Procuratiehouder verduisterde in tien jaar bijna twee miljoen Grote mogelijkheden in Liberia, vooral ook voor Indonesische Nederlanders NAVO-landen dienen positief naast Nederland te staan Van dag tot dag j Formaliteiten Debat over Indonesië in Tweede Kamer Prins Bernhard over zijn Liberiaanse reis I ^Qraatótoel rUoe is het ontstaan?"^ WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 3 Vroegere nazi benoemd tot onder-staatssecretaris Onbegrijpelijk besluit van Von Brentano Broodvergiftiging kost 14 Egyptenaren het leven Ambonezen-demonstratie: „Redt Ambon uit de rode chaos" Water dringt dieper door in de mijn „Julia" Ambtenarenpartij neemt deel aan de raads verkiezingen Kerkelijk Nieuws Altijd rake flitsfoto's met PHILIPS „Photoflux" Het feilloze flitslampje -25 ct Kamp Holterhoek tweede opvangcentrum voor gerepatrieerden Scheur in marathontoren van Olympisch Stadion Voor f 10.000 aan horloges uit warenhuis gestolen Drie jaar geëist wegens diefstal van grote partij nikkel Op de VERHUUR zonder chauffeur Luchtbus tussen Rotterdam, Den Haag en Pernis Faillissementen Dit woord: KAMERAAD .J Gamal Abdel Nasser laat er geen gras over groeien. Nog vóór hij gekozen is tot president van de nieuwe „Verenigde Ara bische Republiek" heeft hij de ontbinding van alle politieke partijen in zijn nieuw domein, Syrië, bevolen. Het zou trouwens slechts een formaliteit zijn geweest, daar mee te wachten tot na Nasser's „verkie zing", als men het zo noemen mag (want er is geen andere kandidaat), en Nasser geeft niet veel om formaliteiten, zelfs niet als ze op wetten, verdragen of overeen komsten berusten. Niet alleen de politieke partijen zullen in Syrië verdwijnen, maar ook alle overheids instanties waaraan men een zelfstandige staat kan herkennen. Voorts geen eigen parlement meer, geen eigen postzegels meer, geen eigen ambassades en gezant schappen in het buitenland meer Maar neen, wat dat laatste betreft wil Nasser toch één kleine uitzondering maken, namelijk voor zijn vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Daar wil hij toch wel graag twéé ambassadeurs houden, aange zien dat hem in staat zou stellen, in de Algemene Vergadering van de UNO twee stemmen uit te brengen. Dat die stemmen dan niet zouden kunnen worden uitge bracht namens de „Verenigde Arabische Republiek", maar dat het de stemmen van het in feite niet meer bestaande Egypte en het in feite niét meer bestaande Syrië zouden zijn, ach ja, dat is weer zo'n for maliteit De kroonprins van Jemen staat nu al op de drempel van Nasser's paleis te wachten om ook zijn landje op een gouden schotel aan de grote heerser te offreren. Ongetwij feld zal dat aanbod worden aanvaard, met het gevolg dat ook Jemen weldra zal op- houdèn als zelfstandige staat te bestaan (en men kan daar niet eens rouwig om zijn). Dus ook geen Jemenitische postzegels meer, met alles wat daar bij hoort. Maar, als Nasser zijn zin krijgt, wél een kwasi-Jeme- nitische stem in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dus drie stemmen voor Nasser! En zo maar verder. Met zijn aanhang van Afrikaanse en Aziatische staten kan Nasser in de UNO veel gedaan krijgen. Met die aanhang hééft hij al veel gedaan gekregen, dat eigenlijk niet door de beugel kan. Maar als ook deze nieuwe stunt hem zou gelukken, zou d6 volkenorganisatie toch wel heel hard op weg zijn, het toch al zo geslonken respect van de wereld geheel en al te verspelen. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Is het wel verstandig geweest van de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken, dr. Heinrich von Brentano, om de 54-jarige dr. Herbert Dittmann tot onder staatssecretaris op zijn ministerie te be noemen? Het wordt zowel in binnen- als in buitenlandse politieke en diplomatieke kringen ten zeerste betwijfeld. Dr. Ditt mann is namelijk toen de nazi's in zijn land aan de macht waren, nogal erg pro- Hitleriaans geweest. In 1929 is hij in dienst van het „oude" Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Wilhelmstras- se te Berlijn getreden. In de Hitler-tijd is hij eerst een paar jaar legatiesecretaris in Moskou geweest en in de oorlogsjaren zat hij achtereenvolgens in Teheran, Ber lijn en in Turkije, waar hij consul-gene raal in Ismir is geweest. In 1952 toen hij reeds drie jaar op een belangrijke post in Adenauer's bondskan- selarij werkzaam was, heeft een commis sie van de Westduitse Bondsdag zich met het verleden van Dittmann en van een reeks andere diplomaten bezig gehouden. Deze commissie gaf na rijp beraad als re sultaat van haar onderzoek te kennen, dat Dittmann niet gehandhaafd mocht wor den. Bij de behandeling van zijn geval is ook Dittmann's terugreis uit Turkije naar het vaderland in 1945 ter sprake gebracht. Dittmann en nagenoeg alle Duitsers, die bij de consulaire en de diplomatieke dienst in Turkije waren geweest, voeren op een schip langs de Spaanse kust, toen men er het bericht van Hitler's dood ontving. Ditt mann, die lid van de nazi-partij was, zou toen zoals zwart op wit in het protocol van de Bondsdagcommissie te lezen staat zijn repatriërende landgenoten met wapengeweld hebben gedwongen aan een rouwplechtigheid voor de „Führer" deel te nemen. Dit werd op de zittingen van de commissie niet weerlegd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat toen nog direct onder Adenauer zelf ressorteerde, trok zich niet veel van het rapport van de Bondsdagcommissie aan, want in 1953 werd Dittmann „ver buiten schot" als consul-generaal naar Hongkong gestuurd, waar hij tot voor kort verbleef. Van 1946 tot 1949 is de vroegere nazi Ditt mann rechter in Dortmund en I-Iamm ge weest. Thans wordt hij als onder-staats secretaris aan het hoofd van de afdeling ^politiek" van Von Brentano's ministerie in Bonn geplaatst. CAÏRO, (UP) Minstens 19 Egyptena- ren zijn gestorven door het eten van be smet brood, gemaakt van uit Frankrijk afkomstige bloem, en nog 250 mensen moesten om deze reden in een ziekenhuis worden opgenomen. De aard der vergifti ging is nog niet vastgesteld. Volgens de autoriteiten betrof het enkel brood van ecn bakkerij in het Daher-kwartier te Caïro. DE VAGE DENKBEELDEN van de heer In 't Veld, de vorige week geopperd in de Eerste Kamer over een open gesprek met Indonesië, zijn zeer te betreuren, zei gisteren de heer De Graaf (K.V.P.) in de Tweede Kamer, omdat in de huidige omstandigheden aan vaagheid geen behoefte bestaat en Nederland in het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea en in het belang van de vrije wereld, elke mogelijk heid van misverstand omtrent het Nederlandse standpunt juist moet uitsluiten. Het meningsverschil in de P.v.d.A. over Indonesië was voor de heer Korthals (V.V.D.) allerminst een reden om zich te verheugen. Daarvoor is de zaak te ernstig, zei hij, want de positie van het kabinet is er door verzwakt omdat Indonesië er uit zal con cluderen, dat het nog kans heeft een wig te drijven in de Nederlandse eenheid. Daar om sprak de heer Korthals de hoop uit, dat de verdeeldheid in de P.v.d.A. niet zal leiden tot een zwak beleid. Met de regering was de heer De Graaf het eens, dat thans een gesprek met Indonesië onmogelijk is. Maar dat betekent niet, dat Neder land nu maar stil moet zitten. In afwachting van de eventuele mogelijkheid van een gesprek dient aan westerse zijde via de NAVO eensgezindheid te worden opgebouwd. Omtrent het doel en de middelen van de Verenigde Naties moet men niets ver wachten, waarschuwde de heer Kort hals. De Verenigde Naties zijn een ver worden instelling, waarin voor het recht weinig belangstelling bestaat. Wie in han den valt van de Verenigde Naties, wordt een speelbal van machtsfactoren. De taak, die wjj in Indonesië uitoefenen verrichten wc niet ten eigen bate, maar in het