„Wij moeten bij ons werk het menselijk gevoel niet uitschakelen" Burgemeester Cremers tot jeugdleiders: SLOT DEFECT? Nieuwe buslijn „injectie" voor de Anegang UIT STAD EN STREEK UNIEK ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 A.R. en G.H.U. komen met één lijst uit Plannen voor caravan kampen in Bloemendaal Nieuwe politieverordening voor Bloemendaal Tewaterlating „Vivero" speelde ten bate van kerkbouw Examens Franse choreograaf George Skibine in Nederland Klaroenstoten Const antine Goed spel Ondeugend Onderhoudend Om een meisje Rep\ rises Journaals Collecte ten bate van „Unicum" te Heemstede Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 3 tot en met 7 februari Nieuws in het kort „NAALDKUNST" Financiële toestand van Bloemendaal Zestal winkelpanden in Vogelenzang Verkeerstellingen in Bloemendaal „Haarlem, onze stad, ons werk, ons le ven", onder deze titel heeft de Haarlemse Raad voor de Jeugd een achttal instructie ve bijeenkomsten voor leiders en leidsters van het Haarlemse jeugdwerk voorbereid met het doel de leiding van het jeugdwerk door middel van lezingen een inzicht te ge ven in de plaats, de taak en de betekenis van het werk van de burgerlijke overheid. Vrijdagavond heeft de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis de ze lezingenreeks geopend met een inlei ding getiteld „Robot of democratie". De voorzitter van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, de heer W. van Liemt jr., uitte in zijn openingswoord zijn voldoe ning over het aantal jeugdleiders en jeugd leidsters, dat van hun belangstelling voor deze eerste bijeenkomst blijk gaf. Een bij zonder woord van welkom richtte de heer Van Liemt tot de burgemeester en zijn ge zin. Verder bevonden zich onder de onge veer honderdvijftig aanwezigen de wet houders D. J. A. Geluk en W. F. Happé, enige gemeenteraadsleden en hoofden van takken van dienst. Burgemeester mr. Cremers begon zijn toespraak met de Haarlemse Raad voor de Jeugd te complimenteren met diens initiatief. Gezien de grote opkomst van avond meende spr. te mogen zeggen dat de raad in de roos heeft geschoten. Per soonlijk hechtte hij grote waarde aan de ze serie voordrachten omdat daarmede de belangstelling voor het hoe en waarom van het overheidsapparaat vergroot kan wor den en de kennis verdiept. Er is reeds veel, ook in de Haarlemse gemeenteraad, ge sproken over de manieren waarop de bur gerzin bevorderd kan worden. De inleider vroeg zich af of de ambtelijke organisatie tegenwoordig niet zo wordt doorgevoerd en geperfectioneerd, dat daarmede een de mocratisch bestuur in het gedrang komt. Het gevaar, dat een dictatuur zich dan ge makkelijk van een dergelijk verambte- lijkt bestuursapparaat meester zou kun nen maken, achtte hij niet denkbeeldig. „Wij moeten niet werken als robotten waarbij elk menselijk gevoel ontbreekt, maar waar het te pas komt moeten wij, alle technische en economische overwe gingen en bezwaren ten spijt de moed kun nen opbrengen te zeggen „Dat bevalt me niet, ik ben er tegen". Uitvoerig schetste de spreker de vraag stukken. die de groei van Haarlem op werpt. Geschat wordt dat de bevolking van de gemeente Haarlem in 1976 197.000 zielen zal bedragen. In Schalkwijk zullen straks tienduizend woningen voor veertig duizend mensen moeten verrijzen. Behal ve woningen zullen scholen, ziekenhuizen moeten worden gebouwd en begraafplaat sen, sportvelden en nieuwe wegen aange legd. In 1980 zal de verkeerintensiteit zes keer zo groot zijn als thans het geval is. Bij deze hoeveelheid van problemen zal het voor een bestuur van een gemeente steeds moeilijker worden de leiding in handen te houden. Er moet er tegen gewaakt wor den, dat men zich details verliest. Rapporten en plannen worden zo uitvoe rig en tot in de