Buitengewesten dreigen kabinet Djuandaeconomisch te wurgen' Fusie levert voor Egypte en Syrië weinig baten op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eis: anticommunistische regering onder Hatta HET WEER MORRIS' Buziau overleden „Diplomatieke voorbereiding van topconferentie is het beste" ULTIMATUM AAN SUKARNO Nieuwe brief van Boelganin: Afwijzing van ministerieel overleg bedoeld om Dulles te omzeilen De moord op Ann Noblett Dader zou lijk wekenlang in ijskast bewaard hebben Regen en wind Russen meten de sterkte der moleculaire krachten Economie hoofdprobleem van nieuwe statenbond Zeventig gerepatrieerden naar paleis Het Loo Prins Frederik Mérode overleden Londense buschauffeurs aanvaarden arbitrage erore Keulen wil gedenkteken van Mari Andriessen voor nazislachtoffers Belastingopbrengst in 1957 ruim acht miljard gulden Afgifte rentespaarbrieven Het woord is aan is stopgezet GAAT U VERHUIZEN? Weer koppensnellerij in zuidwest Nieuw Guinea Bergen onder zuidpoolijs '2e JAARGANG No 176 DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 24 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOKIO, (UP). In Tokio is vanmorgen uit betrouwbare bron ver nomen, dat de opstandige groeperingen in Indonesië president Sukarno een ultimatum hebben gesteld: wanneer hij de communisten niet uit de Indo nesische regering wijst, zal een tegenregering worden geformeerd, aldus deze inlichtingen. Het ultimatum, afkomstig van de opstandige leiders op Sumatra zou Sukarno in Tokio ter hand gesteld door de Indonesische militaire attaché in Peking, kolonel Warouw. Het ultimatum is volgens deze berichten maandag reeds overhandigd, tijdens een bijeenkomst in het hotel, dat de Japanse regering voor haar buitenlandse gasten pleegt te reserveren Het was naar Tokio gebracht door een afvaardiging van de opstandige Sumatra-beweging. Nauwelijks was dit bekend of er werd gewag gemaakt van een tweede ultimatum aan Sukarno, waarin hij precies vijf dagen de tijd zou krijgen om Mohammed Hatta als premier aan te wijzen en een nieuwe, anti-communistische regering te formeren. Hij zou dit woensdag ontvangen en indien hij ook dan zou blijven weigeren, dan zou op 10 februari een nieuwe staat worden uitgeroepen, de „Vrije Republiek Indo nesië, met als hoofdstad Bukittingi, op Sumatra. Dit tweede ultimatum is volgens de in lichtingen van UP eveneens opgesteld door de vergadering van Padang, waarin de op standige gebieden Sumatra, Celebes, de Molukken vertegenwoordigd zijn. Volgens Indonesische zegslieden in Tokio zal dit tweede ultimatum „de laatste kans" zyn voor president Sukarno. De mannen, die achter de ultimatums staan zijn kolonel Simbolon van Noord- Sumatra, kolonel Achmad Hoessein van Midden-Sumatra, kolonel Barlian van Zuid-Sumatra, overste Sumual van Oost- Indonesië, dr. Sjafroeddin, voormalig pre- ADVERTENTIE LONDEN, (Rtr) Bij het intensieve onderzoek van Scotland Yard naar de moord op Ann Noblett, die op 30 decem ber verdween en wier lijk vrijdag in een bos dicht bij haar woonplaats Wheathampstead ten noorden van Londen werd ontdekt, is een nieuwe theorie gere zen. Het lijk, dat bijzonder goed bewaard was gebleven en zeer koud aanvoelde, moet, aldus deze theorie, een maand lang in bevroren toestand zijn bewaard en kort voor de ontdekking in het bos zijn neerge legd. De politie gaat thans na, wie van de 50 boeren en kwekers in de omgeving over een grote ijskast beschikken. Men vermoedt voorts dat het aangerande en gewurgde zeventienjarige meisje in een ijsauto naar het bos is gebracht toen de moordenaar het