TEMPO, VEILIGHEID EN COMFORT Fa. v. Houten Co. - Heemstede Taunus N.V. Ed. Kimman Co. Stodebaker A. J. ROTTEVEEL's Automobilisten motor- en scooterrijders K RAI.-STAND 21 Austin Countryman" Andere helft van de R.A.I. weerspiegelt het autoleven van alledag FINANCIERING EN VERZEKERING Ford Stand 21 Gehr. Beekman STAND No. 12 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 1954 1955 1956 1957 Tempo Veiligheid N.V. R.A.I.-TENTOONSTELLING van 13 t.m. 23 febr. a.s. Recordbaan van zout N.V. HAG AM zuinig rijden - in èlles een echte Fiat I f 3799- Reclame is de motor voor uw bedrijf Adverteren is de beste vorm van reclame OPEL REKORD 1958 VerKoop van auto's naar prijsklassen Import en assemblage van personenauto's landen van herkomst gV' DE PERSONENAUTO is uiteraard de grote „blikvanger" van de RAI-ten- toonstelling, maar „de andere helft", die de talrijke stands omvat van de onder delen, gereedschappen, toebehoren, garage-uitrustingen, smeermiddelen en dergelijke, is niet minder belangrijk. Zij is een boeiende caleidoscoop met talloze facetten, waarin als het ware het auto leven van alle dag met zijn behoeften, verlangens, noden engevaren aan het oog voorbijtrekt. Men kan deze veel zijdige materie onderbrengen in drie categorieën: tempo, veiligheid en com fort. Tempo beheerst deze tijd in een steeds meer gemotoriseerde en gemechaniseerde samenleving, waarin de auto normaal ge bruikt wordt als een stuk gereedschap, een werktuig, dat echter alleen waarde heeft als het bedrijfsvaardig en in betrouwbare conditie is. Zodra de beweging er uit is, door defecten of storingen, ontstaat tijd verlies en tijd is tegenwoordig meer dan ooit geld! Daarom is service, in de vorm van snelle opsporing van fouten en storin gen en vlugge en vakkundige reparatie, zeer belangrijk. Die service wordt overal langs de weg geboden, in de garagebedrij ven en reparatie- en revisie-bedrijven. Wat dat wil zeggen, toont u de RAI-ten- toonstelling. Men ziet er de modernste apparatuur, wonderen van elektronisch vernuft, die in enkele minuten opknappen, waar een paar decennia geleden soms een paar dagen voor nodig waren. Geraffineer de testapparaten ontdekken in een korte spanne tijds waar de fout zit. Zóver gaat die test-apparatuur, dat zelfs de proefrit buiten op de weg niet meer nodig is, met alle nadelen van tijdverlies daaraan verbonden. Want de klant van heden heeft geen tijd. Hij wil de wagen die hij ter controle of in reparatie geeft zo gauw mogelijk terug hebben. En de garage bedrijven en reparatie-werkplaatsen zijn daarop ingesteld. Vandaar de snelwerkende elektrische of hydralische hefbruggen, de speciale test- aparaten, de wieluitlijnapparaten, de con- trole-apparatuur voor uitbalanceren van wielen, de machines en instrumenten voor controle op de vitale delen van het mecha nisme, voor snelle remservice en controle op en correctie van de afstelling van kop lampen. Vandaar ook de vele installaties voor snel reinigen en wassen van wagens, voor het vliegensvlug monteren en demon teren van banden, binnenbandloze zowel als gewone, voor het testen van bougies en onderdelen van de ontsteking en de elek trische installatie, vandaar hypermoderne verfspuiten, vandaar de duizend-en-één andere vernuftige machines en gereed schappen in 't garage- en reparatiebedrijf. Een snelle service kan niet bestaan zon der goede voorraden aan onderdelen en zonder prima gereedschap, dat snelle fout loze montage mogelijk maakt. En als het oude motorhart ziek is en de motor moet worden gedemonteerd, dan is de auto een slag voor op de mens en kan, dank zij het systeem van de ruilmotoren, de patiënt zo lang met een ander hart weer de weg op, terwijl in die tijd een motorrevisiebedrijf het „eigen hart" een grondige beurt geeft. En als u uw auto soms dag en nacht voor uw huis of uw kantoor moet laten staan, dan behoeft u, ook als u geen autohoes hebt, nog niet bang te zijn voor roesten. Want u zult in het RAI-gebouw ook kun nen ontdekken, dat er anti-corrosiemidde- len bestaan, waarmee de bedreigde metaal- vlakken maar eens in het half jaar be hoeven te worden behandeld om de wagen roestvrij te houden. Dat bij het drukke snelverkeer op soms overbevolkte wegen de factor „veiligheid" van grote betekenis is, ligt voor de hand. Men vindt dit streven naar veiligheid overal terug op de stands in het RAI- gebouw. in de meest uiteenlopende vormen. Bij de snelle acceleratie en de hoge top- snelheden van onze hedendaagse auto's is krachtige, parate remwerking een eerste vereiste. Vandaar op bepaalde stands de remtesters in allerlei uitvoeringen, maar bij andere firma's weer tal van varianten op het gebied van remvoering. En daar naast wordt, weer op andere plaatsen, aan dacht gevraagd voor het artikel rem-olie, waaraan bij een hydraulisch werkend rem- systeem zeer hoge eisen worden gesteld. Maar het zijn niet de remmen alleen (en het verantwoordelijkheidsbesef van de vrouw of man achter het stuur), waarvan de veiligheid van het verkeer afhangt. Goede ligging op de weg is niet minder belangrijk in combinatie met prima vering, waarbij vooral goede schokbreker-werking van grote importantie is. Men vindt op deze RAI vele soorten en typen van schok- brekers, waaronder Nederlandse produk- ten, die zich een wereldreputatie hebben verworpen. Ook ziet de bezoeker allerlei soorten van veringen, waaronder een Fran se hydraulisch-pneumatische vering, welke zonder overdrijving de beste mag worden genoemd, die op het ogenblik bestaat. Er is trouwens op het gebied van de automobielvering een omwenteling op til. Het ziet er naar uit alsof de oude trouwe metalen veren terrein gaan ver been, om plaats te maken voor vering op lucht, die momenteel in Amerika reeds op ettelijke 1958-modellen leverbaar is. Voor Europa wordt die luchtvering dit jaar nog niet geleverd op die Amerikanen, maar als interessante nouveauté kan men op een der onderdelenstands zogenaamde lucht- hulpveren aantreffen, die een soort voor lopers zijn van de complete luchtvering en die onder bepaalde automobielen, Euro peanen zowel als Amerikanen, kunnen worden aangebracht. Een systeem, dat vooral onder de zwaardere personenauto's goed schijnt te voldoen. Dan is er de kwestie van een goed uit zicht in een auto, vooral voor de bestuur der, niet alleen bij daglicht, maar vooral ook bij duisternis. Wel, een kijkje bij tal van onderdelenstands bewijst dat dit punt niet verwaarloosd wordt, gezien de vele verlichtingsinstallaties, zoeklichten, berm- voor Dir. F. H. JANSSEN Miljoenen guldens aan kredieten verstrekt. Laagste premiën Jansweg 42 Haarlem V Telef. 19635 Met ons systeem koopt u kontant Grootste schadeservice OGOGGGGGGGGGGGOGGGGGGGGGGGGGGGGGGOGGGGOGGGGGG0OOOGG0GOGO Austin- Blekersvaartweg 14 - Telefoon 38187 Kerklaan 113 a Telefoon 38796 OOOOOGOGGGGOGOOGGGGGOOGGOGGOGGGGGGGOGGOGOGGOGGOG G0GO0OGO UW DEALER voor de is de en mistlampen, koplampen en dim-instal- laties die vooral in een land met een klimaat als Nederland haast onmisbaar zijn voor veilig rijden bij duisternis. En hier ziet men ook een van de noviteiten van deze RAI, de a-symmetrische verlich ting. Twee jaar geleden werd er reeds in het RAI-gebouw mee gedemonstreerd, maar dat was nog maar een voorspel. Nu is deze verlichting, die uit een internatio naal compromis is voortgesproten, echter gereed voor algemene toepassing. Tenslotte levert nog de autoband een bijdrage tot de verkeersveiligheid. De „knaller", de eensklaps leeglopende band, komt niet meer voor bij de binnenbandloze band. Deze is nog niet absoluut „leakproof" maar het ogenblik is wellicht niet ver meer dat het reservewiel overbodig zal zijn ge worden. Velerlei op de RAI geëxposeerde appa ratuur beoogt het comfort van de automo bilist te verhogen. Er zijn verschillende soorten autokachels, die niet alleen zorgen voor een goed verwarmd auto-interieur in het koude jaargetijde en voor de lucht verversing, maar ook de taak hebben de voorruit van de auto van ijs en aanslag te bevrijden. Interessant zijn de apparaten, die hoor- en zichtbare waarschuwingen geven dat de brandstof bijna op is, dat er iets met de ontsteking, elektrische instal latie of smering aan het misgaan is. Zelfs zijn er eenvoudige apparaten, die op niet te miskennen, duidelijk zichtbare manier waarschuwen, wanneer de thans op vele plaatsen geldende maximum snelheid van 50 km per uur wordt overschreden. Comfort op andere wijze verschaffen sommige automatische