Collecte-uitwisseling tussen katholieken en protestanten Masjumi betuigt haar trouw aan „unitaire republiek" Drie kinderen in Amsterdam door gasverstikking overleden Vérgaand oecumenisch voorstel Hoogleraar te Bazel oogstte bijval en wantrouwen met zijn suggestie Na geruchten over Sumatra Westersgezinde pers zeer ontstemd over vervanging van Allison Radio Moors Vader wordt er van verdacht dronken de gaskraan te hebben opengezet 8 Controleur stak baten van t.b.c.-loterij in eigen zak Acht maanden geëist Gestolen auto met kranten terecht Toneelgroep „Arena" thans officieel gesubsidieerd Bootje van parlevinker ging ten onder Deel van Ilsv-belasting aan Nootdorp toegewezen Veulen van zeldzame paardesoort geboren Niet vóór mei betaling huureompensatie aan gepensioneerden Eigen fonds van schilders bedrijf voor wintersubsidie? Nederland neemt de door Indonesië stopgezette pensioenbetaling over Jaarverslag Tuinbouw en Plantkunde in Bloemendaal Drukte bi j sleebaan in Bloemendaal verwacht Woningbouwlening voor Haarlem passeert miljoen ZATERDAG 2 5 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Reeds geruime tijd is vooral in Frank rijk en Zwitserland, zowel in rooms-katho- lieke als in protestantse kringen een dis cussie gaande naar aanleiding van een vérstrekkend oecumenisch voorstel van prof. Oscar Cullmann, hoogleraar in de theologie te Bazel om tot een uitwisseling van collecten tussen protestantse en ka tholieke kerken te komen. Hij bedoelt dit niet op spectaculaire wijze, maar zou het graag in de lagere regionen zien beginnen, als gevolg van individuele initiatieven of besluiten van parochies en gemeenten. Langzaam dringt het gesprek verder door, via de oecumenische contacten, die er tus sen protestantse kerken van verschillende landen bestaan. Zo heeft ook de Oecume nische Studiekring in Haarlem zich met dit voorstel beziggehouden naar aanleiding van een intennew, dat in een der decem bernummers van het Zwitserse blad „La Vie Protestante" stond afgedrukt. Daarin zet prof. Cullmann nog eens uitvoerig uit een wat hem tot dit voorstel bracht, en welke indruk hij had van de reacties erop aan protestantse en rooms-katholieke zijde. De hoogleraar deed zijn voorstel in de Oecumenische Kring in Zürich. die bestaat uit rooms-katholieken en protestanten. De kring had hem uitgfenodigd een lezing te houden in het kader van de gebedsweek voor de eenheid der Kerk. die jaarlijks ge houden wordt. Na een kleine amendering verwierf de suggestie de instemming van beide groepen. In de loop van het jaar bracht hij zijn denkbeeld verder, hij sprak erover voor het. Zwitsers Instituut in Rome, bij welke gelegenheid hij ook verscheidene rooms-katholieke hoogwaardigheidsbekle ders onder zijn gehoor had: een bisschop, een prior en hoogleraren van de Gregoria- na, in Parijs en in Neuchatel. Verder staan er lezingen op het programma in Straats burg en in Bazelen de komende jaren hoopt prof. Cullmann ook zijn denkbeeld in Engeland en Amerika te kunnen propa geren. In het vraaggesprek met „La Vie Protes tante" vertelde de hoogleraar ook, hoe hij tot deze suggestie gekomen was. In de laatste twintig jaar heeft zich naar hij zeide een ommekeer voltrokken in de ver houding tussen rooms-katholieke en pro testantse theologen. Deze laatsten worden door hun collega's veel meer gewaardeerd dan vroeger. Als voorbeeld daarvan noem de hij de wetenschappelijke verenigingen, waarin katholieken en protestanten samen werken, met name op het gebied van de bijbelstudie, in een geest van wederzijds respect. Er zijn de laatste tijd van katho lieke zijde studies verschenen, waarin protestantse theologen, onder wie ook Karl Barth, in "positieve zin besproken worden. En de Paus zelf ziet volgens hem gaarne persoonlijke ontmoetingen tussen katho lieke en protestantse theologen, voorname lijk ter bespreking van de exegese (de uit leg van de bijbel). „Dubbelzinnig" Prof. Cullmann vindt het echter betreu renswaardig dat deze toenadering zich beperkt tot de kleine kring der leiding gevenden en dat er niets van te merken is op lager niveau. „Uitgaande van deze ge dachte heb ik overwogen, wat op dit punt nog gedaan zou kunnen worden," zo zei hij in het vraaggesprek. „Er is weliswaar een gezamenlijke actie inzake de gebedsweek voor de eenheid, maar bij deze poging ontkomt men niet aan een zekere dubbel zinnigheid. Zelfs bij het gebed blijft een diepe kloof bestaan, onze smekingen lopen niet parallel, want onze opvatting van een heid staat lijnrecht tegenover de r.