Convertibele valuta sterk gestegen door transactie met „Koninklijke" Panda en de wijze Meester Gunstige positie van de schatkist BUISMAN Verkorte balans Nederl. Bank Temperatuur gaat dalen 's nachts pijn DE KLEINE AUTO J. J. VAN KOOTEN Wereldnieuws ió het zo WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Reikhalzend Onveranderd dividend bij de Z.H.B. Schatkistpapier Amsterdam krijgt geld uit woningbouwleningen Engelse staatslening H.A.L. 10 (12) pet dividend Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS O.E.E.S. geeft Frankrijk een bijzonder krediet „HOE WERKT DE BEURS?" Broodoorlog in Amersfoort B.M.W. 600 cc RAl-stand nr. 16 VESPA, 400 cc, 2 cyl. RAI-stand nr. 23 Herkapitalisatiewet goedgekeurd Waarom Middelburg een partijloze burgemeester kreeg Toelichting van de minister en aldoor wakker AKKERTJES" PAPIER VOUWEN .J Naar aanleiding van de stijging van de voorraad goud en convertibele deviezen deelt de Nederlandsche Bank in haar week overzicht mee, dat de samenstelling van de deviezenvoorraad in de afgelopen week is beïnvloed door operaties, verband houden de met de emissie van de Koninklijke Ne derlandsche Petroleum Maatschappij. Deze operaties, welke nog niet zijn beëindigd, hebben geleid tot een toeneming van het bezit aan convertibele valuta, die gepaard is gegaan met een verlies yan E.B.U.- valuta. Hiermee worden de geruchten bevestigd die sinds enige dagen in kringen van de wisselmarkt te Amsterdam in omloop wa ren over een transactie tussen de Konink lijke Petroleum en de Nederlandsche Bank. Eerstgenoemde zou hierbij dollars ter be schikking van de bank hebben gesteld, waartegenover onze centrale bankinstel ling sterlingsaldi heeft overgedragen aan de Koninklijke. Uit hoofde van deze „switch" heeft de Nederlandsche Bank dus harde valuta ontvangen, die tot deze aan merkelijke stijging van de betrokken post op de weekstaat heeft geleid. Men trekt uit deze transactie de conclusie, dat de investeringsbelangen van de Koninklijke op het ogenblik in het sterlinggebied lij ken te liggen. Nu de inschrijving op de emissie is gesloten, beschikt het concern reeds over de opbrengst, aangezien de stor ting twee dagen na de inschrijving moest verricht worden. De convertibele valuta is aangegroeid met niet minder dan 132 miljoen en heeft een ongekende hoogte be reikt van 695 miljoen. De goudvoorraad was onveranderd, en de netto deviezen reserve steeg met 36 miljoen, zodat goud en valuta samen nu boven de 4200 mil joen zijn gekomen. Ook in ander opzicht maakt deze week staat een voortreffelijke indruk. De banken zitten zeer ruim in hun middelen en heb ben daarvan gebruik gemaakt om ruim 22 miljoen aan dure voorschotten af te lossen. Bovendien wisten zij hun eigen saldo bij de centrale bank omhoog te bren- ADVERTENTIE ziet U uit naar het kopje koffie met BUISMAN voor die extra fijne smaak en geur. Buisman spaart boven dien op dure koffie. k Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. In het verslag over het boekjaar 1956 1957 van de n.v. Zuid-Hollandse Bierbrou werij noemt de directie het verheugend, dat de stijging van de bieromzet zich ook in dit boekjaar heeft voortgezet. De prijs verhoging van einde april 1957 heeft geen merkbaar ongunstige invloed gehad op de afzet. Het verslag wijst voorts op de gun stige werking van de verkoopbevorderende acties door de brouwerijen gezamenlijk en op de door de Z.H.B. gevoerde advertentie campagne, welke doel heeft getroffen. Ondanks de scherpe concurrentie waren de resultaten van de exportafdeling over dit boekjaar tevredenstellend. De Europees-economische gemeenschap betekent ook voor de brouwerij-industrie een probleem van de eerste orde. Dit houdt de opgave in om zich in de toekomst te handhaven in een groot gebied, waarin machtige buitenlandse concurrenten, die tot dusver in de bedoelde landen