Horen en zien EEN WOELIGE TIJD BUMBELENDEWENSHOORN r v Agenda voor Haarlem Liederenavond Elisabeth Lugt en George van Renesse De hypocrisie van onze tijd TELEVISIE RADIO van den Berg Magistraal pianospel van Richter Haaser VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Prettige avond Radar bij t.v. Sport en carnaval De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Lt.-gen. b.d. J. F. B. Kalff overleden Bemoedigende prestaties van „St. Michaël" in Minerva-Theater Geen opzet bij het incident van steen in treincabine k. Gustave Thibon sprak over: Laat Uw poes geen „mis poes zijn ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG J Burgerlijke Stand van Haarlem nabeschoüwingenS Het rijk gevarieerde journaal met bin nenlandse en buitenlandse onderwerpen eindigde met het nieuws over het vlieg tuigongeluk, waarbij foto's van het voet balteam Manchester United en het vlieg tuigwrak werden getoond. Dr. L. van Ege- raat sprak te opgelegd litterair en bevan gen door zijn eigen poëtische volzinnen over Venetië, waarbij goede stukjes film werden getoond en goede foto's. De in houd van het praatje was overigens goed, rijk aan anekdotes en historische details. Een reportage van de beeldengieterij Bin der in Haarlemmerliede gaf hoe ge slaagd ook van beeld het gietproces niet voldoende vereenvoudigd weer. De functie van het vormzand bijvoorbeeld kwam niet duidelijk naar voren. Het optreden van de Kilima Hawaiïans berust op een populariteit, waaraan nu eenmaal niet valt te tornen. Ongelooflijk knappe Chinese acrobatiek een filmpje vulde de pauze aangenaam op. Het slot, filmpjes van Walt Disney door hemzelf ingeleid, was aangenaam, om niet te zeg gen hartveroverend. Al bij al was het dus een zeer gevarieerde, boeiende avond met soepele overgangen. Beeldschermer De voorzitter van het organisatie-comi té van de Olympische Winterspelen van 1960 in Squaw Valley, de heer Hale, heeft tijdens een persconferentie in Bad Gastein verklaard, dat de deelnemers aan de Olympische skiwedstrijden rugnummers zullen dragen, vervaardigd van een licht soort metaal, zodal zij voortdurend door middel van radar kunnen worden gevolgd. Het zal door inschakeling van radar voor de televisie-kijkers mogelijk zijn zich een juist beeld te vormen van de wedstrijden en van de positie en de snelheden van de deelnemers. Voorts deelde de heer Hale mede, dat de wedstrijden in Squaw Valley slechts door 30.000 toeschouwers zullen kunnen worden bijgewoond, maar dat ongeveer 140 mil joen personen de Spelen op de televisie zullen kunnen volgen. De N.T.S. zal in het programma van zondagmiddag 9 februari reportages uit zenden van de wereldkampioenschappen skiën in Bad Gastein (Eurovisie-uitzen ding), van de internationale badminton kampioenschappen in Haarlem en van de carnavalsviering in de Italiaanse plaats Viareggio. Dit zal een Eurovisie-uitzen ding zijn. ADVERTENTIE Hi-Fi GRAMMOFOONS TAPERECORDERS PLATENSPELERS GRAMMOFOONPLATEN Televisie- en Radiospecialisten ZIJLSTRAAT 87 TELEF 11110 HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 1.18 Gram. 9.00 Voor de vroouw (9.35- 9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Lichte muziek 1.45 BuitenL weekoverzicht. 11.05 Pol. cabaret. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Accordeon ver. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Jazzmuziek. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.35 Fries programma. 16.00 Radiophilharmo- nisch orkest. 16.50 Wenkend perspectief, caus. 17.05 Lichte muziek. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de vijftien landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus., 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen? schets. 20.15 Gevarieerd programma. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht! 22.27 Labyrint in Lan-Fang, hoorspel. 23.00 Nieuws 23.15 Repor tage. 23.20 Gram. 23.30-24.00 Lichte muziek. HILVERSUM n 298 m 1007 kc/s 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Mórgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Alt en orgel. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Promenade-orkest en solist (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Pianoduo en zang. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Gram. 14.55 Jazzmuziek. 15.15 Kron. van letteren en kunsten. 15.40 Gemengd koor. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Soortpraatje. 17.30 De springplank. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Journalistiek weekoverzir/it 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Strijk orkest. 18.45 En nu mijn geval. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Radio Philharmonisch-orkest en solist. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Actualiteiten. 20.40 Gevarieerd programma. 22.10 Lichte muziek. 2.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto 23.22-24.00 Nouveauté's. BRUSSEL 324 en 484 m 926 en 620 kc/s. 324 rn. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Causerie. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muziekkalei- doscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Gram. 15.30 Gram. 16.15 Ömroep-orkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Gram. 18.00 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amusements muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoek programma. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.45-23.00 Zigeunerklanken. NTS 13-25-14.15 Eurovisie: wereldkampioen schappen skiën. AVRO: 17.00-17.30 Voor de kin deren. NTS: 20.00 Jornaal en weeroverzicht. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel. 20.25 De oude draaidoos. 20.55 Interview. 21.05 Inter nationaal amusementsprogramma. Onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek, gaven de so praan Elisabeth Lugt en de pianist George van Renesse donderdagavond in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum een liederenrecital, dat grote belangstelling genoot. Het mocht trouwens een voorrecht heten deze zangeres (die, leerlinge van Pierre Bernac, de hoogste onderscheiding verwierf op het Concours Gabriel Fauré ter vertolking van het Franse lied) met een partner als George van Renesse aan de vleugel, te kunnen beluisteren in het genre, dat de samenvatting biedt tot vol ledige ontplooiing van haar capaciteiten. Want wat zij als dramatische zangeres presteert - waarover wij reeds vroeger berichtten, naar aanleiding van haar op treden met opera-aria's en als de hoofd figuur in „Jeanne d'arc au bücher" - ver dicht zich op frappante wijze in haar lied kunst. Bovendien was de samenwerking met. George van Renesse een waarborg voor een artistieke emanatie van bijzonder sterk gehalte. Al te vaak wordt de pianist, die tezamen optreedt met een zangeres ter vertolking van het lied, gedoodverfd met de kwalificatie „de begeleider". Alsof zijn rol In het interpretatieproces slechts van bijkomstige aard zou zijn! Wie dit liede renrecital intensief beluisterd heeft, zal wel ervaren hebben, hoe hier twee com- De romantiek is geen exclusief stijlbezit van de negentiende en van de eerste jaren van de twintigste eeuw Zij schenkt ook in onze dagen de oasen van bewogen schoon heid te midden van de dorre woestijn van het intellectualisme, dat ook de toonkunst voor zich tracht op te eisen ten behoeve van berekende muziekconstructies en de would-be-exotiek der elektronische klan kencombinaties. De romantiek heeft ook onder de moderne kunstenaars haar diena ren en tot de