Vragen over leegstaande legerkampen beantwoord Prinses Beatrix nam gisteren afscheid van Aruba Woning wethuizen moeten voor 11 arbeiders betaalbaar zijn Nieuwe legerplaats Eibergen wordt tijdelijk tehuis voor évacués DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Ministeriële brief aan de gemeenten WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dodelijke botsing in Velp Automobilist in hoger beroep vrijgesproken Nederlandse tenor redt uitvoering in Londen Waanzin? Waterski's als geschenk Anne Frankprijzen vandaag uitgereikt Agent gestraft omdat hij buiten diensttijd „in burger" liep Rotterdamse uniform kwestie voor Centrale Raad van Beroep Drie nieuwe fabrieken in Medemblik geopend Mijlpaal op de weg naar industrialisatie BENNEBROEK Dr. A. F. Portielje sprak voor Culturele Kring ZANDVOORT UIT STAD EN STREEK Scheepvaart Enthousiaste, maar geen sterke opvoering Zoals men zich herinneren zal heeft het p.v.d.A.-Tweede-Kamerlid A. R. Vermeer onlangs vragen gesteld over de bestem ming van het vroegere legerkamp bij Win terswijk en het nieuwe legerkamp te Eiber gen. De ministers van Oorlog en van Maatschappelijk Werk hebben thans bij de beantwoording daarvan onder meer ge zegd dat het juist is, dat het vroegere legerkamp Vosseveld bij Winterswijk in november 1955 ontruimd werd en sinds dien ongebruikt staat. Het kamp werd „in een later stadium" aan de minister van Maatschappelijk Werk toegewezen, die het voor de huisvesting van Ambonezen wilde bestemmen. Hier voor was het nodig het kamp te verbou- NEW YORK Onder leiding van olies, chemicaliën, spoorwegen en metalen daalden de koersen opnieuw, terwijl de omzet wat groter was dan maandag. In het laatste beurs-uur kon er zelfs worden gesproken van een verkoopgolf, tijdens welke de ticker een paar minuten lang achterop raakte bij de handel. In dat uur verwisselden 560.000 aandelen van eigenaar, tegen 270.000 in hetzelfde uur de dag tevoren. De totale omzet steeg daar door tot 2.110.000 aandelen (tegen 1.900.000 op maandag), hoewel de handel in de och tenduren vrij gering was geweest. Bij de opening waren er enkele gunstige berichten, die enige invloed ten goede op het koersverloop uitoefenden: er was sprake van een onmiddellijke belastingver laging en een geringere inkrimping van de staalproduktie dan men had verwacht. Maar toen volgde het ongunstige nieuws: dividendverlaging bij Rock Island, het hoogste werkloosheidscijfer sedert 1950, verlaging van de koperprijs door een grote Belgische producent gevolgd door prijs daling op de Londense kopermarkt, ver mindering van de olie-zendingen van Ci ties Service aan de raffinaderijen, en ont slag van 80 piloten van Trans-World Air lines wegens bezuiniging. Als gevolg van dit alles sloot de beurs voor de vijfde achtereenvolgende keer lager dan de vorige dag. Het industrie-ge- middelde daalde van 445,94 tot 443,25, ter wij] dat van de spoorwegen van 107,77 op 106,43 kwam. Het gemiddelde van de open bare nutsbedrijven daalde van 72,40 tot 72,12. Van de 1127 verhandelde fondsen sloten er 622 lager dan maandag en 273 hoger. (UP). AMSTERDAM Het was aan de beurs te merken dat er een eind is gekomen aan de handel claims Koninklijke Olie. In de oliehoek was het bijzonder stil en zelfs de aande len Dordtsche ondervonden hiervan de weerslag, want ze werden niet meer in open hoek behandeld. De belangstellirig voor aandelen Koninklijke was vrijwel zoek en dit moet ten dele worden toege schreven aan het opnieuw teleurstellende verloop van Wallstreet, waar de berich ten uit het bedrijfsleven de animo in de effectenhandel remmen. Koninklijke be woog zich tussen 149.10 en 149.80. Te gen het sluiten van de markt begon zich een hoek te vormen waarin de aandelen vrijwel niet afweken van het niveau van 149.60. De' overige internationale fondsen wa ren weinig interessant. AKU handhaafde zich op het vorige peil, Philips was eer der aan de zwakke kant en Unilever, die 's morgens nog onveranderd 339 noteerde, trok aan tot 341, later tot 344. De handel in al deze soorten was .echter miniem. De koers van Hoogovens viel tegen. De hoge re dividend-declaratie van de Dortmund- Horder bleef vrijwel zonder uitwerking, hetgeen hier en daar wel enige verbazing verwekte. Het verslag van de walvisvaart werd in de hoek niet zo ongunstig beoor