een naar verhouding veel sterker positie innamen, zijn gevestigd. Er ligt hier volgens de Z.H.B. niet alleen een taak van grote ver antwoordelijkheid voor de brouwerijen er voor te zorgen paraat te zijn, doch ook voor de overheid om voor deze bedrijven zo danige mogelijkheden te scheppen, dat zij, wat betreft overheidslasten e.d., in gelijk waardige omstandigheden komen te ver keren als de buitenlandse concurrentie. Vooral hetgeen op fiscaal gebied van het bedrijfsleven reeds nu wordt geëist en wat te dien aanzien nog te verwachten is, vervult de directie met zorg. Wat de hotel-, café- en restaurantbedrij ven betreft wordt er op gewezen, dat de hooggestemde verwachtingen voor het vreemdelingenverkeer in Nederland in 1957 niet in vervulling zijn gegaan. Het blijft in deze bedrijfstak een pro bleem om zonder verdere prijsverhogingen de steeds stijgende lasten op te vangen. De bedrijfswinst en bijzondere baten be dragen 1.006.470.— (v. j. 830.530). Na af schrijvingen, reservering voor belastingen, gebruikmaking van de mogelijkheid tot extra afschrijving tot een bedrag van 108.571.en na een dotatie van 76.448 aan de algemene reserve (welke dan 1.000.000.zal belopen) resteeert een zui vere winst van 134.220.waaruit als di vidend op de gewone aandelen 10 percent (onv.) en op de prioriteitsaandelen 6 per cent (onv.) wordt voorgesteld. gen van ƒ187 miljoen tot 275 miljoen. Hiermee is de situatie voor de banken en voor de geldmarkt voorshands gewaar borgd en blijkt de verlaging van daggeld deze week in elk opzicht verantwoord. De biljettenomloop is weer beneden de ƒ4 miljard gekomen, hetgeen een zeer gunstig teken werd geacht. Het betreft hier een daling van niet minder dan 112 mil joen. Ook de positie van de schatkist is verstevigd. Haar saldo is opgelopen tot een niveau zoals in lange tijd niet is voorge komen. De belastingen zijn nu binnen en de schatkist moet enige maanden geduld hebben voordat nieuwe inkomsten uit hoofde van belastingen te verwachten zijn. Het hoge saldo is dus zeer welkom. Ver anderingen in de situatie van het schat kistpapier zijn niet voorgekomen. Op de geldmarkt bleef de toestand ruim. Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto 1) Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Idem overgen. van de staat Voorsch. in rek.-courant 2) Idem aan de Staat Boekvordering op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Goud en zilver totaal Vord. en papier in buiten lands geld Buitenl. betaalmiddelen Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden Diverse rekeningen 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank 2) Waarvan aan Indonesië Convert, deviezen PASSIVA: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Idem bijzondere rekening Saldo's van banken Id. uit betalingsakkoorden Andere saldo's van niet-in- gezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenlands geld Diverse rekeningen Muntbiljetten Schatkistpapier waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd Percent, goud en deviezen (In duizenden guldens) 10/2 3/2 nihil nihil 67.600 67.600 460.000 460.000 60.405 82.900 nihil nihil 100.000 100.000 2.995.198 2.995.199 12.746 11.910 3.007\944 3.007,110 1.141.264 1.059.795 627 638 154.969 164.043 51.347 51.342 nihil nihil 13.177 13.177 695.320 562.917 3.911.250 4.023.353 593.587 555.113 16.760 16.760 275.066 187.794 33.690 24.763 15.095 15.784 74.756 75.172 32.814 4.598 91.640 90.607 122.456 123.661 nihil nihil 74,34 72,54 Ook Amsterdam deelt thans in de op brengst van de nationale woningbouwle ningen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor ten laste van de gemeente zes lenin gen aan te gaan met de Bank voor Neder landse Gemeenten tot een totaal bedrag van ruim dertien miljoen gulden uit die gelden van de nationale woningbouwle ning, die bestemd zijn voor het bouwen