voornaamste onder hen be hoort de pianist Hans Richter Haaser, die donderdag in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een piano-avond met een pro gramma van klassieke en romantische werken gaf. Van deze muziek brachten de Sonate in Es (K.V. 282) van W. A. Mozart, de Fantasie opus 77 en de Polonaise opus 89 van Ludwig van Beethoven althans voor het concertpodium, weing bekende klan ken. Daarentegen waren de „Wanderer"- fantasie van Franz Schubert en de Sonate in f opus 5 no. 3 van Johannes Brahms de beroemde representanten uit de romanti- sche periode, waarmede Hans Richter Haa ser een bijzonder innig contact bleek te hebben. Schuberts fantasie, waarvoor het lied ,Der Wanderer" de leidinggevende gedach te werd, is een bewogen compositie. Dra matische spanningen en innige lyriek, on stuimigheid en weemoed om een onbereik baar geluk zijn als reflexen van innerlijke emoties in het monumentale werk tot klank geworden. Niet minder bewogen is de Sonate van Brahms, een geniale syn these van vorm en expressiviteit. Hans Richter Haaser gaf van beide werken een magistrale uitvoering, onbeschrijfelijk fraai van klank, rijk genuanceerd met de tim brevariatie, zoals slechts een vleugel kan bieden aan een voortreffelijk kunstenaar. Onder de handen van deze pianist kreeg elke toon zin en functie, werd de Sonate van Brahms een pianosymfonie in een mu zikale ontwikkeling met een nimmer ver flauwende spanning tot een machtige een heid. Tussen de onvergetelijke uitvoeringen van Schuberts fantasie en de Sonate van Brahms, die het hoofdaccent aan deze avond gaven, klonken dan nog de Sonate van Mozart in een verfijnde vertolking, het Adagio naar mijn gevoel wat te snel, maar het slotallegro met een verrukkelijke sprankeling van klare tonen, dan de fan tasie van Beethoven, een werk dat ons een indruk gaf van de improvisatie-kunst van de dove meester, en verder zijn vrij onbe kende Polonaise, niet zo heel belangrijk, maar die in de volmaakte uitvoering noch tans een klankjuweel werd. De toehoorders waren terecht opgetogen over de overvloed van muzikale schoon heid, die door Hans Richter Haaser ge bracht werd en die met drie toegiften: het ,Spinner"-lied van Felix Mendelssohn, de Ecossaisen van Franz Schubert en de Wals in e van Fréderic Chopin nog een warm gewaardeerde voortzetting verkreeg. P. Zwaanswijk ponenten gelijkwaardig aan de herschep ping van het kunstwerk bouwden en wat van een dergelijke twee-eenheid voort durend het ideale resultaat was. De eerste helft van het programma was geheel aan liederen van Schubert gewijd. Met een dynamische vertolking van „Ga- nymed" als eerste nummer, was er direct die boeiende kracht, die vastgrijpt en niet meer loslaat voor het beeld en de atmos feerwerking voltooid zijn. Weliswaar was het bij de zangeres nu en dan merkbaar, dat zij nog zoekende was naar een zuivere weerklank in de accoustisch niet erg voor delige Renaissancezaal, maar de stuwing was er niet minder spannend om. En toen zij de heerlijke melodie op „allerliebender Vater" zong, was de ideale klankvorming bereikt, welke verder slechts zelden zou ontbreken en die in „Schwanengesang" een sublieme innerlijkheid kreeg, alsmede „Wanderers Nachtlied" tot een evocatie van rustige bezonkenheid maakte. Het viel mij op hoe ritme en geraffineerde dyna miek in de pianopartij van „Ellen's zweiter Gesang" op een overigens vrij onbedui dende tekst van Walter Scott, dit lied tot een juweeltje van stemmingskunst maken. De „Ariëttes opbliées" van Debussy wer den door het „duo" in klank en bewogen heid weergegeven op een wijze die ons volkomen uit de sfeer van Verlaine toe- klonk. „Neige'' van Daniël Lesur, bleek met zijn grote vocale spanningen tegen een meer beweeglijke pianopartij een meesterlied. Een laatste reeks bestond uit werk van Francis Poulenc, die zo heerlijk kan laten zingen, zo romantisch uit de hoek kan komen, met verfijnde tinten weet te woekeren en vooral ook geestig weet te zijn. Elisabeth Lugt kon er zich prachtig in uitleven en George van Re nesse niet minder. 