Woning-' stoffeerders SPECIALE AANBIEDING max Factor INVISIBLE FOUNDATION max Factor Beeld van werkloosheid is in Noordholland vrij gunstig Limburgse waterstaatsingenieur bepleit kanaal Venlo-Ruhr Dr. Drees antwoordt Boelganin Van dag tot dag Stap voor stap De Schelde-Maas-Rijn-verbinding Arbeidsreserve zal spoedig afnemen „Regering heeft belangstelling voor elk voorstel dat beoogt de spanningen te verminderen raatótoel ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 3 De dollarlening Amsterdam Goedkoopste en nuttigste schakel in waterwegen stelsel tussen Benelux en Duitsland Streekbelang Sluis bij Ter naaien Bollenexporteur krijgt drie groten boeten INVISIBLE FOUNDATION bij aankoop van MAX FACTOR'S 0p de BRILLEN Ook Amersfoortse coöpera tie verlaagt de broodprijs Verdachte Ofschoon er van een definitieve beslis sing omtrent een mogelijke topconferentie ter regeling van de Oost-West-geschillen nog geen sprake is, gaan er steeds meer stemmen op die pleiten voor een minder rigide systeem van overleg, waarop een dergelijke conferentie zou moeten worden gebaseerd. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren de mening uitgesproken, dat de afzonderlijke ont wapeningskwesties afzonderlijk dienden te worden bestudeerd en niet van elkaar af hankelijk zouden moeten worden gesteld. Enkele dagen tevoren was in de Ameri kaanse Senaat door de Democratische senator Humphrey reeds een soortgelijk denkbeeld ontwikkeld; Humphrey drong toen aan op een herziening van het Ameri kaanse standpunt in die zin, dat men in Washington zich zou bepalen tot de be spreking van één der vele problemen waar uit de controverse is samengesteld, om daarna stap voor stap verder te gaan. Deze procedure zou indertijd in Londen ook succes gehad hebben, wanneer zij was toegepast inplaats van de onverzettelijke Amerikaanse vasthoudendheid aan het ge heel der vraagstukken, waardoor tenslotte de gehele ontwapeningsconferentie in het water viel. Een tweede aanwijzing dat Washington de mogelijkheid van een beleidsverande ring onder ogen ziet, zou men kunnen be speuren in het feit dat Eisenhower alsnog met Stassen, zijn adviseur voor ontwape ning, wil overleggen om diens geschil met de minister van Buitenlandse Zaken, Dul les, tot oplossing te brengen. Dulles is steeds rigoureus voorstander geweest van het beleid om van de Kussen een gelijk tijdige behandeling van alle wrijfpunten der internationale politiek te verlangen en geen enkel onderdeel daarvan te regelen zonder de oplossing van andere onderdelen daarvan als voorwaarde te stellen. Stassen ig adviseur voor ontwapening en wenst over dat ene, belangrijke doch slechts een onderdeel vormend geschil een aparte be spreking met de Sovjet-Unie. Als Dulles en Stassen het eens zouden zijn over de wenselijkheid om dit ene punt inderdaad eerst tot oplossing te brengen, zou het gesprek met Rusland vlotter van stapel kunnen lopen. Er is ook een mogelijkheid, dat men de ontwapening als laatste punt wil bewaren en dus als sluitstuk van een eventueel akkoord op andere onderdelen van de Amerikaans-Russische verhouding wil ge bruiken. Dat zou logischer en veelbeloven- der zijn, aangezien de herbewapening een gevolg is geweest van het acuut worden van bepaalde wrijfpunten en vraagstukken in de internationale verhoudingen. De kwestie-Duitsland bijvoorbeeld is daarbij een van de voornaamste drijfkrachten ge weest. Als Stassen aanblijft en niet, zoals zo goed als zeker leek, voor Dulles het veld ruimt, betekent dat waarschijnlijk een mogelijkheid tot nieuwe aspecten in de moeizame voorbereiding van het topge- sprek een gesprek dat door alle partijen blijkbaar noodzakelijk en mogelijk wordt geacht, afgezien van de wegen waarlangs men naar de top wil proberen te komen. De stad Amsterdam heeft aangifte ge daan bij de Securities and Exchange Com mission