LPG WOLLEN AUTO-PLAIDS J. Th. K O R T NEDERLANDSE WERELDPRIMEUR Auto-biografie van de Spijker De gouden jubileum CHEVROLET U Garage van Wijk GEVAARLIJKE SECONDEN MERCEDES-BENZ Andermans fouten verbeteren AMSTERDAMS® RIJTUIGMAATSCHAPPIJ NOVITEITEN „De gouden jubileum Chevrolet" na een moment van verblinding complete installatie incl. inbouw, v.a. f 6SO.- Grote collectie in bijzonder fraaie ruiten 1 1 1 rn 1 STAND No. 29 CHEVROLET 1958 INBOUWSTATION GOED RIJDEN IS OOK: LEIDSEVAART 10, HAARLEM wmmmr TELEFOON 11214 i Overveen Telefoon 10503 Bloemendaalseweg hoek Zijlweg HAARLEM - HEEMSTEDE ZANDVOORT - DMUIDEN WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 Voor het eerst sinds 1924, toen de Spijker-automobielenfabriek voor de laat ste keer haar befaamde wagens expor teerde, staat er weer een Nederlandse auto op de RAI, de DAF-personenwagen, die niet alleen door zijn aantrekkelijke ver schijning, maar ook door zijn revolutio naire constructie sterk de aandacht heeft getrokken. In plaats van een conventio nele versnellingsbak, koppeling, cardanas en differentieel heeft deze wagen 'n auto matisch werkend versnellingsmechanisme, de „Variomatic" met een oneindig aantal versnellingen, continu variërend tussen een eerste versnelling en een overdrive. In de Variomatic worden V-snarcn toege past. Deze lopen over snaarschijven, waar van de ene helft ten opzichte van de an dere verschuifbaar is. De werkzame dia meter van de schijven kan hierdoor va riëren. De voorste schijven worden via een ver deelkast door de motor aangedreven. Van de achterste schijven zit er op elke pendel- as één. Wanneer het voertuig in beweging komt, liggen de V-snaren op de voorste schijven op kleine diameter en op de ach terste schijven, dus aan de wielzijde, op grote diameter. Het motortoerental wordt dus omgezet in een langzame rotatie van de achterwielen. Bij toenemend motortoerental oefenen een aantal met de voorste schijven mee draaiende centrifugaalgewichten een steeds groter wordende druk uit op de verschuifbare schijfhelft. Door deze druk worden de V-snaren in de voorste schijven gedwongen op een grotere diameter te gaan lopen, terwijl zij gelijktijdig naar een kleinere diameter op de achterste schijven getrokken worden, tegen een op de ver schuifbare achterste schijfhelft werkende veerdruk in, die de snaren steeds gespan nen houdt. Uitsluitend door indrukken van het gas pedaal varieert de Variomatic geleidelijk van de maximale reductie naar de over drive. Er wordt verder nog gebruik ge maakt van het motorvacuum om de re ductie aan te passen aan de belastingstoe stand van de motor. Bij toenemende weg weerstand bijvoorbeeld op een helling, wordt automatisch teruggeschakeld. Te vens wordt ervoor gezorgd, dat bij het af rijden van een helling op de normale ma nier op de motor wordt afgeremd. De Variomatic kiest automatisch de juis te overbrengingsverhouding, aangepast aan motortoerental, wagensnelheid en wegweerstand van het moment. Een tweede eigenschap van de Vario matic is, dat hij volledig de functie over neemt van het differentieel. Bij de Vario matic wordt ieder wiel apart aangedreven door een V-snaar. Hierdoor is een snel- heidsverschil tussen linker- en rechterwiel mogelijk, dank zij een individuele aanpas sing van de reductie op het linker- en rechter-schijvenpaar. Deze differentieel- werking heeft bovendien de bijzondere eigenschap, dat ieder wiel naar de mate van zijn adhaesie op de grond, zijn maxi male aandrijfkracht kan blijven over brengen. „Weglekken" van het gehele ver mogen via een tollend wiel is onmogelijk. De achterste schijf, gemonteerd op de pendelas, maakt tijdens het doorveren een kantelende beweging ten opzichte van de voorste schijf. De flexibiliteit van de V- snaar laat zeer grote wieluitslagen toe. De revolutionaire DAf-transmissie. Het fraaie sportmodel van een Duitse kleine auto, de Maico, die sinds kort in Nederland wordt, geïmporteerd. De 39ste RAI-tentoonstelling, inter