Zie Boven Over Buiten- en Binnenlandse Zaken Nog dit jaar gaat eenheid met „Thor"-raketten naar Engeland Tot voorbij de sterren Uw ramen verdienen Op en om het Binnenhof 9 Voor Baby'i huidje Moeders Goede Keuze Twee doden in het verkeer ONZE PUZZEL Geen samengaan met C.H.U. Weer een vermoorde vrouw in Kent gevonden Bnziau begraven Straf voor kapitein van de „Bengalen" Aftreden van Stassen staat nog niet vast Selwyn Lloyd zal wellicht ook Makarios spreken wyers Gè«andïr,seerd- ^„'"Theerliike out „i.mjjk, bev»t«" rs'SSss.co» Dr. De Vos van Steenwijk in Leiden gehuldigd Ontvluchte gevangene pleegt roofoverval Vrouw neergeslagen en bestolen ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van de Luchtmacht, James Douglas, heeft voor de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de eer ste operationele eenheid van de V.S., die uitgerust zal worden met een interconti nentaal ballistisch projectiel, tegen decem ber 1959 op haar basis gelegerd zal zijn. Hij verklaarde dat deze eenheid de be schikking zal krijgen over de Atlas, die een reikwijdte heeft van ongeveer 8.800 km. Met de Atlas" die door de luchtmacht is ontwikkeld en die een atoomkop kan ver voeren zijn op Cape Canaveral vier lan- ceerproeven genomen. Douglas zei dat de laatste twee proeven, die bedoeld waren om de raket een beperkte afstand te laten afleggen, een volledig succes zijn geworden. De verklaringen van Douglas werden vrijdag gedeeltelijk voor publicatie vrij gegeven. Men wil het zover zien te krijgen, dat het eerste operationele squadron, uitgerust met de „Thor", dat voor Engeland be stemd is, omstreeks december 1958 daar gelegerd zal zijn, aldus Douglas, die hier aan toevoegde dat het eerste squadron, dat met de „Jupiter" zal worden uitgerust, om streeks dezelfde tijd voor operationeel ge bruik paraat zal zijn. De Thor en de Jupiter zijn beide ballis tische projectielen voor middelgrote af stand. LONDEN (UP) De Engels-Ameri kaanse onderhandelingen over de vestiging van vier raketbases in Engeland zijn in een eindstadium gekomen. Men verwacht dat de volgende week een overeenkomst kan worden getekend, aldus is van gezag hebbende zijde in Londen vernomen. Voor het einde van het jaar kan de eerste basis in gebruik worden genomen. Dit is aan zienlijk vroeger dan het aanvankelijke plan. Als gevolg hiervan zullen de bases uitsluitend door Amerikaans personeel worden bediend. Volgens de oorspronkelijke opzet worden de bases bemand door de strijdkrachten van het land waar zij zijn gevestigd, en blijven de „atoomkoppen" onder Ameri kaans toezicht. Er zijn echter nog niet voldoende Engelse troepen getraind om de bases te bemannen. Proef met „Atlas" KAAP CANAVERAL (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag be- ADVERTENTIE Te Oosterend is de negenjarige G. H. de Jong met zijn fiets geslipt op het ber sneeuwde wegdek en voor een juist pas serende autobus gevallen. De knaap w.érd door de bus overreden en op slag gedood. Op het kruispunt VlijmensewegSport- laan te 's-Hertogenbosc h-W e s t is de 47-jarige heer H. U. L. uit Vught op zijn bromfiets door een passerende motor aan gereden. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Gevraagd 25 woorden van 7 letters, waarin de letter E als onderstaand voor komt. Bij juiste oplossing leest men op de kruisjes, van boven naar beneden, een zegswijze. (De letter IJ is een letter). 1. X E eertijds. 2. X E onheil, ramp. 3. X E onderarm been. 4. X E vertelling. 5. X E onbekend persoon. 6. X E beneden in. 7. X E nalatenschap. 8. X E kruisnet. 