De „Explorer" zendt gunstige berichten over ruimtevaart „Vóór 10 februari vorming van tegenregering in Bukittingi" Realistisch voorstel van de Amerikaanse senator Humphrey OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen vertrouwen in Hatta HET WEER Prinses Beatrix nam een duik in de Caraibische Zee 4cé'M0RRlSbefore:i/oiféuf// Luitenant-kolonel Sumual in Tokio: Groot galafeest besloot derde dag Bende inbrekers en helers opgerold 72e JAARGANG No 177 „HALLO, MET DE KUNSTMAAN" Vanguard-raket met een kunstmaan vernietigd Chauffeur zou 13.000 verduisterd hebben Stormachtig en koud Vandaag rondrit over Westelijk Curasao „Drie-Koningenverbond" tegen Nasser's unie? Klacht van Syrië over grensincident Het woord is aan STAP VOOR STAP NAAR VREDE Dodelijk ongeluk in G.E.B.- schakelhuis te Rotterdam WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 25 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De radioseinen van de eerste Ameri kaanse kunstmaan zijn dinsdagmiddag voor de eerste maal in Nederland opge vangen. In het fysische laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie in Den Haag werden van 14.44 tot 14.53 uur de signalen van de „Explorer" gehoord. WASHINGTON (UP) De ruimtevaart schijnt minder gevaarlijk te zijn dan men dacht. De „Explorer" stuurt dienaangaan de geruststellende berichten. CAPE CANAVERAL (AFP) Een Van guard-raket van de Amerikaanse marine, die een kunstmaan de ruimte in moest brengen, is woensdagochtend onmiddel lijk na het afschieten ontploft. De raket werd in de lucht draadloos vernietigd, omdat zij uit haar koers raak te, zo is door het ministerie van Defensie bekendgemaakt. Zij was goed opgestegen en klom verscheidene honderden meters, maar minder dan tien seconden na het afschieten begon zij te schommelen en brak in tweeën. Het grootste deel stortte met een geweldige witte vlam neer. Het andere schoot nog een ogenblik door, maar begon toen ook te schommelen en stortte eveneens neer. De drietraps-raket met de Amerikaanse kunstmaan werd door de veiligheidsoffi cier van het afvuurterrein tot explosie ge bracht toen bleek dat de „Vanguard" zijn koers niet handhaafde. Eindelijk één? WASHINGTON (UP) De Amerikaan se senaat en het Huis van Afgevaardig den zijn dinsdagavond overeengekomen alle ruimtevaartprojecten voorlopig direct te laten ressorteren onder het departe ment van Defensie. Ruimte-wapens zou den er voor onbepaalde tijd onder moeten vallen, niet-militaire projecten voorlopig voor één jaar. Eisenhower moet nog zijn goedkeuring hechten aan deze maatregel. De bedoeling ervan is een eind te maken aan de onderlinge rivaliteit der strijd krachten over de zeggenschap over de verschillende projecten. De deskundigen van het technologische instituut van Californië althans hebben uit de radiosignalen van de „Explorer" af geleid, dat noch de kosmische straling noch de aanwezigheid van meteoordeel tjes bijzonder grote gevaren voor ruimte vaarders zullen opleveren. Een speciale afdeling van het instituut houdt zich met de „Explorer" bezig. Men is daar reeds tot de voorlopige conclusie gekomen, dat de „Explorer" het daarbo ven heel lang, „misschien wel twaalf jaar," kan uithouden. Zij het ook dat de zenders van de „Explorer" dan allang geen kik meer zullen geven, want hun is geen lan ger leven dan circa twee maanden be schoren. De conclusies luiden dus nogal gunstig voor de bestuurder van de x-15, het raketvliegtuig dat over een goed jaar op 100 mijl hoogte boven de aarde moet vliegen. Dit toestel zal trouwens reeds veel meer de kenmerken van een ruimteschip dan van een vliegtuig hebben. Verder heeft men uit de