Elegante Nederlandse personenauto Amerika wil kern vrije zone in NAVO-raad behandelen MEDDÏOS „Vaag gepraat over Indonesië is doelloos en gevaarlijk" Geen reden tot alarm" Begin gemaakt met aanleg van nieuwe rijksweg bij Santpoort Produktie begint eind september; dit jaar nog 1000 wagens Engeland heeft nota aan Rusland over topconferentie in ontwerp gereed tandenborstel DAF GEEFT GEHEIM PRIJS: Technische gegevens DA F-personenauto Examens Kostwinnersvergoeding wordt verhoogd Minister Luns in Tweede Kamer: Hoogleraarsbenoeming Toch slopen in Putten Rente Postspaarbank wordt wellicht drie percent Leden van zijn gevolg denken er anders over Wegens kolendiefstal Negen maanden geëist tegen grondwerker VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 Het „geheim", dat iedereen die iets met auto's te maken heeft, maandenlang in spanning heeft gehociden, is thans onthuld: de personenauto, die een Nederlandse fabriek over enige maanden op de markt gaat brengen. Die fabriek, die zich in binnen- en buitenland een uiitstekende naam heeft verworven met haar vracht wagens, aanhangers en opleggers, is de DAF in Eindhoven, het bedrijf dat van een klein machinefabriekje uitgroeide tot een indrukwekkende onderneming, dank zij de wilskracht, het doorzettingsvermogen en het technisch en commercieel inzicht van de twee gebroeders Van Doorne. Hun nieuwste creatie, de DAF-personenauto, zal ongetwijfeld de grote trekppleister blijken te zijn van de R.A.I.-autotentoonstelling, die volgende week donderdag in Amsterdam wordt geopend. Daar zullen drie nieuwe „Dafjes" worden geëxposeerd: twee standaardmodellen en een luxe-uitvoering. De foto geeft een indruk van de verrassend fraaie lijn van deze wagens; wat men niet kan zien is het evenzeer verrassend revolutionaire mechanisme, dat bij deze nieuwe ling wordt toegepast en koppelingspedaal en versnellingshefboom overbodig maakt. yyyyyyyyyxcctx*yyyyx>yyy3X&yyyyxccccoxcc<y:vyxcvyx<y:< Motor: 2 cyl. 4 tact, 22 pk luchtge- koeld, inhoud 590 cc. Carrosserie: zelf dragend, geheel uit geperste staalplaat met kokervormige centrale hoofdligger. Lengte 3.60 m., breedte 1.44 m. Hoogte 1.38 m. Gewicht: 575 kg. Snelheid: max. 90 km-u. Verbruik: 1 l. per 17 km. Transmissie: volautomatische koppe- ling en versnellingsmechanisme. 3 Remmen: hydraulisch. XXX>3COOOOCOOOOOOOODOOCC>SCO»^»3CCOOOO-IC<X>3COOOOOCOOCCO» De DAF-personenauto heeft namelijk een automatische koppeling volgens het systeem der tegenwoordig op meer van deze kleine wagens wordt toegepast en dat berust op de werking van de middel puntvliedende kracht. Om van stilstand weg te rijden behoeft men niets anders te doen dan een beetje gas te geven; de wa gen komt dan langzaam en zonder schok ken in beweging. Maar daarna is het bij de nieuwe DAF niet nodig over te scha kelen, omdat een zeer bijzonder mechanis me ervoor zorgt, dat automatisch de juiste overbrengingsverhouding wordt gekozen welke wordt bepaald door motortoerental, wagensnelheid en wegweerstand. Het prin cipe van dit systeem is allerminst nieuw het werd reeds een jaar of veertig geleden bij motorfietsen toegepast en tegenwoor dig is er ook een (Duitse) scooter mee uit gerust. Maar voor auto's is het nooit ge bruikt en het is een grote verdienste van de DAF-constructeurs, dat zij erin ge slaagd zijn, dit in wezen eenvoudige prin cipe in een zeer ingenieus gevonden con structie te verwezenlijken, die toepassing bij lichte auto's mogelijk maakt. De „va- riomatic" maakt niet alleen e'en versnel lingsbak, maar ook een differentieel over bodig. De bestuurder van de nieuwe DAF heeft daarom voldoende aan een rem- .en een gaspedaal. Met een hefboompje kan hij de draairichting van de „Variomatic" omkeren en daardoor achteruit rijden. En aangezien de werking van deze overbren ging daarbij precies hetzelfde is als bij vooruitrijden, kan hij ook dan de top snelheid van ruim