deeld, vooral wegens de aanmerkelijke da ling van de exploitatiekosten. Voorts werd kennis genomen van het verslag Z.H.B. en van beide vennootschappen Scholten te Groningen. Aangezien echter de beurs leed onder een opmerkelijk gebrek aan affaire bleven deze verslagen zonder gevolgen voor de markt. In de scheepvaarthoek viel de stemming geducht tegen. Alle koersen kwamen op een lager niveau, vooral de Holland Ame rika Lijn. Indonesische fondsen waren ge drukt, speciaal Amsterdam Rubber. Men wacht rustig af hoe de toestand zich ginds zal ontwikkelen. Cultuurbanken overwe gend gedrukt. Staatsfondsen nauwelijks veranderd. Gisteren kwam de 5'/» percent lening PEGEM in dt notering. Deze obli gaties, uitgegeven tegen 99, werden ver nomen op IOIV2 tot 102 percent. Prolonga tie 4'A pet. (A.N.P.) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3Vi°/o Nederl. '47 85n/i« 85 Yk 3 °/o Nedl. 1962/64 89<s/i6 89l6/ie A. K. U 159)4 154 Calvé Delft 300 296 Van Gelder Zonen 182 181 K. N. Hoogovens 270 270 I\'ederl. Ford 178 178 N. Kabelfabriek. 227% 227 gew.Philips Gloeil. 247)4 243)4 Pref.PhilipsGloeil. 147/4 147% Unilever 345 340 Wilton Feyenoord 209 208 Dordtsche Petrol. 616 H 600 Kon. Petroleum 149.70 145.50 Billiton 195 A'dam Rubber 43)4 43 K. L. M 109.30 108.50 Holl. Amer. Lijn 141 J4 138 K. N. S. M 132 136 N, Scheepv. Unie IIO'/J 108)4 v. Nievelt Goudr. 150 148)4 Phs. v. Ommeren 199)4 196 H. V. A 85)4 86 Verg. Deli Mijen 62 61 Amsterd. Bank 208/4 208 Nat. Handelsbank 71X 70)4 Ned. Handel Mij 148)4 149 Rotterd. Bank 170)4 170)4 Twentse Bank 159 159 Anaconda Copper 43% 42)4 Bethlehem Steel 39% 38)4 U. S. Steel 56)4 55 Vs General Motors.. 34)4 34)4 Shell Union 60*/u 59 Tidewater 22% 22)4 wen, waarmee volgens raming van de Rijksgebouwendienst 1.200.000 gemoeid zou zijn. De toestand, waarin de barakken verkeren, „en dat was geen gevolg van de omstandigheid, dat zij sinds enige tijd leeg staan", bleek namelijk zodanig te zijn, dat zij voor een belangrijk gedeelte zouden moeten worden vernieuwd. Daarom werd besloten de bestaande barakken af te bre ken en tot nieuwbouw over te gaan. Met een door de Rijksgebouwendienst opge maakt schetsplan werd in mei 1957 in be ginsel ingestemd. Het definitieve bouwplan is nog in bewerking. Rekening houdend met de beperkte werkgelegenheid en de mogelijkheden voor het ontvangen van lager onderwijs, zullen in het nieuwe woonoord ongeveer 70 gezinnen gehuisvest worden. Kamp Eibergen Het nieuwe kamp te Eibergen, waar sinds 21 juli 1955 luchtmachttroepen ge huisvest zijn, heeft aan bouwkosten 1.900.000 en aan inrichtingskosten 256.000 gevergd. De totale kosten waren derhalve circa ƒ2.156.000 en niet ƒ4.500.000. In de organisatie van de luchtverdediging was volgens plannen van 1947, opgenomen een navigatiestation Achterhoek. Vóór de bezetting van dit station werd eerst ge bruik gemaakt van het in de oorlogsjaren gebouwde kamp Winterswijk. Dit kamp verkeerde in slechte toestand en was te klein voor de bezetting van het station en de daarbij behorende afdeling luchtdoel artillerie. Bovendien was de ligging zeer ongunstig ten opzichte van de op te stellen apparatuur. In verband hiermede werd het kamp Eibergen gebouwd, dat wat de lig ging en de omvang betreft, aan de eisen zou kunnen voldoen. Intussen bleek echter, dat voor verbeteringen in de radartechniek en door voorzieningen die op dit gebied in Duitsland werden getroffen, het station Achterhoek in het radarnet zou kunnen worden gemist. Hierdoor konden zeer kostbare werken en een uitgebreide uit rusting vervallen, waardoor vele miljoenen werden bespaard. Intussen werd het kamp Eibergen bestemd voor de opleiding van onderofficieren- korporaals- en soldaten- radarbedieners met de bedoeling om dit als centraal opleidingsstation te laten dienst doen. Bij de pogingen om tot zo groot mo gelijke besparingen te komen, bleek later dat de overige navigatiestations ruimte konden maken voor de genoemde oplei dingscursussen. Dit alles heeft ertoe geleid dat het kamp Eibergen beschikbaar kwam voor tijdelijke huisvesting van gerepatrieerden uit Indo nesië. Op 1 maart zal het kamp voor deze huisvesting ter beschikking zijn. Het ligt in de bedoeling, de vaste kampbezetting te handhaven gedurende de tijd, dat het kamp niet voor militair gebruik is bestemd. Het kamp zal