niet veilig meer oordeel de, het lijk nog langer thuis te hebben. De streek, waar het lichaam gevonden werd, is een uitgesproken landbouwdis trict, waar diepvriezers tamelijk veel ge bruikt worden. De ijskast-theorie wordt ondersteund door het feit, dat een nauwgezet eerder on derzoek van de streek, waar Ann Noblet verdween, geen -enkel spoor opleverde, hoewel aan het onderzoek 1.000 man mili tairen en vrijwilligers deelnamen. Ook van het bos, waar het lijk tenslotte gevon den werd, was iedere vierkante meter af gezocht zonder dat men enig spoor vond. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met tijdelijk regen. Later van het noorden uit enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtige wind tus sen zuidwest en noordwest. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S mier, kolonel Lubis, voormalig waarne mend stafchef en dr. Sumitro, voormalig minister van Financiën. Komende krachtmeting? Sumatra heeft toegezegd in het geval van proclamatie der vrije republiek, geen olie meer naar Java te laten gaan, en zodoende de regering te Djakarta „economisch te wurgen". In het hoofdkwartier van de op standige beweging te Padang verwacht men, naar verluidt, dat de regering te Djakarta een blokkade van Sumatra en Celebes zal trachten uit te voeren. Hoewel vaststaat, dat Sumatra zichzelf tegen enige actie van de centrale regering verdedigen kan, aldus de zegslieden, is bekend dat de centrale regering zeer binnenkort leveran tie verwacht van een torpedoboot jager en drie fregatten. De blokkade van Sumatra en Celebes zal falen, aldus deze zegslieden, omdat de cen trale regering niet kan rekenen op de loya liteit van de gehele Indonesische marine. De „junta der kolonels" houdt rekening met mogelijke luchtaanvallen of acties door parachutisten tegen Sumatra. Ook deze zal Sumatra kunnen afslaan, aldus de Indone sische zegslieden in Tokio. Luitenant-kolonel Ventje Sumual kreeg volgens UP's inlichtingen in Padang op dracht om, met vier andere afgezanten, via Singapore en Hongkong naar Tokio te rei zen en het ultimatum in handen te stellen van Sukarno. In Hongkong voegde kolonel Warouw zich by deze groep. Op 28 januari kwam de missie in Tokio aan. Zij zocht, toen Sukarno de volgende dag arriveerde, direct contact, maar werd van de hand gewezen. Kolonel Warouw, die Sukarno's voorganger is geweest als mili tair bevelhebber van Oost-Indonesië, was echter niet rechtstreeks aan de opstandige beweging verbonden. Hij staat bij Sukarno meer in de gunst dan Sumual en slaagde erin contact met Sukarno te maken. Maan dag is hij door de president ontvangen in het hotel van de Japanse regering. Leden uit het gezelschap van Sumual weigerden vandaag te bevestigen of te ont kennen dat er sprake zou zijn van een ultimatum. Wel gaven zij toe dat overste Sumual een „geheime zending" had, hem opgedragen door de vergadering in Padang en ze zeiden dat ze „deze week wellicht nog iets hadden mee te delen". Sukarno maakt vandaag met zijn gevolg een reis door het district Osaka-Kobe. Uit kringen van Sukarno's gevolg werd vandaag vernomen, dat de Indonesische president niet verontrust is door de eis, dat hij de regering moet wijzigen. „Soekarno," aldus deze zegslieden, „ontvangt dagelijks telegrafische rapporten uit Indonesië, en heeft geoordeeld dat de toestand daar zijn terugkeer naar Indonesië niet noodzakelijk maakt LONDEN (UP) Radio Moskou heeft bekendgemaakt dat Sovjet-geleerden de kracht hebben ontdekt welke de molecu len bij elkaar houdt, een ontdekking van grote betekenis als ze juist blijkt te