te Washington inzake de voorge nomen uitgifte in de Verenigde Staten van 15 miljoen dollar aan sinking fund obligaties per 1 maart 1973. De obligaties zullen wor den uitgegeven door een emissiesyndicaat onder leiding van de firma White Weid and Co. De beslissing over eventuele uit gifte van deze lening is pas na verloop van enkele weken te verwachten. De koers van uitgifte staat nog niet vast, evenmin de hoogte van de rente. (Van een onzer redacteuren) „Een kanaal van Venlo naar Ruhrort zou slechts veertig kilometer lang zijn, eenvoudig aan te leggen en maar twee sluizen behoeven te omvatten, terwijl het tevens een ontsluiting van en een stimulans voor de industriegebieden aan de linker Rijnoever in Duitsland en tussen Venlo en Roermond, het Peel-mijngebied en het mijngebied Swalmen—Herkenbosch, welke streken zich in het kader van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap tot één geheel zullen ontwikkelen. Dit kanaal zou de ontbrekende schakel kunnen vormen in het stelsel van waterwegen tussen Belgic, Nederland en Duitsland, waardoor de afstand van Visé naar Ruhrort met de helft bekort zou worden. Via Nijmegen is deze vaarweg 260 kilometer lang, hij zou op deze wijze tot 130 kilometer kunnen worden inge krompen, terwijl het aantal te passeren sluizen gelijk zou blijven. Van Antwerpen naar Ruhrort moet de binnenvaart via de Zeeuwse wateren 340 kilometer afleg gen en drie sluizen passeren. Door gebruikmaking van het Albertkanaal en aan sluitende verbindingen zou men via Venlo deze afstand met ruim honderd kilo meter bekorten, waartegenover staat, dat men dan vijftien sluizen moet passeren." Dit pleidooi voor een Schelde-Maas- Rijnverbinding werd vrijdagmiddag door de hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale waterstaatsdienst in Limburg, op een bijeenkomst van het Nederlands Ver- keersinstituut in de Grafelijke zalen van het Haagse Binhenhof gehouden. Daarbij memoreerde de spreker, dat op 17 oktober 1953 de Permanente conferentie van Europese Verkeersministers aan hun deskundigen hadden opgedragen de moge lijkheden van een Schelde-Maas-Rijnver- binding te onderzoeken, waarbij dit is een belangrijke voorwaarde ook de be langen van Aken gediend moesten worden. Daarmee kwam deze waterweg in een nieuw stadium, nadat hij al vele keren in de geschiedenis was geprojecteerd en zelfs tot twee keer toe in een begin van uit voering was gekomen, namelijk in de tach tigjarige oorlog, toen men ter hoogte van Arcen een kanaalverbinding poogde te graven, waarvan de resten nog te bespeu ren zijn, en onder Napoléon, die een Canal du Nord liet ontwerpen, waaraan op Ne derlands gebied de Noordervaart en in Duitsland het Nordkanal herinneren. Alle serieuze ontwerpers kwamen daarbij tot de conclusie, dat een economische en water bouwkundig redelijke oplossing slechts te vinden is door Nederlands gebied te door snijden of daarin aansluitingspunten te maken. Weliswaar heeft een groep Luikse jongeren, welke zich „Vent debout" („Tegenwind") noemde, in 1938 ter gelegen heid van de te Luik gehouden Waterten toonstelling de idee gelanceerd van Visé uit rakelings langs de Nederlandse grens een kanaal te graven via Aken naar de Rijn, maar dit honderd kilometer lange kanaal zou wegens de grote hoogtever schillen in het landschap over een lengte van drie kilometer door een tunnel moeten worden gevoerd en zeven scheepsliften moeten omvatten, waarmee hoogtever schillen tot tachtig meter overbrugd zou den moeten worden. De kosten van dit project worden op dertienhonderd miljoen gulden geraamd. Van Duitse zijde is boven dien bezwaar gemaakt tegen het tracé op Duits gebied; van die zijde is voor de ADVERTENTIE Voor beter installatiewerk zoeken wij ervaren woning stoffeerders, die op aantrek kelijke voorwaarden 1e klas werk kunnen leveren. Alleen vakmensen met erva