besin 10c"1 'euw door militairen moeten worden bezet. Een achtentwintigjarige Arnhemse ijzer handelaar, die door het kantongerecht al daar wegens het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeval veroordeeld was tot twee maanden hechtenis en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, is dins dag in hoger beroep door de Arnhemse rechtbank vrijgesproken. Op 23 oktober 1956 zou deze man volgens de tenlastelegging met zulk een hoge snel heid de Hoofdstraat in Velp zijn inge reden, dat een 58-jarige wielrijdster, die „voorsorteerde" om een zijstraat links in te slaan de snel naderende auto van ver dachte te laat zag. Zij werd aangereden en gedood. De ijzerhandelaar had hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter. De officier bij de rechtbank vroeg beves tiging van dit vonnis. Hij overwoog daarbij dat de tenlastelegging aan verdachte ver wijt, dat hij de kruisingsmanoeuvre van de wielrijdster tijdig had kunnen herkennen, maar desondanks niet terstond krachtig heeft proberen te remmen of uit te wijken. De rechtbank wilde in haar vrijspraak niet tot uitdrukking brengen, dat verdachte geen schuld treft ten aanzien van de aan rijding en de dood van de wielrijdster. Zij overwoog dat de verdachte in de Velpse Hoofdstraat met een zeer hoge en gevaar lijke snelheid heeft gereden, zodat hij, toen hij plotseling veranderingen in het ver keersbeeld kon en moest verwachten zijn wagen niet vlug genoeg tot stilstand kon brengen. De wielrijdster, die inderdaad een verkeersfout beging, zou dan, naar het oordeel der rechtbank, althans niet met 7.0 ernstig geweld zijn aangereden, dat zij werd gedood. Deze gedraging was echter aan de verdachte niet ten laste gelegd. De tenor Johan van der Zalm van de Nederlandse Opera heeft dinsdagavond een opvoering van Verdi's „Aida" in het Lon dense Covent Garden gered. Vier uur voor dat het gordijn voor de eerste akte zou op gaan bleken de twee tenoren van de Co- vent Garden Opera ziek te zijn geworden, waardoor de rol van Ramades open bleef. De eerste keuze was James Johnston in Londen, maar hij was zwaar verkouden en met hem was de lijst van mogelijke plaatsvervangers in Engeland reeds uit geput. Vervolgens werd getelefoneerd met Brescia in Italië, maar de tenor, die de rol daar machtig was had reeds een an der engagement geaccepteerd. Daarna werd een tenor in Rome opgebeld. Het eerstvolgende vliegtuig naar Londen zou voor de uitvoering echter drie uur te laat aankomen.Tenslotte kwam de Amsterdam se tenor Johan van der Zalm aan de beurt. Hij was bereid te komen, maar juist toen alles in kannen en kruiken leek deden zich nieuwe complicaties voor. Van der Zalm miste een vliegtuig. Hij stuurde een telegram naar Londen met de boodschap, dat hij niet eerder dan zeven uur kon arri veren. Dat was echter het tijdstip waarop het doek op moest. In „Aida" maakt Rama des bijna onmiddellijk na het begin zijn entree. Van der Zalm zou dan nog op Lon den Airport zijn, ongeveer dertig kilome ter buiten de stad. Toen bracht de Pool se tenor Asciak uitkomst. Jaren geleden had hij de rol wel gezongen, het ging niet meer zo gesmeerd, maar hij was bereid de eerste akte voor zijn rekening te ne men. Daarna zou de Hollander het van hem overnemen. En zo geschiedde. Van der Zalm sprong na aankomst onmiddel lijk in een klaarstaande auto en haalde Covent Garden precies op tijd voor de opening van het tweede bedrijf. Van dat moment af was het drama weer waar het hoorde: achter het voetlicht inplaats van achter de decors. NEW DELHI (Reuter). Premier Nehroe van India heejt dinsdag ver klaard, dat er bij dr. Zelenovski, een van de vice-voorzitters van de Russi sche plancommissie, bij diens werk op het bureau voor statistiek in Calcutta, symptomen van achtervolgingswaanzin zijn geconstateerd. Nehroe zei dit in antwoord op vragen die hem in het parlement waren gesteld naar aanlei ding van berichten, dat Zelenovski tekenen van angst vertoonde, als hij door zijn Russische collega's werd aan gesproken. Nehroe verklaarde, dat het niet mogelijk is de oorzaak van Zele- novski's ziekte precies vast te stellen. Hij ontkende echter, dat de Rus ge tracht heeft het Indische staatsburger schap te krijgen. Zelenovski zal bin nenkort naar Rusland terugkeren voor 'n medische behandeling, aldus Nehroe. Op de