Belangrijk minder stijging van werkloosheid in januari Panda en de wijze Meester J Schatkist heeft zich in 1957 ten koste van het bedrijfsleven verrijkt 41 Vorst wordt teruggedrongen ^ocli ió Aet zo Effecten -en Geldmarkt Kapitaalnood en exportfinanciering in 1958 grootste zorg der bedrijven Geen verdere stijging in februari verwacht Wereldnieuws J EFFECTENBEURZEN CORRIGEREN ZICH Belgische textielindustrie vraagt om protectie Gedaalde uitvoer in 1957 van land- en tuinbouw Jeugdige gemeentesecreta ris stond terecht wegens verduistering bang voor kaalheid? IJsland antwoordt Boelganin c Voor gaode en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren FOEJIN IN ACTIE ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 (Van onze financiële medewerker) DE EFFECTENBEURS en wat zich daar om heen afspeelt zijn in de afgelo pen week zeer belangrijk geweest. Feite lijk geldt dit voor de gehele maand janu ari, waarin de beurswereld in sterke ma te door de emissie van de Koninklijke werd beïnvloed. Ook nu weer is het an ders gegaan dan velen dachten. Er zijn pessimisten, die voorspelden dat de claims Koninklijke reeds kort na de opening van de inschrijvingstermijn waardeloos zou den worden en zij hadden daarbij de be richten uit de oliewereld aan hun kant. Maar de werkelijkheid is dat de claims op omstreeks 4 hun entree maakten en in enkele dagen tijds tot boven 5 oplie pen, waarbij New York doorgaans de toon aangaf. De aandelen Koninklijke zijn in die tijd van 144 tot 155 gestegen, dat is in percenten van de nominale waarde met meer dan 50 pet. Al of niet met be hulp van de Amerikaanse kunstmaan heb ben de Newyorkse en de Amsterdamse beurs het koersniveau van de aandelen een flink eind omhoog gebracht. In New York is het indexcijfer voor in dustriële aandelen van 439 tot 454 geste gen; in Amsterdam ging het algemeen in dexcijfer van ongeveer 168 tot 183.50 voor uit, waartoe weliswaar de internationale aandelen onder leiding van de Koninklijke het meest hebben bijgedragen, maar ook de andere rubrieken bleven niet achter. Zelfs de cultuurwaarden pikten een graantje mee in de verwachting dat in In donesië een tegenregering kan worden ge vormd, welke ten aanzien van Nederland meer zelfbeheersing en gezond verstand aan de dag zal leggen. Helaas was de vreugde over de Amerikaanse kunstmaan niet van lange duur, omdat een tweede kunstsatelliet een fiasco is geworden. En tegen het midden van de week is dan ook op de New Yorkse beurs, zowel als in Am sterdam een reactie ingetreden, welke de prijs van de claim tot ongeveer 4.55 te rugbracht en ook de andere rubrieken aantastte. Niettemin kan de laatste weken toch van een verbeterde tendentie worden gesproken, welke tegen de recente con junctuurontwikkeling ingaat en voorname lijk zal moeten worden gezien als een cor rectie op het al te grote pessimisme, waardoor de beurzen zich tegen het einde van 1957 hebben laten leiden. Wat meer hoop De problemen, welke er toen waren, zijn er ook nu nog en het zijn vermoe delijk alleen de discontoverlagingen in Amerika, West-Duitsland en ons land, (Van onze correspondent in Brussel) De president van de Federatie van de Belgische Textielindustrie, heeft op een persbijeenkomst verklaard, dat de Belgi sche textielindustrie dringend bescher mingsmaatregelen nodig heeft. De unfaire concurrentie, de vele invoerbeperkingen in talrijke landen, de dumping, de export subsidies enzovoorts hebben thans hun hoogtepunt bereikt. Zij bedreigen de meeste sectoren van de Belgische textiel industrie. In de jongste vier jaren