negentig kilometer halen! Een mogelijkheid, waarvan hij wel nooit gebruik zal maken Riemoverbrenging Wij zullen thans niet ingaan op de tech nische merites van de „Variomatic"- over brenging. Daarvoor zal wellicht in be schouwingen over de komende autoten toonstelling meer gelegenheid bestaan. Wel willen wij onthullen dat de motor kracht op de achterwielen wordt overge bracht via speciale riemen, voor elk wiel één. Misschien zal dit degenen, die de tijd van de riemoverbrenging bij motor fietsen nog hebben meegemaakt, wat wan trouwig maken, omdat zij zich de narig heden, inhaerent aan vet of nat worden en dus slippende riemen nog herinneren. Maar sindsdien is de techniek ook in dit opzicljt wel wat vooruitgegaan! De proef- wagen van de DAF heeft 80.000 kilometer gereden zonder riemstoringen, zodat men niet kan beweren dat deze overbrenging het zwakke punt van de wagen vormt. Als er één van de twee riemen breekt, kan men trouwens toch zij het met één aange dreven achterwiel toch thuiskomen. Bij de proefritten is gebleken, dat de riemen langer meegaan dan de banden. Het ver wisselen van een riem vergt niet meer dan twintig minuten. Goed bewaard geheim Prototypen van de nieuwe DAF-per sonenauto hebben ongeveer een jaar lang door ons land gereden, zonder „ontdekt" te worden. Dat „ontdekken" had ook in de letterlijke betekenis kunnen gebeuren, want zij waren voorzien van een soort huif en een tweede camouflage-motorkap, om de ware vormen te verhullen. De proef ritten werden 's nachts gehouden, want de seren Van Doorne wensten om verschil- '"■nde onder meer economische rede- ren niet, dat er voortijdig iets zou uitlek- ren over hun nieuwe schepping. Toch zijn er mensen geweest die lont roken, onder mdere een nieuwsgierige fotograaf, die op een nacht probeerde een plaatje te maken van dat geheimzinnige wagentje, maar de chauffeurs lieten deze opname mislukken door er vol gas vandoor te gaan. Er werden toen schijnwerpers op de wagens gemon teerd, waarmee mensen met camera's, die een al te grote belangstelling voor het auto'tje hadden, zodanig in het zonnetje werden gezet, dat zij hun fotografische voornemens moesten laten varen. Ook die leden van het personeel, die bij de bouw van de wagens werden betrok ken, hebben het geheim goed weten te be waren. Pas enkele weken geleden is het eerste definitieve model aan de leden van de staf en hun dames getoond. Tot degenen, die al eerder in „het geheim" waren inge wijd, behoren Prins Bernhard en minister Zijlstra. Reeds in 1927. Het is voor de heren Van Doorne een Si'óte voldoening, dat zij met de produktie Delft. Kandidaatsexamen electrotechnisch in genieur: R. W. B. Best, Amsterdam: C. N. W. Coenraads, 's-Gravenhage: G. B. Dalenoord, En schedé: G. J. Deelman. Eindhoven: P. Fontijne, Rotterdam; E. H. Furnee. Wassenaar; J. Gerrit sen, Heerlen; F. W. Hogesteeger (met lof). Rot terdam; E. M. H. Kamerbeek, Gendringen; J. Kan kok Bing, 's-Gravenhage; Lie Han Sing, Delft; Um Giok Tjoan, Delft; E. J. Maanders, Eindho ven; Ong Lian Tjiat. Delft; A. C. A. M. Petit, Vught; G. A. J. Rambaut, Evergem; G. Sam, Delft; M. H. J. Sanders. Holtum-Born; J. Tim merman, Eindhoven; R. R. van der Veen, Hilver sum; p. Verdenius, Steenwijk; H. W. Verdooren, Delft; J. R. Vogel, Geldrop; K. H. Wesseling. s-Gravenhage; G. E. Zaaijer, Scheveningen. In- genieursexamen electrotechnisch ingenieur: J. E. V'. Beneken genaamd Kolmer, Arnhem; W. H. Beverloo. Rotterdam; G. Borel, Scheveningen; E. J- Bounty, 's-Gravenhage; K. C. Bredius, Ba- rendrecht; D. Breeuwsma, Abbega: A. J. Ekas, Utrecht; C. J. van Elk, Haarlem: P. B. van der t-sch, Baarn; J. H. Geels, Alkmaar; H. C. Gover- oe, Gouda; P. J. Hogendijk, Utrecht; G. Koerts, Gouda; J. E. V. Krim, Rotterdam: J. Ober, Lei den, Oey Tian Djin, Delft; F. J. Planteijdt, Delft; Pleeging, Gouda; H. F. van Schoubroeck, Beek; H. G. Smits, Arnhem; C. Wit, Delft. Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school. Kandidaatsexamen: J. van den Hoek, Rot terdam. Dit is de nieuwe DAF-personenauto in de luxe-uitvoering. Er is ook een standaardmodel, waarvan de prijs beneden f4000 zou zijn gebleven zon der de binnenkort te verwachten ver hoging van de omzetbelasting met 6 percent. De 600 cc luchtgekoelde twee cylinder viertactmotor is voorin ge plaatst. De wagen heeft een automati sche koppeling en een automatisch versnellingssysteem, die koppeling pedaal en versnellingshefboom over bodig maken. De topsnelheid is 90 kilometer per uur. In april zullen de uitkeringen aan mili tairen, die voor herhalingsoefeningen moeten opkomen en van de kostwinners vergoeding bij eerste opkomst worden verbeterd. De kostwinnersvergoeding bij herha lingsoefeningen zal worden vervangen door een vergoeding wegens inkomsten derving. De regeling zal in grote lijnen daarop neerkomen, dat aan loontrekkenden en daarmee gelijk te stellen personen tachtig percent van hun brutoloon zal wor den vergoed en dat voor zelfstandigen een vergoeding zal worden uitgekeerd, welke gelijk is aan het brutoloon, dat aan een vervanger 'zou moeten worden uitgekeerd. In beide gevallen zal de vergoeding wor den gebonden aan een maximumloon van 6.900 pe. jaar. Onafhankelijk daarvan zal de kinderbijslag of kindertoelage inte graal worden vergoed. Een tweetal verbeteringen in de rege ling betreffende kostwinnersvergoeding bij eerste oefening zal ongeveer op het zelfde tijdstip worden ingevoerd als de re geling der vergoeding wegens inkomsten derving. Eén dezer verbeteringen zal inhouden, dat van de inkomsten van broeders en zus ters van de militair niet meer 70 pet. zal worden medegerekend bij het vaststellen van de overblijvende gezinsinkomsten. Dit percentage zal worden teruggebracht tot 60. Daardoor wordt in een aantal ge vallen, waarin tot dusver op grond van het resterende gezinsinkomen geen vergoe ding kon worden toegekend, zulks wel mo gelijk. Bovendien zal in vele andere ge vallen de vergoeding worden verhoogd. De mogelijkheid om als ongehuwde hoofdkostwinner te worden aangemerkt wordt uitgebreid Thans is daarvoor nodig, dat de militair ten minste in het gezin inbrengt het dubbele van de overige gezinsinkomsten. Volgens de nieuwe rege ling zal hij reeds als hoofdkostwinner wor den beschouwd, indien hij ten minste even veel inbrengt als de overige gezinsinkom sten bedragen. Daar voor de hoofdkost winner een groter percentage van zijn in komsten kan worden .vergoed dan voor de medekostwinner, zal deze wijziging vooral voor gezinnnen met lage inkomens een hogere kostwinnersvergoeding tot ge volg hebben. van een personenauto een denkbeeld heb ben verwezenlijkt, dat dateert uit.1927. Op een slaapkamertje werden toen plan nen op papier gezet. Het is bij plannen ge bleven, want het kapitaal ontbrak om.xze uit te voeren. In die tijd was de DAF een bedrijf van bescheiden omvang, dat op leggers en aanhangwagens fabriceerde. In 1954 is men weer aan de fabricage van een personenauto gaan denken en na vier jaar van intensieve arbeid is het thans zover dat de resultaten van hersen- en handenarbeid hebben geleid tot een attrac tieve Nederlandse auto, die in vergelijking met buitenlandse wagens in zijn klasse een uitstekend figuur slaat. Produktie Wie zich er een wil aanschaffen zal moeten Wachten tot eind september of be gin oktober, wanneer de serieproduktie kan beginnen. Tot het eind van dit jaar verwacht men dan nog duizend wagens gereed te krijgen. Voor 195.9 is gerekend op een produktie van 15000 wagens en voor 1960 op 25000. Maar aangezien de capaciteit van de bestaande fabriek 15000 wagens bedraagt, zal er in 1959 een nieuwe fabriek worden gebouwd, waarvoor de grond reeds is aangekocht en de bouw tekeningen in bewerking zijn. De dealer organisatie thans alleen voor de vracht wagens zal