zijn. Het bericht van Tass luidde: „Sovjet-geleerden hebben theoretisch en experimenteel bewezen, dat de bron van moleculaire krachten de wederzijdse uit zending en opneming van elektro-magne- tische golven door twee moleculen is". In het bericht werd voorts opgemerkt dat de Russische geleerde Pjotr Lebedov in 1894 deze mogelijkheid voor het eerst geopperd heeft. Thans is het bewijs van deze theorie geleverd door een drietal ge leerden: dr. Eugene Lifschitz, Boris Der- jagin en Irina Abrikosova. „Lifschitz heeft een formule ontwikkeld voor nauwkeurige bepaling van mole culaire krachten. De sterkte van deze krachten houdt direct verband met de op tische eigenschappen van een substantie. Haar optische eigenschappen (het spec trum) kennende, is het gemakkelijk om op basis van de lifschitzformule de sterkte van de moleculaire aantrekking te bere kenen. De theoretische uitkomsten van Lifschitz vallen samen met de resultaten van een moeilijk experiment dat door Derjagin en Abrikosova is uitgevoerd. Een speciale microbalans gebruikend, hebben zij voor de eerste maal de sterkte van de krachten gemeten, die in de mole culen werken. KAIRO (U.P.) De Syrische president Koewatli en zijn ministers zijn maandag naar Damaskus teruggekeerd. Morgen zul len zij de proclamatie inzake de Syrisch- Egyptische fusie aan hun parlement voor leggen. Men verklaart dat Nasser door Koewatli candidaat gesteld zal worden voor het pre sidentschap van de „Verenigde Arabische Republiek". Op 21 februari zal een volks stemming gehouden worden, doch volgens welingelichte Egyptische kringen zal Nas ser waarschijnlijk de enige candidaat zijn. Koewatli zal ook vervanging der Syrische politieke partijen door de „nationale unie" naar Egyptisch voorbeeld voorstellen. (Reuter) De eenmaking van de strijd krachten van Syrië en Egypte zal binnen enkele dagen voltooid zijn, zo wordt in Kaïro vernomen. Beide legers gebruiken dezelfde Russische wapens en munitie, zo dat hun samensmelting technisch geen moeilijkheden oplevert. Economische aspecten Het grote probleem van de nieuwe unie is, naar men in Beiroet aanneemt, de economie. De economische activiteiten van beide landen lopen veeleer parallel in- plaats van elkander aan te vullen en beide landen steunen voor een groot deel op le ningen op lange termijn van Rusland die onder andere gebruikt worden voor de in dustrialisatie van hun bedrijfsleven. In de loop van de volgende week. ver moedelijk op 10 februari, zullen ruim ze ventig uit Indonesië gerepatrieerde Neder landers hun intrek nemen in een gedeelte van het koninklijk paleis Het Loo, en wel dat gedeelte, waar na de watersnoodramp van 1 februari 1953 vele getroffenen tijde lijk huisvesting hebben gevonden. Verscheidene van de ter beschikking ge stelde kamers worden opnieuw behangen en voorzien van nieuw meubilair en nieu we stoffering. Ook wordt serviesgoed en beddegoed aangeschaft. Het ligt in de be doeling de kamers op de begane grond zoveel mogelijk voor bejaarde gerepa trieerden te bestemmen. Er zijn kamers voor gezinnen van 2, 3 of 4 personen, er is zelfs woonruimte voor een gezin van 6 personen. Voorts is er een ruime recrea tiezaal en een eetzaal. Bij de eetzaal be vinden zich een dienkamer en een keuken. Voorts is er een ziekenkamer met 4 bed den, een kamer voor de leidster en een kamer voor een verpleegster. Het ligt in de bedoeling, dat de hier ge huisveste gerepatrieerden te zijner tijd, wanneer zij over een eigen woning beschik ken, het meubilair en alles wat voor hen is aangeschaft, meekrijgen. Als leidster zal optreden