laatste dag van haar bezoek aan Aruba heeft prinses Beatrix een bezoek gebracht aan de hotelprojecten aan Palm Beach. In de onmiddellijke omgeving van Basiruti zullen nog twee hotels verrijzen. Beide zullen er toe bijdragen de toeristen industrie voor Aruba de belangrijkste bron van inkomsten naast de olie, te vergroten. Via het plaatsje Noord, waar de school jeugd de prinses hulde bracht, ging het naar de .hydroponics", de boerderij van de heer S. Robins, die met een soortgelijk project op Puerto Rico veel succes oogstte. Men zou de „hydroponics" kunnen verge lijken met een tulpenglas. Het principe is namelijk planten te laten groeien in water, waaraan voedingstoffen en chemicaliën zijn toegevoerd. Op deze manier gaat min der water verloren dan wanneer men ge dwongen is de zeer dorstige bodem te be- De financiële steun van het rijk voor de woningwetbouw is in beginsel bestemd voor arbeiderswoningen. Bh de bouw van woningwetwoningen, die wat royaler van opzet en afwerking zijn dan de gemiddelde arbeiderswoningen, zal daarmede steeds rekening moeten worden gehouden. Het grotere woongerief van zulke woningen moet niet leiden tot huren die voor de ar beiders te hoog zijn. Het rijk zal aan de bouw van dergelijke duurdere woningwet woningen alleen financiële medewerking geven indien de gemeentebesturen garan deren, dat ten minste 80 pet daarvan ver huurd worden aan arbeidersgezinnen of daarmede naar inkomen gelijk te stellen gezinnen. Dit heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid aan de'ge meenten medegedeeld. De minister wil hierdoor bevorderen, dat de rijkssteun voor de woningwetbouw ten goede komt aan de huurders, voor wie die steun bedoeld is. Hij heeft de indruk, dat de doelstelling van de woningwetbouw hiel en daar wel eens uit het oog wordt ver loren. Deze doelstelling is de zorg voor de huisvesting van de minder draagkrachtige bevolkingsgroepen. De woningwetwoningen zullen in het algemeen dus vei-huurd moe ten kunnen worden tegen huurprijzen die de arbeiders kunnen betalen. Om dit mo gelijk te maken heeft de regering er voor gezorgd, dat in de exploitatie van woning wetwoningen een rente van 4 pet kan wor den aangehouden. De huurprijs is echter niet alleen af hankelijk van rentevoet en bouwkosten- peil. Hij wordt mede beïnvloed door de opzet, de grootte, de uitrusting en de af werking van de woningen. Dat wil zeggen door het te verschaffen woongenot. Ver hoging van dit woongenot zal in het alge meen onmiddellijk een hogere huurprijs tot gevolg hebben. Bij het bestaande subsidie systeem van vaste bijdragen in de exploi tatie is namelijk een bepaald woningpeil Hedenmorgen heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. R. G. A. Höppener, in zijn werk kamer ten departemente de Anne Frank prijzen uitgereikt. Deze prijzen waren, zoals reeds werd bericht, toegekend aan Cees Nooteboom en aan de Haarlemse auteur Harry Mulisch. Door een verblijf buitenslands was Cees Nooteboom ver hinderd aanwezig te zijn. In zijn toespraak richtte mr. Höppenei zich onder andere tot Harry Mulisch. Hij zeide verheugd te zijn hem deze prijs, die een prijs ter aanmoediging is, te kunnen uitreiken. Gij zult, aldus de staatssecre taris, als schrijver geen aanmoediging nodig hebben, maar toch spreek ik de hoop uit, dat deze prijs voor u betekenis zal hebben. Niet alleen omdat hij u wellicht in staat stelt enkele materiële wensen in vervulling te doen gaan, maar vooral ook omdat aan deze prijs de naam verbonden is van het meisje, dat in de moeilijkste omstandigheden een positieve levensinstel ling wist behouden en uit te dragen. aangehouden. Wel bestaat de mogelijkheid op bepaalde punten en in bescheiden mate daarboven uit te gaan, maar indien dat gebeurt wordt geen hoger subsidie ver leend. Alle uitbreidingen,die aan dit woon- peil worden gegeven, werken dus ten volle door in de huurprijs. Het ligt niet in de bedoeling van de minister de bestaande mogelijkheid tot overschrijding van het gemidelde peil van woningwetwoningen ongedaan te maken. Tegen een voorzichtige uitbreiding van het wooncomfort heeft hij geen bezwaar, in dien de toekomstige arbeiders-bewoners de kosten daarvan kunnen en wensen te be talen. Hij acht het echter niet aanvaard baar dat huurders, door de woningnood gedwongen, een woning moeten