't Was een zeldzame kamermuziekavond met steeds wisselende, maar altijd raak getroffen stemmingen. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Bonzo is het vol maakte voedsel voor iedere hond! 70 cent per pak. Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van 91 jaar overleden luitenant-generaal b.d. J. F. B. Kalff, sinds 1926 voorzitter van de vereniging Nederland-Oostenrijk. J. F. B. Kalff is 7 mei 1866 te Zwolle geboren. Reeds in 1887 trad hij in mili taire dienst als tweede luitenant. Hij dien de later onder meer als kapitein bij de Generale Staf en was daarna commandant van de derde divisie en daarna, als gene- raal-majoor bevelhebber van de derde mi litaire afdeling. Ingaande 1 oktober 1923 werd hem eervol ontslag uit de militaire dienst verleend onder dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten, aan de lande bewezen. Luitenant-generaal Kalff is tientallen jaren voorzitter geweest van de vereniging Nederland-Oostenrijk. Hij was in het bezit van het onderschei dingsteken voor langdurige dienst als of ficier. Voorts was hij ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden en commandeur in het Legioen van Eer van Frankrijk. Hij bezat de hoogste Oosten rijkse onderscheiding, het grote gouden ereteken met de Ster. Op concerten van fanfarekorpsen komt het nog maar al te vaak voor, dat de openingsmars van het programma be schouwd wordt als een inspeelstuk, waar voor men wel wat door de vingers mag zien. Van dit bedenkelijke beginsel is diri gent H. N. van Ossenbruggen van het Heemsteedse r.-k. harmoniekorps „St. Mi chaël" blijkbaar niet gediend. De mars „Arromanches" van A. E. Kelly, waarmede het korps woensdagavond zijn concert in het Minerva Theater begon, klonk althans verrassend verzorgd. De dirigent wist van deze mars door toepassing van doeltreffen de dynamiek en zorgvuldige melodievor ming echt muziek te maken, waarnaar de vele toehoorders, een paar onbehoorlijke praters daargelaten, aandachtig gingen luisteren. Voor de uitvoering van het tweede num mer, de ouverture „Si j'étais roi" van A. Adam werden aan het korps belangrijke technische eisen gesteld, te meer, omdat de dirigent veel zorg aan de details besteedde. De klarinettisten vertolkten hun lastige partij bijzonder verdienstelijk, maar ook bij de andere instrumentengroepen werd goed werk verricht. Het spel van het korps toonde aan, dat „St. Michaël" onder lei ding van de heer Van Ossenbruggen op weg is naar een voornaam niveau van mu siceren. Die evolutie komt neer op het ne men van een andere koers. Uiteraard kan men niet verwachten, dat de steven zonder moeite gewend zal worden. Er bleven op deze avond inderdaad nog wensen onbevredigd, vooral ten aanzien van de ritmische discipline der stemmen onderling en ook voor wat de intonaties aanging. Juist bij het loffelijke streven naar beschaafd en accuraat spel treedt elke oneffenheid op de voorgrond. Zo werd het Largo uit de Balletsuite van F. Popy geen hoogtepunt temidden van de reeks dansen. Daarentegen konden de andere delen dei- suite veel voldoening schenken inzonder heid door de uitstekende ritmiek en goede klank. Met de vier aantrekkelijke „Aquarel len" van A. Dehaye kwam het korps in een beheerste uitvoering goed voor de dag. Ook de solo-hoboïst was in dit werk bij de vertolking van de tweede pastorale-achtige Aquarel" goed op dreef. De kleine Suite voor harmonie-orkest van F. H. Schorer blijkt populair te