zuster T. Baas, die met wa tersnoodslachtoffers indertijd in Het Loo al veel ervaring opdeed. Het Loo wordt voor de ontvangst van ruim zeventig uit Indonesië gerepa trieerde Nederlanders in gereedheid gebracht. Op de foto ziet men hoe voor de geriefelijke huisvesting beno digde meubelen en bedden het paleis worden binnengedragen. BRUSSEL (Belga). - Prins Frederik de Mérode. voorzitter van het Belgische Rode Kruis, is op 47-jarige leeftijd in Brussel overleden. LONDEN (UP) Ongeveer 53.000 man personeel van de Londense busdien sten, die een loonsverhoging van 25 shil ling per week eisen, hebben besloten, ar bitrage te aanvaarden. De secretaris-generaal van het vakver bond van transportarbeiders, Frank Cou sins, had hen het voornemen, in staking te gaan krachtig ontraden. Het buspersoneel behoudt zich ook thans het recht voor elke actie te ondernemen die het nuttig acht, als het niet akkoord zou kunnen gaan met de uitrpraak van het scheidsgerecht. schaal Er bestaat weinig mogelijkheid van han del tussen de twee landen. Niet-bevestigde berichten zeggen, dat een Egyptische voor waarde voor het sluiten van de unie was, dat Syrië een miljoen Egyptische boeren kolonisten zou opnemen. Kapitaalvlucht uit Syrië? In bankkringen te Beiroet verwacht men een stroom van Syrisch particulier kapi taal, omdat vele Syriërs bang zouden zijn voor inflatie als een gevolg van een po ging, de twee munt-eenheden samen te smelten. A.F.P. Radio Damascus meldt, dat Egyptische ministers en hoge functiona rissen binnenkort naar Damascus zullen gaan voor besprekingen over de coördina tie van de voedselvoorziening en de land bouw. NEW YORK (R.) In UNO-kringen alhier heerst onzekerheid over de verte genwoordiging van Syrië en Egypte in de Verenigde Naties. Men is van mening dat de Algemene Vergadering het besluit kan nemen dat beide landen, na hun fusie, slechts recht hebben op een zetel. De Arabische landen zouden echter ook een voorstel kunnen indienen om het handvest van de UNO zodanig te wijzigen, dat beide landen elk op een zetel aan spraak kunnen maken. Men acht een oplossing in laatstgenoem de zin waarschijnlijk, vooral omdat Jorda nië en Irak eveneens een fusie zouden overwegen. Zoals bekend is, wil Jemen zich aansluiten bij de Verenigde Republiek. ADVERTENTIE BARTEUÖRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 NOORSE TRUIEN - SOKKEN De Keulse gemeenteraad heeft blykens mededelingen in een Keuls blad een beeld van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen aangekocht om dat te doen plaatsen als gedenkteken voor de slacht offers van het Nationaal Socialisme. De heer Andriessen deelde ons mede hierover geen enkel contact te hebben ge had met het Keulse gemeentebestuur. Wel is hij in onderhandeling met een kunst handelaar, die het beeld voor plaatsing in een museum zou aankopen; ook met het doel van gedenkteken voor de slachtoffers van het nazisme. Uit een overzicht van het ministerie van Financiën blijkt, dat de belastingopbrengst in 1957 8051 miljoen heeft bedragen tegen 7642 miljoen in 1956. Aan kohierbelastin gen werd 3371 miljoen ontvangen en aan niet-kohierbelasting 4680 miljoen. De stijging van de kohierbelasting is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de toeneming van de inkomstenbelas ting en aan de versnelde oplegging van aanslagen. Voor 1958 wordt echter een te ruggang verwacht. De ontvangsten aan vennootschapsbe lasting waren hoog, mede door de ver snelde invordering. Zonder deze versnel ling zou waarschijnlijk 400 miljoen min der zijn ontvangen. Ten aanzien van de