Uitgaan in Haarlem FILATELIE Spanningen Goed geschoten ^^ZWAARDEIIIIAKER altijd even lekker Lezen en laten lezen y vstUur sevilla orange marmelade ZATERDAG 8 FEBRUARI 195 8 TONEEL MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN NEVOK wil fooien in het kappersbedrijf handhaven Kerkelijk Nieuws 1 -fneemt De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. KERKELIJK LEVEN Dinsdag 11 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams Toneel geeft onder regie 'van Ton Lutz een voorstelling van „De min in het Lazarushuis" van de zeven- tiende-eeuwse Nederlandse toneelschrij ver Willem Godschalk van Focquen- broch. Medewerkenden zijn onder meer Ann Hasekamp, Ina van Faassen, Thera Verheugen, Ton Lutz en Ton van Duin hoven. Decors en kostuums werden ont worpen door Nicolaas Wijnberg. Dinsdag 11 februari, Rembrandt, 12.30 uur: In het Pauzetheater wordt deze week opgetreden door de cabaretier Jef Van- derheyden, de combo van Kees Smal en „de wonderpony" van Ouwehands Die renpark. Vrijdag 14 februari, Stadsschouwburg, 14 uur: De toneelgroep „Puck" geeft onder regie van Eric van Ingen een schoolvoor stelling van het blijspel „Taloelah" van Arnold Ridley en Mary Cathcart Borer. Medewerkenden zijn onder anderen Nell Knoop, Sara Iieyblom en Aaf Bouber. Zondag 16 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Henk Rigters een voorstelling van het blijspel „Wie is Janus?" van Carolyn Green. Medewerkenden zijn onder anderen Mary Dresselhuys, Joan Remmelts en Louis Borel. Het decor werd ontworpen door Edo Spier. Zondag 9 februari, Concertgebouw, 14.30 uur: Onder auspiciën van de stichting „Geloof en Wetenschap" geeft het Hek ster-Kwartet een uitvoering van drie kwartetten, respectievelijk van Schubert, Dvorsjak en César Franck. Zaterdag 8 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad-Operette geeft weer een voorstelling van „Een walsdroom" van Felix Dormann en Leopold Jacobson op muziek van Oscar Straus. De regie is in handen van Otto Aurich. Als gast ver leent de Weense operettezangeres Lizzi Schöffmann medewerking. Zondag 9 februari, Stadsschouwburg. 14 en 20 uur: Nog twee keer geeft de Hoofd stad-Operette opvoeringen te zien van Een walsdroom" op muziek van Oscar Straus. Behalve door Lizzi Schöffmann als gast wordt medewerking verleend door onder anderen Rosy Parrish, Marga Graf, Fritz Steiner en Jan Handerson. De decors werden ontworpen door Karei Bruckman. Zondag 9 februari, Bakenesserkerk, 19 uur: Opnieuw werkt het Haarlems Bach-En- semble onder leiding van George Robert mee aan een avonddienst. Ditkeer wordt, een uitvoering gegeven van de cantate cccccocco OCOC<XC<X< ZWEDEN. - Op 10 februari komen twee nieuwe series uit, de ene voor het 10-jarig bestaan van het vervoer van post per helikopter naar de archipel van Stockholm, cn de andere ter her- innering aan het feit, dat enige hon- I derden jaren geleden de zeepost-ver bindingen via. de noordelijke Atlanti sche Oceaan tot stand werden gebracht, t De eerste serie bestaat uit een 30 öre (blauw) en een 1.40 kr. (bruin) en draagt als voorstelling een helikopter, terwijl de tweede serie, die een 15 öre (rood- bruin) en een 40 öre (olijfgroen) omvat, een oud zeilschip en een moderne mail- g boot uitbeeldt. OOSTENRIJK. - In Bad Gaslein zullen van 2 tot 9 februari de internationale alpen-skikampioenschappen worden ge- houden. De. Oostenrijkse PTT geeft ter gelegenheid hiervan op 29 januari een l postzegel in de waarde 1.50 s. (blauw) uit. De zegel geeft een gezicht op de S Graukogel, van waaruit de afdalingen plaatsvinden. Het ontwerp staal op naam van prof. Robert Fuchs. FINLAND. - Dit jaar is hel 400 jaar geleden, dat de stacl Pori werd, geslicht, hetgeen onder meer zal. worden opge- liiisterd met een postzegel van 30 mk. (blauw). De zegel, die het door Albert 8 Edelfelt vervaardigde schilderij „Pori- Mars" voorstelt, is door Olavi Vevsa- lainen ontworpen en door S. Rönnberg gegraveerd8 maart is de eerste dag van uitgifte. 