worden verdubbeld. Nu reeds zijn uit alle delen der wereld, ook uit Amerika, aanvragen binnengekomen om de vertegenwoordiging te krijgen. Maar de directie verwacht niet, dat men spoedig aan export zal toekomen. Familievennootschap wordt n-v. Naar wij vernemen zal de produktie door de DAF van personenauto's ten ge volge hebben, dat het bedrijf, dat thans nog een gesloten familievennootschap is, een open naamloze vennootschap zal gaan worden. De investeringen, die noodzake lijk zijn, mede in verband met het produ ceren van personenauto's, vergen enige tientallen miljoenen gulden. Het moet dan ook zeker waarschijnlijk worden geacht, dat de DAF eerlang met eën aandelen emissie aan de markt zal komen. „Men dient zich te onthouden van vaag gepraat over Indonesië", zei minister Luns gisteren in de Tweede Kamer. Het is niet alleen doelloos, maar zelfs gevaarlijk. Indonesië tracht weer tweedracht te zaaien en het grijpt daarvoor iedere twij fel in Nederland aan". Daarom sprak de minister er zijn voldoening over uit, dat met uitzondering van de communisten de Tweede Kamer het inzicht deelt, dat er geen verband is tussen de Nieuw-Gui- nea-politiek en de Indonesische acties. „De methoden van Indonesië", aldus de bewindsman, vertonen een treffende overeenkomst met die bij de communis tische revoluties. In een nota aan Djakar ta heeft Nederland vastgelegd, dat het de rechtsgeldigheid van de Indonesische maatregelen niet erkent. De daarvoor in aanmerking komende landen zijn daarvan in kennis gesteld. Men weet dus dat de be stolen ondernemingen aanspraken op hun produkten kunnen doen gelden indien In donesië deze naar het buitenland verhan delt. Met het sluiten van het Indonesische consulaat in Suriname is het internationa le gebruik gevolgd. Het is voor de Indone siërs daar niet zo erg als voor de Neder landers in Djakarta. Dank betuigde mi nister Luns aan het Internationale Rode Kruis voor de medewerking bij dé repa triëring. In twee maanden tijds zijn 16.500 Nederlanders uit Indonesië in ons land aangekomen. Ten aanzien van de Zuid-Molukken. blijft de Nederlandse regering van mening, dat erkenning van de republiek geen middel is om de zaak van de Zuid-Molukken, in- WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag be kendgemaakt, dat het Poolse voorstel voor een zone zonder kernwapens in midden- Europa door de NAVO-raad bestudeerd dient te worden. „De Verenigde Staten hebben dit standpunt aan dc NAVO ken baar gemaakt", aldus dfc woordvoerder. Volgens United Press heeft de Engelse regering donderdag een onlwerpnota aan Rusland voltooid, waarin haar condities zijn vervat voor het houden van een top conferentie. Volgens welingelichte zegslieden wordt in de ontwerpnota, die nog door de NAVO- landen wordt bestudeerd, gesteld dat een topconferentie op bevredigende wijze dient te worden voorbereid. Er lijkt volledige overeenstemming te zijn bereikt tussen Engeland en de Ver enigde Staten over de voorwaarden tot het houden van een dergelijke conferentie. Evenals de Verenigde Staten gaat Enge land van het standpunt uit, dat zeer be langrijke kwesties, in het Oost-West con flict, zoals de kwestie van Duitslands her eniging en de ontwapeningskwestie, op een topconferentie niet kunnen worden voor bijgezien. Rusland wenst niet dat de Duitse kwestie op een topconferentie wordt be sproken. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, Llewellyn E. Thompson, keert heden naar zijn standplaats terug. Hij zal dan de Russische regering de vraag voorleggen, of de Sovjet-Unie bereid is, thans op diploma tiek niveau de onderhandelingen over een „topconferentie" te beginnen. Ook over de vraag, of men over ont wapening en andere tussen Oost en West bestaande punten van wrijving op diplo matiek niveau de besprekingen kan openen, zal Thompson de Russen polsen. Met een straalvliegtuig is donderdag de nieuwe Russische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Mikhail A. Mensjikov, in Washington aangekomen. Bij de begroeting sprak hij de hoop uit, dat de pas afgesloten overeenkomst betreffende culturele uit wisseling gevolgd zou worden door een normalisatie van de handelsbeti'ekkingen. Hij kwam als „een ambassadeur van vrede, vriendschap en goede samenwerking", ver klaarde hij. Aan dr. J. J. Hermans is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit dei- wis- en natuurkunde aan de Rijksuniver siteit te Leiden, om onderwijs te geven in de fysische scheikunde, dr. A. J. Staverman, thans directeur van het Cen traal Laboratorium van de Nederland- sche Centrale Oraganisatie voor Toege- past-Natuurwetenschappelijk Onderzoek. ternationaal gezien, te bevorderen. De re gering ziet daartoe thans ook geen andere middelen. Zeer binnenkort hoopt de minister me dedelingen te kunnen doen over de samenwerking .met Australië inzake Nïëuw-Guinea. Ër behoeft geen vrees"-të bestaan, dat .door,, de.ze samep.^-.grkjng, ,d.^ ontwikkeling van^dë'bevolking^va'n'Nn&üw- Guinea zal worden geremd. Het tegendeel is veeleer het geval. De NAVO is niet de geschikte organisa tie om verplichtingen op zich te nemen voor een gebied zoals Nieuw-Guinea. Ten slotte sprak de minister er zijn voldoening over uit, dat het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea en Indonesië in de Tweede Kamer geen critiek heeft ontmoet. Onder handelen met Indonesië is thans zinloos en ongewenst. „Het is goed, dat de noodzake lijke eensgezindheid in deze Kamer is ge bleken", aldus mr. Luns. De P.T.T. is voornemens de rente van de Rijkspostspaarbank te verhogen van 2.64 tot 3 percent. Dit zou dan de tweede verhoging binnen korte tijd zijn. In af wachting van de daartoe te treffen voor zieningen, zal de rente-verhoging met terugwerkende kracht van 1 januari 1958 af worden berekend. ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothek« drogisten, kappers en de speciaalbranche In Putten heeft men de schoorsteen van het radio-actief besmette huis af gebroken omdat deze nog een sterke stralingsbron bleek te zijn. KOBE (Reuter). President Sukarno heeft vrijdag, in Kobe verklaard geen re den of aanleiding tot bezorgdheid of alarm te zien in de huidige situatie in Indonesië Hij zeide dit naar aanleiding van de in middels ook door de regering in Djakar ta tegengesproken berichten over de vorming van een tegenregering in Sumatra. De president vertelde tijdens een lunch, dat sinds Indonesië in 1945 onafhankelijk werd, reeds twee maal door opstandelingen proclamaties werden afgekondigd. „U ziet dus, dat elke volgende proclamatie niets nieuws betekent". Volgende week dinsdag of woensdag zal de president naar Indonesië terugvliegen. Naar verluidt, zouden enkele leden van zijn gezelschap er bij hem op hebben aan gedrongen onmiddellijk terug te keren, in verband met de crisis in het land. Luitenant-kolonel Gintings, de militaire commandant van Noord-Sumatra, die ook deel uitmaakt van het reisgezelschap van de president, zeide aan de correspondent van Reuter, dat hij zo spoedig mogelijk naar zijn troepen wil terugkeren. „Met in Japan te blijven kunnen wij niets doen. We behoren op onze post.te zijn". (U.P.) Een woordvoerder van de depu tatie van luitenant-kolonel Ventje Sumual, majoor Pantouw had echter eerder ver klaard van het onderhoud tussen president Sukarno met de militaire attaché kol Warouw te weten, dat de president daarbij in snikken was uitgebarst. Dit zou ge beurd zijn toen kolonel Warouw de bood schap van de rebellenleider doorgaf, dat indien de regering-Djuanda niet zou wor den afgezet en de communisten verwijderd er een bloedige oorlog in Indonesië zou worden ontketend. Sukarno zou kolonel Warouw hebben gevraagd „in elk geval iets te doen en minstens ervoor te zorgen, dat de rebellen geen moeilijkheden op alle eilanden veroorzaken opdat er geen bloed zal worden vergoten". Voor de Haarlemse rechtbank stond donderdagmiddag een 29-jarige grondwer ker uit Velsen terecht die ervan verdacht werd in december 1957 en januari van dit jaar enkele malen zakken antraciet en eierkolen gestolen te hebben uit een kolenopslagplaats in de vissershaven in IJmuiden. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste een gevangenisstraf voor de tijd van negen maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk waarbij hij er rekening mee wilde houden dat de ver dachte naar alle waarschijnlijkheid nog vijf maanden voorwaardelijke gevangenis straf van een vorige veroordeling tegoed heeft. De verdediger, mr. J. D. A. Viskil, was het volkomen eens met de eis van de offi cier waarna de rechtbank de uitspraak bepaalde op 20 februari. Tussen Haarlem en Santpoort is men dezer dagen begonnen met de voorberei dende werkzaamheden voor de aanleg van de nieuwe verbindingsweg tussen de Rijksstraatweg en de Delftlaan, zoals deze is geprojecteerd in het Rijkswegenplan 1948. De nieuwe weg zal een aanmerke lijke verbetering inhouden van de ver keerssituatie nabii het Delftplein. Het grootste gedeelte van het verkeer zal dan namelijk niet meer zoals thans het geval is over genoemd plein worden geleid, maar over een nieuwe snelverkeersweg, welke in een flauwe bocht van de Rijksstraat weg bjj Santpoort naar de Delftlaan ter hoogte van de Jan Gjjzenvaart zal lopen. In de nieuwe verkeersweg is een via- dukt geprojecteerd over de Hoofdstraat in Santpoort. De opritten van dit viadukt worden uitgevoerd door de n.v. Aanne mingsmaatschappij v./h. Bolsenbroek uit Bloemendaal. Waar kort geleden nog de koeien vredig graasden rijten thans twee draglines het weiland open om het voor bereidende werk voor de opritten te ver richten. In totaal zal ongeveer tiendui zend kubieke meter grond moeten worden afgegraven alvorens met het storten van eenendertigduizend kubieke meter zand kan worden begonnen. Met de aanleg van de opritten zal circa vijftien weken ge moeid zijn, waarna de bouw van het via dukt ter hand zal worden genomen. Verwacht wordt dat opritten en viadukt in de loop van deze zomer klaar zullen zijn. Dit betekent uiteraard niet dat dan reeds van de nieuwe weg gebruik kan worden gemaakt want het viadukt met de opritten vormen slechts een klein gedeelte hier van. Wanneer de nieuwe weg gereed zal zijn gekomen zal dit naar alle waarschijn lijkheid een niet onbelangrijke verminde ring van de verkeersintensiteit op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord met zich meebrengen. Onder invloed op bromfiets. De poli tierechter te Groningen heeft B. M. uit Groningen conform de eis veroordeeld we gens het rijden onder invloed van alcohol op een bromfiets tot de maximumstraf, namelijk drie maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Verdachte heeft al elf veroordelin gen achter de rug, waaronder vier wegens het rijden onder invloed van alcohol. Schade op de Veluwe. In de bossen op de Veluwe zijn na de laatste zware sneeuwval honderden dennebomen afge knapt of omgebogen en ontworteld door het gewicht van de sneeuwmassa, die zich in hun kruinen had verzameld. Voor de bosbewoners betekent dit een schade van duizenden guldens, daar de bomen er waren grove dennen bij van meer dan 12 meter hoogte uit de bossen moeten wor den verwijderd. De meeste bomen waren echter nog niet kaprijp. Prijsvragen Leidse universiteit. De Rijksuniversiteit te Leiden zal op 8 februari een aantal prijsvragen uitschrijven voor studerenden aan een Nederlandse instel ling van hoger onderwijs. De prijsvragen omvatten onderzoeken, beschouwingen of beschrijvingen over twee gegeven onder werpen in de faculteiten der godgeleerd heid, der rechtsgeleerdheid^ der genees kunde, der wis- en natuurkunde en der letteren en wijsbegeerte. De antwoorden dienen voor 1 september 1959 te zijn inge