ring gelieven te solliciteren (8—12 en 2—6.30 uur). In januari is de arbeidsreserve in Noord holland met ruim tweeduizend personen toegenomen tot 16367 personen, hetgeen 2.7 percent van de beroepsbevolking in de ze provincie is. Het landelijke percentage is echter 3.8, zodat het provinciale beeld van de werkloosheid in verhouding tot het landelijke vrij gunstig is. De toeneming van de werkloosheid in in Noordholland grotendeels veroorzaakt door een groter aanbod van arbeidskrachten in de bouw nijverheid en in de landbouw. Wat deze laatste bedrijfstak betreft werd voornamelijk in de kop van de pro vincie een grotere arbeidsreserve ten op zichte van december geconstateerd. Ove rigens was het aanbod van geschoolde arbeiders echter in de meeste bedrijfstak ken met uitzondering van de bouwnij verheid nog welhaast nihil. De verwachtingen van de hoofdinspek- teur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Noordholland, de heer J. C. Corver, ever het verdere verloop van de werkloos heid zijn niet zo somber. Hij neemt aan, dat de werkloosheid in deze provincie over haar hoogtepunt heen is en in april of mei weer zal afnemen. Dan immers breekt in verschillende bedrijfstakken de seizoen- drukte weer aan. De boeren hebben dan hijvoorbeeld weer mensen nodig voor het 'and. En ook de opleving in de horecabe drijven begint dan weer. De heer Corver toonde zich ook niet pessimistisch over de verdere gang van raken in de bouwnijver heid. Hij had er goede hoop op, dat de ar beidsreserve in deze bedrijfstak niet ver der onrustbarend zal toenemen. Hoewel de plotselinge toeneming van de werkloos heid nogal alarmerend was, zijn de werk loosheidscijfers in Noordholland in verge lijking met 1954 welk jaar voor de ar beidsvoorziening normaal wordt. ge noemd beslist niet ongunstig. Vele ont slagen in de verschillende bedrijfstak ken wijzen thans op een selectie, die in de laatste jaren bijna niet of in het geheel niet werd toegepast. Men heeft er zich bij het Districtsbureau voor de Arbeids voorziening dikwijls over verwonderd, dat bepaalde arbeidskrachten aan de slag konden. Waarbij men dacht, dat de situa tie op de arbeids-„markt" toch eigenlijk niet gezond was. Zelfs in een tijd van hoogconjunctuur zal namelijk altijd een aantal werklozen ingeschreven blijven. In Noordholland was de arbeidsreserve- eind januari relatief het grootst in het rayon Wieringerwerf (elf percent). In het rayon Amsterdam stonden eind januari geboekt: 7737 werkzoekenden (eind de cember 6654), in Haarlem 1591 (eind dec. 1307), in IJmuiden 279 (223), in Beverwijk 320 (234), in Hoofddorp 520 (490) en in Zandvoort 131 (106). Tenslotte volgen hier nog enkele cijfers van andere rayons der arbeidsvoorziening in Noordholland: Alk maar arbeidsreserve per eind januari 1042 werkzoekenden (856), Den Helder 529 (463), Enkhuizen 457 (371), Hoorn 368 (303), Hilversum 527 (426), Schagen 480 (473) en Zaandam 388 (316). 'langere verbinding AkenGeilenkirchen- Neuss gepleit. Ook van Belgische officiële zijde wordt steeds minder op een kanaal buiten Nederland om aangedrongen. Ir. Egelie bepleitte dus de verbinding VenloRuhrort vooral ook uit een ge zichtshoek van economisch belang voor Brabant en Limburg, waarbij nog komt dat het kanaal BornGeilenkirchen-Neuss een andere mogelijkheid twee keer zo lang zal zijn en drie scheepsliften zal die nen te omvatten. Dit kanaal geeft welis waar een kortere verbinding met de Boven-Rijn, maar staat weer ten achter wat betreft de aansluiting op het Ruhr- gebicd. Spreker wees er voorts nog op, dat het scheepvaartverkeer van België af een nog kortere route dan via de Stop van Ter- naaien kan verkrijgen door verlenging van de Noordervaart naar de Maas, terwijl Noord-Brabant zou kunnen profiteren van een zijtak van het Wilhelminakanaal, welke ter hoogte van Vierlingsbeek de Maas en