perfectie uitgewerkt, dat men gevaar loopt daarin ingekapseld te raken en de vrijheid van een eigen gedach te over de materie verliest. Er is daarom een grote behoefte aan uitbreiding van het aantal gemeentebestuurders. De bur gemeester meende dat er ook meer cri- tiek moet komen uit de bevolking ten aan zien van bepaalde voornemens en beslui ten, die door het gemeentebstuur worden genomen. „Hoewel negen van de tien denkbeelden uit de burgerij niet bruik baar zijn kan de tiende raak zijn." De stem van het volk dient luider door te klinken, het aantal van zijn vertegen woordigers maakt immers maar een ge ring percentage uit van de kiezers door wie zij worden gekozen. Het werk van wijkcomités, commissies van deskundi gen, commissies van belanghebbenden, een sportraad en een Raad voor de Jeugd werpt goede vruchten af maar er kan op ADVERTENTIE Bij raadsverkiezingen De anti-revolutionaire en de christelijk- historische kiesverenigingen in Haarlem hebben besloten bij de gemeenteraadsver kiezingen uit te komen met één gezamen lijke protestants-christelijke lijst. Met de Staatkundig Gereformeerde Par tij, afdeling Haarlem, worden nog bespre kingen gevoerd. Als consequentie hiervan zullen in de nieuwe raad beide groepen, vanzelfsprekend met behoud van eigen be ginsel en visie op de aan de orde komende zaken, één gemeenschappelijke fractie vormen. In Bloemendaal bestaat ook een drin gende behoefte aan caravan-kampen. In deze gemeente wordt het bezoek van kam peerders en trekkers elk jaar groter en duizenden van hen overnachten in de Ken- Pemerduinen. Speciale kampen voor cara vans ontbreken echter nog. In Zandvoort, tegenover „Riche", is een dergelijk kamp aanwezig, en ook in Bloemendaal bestaan plannen een kamp in te richten. Zowel aan het. begin als aan 't einde van de Zee weg zijn hiervoor mogelijkheden en wel licht ook in Vogelenzang. De grote moei lijkheid is steeds, dat juist de waterwin gebieden de meest aantrekkelijk plaatsen bieden voor dergelijke kampen, maar de ze kunnen daarvoor helaas niet aangewe zen worden, onder meer, omdat men hier steeds stuit op bezwaren van de Planolo gische dienst, (afval, riolen). Wegens het aantrekken van buitenlandse toeristen en daarmede samenhangend een verbetering van de deviczenpositie is het van groot be- iang dat er ook deze zomer caravankam- Pen in Bloemendaal kunnen worden inge richt. dit gebied nog veel meer gedaan worden. Daarnaast moet voortdurend gestreefd worden naar een verfrissing en verster king van het ambtelijk apparaat, met jon ge mensen, die leiding kunnen geven en daarbij vooral „revolutionair" kunnen denken. De technische revolutie die in de laatste vijftig jaar het aanzien van de aar de heeft veranderd, grijpt dieper in het volk dan men denkt. In vergelijking met een halve eeuw geleden is het aantal in woners van Haarlem tweeëneenhalf maal zo groot geworden, het aantal leerlingen dat lager onderwijs geniet is verdrievou digd, dat een u.l.o., een h.b.s. of gymna sium bezoekt is echter negen maal zo groot geworden. „Wij leven in de interes santste en meest dynamische tijd die de wereld ooit heeft gekend, maar ook nooit heeft op de jeugd een zo gevaarlijke, ver antwoordelijke maar ook een zo mooie taak gerust. Ik heb wat dat betreft in on ze jeugd het volste vertrouwen, ik wens u met deze jeugd van harte geluk," aldus besloot de burgemeester zijn toespraak, die voor verscheidene aanwezigen aanlei ding gaf tot het stellen van vragen, welke door mr. Cremers werden beantwoord. De avond werd opgeluisterd met het op treden van een kwartet van de Stedelijke Gymnasiale Muziekvereniging „Linos", dat een tweetal sonates voor twee fluiten, piano en violoncel ten gehore bracht. De heer van Liemt dankte in zijn slui tingswoord het gemeentebestuur