be lang van de westerse wereld. Daarom heb ben de Westerse staten de plicht positief naast ons te staan. Is de regering bereid in die richting iets te ondernemen? Evenals zijn partijgenoot mr. Kolff in de Eerste Kamer, vroeg de heer S c h m a 1 (C.H.U.) daden van de regering tegenover Indonesië en erkenning van de Republiek der Zuid-Molukken. Op het Binnenhof hadden voor de aanvang der vergadering Ambonezen gedemonstreerd met spandoe ken, waarop stond te lezen „Redt Ambon uit de rode chaos". De zaak der Zuid-Mo lukken, drong prof. Scholten (A.R.) weer aan, moet de regering aanhangig ma ken bij de Verenigde Naties. Iedere aan drang tot handhaving van het recht, ver sterkt de Verenigde Naties. Het optreden van Indonesië is in strijd met het Hand vest der Verenigde Naties en op grond daarvan kan men de publieke opinie ra ken. Over overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië valt niet te praten omdat de Nederlandse overheid een verantwoor delijkheid draagt voor dit gebied, waarvan ze zich niet kan en mag losmaken. De slui ting van het Indonesische consulaat in Suriname betreurde de heer Korthals. Het is een Indonesische methode, die wij niet moeten navolgen. Hulde bracht de heer W e 11 e r (K.V.P.) aan de Nederlandse ambtenaren, die onder zware omstandigheden de laatste jaren hun taak in Indonesië zijn blijven vervul len. Nu gaat het arme volk van Indonesië ten onder. De kwestie-Nieuw-Guinea is alleen maar een voorwendsel om de aan dacht af te leiden van de totale ineenstor ting van Indonesië als gevolg van het wanbeheer van Sukarno. Drie eeuwen Nederlandse geschiedenis in Indonesië zijn niet weg te wissen als het krijt van een schoolbord; men mag slechts hopen, dat de gevolgen van de waan van Soekarno zullen worden overgenomen door verstan dige lieden, die dan de steun moeten krij gen van hen, die het goed met Indonesië menen. Amerika heeft ons onder bedrei ging van macht gedwongen, aldus de heer Weiter,, de souvereiniteit aan Indonesië over te dragen. Dat schept voor Amerika de plicht droevige gevolgen te lenigen van zijn door en door fout gebleken politiek. Indonesië is thans niet te helpen, maar zo dra de omstandigheden veranderen, ver dient dit ongelukkige land steun, zeker financiële steun, om het weer in het rechte spoor te helpen. Daarvoor zijn ontzaglijke bedragen nodig, die alleen Amerika bijeen kan brengen. Het debat over Indonesië werd gevoerd in het kader van de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Uiter aard kwam hierbij de tegenstelling oost west ter sprake. De heer B 1 a i s s e (K.V.P.) wees het Poolse voorstel van een neutrale zone in Europa van de hand, maar de heer P a t ij n (P.v.d.A.) meende, dat er over valt te praten indien tegenover of fers van het westen, reële tegenoffers van de Sovjet-Unie komen te staan. Het oor deel van de heer C a 1 m e ij e r (C.H.U.) over een neutrale zone luidde: het is net of je een bot gooit tussen een beer en een buldog. Ze zullen er om vechten. Tegen middernacht werd het debat geschorst. Vandaag zal de heer De Kadt het standpunt uiteen zetten van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer over de ge beurtenissen in Indonesië en de kwestie- Nieuw-Guinea. Bij de aanvang der vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Biewenga (AR) verlof gevraagd de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken en Het water in de mijn Julia te Eijgels- hoven is tot in de 540 meter verdieping doorgedrongen. De hoop dat het water en het drijfzand in de zogenaamde oude wer ken tussen de 365 en de lager gelegen ver dieping verstopping zou veroorzaken, is niet in vervulling gegaan. In de late maan dagavond werd het nrste water op de 540 meter verdieping geconstateerd. De hoe veelheid was echter niet verontrustend en hoefde zelfs niet te worden weggepompt. Men is op deze verdieping intussen goed