9. X E vluchtige welrie kende olie. 10. X E dichtbij komen. 11. X E indien. 12. X E bescheiden. 13. X E treurig. 14. X E volksziekte. 15. X E draad voor x-adio- toestel. 16. X E iedereen. 17. X E knolradijs. 18. X E bezinksel. 19. X E scholier buiten kost en huisvesting. 20. X E herhaaldelijk blij ven steken. 21. X E dame uit Engeland. 22. X E faxrxilielid. 23. X E ziet men in 't voor jaar aan de bomen. 24. X E aanstoot geven of nemen. 25. X E schadelijk. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5.en 2.50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing per briefkaart in te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Lange Nieuwstraat 427. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. sulki-kluis, 5. Astka- staak, 9. kismtee-stiekem, 11. fle-lef, 13. par-rap, 14. sap-pas, 16. tamr-tram, 18. akar-arak, 19 na-an, 20. olsta-salto. 21. le- el, 22. de-de, 23. re-er, 25. Iets-stel, 26. otla- atol, 28. et-te, 30. ar-ar, 32. la-la, 34. rnawg- wrang, 35. el-el, 36. rtap-trap, 38. nobs- snob, 40. gsa-gas, 41. sko-sok, 43. nse-sen, 14. nieszgo-snoezig, 47. aarpi-paria, 48. tarep-pater. Verticaal: 1. sijftne-festijn, 2. Ikem-melk, 3. ki-ik, 4. isp-sip, 5. atr-rat, 6. se-es, 7. tesk-stek, 8. arpret-prater, 10. maksa- smaak. 12. laa-aal, 15. aal-ala. 17. roettrp- portret, 18. aartagn-granaat, 22. dee-eed, 24. elr-rel, 27. elrgea-gareel, 29. aapks- spaak. 31. tlseap-spatel, 33. ats-sta, 35. ebs- bes, 37. aanr-naar, 39. onor-noor, 41. sei-eis, 42. ozt-zot, 45. ip-pi, 46. ga-ga. Prijswinnaars: 7.50 J. M. Warburg, Julianalaan 91, Overveen; 5.S. H. Kooiman, Slacht huisstraat 1 b, Haarlem; 2.50 F. Keerwolf, Sparenbergstraat 1, Haarlem-Noord. kendgemaakt, voor de vijfde maal een in tercontinentale ballistische raket van het type Atlas gelanceerd te hebben. Een uur na de lancering werd mede gedeeld, dat de Atlas zichzelf vernietigd had kort na de voltooiing van de fase waar in de raket werd aangedreven. Een woord voerder van de luchtmacht heeft gezegd, niet te kunnen aangeven hoe groot de af stand is, die de Atlas heeft, afgelegd. Waarnemers zijn van mening, dat de raket, die twee miljoen dollar kost, niet voor een korte proefvlucht afgeschoten kan zijn en daarom haar doel niet bereikt heeft. Het projectiel vernietigde zichzelf kort na dat het uit het gezicht was verdwenen. Voordien scheen de vlucht goed te ver lopen. De voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft als zijn mening uitgesproken, dat een samen werking tussen A.R. en C.H.U. niet tot stand zal komen. De A.R.-voorzitter zei dit in een bijeenkomst, welke werd ge houden ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Asser afdeling. LONDEN (AFP). Vrijdag is op een veld tussen Margate en Broadstairs in het Engelse graafschap het lichaam gevonden van een 40- tot 45-jarige vrouw, die, naar de politie aanneemt, het slachtoffer is ge worden van moord. Het stoffelijk overschot van Johannes Franciscus Buziau, die afgelopen maandag in zijn woning in Rijswijk is overleden, is vrijdagochtend in het familiegraf op het r.-k. kerkhof in Den Haag begraven. Voor de teraardebe stelling werden in de parochiekerk Gerardus Majella uitvaartdiensten ge houden. De belangstelling ivas buiten gewoon groot. De kerk was geheel be zet, velen moesten in de paden naast de banken en achter in de kerk staan. Tientallen, die de overleden kunste naar een laatste eer wilden brengen, stonden voor de kerk. Achter de lijk wagen reed in de stoet een met bloe men en kransen bedekte volgwagen. Op de begraafplaats schaarden zich, zoals de foto zoont, ook bijzonder vele belangstellenden rond de groeve. On der hen waren vele artiesten uit toneel- en variétékringen. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft de kapitein van het s.s. „Ben galen" van de Rotterdamsche Lloyd ge straft door hem de bevoegdheid om als ka pitein te varen op zeeschepen voor een maand te ontnemen. Op 24 juli is de „Bengalen", op reis van Sorong naar Biak, bij het aanlopen van Bia'k op het kustrif aan de grond gelopen. De kapitein had, zonder op de loods te wachten, de lagune willen invaren. De „Bengalen" kon echter de draai in de toe gang tot de lagune niet maken, daar het. schip te veel om de oost was geraakt. Kort daarna liep het schip op een rif. De Amerikaanse schrijfster Betty Mac- donald, zeer bekend geworden door haar boek „The egg and I" (Het ei en ik) is vrijdag in Seattle overleden. WASHINGTON (Reuter) Harold Stas sen heeft vrijdag na een onderhoud met president Eisenhower gezegd, zijn ontslag als adviseur van de president voor ontwa peningszaken niet te hebben ingediend en ook geen verzoek daartoe van Eisenhower ontvangen te hebben. Stassen vertelde verslaggevers verder, dat de president hem voor een nieuw on derhoud op een later tijdstip had uitgeno digd. Volgens eerdere berichten zou Stassen binnenkort aftreden en zich kandidaat stellen voor het gouverneurschap van Pennsylvanië. Stassen verklaarde vrijdag nog, dat hij tegen 17 maart de laatste dag voor de kandidaatstelling voor het gouver neurschap van Pennsylvanië, een besluit zou moeten nemen. De reden van zijn voorgenomen ontslag lag in een verschil van mening met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, over de ontwapeningsplannen van de V.S. Mensjikov, de nieuwe Russische ambassa deur in de V.S., heeft vrijdag tegen ver slaggevers gezegd dat Rusland nog steeds wacht op het Amerikaanse antwoord op Boelganins laatste twee brieven, waarin deze voorstelt een topconferentie te hou den. Dulles verklaarde dat hij met Mensjikov geen kwesties van betekenis had bespro ken. „Wij hebben het ontwapeningsprobleem niet tot oplossing gebracht", zei hij glim lachend. „Nóg niet, in elk geval", voegde de Rus, die het Engels behoorlijk beheerst, hier aan toe. LONDEN (Reuter). Naar aanleiding van de reis van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, naar Athene heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag in antwoord op een vraag op een pers conferentie gezegd, dat hij de mogelijk heid niet wil uitsluiten, dat minister Lloyd bereid zal zijn aartsbisschop Makarios, de leider van de Griekse Cyprioten, te ont moeten. Er zijn geen tekenen, die erop wijzen, dat er weer een conferentie van Groot- Brittannië, Griekenland en Turkije over Cyprus zal worden gehouden, aldus deze woordvoerder. De gouverneur van Cyprus, Foot, heeft vrijdagavond in een radiotoespraak tot de bevolking van Cyprus gezegd, dat er geen hoop meer voor het eiland is als men terugkeert tot ongeregeldheden en geweld daden. ADVERTENTIE Die prachtige, moderne gordijnstoffen, die de zon, de was en de tijd tarten! Vraag uw woninginrichter naar ARISTO GORDIJNSTOFFEN. Met garantiebewijs voor kleurechtheid DécOTStojfen Terwijl zondagmorgen .9 februari - als we niet te laat opstaan - onze aandacht wordt getrok ken door een samen- stand van de maan en Jupiter aan de zuidwes telijke hemel (de zon, die kort na acht uur opkomt, ontneemt er dan de glans aan) den ken we misschien aan de twee kunstmanen die nu om onze planeet lo pen en die allerwegen