Gouden koetsen ïn dubbele rijen Waarom de schrijver W. F. Hermans de Verzetsprijs weigerde NAAIMACHINES Timmerman zou veiligheidsman in ertsbunker geduwd hebben VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 3 Van verongelukte bromfiets berijders was de helft ouder dan 50 jaar Eerste Europese sociale conferentie in Luxemburg VenhoJk SAN FRANCISCO die zijn heerlijk! De reis door Zuid-Afrika van minister Suurhoff Uitslag van de Poolse raadsverkiezingen Fotoarchief in Amsterdam itiruil-canipagne tijdelijk 20„/n reductie SOLAFABPIEK M.J.GERRITSEN NV. ZEIST HAARLEMSE RECHTBANK Gp de ^Praatótoel Poging tot diefstal in winkel te Santpoort „Martha" van Flotov door de Nederlandse Opera CBS-statistiek toont aan Het gevaar voor berijders van bromfiet sen blijkt volgens het zo juist verschenen rapport van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor een groot deel gelegen in het zogenaamde kruisende verkeer. De cijfers tonen aan, dal bij ongelukken op kruispunten de bromfietsers er ongunsti ger afkomen dan de wielrijders over de periode 1951 tot en met 1954 is 47 pet. der dodelijk verongelukte bromfietsberij ders betrokken geweest bij ongevallen met kruisend verkeer: voor de categorie wielrijders bleef dit soort ongelukken be perkt tot 33 pet. In diezelfde periode overleden als ge volg van een ongeval in totaal 467 brom fietsers en 1883 wielrijders. De A.N.W.B. deelt mee, dat de oorzaak van de ongun stige positie van de bromfietsers bij onge vallen met kruisend verkeer vooral moet worden gezocht, in de slechte herkenbaar heid ten aanzien van zowel fietsers als mo torrijders. Daardoor is het moeilijk te be palen of er al of niet voorrang dient te worden verleend en ook het schatten van de sneldheid is dientengevolge dikwijls een zware opgaaf. Verder blijkt uit het onder zoek van het C.B.S. dat de kwetsbaarheid van bromfietsers, ouder dan 50 jaar, vier maal zo groot is als die van de jongere leeftijdsgroepen. De helft van alle brom fietsongevallen met dodelijk afloop betrof bromfietsberijders van boven de 50 jaar. Tenslotte vonden ongelukken met oudere bromfietsberijders voornamelijk bij het oversteken plaats; de ongelukken, waarbij jongeren waren betrokken, bij het inhalend verkeer. LUXEMBURG fAFP). - Donderdag is fe Luxemburg, onder voorzitterschap van de Belg Auguste Cool, voorzitter van het verbond van christelijke vakorganisaties in de E.G.K.S. een Europese sociale con ferentie begonnen, die georganiseerd werd door het internationaal christelijk vakver bond. Onderwerp van bespreking is „de sociale kanten van de Europese Economi sche Gemeenschap". De Fransman Jacques Tessier, secreta ris-generaal van het Internationaal Chris telijk Vakverbond, besprak in een rapport de sociale en economische vraagstukken, dir ontstaan door de toepassing van de verdragen voor Euratoom en gemeen schappelijke markt. Hij is van mening, dat een geleidelijke, zij het ook zeer langzame egalisatie van de lonen in opwaartse rich ting zal gaan en wenst een coördinatie van de politiek van de vakverenigingsorgani saties op het gebied van lonen en collec tieve arbeidsovereenkomsten, rappor teur wijst ook op de noodzakel <heid van een harmonisering van de nationale poli tiek op het gebied van prijzen en investe ringen. Verder oefent Tessier scherpe kri tiek uit op het Engelse voorstel voor het vrijhandelsgebied, dat volgens hem de economische garanties, die in het verdrag van Rome zijn opgenomen, in gevaar dreigt te brengen. ADVERTENTIE De trots van Verkade dat is en blijft de San Francisco. Próef die verruk kelijk croquante biscuit, zo pittig en vol van smaak. Geniet er van: San Francisco is een ware traktatie. „Meer Nederlandse emigranten" De Nederlandse minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff, heeft bij zijn vertrek naar Rhodesia in Jo hannesburg verklaard, dat hij zeer te vreden is over wat hij van de economische toestand