daarmee het kanaal naar het Ruhrgebied zou kunnen bereiken. Uiteraard zou met 't kanaal van Venlo naar Ruhrort Aken nog niet gediend zijn, maar ir. Egelie achtte dit het best te bereiken door Aken, waarvan de produktie voor driekwart naar het westen gaat, een kanaalverbinding met Born via Geilenkirchen te geven. Spreker schatte de kosten van het kanaal Venlo Ruhrort op honderd miljoen gulden, die van de verbinding AkenBorn op twee honderdvijftig miljoen gulden. De kosten van een kanaalverbinding BornGeilen kirchen-Neuss met zijtak Geilenkirchen Aken, het door anderen bepleitte alter natief, schatte hij op achthonderd miljoen gulden. Bij de discussie bleek wel hoe men zijn appreciatie voor de verschillende kanaal- tracé's vooral laat afhangen van het eigen belang dat men daarbij meent te hebben, de „oplossing in Europese zin", welke door de spreker was bepleit, ten spijt. In Luik en Zuid-Limburg bijvoorbeeld ziet men liever het kanaal BornNeuss, in Krefeld daarentegen wordt krachtig voor Venlo Ruhrort gepleit. Een door de Rijnvaart be pleitte verbinding BornVlodropNeuss wees ir. Egelie echter als te kostbaar van de hand, daarbij opmerkende, dat voor het tracé van het kanaal niet uitsluitend het scheepvaartbelang de doorslag geeft. Ir. Egelie was zijn met grote aandacht beluisterde uiteenzetting begonnen met een korte schets van de betekenis van de bouw van een grote sluis voor schepen tot tweeduizend ton bij Ternaaien, waardoor een rechtstreekse verbinding van het Albertkanaal (AntwerpenLuik) met de Maas en het Julianakanaal in Nederland mogelijk wordt. Tot nu toe konden alleen schepen tot 450 ton van de bestaande sluis gebruik maken. De nieuwe waterweg is natuurlijk in de eerste plaats voor het industriegebied van Luik van groot belang, maar zal voor Antwerpen toch niet alleen maar nadelig zijn. De Nederlandse belan gen bij de opheffing van de Stop van Ternaaien zijn wel geringer dan de Bel gische, maar de Nederlandse mijnen zullen bijvoorbeeld hierdoor beter kunnen con curreren met de mijnen in Belgisch Lim burg, terwijl de betekenis van de nieuwe sluis voor Nederlandse verladers en ver voerders stijgt naarmate de bovenloop van Maas en Sambre verder verbeterd wordt. Zowel België als Nederland kunnen dus de officiële eerste spade voor de nieuwe sluis, welke handeling nog deze maand verricht zal worden, met vreugde gadeslaan. Zonder goedkeuring andere bloembollen geleverd Voor de Economische politierechter in Rotterdam werd vrijdag de behande ling voortgezet van de zaak tegen een bloembollenexporteur uit Noordwijk. De ze heeft in 1956 tot driemaal toe een zeer grote hoeveelheid bloembollen uitgevoerd, waarbij was gebleken, dat verscheidene soorten waren vervangen door andere dan op de factuur stonden vermeld. Meestal waren het soorten van een ander ras en goedkopere, die hij ter remplace ring had gebruikt. De monsters, die door deskundige controleurs uit de zendin gen waren getrokken, werden opgeplant. Hierdoor kwam in het voorjaar van 1957 het bedrog aan het licht. Wegens overtre ding van de verordening op de export van bloembollen, waarbij vervanging alleen kan geschieden onder goedkeuring van het Produktschap voor Siergewassen, was tegen deze exporteur een proces aanhan gig gemaakt. De verdachte was reeds drie maal we gens overtreding van deze verordening veroordeeld. Thans werden hem drie boe ten ieder van achthonderd gulden opge legd. De verdediger nam het merkwaardige standpunt in, dat deze exporteur lof ver dient, want de man had in ieder geval ge leverd, terwijl anderen dat jaar orders hadden geannuleerd, omdat zij niet kon den leveren. „De gehele bollenstreek kan aan de handelwijze van deze exporteur een puntje zuigen", zo betoogde de verde diger. ADVERTENTIE max Factor introduceert In handige nieuwe plastic tube» Deze vederlichte basiscrème