<ERKD GRATIS STOFZUIGER Ope! Rekord '57 goed chauffeur „RITSA" van gisteren 8 Sumitro in Genève: Nationaal front wil geen Nederlanders bevoorrechten Protest tegen opheffing der Nationale Reserve Rapport over onderzoek didactiek Frans Resultaat van arbeid van D. Ml van. Willigen Europese commissie bijeen Zes percents lening van r.-k. ziekenhuis overtekend ZANDVOORT Feestvieren voor een nieuw clubhuis vijfhuizen halfweg hillegom Mooie uitvoering van Die Jahreszeiten' Scheepvaart DE BEURS RECLAME AANBIEDING COSTUUM, MANTEL of TOPPER Chem. Wasserij en Ververij Krijgt U gasten OPZEELAND AUTO FINANCIERING Telefoon K 2500- 56592 assurantiën hypotheken A. G.VANELK autotransportbedrijf abc besteldienst ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT GENEVE (AFP) „Wü zfjn tegen Su karno, Djuanda en Nasution, wier onbe kwaamheid en incompetentie niet meer kunnen worden betwist", zo heeft oud minister Sumitro (financiën) verklaard tegenover de „Tribune de Genève". Hij be schuldigde voorts de huidige bestuurders van Indonesië ervan de hulpbronnen van het land te verkwisten, hun macht te grondvesten op de communisten, die drei gen een staatsgreep te doen zoals in Tsjechoslowakye. Het nationaal front, waarvan Sumitro een der voornaamste leiders is, heeft, zo voegde hij eraan toe, zojuist een ultimatum aan premier Dju.anda gericht. Dit ultima tum eist het aftreden van het kabinet op dat een nieuwe regering kan worden ge vormd, die het programma van het natio naal front zal uitvoeren. Indien de regering weigert af te treden, zo vervolgde Sumitro, zal een Indonesische tegenregering op Sumatra worden gevormd onder leiding van Sjafruddin Prawirane- gara, de oud-gouverneur van de Bank In donesia. Deze, zo zei hij, zal Djuanda een nieuwe kans geven eervol terug te trekken. Indien hij opnieuw weigert zal de regering- Sjafruddin het bestuur van de gebieden die beheerst worden door het nationaal front, zich uitroepen als wettige regering van Indonesië en vragen om internationale erkenning. Wat de betrekkingen met Nederland be treft zei Sumitro. dat het. nationaal front niet de aanspraken op West-Irian zal prijsgeven. Inzake de Nederlandse ondernemingen voegde hij eraan toe, dat. de leiders van het. nationaal front hen niet een bevoorrechte positie willen geven, maar hen alleen wil len laten werken zonder discriminatie toe te passen. De Nederlandse bedrijven, zo zei hij, zullen in Indonesië kunnen werken in de' mate, waarin zij nodig zullen zijn voor de economie van het land. Ruim 12.000 vrijwilligers, allen leden van de Nationale Reserve, protesteren te gen het voornemen van minister Staf om de Nationale Reserve op te heffen. Zij heb ben een actie-comité gevormd. Dit comi té meent, dat de minister van Oorlog de motie-Roosjen, die door de gehele Twee de Kamer, op de C.P.N. na, werd onder steund, heeft genegeerd. Deze motie be helsde, dat de nationale reserve moest worden gehandhaafd, waarbij de minister de gelegenheid werd gegeven, met het in stituut Steun Wettig Gezag in contact te treden over de vorm, die de Nationale Reserve zou krijgen. Minister Staf heeft daarop een gesprek gehad met enkele hoofdbestuursleden van Steun Wettig Ge zag, maar tot een concreet plan is het nimmer gekomen. Nu de minister in zijn memorie van toelichting op de dinsdag te behandelen begroting van Oorlog gesteld heeft, nog steeds van mening te zijn, dat de Nationale Reserve moet verdwijnen, meent het comité, dat een krachtig pro test op zijn plaats is. Het is van oordeel, dat wanneer de regering zorgt voor beter oefenmateriaal en de werving van vrijwil ligers van bovenaf goed regelt, men in Nederland kan beschikken over een natio nale reserve van een hoog moreel en een goede geoefendheid. Dezer dagen is een voorlopig rapport verschenen over een onderzoek naar de didactiek van het Frans, dat werd samen gesteld door dr. G. G. Baardman, dr. A. L. A. Mooy, R. S. Mossel en D. M. van Willigen. Dit rapport is het resultaat van een onderzoek waarvoor de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek in de jaren 1956 en 1957 de heer Van Willigen te Acrdenhout, rector van Jac. P. Thysse-lyceum te Overveen en do cent in de didactiek van het Frans aan de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam, een subsidie heeft verleend. De heer Van Willigen had de subsidie aangevraagd als onderdeel van het werk der didactiek- commissie van de Vereniging van Lera ren in de Levende Talen. Een