in Zuid-Afrika heeft gezien en dat hij meer Nederlanders zal aanraden daarheen te emigreren. De minister, die twee weken in Zuid- Afrika heeft doorgebracht, vertelde aan de pers dat hij een driehonderdtal Neder landse immigranten had ontmoet. Zij wa ren tevreden en verkeerden in behoorlijke economische omstandigheden. Hun ver diensten waren hoger dan in Nederland en de Zuidafrikaanse regering was bereid haar best te doen het aantal Nederlandse immigranten te vergroten. WARSCHAU, (AFP) Volgens het persbureau PAP heeft ruim 85 percent van de Poolse kiezers zondag deelgeno men aan de verkiezingen voor de volks raden. Van de ruim vijftieneneenhalf miljoen stemmen waren er bijna vijftigduizend on geldig. Bijna vijtien miljoen stemmen, of 96.62 percent, werden uitgebracht op de kandidaten van het onder communisti sche leiding staande eenheidsfront. Naar dezer dagen in enkele landelyke dagbladen bekend is gemaakt, heeft de Groningse schrijver Willem Frederik Her mans de letterkundige pry's van de Stich ting Kunstenaarsverzet groot tweedui zend gulden die hem dit jaar was toe gekend voor zijn korte verhalen, geweigerd. Dit bericht werd bevestigd na informatie bij de jury, welke was samengesteld uit Bert Schierbeek, voorzitter; mevrouw Anne H. Mulder en de heren Gerrit Borgers en Han G. Hoekstra. „Het Parool" wist nog te berichten, dat deze jury met de mogelijk heid van een weigering door W. F. Her mans had rekening gehouden en het be stuur van de stichting Kunstenaarsverzet had geadviseerd een ander te bekronen. De jury stond op het standpunt, dat bü de grote produktie van korte verhalen die een goed niveau bereiken het niet verantwoord is, dat het geld van deze prijs verloren zou gaan. Het bestuur van de stichting besliste evenwel, dat de prijs dit jaar niet zou wor den uitgereikt. Onze correspondent in Tarys heeft dc schrijver, die op het ogenblik voor weten schappelijk onderzoek in de Franse hoofd stad verblijft Hermans is lector in de fysische geografie aan de Groningse uni versiteit gevraagd naar zyn motieven voor de weigering. In het vraaggesprek, dat wij hieronder publiceren, worden deze motieven duidelijk gemaakt. (Van onze correspondent in Parijs) „Ik heb een paar jaar geleden naar aan leiding van een prijzenregen, waarmee toen de heer Nagel, die op het punt stond hoogleraar te worden werd gezegend, in het maandblad „Podium" uitvoerig en in ronde woorden mijn bezwaren al eens uit eengezet. De staatsbeurzen en prijsuitde- lingen in Nederland zijn een zaak gewor den van vriendjes, die elkaar wederzijds cadeautjes in de schoot werpen. Die prij- Willem Frederik Hermans zen hebben hierdoor niets meer met on derscheidingen uit te staan." „Maar in dit geval was de prijs toch van particuliere herkomst?" „Dat maakt niet zoveel uit," aldus de schrijver. „Kort tevoren had ik al een sub sidie van duizend gulden geweigerd van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor het schrijven van een toneelstuk. Met het commissielid voor het Kunstenaarsverzet Gerrit Borgers heb ik daarna een openhartige discussie over dit onderwerp gevoerd en hij wist dus pre cies hoe ik over litteraire prijzen dacht. Ik heb een standpunt en een schrijver moet zich daaraan houden. Ik kon die prijs dus onmogelijk aanpakken." ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 „Bent u dan tegen iedere staatsbemoei ing met de kunst?" „Mijn ervaringen zijn niet prettig. Vroe ger, toen ik van mijn pen moest leven, stootte ik overal op tegenwerking. Mij werd eens zelfs een onderdak geweigerd in een huis voor schrijvers in Amsterdam, omdat, zoals professor Donkersloot mij toen berichtte ik eerst maar eens mijn contributie van een letterkundig genoot schap moest vereffenen. Mevrouw Van Lokhorst zit nu op die kamer. Die dame schrijft kronieken in „De Gids" het voormalig blad van Potgieter die een voudig lachwekkend zijn. U ziet met wel ke normen wordt