voorbereid. Behalve de zware dam die maandag al in de steengang gereed kwam om het na derende water en drijfzand tegen te hou den, zijn intussen nog verschillende filter- dammen in opbouw of reeds gereed geko men. De bedrijfsleiding is ervan over tuigd op de 540 meter verdieping de wa ter- en zandvloed definitief een halt te kun nen toeroepen. Dit te meer omdat men tijdig alle maatregelen heeft kunnen ne men. Wanneer de vloed aanhoudt, worden de pompen op de 540 meter verdieping in werking gezet. In de overige ondergrond se werken van de mijn Julia gaat het werk normaal door, de verloren pijlers in het noordveld zullen zo gauw mogelijk in het zuidveld van de Julia worden aange zet. Volkshuisvesting te interpelleren over de bevordering van de aanvullende en nor male werkgelegenheid. De heer Burger (P. v. d. A.) zou gaarne van de regering een nota wensen over de werkloosheid. Over het interpellatie-verzoek zal vandaag worden beslist. De heer A. J. Schouwenaar (P. v. d. A.) is beëdigd als l(d der Tweede Kamer als opvolger van dr. ir. Vondeling, die minister van Landbouw is geworden. De onlangs opgerichte „Partij voor Overheidspersoneel" heeft thans defini tief besloten in verscheidene gemeenten deel te nemen aan de gemeenteraadsver kiezingen. Het hoofdbestuur heeft voorts meegedeeld, dat het dagelijks bestuur thans als volgt is samengesteld: voorzit ter A. J. B. L. Radix te Amsterdam, se cretaris C. J. M. van Eyken te 's Gra- venhage en penningmeester J. te Loo te 's Gravenhage. Ned. Ilerv. Kerk Aangenomen naar De Wilp (Gron.) P. J. de Ridder te Kollum (Fr.). Beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaam heden (geestelijk verzorger van Neder landers in West-Duitsland) met stand plaats Dusseldorf E. J. Langevoort, kand. aldaar. Aangenomen naar Zuidwolde (Dr.) W. Leegsma te Vriescheloo. Bedankt voor Oosterzee-Bantega K. Venema, kand. te Joure. Geref. Kerken Beroepen te Enkwierum A. Klaassen, kand. te Echtelerveld (Duitsland). Beroe pen te Hellendoorn A. J. Aaftink, kand. te Amsterdam; te Hamilton (Nieuw-Zeeland) (Ref. Church) H. L. Hoving, kand. te Gro ningen, die dit beroep ook aannam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Enumatil E. Koop te Zaan dam. Chr. Gercfy Kerken Tweetal te Urk W. Baaij te Doorn en J. Keuning te Barendrecht. Bedankt voor Sassenheim A. H. Schippers te Hillegom. ADVERTENTIE De Amsterdamse recherche heeft een 49-jarige procuratiehouder aangehouden, die bekend heeft over een periode van tien jaar 1,8 miljoen te hebben verduis terd ten nadele van een financierings maatschappij in de hoofdstad, waar hij in april 1947 als boekhouder in dienst was ge treden. Op 1 januari was hij „wegens zijn bijzondere kwaliteiten voor de vennoot schap" bevorderd tot procuratiehouder met algehele volmacht. Toen hij in dienst trad van de n.v. had hij een schuld van 700 wegens een boete, die hem was opgelegd door het bijzonder gerechtshof voor zijn lidmaatschap van de N.S.B. tijdens de bezetting. Hij had toen geen geld en deed een greep in de kas van zijn werkgever. Toen dit niet werd ontdekt, nam hij steeds geld weg. De be dragen werden steeds groter. Door admi nistratieve manipulaties verhinderde hij, dat de verduistering, ondanks de controle van accountants, niet aan het licht kwam. Deze knoeierijen heeft de man gedurende tien jaar voortgezet. Toen echter bij een reorganisatie begin januari een andere accountant de controle overnam, ontdekte deze de verduistering onmiddellijk. De aangehoudene heeft aan de politie verklaard, dat van het verduisterde geld niets over is. Hij had veel uitgegeven voor dure partijtjes en ook maakte hij met zijn PRINS BERNHARD is uit Liberia vertrokken, na op hartelijke wijze afscheid te hebben genomen van zyn gastheer en tientallen Liberiaanse autoriteiten en Neder landers ook van zijn gevolg. De Prins heeft in Liberia door zijn reis en