-k. visie, dat er geen kerk is dan die van Rome en terugkeer tot de eenheid derhalve be tekent terugkeer tot Rome. Daarom heb ik, zonder me overigens te verzetten tegen het gebed om de eenheid, het denkbeeld van de oecumenische collecte ter sprake ge bracht." De hoogleraar beroept zich hierbij op de brief van Paulus aan de Galaten (hoofdst. 2), maar ook de tweede brief van Paulus aan de Corinthiërs (hoofdst. 9) werpt licht op deze collecte. Het ging hier om een inzameling, die de nieuwe christengemeen ten in Klein Azië hielden voor de christe nen in Jeruzalem, een collecte, die inder daad een oecumenisch karakter had. niet alleen door de toen ook nog geografische betekenis van het woord oecumene, maar ook omdat er zich reeds opmerkelijke ver schillen openbaarden tussen de Joodse be lijders van het Christendom en de nieuwe gemeenten in Klein-Azië, al was het alleen maar dat van het al of niet noodzakelijk zijn der besnijdenis naast de doop. Een utopie? Niet alleen gunstige maar ook uitermate critische reacties zijn op de suggestie van prof. Cullmann gevolgd. Men verweet hem sentimentaliteit en noemde zijn voorstel een utopie. Hij stelt daar echter tegenover, dat hij niets anders heeft gewild dan een poging tot solidariteit, waarbij ieder op zijn eigen standpunt blijft staan. Meer moet men er niet achter zoeken. „Ik ga juist uit van het realistische standpunt, dat een eenheid niet meer te bereiken is, slechts een streven naar een wederzijds gemeen schapsgevoel kan ons samenbrengen, waar- Een veertigjarige Rotterdamse machine drijver. die zich indertijd had aangemeld als controleur voor twee loterijen ten bate van de t.b.c.-bestrijding, stond voor de rechtbank te Rotterdam terecht omdat hij ruim duizend gulden van verkochte loten in zijn eigen zak gestoken zou hebben. De verdachte bekende. De rapporten kenschetsten hem als een man met een gewoon verstand, maar met een te sterke moederverbinding en een passieve levenshouding. Hij was al eens psychisch behandeld. Het advies luidde nu ter beschikkingstelling van de regering. De officier voegde dit aan zijn eis van acht maanden met aftrek, toe. Verdachte's raadsman wilde enige critiek uitoefenen op de instellingen, die hem steeds nieuwe loten verstrekten zonder de eis te stellen, eerst af te rekenen. Over veertien dagen volgt de uitspraak. bij dan ieder zijn eigen standpunt hand haaft. Naar menselijke maatstaf gemeten is eenheid niet meer te bereiken, daarvan ben ik tenvolle overtuigd." aldus prof. Cull mann. „De uitwisseling van de opbrengst der collecten, die ik voorsta, moet slechts een teken zijn, dat wij, door de doop, toebehoren aan dezelfde Heer." In het interview deelde de hoogleraar voorts mede. dat de theologische faculteit der Waldenzen in Rome onlangs de op brengst van een collecte aan de prior van een klooster heeft aangeboden. In de vergadering van de Oecumenische Studiekring in Haarlem, die dit voorstel ook eens in beschouwing nam. werd gezegd dat één opmerking van prof. Cullmann stellig ook voor de Nederlandse verhoudin gen van toepassing was: „Dikwijls consta teer ik dat juist zij, die zich verzetten tegen mijn plan, bang zijn voor het katho licisme en niets doen om de protestantse zienswijze te verdedigen." In dat opzicht is het echter veelzeggend, dat juist de Wal denzen in Italië, die het als oude protes tantse minderheid geenszins gemakkelijk hebben tegenover de katholieke meerder heid, spontaan tot een dergelijk gebaar konden komen. Men