niet-kohierbelastin- gen wordt onder meer medegedeeld, dat de loonbelasting in 1957 een bedrag van één miljard gulden overschreed, een stijging ten opzichte van 1956 met 192 miljoen gulden. Deze stijging is veroorzaakt dooi de in de loop van 1956 tot stand gekomen gedifferentieerde loonsverhoging volledig in de ontvangsten van 1957 heeft doorge werkt. Voorts heeft de versnelde inning van loonbelasting, waartoe in 1957 is over- gcaan, een rol gespeeld. De opbrengst van de omzetbelasting steeg van 1956 op 1957 van 1299 miljoen tot 1424 miljoen, voornamelijk door een stijging van het verbruik. Voorts stegen de opbrengsten van de invoerrechten, van de tabaks-accijns en dividendbelasting. Het ministerie verklaart dat de hoge op brengst der niet-kohierbelastingen toch nog ongeveer 105 miljoen is achtergeble ven bij de raming, die echter ten gevolge van de overbesteding te hoog is geweest. Franklin: Volgens mijn mening is er nooit een goede oorlog en nooit een slechte vrede geweest. Maandagavond is de bij zijn leven al le gendarisch geworden kleinkunstenaar Jo- han Buziau bij velen beter bekend als „Buus" op éénentachtigjarige leeftijd overleden. Buziau was reeds enige tijd ziek. Hij werd op 7 januari 1877 in Den Haag geboren en daarmee begon een le ven, dat een glorietijd heeft gebracht in de Nederlandse revue. Zonder zijn zo bij zondere kunst was de grote faam, die de revues van Ter Hall en Bouwmeester des tijds hebben gekregen, waarschijnlijk niet mogelijk geweest. Met zijn afscheid, dat door de tweede wereldoorlog en wegens zijn ziekte nooit een echt afscheid heeft De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mee, dat het bedrag van 225 miljoen gulden, hetwelk als opbrengst van de rentcspaarbrieflening 1957 zou worden aanvaard, is bereikt, zodat de af gifte van rentespaarbrieven is gestaakt. ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 kunnen zijn, werd een hoogtepunt in de Nederlandse kleinkunst verleden tijd. Theaters zoals Scala in Den Haag en het Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam, waar hij zijn grootste triomfen heeft ge vierd, bestaan niet meer en ook een kun stenaar a)s Buziau ontbreekt, al heeft de thans overledene meermalen te kennen gegeven groot respect te hebben gevoeld voor wat tegenwoordig door de kopstuk ken -p het gebied van de kleinkunst in Ne derland wordt gepresteerd. Voor een le vensbeschrijving verwijzen wij naar pagi na 3. MOSKOU (Reuter) Premier Boelga nin van de Sovjet-Unie zegt in zijn brief aan president Eisenhower, dat Rusland „met voldoening" heeft kennis genomen van Eisenhowers mededeling, dat de V.S. bereid zijn tot een topconferentie met de leiders van de Sovjet-Unie en andere lan den. Maar. aldus Boelganin, de Sovjet- Unie wil geen topconferentie, die afhan kelijk is van het resultaat van een voor afgaande conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. De topconferentie kan het best worden voorbereid langs nor male diplomatieke weg, aldus Boelganin. De voornaamste punten in de brief van Boelganin zijn: 1. Onverwijld staken van de kernproe ven. 2. De Sovjet-Unie. de V.S. en Groot-Brit- tannië moeten afzien van het gebruik van kernwapens. 3 Er moet een zone zonder kernwapens komen in Midden-Europa, 4. De landen van de NAVO en die van het verdrag van Warschau moeten een niel-aanvalsvei'drag sluiten. 5. Overeenstemming over maatregelen, die kunnen leiden tot uitbreiding van de internationale handel. 6. Het stopzetten van de oorlogspropa ganda. 7 Ontspanning in het Nabije-Oosten. 