schenkt uw huid nieuwe levenskracht. Uw make-up houdt nu VAN HOltïWOOD (royale proeftube) GRATIS Crime Puff (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood Creamy Powder Make-up. U boft vandaag! Uw winkelier heeft een heel bijzondere aanbieding voor u.Koop nu uw Creme Puff en u krijgt gratis een royale proeftube met Max Factor's Invisible Foundation. Zo introduceert Max Factor de nieuwe, handige plastic tub ever pakking van deze befaamde voedingscrème. Max Factors Invisible Foundation... de voor treffelijke basiscrème, die geheel in de huid wordt opgenomen. Onzichtbaar dus, maar terdege merkbaar: deze speciaal vochtrijke crème geeft nieuwe levenskracht aan uw huid. Nu blijft uw huid fris, gaaf cn stralend-jeugdig. Loop dit voordeeltje niet mis - de voorraad is be perkt! Koop vandaag nog uw Creme Puff met de gratis proeftube Invisible Foundation. HOLLYWOOD imp. Marfac N.V., Huddestraat 5. Amsterdam Minister-president dr. Drees heeft de Russische premier Boelganin, geantwoord op diens brieven van 10 december en 8 januari. Het antwoord is overhandigd aan de Russische ambassadeur in Den Haag. Dr, Drees zegt in zijn antwoord onder meer: „In uw brieven heeft u mij in kennis gesteld met de bezorgdheid van de rege ring van de Sovjet-Unie over de toenemen de internationale spanningen. Bij de Ne derlandse regering bestaat dienaangaande niet minder bezorgdheid. Middelen tot vermindering van deze spanningen kun nen slechts worden gevonden, indien men zich rekenschap geeft van de oorzaken, waaruit zij zijn ontstaan. Hieromtrent be staat een diepgaand meningsverschil. U heeft betoogd, dat de politiek van de Sov jet-Unie aan andere landen geen reden zou kunnen geven tot vrees voor hun vei ligheid en vrijheid, aangezien de Sovjet- Unie slechts zou streven naar een vreed zaam naast elkaar bestaan der volken en geen inmenging in de interne aangelegen heden van andere landen zou beogen. In uw gedachtengang <,ou de organisatie van een gemeenschappelijke verdediging van de tot de NAVO behorende landen onnodig zijn en de oorzaak vormen van de huidige bewapeningswedloop. In uw brieven is ge suggereerd, zoals ook in de propaganda van de Sovjet-Unie sinds vele jaren regel matig wordt verkondigd, dat de NAVO- landen met aggressieve bedoelingen zou den zijn bezield". Na al hetgeen reeds eerder is aange voerd ter weerlegging van deze beschul diging, zou ik eigenlijk kunnen volstaan met de voor de hand liggende opmerking, dat ook u niet zult kunnen geloven, dat een land als Nederland zich zou bewape nen met de bedoeling om tezamen met een aantal andere landen een wereldoorlog te ontketenen. In de onwezenlijkheid van een dergelijke veronderstelling zou u reeds een duidelijke aanwijzing kunnen vinden dat uw opvatting omtrent de oor zaken van de spanningen niet juist kan zijn". Dr. Drees herinnert eraan dat toen in 1945 de westerse mogendheden hun strijd krachten demobiliseerden, de Sovjet-Unie een zeer aanzienlijke strijdmacht op de been heeft gehouden. Onder de druk van deze militaire macht werden door de Sov jet-Unie bezette en nog steeds bezet ge houden landen in Oost-Europa onderwor pen aan regimes, welke niet steunden op de wil van het volk. Voorts merkt dr. Drees op dat ondanks en in strijd met de formele afspraak op de conferentie te Ge- nève in juli 1955, waarbij ook de Sovjet regering instemde met een hereniging van Duitsland door middel van vrije verkie zingen, zij weigert daaraan mee te wer ken. Daaruit en uit de afwijzing van dis cussie omtrent de situatie in Oost-Europa, kan slechts worden afgeleid, dat de Sov jet-Unie de mogelijkheid wenst uit te slui ten dat eenmaal in haar machtssfeer ge- ff brachte volken de vrijheid zouden herkrij gen om zelf over hun lot te beslissen. De gewelddadige onderdrukking van de op stand in Hongarije heeft een duidelijke bevestiging