gemeten. Ik kan u an dere staaltjes noemen: Eric van der Steen, die een reissubsidie van het ministerie kreeg en toen naar Spanje ging om repor tages voor „Het Parool" te schrijven, een krant, waarvan hij redactiesecretaris is. Het departement steunt dus niet de litte ratuur, maar de journalistiek. En dan vind ik dat een rijke krant als „Het Pa rool" zijn reportagereizen ook wel zelf zou kunnen bekostigen." „Bent u niet bang dat uw principiële, maar ook extreme opvattingen ertoe moe ten leiden, dat jonge kunstenaars nu weer net als vroeger helemaal aan hun lot zou den worden overgelaten? De dichter op zijn zolderkamertje, zonder kolen in de kachel? Ofwel de ivoren toren? „Ik schrijf niemand de wet voor!" ant woordt de heer Hermans. „Ik houd mij alleen aan de richtlijnen, die ik mijzelf heb gesteld en die ik bovendien publiek heb gemaakt. Ik kan moeilijk anders han delen. Maar wanneer de overheid dan toch geld te vergeven heeft, dan lijkt het mij veel gezonder een lijst aan te leggen van schrijvers, die 't verdienen gesubsi dieerd te worden en die dan regelmatig een toelage uit e pot kunnen ontvangen. Dan wordt tenminste al die willekeur van de verdelende vriendjes enigszins verme den." „De relaties tussen overheid en kunste naars hebben," zo merkten nu wij weer op, „door de eeuwen heen en in alle lan den altijd een wat gespannen karakter ge had." „Natuurlijk. Hier in Frankrijk heeft men pas nog het geval gezien van de regerings subsidie aan het Sagan-ballet van Fran- goise, die naderhand weer moest worden teruggegeven omdat zich intussen politie ke bezwaren hadden voorgedaan. Maar in Nederland worden de verhoudingen dan bovendien nog eens vertroebeld door al lerlei religieuze en confessionele motie ven. Ook daarvan heb ik ervaring," aldus de schrijver, die blijkbaar dacht aan het geruchtmakend proces, dat hem enkele ja ren geleden werd aangedaan, omdat hij in een roman het rooms-katholieke volks deel beledigd zou hebben. „Nogmaals" zo besloot W. F. Her mans „iedereen moet het maar voor zich zelf weten, maar ik doe niet meer mee." Het Stedelijk Museum in Amsterdam gaat een archief aanleggen van de beste foto's van deze tijd, gemaakt door Neder landse fotografen. Het zullen voorname lijk foto's zijn van na 1950. De selectie zal worden gemaakt door vier Amsterdamse fotografen: Eva Besnyö, Carl A. Blazer, Ed van der Elsken en Cas Oorthuys. Er zal te zijner tijd een expositie uit het ma teriaal worden gehouden en voorts is dit archief bestemd voor hen, die zich over de Nederlandse fotografie willen oriënte ren. Dit archief zal geen concurrent zijn van het rijksprentenkabinet voor fotogra fie in Leiden, dat zich voornamelijk bezig houdt met de reconstructie van de ge schiedenis der fotografie. Zo heeft de di recteur van de gemeentemusea in Am sterdam, de heer W. Sandberg, woens dagavond meegedeeld tijdens een bijeen komst, waarop aan de vijf Nederlandse deelnemers aan de in april-mei van het vorig jaar in Venetië gehouden eerste fo- to-biennale, de gouden herinneringsme daille werd uitgereikt. De vijf deelnemers waren: Eva Besnyö, Carl A. Blazer, Paul Huf jr., Cas Oorthuys en Martin J. F. Cop- pens. ADVERTENTIE Sola heeft eer» grote verrassing voor U. U kunt nu in het bezit komen van schitterend Sola-tafelgerei, voor minder dan de normale prijs. Van 8 februari t.e.m. 22 februari kunt U uw oude tafelgerei, in elke gewenste hoeveelheid en van welk merk ook, bij uw Sola-winkelier Inleveren en het vervangen door prachtig, gloednieuw Sola-tafelgerei, met een korting van 20°/0 U mag inleveren wat U wilt: messen, vorken, lepels, soeplepels, theelepels, groot en klein. Zij mogen verroest, beschadigd of verbogen zijn. Zij mogen van zilver, verzilverd of van ijzer zijn. Alleen aluminium komt niet in aanmerking. De mogelijkheid bestaat dat uw Sola- winkelier tijdens deze actie uitverkocht raakt. Wij adviseren U uw oude artikelen dan