is het financiële rendement van de Belgische textiel-vennootschappen gemiddeld twee percent geweest, een veel te laag percen tage, dat de kapitaalinvesteringen ontmoe digt. In de jongste vijf jaren werden in België 150 weverijen en ongeveer 20 spin nerijen gesloten. Tenslotte, aldus de heer De Witte, is er het geval van Frankrijk, waar wij normaal een afzetgebied hebben van vier tot vijf miljard Belgische franc per jaar, terwijl de uitvoer van Belgische textielprodukten naar dat land thans is beperkt tot ongeveer 140 miljoen franc per maand en dan nog hoofdzakelijk grondstoffen. De heer De Witte opperde, dat de Bel gische regering het voorbeeld zou volgen van Nederland, waar de omzetbelasting op textielprodukten sedert vele jaren werd geschorst, terwijl zij in België nog steeds elf percent bedraagt. De klachten van de Belgische textiel industrie zijn voornamelijk tegen Frank rijk gericht en tegen de invoer, tegen dum pingprijzen van textielartikelen uit het Verre Oosten of van de landen achter het ijzeren gordijn. Aan eerste minister Van Acker is een concreet plan voorgesteld om de bedreigde textielsectoren te helpen. Men wacht thans op het antwoord van de regering. De tex- tielcrisis is in België voornamelijk op de voorgrond gekomen sedert de sluiting te Aalst van vier middelgrote textielonder nemingen. ofschoon algemeen wordt er kend dat die fabrieken werden gesloten of door concurrenten werden overgenomen, omdat zij slecht werden beheerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uit voer van land- en tuinbouwprodukten in het vierde kwartaal van het jaar 1957 1.087 miljoen gulden tegen 1.067 miljoen in het overeenkomstige kwartaal van het voorafgaande jaar. Tegenover een lagere uitvoerwaarde van de akkerbouw- en tuin bouwprodukten, respectievelijk 354 miljoen gulden (360) en 164 miljoen gulden (165) staat een hogere uitvoerwaarde van de veehouderijprodukten 569 miljoen gulden (542). Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde daalde van 37 pet. tot 34 pet. vergeleken met het overeen komstige kwartaal in 1956. In 1957 bedroeg de totale uitvoerwaarde van land- en tuinbouwprodukten 3894 mil- ioen gulden tegen 3902 miljoen gulden in 1956. Hiervan werd aan akkerbouwproduk- ten voor een waarde van 1195 miljoen gul den uitgevoerd (1351), aan veehouderijpro dukten 1979 miljoen gulden (1865) en aan tuinbouwprodukten 720 miljoen gulden (687). Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoerwaarde daalde in 1957 ten opzichte van 1956 van 36 pet. tot 33 pet. waaruit men weer wat hoop voor de toe komst heeft geput. In elk geval kan men er de conclusie uit trekken dat de rege ringen voor een verdere doorwerking van de bestedingsbeperking bij de bedrijven en de hieruit voortvloeiende werkloosheid bevreesd zijn en met lagere rentetarieven de activiteit van handel en industrie weer wat pogen te stimuleren. Alleen in Enge land wordt het disconto nog op het hoge peil van 7 pet. gehandhaafd, maar het moet worden gezegd dat de regering daar met haar maatregelen tot kredietbeper king en loonstabilisatie de positie van het pond belangrijk heeft versterkt. Hoe men ook over de naaste toekomst van de landen in Europa moge denken, een verblijdend verschijnsel is het in elk geval dat ten aanzien van de Europese valuta thans alle onrust is verdwenen. En voor een gezonde ontwikkeling van de nationale en de internationale handel is een zo groot mogelijke rust rondom de valuta's een voorwaarde van de eerste rang, niet het minst nu de contouren van de Euromarkt zich langzamerhand