groot aantal leraren in de levende talen is namelijk de laatste jaren een steeds grotere belangstelling voor de di dactiek aan de dag gaan leggen en dit heeft ten gevolge gehad, dat in september 1952 de didactiekcommissie werd inge steld, gesplitst in secties voor het Neder lands, het Frans (waarvan de heer Van Willigen voorzitter is), het Duits en het Engels. De didactiecommissie, die uit achttien personen bestaat, komt regelma tig bijeen en beschouwt het als een van haar eerste taken om een overzicht te ge ven van de huidige toestand der onder wijsmethoden in de moderne talen. Daar toe werden verschillende onderzoekingen gedaan, waarvan de resultaten zijn neer gelegd in een aantal artikelen, versche nen in de afgelopen jaargangen van het tijdschrift „Levende Talen". Deze artike len zullen te zijner tijd als handleiding worden gebundeld. De laatste jaren heeft de didactiekcom missie zich in het bijzonder beziggehou den met het veel omstreden punt van de omvang van ^e woordenschat bij het aan vangsonderwijs. In Nederland bestaat na melijk de tendens om de kinderen in het eerste jaar heel veel woorden van een vreemde taal te laten leren, zo ongeveer tussen de duizend en de vijftienhonderd. Volgens de mening van de didactiekcom missie verdient het echter de voorkeur, dat zij een eenvoudige woordenschat voor eenvoudige zinspatronen leren beheersen, waarbij niet alleen gedacht wordt aan zeer veelvuldig voorkomende woorden, maar ook aan die, welke bruikbaar zijn voor het praktisch hanteren van de taal en die bovendien de belangstelling van de leer lingen wekken. Daarom zal in het februarinummer van „Levende Talen" een lijst van vijfhonderd Engelse woorden voor produktief gebruik worden afgedrukt, die de kinderen dienen te kennen. Een dergelijke lijst die deel uitmaakt van een grotere van duizend woorden zal ook voor het Frans en het Duits worden gepubliceerd. ZONDAG 9 FEBRUARI 1958. HAARLEM. Ned. Ilerv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. G. Snij ders. Bed. H. Avondmaal. 7: Ds. E. Pot. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. W. M. van Asperen. 7: Ds. R. Bijl. Oosterkcrk. Zo- merkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenes- serkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderk. Dhr. J. E. van Epen. 10.30: Jeugddienst. Dhr. R. Hengstmangers. 7: Ds. G. J. Waardenburg. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderk. Ds. Joh. Bronsgeest. 10.45: De heer A. F. Beeks. Aula Chr. Lyceum, Emmakade. ingang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. J. B. Sickesz, van Bloemendaal. Geb. Vrijz. Hervormden. Jacob- straat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Janskapel. Jans straat 36. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Diaco- nessenliuis. Hazepaterslaan 24. 4.30: Ds. J. v. ri. Wiel. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstraat. 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade. 10: Wika J. J. Haffmans, van Heemstede. West. Leidsestraat. 10: Dhr. P. Knijff. Cen trum, Oude Groenmarkt. 10: Dhr. J. Jong kind. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service presidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Gemcinde, Waalse Kerk. Be gijnhof. 20: Gotlesdienst Pfarrer D. Stein. Christian Science, First Church of Christ. Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag. Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdagavond 7.30: Bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3. 15: Dienst met H. Avondmaal. Spre ker Br. E. Ch. Hei-mes. Dinsdag 19.30: Bijbel studie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond t. h. Spoorwegstraat 4 rd. Hervormde Evangelisatie op Geref. grond slag, Nassauplein 8. 10 en 5: Hr. J. Hubach, van Giessendam. Woensdag 12 febr. 7.30: Ds. v. Dijk. van Garderen. AIle-Dag-Kerk. Maan dag 7.30 en woensdagmiddag 3: Contactbij eenkomsten met gerepatrieerden in de Pasto rie der Broederkerk. Parklaan 32. Dinsdag middag 3: Rondetafeibespreking. Broeder- kerk. Parklaan 34. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10: W. F. Kloos. evangelist. Gouda. 7: Samenkomst. Spr. J. Jansen. Woensdag 8: Bijbellezing J. F. Snoeks. Zui derkapel. Zuiderstraat 15. 10: De heer J. Se- vensma. evangelist te A'dam. Herdenking 55- jarig jubileum. 5: Dezelfde Evangelisaticsa- menkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Her man Spoor. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. Opwekkingssamenkomsten, Zui derkapel. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: De heer D. Jan Bruijn, Wassenaar. Maranatha- lezing. Vrij Evang. Gcm., Parklaan 21. 6.30: Ds. A. H. v. Gent. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 12: Zondags school. 7: Ds. Schutz. Evangelisch Lutherse Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. D. Solinger. Verenigde Doopgezinde Gemeente. Gr. Houtstraat 43. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Peuzelaarsteeg 3. 10.30: Jeugddienst o.l.v. W. Dorrepaal. Remonstr. Ger. Gemeente, Oran jekade 1. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57- 59. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. C. Goeman. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. D. Roos. Lyceum-Aula. ingang van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Begijnhof kapel. 8.45: Leesdienst. 4.30: Ds. G. Visee. O.R.G. Centrum. Westerhoutpark 1 a. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. H. Avondmaal. Don derdag 8: Ds. J. P. Geels. Ger. Gem.. Lange Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned.. Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Mieras. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30: Dhr. G. Planting. 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Zusterhulp. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gr. 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gcmeenschapbond. Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Hee- ren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komsten. Volle Evangelie Gemeente (Pink stergemeente) .Elim-Kapcl, Paul Krugerstr. 36 10: Dhr. Jac. Zeegers (openb. samen komst). 12—13: Zonrigasschool. 7: Opwek kingssamenkomst. Verschillende sprekers. Donderdag 8: Gebedssamenkomst. Voor ge meenteleden. Immanuël-Kapel, Nwe Kruis straat 14. 10: dhr. C. v. Ingen. Overveen. 10: Zondagsschool. 4: Doopdienst door J. Ver steeg en C. v. Ingen. Woensdag 7 en 7.45: Jeugddienst. Donderdag 8: Bidstond. Vrijdag 8: Bijbelbespreking, rinkstergeloofsgcmeen- schap, Nassauplein 8. 10: Dhr. J. de Geest. Amsterdam. 10.30. Zondagsschool. Colenso- straat 2 5: Dhr. E. Schuurmann. Woensdag 8: Bidstond. Schotersingel 99. De Christenge meenschap. Wilhelminastraat 60. 10: Mensen- wijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Men- senwijdingsdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9- 10.15: H. Maal, preek. 8: Evangelisatiedienst. Donderdag 8: Bijbelbespreking. Maandag. Duvenvoordestr. 61 zw. 7: Jeugdbijeenkomst. 8: Bijbelbespreking. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelis- steeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelmina straat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Jehovah's Getuigen. Kamerlingh Onnesstraat 83 5.30—6.30 Wolstraat 7. 7.30—8.30. Donder dags 7.30—9.30. HAARLEM-NOORD. Ned. Ilerv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Dr. G. Ph. Scheers, jeugddienst. 7: Ds. G. Koch. Jeugdkapel (Jeugdhuis, Schoterweg). 10: Drs. W. J. de Tombe. Zondagsschool. 12: Marnixschool. Jeugdhuis en Kleuterschool Colensostraat. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam-West). 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds J Kroon. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder werken niets", Verlengde van de Geusevesperstraat. 10: Dhr. J. Dam- muller, evangelist te Alkmaar. Dinsdag 8: Bijbelbespi-eking, Maasstraat 8. Woensdag 8: Opwekkingssamenkomst. Spreker dhr. A. H. Agtereek, evangelist te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 5. Ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel 55-57. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. H. W Wierda. Sionskerk. Eksterstraat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 3.30: Ds. P. de Ruig Noord- Schoterkerk. Spaarnrijkstraat 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel.Geref. Kerk. in geb. N. P. B„ Berkenstraat 10. 8.45 en 2.45: Ds. G. Visee. Jehovah's Getuigen, in geb. N. P. B.. Bei'kenstraat 10. 6.457.45. Woensdag 7.30—9.30. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (1216 j.). 10.30: Oppasdienst (46 j.). Zondagsschool (612 j.). 10.30: Kon. Emmaschool (Raafstr.). Charl. de Bourbonschool (J. Prinslaan). Elout v. Soutcrwoudeschool (Muidcrslotweg) Leeger des Heils, Soendastr. 42 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 4.30: Kin dersamenkomst.. 7: Openluchtmecting. 