toch in te leveren en te bestellen wat U hiervoor wenst te ontvangen. Wij zullen deze orders zo spoedig mogelijk uitvoeren. Slechts gelijksoortige artikelen komen voor ruiling in aanmerking; dus tafelvorken tegen tafelvorken, thee lepels tegen theelepels enz. U kunt kiezen uit Sola-Pleet (zwaar verzilverd) en Sola-Massief (door en door vlekvri|) in de hier afgebeelde modellen. Mocht uw keuze vallen op ons model 640 (het z.g utility-model) dan bedraagt de inruil-reductie 10%. De Haarlemse rechtbank behandelde donderdagmiddag twee zaken tegen een Velsenaar en een Zaandammer die beiden terecht stonden omdat het aan hun grove schuld te wyten zou zyn dat een mede arbeider ernstig gewond werd. De Velsenaar, een timmerman, zou op 11 juli van het vorige jaar op een smal bordes boven een ertsbunker op het ter' rein van Hoogovens te IJmuiden met een veiligheidsman gestoeid hebben tengevolge waarvan deze laatste na een duw van het bordes gevallen zou zyn en een val van zes meter gemaakt zou hebben. De veiligheidsman kreeg een hersen schudding en enkele andere kwetsuren, waardoor hij pas in november weer aan het werk kon gaan. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, was in zijn requisitoir van oordeel dat de timmerman zijn collega weliswaai niet opzettelijk in de bunker had geworpen maar dat er toch sprake was van grote onnadenkendheid en hij eiste daarom twee weken hechtenis. De verdediger, mr. N. J. Geleijnse con cludeerde vrijspraak wegens gebrek aan bewijs dan wel ontslag van rechtsvervol ging. Wanneer de rechtbank echter tcch cot een veroordeling wenste over te gaan, verzocht mr. Geleijnse voor zijn cliënt de uiterste clementie, temeer omdat de tim merman tijdens het verblijf van de veilig heidsman in het ziekenhuis al het moge lijke had gedaan om de gewonde collega het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Vervolgens stond een uitvoerder uit Zaandam terecht die de leiding had bij een bouwwerk in Zaandam. Een timmerman was op de eerste verdieping aan het werk bij een gat in de vloer dat slechts afgedekt werd door een dunne triplexplaat. Op 16 augustus viel de timmerman door dit gat en hij belandde op een betonnen vloer, vier meter lager Vijf maanden kon de timmer man niet werken; maar voor de rechtbank verklaarde hij donderdagmiddag toch dat het ongeluk geheel zijn eigen schuld was geweest. Hij had zelf het gat in de vloer gehakt en zelf de triplexplaat over het gat gelegd, terwijl hij voorts elke dag op de bedoelde verdieping werkte. De officier van Justitie was echter van mening dat het gat een betere wijze had moeten worden afgeschermd en hij ver weet de uitvoerder van het werk slordig heid. Ook in deze zaak eiste de officier twee weken hechtenis. De verdediger, mr. H. J. F. M. Hüffer, bepleitte vrijspraak of ontslag van rechts vervolging. Uitspraak in beide zaken op 20 februari. „Dit is de oudste, die we hier hebben," zegt mijn gids. „De koets van Philips II." Ik spits mijn oren al: een be kende klank. Maar dan bedenk ik, dat ik niet in dezelfde fout mag vervallen als sommige historici, die een naam hebben te verliezen. D ze Philips is weliswaar voor Portugal de Tweede, maar voor Spanje de Derde. En als de vriendelijke Portugees er nog een jaartal bijnoemt, 1619, bestaat er hele maal geen tijfel meer. In dat jaar maakte de opvolger van de vorst, tegen wie wij in 1568 de langste ooi-log van onze ge schiedenis begonnen, per reis koets de barre tocht van Ma drid naar Lissabon, toen ook een stad waar hij hel voor het zeggen had. Een barre tocht over een afstand, die de offi ciële tabel nu al iets meer dan zeshonderd vijf tig kilometer aangeeft? Zonder enige twijfel. Met nog vers in mijn herinne ring de erbarmelijke weg van Salamanca naar de Portugese grens, op de kaart met een dikke rode lijn als hoofdver keersader aangegeven, kan ik me ten naaste bij voorstellen welke geneuchten de reizende mens zelfs