voor de beschikbaarstelling van de ridderzaal, de burgemeester voor zijn inleiding en ver der alle medewerkenden die deze avond mogelijk hebben gemaakt. Zich tot de jeugdleiders en jeugdleidsters richtend sprak hij de hoop uit dat deze het bespro kene in hun eigen kring zullen uitdragen. In Bloemendaal is, evenals in vele an dere gemeenten de algemene politiever ordening achtergebleven bij de ontwikke ling van de maatschappij. Een kleine com missie heeft een nieuwe redactie van deze verordening voorbereid, een voorbereiding die al twee jaar in beslag heeft genomen. De laatste maanden heeft dit ontwerp een punt van diepgaande studie van de juri dische adviescommissie uitgemaakt. Het is te verwachten, dat de gemeente Bloe mendaal binnenkort een verkorte bijgewerkte politieverordening naar het schema van het concept van de Neder landse Gemeenten zal gebruiken. Twee commissies zijn zeer intensief bezig voor het dagelijks gebruik van de politieman een goed hanteerbaar uittreksel uit deze politieverordening samen te stellen. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALlSr LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 1149.1 Van een van de hellingen op de werf „De Vooruitgangte Alphen aan de Rijn is donderdagochtend het 685 ton nietende kustvaartuig „Carnissesingel" dat tijdens de komende voorjaars- beurs, van 18 tot en met 27 maart in Utrecht te bezichtigen zal zijn te water gelaten. Het betrof hier een dwars- iewaterlatingDe foto laat zien hoe het schip, na te zijn gedoopt door mevrouw W. A. Boot-van Kooten, de echtgenote van de directeur van de werf, op een ongebruikelijke manier van stapel liep. Het ziet er naar uit, dat B. en W. van Haarlem in hun eerstkomende vergade ring een beslissing zullen nemen over het verzoek van de NZH een busdienst te mo gen openen tussen Haarlem-oost (compo- nistenwijk) en Delftwijk (Jan Prinslaan) via het oostelijk deel van de binnenstad (Kampervest, Spaarne, Damstraat) en het station. Het zal velen hebben bevreemd, dat het College zoveel tijd nodig heeft gehad wij maakten reeds op 28 november van het vorige jaar van deze vergunningsaan vraag gewag om tot een behandeling van dit verzoek te komen, temeer omdat aan de aanvraag reeds overleg tussen de NZH en de betrokken gemeentelijke in- In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal werd vrijdagavond voor een uitverkochte zaal een uitstekende opvoe ring gegeven van het toneelspel „Wij we ten niet alles" van Koos Beswino door de Bloemendaalse amateurtoneelgroep „Vi- vero," ten bate van de Gereformeerde kerk aldaar. Het stuk verplaatst ons naar het dorpje Zandvliet waar een soort won derdokter, Garm Scheltema, woont die te vens bloemkweker is. Omtrent zijn verle den in de stad tasten de dorpelingen in het duister. Zijn zoon Toine laat hij met grote financiële opofferingen voor arts studeren. Dat geeft aanleiding tot conflic ten tussen vader en zoon. Vader Garm wordt echter nog in veel meer verwikke lingen betrokken, maar voordat het doek valt, komen al deze conflicten tot een be vredigende oplossing. Over de gehele linie werd er door deze toneelgroep goed spel te zien gegeven, al mogen hier de heer Gerrit den Hartog als Garm Scheltema en vooral Corrie van Dijk als het jonge meisje Jos de Zoet, voor hun overtuigend spel wel speciaal vermeld worden. Mimiek dictie en rolkennis waren over het alge meen goed en een compliment voor regis seur Ferd. Koolbergen is hier zeker ook op zijn plaats. Ook de kleinere rollen wer den goed getypeerd. Na afloop heeft ds. G. Toornvliet alle spelers waarderend toe gesproken en hen met bloemen bedacht. De heer Herman Heule bood regisseur Koolbergen als herinnering een interieur- en buitenfoto aan van de kerk, die thans wordt afgebroken. Aan