gaan worden. Ook „St. Michaël" wijdde op dit concert zijn krach ten aan dit modern-getinte werk met zijn vele aanknopingspunten met de jazz muziek. De „Blues" van deze suite laat hieromtrent geen twijfel bestaan. De trom bonist van het korps vertolkte de solo van dit fragment muzikaal en met mooie toon. Ook het spel van de solo-pistonist daarbij kon men zeer waarderen. P. Zwaanswijk Bij het onderzoek naar het incident met de trein, die woensdagavond om 17.19 uur uit Eindhoven naar Utrecht vertrok en waarvan de machinist door een steen ge troffen werd, is gebleken dat hier geen baldadigheid van de jeugd in het spel was. Op het perron nabij de Bata-fabriek stond een groep werklieden te wachten op- het werkliedentreintje dat hen om 17.30 uur naar Eindhoven zou brengen. Een jonger, van 14 jaar wierp op een zeker moment spelend met een steen. Op hetzelfde mo ment passeerde de trein uit Eindhoven. De steen vloog door de ruit van de cabine en trof de machinist. Blijkens mededeling van de politie is hierbij absoluut geen op zet in het spel geweest. En de anderen? Ja, nu waren Fokko en dé andere muiters wel de baas op het schip en ze voeren vrolijk wegMaarals ze dachten, dat ze er nu waren, hadden ze 't mis, hoor! Want op de derde dag na het in bezit nemen van het schip klonk plotseling een waarschuwend geschreeuw van de man, d.ie de wacht had in het kraaienest. Er komt een schip op ons af!" Een schip, ja en wat voor 'n schip! 67-68 De beroemde Franse auteur en filosoof Gustave Thibon heeft voor leden van Ge loof en Wetenschap gesproken over „De hypocrisie van de huidige tijd". Hij sprak hierover niet zozeer zei hij om de huidige tijd volledig te karakteriseren, maar vooral om naar aanleiding daarvan waarheden „die u al kent, maar die bui tengewoon belangrijk zijn, wat te ver diepen waardoor u misschien een helder der inzicht in uzelf zoudt kunnen ver werven". Thibon omsloot eerst wat hij onder hypocrisie verstaat, „want de woord- en begripsontwaarding van de taal is zo groot dat je bijna niets meer kunt zeggen". Hij noemde hypocrisie een vorm van liegen waarbij innerlijke drijfveren en eigenbe langen wprden gemaskeerd onder de schijn van een moreel of religieu^ ideaal. Dat kan bewust of onbewust zijn en de on bewuste vorm is aldus Thibon de meest voorkomende en gevaarlijke. De hypocriet, die onbewust zijn middelmatig heid met een ideaal maskeert, vergist zich in zichzelf. Noch het kwaad, noch het ideaal kan hij geheel uitleven en daarom zoekt hij het compromis: hij doet zich. voor als een ideëel mens zonder het ideaal vol ledig te beleven. Natuurlijk zei Thibon is er dikwijls een verschil nodig, om dat wij ons gedrag niet altijd in overeen stemming mogen brengen met ons ideaal en hij onderscheidde hierbij leugen, eer lijkheid, beleefdheid, charitas, en hypo crisie en hun grensgebieden. Maar de hy- procriet liegt tegen zichzelf en toont zich onder het masker van deugd. Zo is onze moderne tijd in vele opzich ten hypocriet, zei Thibon. Nooit hoorde men zoveel idealen eenwording, vrij heid, democratie, zelfbeschikkingsrecht enzovoorts en nooit heerste er zo'n grote slavernij. Maar het woord slavernij wordt nooit gehoord? zei hij en zo kwam Thibon op de woordinflatie van onze tijd, die economisch zwak", zegt in plaats van arm, die voor het woord „gek" tientallen an dere woorden heeft, die alle minder erg lijken. Men kan het kwaad niet meer in open vizier krijgen, want het gaat schuil onder aangenaam klinkende woorden. De taal is de incarnatie geworden van de hy pocrisie; de werkelijkheid blijft hetzelfde, ADVERTENTIE tl Laat Uw poes niet missen, waar de poesen in Engeland en Amerika al lang van genieten. En zo gezond en mooi van worden! CATTY, de ideale kattenvoeding. Een