betrekken, waarvan de extra-lasten voor hun omstan digheden niet tegen het extra-comfort op wegen. Voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht diende dinsdag het beroep van de Rotterdamse brigadier van politie A. Baaijens tegen een hem opgelegde discipli naire straf wegens overtreding van de dienstvoorschriften. Een jaar geleden werd deze brigadier op een ochtend om tien voor negen door een van zijn chefs aangehouden, terwijl hij in burgerkleding op weg was naar het politiebureau, waar hij om negen uur zijn dagdienst moest beginnen. De chef wees hem erop, dat hij niet geüniformeerd was, zoals de voorschriften vereisen. De briga dier antwoordde, dat zijn diensttijd pas over tien minuten aanving en hij zich prompt op tijd in uniform bij de wacht commandant zou melden. Zijn chef deelde dit standpunt echter niet en de brigadier werd disciplinair gestraft. Hij ging in be roep bij het ambtenarengerecht in Rotter dam, dat hem in het ongelijk stelde. Ter zitting van de Centrale Raad van Beroep werd het standpunt van de briga dier verdedigd door mr. E. H. de Vrieze, die betoogde dat de verplichting tot uni formdracht van een politieman pas aan vangt op het ogenblik, dat deze zich voor de directe uitoefening van zijn functie meldt bij zijn commandant. Wanneer men de politieman zou verplichten, in uniform gekleed zijn woning te verlaten om zich naar het bureau te begeven, zou zulks „practisch neerkomen op verlenging van zijn diensttijd, omdat hij, aldus gekleed, wordt geacht in functie te zijn". Het standpunt van de hoofdcommissaris van politie werd verdedigd door mr. L. A. Vreeswijk op grond van de bestaande dienstvoorschriften. Deze merkte op, dat er bij het Rotterdamse politiepersoneel geen bezwaren tegen het desbetreffende voorschrift bestaan en ook de vakorgani saties van politiepersoneel er nimmer tegen hebben geopponeerd. De Centrale Raad zal op 4 maart uit spraak doen. sproeien. Aan het slot van het bezoek ver zocht de heer Robins de Prinses symbo lisch de eerste oogst binnen te halen en tot grote vreugde van allen koos zij enkele tomaten en komkommers uit. Later op de morgen bracht prinses Bea trix nog een kort bezoek aan de -Lago Oil and Transport Company in San Nicolas, het oliebedrijf van de Standard Oil Com pany of New Jersey, een raffinaderij, die nog steeds geldt als de grootste ter we reld. De gehele bevolking van San Nicolas was uitgelopen toen de Prinses door het stadje reed. Overal waren vlaggen en juichende mensen. Het bezoek aan de Lago was slechts kort, maar bood de Prinses toch de gelegen heid een indruk te krijgen van het bedrijf, waarvan de economische toestand van Aruba in de eerste plaats, en van de An tillen als geheel in nauwelijks mindere mate, zozeer afhankelijk is. Het afscheid van Aruba werd op Basiruti gevierd, waar een aantal genodigden zich om de houtkoolvuren verzamelde waar op vlees werd geroosterd. De Prinses kreeg van het bestuur van Basiruti de waterski's cadeau, die zij de laatste dagen had gebruikt. In de ridderzaal van het eeuwenoude kasteel Radboud te Medemblik heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp (in de plaats van minister Zijlstra, die door ziekte verhin derd was) dinsdag drie nieuwe bedrijven geopend, die van groot belang zijn als mijl palen op de weg naar industralisatie van het „ontwikkelingsgebied Oostelijk West Friesland". Het zijn een cacaofabriek, die uit Alkmaar verhuisd is, een textielver- werkende industrie uit IJmuiden, welke in Medemblik een filiaal gevestigd heeft en een meubelfabriek uit Uitgeest. Me- dembliks burgemeester, drs. H. P. B. A. Letschert, memoreerde in zijn inleiden de toespraak dat het scheppen van nieuwe werkgelegenheid in het eigen gebied een plicht en een taak is voor de gemeentebe sturen in West-Friesland, nu de traditio nele bestaansbronnen voor velen geen mo gelijkheden meer bieden. De overheid ver klaarde in 1953 oostelijk west Friesland tot „ontwikkelingsgebied" en stelde de „pre mieregeling bevordering industrievesti ging kerngemeenten" in werking, die ech ter onder invloed van de bestedingsbeper king thans buiten werking is gesteld. Met de directeur van de economisch- technologische dienst in Noordholland, ir. W. Fuhri Snethlage, deed drs. Letschert een klemmend beroep op de staatssecre taris, deze premieregeling