gevallen en door de achterwielen van een passerende autobus overreden. De jongen overleed ter plaatse. Op de weg ExloërmondValthermond is de 64-jarige J. Baas uit Valther mond met zijn fiets geslipt en gevallen onder de achterwielen van een juist pas serende zandauto van de gemeente Odoorn. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. DUNEDIN (Reuter/AFP) De Ku Klux Klan in de V.S. zal ontbonden worden, al dus heeft William Hendrix, de leider van de beweging („keizerlijke vader" geheten) in Dunedin (Californië) meegedeeld. Hendrix verklaarde, dat enige afdelingen van de Ku Klux Klan zich echter opnieuw zullen organiseren onder de naam „Natio nale christelijke kerk". Alle leden van de beweging hebben opdracht gekregen do cumenten en kledingstukken te vernieti gen, aldus Hendx-ix, die hieraan toevoegde dat er teveel groepen in de beweging met elkander overhoop hebben gelegen. Hij zei, dat het incident te Lumberton, waai-bij Indianen een bijeenkomst van de Ku Klux Klan uiteenjaagden, veroorzaak? is door elkaar bestrijdende groepen van de beweging. De Ku Klux Klan, een geheime organi satie, is in 1865, na het einde van de Ame rikaanse burgeroorlog, opgericht. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling van de op richters de geëmancipeerde negers te ter roriseren. In 1915 kwam de beweging tot nieuw leven. Tijdens de beide wereldoor logen bloeide zij als extreem nationalisti sche organisatie, die zich keerde tegen de negers, de joden en de rooms-katholieken. Indertijd waren meer dan 2 miljoen men sen lid van de Ku Klux Klan. Het waar schuwingsteken van de beweging was een brandend kruis. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft donderdag een wetsont werp bij het Congres ingediend, dat ten doel heeft onwettige handelingen van be paalde Amerikaanse vakbondsleiders, zo als omkoperij, georganiseerde afpersing en machtsmisbruik bij de tewerkstelling van arbeiders, tegen ie gaan. Eisenhowers wetsontwerp komt, nadat congrescommissies verklaringen van ge tuigen hebben aangehoord over 't uitoefe nen van deze praktijken door enkele vak bondsleiders en gevallen van een geheime verstandhouding ten deze tussen bepaalde werkgevers en vakbonden. In Eisenhowers ontwerp wordt gezegd, dat de vakbondsleidex-s zich in het alge meen gesproken, inspannen om de enkele collega's die zich aan kwalijke praktijken schuldig maken, uit te stoten. „Doch de resultaten van dit optreden op eigen ini tiatief zijn onvoldoende en het is dan ook, ter bescherming van de fundamentele rechten der arbeiders en om de vakbon den zelf voor vex'keerde invloeden te vrij waren, noodzakelijk, dat de regering ook maatregelen neemt," aldus de presiden tiële boodschap, waarin dan het volgende wordt voorgesteld: 1. Vakbonden, die niet elk jaar een rap port uitgeven met mededelingen over de stand hunner geldmiddelen, hun materiële vooruitzichten in 't algemeen en hun pen sioenstelsel voor aangesloten arbeiders, zullen niet meer worden erkend. 2. Verduistering van vakbondsgelden of valse boekingen zullen in het vex-volg als ernstige misdrijven worden beschouwd, evenals het doen of ontvangen van enige betaling, die ten doel heeft handelingen van een werkgever of een vakbondsfunc tionaris bij het te werk stellen van arbei ders op onbehoorlijke wijze te beïnvloeden. 3. Het op onfatsoenlijke wijze uitoefenen van de praktijk, om bij een staking werk willigen de arbeid te beletten door het uit zetten van posten, zal in het vervolg ver boden zijn. 4. Werkgevers zullen geen maatregelen mogen nemen, waax-door afbreuk wordt gedaan aan het recht hunner werknemers om zich te organiseren. A merikaans blad schrijft: De filmacteur Charles Chaplin wil, vol gens het Amerikaanse blad „Boston Ame rican" tex-ug naar de Vex-enigde Staten. Chaplin, die nu in Zwitserland woont, zou een juridisch bureau in Boston hebben ge- vi-aagd zijn terugkeer in orde te maken, maar dit bureau zou geweigerd hebben. Het Amerikaanse ministerie van Justitie bepaalde op 19 september 1952, dat Chaplin zich dient te onderwerpen aan immigratie- verhoren, als hij naar Amerika wil terug- kex-en. Chaplin heeft als reactie op dit be richt gezegd, dat het wel wat „te optimis tisch geredeneerd" is.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5