de reizende ko ning in het begin van de ze ventiende eeuw beschoren waren. Hoe lang Philips III over deze tocht heeft gedaan is he laas een met een dikke laag historische stof bedekt gege ven. Hij kan er in ieder geval de tijd voor hebben genomen: de Nederlanders waren im mers nog rustig bezig de res ten van het Twaalfjarig Be stand op te souperen. Wel schiet me te binnen enkele mi nuten geleden van de zaal wachter in het koetsenmuseum te hebben geleerd, dat men in De grootste verzameling van staatsiekarossen en reiskoetsen ter wereld bevindt zich te Lissabon in een speciaal museum. Deze vergane glorie heeft ons stellig meer te zeggen dan men bij oppervlakkige beschouwing geneigd is te denken. Zij geven een interessant beeld van hun tijd. die dagen niet op een paar jaar keek, wanneer een be langrijke reis werd gemaakt. Dat gebeurde, terwijl hij me wees op drie bij elkaar staan de rijtuigen, die wel iets weg hadden van platboomde vaar tuigen. Hij ratelde er gerouti neerd zijn lesje bij af: „Deze karossen zijn in 1716 op last van koning Joao V vervaar digd door markies de Fontes, Portugees ambassadeur bij Paus Clementius XI. Ze zijn overzee naar Rome vervoerd, maar kwamen enkele tiental len jaren later over de weg terug. Die reis, helemaal de kustlijn van de Middellandse zee langs, duurde toen twee jaar." Binnenkort zitten we waarempel nog binnen die tijd aan een van de Marskanalen te vissen! Deze overweging verhinder- derde mij niet te doen wat men mij al voor het bezoek had aangeraden: dit drietal te bekijken, gereflecteerd door de grote spiegel, die een deel van de wand erachter vult. Ze zijn overdadig versierd met zee goden en meerminnen in de voor Portugal karakteristieke Manneline stijl, waarvan vele oude gebouwen en kerken eveneens typerende voorbeel den te zien geven. Maar het spiegelbeeeld verzacht het al te grillige en bovendien kan men op die manier het best de gouden pracht van de wielen bewonderen. Het Museu dos Coches het Nationaal Koetsenmuseum werd in 1905 op initiatief van koningin Amelia gesticht. Als zetel kreeg het de voorma lige rijschool van het konink lijk paleis te Belém, een wes telijk voorstadje van Lissabon. Al direct na de opening bleek, dat het gebouw bij lange na niet groot genoeg was om alle staatsiekoetsen te herbergen, die in het bezit waren van de Portugese koninklijke familie. In de loop van de tijd is het dan ook herhaaldelijk uitge breid, laatstelijk door aanbouw van een nieuwe hal. Thans overtreft deze collectie verre de beroemde Weense verzame ling, waardoor ze onbetwist de grootste van de wereld is. Met nog meer ruimte die er in de toekomst ook wel zal komen zou ze haar positie aan de top onaantastbaar ma ken. „Er zijn nog vijftien tot twintig koetsen in het land, die hier hoog nodig een plaats je moesten krijgen. Maar u ziet, inschikken gaat niet meer." Aldus mijn druk pra tende leidsman. Aan de ene kant is het maar gelukkig, dat het aantal ka rossen toch beperkt is: dit zijn nu eenmaal geen voorwerpen, die men, zoals bijvoorbeeld een vergeten doek van een oude meester, bij de schoonmaak in een hoekje van de zolder vindt. Enkele nieuwe aanwin sten vormen meteen een bijna onoplosbaar standplaatspro bleem, laat staan twintig. Men kan zich afvragen wat de oorzaak is, dat er juist in Partugal zoveel van deze an tieke voertuigen worden aan getroffen. De wegen waren er in de achttiende eeuw heus niet beter dan in de rest van Europa, eerder slechter. Het verzamelen van koetsen schijnt echter in die tijd een hobby van de Portugese koningen en leden van de hoge adel te zijn geweest. Het was bon ton zich in de straten van de hoofdstad te vertonen in karossen, be spannen met vier vurige paar den en men ging in pronk en praal hoe langer hoe meer tegen elkaar opbieden.,De En gelse schrijver Sacheverell Sit- well heeft dit verschijnsel eens „een speelse afwijking van de goede smaak" genoemd