vestigde er dan ook de aandacht op dat de gebedsweek voor de eenheid, die juist deze week gehouden wordt, allen, die met de oecumene bezig zijn. ook tot nadenken dient te stemmen over de vraag of men zich aan protestantse zijde, met. name ook in Nederland, niet al te gemakkelijk heeft neergelegd bij de oude tegenstellingen. In de afgelopen nacht, omstreeks kwart voor drie, is een vrachtauto verdwenen, die in Amsterdam voor het gebouw van ..De Arbeiderspers'- stond en waarin 14000 exemplaren van „De Volkskrant" waren geladen. De chauffeur wachtte binnen op een partij exemplaren van „Het Vrije Volk", die hij zou meenemen naar plaat sen, waar ook „De Volkskrant" bezorgd moest worden. Toen men deze kranten wilde inladen, bleek de auto verdwenen te zijn. De politie vond de wagen anderhalf uur later op de Zeedijk terug. De kranten lagen er nog in. De Stichting Nieuw Jeugdtoneel, toneel groep „Arena", heeft opnieuw een rijks subsidie toegewezen gekregen. Onder voor behoud, dat de begrotingswetgever voor het jaar 1958 de nodige gelden voor dit doel ter beschikking zal stellen, zal de stichting honderdvijftigduizend gulden ontvangen. Tot de voorwaarden behoren, dat andere instanties het eventuele overige tekort, dat geschat wordt op vierenveertigduizend gulden, zullen dekken, dat de stichting in nauw contact met de Stichting Toneel coördinatie zal werken en dat het gezel schap tenminste driehonderd voorstellingen zal geven, waarvan tenminste tweehon derdveertig voor het lager onderwijs en twintig voor het middelbaar onderwijs. De tot. nu toe gebezigde formule „bij wijze van proef" werd niet gebruikt, zo dat de subsidiëring thans officieel genoemd mag worden. Het gezelschap heeft in de eerste vier maanden van dit seizoen reeds honderd tweeëndertig voorstellingen gegeven. Men schat, dat er in de loop van dit seizoen totaal vierhonderd keer zal worden opge treden, hetgeen honderd keer meer is dan de eis van het departement. Er werden tot nu toe in dit seizoen reeds vier pre mières uitgebracht, waarvan drie voor het lager onderwijs en één voor het middel baar onderwijs. De vijfde première zal binnen korte tijd plaatshebben. Het be treft een stuk voor de onder- en boven bouw van het voortgezet onderwijs. Terwijl een parlevinker uit Zutphen donderdagmiddag op de IJssel onder Eef- de bezig was het Duitse schip „Bielefeld- Bremen", te bevoorraden, voer het schip plotseling met volle kracht vooruit. Het aan het schip vastgemaakte bootje van de parlevinker werd door de zuigkracht naar beneden getrokken. Hij kon op het nipper tje overstappen op het Duitse schip. Kort daarop zonk zijn bootje. Hoewel de parle vinker de kapitein van de „Bielefeld-Bre- men" enkele malen verzocht hem aan wal te zetten, voer deze door. De schipper van de „Luma", die op eni ge afstand achter de „Bielefeld-Bremen" voer, heeft, per mobilofoon de politie gewaarschuwd. Door het zinken van de parlevinkers boot ging een grote hoeveelheid levens middelen verloren. De „Bielefeld-Bremen" werd in Does burg aangehouden, waar de schipper is verhoord door de bakenmeester van de Rijkswaterstaat. DJAKARTA (UP) Het bestuur van de Masjumi, de grootste Mohammedaanse partij van Indonesië, heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het beleid van de Masjumi gericht is op hand having van een „unitaire republiek Indo nesië". Het bestuur achtte het nodig de positie van de Masjumi duidelijk te ma ken, gezien met de toenemende interne spanningen, met name met betrekking tot de ontwikkelingen op Sumatra. Dagbladen in de hoofdstad hadden be weerd, dat Masjumi-leiders, onder wie de gouverneur van de centrale bank, Sjafrud- din Prawiranegara, een beweging steunen om een separate staat Sumatra uit te roepen. In de verklaring wordt gezegd dat het beleid van de Masjumi gericht is op „her stel van de positie van de grondwet, her stel van de democratische rechtsorde, voox-- komen, dat de buitengewesten zich los zouden maken van de unitaire republiek Indonesië, het