van bepaalde objecten. Deze leningen die nen ter financiering van de bouw van een school (f. 1 miljoen), van 14 woningwetwo ningen (f 348.363), van 216 woningwetwo ningen (ruim 5 miljoen), voorts van een centrale-verwarmingsinstallatie voor 280 woningwetwoningen 480.000), de bouw van 136 woningwetwoningen 2.733.275) en de bouw van het Cartesiuslyceum 4 miljoen).. z~-, Bovendien kan de gemeente uit de op brengst van de eerste woningbouwlening een bedrag van 33.175.000 lenen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor de bouw van nieuwe woningen. B. en W. stellen de raad voor hiertoe over te gaan. B. en W. vragen de raad voorts een prin cipe-besluit te nemen tot het aangaan van een geldlening met de Bank voor Neder landse Gemeenten ten hoogste tot het be drag, waarvoor kopers van rentespaar- brieven van de tweede nationale woning bouwlening voorkeur voor Amsterdam hebben uitgesproken. Het Engelse ministerie van Financiën heeft een nieuwe 5l/t percent staatslening van 300 miljoen pond sterling aangekon digd. De lening zal worden uitgegeven tegen een koers van 98'/2 percent. De obli gaties zullen aflosbaar zijn tussen 1982 en 1984. Naar wij vernemen, werd in de gisteren gehouden vergadering van commissarissen der n.v. Nederlandsch-Amerikaanse Stoom vaartmaatschappij „Holland—Amerika— Lijn' besloten, aan de op 28 februari te houden aandeelhoudersvergadering voor te stellen het dividend over 1957 te be palen op 10 percent, uit te keren in con tanten (v.j. 12 percent, waarvan 10 per cent in aandelen en 2 percent in contan ten). ADVERTENTIE Haarlem Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier 10/2 3/2 Schatkistpromessen en -bil- (in duizenden jetten ter belegg. v. saldi guldens) op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank 460.000 460.000 Overige schatkistpromessen in het binnenland 1.252.700 1,252.700 Schatkistbiljetten in het binnenland 1.596.807 1.596.807 Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta 261.000 261.000 De organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking heeft van Duitsland, Zwitserland, België, Italië en Oostenrijk leningen (van respectievelijk 100, 6, 5,5, 5, en 1 miljoen dollar) gekregen ter dekking van de kredietverstrekking aan Frankrijk door de Europese Betalingsunie. Deze lening werd op 30 januari aangekondigd en is onderdeel van een totaal-krediet van 655.250.000 dollar dat door de E.B.U., het Internationaal Monetair Fonds en de Ame rikaanse regering gezamenlijk aan Frank rijk wordt verstrekt. De bijdragen worden als „bijzondere bijdragen" aangemerkt, boven de leningen die alle Europese lan den, samenwerkend ten behoeve van Frankrijk, voor de O.E.E.S. ter beschikking hebben gesteld. (UP) Voor de beurs zie pagina 7). in boekvorm Diegenen van onze lezers, die zich inte resseren voor de in 1957 in onze bladen verschenen artikelen-reeks „Hoe werkt de Beurs" kunnen nog een aantal over drukken in boekvorm verkrijgen. Het boekje bevat in 48 pagina's de 33 artike len die onze financiële medewerker onder die titel heeft gepubliceerd. De prijs bedraagt slechts 50 cent. De boekjes kunnen worden afgehaald, voor zover voorradig, aan ons hoofd kantoor Grote Houtstraat 93, 95 uur, en het bijkantoor Soendaplein 912 en 1.30—5 uur. Van onze correspondent) De broodoorlog in Amersfoort is dinsdag verscherpt door een nieuwe verlaging van de broodprijs met weer vijf cent, zodat de broodprijzen thans 10 cent lager liggen dan normaal. Het wittebrood kost hier thans 23 cent. De nieuwe actie is ingezet door de Coöperatie, die daarmee het einde van de broodoorlog wil bespoedigen. De Amers- foortse Broodfabriek en De Graaf's bakke rijen te Bunschoten de twee grote par tijen in deze prijzenstrijd hebben het voorbeeld van de Coöperatie gevolgd, ter wijl de zelfstandige bakkers in arren moe de gevolgd zijn. Een