ds. Toornvliet bood de heer Heule een serie foto's aan, die nog in het oude kerkgebouw waren genomen als dank voor alles wat deze predikant voor zijn gemeente en voor de kerkbouw- actie doet. Leiden. Kandidaatsexamen rechten: mej. C. J. van Bruggen, Den Haag; mej. E. E. Kohier, Eind hoven: A. F. Duyverman, Den Haag; P. G. M. van Lierop, Hillegom; O. Schutte, De Steeg; P. de Wit, Rotterdam: J. A. G. Jonckheer, Amster dam; L. G. Schimmelpenninck, Wassenaar; R. J. C. van Randwijck, Oegstgeest; P. J. A. Idenburg, Den Haag; M. R. van der Laan, Den Haag: E. M. Enschede, Rotterdam; R. C. van Schaardenburg, Wassenaar; G. F. Jonckheer, Amsterdam: F. E. van Haastert, Den Haag; A. van Rossem, Den Haag; R. O. Fuchs, Huizen (N.H.); E. van Ros sem, Den Haag; G. L. v. Hoogstraten, Den Haag. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen: mej. E. Ch. Geiss, Amsterdam; J. S. Rienks. Huizen. Kandidaatsexamen in de politieke en sociale we tenschappen: G. J. H. Klunhaar, Hilversum. stanties over de te volgen route overleg was gepleegd. Deze vertraging valt gedeeltelijk te ver klaren uit de bezwaren welke door de Ver keerspolitie gemaakt zijn tegen het deel van het traject tussen Kampervest en Gro te Markt en vooral tegen de door de NZH gevraagde stopplaatsen bij de Melkbrug en op het Klokhuisplein. Aanvankelijk heeft men van die zijde de gedachte ge opperd tussen Kampervest en Jansstraat (ter hoogte van de Sint Jozefskerk) geen halteplaatsen aan te wijzen, hetgeen het rendement van deze verbinding uiteraard niet bevorderd zou hebben. Naar wij vernemen maakt de stopplaats bij de Melkbrug thans echter een goede kans toch te worden toegestaan. Verkeers technisch is dit zeer wel mogelijk door ter hoogte van het gebouw van de Nederland- sche Handelmaatschappij een parkeer en wachtverbod van kracht te verklaren en aan de kant van het Spaarne een vluchtheuvel te maken. Het zijn echter vooral planologisch-economische motieven welke de kansen op een stopplaats bij de Melkbrug hebben vergroot. Zoals men weet is het oostelijk deel van de Haarlem se binnenstad de laatste jaren in zijn ont wikkeling geremd, onder meer door de omlegging van bepaalde verkeersstromen. Het Anegangcomité heeft op de nadelige gevolgen daarvan reeds vaak gewezen en heeft zelfs op eigen gelegenheid door de Amstei'damse architect en stedebouwkun- dige ir. A. Komter een variant op het offi ciële Haarlemse verkeersplan laten ont werpen, waarin een wat sterkere „ver- keersinjectie" aan de Andegang, de bei de Veerstraten en de Kleine Houtstraat wordt gegeven. In gemeentelijke kringen, waarin men eveneens van mening is dat voor de genoemde buurt in de toekomst door de uitbreiding van Haarlem-oost nieu we ontwikkelingsmogelijkheden aanwezig zijn, is men tot de conclusie gekomen, dat een stopplaats van de nieuwe buslijn 2 wat meer doorstroming door de Ane gang en omgeving zou kunnen veroorza ken. Terecht meent men, dat het vervoer in dit geval als hefboom zou kunnen fun geren voor het floreren van een winkel wijk. Vrijdagmiddag is met de „Ile de France" uit Parijs in ons land aangekomen de Franse danser en choreograaf George Skibine, die gedurende enige dagen als gast-choreograaf werkzaam zal zijn bij 't Nederlands Ballet. George Skibine, thans eerste danser en choreograaf bij de Parijse Opera, zal met de groep van het Neder lands Ballet het ballet „Annabel Lee" in studeren, waarvoor hij destijds zelf de choreografie maakte en samen met zijn echtgenote Marjorie Talchieff de hoofd rollen vervulde. Het ballet is gemaakt naar een gedicht van Edgar Allen Poe met mu ziek van Bvron Schiffman. De decors en kostuums zijn van de Fransman André Delfau. De première van dit ballet zal ge geven worden op dinsdagavond 4 maart