besef versterken, dat gewa pend geweld geen oplossing zal geven". Voorts wordt, in de verklaring gezegd dat de Masjumi „onvermoeid poogt een weg te vinden, welke gemeenschappelijk gevolgd kan worden door de centrale regering en de buitengewesten, om de staat te beveili gen". DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Voorlichting, Sudibjo heeft verklaard, dat de Nederlandse zakenlie den niet bij Indonesië moeten protesteren tegen het overnemen door de Indonesische autoriteiten van hun bedrijven, maar bij hun eigen regering. In een commentaar op hun protest bij de Indonesische regering, zeide minister Sudibjo, dat de acties van Indonesië, waar door ook hun bedrijven getroffen werden, werden veroorzaakt door de obstinate houding van de Nederlandse regering in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. De minister herhaalde, dat de getroffen maatregelen zijn gebaseerd op wetten, welke door de voormalige Nederlands- Indische regering waren afgekondigd. Koninklyke-Shell-groep Omtrent de benoeming van de heer Leonard Astley-Bell als vertegenwoordi ger Koninklijke-Shell-groep in Indonesië deelt een woordvoerder van de maatschap pij mede. dat de benoeming de nadruk De vorig jaar door de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor de Luchtvaart georganiseerde show op het vliegveld Ypenburg heeft tot een rechtsgeding ge leid tussen de gemeenten Nootdorp en Rijswijk. Het vliegveld ligt voor een deel in Nootdorp en voor een ander deel in Rijs wijk. Het rechtsgeding betrof de verma kelijkheidsbelasting welke door de orga niserende vereniging in de kas van de ge meente Rijswijk werd gestort. Nootdorp diende een vordering in bij de K.N.V.v.L. om de hem toekomende gel den alsnog aan de gemeente-ontvanger over te dragen. Bij een hierop volgend rechtsgeding voor de Centrale Raad van Beroep werd Nootdorp in het ongelijk gesteld tengevolge van een foutieve toe passing van enige wetsartikelen. De ge meente ging hierna in cassatie bij de Hoge Raad die de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep vernietigde en de zaak verwees naar het Haagse gerechtshof. Thans heeft het gerechtshof arrest gewe zen waarbij de gemeente Nootdorp in het gelijk werd gesteld en de ruim tiendui zend gulden aan vermakelijkheidsbelas- In diergaarde Blijdorp te Rotterdam is een Przewalskiveulen geboren. Zoölogen beschouwen het Przewalskipaard als een bijzonder zeldzaam dier, dat waarschijn lijk niet meer in de vrije natuur voorkomt. In 1931 is deze paardesoort voor het laatst in midden-Azië waargenomen. De dieren komen alleen nog maar in enkele dieren tuinen voor. In 1954 hebben vader Iwan en moeder Arna hun intrede in de Rotter damse diergaarde gedaan. Het veulen dat thans geboren is, is hun tweede. Nederland streeft niet in de hoogte op de komende Wereldtentoonstelling, dat zou trouwens geen getrouwe afspiege ling zijn: het moet eerst zeker zijn van veilige grond onder de voeten, die niet opeens overspoeld kan worden. Te to nen hoe men dat doet, doormiddel van basalt, graszoden, een kraagstuk en een rijshouten mat met stortsteen, is een volkomen Nederlandse zaak. Dat gebeurt dan ook op de Wereldtentoon stelling 1958: de exportdijk wordt tach tig meter lang en acht hoog. Het stei- gerwerk op de dijk is de vuurtoren in aanbouw. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mej, mr. Lemaire (P.v.d.A.), heeft de minister van Binnenlandse Zaken mede gedeeld, dat gepensioneerden beneden 65 jaar, die een pensioen ontvangen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, nog geen compensatie voor de huurverhoging hebben ontvangen en dat uitbetaling van deze compensatie niet vóór mei te ver wachten is. De minister erkent dat, hoewel het individueel om betrekkelijk kleine bedra gen gaat, dit uitstel voor bepaalde groepen van gepensioneerden bezwaar zal opleve ren. Per 1 januari 1957 zijn echter be langrijke verbeteringen aangebracht in de financiële positie der gepensioneerden, waaruit bijbetalingen tot