metingen van temperaturen, die de „Explorer" verricht, de conclusie getrokken dat menselijke we zens vermoedelijk wel in de ruimte in le ven kunnen blijven. De „Explorer" is vol gens een nieuw systeem geïsoleerd en on dergaat daarbij nagenoeg dezelfde tempe ratuurswisselingen, die men bij de ruim tevaart zou ontmoeten. Deze blijken wel te doorstaan zijn. De temperatuur in de „Explorer" varieert tussen 0 en 30 gra den Celsius, terwijl de buitenwand tempe raturen te verdragen krijgt lopend van 100 tot 4-300 graden Celsius. De kosmische straling, waaraan de sa- teliet is blootgesteld, blijkt slechts het twaalfvoudige te zijn van die op het aard oppervlak. De Schiedamse politie heeft gisteravond de 27-jarige chauffeur A. van de V. inge sloten, die wordt verdacht van verduiste ring van een groot aantal geldbedragen tot een totaal van f 13.000. De chauffeur was in dienst van een limonadefabriek. Jaren lang zou hij geld achtergehouden hebben van de betalingen van klanten na de afle vering. Een niet al te nauwkeurige admi nistratie zon deze gang van zaken hebben vergemakkelijkt. Prinses Beatrix verscheen in het paviljoen in de tuin van het gouver nementshuis te Willemstad op Curasao om het huldebetoon van de bevolking in ontvangst te nemen. Op de achter grond ziet men het paleis met haar standaard en de Nederlandse driekleur ADVERTENTIE BARTEUORISSTR, HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES TOKIO, (AFP en UP). De voormalige militaire commandant van Oost-Indonesië, Ventje Sumual, die op het ogenblik in Tokio vertoeft, heeft woensdagmorgen aan de pers medegedeeld, dat vóór 10 februari de vorming van een onafhankelijke regering in Bukittingi, op Sumatra, via de radio zal worden bekend gemaakt. Kolonel Warouw, de Indonesische militaire attaché in Peking heeft president Sukarno van dit besluit op de hoogte gesteld tijdens een onderhoud, dat hij maandag met de president heeft gehad. Na afloop van dit onderhoud werd door een officiële Indone sische woordvoerder verklaard, dat de „rebellen" geen enkel ultimatum aan de president hadden doen overhandigen en dat Warouw alleen een „be leefdheidsbezoek" had gebracht. Woensdagmorgen verklaarde kolonel Sumual, dat kolonel Warouw naar zijn post is teruggekeerd, „na zijn missie te hebben vervuld" Sumual zelf zal nog enkele dagen in Tokio blijven. Op de vraag wanneer hij dacht president Sukarno te ontmoeten, antwoordde Sumual dat hij „niets met hem te maken heeft en hem niet wenste te zien". Gevraagd over de berichten uit Singa pore en Hongkong, als zoude hij naar To kio zijn gekomen voor een ontmoeting met de president, verklaarde Sumual tegenover de pers: „dat is een groot misverstand. Wij zijn hier met een bijzondere missie voor onze broeders, die zich tot actie voor bereiden om ons doel te bereiken, dat wil zeggen het elimineren van de Indonesische regering in haar tegenwoordige vorm, want deze wordt overheerst door de com munisten". „De communisten en hun werktuigen zullen worden geweerd uit de nieuwe regering, die in haar definitieve vorm in Djakarta zal zijn gevestigd", aldus Sumual. Op een vraag wie de leiders zijn van VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Nu en dan regen, hagel of natte sneeuwbuien. In het zuiden van het land aanvankelijk nog regen. Vanavond en vannacht storm tussen noordwest en noord, mor gen geleidelijk afnemende wind. Aanzienlijke daling van tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Luitenant-kolonel Ventje Sumual. deze beweging, noemde kolonel Sumual de namen van dr. Sumitro, die op het ogen blik in Genève vertoeft, en van kolonel Simbolon. Om