be ginnen af te tekenen en een verdere inte gratie van de Beneluxlanden op het pro gram staat. Deviezenrust In ons land gaat de van week tot week versterkte deviezenpositie met enige ver ruiming van de kapitaalmarkt gepaard, welke zowel de obligatiemarkt als de aan delenmarkt beïnvloedt. Met een aanwas van 75 miljoen in de week, geëindigd 3 februari, is de goud- en deviezenvoorraad van de Nederlandsche Bank tot 4173 miljoen gestegen, zodat ze thans ruim f 1 miljard groter is dan op 9 september, toen het laagste punt bereikt werd. Het is hier niet alles goud wat er blinkt, want de Nederlandse regering heeft enkele hon derden miljoenen in het buitenland opgeno men en de verkoop van claims Koninklijke naar Amerika zal ongetwijfeld ook tot de versterking van onze deviezenpositie hebben bijgedragen. Dit neemt toch niet weg dat de plaats van Nederland in het internatio nale betalingsverkeer aanmerkelijk is ver stevigd, zoals ook uit ons stijgend surplus bij de Europese Betalings Unie blijkt. Dit komt ook aan de kapitaalmarkt in ons land ten goede, ook al zal men zich hier voor een te groot optimisme moeten wachten. De minister van Financiën moge er zich over verheugen dat de schatkist weer een redelijk tegoed bij de Nederland sche Bank heeft, het feit dat in 1957 ruim 8 miljard aan belastingen moest worden opgebracht, betekent dat de schatkist zich ten koste van het bedrijfsleven heeft ver rijkt. Politieke overwegingen leiden er he laas toe dat ook de Eerste Kamer zich met de voorgestelde belastingverhogingen heeft verenigd en deze zullen bij vermin derde winsten dubbel zwaar drukken en als zodanig in vele gevallen de noodzake lijke investeringen remmen. Dit betekent dan weliswaar dat hiervoor geen beroep op de kapitaalmarkt zal wor den gedaan en de thans ontstane verruiming kan aanhouden, het gevaar, dat ons land in 1958 bedreigt, is, gelijk de directie van de Amsterdamsche Bank in haar jaarver slag opmerkt, gelegen in het ontstaan van een evenwicht op lager niveau, gepaard gaande met omvangrijke werkloosheid. Men late zich door het succes van de 6 en 5Vï pets. leningen (het gestelde maxi mum van 225 miljoen voor de Rente- spaarbrieven werd begin deze week reeds bereikt) niet misleiden. De spaarcijfers over januari bewijzen opnieuw dat men hier voor een goed deel met kapitaalver schuivingen te doen heeft en de kapitaal- nood bij de bedrijven blijft voor 1958 een probleem van de eerste orde. Exportfinanciering Te groter is dit probleem, nu in de in ternationale concurrentie de verstrekking van leverancierskrediet een steeds belang rijker rol speelt. Ook hierop wordt in het verslag van de Amsterdamse Bank gewe zen en het wordt geenszins denkbeeldig geacht dat in 1958 kostbare produktieca- paciteit in de kapitaalgoederenindustrie ongebruikt zal blijven als gevolg van ge brek aan financieringsmiddelen, waar door het niet mogelijk is op het punt van kredietverstrek'. ing gelijke tred te houden met het buitenland. Met name Duitsland heeft zich in dit opzicht een grote voor sprong verworven. Het klinkt wat para doxaal, maar de Amsterdamse Bank acht het niet onlogisch voor dat doel een bui tenlandse lening op te nemen kapitaal import dus om kapitaalexport mogelijk te maken omdat alleen op die wijze pro- duktieverlies en verlies van exportmark ten kan worden voorkomen. Hier wordt een terrein betreden met veel voetangels en klemmen. Want export financiering gaat met grote risico's ge paard en het is maar de vraag wie die moet dragen. Wij hebben echter reeds eer der betoogd dat, als