volledig uitgebalanceerde krachtmaaltijd, met o.a. veel vlees, vis, cereals. Ideaal voor U: zo voor gebruik gereed. Al wat U doet is het blikje openmaken. Vraag vandaag nog Uw winkelier i Als het aan het welzijn van Uw huisdieren schort, Geef hun dan krachtiger voedsel op hun bord. CATTY voor de poes en DOGGY voor de hond, Ze lusten niets liever en 't is zo gezondl 'fe blik 48 ct lh blik 85 et. kunnen vermengd èn onvermengd worden gegeven. Bevatten alle natuur lijke vitaminen en mineralen. EEN PRODUCT VAN N.Y. ED1VO - IJMUIDEN, Recital. De pianist Andor Foldes, die in Nederland reeds vele concerten en reci tals heeft gegeven, zal op dinsdagavond 11 februari in de kleine zaal van het Con certgebouw te Amsterdam in een uitvoe ring kunnen worden beluisterd. 68. Het enige wat we kunnen doen is ons rustig houden. ons niet op de voorgrond dringen bij de autoritei ten Heinrich Heine zuchtte. „Ik ben tot het protestantse geloof overgegaan", zei hij zacht. Salomon Heine antwoordde op bittere toon: „Je zult t zien, Harry: Tot dusver heeft niemand over je ge loof gesproken, maar thans, nu je tot een ander geloot bent overgegaan, zal iedereen erop wijzen, dat je van oodse geboorte bent." Zijn oom liet zijn zware lichaam weer in een gemak kelijke stoel neervallen en ziende, dat zijn neef geer antwoord klaar had, glimlachte hij voldaan. „Latei- we nu eens eerlijk samen praten, Harry", zei hi.i „Waar zijn die 50 Louis d'Or gebleven, die ik je nie lang geleden in Göttingen gaf? Al dit geld is zeker uit gegeven, hè? Geen cent is er meer over?" Opeens drong het tot Heinrich Heine door wié er ove hem had geroddeld. Bij zijn aankomst ten huize van zijn zuster en zwager had hij glimlachend verteld ove. oom Salomon's grootmoedigheid en daarbij medege deeld, dat hij het geld in Norderney had opgemaakl Eindelijk heb ik eens een keer zonder zorg kunnen le ven, Lotte" had hij er vrolijk toegevoegdZijn stuur se zwager was natuurlijk jaloers en ergerde zich er over, dat hij zelf en zijn gezin bij dèrgelijke toela gen aan Heinrich nooit een cent van oom Salomon los zouden kunnen krijgen. Er kwam een vage glimlach om zijn mond. „Laten we er niet verder over praten, oom Salomon", zei hij zacht. „Hoe gaat het overigens met Amalie, en uw kleinzoon, die uw jeugdig evenbeeld schijnt te zijn?" Op luchtige toon zette hij de conversatie nog enkele ogenblikken voort. Voorlopig kon hij niets zeggen tegen Moritz Emb- den en zijn zuster Lotte: tenslotte moest hij nog steeds onder hun dak wonen. Hij had geen geld om el ders een kamer te huren. Hij schreef aan professor Gubitz en zond hem zijn „Harzreise" toe met het ver zoek deze zo mogelijk ten spoedigste in de „Ge- sellschafter" te publiceren. Vol spanning wachtte hij op het antwoord. De maand november verstreek met veel kou en regen. December brak aan; er viel sneeuw en overal waren er de voorbereidingen voor het Kerstfeest. Nog steeds was er geen antwoord van Gubitz. Een gevoel van benauwenis kwam over Heine. Waartoe had zijn jarenlange gezwoeg gediend? Waartoe zijn examen en waartoe zijn bekéring tot het Christendom? Nog steeds kon hij niet op eigen benen staan. Zou hij ooit de vrijheid en onafhankelijkheid be reiken, welke hij zo boven alles begeerde? Ondanks zijn wanhopige stemming, werkte hij koortsachtig aan een nieuwe uitgave van gedichten en ian zijn impressies over Norderney. Op Oudejaarsavond van het jaar 1825 had hij het gevoel, dat de toekomst hem nog nooit zó hopeloos nad toegrijnsd. Hij hokte alleen op zijn kamer en morde buiten het lawaai, waarmee men in dolle vro- ijkheid het nieuwe jaar begroette. Prof. Gubitz had ïiets van zich laten horen, zijn vriend Moses Mosei .cheen hem te vergeten, de uitgever Dümmler wildi '.ijn nieuwe