veiligheidsredenen weigerde hij de namen te noemen van de toekom stige leden van de nieuwe Indonesische re gering. Sumual zeide verder, dat men op het ogenblik geen vertrouwen kon stellen in dr. Mohammad Hatta en dat de chef-staf van het leger, generaal Nasution, een werktuig der communisten was en terzijde moet worden gesteld totdat hij zijn trouw aan de beweging zal hebben bewezen. De militaire junta, zo vervolgde de kolonel, hoopt dat talrijke plaatselijke comman danten zich bij de beweging zullen aan sluiten, zodra zij zal zijn begonnen. De nieuwe regering zal heten de „natio nale anti-communistische regering". Drie Indonesische zakenlieden hebben kolonel Sumual op zijn reis naar Tokio vergezeld. Het zijn kapitein Mogt, majoor Pantov en de heer Jan Walandov. Sumual zette nog uiteen, dat zijn be zoek aan de Japanse hoofdstad uitsluitend gebaseerd was op zijn verlangen een ont moeting te hebben met kolonel Warouw, die, als een goede vriend van president Sukarno, aan deze laatste de situatie heeft uiteengezet. Sumual voegde hier nog aan toe geen enkel antwoord van Sukarno te verwachten. „De vraag is niet of de presi dent ons plan goed- of afkeurt, wij zullen beginnen met het stellen van een ultima tum, daarna zal d~ actie volgen". Kolonel Sumual besloot: „Wij hebben op het ogenblik geen plannen om contact op te nemen met de Amerikaanse ambas sade, noch met de Japanse autoriteiten. Wij hebben geen wapens nodig en wij zoe ken geen steun". Bemiddelingspoging TOKIO (UP) Volgens het onafhanke lijke dagblad „Indonesia Raya" zou de Masjumi bemiddeling willen verlenen in het geschil tussen de centrale regering in Djakarta en de opstandige leiders in de buitengewesten. Dr. Sukiman Wirjosand- joni, de vice-voorzitter van de Masjumi, heeft getracht in contact te komen met premier Djuanda en andere Indonesische leiders om zijn goede diensten aan te bie den. Dr. Sukiman had tevens „kwesties" besproken met dr. Hatta, die hij als een belangrijke factor in de regionale kwestie beschouwt, vooral ten aanzien van Su matra, aldus Indonesia Raya. Het persbureau meldde voorts dat dr. Adnan K. Gani, een vooraanstaande na tionalistische leider, een voorstel van vier punten heeft gedaan om uit de huidige nationale moeilijkheden te komen: af schaffing van Sukarno's conceptie van „geleide democratie"; ontbinding van het huidige parlement: nieuwe verkiezingen en de instelling van een regionaal ver tegenwoordigend lichaam, naast het par lement; aftreden van de regering-Djuan- da en vorming van een presidentieel kabi net onder leiding van de oud-vice-presi- dent Hatta, die in zijn voormalige positie zal worden hersteld. Volgens Antara had Gani dit voorstel gedaan tijdens een interview in Padang. Het persbureau voegde eraan toe, dat het voorstel is voorgelegd aan het hoofdbe stuur van de Partai Nasionalis Indonesia in Djakarta om in toepassing te worden gebracht. ZAL BUTLER OPVOLGER VAN SELWYN LLOYD WORDEN? NEW YORK (UP) De Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zal tegen het einde van het jaar worden vervangen door de minister van Binnen landse Zaken, Butler, aldus het Ameri kaanse blad „Newsweek". Selwyn Lloyd zou premier Macmillan hebben verzocht hem op een andere, min der enerverende post in het kabinet te be noemen. VANDAAG IS DE VIERDE DAG van het bezoek van prinses Beatrix aan de West. Zij is vanmorgen al vroeg uitgere den voor een tocht over het westelijk deel van Curacao, Banda Abao, zoals dat in de volksmond heet. De tocht begon met een bezoek aan het Caraibisch Marien Biolo gisch Instituut, het domein van dr. Zane- veld, die er tezamen met jonge geleerden