delegatie van deze zelfstandigen is dinsdag naar Den Haag geweest om via de bakkerspatroonsbonden een ingrijpen van de minister te bewerk stelligen. Een uitbreiding van deze brood oorlog tot Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem acht men waarschijnlijk. De Amersfoortse broodfabriek heeft thans een kort geding tegen de firma De Graaf aan hangig gemaakt wegens oneerlijke concur rentie. Een zonderling aspect in deze strijd is de houding van vele consumenten. Er zijn namelijk Amersfoorters, die erop staan de bakker de originele prijs voor het brood te betalen. Uiteraard zijn er ook klanten, die de prijsverlagingen graag accepteren. Het komt echter eveneens voor, dat de bakker het aan de klant overlaat wat hij betalen wil: de normale prijs, de prijs minus de eerste verlaging of die na de tweede verlaging. Naar men ons van de zijde van de Ne derlandse Bakkerij Stichting mededeelt is het vrijwel uitgesloten dat de „brood oorlog" ook in Haarlem zal gaan woeden, omdat de moeilijkheden in Amersfoort zich uitsluitend rond enkele plaatselijke pro blemen afspelen. ADVERTENTIE 2 cyl.; ideale wegligging; zeer com fortabel en gemakkelijk plaatsbie dend aan 4 volw. personen; zuinig in gebruik en sierlijk van jn; SHOWROOMS: Houtplein 18—20 - Telefoon 12000 Grote Houtstraat 140 - Telefoon 12349 ±131 of.a j >too tffirmooG i9 tb ris Gedurende de RAI zijn wij op beide stands vertegen woordigd en geven U gaarne alle gewenste inlichtingen. Tussen een gebied van hoge luchtdruk boven de Middellandse Zee en een de pressie ten zuiden van IJsland staat over West-Europa een zuidwestelijke luchtstro ming, die in de afgelopen nacht ook in ons land tijdelijk toenam door het passe ren van een randstoring over Engeland. De uit het zuidwesten aangevoerde lucht is in de hogere lagen kouder geworden, hetgeen tot gevolg had dat er gisteravond en vannacht plaatselijk flinke buien vie len. die soms met onweer en flinke wind stoten gepaard gingen. Een van de Azoren afkomstige storing naderde vanmorgen Frankrijk. Een bijbe horend regengebied strekte zich van zuid west-Frankrijk in noordoostelijke richting tot Zuid-Limburg uit. Het zal waarschijn lijk alleen het zuidoosten van het land be- invloeden. De wind zal belangrijk afne men. waardoor de temperaturen vooral des nachts lager worden. WEERRAPPORTEN Donderdag 13 februari Zon op 8.01 uur, onder 17.49 uur. Maan op 4.18 uur, onder 13.00 uur. Maanstanden 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 februari Hoog water 11.22 en uur. Laag water 6.31 en 19.24 uur. Temperaturen: buiten te M en .binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: 9 2 laatste 24 uur. c V e£ Helsinki sneeuw O ■10 1 Stockholm ij zei 0 0 3 Oslo sneeuw windst. -6 12 Kopenhagen geheel bew. z 3 8 Aberdeen zwaar bew. wnw 4 0 Londen onbewolkt zw 9 0 Amsterdam onbewolkt zzw 8 7 Brussel zwaar bew. zzw 10 2 Luxemburg regenbui zzw 7 2 Parijs geheel bew. z 10 0 Bordeaux geheel bew. z 15 0 Grenoble onbewolkt windst. 2 4 Nice onbewolkt nnw 7 1 Berlijn half bew. zzw 7 0,7 Frankfort zwaar bew. zw 8 6 München onbewolkt z 3 2 Zürich mist windst. 2 7 Genève onbewolkt z 6 3 Locarno onbewolkt O 0 31 Wenen licht bew. windst. 3 0,1 Innsbruck mist zw 2 2 Rome half bew. windst. 9 0 Ajaccio licht bew. windst. 7 1 Madrid geheel bew. wzw 7 0,4 Mallorca mist windst. 8 0 Algiers licht bew. zzo 10 0 Den Helder onbewolkt zzw 7 3 Ypenburg half bew. zzw 8 7 Vlissingen zwaar bew. zzw 8 3 Eelde nrsl.opafst. zzw 8 2 De Bilt zwaar bew. z 9 5 Twente zwaar bew. zzw 9 0,1 Eindhoven onbewolkt zzw 10 0,6 Vlv. Z.