aanzienlijke be dragen voortvloeiden, die reeds zijn of eerstdaags worden uitbetaald. Deze bij betalingen bedragen ten ministe 6 percent. Het op korte termijn betalen van een voorschot op de huureompensatie is niet mogelijk. Het zou de administratie ern stig verstoren en bovendien in vele ge vallen, waarin het voorschot boven het bepaald n. iximum zou uitgaan, tot over compensatie leiden. Naar aanleiding van het stijgend aan tal werkloze schildersgezellen (begin janu ari 1450) en het opschorten van het win tersubsidie voor schilderwerken (twintig percent van werken boven 600) is in de bestuursvergadering van het Bedrijfschap Schildersbedrijf de vraag gesteld of het aantal werkloze gezellen nog zal stijgen en hoe het staat met de 4000 patroons die zonder gezellen werken. Zij waren van de regeling uitgesloten. Tussen 1952 en 1956 is aan wintersubsi die totaal 12 miljoen uitgekeerd als socia le maatregel om de gezellen aan het werk te houden. In de winter 1956-'57 was de regeling niet nodig. Thans is zij nog bui ten werking. De grote vraag is of de pa troonsbonden de mening van het dagelijks bestuur van het bedrijfschap delen, dat uit het bedrijf zelf een fonds moet worden gevormd, waaruit bij dreigende werkloos heid in de dertien winterweken een per centage als subsidie op binnenwerk wordt verleend. De gedachten gingen uit naar een omslag per werknemer. Anderen meen den, dat per beroepsgenoot, patroon en ge zel dus, een wekelijkse bijdrage zou moe ten worden gestort, welke doorberekend wordt in alle schilderswerkzaamheden. In het ergste geval zou per jaar drie tot vijf miljoen gulden aan subsidie nodig zijn bij een lagere grens dan voor 600 binnen werk, zodat dan ook alleenstaande patroons zouden kunnen profiteren. Indien de pa troonsbonden akkoord gaan met het denk beeld dan zal het bestuur van het bedrijf schap met voorstellen komen en zich tot het ministerie van Sociale Zaken wenden met de vraag, in hoeverre men dit fonds, inplaats van de huidige opgeschorte sub sidieregeling, wil steunen. legde op het internationale karakter van de Shell en de „mogelijkheid tot aanpas sing van de groep aan zich wijzigende om standigheden". Hij zal de eerste niet-Ne- derlandse algemeen vertegenwoordiger zijn sedert de Shell in 1892 haar werkzaam heden in Indonesië begon. De woordvoerder zei, dat de maatschap pij een beleid voert van vervanging van Nederlanders, die in Indonesië voor de maatschappij werken, door staf-employés van andere nationaliteit, zoveel dit prak tisch mogelijk is. Er zijn 850 buitenlanders tegen 1200 Indonesische staf-employés, van de buitenlanders zijn de meesten Ne derlanders. Onmiddellijk na de soevereini teitsoverdracht waren er 2000 buitenlan ders tegen 200 Indonesische staf-employés onder de 24.500 werknemers bij de Shell in Indonesië. SINGAPORE, (Reuter) Drie te Singa pore ingeschreven schepen, die sedert de vorige week in een Indonesische haven waren vastgehouden, zijn heden vrijge laten en kwamen te Singapore aan met een lading rubber ter waarde van on geveer 1.750.000 gulden. De reden van de aanhouding is nog niet duidelijk gewor den. Twee der respectievelijk 512, 573 en 263 ton metende scheepjes zijn Engels eigendom ,één behoort aan een Indone sische eigenaar. V.S. in discrediet DJAKARTA, (ANP) Het terugroepen van de Amerikaanse ambassadeur in In donesië, John M. Allison, heeft geleid tot een aantal ongewoon heftige aanvallen op het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in de Indonesische pers. De gematigde pro-Westerse bladen zijn over het algemeen van oordeel dat Alli son een gezond en positief voornemen heeft doen blijken om te helpen het conflict tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea op te lossen. Hij steunde het standpunt, dat de V.S. aan het verzoek van Indonesië tot aankoop van wapens behoren te voldoen en heeft er bij zijn regering op aangedrongen rijst naar Indonesië te zenden. De bladen con cluderen echter, dat het State Departement niet bereid