een studie maakt van de talrijke aspekten van de zee rond Curacao. Gisteren heeft de prinses genoten van een bad in de Caraibi- sche Zee, nadat zij twee officiële bezoeken had afgelegd. De dag werd besloten met een groot galafeest. Prinses Beatrix bracht dinsdagmorgen bezoeken aan de Raad van Ministers en de Staten. Om tien uur verliet zij het Gou vernementshuis om zich, in gezelschap van haar gevolg naar het nieuwe gebouw van de Raad van ministers te begeven, dat eveneens aan het fortplein ligt, juist tegen over het paleis. De voltallige raad van ministers wachtte de prinses op en na een korte rondgang door het gebouw ging de prinses naar de vergaderzaal, waar zich al snel een geanimeerd gesprek ontwikkelde. Later begaf de prinses zich naar het ge bouw waar de staten der Nederlandse An tillen bijeen plegen te komen, en dat het Stadhuis wordt genoemd. Aan de voet van de grote trap, die de ingang van dit bijzonder mooie oude gebouw vormt, ston den de onder-voorzitter der Staten, de heer J. R. L. Beaujon en het enige vrouwelijke statenlid, mevrouw L. C. van der Line Hel meier, om de hoge gast te ontvangen en naar de Statenzaal te begeleiden, waar de prinses kennis maakte met alle Staten leden. Na de lunch vermeldde het programma „rust" en dat betekende dat de prinses voor het eerst de kans kreeg kennis te maken met de Caraibische Zee, helder blauw en doorzichtig, heerlijk warm, een ideale zee voor hen die van zwemmen hou den. dus ook voor prinses Beatrix. Op een afgelegen plaats aan een klein strandje nam zij een duik in het verfrissende water en bleef met enkele leden uit haar gevolg LONDEN (UP) Uit Amman zijn be richten in Londen ontvangen, die erop wij zen dat Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië een tegenzet overwegen tegen de unie tus sen Syrië en Egypte, en wel in de vorm van een „Koningsverbond". In dit verband wijst men ook op het be richt, dat koning Hoessein het initiatief ge nomen heeft tot een bijeenkomst met ko ning Saoed en koning Feisal ter bespre king van de politiek der drie landen te genover de nieuwe unie-republiek. LONDEN (Reuter) President Nasser van Egypte heeft dinsdagavond in Caïro bekendgemaakt, dat een besluit is geno men om alle politieke partijen in Syrië te ontbinden, aldus meldt radio-Caïro. Er zal een interimraad worden ge vormd, die het bestuur over beide landen zal voeren. De raad zal voor drie kwart uit Egyptenaren en een vierde gedeelte uit Syriërs bestaan. De kroonprins van Jemen, Mohammed El Badr, komt woensdag in Caïro aan voor het voeren van bespreking en over moge lijke toetreding van Jemen tot de nieuwe verenigde Arabische republiek. President Nasser van Egypte en presi dent Koewatli van Syrië zullen woensdag avond, resp. te Caïro en te Damascus, een toespraak houden waarin zij, naar men aanneemt, gegevens zullen verstrek ken over de voorlopige grondwet van de nieuwe Arabische eenheidsstaat. even zwemmen, waarna zij in de tropenzon nog wat bleef zonnebaden. De dag werd besloten met een gala-re ceptie in het fort Amsterdam. De mari nierskapel speelde bij de aanvang het Wil helmus. De prinses werd verwelkomd door ministers en andere autoriteiten met hun dames. Curagaose muziek van Edgar Palm en zijn orkestje, een groep dansers en danseressen onder leiding van Carlos Sillie en vijftal musici die een zogenaamde binta-groep vormden (een typisch Cura- gaos orkestje) en de voordrachtkunstenaar Ellis Juliana luisterden de receptie op. Er werd gedanst voornamelijk Curagaose en Caraibische dansen en er werd ge praat, wat gedronken en gegeten en naar de entre-acts gekeken en welhaast onge merkt was er