-Limb. lichte regen zzw 10 2 61. Nee, de eigenaar van de schiettent was bar slecht te spreken over het resul taat van de magische behandeling, dat de spiegel hem te zien gaf. „Bah!", schreeuw de hij woedend. „Kijk nou eens! Net een ballon! Moest ik daarvoor op al die spij kers zitten en een goudstuk betalen?! Hel is om er je hoofd bij te verliezen!" Ja, de heer Tref kens was een echte westerling en men kon het hem niet kwa lijk nemen, dat hij niets voelde voor het oosters ideaal van een krachtig ontwik keld denkvermogen! In plaats van met vredige en vriendelijke gedachten begon zijn hoofd zich te vullen met allerhande wraakzuchtige plannen en in een oorlogs zuchtige stemming rende hij naar zijn nering terug. „Ha! Vriendelijkheid! Vre dige gevoelens!"riep hij buiten zichzelf, terwijl hij met zenuwachtige rukjes een fors schietwerktuig in stelling bracht. „Magische behandeling, bah! Oplichterij! Ha, ik ga ze daar in die tent eens een ANDERE behandeling geven De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming (alleen de communis ten lieten hun tegen aantekenen) het wets ontwerp inzake de herkapitalisatie goed gekeurd. Bij de wet op de Herkapitalisatie 1951 was een tijdelijke voorziening getroffen, welke ten doel had door tegemoetkomingen van fiscale aard een verbetering van de verhouding tussen het kapitaal en het ver mogen van vennootschappen op aandelen te vergemakkelijken. De regeling hield een matiging in van het tarief van de in komstenbelasting tot ten hoogste 20 per cent voor uitkeringen in de vorm van bonusaandelen. Als voorwaarde werd daarbij gesteld, dat na de herkapitalisatie de overblijvende fiscale reserves ten min ste 50 percent van het gestorte kapitaal zouden bedragen. De geldigheidsduur van deze faciliteit is later met anderhalf jaar verlengd. Op een enkel punt vertoont de nieuwe regeling verschil met de vroegere regeling. Enerzijds is een beperking opge nomen welke beoogt tegen te gaan, dat de faciliteiten, in strijd met haar bedoeling, voor de uitkering van stockdividenden worden gebruikt. Anderzijds is de thans goedgekeurde regeling soepeler, doordat de limiet van 50 percent voor de na de her kapitalisatie overblijvende reserves is ver laagd tot 25 percent. In tegenstelling met de wet van 1951 is de regeling niet uit gebreid tot de in Suriname, de Neder landse Antillen, Nieuw-Guinea en Indo nesië gevestigde vennootschappen. Voorts is de bepaling opgenomen, <dat de her kapitalisatie vóór 1 januari 1959 moet plaats hebben. Minister Struycken heeft in een nota aan de Eerste Kamer uiteengezet waarom Middelburg geen P.v.d.A-burgemeester heeft gekregen. Vele Eerste Kamerleden hadden hieromtrent bij de schriftelijke be handeling van 's-ministers begroting op heldering gevraagd. Hoewel de Partij van de Arbeid in Mid delburg de sterkste partij is, aldus de mi nister, liggen de verhoudingen op politiek terrein in die gemeente niet zodanig, dat daaruit zo enigszins mogelijk de benoeming van een kandidaat van die partij zou moe ten voortvloeien. In dit verband wijst de minister op de samenstelling van de ge meenteraad (acht P.v.d.A.-leden, 4 anti revolutionairen, 3 C.H.U.-ers, één staat kundig gereformeerde, één K.V.P.-er en twee V.V.D.-leden), waarin de protestants- christelijke partijen tezamen een even groot aantal zetels als de Partij van de Arbeid bezetten, „zodat tot op zekere hoogte van een evenwichtstoestand kan worden gesproken". De bewindsman tekent hierbij nog aan, dat de politieke verhou dingen in Middelburg in de laatste decen nia, toen achtereenvolgens een A.R.-burge meester, daarna tweemaal een C.H.-burge- meester en laatstelijk een P.v.d.A.