8: Ver lossingssamenkomst o.l.v. Kapiteine H. v. d. Laan. Maandag. Geen straatzang. Dinsdag. 2.15: Gezinsbond. Woensdag. 2 en 3.30: Film. Donderdag 7: Straatzang (Overveen, Stoops bad). Vrijdag 8: Toortsdragers. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wil- helminaplein. 10: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Ly ceum. 10.45: Ds. J. C. Sickesz (Overveen). Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Prof. De Vrijer.Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L, A. v. d. Voort, Voorg. v. d. afd. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. L. Hoorweg. Pinksterkerk. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Jeho vah's Getuigen, Binnenweg 79 c. 23: Geza menlijke Bijbelstudie. Woensdag 7.309.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63 89: Huisbijbelstudie. Donderdag. Crayenesler- singel 7 89; Huisbijbelstudie. Doopsgezinde Kring. ,'.De Olijftak". 10.30: Ds. C. P. Hoeke- ma. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. 10.30: Ds J. E. Drost. Voor de kinderen van 5—12 jaar. 10.30: Theo van Eeghen-Instituut. Reli gieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. Kroes, E.L., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. D. E. Boeke. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Y. v. d. Zee te Nieuw Vennep. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Dr. J. H. Stelma. 11. Dr. J. H. Stelma. Jeugd kapel 9.30: in Maranatha. Zondagsscholen. 11: Kleuterschool, Boslaan 26 en Jeugdhuis Don- kerelaan 10 en Maranatha.Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. F. W. Boers, Hv„ Hoorn. Geref. Kerk. (De dienst vindt plaats in de Ned. Herv. Kerk, Kerkplein. Bloemen daal). 2: Ds. G. Toornvliet. 3.45: Ds. G. Toorn vliet 7.30: Ds. Gabe van Duinen van Wasse naar Zuid (dienst voor belangstellenden). 2: Kinderkerkdienst op het oude adres: in de consistorie van de Geref. Kerk. Vrij Kath. Kerk. Popellaan 1. Zaterdag 19.30: Vespers en Lof. Toediening van het sacrament van het H. Vormsel door Mgr. A. Goetmakers. Zondag 10.30: Gez. Hoogmis-wijding tot sub diaken door Mgr. A. Goetmakers. Woensdag avond geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Jac. Poort, Em pred., van Den Haag. Zondag avondstilte. 19.30—19.45: Orgelspel door de heer Egbert Vos. 19.4520.15: Ds. D. J. Roos, Ger. pred. te H'lem. Zondagsscholen, Rampl.- kwartier 1213: Gebouw Irene, Elswoutlaan 1 en Beatrixschool. G. Schoolmeesterlaan. Julianakwartier 10.15—11.15: Koningin Wil- helminaschool. Dompvloedslaan. Marine Hos pitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en o: Ds. D. Ringnalda. HOOFDDORP. Ncd. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. D C. van "Wijngaarden. Geref. Kerk. 9.30: en 3.30: Ds. M- Ros- Doopsgezinde Gemeente, en 3.30: Ds. R. C. de Lange van Noordwi.ik. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30. Ds. W. Moerman van Aalsmeer. 3: Ds. J A van Boven. Abbenes. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 3.30: Ds. H. Brons. Betlielkapel. 10: Ds L. A. Bodaan van Amsterdam. 7: Ds. G. A. Alma. Geref. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoornstra. 3: Ds. G. Rang. n VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 4.30. Ds. L. C. Baljé.Geref. Kerk. 10: Ds. G. Rang. 3- Ds IJ. v. d. Zee van Nieuw Vennep. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. F. Brouwer. 7: Ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. H. A. Schippers. Jehovah's Ge tuigen, Nutsgebouw, v. d. Endelaan. 2.30 3.30: Gemeensch. Bijbelstudie. Dinsdag 8—-10: Praktische opleiding voor de prediking. Don derdag. Oosteindelaan 42. 89: Huisbijbel studie. Donderdag. Gele Vinkestr. 61, Nw. Vennep. 89: Huisbijbelstudie. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. D. ter Steege, Jeugddag. 18.4o: Bijz. kerkdienst. Ds. D. ter Steege, „Waar werkt U voor?". Van 18.45-19: Zangdienst. Adventskerk. (Ziekenhuiskerk). 10: Ds. M. A van Rhijn. Oudorp. Chr. Ger. Kerk. Pniël- kapel. 10:'Ds. D. H. Biesma. 4: Ds. J. C. Maris. Rem.-Doopsgezinde Gemeenten. Ge bouw „Spaarnberg". Wüstelaan 75. 10.30: Ds. J. W. Wery. Jeugddag. Met lekenspel „Pau- lus buiten de muren". SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Kroon. 7: Ds. Jac. Poort. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein 10.30: Ds. R. H. Oldeman, Bed. H. Doop. 19: Geen dienst. 10.30 Jeugdkapel in gebouw Dorpsplein 2. Geref. Kerk, Juliana - weg. 10: Ds. A. de Ruiter. 