zijn persoonlijkheid veel goodwill voor ons land gekweekt. Zijn reis werd meer dan een kleurrijk, hartelijk, interessant en soms ook wel vermoeiend officieel bezoek, want de Prins heeft met grote belangstelling en kennis van zaken de mogelijkheden bezien en besproken, welke er in Liberia voor de Nederlanders zijn. En dit zou wel eens van groot belang kunnen zijn nu er zovelen uit Indonesië naar ons land terugkeren. Het is niet onwaarschijnlijk dat het bezoek van de Prins snel wordt gevolgd door een ander, met name door dat van een kleine Nederlandse missie, die deze mogelijkheden ter plaatse zal moeten nagaan en de financiële, economische en sociale aspecten zal moeten bestuderen. De Prins heeft de overtuiging dat er in Liberia voor Nederland vele kansen liggen. Men moet daarmee niet wachten, want de belangstelling uit tal van landen voor Liberia is in de laatste jaren groeiende. Er zijn met name Duitse, Italiaanse, Zweedse, Engelse en andere activiteiten, naast die van een grote Amerikaanse onderneming als Firestone, waarop in de aanvang de gehele economische positie van Liberia was gebaseerd. Wat de plantages betreft, zei Prins Bernhard, dat er zeker mogelijk heden zijn voor palmolie, rijst, koffie en rubber. Hier vooral liggen kansen voor de uit Indonesië teruggekeerde Nederlanders. Voorts wordt er gedacht aan landaanwin ning en landverbetering; uitgestrekte ter reinen in het binnenland liggen nog braak. Hier zou dan sprake moeten zijn van wer- Waarschijnlijk zal begin volgende maand een begin worden gemaakt met de onder brenging van ongeveer 300 uit Indonesië komende landgenoten in het bij Eibergen gelegen luchtmachtkamp Holterhoek. Het in Holterhoek gevestigde scholingscen trum van de Koninklijke Luchtmacht zal per 1 maart worden verplaatst naar De Lier in het Westland. Er worden thans tussen het ministerie van oorlog en het ministerie van Maat schappelijk Werk bèsprekingen gevoerd over de mogelijkheid om in Holterhoek ge- repatrieerden onder te brengen. Het mi nisterie van Oorlog zou daartoe bereid zijn op voorwaarde dat het kamp aan het eind van dit jaar weer ter beschikking zal worden gesteld van dit ministerie, dat er dan „een nadere bestemming" aan zal ge ven. Het ligt in de bedoeling dat het kamp, evenals dat in Budel het geval is, onder militaire leiding zal blijven. Holterhoek wordt dus na Budel het tweede opvang centrum van evacués. Waarschijnlijk zul len in Holterhoek geen speciale voorzie ningen behoeven te worden getroffen, want het kamp is uitstekend ingericht. kelijk grote projecten. Op het ogenblik is de Maatschappij tot Aanneming van Werken v.h. Nederhorst bezig met een project van 12 miljoen dol lars een nieuw bedrijf van de Liberia Mining Cy. (ijzererts) en verbetering van de kaden van Monrovia. President Tubman heeft in zijn jongste regeringsverklaring op uitbreiding van de gezondheidszorg, de vestiging van nieuwe klinieken en het aantrekken van medische specialisten aangedrongen. En ook zijn er waarschijnlijk voor de Nederlanders mo gelijkheden wat betreft de huizenbouw, al thans ten aanzien van het beschikbaar stellen van materialen, bouwsystemen en uitrustingen voor de bouw van zeei' goed kope woningen. Met die systeembouw is mogelijk wat te bereiken. Prins Bernhard is overigens van mening, dat er ook van de zijde der Liberiaanse regering iets zal moeten worden gedaan om de Nederlandse activiteit en deskundigen aan te trekken en wel met name ten aanzien van de woningbouw, opdat die deskundigen, on dernemers en hun staven direct woningen te hunner beschikking hebben. De Prins zal over dit deel van zijn officiële missie nog rapport uitbrengen. Gisteren heeft zich onder de ruim 40 meter hoge marathontoren van het Olym pisch stadion in Amsterdam een ernstige explosie voorgedaan. De betonnen vloer vloog aan gruzelementen. In de toren ont stond een scheur van twee