in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag Hr. Ms. „Utrecht" te Barcelona. Hr Ms. torpedoboot jager „Utrecht" is de ha ven van Barcelona binnengelopen. Het Ne derlandse oorlogsschip zal tot zondag aan staande in de Spaanse haven blijven. (Cinema Palace) Opnieuw heeft het beroemd geworden verhaal „Notre Dame de Paris" van de negentiende-eeuwse schrijver-dichter Victor Hugo model ge staan voor een film. In zwart-wit kenden wij al „De klokkenluider van de Notre Dame", geïnspireerd op hetzelfde ver haal als de versie, die deze week in kleu ren en breedbeeld in Haarlem wordt ver toond. Deze versie schetst weer Parijs tij dens de regeringsperiode van Lodewijk XL en vraagt met grote effecten de aan dacht voor de scherpe tegenstellingen tus sen rijkdom en armoede, macht en on derworpenheid. De klokkenluider van de Notre Dame heeft daarin een centrale plaats. Het drama, dat Hugo zich om Quassimodo laat voltrekken, behoeft niet nader te worden aangeduid. Wij herinne ren er op deze plaats slechts aan, dat Hugo de aanleiding tot zijn verhaal vond in het woord „noodlot", dat ergens in de enorme kathedraal in grote letters op de muren staat gekrast. Met dat verhaal geeft hij een vrijblijvende verklaring voor het ont staan van dat woord. Gina Lollobrigida vertolkt de Egyptische zigeunerin zeer aannemelijk en Anthony Quinn geeft een robuuste gestalte aan de klokkenlu'Ier. Als geheel is de film naar onze mening niet het grandioze massa spel geworden, dat de makers zich er kennelijk van heb ben voorgesteld. Er is een rijk gebruik gemaakt van effecten, maar iets te rijk. Te vaak zijn ze als klaroenstoten waarbij men vergeefs op een echo zit te wachten, maar in verspreide scènes kan de film wel enige indruk wekken. R o x y Ondanks het feit, dat „De terugkeer van Lemmy Caution" met Eddie Constantine al enkele keren in Haarlem werd vertoond zal er bij deze reprise wel weer veel belangstelling voor zijn. In haar genre is de film beslist niet de minste, die wij kennen. Men kan haar nog tot en met zondag gaan bekijken, daarna wordt tot en met donderdag „Vera Cruz" vertoond, een avonturenverhaal met Gary Cooper en Burt Lancaster in de hoofdrollen. (L i d o) „Nina", is een spannende film, die zich afspeelt in het nog in vier zones verdeelde Wenen. Een intelligente Ameri kaanse journalist, Frank Wilson ontmoet op een afscheidsreceptie een Russisch meisje, Nina, dat op een Russisch pers bureau in Wenen werkt. Ze worden ver liefd, maar het politieke conflict op de achtergrond verbiedt ze elkaar te ontmoe ten. De Amerikaanse journalist wordt als spion beschouwd, Nina als verraadster. Toch is Nina's liefde voor Frank groter dan die voor haar land en ondanks het be spioneren van haar Russische chef blijft ze Frank ontmoeten. Hoe het verhaal van hieraf naar het slot leidt zullen we niet uil de doeken doen. Karl Heinz Böhm, die we nu eens niet als de partner van Sissi zien, blijkt een goede acteur en Anouk Aimée is een even bevredigende tegen speelster. (Rembrandt). De Duitse heren Ar nold en Bach, aan wier speelse fantasie zo'n halve eeuw geleden menig kluchtig toneelstuk is ontsproten, zullen wel nooit gedacht hebben dat één daarvan, „De Spaanse Vlieg", zoal niet de eeuwen, maar wel ettelijke decennia zou trotseren. Ais toneelstuk houdt het nog steeds repertoire en ook de Duitse filmindustrie heeft deze pikante geschiedenis al meer dan eens uit de archiefkasten gehaald. De jongste versie kan men thans in Rembrandt aanschouwen en er weer veel plezier mee beleven, ondanks de ouder domsgebreken van deze historie, die men ondanks een modernisering, toch niet kan verdoezelen. Er spelen tal van prominente acteurs-van-vroeger in mee, die door hun voortreffelijk spel deze oude klucht nieuw leven hebben ingeblazen. Wat er