buitenlands kapitaal in ons land produktief kan worden ge bruikt, het opnemen daarvan niet als ver werpelijk behoeft te worden beschouwd. Een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden heeft de officier van Justi tie bij de rechtbank te Middelburg geëist tegen de 27-jarige gewezen gemeente secretaris van de Zeeuwsvlaamse gemeente Graauw en Langendam, aan wie verduis tering van bijna 11.000 ten laste was gelegd. De officier zei dat de verdachte als ge meentesecretaris zijn vader was opgevolgd, hoewel men wist dat hij feitelijk te jong was voor deze functie en niet over vol doende capaciteiten beschikte. De verdediger, mr. P. Adriaanse, drong aan op uiterste clementie en verweet de gemeente niet voldoende controle te heb ben uitgeoefend. Op 19 februari zal de rechtbank uit spraak doen. Overal ter wereld schrijven specialisten Stilbépan haartonicum voor, omdat het een vaststaand feit is, dat niets zó daad werkelijk haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing bestrijdt! Stilbépan is geen gewoon haargroeimiddel. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking. Koop vandaag nog een fles! O A G R A N. V. REYKJAVIK (UP) IJsland zal geen projectielenbases van de NAVO op zijn grondgebied toelaten. Dit verklaart pre mier Hermann Jonasson in zijn antwoord op de brief van Boelganin. Hij verwijst daarbij naar de verklaring die de IJsland se regering op 7 mei 1951 uitgegeven heeft, en waarin staat, dat het land niet gebruikt zal worden als basis voor agressie en dat het alleen defensieve wapens op zijn grondgebied zal toelaten. ADVERTENTIE Koopplan... serieus onderzoeken en proberen.... RENAULT kopen. Gedragslijn, welke nooit teleurstelt R. 4: 1 op 17. Dauphine: 1 op 16. Frégate: 1 op 11. Langdurige fabrieksgarantie incl. arb.loon. Vraag eens vrijblijvend nadere inlichtingen GARAGE DEN HOUT PER DUIZEND ARBEIDSKRACHTEN telde Nederland in januari gemiddeld 38 werklozen tegen 32 in de maand december van het vorig jaar en 19 in de maand november. De afgelopen maand is dus, zo kan men hieruit globaal berekenen, het aantal werklozen in Nederland met 16 percent gestegen. Wanneer men voor januari net aantal werkloze mannen van 122.703 tezamen neemt met het aantal werkloze vrouwen van 7263, dan komt men tot een aantal van rond 130.000 werklozen in Nederland. Dit is dan meteen het meest ongunstige beeld dat men kan geven van de huidige situatie op de arbeidsmarkt, die thans wel in vele opzichten ontspannen genoemd mag worden. Er zyn echter, ondanks dit ongunstige beeld, een aantal gunstiger factoren te noemen. De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen, gecorrigeerd voor seizoensinvloeden, was in januari 1958 aanzienlijk minder dan in de voorafgaande maanden. Na een stijging van 8000 in november en van 12.000 in december bedroeg de toeneming in januari 1958 5000. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen heeft daarmee een niveau van 81.000 bereikt. Voor mannen en vrouwen tezamen komt het neer op 85.000. Het cijfer van 130.000 werklozen valt als volgt onder te verdelen: 104.043 werkloze mannen, waarbij komen 18.660 mannen, die op aanvullende werken zijn te werk ge steld, en 7263 werkloze vrouwen. Wat de vrouwen betreft valt op te merken, dat het aantal werkloze vrouwen ten opzichte van december iets is afgenomen, namelijk van 7525 tot 7263. De stijging van de geregi streerde arbeidsreserve kan voor een deel worden toegeschreven aan seizoeninvloe den, voornamelijk in de landbouw en in de bouwnijverheid. Hoewel in de algemene financieel-economische