nationaal gezien de eerste auto-expositie in dit jaar, toont talrijke noviteiten, waartoe wij niet alleen de werkelijk geheel nieuwe auto's willen rekenen zo als de DAF, die ongetwijfeld de clou van deze tentoonstelling zal zijn, maar ook die nieuwelingen, die in het buiten land wèl, maar hier nog niet geëxpo seerd zijn geweest, al zal men er mis schien wel eens een op de Nederlandse wegen zijn tegengekomen. In de zich steeds uitbreidende cate gorie kleinere auto's treft men behalve de DAF een zevental nieuwelingen aan, zoals de Zündapp „Janus", waarin de passagiers twee aan twee rug-aan-rug zitten en de motor zich tussen de zittin gen bevindt. Nieuw is ook de Maico, pas kort geleden hier te lande geïmporteerd, waarvan vooral het fraaie sportmodel wel bewonderd zal worden. De andere kleintjes heten Bianchina, Vespa 400, DKW 600, Goggomobil 600 (wiens aan wezigheid nog niet zeker is) en BMW 600. In de categorie grotere wagens is er de wereldpremière van de Sunbeam Rapier. Uit Engeland komen ook de Wolseley 1500 cc, de Riley 1,5, en nieu we modellen van de Humbcr Ilawk, de Vauxhall Cresta, en Velox, en de Standard Pennant en Enseign, uit Zwe den de Volvo Amazon, uit Italië de Fiat 1200, (de vervanger van de Fiat 1100 TV) de Lancia Flaminia en Appia en de Alfa Romeo 2000. De E.M.W. Wartburg Sport verschijnt van achter het IJzeren Gordijn, Tsjechoslowakije stuurde een tweezitter-cabriolet van de Skoda 450. Nieuwe Fordmodellen kwamen uit Duitsland (Taunus 17 M), uit Frankrijk (Chambord en Banlieu) en uit Amerika (Edsel en Thunderbird). Van onze oos terburen ziet men voorts de DKW 1000. het exportmodel van Auto Union, en het nieuwe type Mercedes Benz 300. Van de grote Amerikanen zijn ook Chevrolet, Packard, Buick en Oldsmobile met 1958- modellen vertegenwoordigd. De snelste auto's op deze RAI zyn de Railton Mobil Special (634,2 km per uur) en de experimentele turbine-auto van Renault, de „Etoile filante" (308,9 km per uur). Om eventuele misverstan den te voorkomen: ze zjjn niet te koop Dit is de eerste „automobiel" die in Nederland werd vervaardigd. Twee broers in Eindhoven hebben er voor gezorgd dat Nederland weer ge rekend kan worden tot de landen, waar personenauto's worden gemaakt. Dit feit wekt onwillekeurig herinneringen op aan twee andere broers, die in het begin van deze eeuw hetzelfde deden. Het waren de gebroeders Hendrik en Jacob Spijker en de automobielen, die zij in hun Amsterdamse fabriek vervaardig den, hebben hun naam tot ver buiten het continent een grote bekendheid gegeven. De geschiedenis van de eerste Neder landse fabriek van automobielen begint reeds enkele jaren vóór de. eeuwv.usseling. toen de gebroeders Spijker een bescheiden bedrijf hadden, waar weliswaar geen auto's, maar rijtuigen werden gebouwd. In die tijd verschenen de eerste produk- ten van thans nog bekende Amerikaanse en Europese automobielfabrieken en de beide broers moeten toen reeds hebben ingezien, dat deze voor die tijd zeer mo derne vervoermiddelen wel eens geduchte concurrenten voor hun rijtuigen zouden kunnen worden. Zij besloten ook automo bielen te gaan vervaardigen en richtten een naamloze vennootschap op, waarvoor het in die jaren respectabele bedrag van zevenhonderdduizend gulden werd bijeen gebracht. De eerste Spijker-auto bleek een zelfs in die tijd opzienbarende conceptie te zijn. De motor was een omvangrijke [Zescylinder, die meer dan de halve wagenlengte besloeg. Een -andere nieuwigheid was, dat alle vier de wielen werden aangedreven door middel van cardanassen, een systeem, dat nog op geen enkele auto was toegepast. Door de prestaties en vooral ook door de soliditeit van deze wagen kreeg de naam Spijker spoedig bekendheid. En het viercylinder-model met de karakteristieke ronde radiateur, dat na de zescylinder werd geproduceerd, verwierf zich eveneens een goede reputatie. De wagens waren echter, ook voor die tijd, peperduur, on geveer vijfduizend gulden. Maar voor dat geld konden dan ook