17: Ds. G. Rang van Vijfhuizen. Ned. Prot. Bond. Brugstr. 15. 10.30: Dr. A. J. van Leusen van Velsen. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dinsdag 11 febr. n.m. 3 uur samenkomst in huize „Pniël", Zuiderstraat 3. Spreker de heer H. Veld kamp. evangelist te Den Haag. Jehovah's Getuigen. Zondagmiddag 2 uur Wachttoren studie in gebouw Dorpsplein 2. Woensdag middag 8 uur Huisbijbelstudie Koninginne weg 44. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vica ris J. Schipper. 5: Ds. Pettinga. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schouten. Chr. Ger. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Geref. Gcm. 10 en 4: leesdienst. Ger. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds J. J. Verleur. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3: leesdienst. De Europese commissie van de E.E.G. is vrijdag .onder voorzitterschap van prof. Hallstein in Brussel bijeengekomen voor een vergadering van vier dagen. Dc com missie houdt zich voornamelijk nog bezig met het opzetten van de organisatie. De 6 pet. 30-jarige obligatielening ten behoeve van het r.-k. ziekenhuis „De God delijke Voorzieningheid" te Sittard is sterk overtekend. De toewijzing kan slechts zeer gering zijn. De Zandvoortse padvindsters zijn het oude clubhuis „De Tonnenberg" aan de Hogeweg, ontgroeid. De sterke uitbreiding van de afdelingen maakt dit tehuis niet alleen te klein, doch bovendien verkeert het in een oude vervallen toestand en is als clubhuis praktisch niet meer te gebrui ken. Daarom is onlangs een stichting tot bouw en exploitatie van een nieuw pad- vindstersclu'ohuis te Zandvoort opgericht. Vrijdagavond werd in restaurant Zomer- lust een feestavond gegeven waarvan de baten ten goede kwamen aan de stichting. De heer J. Molijn, de voorzitter van ge noemde stichting, deelde in zijn welkomst woord mede, dat van gemeentewege een stuk grond beschikbaar is gesteld, ideaal voor de bouw van een nieuw clubhuis en gelegen ten oosten van de niet in gebruik zijnde toegangsweg naar het circuit nabij tunnel Oost, waar in een door bos omge ven duinkom straks het nieuwe clubhuis zal verrijzen. Uit giften van particuliere zijde en diverse bijdragen van de padvind sters kon reeds een fonds worden gevormd. Spreker sprak de hoop uit, dat de resulta ten van de feestavond dit fonds aanzien lijk zouden versterken. Kabouters en padvindsters voerden hier na met veel succes een aantrekkelijk pro gramma op van schetsjes, declamatie en een schimmenspel. De Zandvoortse accor deonvereniging en de operettevereniging „Zandvoort" verleenden aan deze avond medewerking. De jeugdafdeling van eerst genoemde vereniging liet zich voor de pau ze onder leiding van de heer Jan Davids op verdienstelijke wijze in een viertal nummers horen. Na de pauze traden leden van de Zandvoortse operette-vereniging met solo-zang en de opvoering van enkele leuke schetsjes op de planken. De grootste verrassing van deze avond vormde echter het optreden van de Italiaanse tenor Nino Adami, solo-tenor aan het theater Lyrico te Napels. De zang van deze beroepszanger was voor een ieder een openbaring. Een ovationeel applaus oogstte hij met enkele Napolitaanse liederen en het Smartliea uit Paljas. Uitvoeringen van „Irene" De muziekvereniging „Irene" in Nieuw Vennep staat weer voor haar jaarlijkse uitveoringen op 14 en 15 februari (in „De Gouden Leeuw") en op 21 en 22 februari (in „De Rustende Jager"). Deze concertavonden hebben dit jaar een bijzonder karakter. Er zal namelijk niet alleen worden geconcerteerd door het van ouds bekende „volwassen" „Irene", maar voor het eerst zullen nu de twee nieuwe afdelingen van de vereniging medewerking verlenen. Dit zijn de zestig leden tellende Jeugdkapel „Jong Irene" onder leiding van de heer A. van Leeuwen en de onlangs opgerichte drumband „Irene", waarover de heer G. van dei- Velde de tamboerstaf zwaait. De avond wordt besloten met de opvoe ring van de klucht „Lachgas". Ledenvergadering van D.S.O. Woensdagavond houden de dames- en de herenafdeling van de r.