meter lengte. De toegangsdeur werd versplinterd. De kracht van de explosie was zo groot, dat in de directeurskamer, die zich op betrek kelijk grote afstand bevindt, het meubi lair werd beschadigd. Er bestaat geen ge vaar voor de toren zelf. Niemand werd gewond. Twee werklie den, die in de toren de elektrische leidin gen in bedrijf hadden gesteld voor de voet balwedstrijd van morgenavond, hadden juist even hun werk verlaten. De oorzaak is vermoedelijk een oude gasbuis, die in 1928 toevoer gaf voor de Olympische vlam. vrouw dure reizen naar Italië en Zwitser land. Om zijn tekorten wat aan te zuive ren speelde hij op de banken in Italië en kocht hij loten van de Duitse staatsloterij en van de Belgische koloniale loterij. Eén keer heeft hij 12000 gulden gewonnen. Vol gens zijn verklaringen verstrekte hij lenin gen aan mensen die in moeilijkheden ver keerden en schonk hij veel geld aan lief dadige instellingen. Aan zijn slager ver strekte hij eens een lening van 10.000, maar niettemin ging de man failliet. De procuratiehouder, die in een luxu eus huis in Amsterdam-zuid woont, be weert dat zijn vrouw niet op de hoogte was van de knoeierijen. Hij had een sala ris van 650 bruto per maand. Zijn vrouw maakte hij wijs dat hij in effecten handel de. De politie zal nu nagaan, of de verha len van de man op waarheid berusten. Merkwaardig acht de police het, dat tien jaar lang een accountant van deze ver duisteringen op grote schaal niets heeft bemerkt. Ook hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. In Engeland heeft men een vrouwe lijke wegenivachter aangesteld, die op een gele scooter de wegen in het noord- roesten van Engeland berijdt en naar stig speurt naar gestrande automobi listen,Zouden er nu niet nog meer strandingen plaats hebben dan eerst? Er is voor ongeveer 10.000 aan dames- en herenhorloges gestolen uit een waren huis in de Kalverstraat te Amsterdam. De daders hebben zich door een dakraam toegang verschaft. Er worden uitsluitend horloges vermist. Drie jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Rot terdam geëist tegen een 41-jarige koop man uit Rotterdam, aan wie ten laste was gelegd dat hij een partij nikkel ter waarde van 40.000 uit een douaneloods te Rotterdam had gestolen. Het nikkel be hoorde tot een partij van 5000 kg. die in vaten per schip via Rotterdam van een Duitse fabriek naar Joegoslavië werd ver voerd. Daar aangekomen werd een tekort van 1730 kg. ontdekt. Een aantal vaten bevatte oud ijzer in plaats van nikkel. In een der vaten vond men een vodje papier waarop een deel van een adres stond. Dit werd naar Rotterdam verzonden en vorm de voor de politie een belangrijk aankno pingspunt bij haar onderzoek. De officier van justitie zei dat deze havendiefstal de naam van Rotterdam in het buitenland geen goed had gedaan. Hij eiste tegen de koopman, die reeds tien keer veroordeeld is, drie jaar gevangenis straf. Voorts stonden zeven helers terecht. Te gen hen werden straffen van een jaar en negen maanden tot vier maanden gevan genisstraf geëist. Uitspraak op 18 februari. Op de hoek van de straat. stond een aantal jaren geleden een NSB-er, ja. Maar die bedoel ik niet. Die NSB-er is er nog wel, maar die staat nu niet meer op de hoek, die rijdt in een slee. Ik bedoel van die bepaalde hoeken op de straat, waar altijd bepaalde mannen om en nabij een bepaald tijdstip verzameld staan, en het voorbijgaand verkeer gade slaan met lodderoogjes - meestal zwijgend, of af en toe zelfstandige naamwoorden uitstotend. Wat doen ze daar? Zwarte handel is er niet meer. Er wordt geen thee geschonken, ook niet wat pittigers. Ze staan gewoon te slaan. Toen ik veertien was, dacht ik, dat ze afspraken maakten voor een roofmoord; toen ik achttien was, dacht ik, dat ze in blanke slavinnen deden. Nu ik de leeftijd en het bijbehorende postuur heb gekregen, dat ze glazig aan me voorbijkijken, weet