alle speciale verlan gens van de kopers bevredigd worden, om dat van serieproduktie uiteraard geen sprake was. Vermaard was het oerdegelijke lakwerk van de Spijker, dat door rijtuig schilders werd verzorgd. Voordat de lak- laag werd aangebracht, waren er dertien lagen grondverf nodig! Maar door dit kostbare produktiesysteem raakte Spijker langzamerhand achterop bij buitenlandse automobielfabrieken, die tot minder gecompliceerde fabricagemethoden waren overgegaan. Successen als die in de monsterrit Peking—Parijs, waarin een vier- cylinder Spijker, bestuurd door de Frans man Godard tweede werd, konden de neer gang niet tegenhouden. En toen in 1907 Hendrik Spijker, na in Engeland bij wed strijden successen behaald te hebben met de zescylinder, het leven verloor bij de stranding van de Harwichboot „Berlin" in Hoek van Holland, scheen het met de fabriek gedaan te zijn. Een faillissement volgde in het voorjaar van 1908. Toch verdween Spijker hierna niet. Er kwam een nieuwe naamloze vennootschap met nieuw kapitaal, er kwam een befaam de autoconstructeur. Laviolette, uit België naar Amsterdam, de fabricage-methoden werdén gemoderniseerd en de fabriek wérd leverancier van hofauto's. Maar ondanks dit alles bleven de commerciële resultaten onbevredigend. Twee bekende vliegers, Henri Wijnmalen en Frits Koolhoven, namen in 1914 de fabriek over en gingen behalve auto's, ook vliegtuigen bouwen. Dat heeft slechts vier jaar geduurd. Een poging, in samenwerking met een buitenlandse fabriek, kleine auto's te produceren, had evenmin veel succes. Er zijn daarna nog enige directiewisselin gen gevolgd, maar niemand slaagde erin, de onderneming weer op de been te hel pen. En in 1926 kwam definitief het einde van Nederlands eerste automobielfabriek, van wier vermaarde produkten er nog steeds enkele in ons land rondrijden! Dit is de viercylinder Spijker-automo biel, waarmee de Fransman Godard in 1907 als tweede eindigde in de monsterrit Peking-Parijs. \M,t GENERAL MOTORS herdenkt in 1958 haar 50-jarig bestaan. Ter gelegen heid van dit jubileum presenteert General Motors de mooiste en technisch meest volmaakte Chevrolet, welke ooit in haar bestaan werd gebouwd. Wie veelvuldig 's nachts auto rijdt kan in gevaar komen door oververmoeidheid, niet alleen door de inspanning om in het donker toch goed te zien, maar ook door zuiver fysieke reacties in het oog, dat zich telkens aan wisselende lichtsterkten moet aanpassen. In het oog, dat een lichtstraal opvangt, doet zich een vijftigtal fysiologische reac ties voor; sommige in het spier- en ze nuwstelsel zoals het verwijden en ver nauwen van de iris; andere zijn bioche misch zoals de verandering van de pig- mentaties van het netvlies. Wanneer de verblinding eindigt, behoren zich de te gengestelde verschijnselen voor te doen en voor dat herstel is een zekere tijd nodig. De duur daarvan hangt van verscheidene factoren af, zoals leeftijd en gezondheids toestand, het vitamine A-gehalte, de ver moeidheid, de sterkte van het opgevangen licht, de duur van de verblinding en de intensiteit van het licht, waarop men zich na de verblinding weer moet instellen. Een autobestuurder van ongeveer der tig jaar, met een normaal gezichtsvermo gen en een normale gezondheid, kan nog zeven tot acht seconden nodig hebben voor herstel, nadat hij een met normaal ge dimd licht rijdende tegenligger gepas seerd heeft; na die zeven tot acht secon den is hij pas in staat een zonder licht rijdende wielrijder op te merken. Indien hij met een snelheid van honderd kilome ter per uur rijdt, heeft hij in die periode ongeveer tweehonderd meter afgelegd... Iedere automobilist weet uit ervaring dat het gewenst is om bij het passeren van een tegenligger de eigen rijbaan in het oog te houden. Hij doet dat niet alleen omdat op de eigen rijbaan een obstakel zou kunnen opdoemen, maar ook omdat licht, dat niet rechtstreeks het oog treft, aanzienlijk minder verblindend is. Daar om onderdrukt iedere automobilist