zo spoedig mogelijk weer tot gelding te brengen. ..Zij is voor West-Friesland onontbeerlijk", zo zeiden beide sprekers. Herinvoering premieregeling? Staatssecretaris dr. Veldkamp getuigde van de algemene voldoening over het feit, dat de industrie-ontwikkeling van Medem blik, die tot dusverre moeilijk op gang kwam, thans in de pas begint te geraken met die in de overige industrialisatieker nen van Oostelijk West Friesland. Of de ze ontwikkeling zich zal doorzetten, hangt behalve van de investeringsbereidheid van de ondernemers in het bijzonder af van de activiteiten die in deze gebieden zelf worden ontwikkeld. De staatssecretaris roemde de samen werking in de Westfriese industriecommis sie en zei te geloven, dat er meer schapen zullen volgen, nu de eerste drie over de dam zijn. „Nu de werkloosheid ook in het westen des lands een stijgende tendentie vertoont, gaan er stemmen op, de premie regeling te doen herleven. Deze zaak heeft reeds enige tijd onze aandacht. Maar tot de desbetreffende vragen van Tweede Kamerleden beantwoord zijn kan ik hier op niet nader ingaan." Na de bijeenkomst in kasteel Radboud bezochten de genodig den de drie nieuwe bedrijven. Even voordat dr. A. F. Portielje dins dagavond in „Oud Berg en Dal" voor de Culturele Kring zijn lezing over een be zoek aan de wildernissen van Canada zou beginnen, stootte een bezoeker tegen het toestel, waarmede de spreker zijn ver haal met dia's zou illustreren, met het gevolg dat het apparaat op de grond viel en de schade niet meer te herstellen was. Maar ook zonder plaatjes is dr. Portielje er in geslaagd zijn gehoor met het ver tellen van zijn belevenissen te boeien. Veel vrolijkheid veroorzaakte onder andere zijn verhaal over de schrik van zijn leven die hij op n donkere nacht kreeg toen hij meende tegenover een beer te staan, die echter bij nader onderzoek zijn weer kaatste beeld in een spiegel bleek te zijn. De inleider wees er op dat de oorspronke lijke orde in de natuur vaak door de mens uit hebzucht en betweterij ingrijpend is verstoord. Hij vertelde ook iets over de omgang met wilde dieren. Zolang het dier zich niet bedreigd weet zal het de mens nooit uit lijfsbehoud aanvallen. De vele aanwezigen hebben met aandacht het be toog van dr. Portielje gevolgd en toonden zich na afloop dankbaar voor het ge- bodene. „F ie sta' Nieuws in het kort P. v. d. A. in provinciehuis. Zaterdag houdt de Partij van de Arbeid in het „Huis der Provincie" te Arnhem een „Gelderse Dag". De fractievoorzitters van de K.V.P., C.H.U., A.R., V.V.D. en S.G.P. in de provin ciale Staten van Gelderland hebben hierin aanleiding gevonden aan Gedeputeerden ..hun ernstige ontstemming tot uitdruk king te brengen over het beschikbaar stel len van vergaderruimte in het „Huis der Provincie". Zij zeggen het onjuist te ach ten dat het Huis der Provincie beschikbaar wordt gesteld voor doeleinden van een po litieke partij. Christen Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond houdt vrijdag 14 fe bruari haar feestelijke jaarvergadering in het hervormd wijkgebouw aan de Mole- naerstraat 18. In theater Monopole heeft de Zandvoort- se operette- en cabaretvereniging „Fiësta" dinsdagavond een opvoering gegeven van de operette „De Koningin van Montmar- tre" van de Amerikaanse componist Vada Ennem. De nog betrekkelijk jonge vereni ging had het zich met deze keuze verre van gemakkelijk gemaakt. Het gegeven stelt aan alle medewerkenden vrij hoge eisen en de over het algemeen niet direct in het gehoor liggende muziek vraagt be langrijke vocalistische gaven. Dit in aan merking nemend mag- het- ensemble over de verrichtingen van 'deze avond zeker niet ontevreden ziin. Er werd met enthou siasme en overgave gespeeld. We konden ons echter aan de indruk niet onttrekken, dat een tekort aan repetitietijd de groep deze avond parten speelde. Bij de meesten was de rolkennis slecht, waardoor meer malen een wat onrustige en rommelige sfeer ontstond. Het eerste bedrijf in de Apachenkelder voldeed ongetwijfeld het meeste. Hier was de van leven spranke lende sfeer aanwezig, die voor een wel slagen noodzakelijk is. In het tweede be drijf, spelend in de ontvangzaal van het huis van baron de Montbrisson, bewoog men zich op de grens van de clownerie en in het derde was het gebrek aan rolkennis zó groot, dat