voor de prinses de gelegen heid om ongedwongen enkele gesprekken te voeren. De zeer ongedwongen sfeer maakte deze ontvangst zeer gezellig en eerder dan men gewild had kwam het ogenblik waarop de prinses het feest ver liet en de receptie ten einde kwam. DAMASCUS (Reuter) Syrië heeft een klacht ingediend bij de UNO die zegt dat Israel dinsdagmorgen troepen en pantser wagens naar de gedemilitariseerde zone tussen Syrië en Israel heeft gezonden. Het Israëlische troepentransport werd ge steund door een straaljager, aldus de Sy rische klacht. Een woordvoerder van het Syrische ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde dat men ook troepencon centraties heeft waargenomen op de Is raëlische nederzetting aan de andere kant van de zone. Di s r a e1i Er zijn drie soorten van leugens: leu gentjes, grote leugens en statistieken. In samenwerking met de rijkspolitie in 's Gravenzande is de Haagse recherche erin geslaagd een uitgebreide bende van inbrekers, experts in het openen van brandkasten en helers aangehouden. De hoofdrolspeler in de bende is eer 62-jari- ge reiziger uit Den Haag, die in Vught is ingesloten en inmiddels zijn aandeel in tweeënveertig inbraken en diefstallen heeft bekend. De totale buit, bestaande uit zegels van het Sociaal Fonds voor het Bouwbedrijf, sieraden en contanten, heeft een waarde van driehonderdzeventigdui zend gulden. Het onderzoek in deze uitge breide affaire loopt sedert augustus van het vorig jaar en is nog steeds niet afge sloten. Hoe geraffineerd en brutaal men te werk ging blijkt uit het feit, dat de hoofdfiguur in de loop der afgelopen maanden twee keer is aangehouden, maar beide keren zulk hoog spel speelde, dat de politie hem wegens gebrek aan bewijs weer moest laten gaan. De eerste greep op de bende kreeg de politie in augustus van het vorig jaar, toen in Den Haag een 62-jarige reiziger en een 22-jarige loswerkman werden aan gehouden. Zij waren toen in het bezit van een grote hoeveelheid vakantiebonnen van het bouwfonds, die gestolen bleken te zijn uit het bijkantoor van het fonds te Eind hoven. In totaal was door voor tweehon derdzeventigduizend gulden aan bonnen verdwenen. Een deel had het tweetal bij aanhouding op zak, voor tweehonderdder tigduizend gulden aan bonnen werd bij de loswerkman thuis aangetroffen. Het restant was reeds aan aannemers, voor het merendeel kleine onderaannemers, verkocht. Welke deze aannemers waren, kwam spoedig daarna aan het licht toen op het centrale kantoor van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid abnormaal veel schutbladen werden ingeleverd. Op deze schutbladen krijgen de aannemers geld van het sociaal fonds. Aangehouden wer den een 35-jarige aannemer uit Leidschen- dam en acht onderaannemers, die allen de gestolen vakantiezegels hadden ge heeld. Het bleek, dat zij ze kochten (voor een lagere prijs dan normaal) van een 36-jarig. aannemer uit Den Haag. Tegen deze man rezen zoveel verdenkingen, dat de politie hem arresteerde en nader aan de tand voelde. Via hem kwam men te recht bij een 29-jarige monteur, een man die ter beschikking van de regering was gesteld en in Heiloo was geplaatst, maar toestemming had om vrijelijk te werken. In deze monteur bleek de Haagse recher che een tweede hoofdfiguur uit de bende te hebben gepakt. Hij bekende samen met de handelsreiziger enkele geruchtmakende inbraken in Den Haag en omgeving te hebben gepleegd. Zij waren het, die vorig jaar maart met behulp van een drukijzer inbraken in een flat voor 15.000 gulden aan juwelen ontvreemdden. De monteur uit Heiloo bekende ook sa men met de 62-jarige reiziger in decem ber 1956 uit