worden beschouwd als de wegbereiders voor de ruimtevaart, die een van zijn eerste bestemmin gen ongetwijfeld op de echte maan zal vinden. Gelooft u er maar niets van, heeft de En gelse astronoom dr. Gold eens uitgeroepen. Want de maan is bedekt met een laag van tien tallen of wellicht wel honderden meters stof. Als het al mogelijk zou zijn, een raket daarin te laten landen, dan nog zouden de ruimtevaar ders na enkele uren vol komen door het stof zijn bedekt. Zijn uitspraak doelt op de enorme verwering waaraan het maange- steente blootstaat: 120 graden boven nul in de z0n, maar 160 graden onder nul in de maan nacht is de temperatuur daar. Die afwisselende verhitting en afkoeling maakt de maanopper- vlakte tot gruis, gruis dat de bodem in een dikke laag bedekt. Als u daarentegen de maan zondagmorgen rus tig laat ondergaan, om dat u de avondhemel prefereert, is dat ook goed. Zonder mane schijn is de sterrenhe mel het mooist. We zien een firmament van kris tal, waarin omstreeks tien uur laag in het zui den de ster Sirius (links onder het sterrebeeld Orion) een der helderste hemellichamen is. Sirius is ook, op ons halfrond, de dichtstbijzijnde ster, want „maar" negen lichtjaren scheiden ons van hem. En terwijl de ene ge leerde zegt, dat wij nooit op de maan zullen lan den zijn er collega's van hem die in alle ernst spreken over het berei ken van andere sterren, andere planetenstelsels. Interstellaire reizen voor bijvoorbeeld onze landgenoot dr. J. M. J. Kooy - hij doceert bal listiek aan de Konink lijke Militaire Academie in Breda en is voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruim tevaart - is dat allang geen denkprobleem meer, al komt daarbij een heel vreemd ver schijnsel op de proppen, namelijk dat van de verkorting van de tijd voor iemand die zich met grote snelheid (hon derdduizenden kilome ters per seconde) door de ruimte gaat bewegen. Maar terwijl de des kundigen discuteren kunnen wij tien dagen lang een schitterende sterrenhemel bewonde ren, ivant tot 18 februa ri zullen we daarbij niet door maanlicht worden gestoord. En over die vreemde dingen theore tiseren we dan later eens uitvoeriger verder, als u het goed vindt. G. v. W. ADVERTENTIE HANDELSVÉR. a. j. ten doesschate ZWOLLE Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken zaten dit keer ook de Minister van Defensie, Minister Staf, en staatssecretaris mr. Kranenburg, achter de Ministerstafel. Ja, de regie was zelfs zo, dat de Tweede Kamer zich op een soort beurtzang onthaald zag. Eerst toch stak de minister van Buitenlandse Zaken van wal, toen hij in het bijzonder de vei ligheid, in verband met de tegenstellingen tussen Oost en West, internationaal poli tiek bezien, behandelde. Daarna kwam zijn ambtgenoot van Oorlog en van Mari ne, die bovendien ook nog in het rijke be zit van een vlag (op zijn auto) als minis ter van Defensie is, aan bod om de mili taire kant van de .veiligheid" te bespre ken en vervolgens verscheen minister Luns weer voor het v >etlicht, waarop diens staatssecretaris, de heer v. d. Beugel, in het bijzonder bij Europese samenwerking stil stond. De minister, die hij slechts ten dele kan vervangen bv. niet in de ministerraad, waar staatssecretarissen als het op stemmen aankomt „buiten spel" blijven (dit staatsrechtelijke, dus meer binnenlandse puntje was ook nog even in debat) zette zijn gehoor als hoofdschotel de Nederlands-Indonesische problematiek voor. Nieuws kon hij in dit verband niet vertellen. De week te voren had hem immers de Minister-President in dit opzicht bij het algemeen politieke de bat in de Eerste Kamer het gras voor de voeten weggemaaid. Daaraan behoeft dus ook in deze „kroniek" thans geen nadere aandacht te worden besteed, één uitzon dering daargelaten. En dat dan nog in hoofdzaak in verband met een aangele genheid van meer binnenlands-politieke aard, te weten het door de P.v.d.A.