3 TSJECHOSLOWAKIJE. - Voor het internationaal geofysisch jaar is eenc. serie postzegels vari drie waarden in omloop gebracht. Het zijn een 30 h. (roodbruin en geel) met een radio- telescoop, een 45 h. (blauw en grijs) met het meteorologische station te Lomnicky Stit in de Hoge Tatra en een 75 h. (roodviolet en blauw) met spoetnik II die om de aarde cirkelt. ^CCCOCOCOCCCOCCOCOCÓOCOOCODCCOOCOOCOOOOOOCCO^MCCOOCOO nr. 37 „Wer da glaubet und getauft wird" van Johann Sebastian Bach. Maandag 10 februari, Grote Markt, 15.30 uur: Tot 16.30 uur bespeelt de stads- beiaardier Arie Peters het carillon van de Grote Kerk, men kan hem eveneens beluisteren op vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 11 februari. Concertgebouw, 20 uur: De stadsorganist Piet Kee bespeelt het orgel van Cavaillé Coll in het vijfde orgelconcert In de reeks, die dit seizoen door beide stadsorganisten wordt uitge voerd. Zijn programma vermeldt werken van Olivier Messiaen, Bernard van de Sigtenhorst Meyer, Brahms, Saint Saëns en César Franck. Donderdag 13 februari, Brinkmann, 12.30 uur: De heer Jacques Moolenijzer leidt ditkeer in het Pauzetheater een discussie getiteld „Jazz pro en contra", waar aan ook wordt deelgenomen door de eer ste fluitist van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, Piet Odé, zowel in gesprek als instrumentaal. Vrijdag 14 februari, Concertgebouw, 20.15 uur: Onder auspiciën van het P.E.N. geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends en met soListische medewerking van de violist Gérard Jarry een concert. Het programma vermeldt de ouverture „Obe- ron" van Weber, het Vioolconcert van Tsjaikofsky en de Tweede Symfonie van Dvorsjak. Marga Graf en Fritz Steiner in een komische scène van „Een Walsdroom" waarvan de Hoofdstad-Operette dit weekeinde in de Haarlemse Stads schouwburg nog drie uitvoeringen geeft AMATEURTONEEL Zaterdag 8 februari, Heemstede, 20 uur: De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft in hotel „Het Wapen van Heemstede" onder leiding van de heer L. Beek een opvoering van „De rebel" van Arie van der Lugt. Hiervan wordt'zaterdag 15 februari een herhaling- gegeven in „De Princehof". Maandag 10 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging van de r.k. blindenbond „St. Odilia" geeft een op voering van „Het geschenk". Woensdag 12 februari, Heemstede. 20 uur: In „Nieuw Berkenrode" geeft ,,St. Gene- sius" onder auspiciën van de Katholieke Arbeiders Beweging een opvoering van de klucht „Een huis vol herrie" van Stephens en Linton. Donderdag 13 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: De letterlievende vereniging „J. J. Cremer" speelt „Zwarte crêpe de Chine" van Lesley Storm in de vertaling van Liane Saalborn. Henk Bakker heeft de regie. „GELOOF EN WETENSCHAP" Zondag 9 februari. Concertgebouw, 14.30 uur: Het Hekster-Kwartet geeft een uit voering. Zie oncler muziek. Maandag 10 februari, Brinkmann, 20 uur: Pater Suasso de Lima de Prado W. P. houdt zijn tweede voordracht in een cur sus getiteld „Boeiende belevenissen in worstelend Afrika Vrijdag 14 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen, hoogleraar aan de Technische Hoge school te Eindhoven, houdt een voor dracht getiteld „Verdraagzaamheid en God-ontkennend humanisme". FILMVOORSTELLINGEN Studiotheatcr, zondagochtend 11 uur: Ver toning van „In einer kleinen Konditorei" met Paul Hörbiger. Rcmbrandttheatcr, zondagochtend 11 uur: Nogmaals vertoning van „In het jacht gebied der haaien". Lidotheater, zaterdag 23.30 uur: Nachtvoor stelling van „Haven der He" met Jean Gabin en Henri Vidal. Zondagoch tend 11 uur opnieuw vertoning van „My sterieus Azië". VOLKSUNIVERSITEIT .Maandag 10 februari, Frans Halsmuseui 20 uur: Prof. dr. Clarmt Stuiveling hou de eerste van drie voordrachten over c schrijver Simon Vestdijk. Woensdag 12 februari. Frans Halsmuseum. 