van deze conclusie geleverd. In de loop der jaren versterkten de staatsgreep in Tsjechoslowakije, de blok kade van Berlijn, de aanval op Zuid-Ko- rea en de communistische wereldpolitiek in het algemeen bij de thans in de NAVO verenigde landen de ongerustheid om trent de bedoelingen van de Sovjet-Unie. Daarom hebben deze landen zich genood zaakt gezien tot het opbouwen en handha ven van een gemeenschappelijk verdedi gingsstelsel, temeer daar de offensieve kracht van de militaire macht der Sov jet-Unie steeds hoger wordt opgevoerd. Kernwapens Over de Russische waarschuwing tegen het NAVO besluit aan de atlantische op perbevelhebber in Europa een voorraad kernwapens en raketten ter beschikking te stellen merkt dr. Lrees op dat de Sov jet-Unie reeds sinds enige tijd over der gelijke wapens beschikt en kort geleden heeft aangekondigd dat zij het eerste in tercontinentale ballistische projectiel had geproduceerd. Onder deze omstandigheden lijkt het alleszins in de rede te liggen, dat ook de NAVO-landen hun verdediging met dezelfde wapens wensen te versterken. Dr. Drees deelt niet de mening van Boelga nin dat het gevaar om vernietigd te wor den in 'n atoomoorlog groter zou zijn voor de landen, waarin deze wapens zullen wor den geplaatst. „Teneinde de ongerustheid omtrent de bedoelingen, welke aan de bewapenings wedloop ten grondslag liggen uit de weg te ruimen, moet een ontwapeningsover eenkomst als het aangewezen middel wor den beschouwd", zo zegt dr. Drees ver der. De vermindering van bewapening en strijdkrachten moet zó worden geregeld, dat het militair evenwicht wordt gewaar borgd. Een doeltreffend systeem van controle is voorts noodzakelijk. Aan deze voorwaarden beantwoorden de ontwape ningsvoorstellen van de westerse mogend heden. Dr. Drees acht het twijfelachtig of het houden van een conferentie van de rege ringshoofden op dit ogenblik tot resultaten zou kunnen leiden. Hervatting van de on derhandelingen zou langs diplomatieke weg en eventueel in een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken moe ten worden voorbereid. Elk reëel voorstel om tot vermindering der bestaande spanningen te komen heeft de ernstige belangstelling van de Neder landse regering. Over het voorstel de onderlinge handels betrekkingen te vergroten, wil de Neder landse regering gaarne met de Russische regering nader overleg plegen om alle handel, welke niet van strategische aard is, te bevorderen. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan het tot stand brengen van civiele luchtverbindingen, zo besluit dr. Drees. Nieuwe koers In Friesland wordt het Fries op de scho len onderwezen, wordt in raad- en rechts zaal Fries gesproken, wordt op de kansel in het Fries gepreekt en zullen eerlang de Nederlandse wetten en koninklijke beslui ten in een Friese uitgave worden uitge vaardigd. In Groningen gaan meer stemmen op voor hetzelfde. Waarom ons goede Gro nings alleen maar binnen de huiskamer? Voor de dag er mee! Geef het Gronings weer een ereplaats, laat het weer klinken in het openbare leven! En de andere Saksische gouwen blijven niet achter. Ook in Twente wordt men roerig, met een Twentse, althans Overijsel- se universiteit in zicht. Ook in Drente, op de Veluwe en in de Achterhoek ligt het Saksische gereed om te worden gewekt. En de Franken? Met het groeien van hun industrie en het stijgen van hun aan deel in de algemene welvaart gaan ook het sappige Brabants en het smeuïge Lim.