was zijn politiek van strikte neutraliteit in het Nederlands-Indonesisch geschil te herzien. De onafhankelijke „Times of Indonesia" schreef, dat de terugroeping van Allison „een der duidelijkste pro-Nederlandse, acties" van het State Departement was. „Een ieder, die aan onze verklaring twij felt, moet maar eens de communistische en de meelopende bladen lezen om te kun nen genieten van de onverbloemde blijd schap over de abrupte terugroeping van Allison". (Reuter) Het Indonesische leger heeft de vrouw van kolonel Zulkifli Lubis, de voormalige stafchef van het leger, gear resteerd „om haar persoonlijke veiligheid te beschermen tegen mogelijke vergel dingsacties", zo heeft het persbureau PIA vrijdag bekendgemaakt. Zoals bekend is kolonel Lubis voortvluchtig sinds de mis lukte staatsgreep van oktober 1956. Naar een woordvoerder van het leger mee deelde, was Lubis ook betrokken bij de bomaanslag op Sukarno in november. Nachtelyk beraad (AND Zaterdag is in Djakarta be kendgemaakt, dat het kabinet tydens een de gehele nacht durende zitting de „open brief" van de gouverneur van de Bank Indonesia, Sjafruddin Prawiranegara aan president Sukarno heeft besproken. Sja fruddin had daarin de vrees uitgedrukt, dat Indonesië een satelliet van Rusland zou kunnen worden. De volgende week zal deze brief, die in de hoofdstad grote opschudding heeft ver wekt, verder worden besproken. Zaterdag kwam de nationale veiligheidsraad in be sloten zitting bijeen ter bespreking van de binnenlandse veiligheidstoestand. Deze vergadering, die onder leiding stond van premier Djuanda, werd mede bijgewonod door het hoofd van de staatspolitie Sukan- to, die kort tevoren was teruggekeerd van een inspectiereis naar Midden-Sumatra. Naar werd vernomen, zal de regering binnenkort een verklaring afleggen over de tegenwoordige situatie in Sumatra. Waarschijnlijk zal deze verklaring voor het parlement worden afgelegd. ADVERTENTIE van ouds bekend -TeL 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Wegens het besluit van de Indonesische regering tot stopzetting van de betaling van de pensioenen en wachtgelden van Nederlandse gewezen ambtenaren en mili. tairen heeft de regering, vooruitlopende op de goedkeuring van de Staten-Generaal besloten die betaling by wyze van voor lopige voorziening ten laste van het r(jk te nemen. Dit houdt in, dat de zogenaamde vooroorlogse pensioenen thans ten volle door Nederland zullen worden betaald en dat de na de oorlog toegekende wetteljjk gegarandeerde pensioenen en wachtgelden tot de gegarandeerde bedragen zullen wor. den uitgekeerd. De kosten van het overnemen van die pensioenen en wachtgelden zullen naar verwacht mag worden een extra-bedrag vergen van rond 22.4 miljoen. Voorts moet rekening worden gehouden met ex tra-uitgaven aan wachtgelden, pensioenen en overtochten, verbonden aan de ver snelde afvloeiing van de rond 400 nog in dienst van Indonesië zijnde ambtenaren in vast of tijdelijk dienstverband, en met de kosten, verbonden aan de overtocht van de rond 1500 nog in Indonesië vertoevende ge- pensioneerden, waarvan de pensioenen van ongeveer 900 zijn gegarandeerd. Deze uit gaven zullen naar schatting totaal 8.9 miljoen bedragen. Ten slotte dient nog te worden gerekend op aanvullende administratiekosten van pensioenen van rond 350.000. Dit deelt de minister van Buitenlandse Zaken mede in een toelichting op de door hem bij de Tweede Kamer ingediende nota van wijzigingen van de rijksbegroting voor 1958 van zijn departement. In het jaarverslag 1957 van de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt medegedeeld, dat dat jaar werd ingegaan met honderddertig leden, van wie er zes aan de afdeling ont vielen, acht nieuwe leden toetraden en zodoende het jaar 01958 kon worden be gonnen met honderdtweeëndertig leden. Het bestuur hield zeven vergaderingen in het afgelopen jaar, waarvan er twee ge houden werden met de juryleden van de tuinkeuring. In plaats van de aftredende leden E. H. Tenhaeff en J. M. Barnhoorn