20 uur: Mr. J. Bierens de Haan houdt in 1 de cursus „De mens in de samenleving" de eerste van twee lezingen getiteld „Onze sociale existentie". Donderdag 13 februari, Haarlem-Noord, 20 uur: In de jeugdkapel van de Sions- kerk spreekt Lucy Schouten over „In dianen in Amerika", waarbij kleuren dia's worden vertoond. Vrijdag 14 februari, Heemstede, 20 uur: In het Minerva-Theater houdt dr. E. F. Ja- cobi, directeur van Ar,És, zijn eerste van drie lezingen getiteld „Dieren met gevoel en verstand". Hierbij worden lichi.ut.ei- den geprojecteerd. ADVERTENTIE ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 8 februari. Onrf Gebouw, 20 uur: Voor de vereniging „Haarlem-Zuid- West" wordt een vertoning gegeven van de film „Carnegie Hall". Zaterdag 8 februari, gebouw Cultura, 20 uur: Voor leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling wordt een con tactavond belegd, waaraan medewerking wordt verleend door het muziekgezel schap „De Gong". Maandag; 10 februari, Brinkmann, 20 uur: Onderauspiciën van de vereniging „Haerlem" spreekt de heer R. Woudstra van de Rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek in Amersfoort over de resultaten van het in 1956 bij het Haarlemse stadhuis verrichte graaf werk. Maandag 10 februari, Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst spreekt de Rotterdamse architect H. A. Maaskant over „De naoorlogse ontwikkeling van Rotterdam". Hierbij worden tevens twee films over Rotter dam vertoond: „En toch. Rotterdam" en „Houen zo....". Maandag 10 februari, Heemstede. 20 uur: In het Minerva-Theater wordt onder auspiciën van het Comité van Katho lieke Actie in de parochie van Onze Lieve Vrouw in Heemstede ter gelegen- hied van het eeuwfeest van Lourdes een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar aan medewerking wordt verleend door de journalist Fred Thomas, de acteur Albert van Dalsum cn het koor van de kathedrale basiliek St. Bavo in Haarlem. Tevens wordt de vertoning gegeven van een film getiteld „Nationale bedevaart naar Lourdes". Maandag 10 februari, Brinkmann, 14.30 uur: Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen spreekt dr. J. H. van der Kamer over „Onze voeding". Dinsdag 11 februari, Hillegom, 13.30 uur: Onder auspiciën van de Jongerenorgani satie Hollandse Maatschappij van Land bouw wordt in Treslong een winter- jongerendag gehouden. Dinsdag 11 februari, Krclagehuis, 20 uur: Voor de leden der Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt de heer J. Bakker een lezing over „Bergen en planten rondom het Gardameer", met vertoning van kleurendia's. Dinsdag 11 februari, Brinkmann. 20 uur: Onder auspiciën van de Nederlandse Vrouwen-Elektriciteitsvereniging houden de heer en mevrouw Han en Wina Born een lezing over Sardinië en Sicilië, waar bij kleurendia's worden geprojecteerd. Dinsdag 11 februari, Heemstede, 20 uur: In het Minerva-Theater zal de Elswoul Je Haarlemse trompettiste Nelly Boe- rée is woensdagavond 19 februari soliste in een concert, dat het Noord hollands Philharm.onisch Orkest dan zal geven in de Beurshal te Hoofd dorp Dit zal de eerste uitvoering zijn, die hel orkest in de Haarlemmermeer zelfstandig geeft. Het programma ver meldt de Symfonie no. 29 in A - K.V. 201 van Wolfgang Ainadeus Mozart, het Concert vnnr trompet en orkest in ^oseph Haydn, de Carmensuite van Bizet en „De tovenaarsleerling" (L'Apprenti sorcier) van Paul DiLkas. Lijst van door de Haarlemse Stadsbibliotheek en -leeszaal aangeschafte boeken: Romans: van Arkel Zegwaard, De jonge dok ter Brandt Bos; Duggan, De wrekende godin; Herscy, Als een steen in de stroom; Kilst, Hel werk mijner handen: van Oslayen, De bende van de stronk; Wiechert. Do