-burge meester het ambt bekleedden, nauwelijks veranderd zijn (samenstelling ge'meerïfé- raad in 1935: (5 sociaal-democratische ar-_ beidersparti], 2 vrijzinnig-democratische' bond, 4 A.R., 3 C,H,U„ 1 K.V.P., 2 vrij heidsbond). „Bij de voorbereiding van de benoeming heeft vooropgestaan de keuze van de in het licht van alle omstandigheden, los van politieke overwegingen, het meest in aan merking komende man. Dit heeft ertoe ge leid, dat, in overeenstemming met de aan beveling van de Commissaris der Koningin en de raad van ministers, de overplaatsing van een politiek niet-aangesloten burge meester, mr. J. de Widt, die over grote be stuurlijke ervaring beschikt, is bevor derd. Meegewogen heeft daarbij de over weging, dat voor deze categorie burge meesters, ondanks hun bekwaamheid, ge zien de politieke structuur der meeste ge meenten, slechts zelden kans op redelijke promotie bestaat", aldus de minister. ADVERTENTIE helpen direct Werklozen. Het Amerikaanse departement van handel heeft vandaag bekendge maakt, dat het aantal werklozen in de verenigde Staten in januari met 1.120.000 is gestegen tot 4.494.000. Surplus. In West-Duitsland zijn ongeveer drie miljoen meer vrouwen dan man nen. Volgens de laatste volkstelling zijn van de 51.681.700 inwoners 27.409.500 vrouwen. In 1946 bedroeg het vrouwen- surplus in West-Duitsland 4,4 miljoen. Ontmoeting. Sir Winston Churchill en dr. Konrad Adenauer, zullen elkaar op 13 februari in de Franse Rivièra ontmoe ten. Churchill brengt daar de winter door in de villa van zijn uitgever, Eme ry Reeve, in Rocquebrune, en Adenauer moet van zijn dokter in de Rivièra rust nemen als gevolg van een griepaanval in de Kerstdagen. Sluis. Om de haven van Antwerpen toe gankelijk te maken voor schepen van 50.000 ton zal er zo veel mogelijk stroomafwaarts en zo noordelijk mo gelijk op het Belgische gebied een nieu we sluis worden gebouwd. De terrei nen, die in het zuidelijke deel van de haven nog beschikbaar zijn, zullen ge bruikt worden voor de aanleg van een vijfde havenbekken, zuidelijk van het vierde. Wangedrag. Vier conservatieve Lager huisleden hebben een motie ingediend, waarin het „gedrag van een aantal Britse verslaggevers en fotografen, die inbreuk maakten op het particuliere leven van de slachtoffers van het on geluk met de „Lord Burghley" en de staf van het ziekenhuis hebben gehin derd", wordt gehekeld. Ook de „Times" heeft zich dinsdag hierover in afkeuren de zin uitgelaten. Reden. Een dertigtal conservatieve par lementsleden is een campagne begon nen om de doodstraf weer ingevoerd te krijgen in Engeland, gezien de vele moorden die er gepleegd worden. De doodstraf is vorig jaar, behoudens en kele uitzonderingsgevallen, opgeheven. Race. Studenten van de technische hoge school van Huddersfield hebben die van de Universiteit van Manchester uitge daagd tot een wielerwedstrijd van de top van. de Holme Moss, een heuvel op 400 meter boven de zeespiegel, naar Huddersfield, op 20 kilometer afstand van de top. De wedstrijd van 5 man te gen 5 moet verreden worden op kinder driewielers. Toeneming. Het Britse ministerie van Ver keer heeft bekend gemaakt, dat vorig jaar in Engeland 5.550 personen bij ver keersongelukken om het leven zijn ge komen. Dit was het hoogste jaarcijfer sedert de oorlog. Vergeleken met 1956 was de toeneming 183. Bovendien wer den 63.706 personen ernstig gewond, 2.251 méér dan in het voorafgaande jaar. Film. De politie van Belgrado heeft dins dag een menigte van naar schatting duizend studenten met gummistokken uiteengeslagen, 4je zich had verzameld voor het hotel waar de Amerikaanse filmproducent Mike Todd en zijn vrouw Elizabeth Taylor logeerden. Toen het echtpaar per auto een rondrit door de stad wilde maken, vérsperden de stu denten onder het geroep van „wèg met - hen" de weg. Krediet. De Russen hebben de regering van Ceylon een krediet aangeboden van 120 miljoen dollar met een looptijd van 10 a 12 jaar tegen een rente van 2V2 percent, zo is van officiële zijde in Colombo vernomen. Het krediet is be stemd voor de uitvoering van het ont wikkelingsplan in Ceylon en van de we- deropbouwplannen in de gebieden, die kortgeleden door overstromingen zijn getroffen. Nieuwe baan. De Russische kolonel-gene raal Zjeltov, die vorig jaar november uit het openbare leven verdween