-k. sportvereniging „DSO" in Vijfhuizen de jaarlijkse leden vergadering. Deze vindt plaats in café De DieLe Clerq aan de Spieringweg. Jaarlijkse winteravond De eerste maanden van het jaar is de tijd, waarin de landelijke rijverenigingen leden en belangstellenden bijeenbrengen voor een ontspanningssamenkomst. „Ritmeester De Kruyff in Halfweg houdt woensdagavond in zaal Cornelissen een dergelijke „ruiteravond". Hier vindt de opvoering plaats van het blijspel „Blijf zitten waar je zit!" Donderdagavond gaf de christelijke zang-en oratoriumvereniging „Zingt den Heer" in Hillegom onder leiding van Gos- se Kroese een uitvoering van het orato rium „Die Jahreszeiten" van Haydn. Als vocalisten werkten aan deze uitvoering mee: Rcggina Beekman, sopraan, Wiebe Drayer, tenor, Herman Schey, bas. In strumentale medewerking verleende het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Een uitstekend voorbereid koor en goed gekozen solisten hebben mede dank zij de voortreffelijke begeleiding van het orkest onder de bekwame leiding van Gosse Kroese voor een mooie vertolking van dit prachtige werk zorggedragen. AMSTERDAM De handel op dé effectenbeurs te Am sterdam was vrijdag over het geheel ge nomen van beperkte afmeting. De stem ming was echter prijshoudend en vooral de Indonesische waarden en daarmede verwante fondsen waren zelfs vast. De be richten uit Indonesië, hoewel daarop niet veel staat kan worden gemaakt, werden klaarblijkelijk toch in gunstige zin geïn terpreteerd, daar diverse cultuuraande len enige punten hoger waren. Amsterdam Rubber kon met 'n koers van 44% 'n vier tal punten stijgen. Verenigde Deli was met 'n prijs van 60%61 eveneens een viertal punten beter en ook H.V./ kon een over eenkomstige winst boeken. Cultuurbank en Nationale Handelsbank werden in over eenstemming hiermede eveneens hoger genoteerd. Hoewel de handel in Koninklij ke niet daverend was, ging zowel in de aandelen als in de claims nog aardig wat om. Bij een vorige slotprijs van 150,30 werd geopend op 150,50. Nadien werd een prijs van 151,50 verkregen waarna niet veel verandering meer te bespeuren viel. Voor de claims bestond wederom vraag. Bij het begin van de markt werd 4,68 betaald en geleidelijk ging de prijs naar boven tot 4,78. De claims Dordt- sche Petroleum, die gisteren voor het laatst werden verhandeld, liepen voor de gewone aandelen naar boven van 1130 tot 1158 en de claims preferente van 562 tot 575. Overigens was de han del van geringe omvang. Industrie-aande len waren prijshoudend. AKU, Philips en Unilever bewogen zich op ongeveer het peil van donderdag. KLM werd genoteerd op 108,50-/ 108,60. Hoewel de affaire op de scheepvaartaf deling van beperkte afmetingen was, kon toch een goed prijshoudende stemming worden opgemerkt. De toonaangevende aandelen waren merendeels wat beter. KPM onderscheidde zich door een verbe tering met een tweetal punten en bewoog zich tussen 10472 en 105. De bele. gingsmarkt was rustig. De om zetten in de Nederlandse staatsobligatiën waren van beperkte afmetingen. De koers ontwikkeling was onregelmatig, waarbij echter slechts geringe veranderingen vie len op te merken. De affaire in de Ame rikaanse waarden was gering. De koersen waren eveneens niet veel veranderd, zij het dan ook dat de ontwikkeling enigszins onzeker was. Prolongatie 41/a pet. NEW YORK De koersontwikkeling was dalend. Olie-, scheepsbouw-, tabaks- en spoorwegwaar den effenden de weg omlaag. De meeste grote groepen sloten lager en de indivi duele verliezen bedroegen meer dan twee dollar. Paramount Pictures liep ongeveer 2 dollar op nu de maatschappij haar films van vóór 1948 gaat verkopen voor vijftig miljoen dollar. De vliegtuigbouwfondsen kwamen los van hun laagste dagwaarden op het bericht dat een Atlasraket met suc ces is afgevuurd; maar de groep sloot toch lager. Bij de olies werden verliezen van een dollar of meer genoteerd voor Ame rada, Cities Service. Gulf. Mission. Sea board, Skelly, Standard Oil of California en Texas Co. Eon golf van ingetrokken- scheepsbouwopdrachten en dalende vraag op de vrachten markt bracht verwarring in de scheepsbouwgroep. Newport News stond op laagste dagwaarde 2 dollar lager genoteerd en Bath Iron Works bijna twee dollar. American Shipbuilding verloor een dollar. De staalgroep was zwak, met Youngstown meer dan 2 dollar lager. Ook de autowaarden daalden. Corning Glass was op laagste dagwaarde meer dan twee dollar lager. Tabaks- en chemie-aandelen ontkwamen evenmin aan het algemeen verloop. Het industriegemiddelde kwam van 453,13 op 448,76; dat voor spoorwegen van 110,22 op 108,70 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 72,80 op 72,53. De omzet bedroeg 2.220.000 aandelen tegen 2.210.000 op don derdag. Van de 1.146 verhandelde fondsen sloten er 244 hoger en 655 lager. Aalsum, 8 le Zanzibar. Agamemnon, 7 v. Bnchaquero n. Curasao. Aldabi, 7 v. Montevideo n. Santos. Alhena, 7 v. Santos n. Montevideo. Alphacca, 6 v. Santos n. Buenos Aires. Alphard, 8 te Sao Francisco do Sul. Amstelkroon, 7 te Gibraltar. Arkeldijk, 7 v. Halifax n. Tripolis. Artemis, 8 te Port Au Prince. Adonis, 7 te Amsterdam. Algenib, 8 v. Rotterdam n. Recife. Amstelstad, 8 et Rotterdam. Almdijk. 