allemaal in gebeurd moet u zelf maar gaan zien, want dat durven wij u hier niet zomaar te vertellen L u x o rIn „The king and four Queens" speelt Clark Gable de vrijbuiter, die op het geld uit is, dat vier broers Mc Dade van een bank hebben gestolen. Drie hunner zijn bij een brand omgekomen, de vierde ontsnapte na het geld op het erf van zijn ouderlijk huis te hebben begra ven. In dat huis wachten nu de vier vrou wen vande Mc. Dades op de terugkomst van de ene overgeblevene; dan namelijk pas zullen de vier vrouwen weten wie hunner gèèn weduwe is, want van de drie verbrande Mc. Dades was geen identiti- catie meer mogelijk. In dat vrouwenhuis zwaait de oude schoonmoeder de scepter. Zij weert elke man van haar erf, maar vrijbuiter Keyhoe (Gable) komt tóch in huis, zij het gewond door de scherpschie- tende schoonmama. En dan begint het lieve leven tussen de „koning" en de vier vrouwen, een pokerspel om liefde en goud De film is onderhoudend, met fraaie kleuren en goed spel. (Frans Hals) „Begeerte en zonde.". In een gering dorpje in het oostelijk deel van Spanje slaan alle manlijke inwoners een begerig oog op de schone Estrella die met een flodderjurkje aan dagelijks langs het strand zwerft en alle huwelijksaanzoe ken van de hand slaat omdat zij pas wil trouwen wanneer zij werkelijk van iemand houdt. Ook een schatrijke reder uit het noorden van Spanje loopt aanvankelijk een blauwtje maar wanneer de zoon van deze kandidaat ten tonele verschijnt neemt Estrella toch de ietwat vreemde beslissing om met de reder te trouwen ten einde op deze manier in de buurt van de zoon, Fernando, te blijven. Dat leidt uiter aard tot bijna onoverkomelijke moeilijk- heden vooral wanneer de reder zelf weer eens uitvaart en in het dorp wilde geruch ten ontstaan over de ontrouw van Estrel la. Niet helemaal ten onrechte overigens. Er volgt een dramatisch slot waarbij zo wel Estrella als haar minnaar Fernando in de golven verdwijnen. Deze Spaanse film, waarin Emma Pe- nella met wisselend succes de hoofdrol speelt, geeft in ieder geval een uitstekend beeld van het doen en laten van de een voudige bevolking in een Spaans vissers plaatsje en alleen daarom misschien al is een bezoek aan deze bioscoop de moeite waard. Donderdag kan men in dit thea ter Giselle Pascal en Raymond Pellegrin zien in „Zij die zich verkopen." S t u di oDeze week twee films van H. C. Clouzot, die we al eens in Haarlem konden zien, maar opnieuw worden ver toond aangezien de belangstelling ervoor destijds heeft duidelijk gemaakt, dat een reprise de zaal nog wel zal vullen. „Het loon van de angst" en „Les diaboliques" zijn meesterwerken van de beroemde Franse regisseur Clouzot. In beide films leert men Clouzot kennen als een filmer met een sterke persoonlijkheid, een zuiver gevoel voor compositie, spanning en sfeer. Het lijkt ons niet nodig de inhoud van beide films nader aan te duiden. Zij, die er destijds door werden geboeid, zullen de kans zeker niet voorbij laten gaan om hen nog eens te gaan zien. „Het loon van de angst" wordt vertoond van heden tot en met zondag. Van maandag tot en met donderdag volgt dan „Les diaboliques". (Minerva). Hedenavond en morgen avond nog reprises van „Vader tegen wil en dank" met Fernandel, aan welke film wij bij vertoning in Haarlem twee maan den geleden uitvoerig aandacht hebben be steed. Zondagmiddag kan men Danny Kaye nog eens bewonderen in „Knock on Wood". Polygoon schenkt deze week aandacht aan de herdenking van de stormramp in 's-Gravendeel, aan de mislukte landing van de Blue Jacquet op Schiphol en aan de ondertekening van het Benelux-Unie- verdrag in Den Haag. Voorts wijst men op een kostelijke wijze op de bestuurs- moeilijkheden bij de Nederlandse biljar ters door van de driebandentoernooien in