situatie in ons land een lichte verbetering valt te constateren, is het nog te vroeg om uit de belangrijk geringere niveaustijging van de werkloos heid in januari af te leiden, dat deze ver betering reeds doorwerkt op de arbeids markt. Bouwnijverheid zwaar getroffen De stijging van het niveau van de werk loosheid moet vooral worden gezocht in de bouwnijverheid en wel voornamelijk in de burgerlijke- en utiliteitsbouw. De situatie in de bouwnijverheid werkte door in de toeleverende bedrijven uit de aardewerk en metaalindustrie en uit de houtverwer kende industrie. Naast de bouwnijverheid VIOLIST JO JUDA NAAR SPANJE EN OOSTENRIJK. Behalve voor een in april te houden tournee van drie weken door Spanje, is de violist Jo Juda ook uitgenodigd van 10 tot 20 mei een tournee naar Oostenrijk te ma ken, waar hij onder andere werken van Brahms, Chausson, Ravel, Tartini, An- driessen en Badings zal uitvoeren. Een depressiegebied, dat vrijdagmorgen ten westen van Ierland lag, nam verder in diepte en omvang toe. Zaterdagmorgen bevond de kern zich met een luchtdruk- waarde van 977 millibar boven de Ierse Zee. De uitbreiding van het depressiege bied had in hoofdzaak in noordoostelijke richting plaats, waardoor zachte en voch tige lucht, die aan de zuidzijde van de kern werd aangevoerd, met vrij grote snel heid naar het noordoosten opdringt. Zater dagmorgen liep de begrenzing van deze zachte lucht van Zuid-Duitsland naar het zuiden van ons land en vandaar naar Noord-Engeland. Langs deze frontale zone vielen in Engeland en in Zuid-Duitsland grote hoeveelheden sneeuw, welke, naar mate de zachte lucht dichterbij kwam, in regen overging. In onze omgeving vielen echter slechts geringe hoeveelheden. Ver wacht mag worden, dat de depressiekern zich over het centrale deel van de Noord zee naar het noordoosten zal verplaatsen, hetgeen tot gevolg heeft dat de vorst over Duitsland verder naar het oosten wordt teruggedrongen. Over de Golf van Biscaye nadert nog een randstoring", welke dicht langs of over Nederland zal trekken, zodat voor het weekeinde wisselvallig weer verwacht wordt met nu en dan regen en temperatu ren in het algemeen flink boven het vries punt. WEERRAPPORTEN Zondag 9 februari Zon op 8.08 uur, onder 17.42 uur. Maan op uur, onder 10.11 uur. Maandag 10 februari Zon op 8.06 uur, onder 17.43 uur. Maan op 1.02 uur, onder 10.45 uur. Temperaturen bulten- ha 5f- en binnenland: heden- _g •2 morgen 7 uur. Neerslag: 'gg IA p laatste 24 uur. -5 o U ♦-» Helsinki half bew. nw 17 0,7 Stockholm onbewolkt w 14 0 Oslo onbewolkt n 18 0 Kopenhagen licht bew. ono 11 0 Aberdeen sneeuw ozo -1 0,3 Londen geheel bew. z 5 2 Amsterdam sneeuw ozo -0 0,1 Brussel mist z 3 1 Luxemburg ij zei z 0 10 Parijs zwaar bew. zzw 7 16 Bordeaux regen windst. 9 2 Grenoble regen nno 5 2 Nice half bew. nnw 7 0 Berlijn zwaar bew. o -3 1 Frankfort ij zei windst. -1 2 München regen wzw 4 26 Zürich regen zzw 7 38 Genève regen wzw 8 14 Locarno geheel bew. o 4 1 Wenen sneeuw zzo -2 5 Innsbruck ij zei windst. 0 6 Rome zwaar bew. z 12 0 Ajaccio zwaar bew. ono 6 0 Madrid motregen windst. 9 i.l Mallorca mist windst. 