majoorsche; Aichinger, Der Gefesselte. Erziihlungen; Schaper, Unsclnild der Sünde; Carr, The devil in velvet; Marsh. Death in ecstasy; O'Brien, The last of summer; Monnier, Fleuve. Populair wetenschappelijk: Dankbaar. Calvijn, zijn weg en werk; Hoefnagels. Een eeuw sociale problematiek: Lucebert. Amulet; Smit, Ik geloof, gedichten; Aeschylus, Offerplengsters; Teirlinck, Karei van de Woeslijne: Kindt. Das wohnliche Haus; Benser. Wij fotograferen in kleuren; Kurlh. Musikpsychologie; Presser, Hoe breng ik mijn vacantie door? Spanie; Hornman, Het masker at; Bjerre, De laatste kannibalen van Nieuw Guinea: Fleming. Invasie 1940: Kovacz. Het drama Hon garije: Mulisch, De versierde mens. Lyceïsten Vereniging onder de titel „Ex perimenten" een toneelavond houden. Woensdag 12 februari, Wilhelminastraat 22 om 20 uur: In de zaal van de remon- .strants-gereformeerde kerk spreekt de Franse speleoloog Norbert Casteret voor Les Conférences Frangaises over ijs- grotten. Woensdag 12 februari, Hillegom, 20 uur: In Treslong houdt de r.k. middenstands vereniging uit Haarlem het traditionele vastenavondfeest. Woensdag 12 februari, Concertgebouw. 14.30 uur: Onder auspiciën van de radio omroepvereniging A.V.R.O. wordt een kindervoorstelling gegeven van het sprookje „Doornroosje" door het sprook jestoneel onder leiding van Anneke Elro. Woensdag 12 februari. Heemstede, 14.30 uur: In het Minerva-Theater wordt een matinee voor kinderen gehouden met John van Brussels „Bonte kindertrein". Woensdag 12 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Centrale „Johez" Operette vereniging geeft een opvoering van „Het land van de glimlach". Donderdag 13 februari, Overveen, 20 uur: In de Hervormde Kerk aan de Ramplaan wordt onder auspiciën van de stichting Protestantse Gezondheidszorg een ver toning gegeven van een film getiteld: „Vechten en dienen". Donderdag 13 februari, Concertgebouw, 20 uur: Voor de Nederlandse Reisvereniging vertelt hel ballonvaarders-echtpaar Jan en Nini Boesman over zijn tochten door het luchtruim, waarbij enkele films wor den vertoond. Zaterdag 15 februari, Mendel-College, 20 uur: In de aula van de school geven leer lingen van het Mendel-College een op voering van „Het dievenbal", een blij spel van Jean Anouilh in de vertaling *an Gerard Rekers. Jan W. van de Ven heeft de regie. Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland jnet waterstanden en overzicht over stromingen februari 1953. Geopend dage lijks van 912.30 en van 13 30—16 uur Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—15 uur en op zon- en feestdagen van 13 15 uur. Huis Van Looy: Van 15 februari tot 6 maart wordt een expositie gehouden van werk door leerlingen van scholen, die deel nemen aan het Interscholair Jeugdtoer- nooi. De openingsuren zijn op werk dagen van 9 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur en op zondagen van 14 tot 17 uur. Tc.vlermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 11—15 uur De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78 Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen behalve maandag van 10—17 uur. des zondags van 1316 uur. Galerie Espace: Tot 9 februari exposeert de Belgische kunstschilder Alechinsky aquarellen en tekeningen. Geopend op werkdagen van 11 tot 17 uur. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Ondernemers in het Kap persbedrijf (NEVOK) heeft zich uitgespro ken tegen het afschaffen van de fooien in het kappersbedrijf en tegen deelneming aan de vorming van een bedrijfschap voor dit bedrijf. Bij deze beslissing heeft het hoofdbestuur rekening gehouden met de stemming in de jaarvergadering en in de buitengewone algemene vergadering, wel ke in juli en september zijn gehouden. In die vergaderingen bleek dat de meerder heid van de leden zich op het standpunt stelde dat, hoewel de afschaffing van de fooien in het bedrijf uit ideële overwe gingen kon worden toegejuicht, de prak tische uitvoering dusdanige consequenties zou hebben, dat men er in het huidige stadium afwijzend tegenover moest blijven staan. De fooien maken namelijk ongeveer 20 percent van het inkomen van het per soneel uit, zodat afschaffing der fooien een tariefsverhoging nodig zou maken. Het vormen van een bedrijfschap achten de leden vooralsnog ongewenst, omdat de werknemers en de werkgevers voorlopig waarborgen vinden in de vakraad voor het kappersbedrijf, in de c.a.o. en in de be drijfsregeling. De afdelingen Den Haag van de Neder landse Kappersbond, de Katholieke Kap- persbond en van de Christelijke Kappers patroonsbond hebben het gemeentebestuur verzocht te bevorderen, dat alle kappers zaken in Den Haag in 1958 een verplichte vakantiesluiting wordt opgelegd. De afde ling Den Haag van de NEVOK heeft zich echter tegen een verplichte vakantieslui ting verklaard. Een enquête onder haar leden toonde aan, dat bijna 50 percent van de Haagse kapperspatroons tegen de ver plichte vakantiesluiting is. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (jeugdsecretaris van de Ned. Zen dingsraad): A. de Haan te Hansweert: dooi de Provinciale Kerkvergadering van Zuid- Holland te Waddinxveen (als noodvoorzie ning). E H. Kalkman te Voorhout; door de Prov. Kerkvergadering van Zuid-Holland te Ridderkerk (toez.) (ook als noodvoor ziening): Ph. Ouwendijk, voorganger Ver eniging van Vrijz. Hervormden te Bolnes- Slikkerveer. Geref. Kerken Beroepen te Diever: G. Hengeveld te Woubrugge. Aangenomen naar Zutphen (vac G. S. Oegema): B. Scholten te Ber gen (N.H.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rozenburg: A. W. Drechsler te Amsterdam-Noord. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Dantumawoude: G. Wassing, proponent te Amsterdam. ADVERTENTIE OfDf»ON«tlD HAMOHSMWK (aluminium jaloezieën) Decoratief, Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 - Tel. 10743 - Haarlem HET kerkelijk leven verloopt niet altijd zonder spanningen. Uit. de aard der zaak moeten we zeggen, want een kerk bestaat uit mensen met hun gebreken en verschil len van inzicht. Momenteel constateren we nog al wat deiningen in de Scandina vische landen, want zowel in Denemarken als in Zweden en in Noorwegen zijn moei lijkheden, die ten dele bij ons onbekend zijn, maar voor een a.nder deel ook in Nederland voorkomen. Vandaag willen tvij in onze rubriek u er het een en ander van vertellen. IN DENEMARKEN heeft het parlement een aantal beperkingen vastgesteld be treffende de leer, waaraan een predikant van de lutherse kerk zich te houden heeft. (Zoals u wellicht weet, zijn de Scandina vische kerken nauw verbonden aan de staat). Nu hebben de baptisten in dit land er bij de minister van Onderwijs op aan gedrongen, dat de wet betreffende het godsdienstonderwijs op de scholen zal worden gewijzigd. Voorgesteld wordt, dat lit onderwijs niet uitsluitend door luther se onderwijzers gegeven behoeft te wor den, maar ook door leerkrachten, die tot de „vrije" kerken behoren. Op het ogen blik zijn de leerlingen, die niet bij de lutherse kerk zijn aangesloten (zij vormen een zeer kleine minderheid), vrijgesteld van het godsdienstonderwijs op de scholen. Zij kunnen buiten de schooluren dit on derricht ontvangen van de predikanten van hun eigen kerk. Nu moet het parle ment in deze aangelegenheid een uitspraak doen. I I NOORWEGEN heeft de zaak van bisschop Schjelderup nogal wat opschud ding verwekt. Deze bisschop heeft enige tijd geleden als zijn mening uitgesproken, dat er wel een gericht en straf bestaat, maar dat een eeuwige verdoemenis in de hel in tegenspraak is met de barmhartig heid Gods. zoals die in de opstanding van Christus openbaar geworden is. Tijdens een conferentie, die weliswaar geen offi cieel karakter droeg, maar die wel