7 te Galveston verwacht. Andijk, 7 v. Bremen n. Hamburg. Antonia, 7 v. Labuan n. Kuching. Amsteldiep, pass. 7 Algiers n. Gibraltar. Alkaid, 8 te Buenos Aires verwacht. Alioth, 7 v. Las Palmas Ic Antwerpen. Alnati, 7 v. Rotterdam te Antwerpen. Amstelstad, 7 v. Hamburg te IJmuiden verwacht. Attis, 7 v. Amsterdam n. West-Indië. Baarn, 8 te Barbados. Bali, pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Blitar, 7 v. Tandjong Priok n. Cheribon. Bonita, 8 te Balboa. Boskoop, 8 te Curacao. Bawean, 8 te Karachi. Bintang, 8 te Belawan. Barumun, 10 te Muscat v. Bombay. Boschkerk, 7 120 m. z. Suez n. Aden. Bussum, 8 v. Rastanura n. Amsterdam. Calamares, 8 v. Puerto Barrios n. Mobile. Caltex Leiden. 7 te Rotterdam. Caltex Pernis. pass. 7 Gibraltar n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 7 Pernn. 9 te Djeddah verw. Coryda, 8 te Singapore. Cottiea, 6 v. Jacksonville n. Ciudad Trujillo. Caltex Delft, 7 63 m. z.w. Oporto n. Pernis. Caltex Rotterdam, 7 135 m. z.w. Ushant n. Pernis. Ceronia, verm. 7 v. Karachi n. Kandia en Abadan. Cinulia, 5 te Barton, n. Curacao. Cistula. 8 te Adelaide v. Bukom. Delft, 7 v. Trinidad n. Puerto Ordaz. Doris, 8 v. Trinidad n. Paramaribo. Delfland, 9 te St. Vincent verwacht. Eemdijk, 7 v. Le Havre n. Antwerpen. Eemland, 7 te Rio Grande verw. v. Pto. Alcgre. Esso Nederland, 7 te Isle of Grain verw. v. P. Said. Grevelandw, 8 te Cabedelo. Grootc Kerk. 7 v. Kaapstad n. Las Palmas. Guineekust, 7 te Freetown. Groote Beer, 7 v. Singapore n. Surabaja. Giessenkerk, 7 te Livorno v. Genua. Haarlem. 7 v. Puerto Cortez n. Cardenas. Hermes, 7 v. Balbao n. San Juan del Sul. Hersilia, 11 te Amsterdam verwacht. Hathor, 7 te Algiers. Hector, 8 te Iskenderun. Hera. 6 100 m. w. Oucssant n. Londen. Hydra, 6 100 m. n.o. Martinique n. Rotterdam. Iberia. 7 v. Emden n. Bilbao. Japara KPM. 7 v. Mauritius n. Mombasa. Java. 7 v. Belawan n. Aden. Jagersfontein. 7 v. Amsterdam n. Southampton. Jason, 6 v. Boqueron Cuba n. Europa. Jupiter. 6 v. Cavalla n. Istanbul. Kara, 7 v. Liverpool n. Curacao. Kertosono, pass. 7 zuid Azoren n. New York. Kopionella, 8 ie Abadan. Krebsia. 7 te Curacao. Kylix, 9 te Amsterdam verwacht. Kabylia. 7 te Purfleet. Karimata, 8 te Marseille. Korovina, 7 v. Thameshaven n. Stanlow. Kieldrecht. pass. 7 Kreta n. Port Said. Kloosterdijk, 6 v. New York n. Antwerpen. Khasiella, 7 v. Rotterdam n. Oslo. Kinderdijk, 7 te Rotterdam. Kelletia. 9 te Stanlow verw. n. Thameshaven. Kellia, 11 in Kielerkanaal verw. v. Turku. Kennemerland, 7 te Recife verw. v. Amsterdam. Koningswaard. 6 450 m. n.o. Belem n. Trinidad. Kosicia, verm. 15 v. Rotterdam n. Curacao. Leopoldskerk, 8 te Suez. Lindckerk, pass. 7 Ouesant n. Port Said. Lombok. 8 te East-London. Leto, 8 te Pepel. Loenerkerk. pass. 7 Str. Ormoes n. Mombasa. Lemaire. 7 te Rajang v. Penang. Langkoeas, 7 te Kuwait verwacht. Lemsterkerk, 7 dw. Lissabon n. Genua. Limburg, 7 te Rotterdam verwacht. Louis Lantz, 7 v. Monrovia n. Emden. Mentor, 8 te Caracol. Montferland, 7 te Montevideo. Munttoren, 7 v. Curacao, 8 te Maracaibo. Mijdrecht, 6 v. Montevideo n. Perzische Golf. Meerkerk, 7 80 m. n.w. Alexandrië n. Genua. Maaskerk. 7 te Amsterdam. Marinero. 7 te Amsterdam. Mylady. 7 te Douala v. Freetown. Noordam, 10 te Rotterdam verwacht. Notos. 7 60 m. o. Minorca n. Valencia. Nestor, 9 te Baltimore verwacht. Nieuw Amsterdam. 8 te Fort de France. Naess Lion, pass. 7 Finisterre n. Le Havre. Oberon, 7 v. Trinidad n. Mobile. Oostkerk, pass. 7 Gibraltar n. Genua. Oranje Nassau, 8 te Amsterdam. Orion, 7 v. Ceuta n. Hamburg. Osiris, 6 v. New Orleans n. La Guaira. Overijsel, 7 te Hamburg. Ondina, 7 v. Biak n. Mirl. Papendrecht, 7 v. Santiago de Cuba n. L. Piedras. Perna, 9 te Madras verw n. Chittagong. Poseidon, 7 v. Curacao n. Jacmel. Prins der Nederlanden, 9 te Kingston verwacht. Prins Willem II. 8 te Londen. Prins Willem III, E v. Hamburg n. Rotterdam. Purmerend, 7 te Punta Cardon. Pr. Fred. Hendrik. 