nadat maarschalk Zjoekov ontslagen was als minister van Defensie, heeft een bur gerlijke functie gekregen. Hij is hoofd van een afdeling van het centrale co mité der Sowjet-communistische partij geworden. De kleintjes. De „kleine vier" Andorra, Liechtenstein, Monaco en San Marino zullen dit jaar een bergtop-conferen tie houden. Het zal een conferentie van afgevaardigden van de vier regeringen zijn, dus eigenlijk geen topconferentie, maar wel een conferentie op een berg top, want de afgevaardigden komen samen in San Marino, de dwergrepu bliek op een berg. Een der agenda-pun ten is een „multilateraal vriendschaps verdrag om een vermoeide wereld het goede voorbeeld te geven". Verder zul len „problemen van gemeenschappelijk belang, hoofdzakelijk het toerisme, wor den besproken". Het Vaticaan zal een waarnemer sturen. IN SPROOKJES komt het herhaaldelijk voor, dat een drietal opdrachten moeten worden uitgevoerd, eer een bepaalde ge beurtenis in vervulling kan gaan. Komt het prinsje bij de heks om vrijlating van het prinsesje vragen, dan dient hij drie onmogelijk lijkende opdrachten uit te voe ren, eer de heksenban gebroken wordt. Wil iemand de koningsdochter trouwen, dan moeten eveneens drie op- drachten worden vervult, enz. Door listigheidjes of door het aanwenden van bijzondere krachten spelen de gegadig den het gelukkig altijd klaar het gevraagde te volbrengen, zodat de arglistige opdracht- gevers de kous op de kop krijgen, welke onmogelijke verzinselen ze ook hebben bedacht. Het komt ons voor, dat - zelfs in sprook jes - met één prozaïsche opdracht zou kunnen worden volstaan. Zouden wij de tovenaar zijn, of de koning die een beeld-' schone dochter benevens een geheel ko ninkrijk te vergeven had, dan zouden we tegen de prins zeggen: „Beste jongen, we zullen het vandaag niet al te ingewikkeld maken. Hier heb je een velletje papier en vouw dat vijftig keer. Als je dat hebt ge daan, zullen we..." (en hier kunnen we verder alles invullen dat in het raam van onze vertelling past). Verheugd neemt de prins het dunne blaadje papier ter dikte van een tiende millimeter en legt de eer ste vouw. Dan is het stapeltje papier dub bel zo dik. Na tweemaal vouwen wordt het viermaal, vervolgens achtmaal, dan zes- tienmaal en bij de vijfde vouw is het al tweeëndertig keer zo dik. De aanvankelijk zo optimistische trek op het gezicht van de prins begint al lelijk te betrekken. Bij de zeventiende vouw liggen er al 131072 laagjes papier op elkaar, zodat de stapel ruim dertien meter hoog is geworden. Zou de prins over uitzonderlijke vermogens (of dito werktuigen) beschikken, dan zou hij wellicht kans zien deze stapel papier nog driemaal om te vouwen, waardoor het pak papier een dikte van meer dan honderd meter heeft gekregen, - ge steld natuurlijk, dat we hem papier in handen hebben ge speeld, dat voldoende lengte en sterkte bezit om deze krachttoer te weerstaan. Na de veertigste keer vouwen zullen alle illusies wel uit het prinselijke hoofd ver vlogen zijn, want de stapel papier is dan meer dan honderdduizend kilometer of, om precies te zijn: 109.951.162.777,6 milli meter hoog. Het belangrijkste werk moet dan nog komen, want deze stapel papier, die achtmaal de doorsnede van de aarde bedraagt, moet nog tien keer worden dub belgevouwen. Kort en goed, na de vijftig ste keer vouwen heeft de papierstapel een hoogte van meer dan honderd miljoen kilometer bereikt, voldoende dus om ieder die naar de hand van de koningsdochter dingt eens en voor altijd af te schrikken. Daarom is het maar goed, dat de opdracht gevers in sprookjes nooit enig vermoeden van dit simpele werkje hebben gehad. Wellicht heeft u ook geen vermoeden van de manier waarop een natuurkenner zich in de wildernis kan oriënteren Daarover een volgende keer. H. Pétïllon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2