bestond uit leidende figuren van de Noorse kerk, heeft bisschop Smemo van Oslo zich tegen bisschop Schjelderup gekeerd en diens op vattingen veroordeeld. Met een meerder heid van honderdacht tegen negenen twintig stemmen heeft de conferentie zich achter bisschop Smemo gesteld. Is bis schop Schjelderup hierdoor nu gedwongen om af te treden? Nee. In zijn bisdom ge waardeerd als mens en als christen, zelfs door hen die met hem van mening ver schillen. is hij verdedigd door de beroem de Noorse bisschop Berggrav, die tot de negenentwintig tegenstemmers behoorde. Berggrav heeft verklaard, dat het ver keerd is om te doen voorkomen alsof Schjelderup niet meer dan een humanist is. HET PROBLEEM van de vrouwelijke predikant verontrust de gemoederen in Zweden. Zoals u zich mogelijk herinnert heeft de synode van de Zweedse kerk het voorstel verworpen om de vrouw tot het predikambt toe te laten. Maar de regering heeft het voornemen om bij het parlement een wetsvoorstel in te dienen, waarbij aan vrouwen het recht wordt toegekend het predikambt uit te oefenen. Het is haast^ wel zeker, dat dit voorstel door het parle ment zal worden aangenomen. Maar in Zweden heeft de synode het recht van veto tegen besluiten van het parlement in zake kerkelijke aangelegenheden. Nog nooit is van dit recht gebruik gemaakt, maar men verwacht dat dit. thans wel het geval zal zijn. De minister van Justitie hoopt dat een nieuwe synode zich zal gaan bezighouden met de plaats van de vrouw- in de kerk en haar uiteindelijk het recht zal geven om het. pi-edikambt uit te oefe nen. Op het ogenblik volhax-den de bis schoppen nog in hun negatieve houding. Er was kort geleden sprake van, uat een vrouwelijke predikant voor de radio zou spreken: „Neen", hebben de bisschoppen gezegd, „als de mensen dit zouden horen, zouden zij denken dat het oordeel van de kerk ten aanzien van de vrouwelijke pre dikant gewijzigd zou zijn. En dat is niet het geval". Het. staat dus nog niet vast, wie het laatste woord in deze aangelegen heid zal hebben! OOK IN DUITSLAND is roering. Bijna tegelijkertijd is zowel door de Duitse r.-k. bisschoppen als door de evangelische kerk van het Rijnland een uitspraak gedaan in zake de gemengde huwelijken, wel een be wijs welk levensgroot probleem beide ker ken zien in de „tot een zondvloed stijgen- dee aantallen", der kerkelijk gemengde huwelijken. Zondag 12 januari is in de r.-k. kerken een herderlijk schrijven voor gelezen. waarin gewaarschuwd werd tegen deze huwelijken, „omdat, zij gemakkelijk leiden tot onverschilligheid. Ook leidt het verschil in opvattingen der ouders tot twijfel bij de kinderen", zeggen de bis schoppen. „Meer dan de helft van de kin deren uit gemengde huwelijken blijkt ver loren te gaan voor de r.-k. kerk". Een week later richtte de evangelische kerk zich van de kansel tot de gemeente. Deze verklaring zegt, hoe sedert de laatste oor log het aantal gemengde huwelijken toe genomen is en niet zelden de vijftig per cent der huwelijkssluitingen overschrijdt. Letterlijk luidt de kanselboodschap ver der: „De door God gewilde gemeenschap van het huwelijk wordt niet alleen door het verschil in geloof, maar ook door het evangelie tegensprekende bepalingen van het r.-k. kerkrecht bedreigd. Uit verant woordelijkheid voor de zielzorg vragen wij onze gemeenteleden: blijft uw evange lische kerk trouw. Laat er door niemand tot een r.-k huwelijk overreden. Leg niet ter wille van een valse vrede beloften af, die u een leven lang lasten opleggen". In een persconferentie over deze zaak, namens de synode belegd, zei de voorzit ter, dat zowel de r.-k. als protestantse ker ken door de toename van de gemengde huwelijken getroffen worden omdat uit de praktijk blijkt, dat beide partners tot een vervreemding ten aanzien van hun kerk geraken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9