9 0 Algiers zwaar bew. zzo 9 0 Den Helder sneeuw o -2 0,3 Ypenburg geheel bew. ozo -0 0,4 Vlissingen mist zzo 1 0,1 Eelde geheel bew. ozo -3 0,3 De Bilt geheel bew. ozo -0 0,1 Twente geheel bew. ozo -1 0,2 Eindhoven geheel bew. zo 0 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. z 3 0,2 58. Met innig behagen bezag de magiër zijn spiegelbeeld, dat een enorm hoofd weergaf, wiebelend op een sprietig lijfje. „Dit is toch eigenlijk wel wat geflatteerd", sprak hij verlegen, „is het wel helemaal eerlijk, om de westerlingen blij te maken door hen dit spiegelbeeld voor te houden? Het wekt de indruk, dat onze kuur het brein meer heeft ontwikkeld, dan in wer kelijkheid het geval is". „Ik geloof niet, dat westerlingen zich hier onnodig blij over zullen maken", sprak Panda met over. tuiging. „Maar dat zullen we wel zien, als de volgende klant komt". De volgende klant liet niet lang op zich wachten. Het was de heer V. Trefkens, de eigenaar van een schiettent aan de overkant, die zelf vergeefs op klanten had staan wachten. „Dat tentje hier tegenover loopt stukken beter dan het mijne", bromde hij afgun stig, „en iedereen komt er zingend uit. Wat zouden ze daar toch met hun bezoe kers uitspoken? Hm, ik kan wel 'ns gaan kijken. Ik heb toch niks te doen en een beetje vrolijkheid kan ik wel gebruiken Hij sloot zijn tent en begaf zich naar de overzijde, waar Joris hem al met een ge rede glimlach stond op te wachten is de metaalindustrie de belangrijkste door financieel-economische factoren getroffen bedrijfsklasse. Ook in de textielindustrie zette de minder gunstige ontwikkeling zich voort. Incidenteel was er enige opleving te constateren in de kledingindustrie. Geanalyseerd is het beeld van de stand van de werkloosheid in ons land als volgt: seizoenwerkloosheid wrijvingswerkloosheid werkloosheid minder geschikten structuurwerkloosheid conjunctuurwerkloosheid dec. '57 40.000 23.000 16.000 15.000 10.000 jan. '58 50.000 24.000 17.000 17.000 15.000 De belangrijkste stijging sinds de vorige maand valt dus waar te nemen in de sei zoen- en conjunctuurwerkloosheid. Zowel seizoensinvloeden als factoren van con juncturele en financieel-economische aard hebben tevens de overige werkloosheids- vormen in lichte mate doen stijgen. De spreiding van het aantal werklozen over de verschillende provincies geeft het vol gende beeld te zien: in Groningen een stij ging van 76 tot 80 op de duizend, Friesland van 75 tot 86, Drente spant de kroon met een stijging van 118 per duizend manne lijke beroepsbeoefenaren tot 130, Overijsel van 35 tot 40, Gelderland van 31 tot 36, Utrecht van 21 tot 26, Noordholland van 24 tot 27, Zuid-Holland van 20 tot 23, Zee land van 53 tot 58, Noord-Brabant van 33 tot 41 en Limburg van 16 tot 20. In totaal werd in Nederland in de maand januari door 28.500 mannen en 13.000 wou wen korter gewerkt en wel tezamen onge veer 2.100.000 uren, In december was dit aantal uren aanzienlijk lager, want toen werd 850.000 uren minder gewerkt. Het betreft hier werktijdverkortingen bij on geveer 900 ondernemingen. Theoretisch zou men dit een versluierde werkloosheid kun nen noemen van ongeveer 10.000 arbeids krachten. De verdeling over mannen en vrouwen van deze korter gewerkte uren wijst voor de mannen 1.400.000 uren aan en 700.000 uren voor de vrouwen. De ar beiders die korter werkten gingen over het algemeen van een 48-urige werkweek over op een 36-urige werkweek. Wat het aantal werktijdverkortingen betreft sprong de metaalindustrie het meest in het oog met 1.000.000 uren minder arbeid. Daarna volg den de textielindustrie en de confectie- industrie. Het aantal uren waarvoor een overwerkvergunning werd verschaft, nam af. In december werd in het Nederlandse bedrijfsleven nog 550.000 uren overgewerkt, in januari liep dit aantal uren terug tot 440.000. Men verwacht dat eind februari onge veer evenveel werklozen als eind januari geregistreerd zullen staan. Ambtenaren van bijna alle ministeries, gebundeld in een advies- of