-fractie in de Eerste Kamer ingenomen, van de zuster-fractie in de Tweede Kamer afwij kende standpunt met betrekking tot de kwestie-Nieuw Guinea. Daarop kom ik aanstonds nog wel terug, nu ik in mijn be schouwingen en opmerkingen, het dit keer in de Tweede Kamer gegeven voorbeeld van een programma met afwisseling wil volgen. Eerst dus een en ander van bui tenlandse aard. Staatssecretaris v. d. Beugel lichtte zijn gehoor, naar aanleiding van hetgeen hem in dit opzicht was ver zocht, heel nauwkeurig in over enige on derwerpen in verband met de Europese samenwerking. Openlijk is daardoor van regeringszijde bekendgemaakt, dat het Nederlandse standpunt inzake het vraag stuk van een Europese hoofdstad erop neerkomt, dat ons land voor „Brussel" is. Maar ..de Raad van Europa en daar mee onder meer ook de Raadgevende Ver gadering dier organisaties mogen in Straats burg blijven. Voor de Kolen- en Staal Ge meenschap, voor de Europese Economi sche en voor de Europese Atoom Gemeen schap gaat onze liefde dan naar Brussel uit, zeker wat de uitvoerende organen be treft alsook ten opzichte van de Algeme ne Vergadering. Als goede Beneluxgeno- ten willen wij Luxemburg nog wel een troostprijs gunnen in verband met het verlies, dat het zou lijden indien de Kolen- en Staal Gemeenschap mede naar Brussel zou verhuizen. Pas wanneer daarover be slist is, zouden wij eventueel nog voor Den Haag als zetel voor het Europese Ge rechtshof willen opkomen. De woorvoer- der van de K.V.P., mr. Blaisse, nam een radicaler standpunt in. Hij toch wilde al les in Brussel gezeteld zien. Deze afge vaardigde week ook nog in een ander op zicht van de opvattingen af, die staatsse cretaris v. d. Beugel kenbaar maakte. Want terwijl deze het niet meer dan lo gisch leek te vinden, dat de leden van de Commissie van de Europese Economi sche Gemeenschap en insgelijks de leden van de Commissie der Atoom Gemeen schap behalve een, terecht, niet geringe salariëring bovendien belastingvrijdom zullen genieten, kwam mr. Blaisse tegen dit laatste op. Hierbij nam hij dus het standpunt in, dat, zoals meer en meer ook wel door an deren binnen en buiten ons land wordt ver kondigd, tegenwoordig al te veel groepen en personen, die zelf niet behoren tot de diplomatieke vertegenwoordiging van enig land. doch wel dazo'Vle rechten als de di- plomaten genieten, daardoor ook geen be lasting behoeven te betalen in het land, waar zij werkzaam zijn. Op dit punt vond mr. Blaisse dus, dat er te grote royaliteit bestaat. Van een geheel tegenovergestelde zienswijze gaf hij echter blijk in zijn klach ten over het door de afdeling „protocol" van Buitenlandse Zaken ter gelegenheid van de plechtige ondertekening van het Benelux Economische Unieverdrag ge voerde beleid. Terecht kon minister Luns bij wijze van verweer op de noodzaak van bestedingsbeperking wijzen. Intussen ging dit alleen op, wat betreft zekere beperking met betrekking tot het aantal gasten aan het na de ondertekening gehouden noen maal. Wat echter de plaatsing in de Rid derzaal aangaat, geloof ik, dat mr. Blaisse in zoverre het gelijk aan zijn kant had, dat de deftige heren van „Protocol" bij die gelegenheid weer eens getoond heb ben niet helemaal