en die karakteristiek kan ik moei lijk verbeteren. We gaan verder. Aan elk museumstuk is hier de ge schiedenis verbonden van een vorstenhuis of adellijk ge slacht. De uiterlijke schittering van de regeringsperiode van koning Joao V vindt haar ge trouwe afspiegeling in het grootste deel van het hier ten toongestelde, want de meeste koetsen dateren uit de eerste helft van de achttiende eeuw. Zij zijn de getuigen geweest van de pompeuze pracht, waarin deze monarch leefde. Voor ik naar de bovenver trekken ga om de collectie kle dingstukken, wapenrustingen, gala-uniformen en kleinig heden als fraai bewerkte mu ziekinstrumenten, zwepen en knopen te bezichtigen, sta ik even stil bij enkele tweewieli ge wagentjes, die apart zijn opgesteld. Verschillende gene raties infantes en infantas van Portugal hebben er zich mee vermaakt in de beschaduwde lanen van het koninklijk pa leis te Queluz. En ik werp nog een laatste blik op de staatsie koets, waarin Maria Francisca Isabella van Savoie, de gema lin van koning Alfonso VI, zich aan het volk vertoonde. Onmiddellijk dringt zich dan de herinnering op aan het treurspel van 1667: de jongere broer van de koning verdreef hem toen van de troon en ver bande hem naar de Azoren. Later zou de als Dom Pedro II regerende vorst met speciale pauselijke instemming de vrouw van zijn broer trouwen een nogal ingewikkelde his torie. Wanneer men dit museum verlaat, voelt men zich een beetje duizelig van al het goud en schitterwerk. Nog naden kend over een verleden, dat zich van een afstand laat be zien als één lange periode van oogverblindende glans en grote staat, valt me dan een typische ervaring in van dezelfde mr. Sitwell, die ik al eerder heb aangehaald. Na zijn filosofie tje over de speelse afwijking van de goede smaak, vertegen woordigd door de nu holle gouden kubussen op wielen, vertelt hij eens te zijn voorge steld aan een maharadjah uit India. Hij wist, dat deze vorst een vloot van imposante Rolls- Royces bezat en vroeg: „Waar om hebt u er toch zulke hoge karosserieën op laten bou wen?" De maharadjah ant woordde: „Och, ik weet het eigenlijk niet. Ik mocht er eens idee in krijgen een veren pluim op mijn tulband te dragen." J. J. F. Remming g nnimniniriinnmiil^ A ntwoord Bij de bushalte, tussen de dicht opeen gedrongen kudde dagelijkse reizigers, staan op een ochtend ook twee heel kleine nieuwelingetjes, die, gedrukt tegen de lantaarnpaal, het grotemensengedoe een beetje schuchter gadeslaan Het zijn twee pietepeuterige jongetjes, zo klein dat m.en behoefte gevoelt aan een vergrootglas. Het zijn kennelijk broertjes, de vermoedelijk oudste is alleen te herkennen aan een wijs denkrimpeltje boven zijn neus. Als de bus piepend remt en de deur langzaam openklikt, mogen zij als eersten naar binnen. Het jongetje met het denk- rim.peltje reikt omhoog naar het tafeltje van de chauffeur, opent zijn knuistje en twee dubbeltjes voor twee enkele reisjes rollen eruit. Als ze hun kaartjes gekregen hebben huppelen de jochies de hele bus door. Zelfs doorgewinterde kantoormensen met ochtendhumeuren kijken even van achter hun krantje het stel na. Een oudere heer probeert zelfs een gesprek met de kleintjes te beginnen, maar het enige ant woord dat hij krijgt zijn de grote, spre kende ogen, die zwijgend op hem gericht blijven. De jongetjes kunnen zitten, maar ze blijven staan. Het denkrimpeltje houdt zich vast aan een levensgrote leuning en probeert met zijn andere hand zijn broer tje voor vallen te behoeden. Maar als de bus over een grote bidt heen rijdt, gebeurt het toch. Met een smak komt het broertje op zijn knieën op de vloer terecht. Onmiddellijk laat de ander de leuning los en buigt zich over het gevallen jochie heen. Moeizaam steunend probeert hij hem op te tillen, maar dit lukt natuurlijk niet. Hij blijft echter volhouden, totdat een mevrouw opstaat, zich ook voorover buigt en het ventje wil helpen. Het jongetje