dit merkbare afbreuk deed aan het geheel. Daar kwam nog bij, dat men weinig steun ondervond van het niet bepaald op dreef zijnde orkest, het ope rette-orkest „Amicitia", dat weinig hou vast bood en weinig trefzeker bleek te zijn, ondanks het feit, dat mevrouw A. Sluijter zich een enthousiast en bekwaam dirigen- te toonde ,die het geheel vast in handen hield en menigmaal een dreigende ont sporing wist te voorkomen. Haar taak was deze avond wel zeer moeilijk. Een bijzon der woord van lof verdient ongetwijfeld het koor, klein in aantal, maar bijzonder goed van klank, trefzeker en maatvast, dat in een prima klankverhouding de moei lijkste passages glansrijk zong. Ook het fraaie ballet, aan het begin van de derde akte, door mevrouw Van Deurzen ingestu deerd, mag met ere worden genoemd. Van de solisten bekoorde ons Ank van Tulder als Zi-Zi het meest. Zij openbaarde een uitgesproken talent voor de operette en bleek een fraaie sopraan te zijn. Naast haar was Martha Koper als Odette een zeer te waarderen kracht met een sterk aansprekend gevoel voor dramatiek. Ook haar mooie mezzo-sopraan bracht haar en kele malen welverdiend een „open doek je". Een openbaring was Roel Boven als Luc, haar vader, die een sterke karakter speler bleek te zijn, hoewel hij zich een nogal grote vrijheid veroorloofde. Zijn op merking tot de souffleur: „geef me even m'n servetje terug" toen hij dit liet vallen, verwekte nogal wat hilariteit in de zaal. Het waren deze drie solisten, aan wie het welslagen van de opvoering voor het grootste deel te danken was. Paul Kist hoewel niet onverdienstelijk helde ook nu weer in zijn rol van Baron de Mont brisson te sterk over naar het clowneske. Jan Seijmonsbergen miste overtuiging om de jonge apache Jacques aannemelijk te maken, J. J. Linnebank bleef als Marcel te vlak in zijn acteren, maar bleek over een mooi tenorgeluid te beschikken, hoe wel hij enkele keren te hoog intoneerde, hetgeen vooral in zijn duetten met de so praan hinderlijk was. Bep Kist was als barones Josephine een sympathieke figuur, die zich op rustige en waardige wijze be woog. Speciaal dient nog genoemd te wor den het zeer geslaagde optreden van Mady Cohen ,die als chansonnière op boeiende wijze een Frans chanson vertolkte. De ove rige bijrollen voldeden over het algemeen goed. Regisseur P. van Deurzen, die een goe de kijk op het geheel bleek te hebben ge had en in verscheidene details knap werk leverde, mag zeker niet ontevreden zijn over de verrichtingen van zijn ensemble, want het geheel overziende moet men voor een dergelijke prestatie door ama teurs bewondering hebben. Zij werden dan ook aan het einde van deze voorstelling door voorzitter P. Kist gehuldigd met veel bloemen en geschenken, hetgeen zeker welverdiend was. j Aalsum, 11 te Mozambique n. Beira. Agamemnon, 12 te Georgetown. Aldabi, 11 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alhena, 11 rede Buenos Aires. Almkerk, 11 te Marseille v. Genua. Alpherat, 11 te Santos. Aludra, 11 v. Norfolk n. Hoek van Holland. Amstelbrug, pass. 11 Burlings n. Marseille. Amstelsluis, 11 rede Gibraltar n. Bombay. Andijk, 11 te Antwerpen. Antonia, 11 te Singapore. Appingedijk, 12 te Antwerpen. Arendskerk, 11 v. Sydney n. Melbourne. Argos, pass. 11 Algiers n. Ceuta. Arnedijk, 15 te Le Havre verwacht. Attis, 11 200 m. n.n.w. Finisterre n. Paramaribo. Baarn, 11 et La Guaira verw. v. Port of Spain. Barumun, 12 te Dubai. Bennekom, 11 v. Bremen n. Hamburg. Bloemfontein, 11 v. South.ton, 12 te Antw. verw. Borneo, pass. 11 Ouessant n. Port Sail. Boschkerk, 11 v. Aden n. Madras. Boskoop, 11 v. Pto. Cardon n. Maracaibo. Breda, 11 20 m. w. Guernsey n. Port of Spain. Britsum, 9 v. East-London n. Landsend. Calamares, 11 v. Mobile n. Pto. Barrios. Caltex Leiden, 11 70 m. n.n.o. Vilano n. Pt. Said. Caltex The Hague, 11 v. Fremantle n. Adelaide. Caltex Utrecht, 12 v. Djeddah n. Perzische Golf. Carrillo, 15 te Rotterdam verwacht. Cartago, 12 te New York. Castor, 10 v. Puerto Cabello n. Curasao. Charis, 11 v. Amsterdam te Hamburg. Cistula. 11 te Melbourne verwacht. Cleodora, pass. 11 Flores n. Singapore. Coryda, 11 in Straat Karimata n. Auckland. Daphnis, 12 te Cape Haitien verwacht. Delft, 11 v. Palua n. Ciudad Bolivar. Diemerdijk, 12 te San Francisco. Dongedijk, 12 te Southampton. Dordrecht. 