koppeling-systemen, die als extra gemonteerd het rij- gemak vergroten doordat de bediening van het koppelingpedaal en het pedaal zelf ook kan vervallen. En het comfort in de auto wordt ook gediend door open-dak constructies, reserve-benzinetankjes, die in het reservewiel zijn ondergebracht, ra- diateurhoezen, water- eventueel olietem peratuurmeters en auto-radio's. Op dit gebied is er een nieuwtje van vaderlandse huize: auto-radiotoestellen met transisto- ren. Hun afmetingen zijn veel kleiner dan de toestellen met de veel kwetsbaarder radiobuizen en zij missen de daarbij noodzakelijke spanningsomvormer. Een ander voordeel is het vrijwel te verwaar lozen stroomverbruik. Iedere bezitter van een televisietoestel weet hoe irriterend de daar passerende auto's, motorfietsen en vooral bromfietsen kunnen zijn. Er zijn dan ook wettelijke voorschriften in de maak voor het ont storen van de ontstekingsinstallaties van deze vervoermiddelen, opdat deze de TV- en FM-radio-ontvangst niet meer kunnen bederven Op de RAI kan men nu al zien, welke onderdelen voor een dergelijke ont storing nodig zijn. Wie dus met zijn motor vehikel niet langer „de schrik van de buurt" voor de televisiekijkers wil zijn, doet het beste, niet te wachten tot de tegen geringe kosten aan te brengen ontstorings-apparatuur verplicht wordt gesteld. De ervaring van de laatste tijd heeft wel bewezen, dat sneeuwkettingen ook in ons land voor autorijders een niet overbodig accessoire zijn. Onze opsomming van geëxposeerde zaken, die tempo, veiligheid en comfort bevorderen, is hiermee geensz.' s compleet. Wij moeten ons echter hiertoe beperken, echter niet na gewezen te hebben op de eveneens tentoongestelde „Parlometer", Binnenlandse afzet en export van personenauto's AFZET BINNENLAND 5188 3016 60972 1589 «3473 676 28310 20339 4455 COUtiNA T/f AUTO'S Af O STATtONCAPS 1952 '53 '54 '55 '56 «57 Y//A 1943 2900 4337 3503 4255 3580 als typisch voorbeeld van de wijze waarop alle aspecten van het „autoleven van alle dag" op „de andere helft" van de RAI- tentoonstelling in het geëxposeerde wordt weerspiegeld. De Bonneville Zoutvlakte in de Ame rikaanse staat Utah is de meest ideale plaats ter wereld voor het vestigen van snelheidsrecords. De vlakte heeft on geveer de vorm van een halve maan en is 100 km lang. De grootste breedte is 13 km. Het geheel beslaat een opper vlakte van ongeveer 380 km2. Op som mige plaatsen is de zoutlaag 45 cm dik. De vlakte ligt in de Grote Zoutwoestijn, een onherbergzaam gebied - vrijwel zonder enige vegetatie - van 80 bij 240 km. Aangenomen wordt, dat op deze plaats duizenden jaren geleden een grote rivier stroomde. Later heeft zich de loop van deze rivier gewijzigd. Daardoor ontstond een meer, dat lang zamerhand opdroogde, een dikke laag zuiver zout achterlatend. Deze zoutlaag is in droge toestand zo hard als beton. De recordwagens kunnen hierop met zeer hoge snelheden rijden. Een groot voordeel van deze baan is ook, dat de wind het zout niet kan doen ophopen, waardoor de wagens over de kop zou den kunnen slaan. Dit gevaar is name lijk bij racebanen op het strand lang niet denkbeeldig. Midden op de dag trekt het vocht, dat zich onder de zout laag bevindt, door de zonnestraling naar boven en maakt de baan minder hard. Tijdens de koude nacht herkrijgt het oppervlak echter zijn bijzondere hardheid. Dit is een van de redenen waarom de recordpogingen meestal in de vroege ochtenduren plaats hebben. In de jaren 1932-1935 werd de Bonne ville Zoutvlakte voor het eerst gebruikt voor het verbeteren van snelheidsre cords. ZANDVOORTSELAAN 4 - 6 HEEMSTEDE TELEFOON 38825 Austin" modellen A 35 - A 55 - A 95 - A 105 Austin IV Princess - Austin Healy en Metropolitan en de modellen A 35 - A 55 - A 95 Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstr. en Amsterdam Amsterdam: Stadhouderskade 100-101 - Tel. 790964-790975 Haarlem: Zijlweg 35 - Tel. 11906 en 11905 Automobielbedrijf HAARLEM Tel. 14160 BLOEMENDAAl Tel. 54601 15 februari R. A. I. 25 februari De nieuwe STUDEBAKER-modellen 1958 zullen u getoond worden op OFFICIAL DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16 - Bloemendaal - Tel. 57.500 - 57.501

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 10