voldoende besef te heb ben van de betekenis, die ook bij de uit oefening van hun taak, aan volksvertegen woordigers behoort te worden toegekend. Maar ja, men was, juist om alle Bene- lux-hoogwaardigheidsbekleders als het ware „gemengd" te doen zetelen, tot eni ge vernieuwing op het gebied van Proto col overgegaan. En nu is bijkans niets hachelijker dan op dat terrein tot ver nieuwing over te gaan! Gelukkig toonde minister Luns in zijn uiteenzettingen over de door het „Benelux-parlement" bij Be- nelux-verdragen in te nemen positie, wel degelijk oog te hebben voor de wenselijk heid om de raadgevende Interparlemen taire Beneluxraad daarbij zoveel moge lijk tot zijn recht te doen komen. Dat is in elk geval van groter dan alleen van protocolair belang. Ik keer terug tot een andere buitenland se, tevens binnenlandse aangelegenheid: Nieuw Guinea. De heer De Kadt (P.v.d.A.) verheelde niet, dat hij en zijn fractiege noten helemaal niet zo dol zijn op veler geijver voor altijd maar vasthouden (tot dat, volgens ons, de Papoea's rijp zullen zijn om over eigen lotsbestel te beschik ken) aan Nederlands soevereiniteit over dat gebied. Jammer, dat in de Nederland se pers, in het algemeen, aan deze uiting van genoemde afgevaardigde nauwelijks aandacht is besteed. Dit gebeurde echter wel met betrekking tot de door hem aan zijn politieke vrienden aan de overzijde van het Binnenhof toegediende afstraffing omdat zij het gewaagd hadden van een enigermate ander standpunt blijk te ge ven, zowel op dit punt als in het algemeen ter zake van het beleid ten opzichte van Indonesië. Daarop ga ik thans niet nader in. Wel meen ik er de aandacht op te moe ten vestigen, dat de heer De Kadt, toen hij deze kwestie aanroerde, zich meteen nogal liet gaan in zijn kritische beschou wingen over de Eerste Kamer. Volgens hem behoorde zij zich buiten werkelijk van algemeen belang zijnde politieke kwes ties te houden. En dus achtte hij het ook van prof. Beaufort (K.V.P.) geheel mis plaatst, dat die senator betoogd had, dat ten gevolge van de houding van de socialis tische senatoren een nogal grote deuk zou zijn toegebracht aan het parlementaire vertrouwen, waarop het Kabinet moet kun nen steunen. Op zichzelf valt voor die opvatting van de heer De Kadt veel te zeggen. Trou wens, prof. Romme (K.V.P.), die fluks op 's heren De Kadts uitval reageerde, stond, wat de door de Eerste Kamer in genomen en in te nemen positie betreft, op de keper beschouwd, helemaal niet zo ver van die afgevaardigde af. Maar als wijs tacticus achtte hij het toch verstandiger om tot op zekere hoogte de Eerste Kamer (en daarmee ook zijn politieke vriend prof. Beaufort) in be scherming te nemen. Zulks met behulp van de stelling, dat zolang wij nu eenmaal in het bezit blijven van het tegenwoordige twee-Kamerstelsel, onze Senaat het recht niet kan worden ontzegd, aan de door haar te nemen beslissingen beschouwingen te laten voox-afgaan, en daai-bij dan onder meer ook acht te laan op de verhoudin gen tussen Kabinet en Pai'lement. Prof. Romme kon te eerder op die manier voor de verdrukte senatoriale onschuld in het krijt treden, aangezien hij zelf tegen handhaving van de Eerste Kamer is. Meteen stipte hij de i-edenen voor zijn be zwaren tegen dat instituut aan, redenen, die ik een volgende keer nog wel eens hoop te bespreken. Intussen was zijn stelling, dat de heer De Kadt bepaald te ver was gegaan met zijn theorie, dat onze Senaat zich geheel en al buiten politieke kwesties heeft te houden. Meteen voegde hij er ech ter aan toe, dat de