ik nóg hun bedoe lingen niet. Ik voel dat als een gapende leemte in mijn algemene ontwikkeling. Ik heb statistieken bekeken en sociologi sche onderzoekingen nagelezen. Nergens staat dit verschijnsel vermeld. Hier ligt een wijd terrein braak voor een proefschrift. Waarom staan de Mannen wèl op de hoek van de Blubber gr acht en de Knup- peldijk, en nóóit op de hoek van de Druif jeskade en de Nertzallee? Is de hoek Blubbergracht-Knuppeldijk een magnetische pool voor deze Mannen? Om een antwoord op al deze brandende vragen te verkrijgen, heb ik me verdekt opgesteld. Sinds maanden zijn er aan het gezel schap enige nozems toegevoegd, die dans passen uitvoeren op het oneffen plaveisel, en namen roepen naar meisjes, die andere nam,en hebben. Het stilzwijgen, dat de oudere mannen doorgaans bewaren, wordt af en toe on derbroken door de intelligente vraag: „motjensaffie?" Als er een nozem afscheid neemt om. elders te opereren, uit hij de stijlvolle groet: „noudemazzelhoor" Het percentage voorbijgaande meisjes, dat positief reageert op een lokroep, blijkt 2 percent 0,7 percent daarvan wordt achternage zeten op de wijze waarop de Kaninefaten dat eertijds met hun vrouwtjes deden. De overige 1,3 percent is te lelijk en wordt ongemoeid gelaten. Van de achtervolgden wordt niemand buitgemaakt. De achtervolgers keren weer teriLg op hun basis en vervolgen hun wiebelend gestaar, de opwinding afreagerend door het fluiten van verheffende en melodieuze tophits. Een zéér muzikale onder hen wist, zich zelfs een diepzinnige tekst nog te herin neren, en zong die mee. En 't resultaat van mijn onderzoek? Ik. ben er niet wijzer van geworden. Dit onderwerp is te moeilijk voor mij. Ik ga maar een ander vak studeren. Paula Spotter ADVERTENTIE Thans extra voordelig wintertarief. A. R. M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 I Er bestaan plannen in juli een vier maal daagse helicopterdienst te openen tussen Rotterdam, Den Haag. en Pernis. Niet vreemd aan dit plan is het belang, dat de olieraffinaderijen te Pernis hebben bij een snelle rechtstreekse verbinding met de hoofdkantoren in Den Haag. De te Rot terdam gevestigde n.v. Aero Contractors wil de dienst openen met een vijfpersoons Bell-helicopter, of met de Fransè Alouet- te, een helicopter met straalaandrijving. De duur van de vlucht Pernis-Den Haag is circa een kwartier. Wanneer deze lucht bus een succes wordt, wil men helicopters vöor 12 tot 20 passagiers in dienst stellen. De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 24 december 1957, waarbij P. A. van Beek, aannemer, Barteljorisstraat 10 te Haarlem, in staat van faillissement is ver klaard, met benoeming van mr. dr. A. F. M. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisstraat 3, tot curator. Aan S. Bergers, electro-monteur, Zui derhoofdstraat 87 te Krommenie werd bij vonnis van de i-echtbank te Haarlem van 4 februari 1958 rehabilitatie verleend ter zake van zijn op 17 juni 1952 uitgesproken faillissement. Natuurlijk is er verwantschap tussen de woorden kameraad en kamer. Kame raad wil eigenlijk zeggen: de mannen die tezamen één kamer bewonen en is dus feitelijk een verzamelnaam. Daar na is het gaan betekenen: medesoldaat, krijgsmakker, mede-arbeider, vriend. Precies dezelfde ontwikkeling zien wij bij het thans verouderde woord borst: jonkman. Oorspronkelijk is dit hetzelfde woord als beurs: portemonnaie. Bursa was in de Middeleeuwen de naam van de gemeenschappelijke kas van een groepje studenten en ging toen ook be- tekenen: gemeenschappelijk kosthuis, openbare eettafel, groep studenten. Uit dit woord bursa is zowel het Duitse Bursche als het Nederlandse borst ont staan. Pas later heeft men het in ver band gebracht met het lichaamsdeel, waarmee het woord niets te maken heeft. Het leeft nog voort in ons woord adelborst.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5