Utrecht en Eindhoven bijna dezelfde beel den met precies hetzelfde commentaar te geven. Het journaal wordt deze keer beslo ten met een deel van de reis van prinses Beatrix naar de West bijgewerkt tot en met de tweede dag. De Spiegel van Nederland laat ook beel den zien van het op Schiphol „gestrande" Amerikaansche lijntoestel en brengt even eens een bezoek aan de genoemde plech tigheid in Den Haag. Voorts ziet men de Utrechtse judokampioen Anton Geesink een paar fikse heupworpen uitvoeren (hij is uitgeroepen tot „sportman van het jaar"), een deze week door Nederlandse chef-koks gehouden diner en de tewater lating van de supertanker „Havprins", be stemd voor Noorwegen. Van maandag 17 tot en met zaterdag 22 februari houdt de Stichting Herstellings- en verplegingsoord „Unicum" voor chro nische zieken en invaliden te Heemstede een collecte in Haarlem, Heemstede Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang ten bate van de stichting. Van maandag 17 tot en met vrijdag 22 fe bruari wordt een huiscollecte gehouden en op zaterdag 22 februari een collecte op straat. Zij die een middag of avond over hebben om te collecteren kunnen zich in verbinding stellen met de Stichting „Uni cum" te Heemstede, telefoon 38864 of tot de wijkhoofden. 7 februari Alg Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Ko.i. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H. V. A Ver. Deli Maatschappijen 3V2% Staffellening 1947 3% Invest, cert Nederland 3% Nederland 1962-64 Omzetten (nominaal): Vorige weet (def.) Aandelen 9.164.455,- Deze week ,voorl.) Aandelen 8.799.050, Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 31 jan. 15714 162 16014 191 195 191 4- 2 185 190 185 0 260 275 275 4- 17 226 V2 234 2261a 3/2 24414 253 249% 4- 7'4 3421/2 3581/2 347 214 20614 215 210 1/2 149,50 155,10 151,85 4- 3.45 143 151 144% IV* 138 145 13914 4- Vz 10914 11414 113% 4- 4 H 201V2 204 20114 i'A 3814 44% 441/2 4- 6 82 88 87 4- 6% 54 61% 61V2 4- 8% 85 H 857^ 85-54 'A 89JS 90'/is 90V« 4- 7/i« 8914 89% 89u/i« 4- Vs2 Obligaties 11.358.417, Obligaties 11.350.693, Bekroond. De op verzoek van de Engelse Royal Horticultural Society inge zonden aquarellen van de Amsterdamse kunstschilder-illustrator J. J. Slijper op de in Londen gehouden tentoonstelling voor plantkunde, zijn bekroond met de Grenfell Silver-Giltmedal. Deze aquarellen zijn nauwkeurige afbeeldingen van gewassen, die lijden aan plantenziekten en werden vervaardigd in opdracht van het labora torium voor bloembollenonderzoek in Lisse, onder leiding van prof. dr. E. J. van Slog- teren ten behoeve van de tuinbouwgids van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Concert. In de Remonstrantse Kerk in Haarlem zal de cellist Piet Lentz maan dagavond 24 februari concerteren met „Die Haerlemsche Musyckcamer" onder leiding van André Kaart. Het programma ver meldt het Soloconcert voor gamba van Te- leman. Aanvankelijk was deze uitvoering voor 10 februari bestemd, omstandigheden noodzaken tot uitstel. Uitgeleend. Dat er heel wat boekenlief hebbers in Haarlem zijn, blijkt uit een statistiekje over december 1957 van de Haarlemse stadsbibliotheek en leeszaal. In deze maand werden 22.506 boeken uitge leend aan volwassenen en 30.817 aan de jeugd. 