senatoriale beschou wingen „adequaat" moeten zijn aan de te nemen beslissingen. En vooi'ts, tweede voorbehoud van belang, dat zij daarbij ook in overwegende mate rekening be hoort te houden met de gevoelens van de Tweede Kamer! Overigens zou ik mij best kunnen voor stellen, dat op zijn beurt prof. Romme slechts heel matig te spreken geweest zal zijn over de deze week aanvankelijk door zijn politieke vrienden aan de ovei'zijde van het Binnenhof ondernomen pogingen om het wetsontwerp inzake de verlengde schorsingen van de investeringsaftrek thans ingetrokken te krijgen. Dat paste immers al heel weinig bij de door de Tweede Kamer alsook door de K.V.P.- fractie daar tenslotte gevoerde politiek. Enfin, de tot de K.V.P. behorende Eerste- Kamerleden kozen tenslotte eieren voor hun geld, toen minister Hofstra de Kabi netskwestie had gesteld. Zij namen aldus nog juist op tijd de houding aan van zon daren, die van de dwalingen huns weegs bekeerd waren. Na deze kanttekening op het gebied van binnenlandse politiek, opnieuw nog iets op dat van de buitenlandse aangelegenheden. In het debat in de Tweede Kamer is nog heel even de kwestie aangeroerd van de uitzetting van een militaire attaché van de Russische ambassade in Den Haag en van enige zijner medewerkers. Duidelijk bleek wel, dat voor die maati-egel alle re denen hadden bestaan. Tot goed begrip in dit verband nog het volgende. Diploma tieke functionarissen mogen dan al de be voorrechte positie van onschendbaarheid genieten, waardoor zij onder meer, ook al hebben zij enig misdrijf begaan, buiten de sti-afwet vallen van het land. waar zij hun functie uitoefenen, dat wil nog niet zeggen, dat zij onbeperkte vxnjheid bezit ten. zich aan alle mogelijke ovex-tredin- gen en misch'ijven schuldig te maken. Veeleer is het zo gesteld, dat zij, als zij zich aan de rechtsorde van de staat, waar zij gastvrijheid genieten, vergrepen heb ben, door de regering van de ontvangst- staat kunnen worden uitgewezen. En in dien dus een militaire attaché erop be trapt wordt, dat hij burgei-s van het gastland heeft weten te verleiden om hem staatsgeheimen te verraden, dan is het volkenrechtelijk niet meer dan gewoon, dat hij gedwongen wordt zijn biezen te pakken. Iets dergelijk is indertijd, vóór de vijfde mei 1940, ook met een diplomatieke functionaris van het Duitse gezantschap in Den Haag gebeurd, toen aan het licht kwam, dat hij op onoirbare wijze het nodige omtrent onze landsverdediging aan de weet was gekomen. Ongetwijfeld heeft een militaire attaché tot taak zich zoveel, maar tevens zo behoox-lijk mogelijk op de hoogte te stellen omtrent de militaire aan gelegenheden van het land, waar hij ver toeft. Daarbij dient hij echter de grenzen van de straf wettelijke bepalingen in achtte nemen. En dus mag hij er niet toe over gaan staatsgeheimen af te troggelen. Het ligt voor de hand, dat de diploma tieke vertegenwoordiger van een werke lijk bevriende staat zonder de geringste tegenwerking van de index-daad bevrien de hem ontvangende overheid alle gewen ste voor- en inlichtingen zal verki'ijgen. Er bestaan echter ook diplomaten, wier land alleen fox-meel, doch niet in werkelijk heid. als bevriend te beschouwen valt. Dan ontstaat natuurlijk de verleiding om ook datgene, wat het gastland niet wil mede delen, toch aan de weet te komen. Maar nogmaals, indien in zulk een geval de diplo maat iets doet, wat voor de niet-diplomaat zou neerkomen op een handeling, waar voor de strafrechter hem zijn verdiende stx-af zou geven, dan weet hij, dat in geval van