de na tuurlijke reflex om in het licht van de te genligger te kijken. Volmaakte combinatie van stijl en comfort - oerdegelijke structuur - onovertroffen rijkwaliteiten - technische toepassingen, die u normaal slechts op de allerduurste wagens aantreft I Leverbaar in 6 verschillende modellen DELRAY - BISCAYNE - BELAIR - IMPALA - BROOKWOOD en CORVETTE dealer voor Haarlem, Bloemendaai, Overveen en Santpoort PG Door het aantal lichtpunten op een weg te verminderen zou men de kans op ver moeidheid bij de automobilist kunnen re duceren. In Frankrijk zijn bijvoorbeeld reflecterende lichtreclames op de weg bij de wet verboden. Dit geldt ook voor fosfo- riserende strips op auto's, ook al worden die aangebracht in de veronderstelling dat zij de wegveiligheid verhogen. Omdat de verblindende werking van een lichtbron geringer is naarmate het licht- verspreidend oppervlak groter is, hebben enkele Franse technici gepleit voor lang werpige reflectoren met dezelfde licht sterkte als de bolvormige autolampen. In Frankrijk is tijdens een verkeersvei- ligheidsweek gebleken dat bijna de helft van de gecontroleerde auto's onvoldoend gerichte koplampen had. Tijdens die week konden autobestuurders zich laten onderzoeken op hun reactievermogen op verschillende lichtsterkten in hoeverre zij tegen verblinding bestand waren. Men zoekt nog steeds naar een systeem van autoverlichting, dat de mogelijkheid van verblinding van de tegenliggers zo veel mogelijk voorkomt. De jongste ont wikkeling gaat in de richting van de a- symmetrische verlichting, waarvoor ech ter speciale reflectoren en gloeilampjes nodig zijn. Hiermee wordt het bezwaar ondervangen, dat men bij het dimmen van het grote licht een donker „gat" inrijdt en obstakels aan de rechterkant van de weg niet of te laat opmerkt. De a-sym metrische verlichting geeft gedimd licht op de linker weghelft, maar werpt een lichtplek vooruit op de rechter weghelft en op de rechterberm, zonder tegenliggers te verblinden. Op de R AI wordt dit systeem in de onderdelenstands getoond. Hoewel de kwestie van de verplichte rijexamens voor bromfietsers voorlopig van de baan is, ontslaat dit de bromfietsers niet van de plicht voldoende kennis van de verkeersregels te heb ben. Deze plicht geldt na tuurlijk voor alle wegge bruikers; dikwijls echter blijken fietsers en brom fietsers, die zich in het ver keer mogen begeven zon der een rijproef te hebben afgelegd, onvoldoende ken nis van de verkeersregels te hebben. De ANWB heeft zojuist een boekje uitgegeven dat speciaal is gericht op het „langzame verkeer": fiet sers en bromfietsers. In de inleiding van dit verkje wordt gezegd: „Ver keersregels zijn afspraken van weggebruikers die het ln wezen goed met elkaar menen". Een ieder dient zich dan ook van deze af spraken op de hoogte te stellen, nog afgezien van het feit dat ze, als wette lijke voorschriften, een bin dend karakter hebben. Lang niet alle verkeerson gevallen zijn te wijten aan wegpiratisme: veel vaker ligt de oorzaak in onbe kendheid met de verkeers regels. Kleine fouten wor den nergens zó dikwijls en zó zwaar gestraft als in het verkeer. De inleider van het boekje komt dan ook tot de slotsom dat „goed rijden" óók betekent: het corrigeren van de fouten die anderen maken. Naast een overzicht van de verkeersregels, met tal rijke illustraties, voorbeel den en verklaringen, bevat het werkje ook vele nuttige wenken. Zo wordt bijvoor beeld gezegd: u kunt bij een onbewaakte overweg de wagenvoerder van de trein een groot genoegen doen door in zijn richting te kijken en hem aldus duidelijk te laten zien dat u wacht. Ook wordt er nog eens op gewezen dat brom fietsers nog dikwijls fiet sersgewoonten hebben over gehouden; zij rijden „op het gehoor", zonder te be seffen dat het geluid van hun eigen motor dat van het verkeer overstemt en zij gaan de bochten veel te snel in, waardoor zij ge dwongen worden deze veel te ruim te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 14