8. De sterkte der buitenlandse troepen in Duitsland en in ander Europese sta ten moet worden verminderd. 9. Er moet een overeenkomst tot stand komen over de vraagstukken, die verband houden met het voorkomen van een ver rassingsaanval. Omtrent Eisenhowers voorstel om met het lanceren van projectielen in de onein dige ruimte er de ruimtevaart in het al gemeen slechts vreedzame doelen na te strefen, merkte Boelganin op: „Dit komt neer op een verbod van intercontinentale raketten met atoomkoppen". Hij voegde hieraan toe: „De Sovjet-regering is van mening, dat dit vraagstuk deel uitmaakt van het algemene probleem, om tot een verbod van kernwapens en raketten te ko men". De Sovjet-Unie is bereid hierover te spreken, indien de Westerse mogend heden instemmen met een verbod van kernwapens (atoom- en waterstofbom men), het stop zetten van de proefnemin gen met kernwapens en het opheffen dei- bases buiten hun landsgrenzen". LONDEN (Reuter) Londense diplo matieke waarnemers menen, dat de voor uitzichten voor een samenkomst van de hoogste leiders van Oost en West na Boel- ganins jongste brief aan Eisenhower min der zijn geworden dan zij waren. Het is bekend dat de Amerikaanse regering een topconferentie door de ministers van Bui tenlandse Zaken wil laten voorbereiden, terwijl de Russische premier dit denk beeld in zijn brieven blijft verwerpen en telkens weer zegt dat de voorbereiding via de gewone diplomatieke kanalen kan ge schieden. De hier aangehaalde Londense diploma tieke waarnemers zijn ook van mening, dat Boelganin bezwaar schijnt te hebben tegen de persoon van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles als onderhandelaar op een bijeen komst van ministers van Buitenlandse Zaken. Deze uitleg wordt althans gegeven aan de volgende passage in Boelganins brief: „Ik wens slechts op te merken dat, het vooringenomen standpunt van bepaal de mogelijke deelnemers aan een bijeen komst van ministers van Buitenlandse Za ken in aanmerking genomen, wij er niet op kunnen vertrouwen dat besprekingen op dit vlak geen nieuwe hinderpalen zou den opwerpen voor de organisatie van een topconferentie, waardoor de totstandko ming ervan reeds in de kiem verijdeld zou worden". De Britse regering staat er niet langer op, dat een bijeenkomst der leiders van Oost en West pas na een voorbereidende conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken tot stand zou kunnen komen. WASHINGTON (Reuter) In een ver klaring van het Witte Huis over Boelga nins brief is gezegd, dat eerdere Russische voorstellen erin worden herhaald n dat in negatieve zin is gereageerd op Eisen howers voorstellen inzake de onderwerpen voor een topconferentie. In Hollandia zijn uit Merauke berichten ontvangen, dat langs de Casuarinenkust, in Zuidwest-Nieuw-Guinea, opnieuw on geregeldheden zijn uitgebroken. In deze streek is onlangs dankzij een succesvolle campagne tegen de framboesia vrede ge sticht. Van Merauke uit is politieverster- king onderweg om de orde te herstellen en op krachtige wijze een einde te maken aan het koppensnellen, aldus wordt uit Hollandia gemeld. LONDEN (RTR). - De Britse zuidpool expeditie onder leiding van dr. Fuchs, heeft gemeld dat er aan beide zijden van de zuidpool, onder een laag ijs van 500 tot 700 meter, bergen liggen. De zuidpool zelf is bedekt met een laag ijs van circa 2.300 meter dikte. Dit is per radio meegedeeld door dr. Fuchs, die voorts nog berichtte dat Geoffrey Pratt, die aan vergiftiging door koolmonoxyde leed, thans hersteld is. Dr Fuchs hoopt donderdag depot 700 te bereiken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1