6.437 dames en heren bezochten in december de leeszalen. Jeugdbijeenkomst. Heden, zaterdag avond houdt de jeugdafdeling van de Volksuniversiteit in Haarlem in restaurant Brinkmann haar eerste bijeenkomst, die door wethouder D. J. A. Geluk geopend zal worden. Aan deze avond werken mede het Surinaams orkest „De Guyana's", Julien Coco, Ottmar Frei en dr. G. van Wengen. Carnaval. De afdeling Haarlem van de Katholieke Middenstandsbond viert op woensdag 12 februari carnaval in restau rant. Treslong in Hillegom. Aan het feest werken drie orkesten mee, terwijl ook het gevolg van Prins Carnaval vele leden telt. De organisatoren zullen zorgen voor ver voer naar en van Treslong. Gemeente-avond in Bloemendaal. Op donderdagavond 13 februari zal dr. J. I. S. Zonneveld, die kort geleden benoemd is tot hoogleraar, in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal voor de ge meenteleden van de hervormde gemeente spreken over „Bijbel en wetenschap over het ontstaan der aarde". Hij zal een en ander vertellen over de wordingsgeschie denis van Kennemerland. Reisje naar Londen. Jaarlijks worden ter gelegenheid van Klaproosdag door het Oorlogsgravencomité bij loting een aantal collectanten (in elke collectebus bevindt zich een lot) aangewezen, die in groeps verband een reisje naar Londen kunnen maken. De vijftienjarige mejuffrouw Q. Krijger, wonende P. C. Hooftkade 9 te Aerdenhout, werd door het lot aange wezen om van 10 tot 15 april een reisje naar Londen te maken. ADVERTENTIE in NEDERLAND Alle 322 kleuren D.M.C. splijt en koordzijde vindt u alleen bij Grote Houtstraat naast Lnxor „De financiële toestand van de gemeen te Bloemendaal is nog steeds precair te noemen, aldus deelde de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller ons mee. „De aanvrage voor een verhoogde uitkering over 1957 en de daar mede verband houdende goedkeuring van de begroting over 1957 is nog steeds niet afgekomen, zodat de basis voor de begro ting 1958 ook nog ontbreekt". De behandeling van de gemeentebegro ting 1958 in de gemeenteraad zal nog wel enige maanden op zich laten wachten. Ten gevolge van de bestedingsbeperking is Bloemendaal evenals vele andere gemeen ten in het land vrijwel op dood spoor ge reden, wat de activiteit betreft. De nieu we fiscale maatregelen hebben de laatste resten van de gemeentelijke autonomie op zij geschoven. De eigen activiteit en de eigen verantwoordelijkheid van het ge meentebestuur zijn tot het minimale te ruggebracht, zodat het besturen van een gemeente in feite geschiedt door talloze elders gevestigde bureaus, jnspecties en diensten. Ook in verband met de komen de raadsverkiezingen is deze toestand ver re van ideaal te noemen, want het raads lidmaatschap is op deze wijze niet te am biëren. Het gemeentebestuur wordt tegen woordig van hogerhand als een onmondig kind beschouwd en wij hebben alleen maar „ja" te knikken, aldus de burgemeester van Bloemendaal. Landelijk en zelfs in ternationaal vormt dit een probleem. Ge meentelijke autonomie bestaat niet meer en wellicht zal dat onderwerp deze zomer de hoofdschotel uitmaken op het congres van de Nederlandse gemeenten. De thans geschapen toestand druist bepaald tegen de wet in, zeide dr. Peereboom Voller. Bij de nieuwbouw op ruime schaal, die binnenkort in Vogelenzang zijn beslag zal krijgen, zijn ook zes winkelpanden opge nomen. Er wordt thans onderzocht in hoe verre in deze kleine gemeenschap van twaalfhonderd inwoners hieraan een be hoefte tot realisatie bestaat. Waarschijn lijk zouden deze plannen kunnen leiden tot sanering van enige bedrijfjes, die nu nog in particulier behuizingen zijn on dergebracht. Gegadigden voor deze win kelpanden kunnen zich hierover met het Bloemendaalse gemeentebestuur in ver binding stellen. Ten dienste van de voorbereiding van het wegvervoer naar Zandvoort in de zo mermaanden zullen in de loop van het jaar 1958 op de Zeeweg en op de Zand- voorterweg in de gemeente Bloemendaal verkeerstellingen gehouden worden, name lijk bij de watertoren en bij de grens van Bentveld. De drukte naar zee concentreert zich op twintig topdagen per jaar, zoals is gebleken en het gemeentehpstuur is van mening, dat de aanleg van een nieuwe weg uit dien hoofde niet noodzakelijk is.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7