werden in het bestuur gekozen de heren A. Jonker en T. Harkema. Er werden in 1957 zeven ledenvergaderingen gehouden. Dank zij een batig saldo van de kienavond en het feit, dat er aan de excursie dit jaar minder kosten waren verbonden dan anders, konden de financiën in evenwicht gehouden worden. Er werden 3702 planten uitgereikt op de scholen, waarvan er 2402 weer ter keuring werden ingeleverd. Toegekend werden vijfentwintig ereprijzen, 184 eerste, 269 tweede, 285 derde en 1599 troostprijzen. Alle scholen in de gemeente Bloemendaal namen aan dit werk deel. Op de hoogste duintop „het kopje Kyk- duin" in Bloemendaal viert de sleesport weer hoogtij. Nu de veldsport dit week einde overal verstek zal moeten laten gaan, worden er in Bloemendaal duizenden toe schouwers verwacht die komen kijken hoe honderden sleeërs met pylsnclle vaart over de ongeveer een halve kilometer lan ge baan naar beneden suizen. De sleebaan in Bloemendaal blijkt in het land grote bekendheid te hebben. Uit het westen en midden van het land heeft de plaatselijke politie verscheidene telefoon tjes ontvangen over het al dan niet ge opend zijn van de sleebaan. De gemeente Bloemendaal heeft de weg, waar gesleed wordt, reeds enige dagen geleden voor het verkeer afgesloten. Bovendien is een aan tal voorzorgsmaatregelen genomen om on gelukken zoveel mogelijk te beperken. Zo zal de politie doorlopend toezicht hou den en voorts heeft de dienst van publie ke werken een schaftwagen geplaatst die het centrum zal gaan vormen voor de le den van de Bloemendaalse reddingsbriga de die voor de eerste hulp bij eventuele ongelukjes zullen gaan zorgen. Bovendien zijn er in de lichtmasten sterkere lampen gedraaid waardoor er ook des avonds naar hartelust gesleed kan worden. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, deelt mee dat ten gunste van de gemeente Haarlem aan spaarbrie- ven is aangekocht tot een bedrag van 1.100.000. Vrijdag heeft de 26-jarige mevr. T. in haar woning in de Kattenburgertussen- straat 8 in de Eilandenbuurt te Amster dam haar drie jonge kinderen levenloos in hun slaapkamertje gevonden. Zij wa ren door gasverstikking om het leven ge komen. De politie koestert ernstige ver denkingen dat de vader, een 30-jarige gla zenwasser, in niet meer geheel nuchtere toestand de gaskraan zou hebben openge zet. De man is door de recherche in zijn woning gearresteerd en naar het politie bureau voor verhoor overgebracht. De slachtoffertjes zijn de tweeling Robbie en Marian van 2Vj jaar en de 6-jarige Hansje. De stoffelijke overschotten zijn naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Hoewel de politie nog geen officiële verklaringen kon verstrekken over het ge beurde staan volgens haar de volgende feiten wel vast. Donderdagavond waren de glazenwasser en zijn echtgenote op verjaarsvisitie bij overburen. De glazen wasser zou daar toen zoveel sterke drank hebben gebruikt, dat zijn vrouw hem daar over wat heeft gezegd. Kwaad geworden verliet hij het gezelschap en ging naar zijn huis. Later keerde hij echter weer terug en zou toen gezegd hebben, dat hij de gas kraan had opengezet. De buurman is op deze mededeling tezamen met A. naar diens huis gegaan, maar daar was alles rustig. De kinderen lagen in hun bedjes te slapen, en de beide mannen keerden naar het ver jaarsfeestje terug. Na afloop hiervan is de moeder bij haar overburen blijven slapen omdat zij niet van zins was met haar niet meer nuchtere echtgenoot naar huis terug te keren. De glazenwasser ging wel naar zijn huis. De vrouw keerde 's ochtends tegen half acht naar haar woning terug waar zij de ver schrikkelijke ontdekking deed. Zij geraak te geheel overstuur. Toen de recherche kwam om de man aan te houden lag deze nog zijn roes te slapen. Het verhoor van de man heeft aldus de politie nog geen juist beeld van diens daad en beweegredenen opgeleverd. Hij bleef onbewogen toen men hem het lot van zijn kinderen had meegedeeld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8