met het denkrimpeltje richt zich echter vol verontwaardiging op en zegt met fier opgeheven hoofd: „Wacht u maar, mevrouw; ik neem hem wel op schoot". Joh. Ratsma Haarlemse rechtbank De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank eiste donderdagmiddag een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den en onvoorwaax-delijke terbeschikking stelling van de regering tegen een twin tigjarige opperman uit Velsen, aan wie tenlaste was gelegd poging tot diefstal in een winkel aan de Terrasweg te Sant poort. De officier heeft daarbij overwo gen, dat de jongeman reeds diverse ma len terecht heeft gestaan en dat maatre gelen om te trachten hem te verbeteren geen resultaten hebben opgeleverd. De Velsenaar was in gezelschap van een zesentwintigjarige goudsmid uit Leiden uit rijden gegaan en hij was te Santpoort alleen naar binnen gegaan. Een ruitje was vernield, waarna een deur geopend kon worden. De opperman verklaarde de win kel en kamers doorzocht te hebben, maar hij vond geen geld. Daarom is hij onver richter zake huiswaarts gekeerd. De winkelier, als getuige gehoord, deel de mee, dat hij een vermoeden had, dat er wel eens ingebroken kon worden. Het was zo onveilig in de omgeving geweest en daarom had hij zijn geld goed opge borgen. De winkelier was in de nacht van 20 op 21 december om drie uur naar bed gegaan en toen hij om kwart voor zeven in de kamer kwam, zag hij dat zijn bu reau en een dressoir overhoop waren ge haald. Er werd niets vermist. De verdediger, mr. J. Roggeveen, was van oordeel dat het tenlastegelegde feit niets te maken had met een strafbare po ging en pleitte vrijspraak. Voorts vroeg hij de jongeman eventueel een maatregel op te leggen welke voor het verdere leven van belang is. De Leidenaar was medeplichtigheid aan de poging tot diefstal tenlastegelgd, maar hij ontkende geweten te hebben dat zijn vriend een bezoek had gebracht aan de winkel. Zij hadden elkaar leren kennen in de observatiekliniek voor het gevange niswezen te Utrecht en volgens de officier van Justitie, was daaruit een „vruchtba re samenwerking" ontstaan. Op 19 decem ber had de Leidenaar in zijn woonplaats een auto gehuurd en daarmee was hij naar Velsen gegaan om de opperman te ont moeten. Een dag later maakten zij auto tochten en in de nacht van 20 op 21 decem ber, toen zij in Santpoort waren, stapte de .Velsense jongen uit, aldus de verdach te. Eerst bleef hij in een zijstraat met zijn auto staan, maar daarna reed hij in het rond. Een agent van politie heeft het nummer genoteerd en dat heeft tot gevolg gehad dat de jongemannen kort daarop zijn aangehouden. De Leidenaar vertelde, dat zijn vriend twintig minuten later te rugkwam en dat hij toen vernam wat er gebeurd was. 0 De opperman verklaarde dat zijn vriend wel op de hoogte was van het plan om in Santpoort in te breken. De officier van Justitie memoreerde, dat de Leidenaar reeds eerder veroordeeld was en eiste een gevangenisstraf van ne gen maanden en terbeschikkingstelling van de regering. Mr. K. A. F. J. Pliester meende dat we gens gebrek aan bewijs vrijspraak moet volgen en vroeg de onmiddellijke invrij heidstelling van de verdachte. Na in de raadkamer te zijn geweest deelde de pre sident mee, dat het verzoek was afgewe zen en de uitspraak bepaald was op don derdag 20 februari. De Nederlande Opera zal op 14 februa ri in de Stadsschouwburg te Amsterdam voor de eerste keer een 'uitvoering geven van de opera „Martha" van Friedrich von Flotov. Alfred Eichmann zal de uit voering dirigeren. De regie is in handen van Frans Boerlage, de decors zijn naar een ontwerp van Friso Wiegersma. De hoofdrollen zullen worden gezongen door Marilyn Tyler, Cora Canna Meyer, Chris Scheffer en Guus Hoekman. De opera zal ook worden uitgevoerd in Utrecht op 17 februari, in Den Haag op 20, in Rotterdam op 24 en in Hilversum op 28 februari.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5