betrapping, het gevolg zal zijn, dat hij niet langer „welkom" is en derhalve het land in kwestie heeft te verlaten. Dat overigens het begrip „bevriende" mogendheid en al wat daarmee samen hangt, soms tot verwikkelingen kan leiden, is bij de jongste debatten in de Tweede Kamer nog eens loor prof. Gerbrandy (a.r.) ondervonden. Intussen hoop ik de volgende week ook daaraan nog wel enige aandacht te wijden. Zou ik dit thans doen, dan vrees ik, dat ik het in deze kroniek wat al te bont zou maken. Vandaar, dat ik het geval Gerbrandy-Kortenhorst van daag verder onbesproken laat. Dr. E. van Kaalte Vrijdag is dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, president-curator van de Rijks-, universiteit te Leiden in een gezamenlijke bijeenkomst van senaat en curatoren ge huldigd met het oog op het feit, dat hij veertig jaar geleden promoveerde tot doc tor in de wis- en natuurkunde op een as tronomische dissertatie. De heer De Vos van Steenwijk werd eerst toegesproken door zijn oudste mede curator dr. F. Kleyn, die gewaagde van de uitstekende stemming, die in het curato rium heerst en van de voortreffelijke lei ding, die de president-curator aan dat college geeft. Vervolgens sprak de rector, dr. S. E. de Jongh, die onder meer zijn vx-eugde uitsprak over het toenemend con tact tussen senaat en curatoren. De heer De Vos van Steenwijk werd hierna toe gesproken door dr. P. Th. Oosterhoff, die als astronoom herinneringen ophaalde aan de astronomische jeugd van de jubilaris en zijn voortdurende belangstelling in dit vak tot op de huidige dag memoreerde. Alle sprekers getuigden van hun grote bewondering en genegenheid voor dr. De Vos van Steenwijk. Hem werd namens de beide colleges door dr. Kleyn een tweetal fraaie werken over de Italiaanse kunst aangeboden. Mevrouw De Vos van Steen wijk, die de plechtigheid bijwoonde werd ook in de huldiging betrokken. De heer De Vos van Steenwijk beantwoordde de spre kers op spontane en geestige wijze. Een jongeman, die vrijdagmiddag nit de bijzondere strafgevangenis te Warnsvcld bjj Zutphen wist te ontvluchten, heeft een in de omgeving wonende vrouw neergesla gen en uit haar huis een Ieren jas en tien gulden weggenomen. De Zutfense jeugdgevangenis heeft in Warnsveld een buiteninrichting. De gevan genen genieten daar grote vrijheid. Vrij dagmiddag liep de Rotterdammer W. S. weg. Hij ging naar de woning van de familie Bos, die niet ver van de inrichting staat. Aan mevrouw Bos vroeg de vluchte ling iets te drinken. Toen de vrouw iets voor de jongen wilde halen, ging hij mee de kamer in. Daar nam hij van de tafel een staaflantaarn en sloeg de vrouw ermee op het hoofd. Er ontstond een vechtpartij, waarbij mevrouw Bos op de grond viel en bewusteloos bleef liggen. De jongeman haalde daarna de gehele kamer overhoop op zoek naar geld. Toen de vrouw weer bijkwam en om hulp begon te roepen, ging hij er van door. Ongeveer tien gulden en een leren jas nam hij mee. De rijkspolitie en gevangenispersoneel ging onmiddellijk nadat de ontsnapping bekend was, achter de vluchteling aan. Een politieman zag de jongen lopen bij de rivier de Berkel, op een afstand van enkele kilometers van de inrichting. De knaap was nog aan de andere kant. De politie man, die nog niet wist, dat S. ook een overval had gepleegd, riep: „Geef je maar over, want je wordt toch weer gepakt". Maar de jongen vluchtte de weilanden in. Met behulp van een speurhond heeft men gepoogd zijn spoor te vinden, maar totnu- toe zonder resultaat.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3