7 10 m. v. Ouessant n. Valencia, Pieter S, 7 te Rotterdam. Prins Willem II, 7 v. Antwerpen n. Londen. Prins Willem IV, pass. 7 Ouessant n. Rotterdai* Prins Willem V. 7 te Savona v. Genua. Raki, 7 v. Khorelmufatta, 7 te Kuwait. Roepat, 6 v. Las Palmas n. Kaapstad. Rondo, 7 te Los Angeles v. Portland. Rotti, 8 te Cochin. Sarpedon, 8 te Aruba. Schelpwijk, 7 v. Curacao n. Buenos Aires. Straat Bali, 7 v. Durban n. Lorenzo Marques. Straat Lombok, 9 te Melbourne verwacht. Schie, 7 te Rotterdam. Saloum. 7 te Duinkerken. Sirrah, pass. 7 eil. Masira n. Durban. Stad Alkmaar, 7 30 m. n.n.w. St. Vine. n. Gibralt. Stad Arnhem. 15 te Bremen verwacht. Stad Rotterdam, 8 te Rotterdam verwacht. Stad Schiedam. 8 te Rotterdam verwacht. Stanvac Pendopo, 8 te Sungeigerong v. Buatan. Stanvac Riau, 8 te Buatan verw. v. Sungeigerong. Stat. of Liberty. 7 60 m. n.o. Madeira n. Marseille. Stentor. 7 te Antwerpen verwacht v. Hamburg. Straat Malakka. 8 te Hongkong v. Kobe. Straat Soenda, 7 te Durban verw. v. P. Elizabeth. Talisse. 7 v. Charleston n. Baltimore. Tappanzee. 7 te Napels verwacht. Ternate, 7 v. Tandjong Priok n. Tegal. Telamon, 7 v. Amsterdam n. West-Indie. Thaletas, 7 te Rotterdam n. Calamata. Themis, 8 te Baltimore. rT Thelidomus, pass. 7 Kp. De Goede Hoop n. Lagos, Tibia. 7 te Trinidad verwacht v. San Lorenzo. Tomori. 8 te Genua. Towa, 8 te Bremen. Trajanus, 6 450 m. n.o. St. Thomas n. Antw. Tankhaven I. 7 v. Bangkok n. Sungeigerong. Titus, 7 te Antwerpen v. Bremen. Utrecht, 8 te Makassar. Vlist. 7 v. Antwerpen n. Hampton Roads. Van Neck, 7 v. Napier, 8 te Wellington. Van Waerwijck, 7 v. Singapore n. Zanzibar. Vivipara, pass. 7 Gibraltar n. Portland Maine. Westland. 6 v. Las Palmas n. Vigo. Willem Ruys, 7 te Port Said. Wonosobo, 7 te Los Angeles. Woltersum, 7 te Amsterdam. Zuiderkerk, 8 te Barcelona. Zaankerk. 7 Minikoi gepass. n. Manilla. Zeeland, 7 v. Port Said n. Napels. Zuiderkerk, 7 te Marseille verwacht. SLEEFVAART Barentszec, 6 v. Trinidad n. Nueva Palmira. Clyde, 6 260 m. w. Finisterre n. Gent. Cvcloop, 6 dw. Lissabon n. Port Said. Gele Zee. 6 v. Torbay n. Vlissingen. Loire, 6 te Singapore. Rode Zee. 6 760 m. w.z.w. Fayal n. Houston. Thames. 6 dw. Cadiz n. Port Fuad. Titan, 6 300 m. n.o. Madeira n. Belem. Witte Zee. 6 te Bari. KLEINE VAART Alcetas. 6 te Amsterdam n. Gothenburg. Appingedam, 6 bij Goerce n. Lissabon. Bab T, 6 25 m. z. Ouessant n. Gyon. Bloemgracht, 7 te Rotterdam. Boreas, 6 v. Limassol n. Mutzuna. Concepcion, 5 te Villa Olivia. Flevo. 6 v. Lissabon n. Barcelona. Flevo. 6 30 m. w. Smalls n. Newport. Julia Marv. 7 100 m. n. Kp. Vilano n. Lissabon. Kaap St. Vincent, 6 te Amsterdam v. Zaandam. Leliegracht. 7 v. Holtenau n. Helsinki. Notos, 6 90 m. w. Kp. Spartivento n. Valencia. Phidias, 6 te Amsterdam n. Hamburg. Ponza. 6 v. Zaandam n, Rotterdam. Strabo, 6 v. Barcelona n. Tarragona. OFFICIËLE PUBLIKATIE NAVORDERING OMZETBELASTING De handelaar die op 10 februari 1958 in onge bruikte staat ten verkoop in voorraad heeft: a. televisie-ontvangtoestellen alsmede com binaties en andere meubelen waarvan een dergelijk toestel deel uitmaakt, b. personenauto's, motorrijwielen alsmede van vóór 10 maart 1958 aanmfwymfw banden voor deze voertuigen, dient daarvan vóór 10 maart 1958 aangifte te doen bij de inspecteur van de invoerrechten en accijnzen c.q. omzetbelasting. Inlichtingen omtrent de vorm van de aangifte en de hoogte van de heffingspercentages worden verstrekt door voornoemde inspecteurs. stoma f2.75 mits gebracht en gehaald k eiser IORENTZPLEIN 25 - SOENDAPLEIN 57 - DUVENVOORDESTRAAT 68 Wagenweg 3 bij Houtpl. Tel.i78i2. Leverancier van alle Ziekenfondsen. Ca koop gevraagd: Br. met opgave kleur en prijs (contant). Br. no. 7499. voor verhuur van modern glaswerk, serviesgoed, cou- vertartikélen ZIJLSTRAAT 24—30 GEVRAAGD door particu lier te Heemstede v. enkele dagen per week met prima referenties. Brieven onder no. 7479. OVERVEEN BLOEMENDAALSEWEG 196 Tientallen adverteerders bewijzen u, door hun regelmatig adverteren in ons blad, dat daarin de weg ligt om uw omzet te vergroten. Volg hun voorbeeld, blijf niet achter. voor zwaar en licht vrachtwerk door geheel Nederland, hoge en lage wagens hijsinstallatie op de truck (4i% ton hijsvermogen) (aparte kraanwagen overbodig). LIEWEGJE 24 HAARLEM - TELEFOON 10518 Tevens KRAANWAGEN TE HUUR. in bruikleen bü reparatie. Verkoop van alle merken en alle onderdelen. GROTE HOUTSTRAAT 132, HAARLEM, TEL. 16693 ERKEND WIKKEL- EN REPARATIEBEDRIJF voor al uw transporten, felein en groot Ook naar en van alle plaatsen Barrevoetestraat 2 Telefoon 18428

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8