uitgave niet verzorgen, de advocatuui n Hamburg was uitgeslotenNee, het leven zag ei werkelijk niet rooskleurig voor hem uit. Huiverig liep hij op zijn kamer op en neer. Buiten lag dikke sneeuw. Hij herinnerde zich zijn vreugdevolle aankomst in Hamburg. Hoe heerlijk had hem toen alles toegesche nen. Hij herinnerde zich het park in Ottensen met de ampions en de vele lanen, de fontein en het goudgele maanlicht, dat het marmeren Diana-beeld bescheen. Hoe vèr weg leek dit alles! Het was koud in zijn kamer en de zwakke weer schijn van de sneeuw buiten vormde de enige verlich ting. In het donker zat Heine op de rand van zijn bed. Hij staarde voor zich uit. Langzaam zetten zijn tries te gedachten zich in woorden om. Eerst aarzelend, maar dan steeds vloeienderHij sprong op en haal de uit een lade papier en potlood te voorschijn. Hij ging vlak bij het raam zitten en bij het zwakke licht, dat de weerschijn van de sneeuw verschafte, schreef hij de woorden, die in hem opkwamen, in grote letters neer: Sie liebten sich beide, Doch keiner wollt es dem andern gestehn; Sie sahen sich an so feindlich Und wollten vor Liebe vergehn. Sie trennten sich endlich Und sahen sich nur noch zuweilen im Traum; Sie waren langst gestorben und wuszten es selber kaum. Buiten dreunden de klokkeslagen. Een nieuw jaar was aangebroken! HOOFDSTUK XVII Het was alsof dit gedicht, op Oudejaarsavond ont staan, dr. Heinrich Heine tot een nieuw inzicht bracht. Hij gaf het plan, om een gewone burgerbetrekking te bemachtigen, op. Hij was zich opnieuw bewust van zijn talent en dit bewustzijn gaf hem een soort rustige overtuiging, dat hij in de eens dooi hem gekozen rich- ing verder moest gaan. Hij wierp zich vol ijver op >et schrijven van zijn indrukken over Norderney.l) Op een dag kreeg hij de „Gesellschafter" van 20 ja- iuari in handen en bemerkte tot zijn vreugde, dat irof. Gubitz toch begonnen was met zijn „Harzreise" e publiceren. Haastig las hij de hem zo overbekende regels door. Maar al gauw ging zijn blijdschap over in woede: Prof. Gubitz had met grote zorgvuldigheid in zijn kopij illes geschrapt, wat deze rustige gedegen man min der gewenst en gevaarlijk voor zijn blad achtte! Nóóit meer zou hij de professor een geschrift van zijn hand toesturen, dat nam Heinrich Heine zich, diep verontwaardigd, voor. Het nieuwe jaar zette in met voor Hamburg onge kend mooi weer en Heine's hoofdpijnen begonnen aan merkelijk minder te worden. Zijn pessimisme veran derde in een opgewekte stemming en met een zekere animo slenterde hij weer door de straten van de grote havenstad. Op een dag bleef hij stilstaan voor de boek handel Hoffmann en Campe en bekeek de etalage. Hij vond tussen de vele boeken géén boek van hem. Hij ging de winkel binnen. Een nog jonge man kwam be leefd tegemoet. Heine monsterde hem. Deze man was misschien een jaar of vijf ouder dan hij, maar hoe de gelijk en gezeten zag hij er uit! Toch vond hij hem niet onsympathiek en de heldere ogen, met kleine lachrimpeltjes eromheen, verrieden gevoel voor hu mor. „Ik wilde graag Heine's Aragedies van u hebben". 1) „Noordseebilder". (Wordt vervolgd) maar door het veranderde woord lijkt zij minder erg. De hypocrisie vindt men dus zowel in het individuele als maatschappe lijke vlak, zei Thibon. Maatschappelijk is de hypocrisie natuur lijk aldus Thibon veroorzaakt door de achterstand, die elke vooruitgang om zich heen moet laten. Waar iets voort schrijdt blijft iets anders immers achter. Het gat tussen de twee wil men niet zien: als er een geweldige vooruitgang is, mag het andere niet achtergebleven zijn zegt men en dus idealiseert men: taaiinflatie. Individueel is de oorzaak van hypocrisie de trots, zei Thibon. De trots veroorzaakt de onbewuste leugen. We