een Haags woonhuis vierdui zend gulden aan contanten te hebben ge stolen. Via de monteur leidde het onderzoek naar 's-Gravenzande. Daar bleek een 33- jarige loswerkman, bekend als een ex pert in het kraken van brandkasten, deel van de bende uit te maken. Samen met deze expert pleegde de handelsreiziger vijf inbraken in het Westland. Tijdens het uit gebreide verhoor in deze ingewikkelde af faire hebben de daders onder meer nog verteld, dat zij een volledig plan hadden gehad om in Brabant twee bejaarde da mes om het leven te brengen en vervol gens hun drie brandkasten te plunderen. WASHINGTON, (UP) De Ameri kaanse democratische senator Hubert H. Humphrey is van oordeel dat de Ver enigde Staten niet langer moeten vasthou den aan hun negen punten omvattend to taal van ontwapeningsvoorstellen, maar met de Russische regering in onderhande ling moeten treden over de afzonderlijke punten daarvan, aangezien het totale plan niet zonder meer aanvaardbaar is voor de Sovjet-Unie. Humphrey, die zijn verklaring aflegde in de Senaat, verklaarde dat de door Ame rika nodig geoordeelde „eerste stap" te Vanmorgen omstreeks tien over acht is in het schakelstation van het Gemeentelijk Energiebedrijf van Rotterdam op de hoek van de Vondelingenweg en de Petroleum- weg in het „petroleumgebied" te Pernis kortsluiting ontstaan. Een grote steekvlam schoot door een gedeelte van het station. Twee monteurs werden getroffen en een hunner, de 63-jarige J. II. de Poter, was op slag dood. De andere, de 42-jarige mon teur J. A. A. Mejjnders is levensgevaarlijk gewond. De brandweer bluste de brand, welke ontstond, met koolzuursneeuw. Een ge deelte van het zo belangrijke oliecentrum van Pernis kwam zonder stroom en in vrijwel de gehele stad werd de stroom- levering even afgezwakt. Over de oorzaak kon tot op heden nog niets worden ge zegd. Er hebben zich de laatste tijd op vallend veel ernstige ongelukken voor- gedaan bij het Rotterdamse G.E.B. groot is. „Verwachten wij werkelijk, dat de Sovjet-Unie haar grenzen zal openstel len voor buitenlandse inspecteurs die alle atoomfabrieken, alle lanceerplaatsen, al le grote verbindingscentra, alle havens, alle vliegvelden, alle opslagplaatsen om slechts de belangrijkste punten te noe men zullen komen inspecteren? En zou den wij bereid zijn om het zelf ook te doen, wanneer de Sovjet-Unie ons door het aan vaarden van het voorstel mocht verras sen?", vroeg Humphrey. „Wanneer wij ooit een werkelijk ak koord willen sluiten met Sovjet-Rusland, zullen de Verenigde Staten bereid moeten zijn hun samenstel van voorwaarden uit een te laten vallen. Wij moesten bereid zijn om enkele van deze negen punten af zonderlijk te gaan bespreken. Wij moeten geen voorstellen doen die duidelijk geen kans maken op aanvaarding". Humphrey stelde als zijn oordeel dat de Amerikaanse regering niet genoeg geld en mensen inzet voor de ontwapening, en oefende critiek uit op het feit dat zijn ontwapeningscommissie op bevel van Eisenhower geen» inzage had gekregen van een achttal rapporten die door Harold Stassen, Eisenhowers adviseur in ontwa peningszaken, waren opgesteld. Verder stelde hij voor twee groepen „prominente en zeer deskundige kerngeleerden en be wapeningsdeskundigen" in het leven te roepen, die voorstellen moeten doen voor inspectie en opschorting van proeven met kernwapens. Bovendien drong de senator aan op voorstellen die kunnen leiden'tot stopzet ting van de bewapeningswedloop in het Midden-Oosten en een herziening van de Amerikaanse politiek ten opzichte van China, ook in verband met eventuele ont wapening.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1