- burgs hun eisen stellen, het is onontkoom baar. We zien het, ons Algemeen Beschaafd wordt aan alle kanten bedreigd. En te recht. Want wat is eigenlijk dat Algemeen Beschaafd? Niets anders dan de streektaal van Kennemerland, die door de ambtena ren der Hollandse graven en vooral door onze ontwikkeling als zeemogendheid tot Nederlandse staatstaal geworden is. Het Algemeen Beschaafd, dat nog op vele plaatsen gesproken wordt en dat ik op het ogenblik nog schrijf, is het symbool van de Hollandse hegemonie over de rest van Nederland. Welnu, deze hegemonie bestaat niet meerMet het afsluiten van het koloniale tijdperk zijn de zeeprovinciën geworden tot randgebieden - spreekt men niet aller- wege van Randstad Holland? - en is het economisch zwaartepunt van ons land naar het noorden, oosten en zuiden verlegd. Het Algemeen Beschaafd is door de tijd achterhaald en zal. zich weer binnen haar natuurlijke grenzen hebben terug te trek ken. Deze overheersing door een minderheid is bovendien in strijd met het democrati sche beginsel. Ieder mens heeft recht op zijn eigen taal. En waarom, wat men aan de Twentenaren gunt aan Eilanden en Jordaan ontzeggen? Wij zien voor het Algemeen Beschaafd geen toekomst meer. Maar dit is toch te gek, zullen enige mensen tegenwerpen, op die manier ko men we in de chaos terecht. Er moet toch een taal overblijven tussen de beschaaf den, tussen de beoefenaars van weten schap en kunst. En ook voor de handel. Mijn antwoord hierop is kort en krach tig: het Latijn. De oude voertaal der beschaving en daarmee de gymnasiale opleiding in ere herstellen. Is er beter instrument van ge- dachtenwisseling denkbaar voor de kaste die nu eenmaal het interregionale contact moet onderhouden? Misschien komt dan ook de oude stelregel: „Latijn betaalt Latijn niet" weer tot gelding, waardoor het leren heel wat gemakkelijker zal worden. Wat een figuur als Nederland hierin voorop ging! En laten de gewestelijke groepen van ons volk dan vrij hun individualisme bot vieren in het gelukkige en trotse besef, dat bijna niemand ter wereld hen ver staat. Bélcampo ADVERTENTIE ZIJLSTRA AT 97- HAARLEM TEL E F O O N 127 26 De Algemene Verbruikscoöperatie te Amersfoort wil een einde maken aan de „broodoorlog" in deze stad. Zij zal met in gang van maandag de broodprijs met vijf cent verlagen. Volgens de coöperatie vertoont de aan de gang zijnde concurrentiestrijd, buiten het ongezonde van dit soort „economische dwaasheden", nog het bedenkelijke ver schijnsel, dat grote meelfabrieken zich achter de schermen met de strijd bemoeien en een gedeelte van het verlies dekken, dat de twee broodfabrieken, die in deze strijd de voornaamste partijen zijn, wekelijks lijden. Hierbij komt, aldus de coöperatie, die zelf een meelfabriek bezit, de zelfstandig heid van de Nederlandse bakkerijen in ge vaar, omdat de vier grootste van de zeven nog in Nederland werkende meelfabrieken ongeveer driekwart van de totale Neder landse behoefte aan broodbloem produ ceren. In feite staan volgens de coöperatie een aantal van de Nederlandse bakkerij- bedrijven onder beheer van deze meel fabrieken, zodat een nationaal belang als de broodvoorziening binnen de sfeer van een samenwerking dreigt te worden ge trokken, die alle kenmerken van een kar tel draagt. De coöperatie vertrouwt nu, dat het vastgelopen overleg door een drastische maatregel als de prijsverlaging met vijf cent, weer op gang gebracht zal worden. ^<X>OCCODCXXXXCOOCCCCOOOOCCrO^CC<X«CCOCCOCOC'OOK>-CCCCC< HELSINKI (UP). - De Finse regering 8 heeft een 72 jaar oude boer, Kaarlo Jaakko Vuolo, een smartegeld van 300.000 Finse marken (ongeveer 3.800 8 gidden) toegekend, omdat hij onschul- 8 dig zeven maanden in de gevangenis g heeft gezeten en zeventien jaar lang 8 de naam van moordenaar gehad heeft. 8 In 1933 werd hij gearresteerd op ver- Sj denking van moordWegens gebrek aan bewijzen werd hij na zeven maan- 8 den vrijgelaten, maar hij werd pas 17% jaar later vrijgesproken van de ver- i denking. In deze zeventien jaar heeft 8 hij zijn boerderij verloren en werd hij 8 een verbitterd mens, omdat iedereen i hem beschouwde als moordenaar, 8 8 »3=ocoocoococcomoïo^»OC^KX>^X»OOCCCCCOCOO3CCCO»^

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5