zijn niet op de hoogte van onszelf zoals we zijn. En aan de trots ligt weer afgunst ten grondslag en afgunst is een gemeen knagertje, een negatieve zonde. De redding uit deze hy pocrisie kan alleen door het wegnemen der oorzaken geschieden. De trots en de afgunst wijzen op een gebrek aan helder inzicht van de mens in zichzelf. „Onderzoek uw gevoelens tot hun wor tel", zei Thibon, „probeer authentiek te zijn". „De liefde is de dood van elke trots. Wie vol is van zichzelf kan niet beminnen; hij blijft trots. Men moet wijken in zich zelf voor de ander. Als wij de vergissing in onszelf niet meer willen rechtvaardigen, zijn we geen hypocriet meer, want hypo crisie is de wraak van het ik op onze mid delmatigheid. Wees toch gerust middel matig, meer zijn we niet. Laat ons nooit „arrivé" zijn, want dan zijn we geïnstal leerd in een vermeende deugd. Een ideaal laat niet meer met zich spelen, wanneer het tot de bodem wordt geleefd". ONDERTROUWD, 5 febr.: W. Vergragt en E. Hedlund; 6 febr.: W. F. Zuiver en G. Chr. van den Eijnde; F. J. Sparnaaij en J. Hamel; H. M. Otter en L. C. Bloem. GEHUWD: 6 febr.: W. J. Luiten en C. M. van Burkum; R. M. W. Eekhof en N. B. Duncker; L. G. Douma en G. H. van der Pols; J. P. M. Portegies en C. Groenink; P. Kamp en A. E. Schaaf. BEVALLEN van een zoon: 4 febr.: C. D. Kamphuis-Joustra; M. P. M. Pol-Jorna; 6 febr.: J. Versteeg-Rusman; D. Kors- Bosman. BEVALLEN van een dochter:3 febr.: J. A. E. de Nerée tot Babberich-barones de Vos van Steenwijk; 5 febr.: C. den Haan-Preuninger; S. P. van der Kamp-De Graaf f; F. de Vries-Kuzema; 6 febr.: A. C. M. van de Molen-Hackfoort. OVERLEDEN, 5 febr.: C. de Vreugd, 67 jr., Hazepaterslaan; J. M. Roos-Woelders, 85 jr., Oranjeplein. VRIJDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg: Hoofdstadoperette uit A'dam met: „Ein Walzertraum" van Oscar Strauss, 20 uur. Concertgebouw: Noordhol lands Philharmonisch Orkest met een con cert voor het P.E.N., 20.15 uur. FILMS: Cinema Palace: Notre Dame de Paris, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Begeerte en zonde, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Nina, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: The king and four queens, a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: De spaanse vlieg, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: De terugkeer van Lemmy Caution, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Het loon van de angst, 18 jr., 18.45 en 21.15 uur. DIVERSEN: Stadhuis: Op de eerste cursusavónd spreekt mr. O. P. F. M. Crémérs over: „Ro bot of Democratie", 20 uur. Centrum voor vrij geestesleven:. Openbare voordracht over: „Mysteriën van het Oosten en de ziel van het Westen, door: mr. M. Stibbe, 20.15^ uur. ZATERDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „Ein Walzertraum", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Galerie Espace: Expositie van tekeningen en aquarellen van Alechinsky, 1117 uur. FILMS: Cinema Palace: Notre Dame de Paris, 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Begeerte en zonde, 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Nina, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: The king and four queens, a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Knock on wood", a.l., 14.30 uur. Vader tegen wil en dank, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: De spaanse vlieg, 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: De terug keer van Lemmy Caution, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Het loon van de angst, 18 jr., 14, 18.45 en 21.15 uur. DIVERSEN: Het wapen van Heemstede: De Heem- steedse toneelvereniging „Nut en Genoe gen" met „De rebel", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6