studie-orgaan Centraal Eco nomisch Comité genaamd, hebben op 9 januari hun eerste bijeenkomst gehad om te beraadslagen over de situatie op de arbeidsmarkt en de te nemen maatregelen met betrekking tot verruiming van de werkgelegenheid door middel van het aan besteden van aanvullende werken of an dere maatregelen. Dit comité zal binnen kort advies uitbrengen aan de regering. Scholieren. Op last van het hof van Brook lyn zijn 544 New Yorkse scholieren van verscheidene New Yorkse scholen ge stuurd met het oog op de gewelddadig heden en zedendelicten, die de laatste tijd op de scholen voorkwamen. Zij zul len niet weer worden toegelaten, totdat de beschuldigingen die tegen hen inge bracht zijn behandeld zijn. Andersdenkenden. In de laatste twee ja ren zijn in China ruim 100.000 „rechts- gezinden en tegenrevolutionairen" aan de kaak gesteld, aldus Lo Soei Sjing, de minister van Openbare Veiligheid, in een politiek tijdschrift. In ruim twee jaar tijd had men het politiek verleden van 1.770.000 personen nagegaan en daardoor 3600 „speciale agenten" kun nen vatten. Steun. De commissies voor toewijzingen uit de Amerikaanse senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben een wets ontwerp, dat beoogt een aanvullend be drag van 43,4 miljoen dollar beschik baar te stellen voor werkloosheidssteun goedgekeurd. Het aantal werklozen is de laatste tijd aanzienlijk gestegen en de kassen, waaruit werkloosheidssteun wordt geput zijn bijna leeg. Sir Winston. Winston Churchill heeft een uitnodiging van president Eisenhower om in april Washington te bezoeken aanvaard, aldus deelde zijn secretaris Montagu Brown vrijdag mede. Het be zoek zal samenvallen met een tentoon stelling in Washington van Churchills schilderijen. Vrije verkiezingen. President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft vrijdag in New Delhi gezegd, dat Noord- en Zuid- Vietnam moeten onderhandelen over vrije verkiezingen onder toezicht van een internationale commissie, bestaan de uit vertegenwoordigers van India, Polen en Canada. Immigranten. In 1957 heeft Canada 282.000 immigranten toegelaten tegen 165.000 in 1956. Bromfietser. De rechtbank te Tongeren heeft een Nederlandse bromfietser uit Maastricht, die bij een verkeerde uit- wijk-manoeuvre 'n 81-jarige wielrijder aanreed met het gevolg, dat deze aan de gevolgen van een schedelbasisfrac- tuur overleed, tot 9 maanden gevan genisstraf en 2.000 franc boete veroor deeld. De bromfietser was niet ter zit ting verschenen. Zijn onmiddellijke aan houding werd bevolen. Aanhanger. De Argentijnse miljonair Jor ge Antonio is in Rome. Hij wil bij het vaticaan zijn best doen om de tegen Perón uitgesproken ex-communicatie ongedaan te maken. Barbaars. Het bureau van de Socialistische Internationale in Londen heeft aan maarschalk Tito een telegram gezon den, waarin geprotesteerd wordt tegen de „barbaarse straffen", die deze week zijn geveld over drie vroegere Joego slavische socialistische leiders. Het telegram is ondertekend door Andersen (Denemarken) als voorzitter en Mollet (Frankrijk), Ollenhauer (Duitsland) en Gaitskell (Engeland) als vice-voorzit- ters. Incompetentie. Volgens de Zweedse kapi tein A. Teramo is de vaart door het Suezkanaal ten gevolge van incompe tentie der loodsen bijzonder gevaarlijk. Kapitein Teramo die al ongeveer vijf tig maal het Suezkanaal doorgevaren is, vertelde, dat de laatste doortochten (met de 16.000 ton metende tanker „Ceres") gepaard waren gegaan met verscheidene strandingen. Mannen overboord. Aan zeven Poolse vluchtelingen die in de Deense