diend bij de secretaris van de senaat der rijksuniversiteit. Op 8 februari 1960 zal het oordeel der faculteit over de ingekomen verhandelingen worden bekend gemaakt. Minder boeren. Het aandeel 'van de wereldbevolking, dat m land- en tuinbouw werkzaam is, gaat ten opzichte van de to tale wereldbevolking regelmatig achteruit. Dit werd vastgesteld door de landbouw- en voedselor.ganisatie (FAO)-, vart de Verenigu de Naties. Terwijl in 1937 ongeveer 1346 miljoen mensen of .63, percent-, van .de we reldbevolking in de land- en tuinbouw werkten, was dit r in 1950 59 percent van de bevolking ^of 1477 miljoen van- de in middels tot 2504 miljoen mensen gestegen wereldbevolking. Tegelijkertijd echter is de produktie van land- en tuinbouw gestegen, zodat de per centuele teruggang door de toeneming van de produktie meer dan goed gemaakt is. Het loon van de boer. Uit het over zicht van het Landbouw Economisch In stituut (LEI) blijkt dat ruim veertig pro cent van de veehouders een inkomen heeft van f 6000 of minder: ongeveer dertig procent een inkomen van f 6000 tot f 8000 en nog eens dertig procent een inkomen groter dan f 8000. Onder dit ondernemersinkomen wordt verstaan de tegen arbeidersloon gewaar deerde werkuren van de boer, vermeerderd met de zuivere winst, of' verminderd met het zuivere verlies. Het „langzame verkeer". Hoewel de kwestie van de verplichte rijexamens voor bromfietsers voorlopig van de baan is, ont slaat dit de bromfietsers niet van de plicht voldoende kennis van de verkeersregels te hebben. Daarom heeft de ANWB" thans een boekje uitgegeven, dat speciaal is af gestemd op het „langzame verkeer": fiet sers en bromfietsers. Het bevat een over zicht van die verkeersregels, waarmee voor al deze categorie van weggebruikers te maken heeft. „Klub Langer Menschen". Een veertig tal lange dames en heren heeft in het café van de heer A. J. Kramer aan de Slo- terkade te Amsterdam een Nederlandse „Klub Langer Mensen" opgericht. Reeds vorige maand werd hiertoe besloten tijdens een rumoerige vergadering in hetzelfde café waarbij de voorzitter van de Duitse K.L.M. de toekomstige leden in een uit voerige toespraak uiteenzette wat het.doe) van zo'n club is: het verkrijgen van be lastingfaciliteiten en het organiseren van gezellige bijeenkomsten. Twee branden te Maastricht. De brandweer van Maastricht is donderdag uitgerukt voor twee branden, een in een magazijn van een textielzaak aan de Brus selse Straat en de andere in de kelder van n garage aan de Wilhelminasingel. Vrijwel alle textie'waren in het magazijn gingen verloren. De schade wordt geraamd op f9000. De oorzaak van deze brand is nog niet bekend. Het magazijn was verzekerd. De brand in de garagekelder ontstond ten gevolge van het weglopen van olie uit de centrale verwarmingsinstallatie. Ook dit pand was verzekerd. „Groote Beer". Heden wordt de ..Groote Beer" met ruim 700' Nederlandse eyacues, voor het merendeel vrouwen en kinderen, uit Djakarta in Singapore' ver wacht. Brand veroorzaakt. De rechtbank te Rotterdam heeft de 21-jarige havenarbei der F.C.K. uit Bergen op Zoom conform de eis veroordeeld tot f 50 boete of twin tig dagen hechtenis. Hij had op 17 septem ber brand veroorzaakt aan boord van de Willem Ruys", toen dit schip in- de Rot terdamse haven lag, door ondanks het ver bod een sigaret te roken in een ruim. Marktcomplex in Barneveld. Het nieu we Barneveldse marktcomplex is door de commissaris der Koningin in dé provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, geopend. Talrijke genodigden uit de Nederlandse pluimvee en eierwereld waren aanwezig. Het nieuwe complex omvat een pluimvee hal van ruim 6400 vierkante meter, een eierhal van ongeveer 1600 -vierkante me ter, 30 pakloodsen, en voorts aanvoerwegen en parkeerplaatsen. Het geheel heef» meer dan een miljoen niWon gekost.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7