wateren van hun vissersschepen in zee gespron gen waren en naar de kust van Dene marken waren gezwommen is door de Deense regering asiel verleend. Zij had den de kapitein in zijn hut opgesloten. Verstekelingen. Een negentienjarig En gels meisje en een 23-jarige Hongaar se vluchteling, die donderdag als verste kelingen op het Zweedse schip „Ferm" in Kopenhagen aankwamen, zullen wor den uitgewezen. De reis gaat nu naar Zweden, waar de politie beiden vermoe delijk naar Engeland terug zal zenden. ADVERTENTIE HAARLEM ZUiSTRAAT 96 TELEF.: 20340 KOEBLAI KHAN, de kleinzoon van de beruchte Djengis Khan, was in zijn tijd de machtigste vorst van Azië. Zijn macht strekte zich na 1279 uit over geheel China, waaraan in latere jaren ook Korea, Indo- China en Birma werden toegevoegd. Tegen het weerstrevende Java en zijn vorst Kertanagara werd een expeditie uitgezon den (1292-1293) en alle toenmaals bekende zeeën van Azië werden be- heerst door de Chinese han dels- en oorlogsjonken. Ook Japan had een tijdlang de volle aandacht van de keizer, die in 1281 een expeditie uit rustte om dat eilandenrijk te onderwerpen en aan het Chi nese machtsgebied toe te voe gen. De toen nog primitieve Japanners zouden zonder enige twijfel een gemakke lijke prooi zijn geworden van de Chinese invasievloot, die in schepen en manschap pen de Japanse krijgsmacht verre over trof. Maar de windgod Foejin had een ander plannetje in het hoofd, zeer ten voordele van de Japanners. Zonder enige waarschuwing wierp hij een geweldige tyfoon in de strijd, die de zwaar beladen houten transportschepen der Chinezen overviel tijdens de tocht naar het eilan denrijk en daaronder een verschrikkelijke slachting aanrichtte, zodat bijkans de hele invasievloot met man en muis vernietigd werd. Door deze tyfoon werd het land van de rijzende zon gered van de onont koombaar geschenen onderwerping, want Koeblai Khan was alle lust vergaan om iets dergelijks nogmaals te proberen. Zonderling genoeg heeft iets dergelijks zich eveneens in de tweede wereldoorlog afgespeeld, toen de Amerikanen plannen hadden beraamd voor een invasie op de Philippijnen. Het betrof in dit geval wel iswaar niet het Japanse rijk zelf, maar toch een uiterst belangrijk gebied dat zich in hun handen bevond. Het geval speelde zich af in december 1944, toen de vloot van admiraal Halsey terugkeerde van een aanval op Luzon en de bedoeling had achthonderd kilometer verder naar het oosten te gaan tanken om de vloot van nieuwe brandstof te voor zien. Ook nu stak de wind god Foejin een spaak in het wiel, ondanks het feit dat deze door westerlingen met andere ogen bekeken wordt dan destijds de Chinezen de den. Een punt in het voor deel van de windgod was on getwijfeld de omstandigheid, dat de Ame rikaanse marineleiding niet over voldoen de inlichtingen beschikte om te kunnen nagaan, waar Foejin zijn grootste kracht zou concentreren. Het gevolg hiervan was, dat de Amerikaanse vloot met volle kracht door de tyfoon werd getroffen. Door de hoge zeeën knapten alle olieleidingen af vóór de olie er doorheen gepompt kon worden, drie schepen der Amerikanen zonken en tweeëntwintig werden zwaar beschadigd. Niet minder dan zevenhon derdnegentig man verloren hierbij het le ven en honderdzesenveertig vliegtuigen gingen verloren, zodat de inval op de Philippijnen voor onbepaalde tijd moest worden uitgesteld. Sprekend over schepen, kunnen we ook wel eens trachten het graan van Sissa ben Dahir in schepen te stouwen. Daarover een volgende keer H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2