11 v. Rotterdam n. Philadelphia. Doris, 11 v. Paramaribo n. Georgetown. Duivendrecht, *11 te Londen v. Rotterdam. Eemdijk, 11 te Rotterdam. Eenhoorn, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Eos, 11 te Alexandrie verwacht. Esso Den Haag, 11 v. Aruba n. Camarebo. Fravizo, 14 te Hamburg verwacht. Friesland SSM, 11 v. Amsterdam n. Setubal. Gaasterkerk, 11 te Durban verw. v. East-London. Ganymedes, 11 te Bremen verwacht v. Hamburg. Gordias, 11 te Bremen verwacht v. Amsterdam. Groote Beer, 11 v. Surabaja n. Aden. Guineekust, 10 v. Dakar n. Amsterdam. Hathor, 11 v. Palermo n. Piraeus. Haulerwijk, 12 v. Aalborg n. Esbjerg. Hecuba, il te Puerto Cabello v. La Guaira. Helicon, 11 v. Paramaribo n. Georgetown. Hera, 12 te Emden verwacht v. Londen. Hersilia, 11 te Amsterdam. Hilversum, 11 160 m. n.o. Aden n. Philadelphia. Houtman, 10 te Singapore. Hydra, 10 990 m. n.o. Martinique n. Rotterdam. Japara KRL, 11 te Hamburg verwacht. Jason. 10 500 m. n.o. Bermuda n. Europa. Jupiter, 10 v. Saloniki n. Palermo. Karimata, 11 3 m. z. Capo Depalos n. Amsterdam. Kellia, 11 in Kielerkanaal verwacht. Kelletia, 12 v. Stanlow n. Hamble. Kennemerland, 11 te Rio de Jan. verw. v. Recif.e Kermia, 11 v. Caborojo n. Pta. Cardon. Khasiella, 12 te Hoek van Holland verwacht. Kieldrecht, 10 v. Suez n. Aden. Kinderdijk, pass. 11 Vlissingen n. New York. Koningswaard, 12 te Pto. La Cruz. Kopionella, pass. 11 Str. Ormoesz n. Durban. Krebsia, 11 te Curasao v. Las Piedras. Laurenskerk. 11 v. Hamburg n. Rotterdam. Leersum, 11 15 m. w. Landsend n. Halifax. Lemaire, 11 v. Rajang, 18 te Hongkong verwacht Lemsterkerk, 11 te Genua verwacht v. Londen. Lieve Vrouwekerk, 12 te Damman. Lissekerk, 11 v. Bremen n. Antwerpen. Maas, 11 20 m. o. Kp. Bon n. Gibraltar. Maasdam, 11 v. Bridgetown n. Trinidad. Macoma, 14 te Cebu verwacht. Maetsuycker, 11 v. Singapore n. Rejan Serawak. Malea, 11 250 m. z.z.o Saigon n. Niigata. Mataram, 12 te Massawah. Maureen, verm. 11 v. Jacksonville n. Londen. Meerkerk, 11 te Genua verwacht v. Port Said. Mentor. 10 v. Caracol n. Baltimore. Merwede, 12 te Lagos. Mitra, 11 te Hamburg. Moordrecht, pass. 11 Finisterre n. Mena Al Ahm. Musilloyd, pass. 11 Minicoy n. Aden. Musi, 10 v. Pnompenh n. Singapore. Naess Lion, 11 v. Le Havre n. Mena. Nestor, 11 te Philadelphia verw. v. Baltimore. Nieuw Amsterdam, 11 te La Guaira v. Grenada. Nieuw Holland, 11 v. Fremantle n. Surabaja. Notos, pass. 10 Gibraltar n. Amsterdam. Oldekerk, pass. 11 Sabang n. Aden. Ommenkerk, 13 te Tsingtao verwacht. Oranje, 11 te Suez verwacht. Orion, pass. 11 Casquets n. Hamburg. Osiris, pass. 10 westpunt Haiti n. La Guaira. Overijsel, 11 te Rotterdam. Papendrecht, 12 te Santiago de Cuba. Parkhaven, 11 te Buenos Aires verw. v. Santos. Peperkust. 11 100 m. z.o. Monrovia n. Freetown. Phrontis, 11 ten anker Rejang rivier. Polydorus, 11 te Priok verwacht v. Singapore. Polyphemus, 11 v. Hamburg n. Glasgoiv. Prins der Nederlanden. 12 te Pto. Plata. Pr. Fred. Hendrik, pass. 11 Berlenga n. Valencia. Prins Willem George Frederik, pass. 11 Gibraltar naar Esbjerg. Prins Willem II. te Hamburg. Prins Willem III. 11 v. Rotterdam n. Barcelona. Pygmalion, pass. 11 Terceira n Rotterdam. Raki, 10 v. Kuwait n. Bahrein. Riouw, pass. 11 Ouesant n. Amsterdam. Rita, 11 v. Pulubukom n. Penang. Rijndam, 13 te Cobh verwacht. Rijnkerk, 12 te Suez. Rotti. 12 v. Cochin n. Djibouti. Salatiga, 11 v. Kuwait n. Damman. Sarpedon, 11 v. La Guaira n. Maracaibo. Schie, 11 v. Amsterdam n. Lissabon. Schouten, 12 te Mauritius. Senegalkust, 11 te Lagos. Sibigo, 11 te Jesselton v. Sandakan. Slamat, 11 v. Colombo n. Aden. Sliedrecht, 11 te Rouen. Stad Alkmaar. 12 te Bagnoli verw. v. Gibraltar Stanv. Benakat. 13 te Penang verw. v. Palembang. Stanvac Ogan, 12 te Singapore verwacht. Statendam, 12 v. Mombasa n. Bombay. Statue of Liberty, 11 te Marseille v. Ph.delphia. Steven, 11 v. Tripoli n. Latakia. Straat Cook, 11 v. Tanger, 12 te Dar Es Salaam. Straat Singapore. 11 v. Mauritius n. Durban. Sunetta, 12 te Singapore. Talisse. 11 v. Baltimore n. Halifax. Taria, 21 te Lor. Marques verwacht. Tegelberg. 11 te Rio de Jan. verw. v. Kaapstad. Telamon, 10 180 m. z.w. Ouessant n. Madeira. Tiberius, 10 v. Tela n. Pt. Cortez. Titus, 11 te Amsterdam n. West-Indië. Tjikampek, 11 v. Port Swettenham n. Singapore. Trajanus, 10 775 m. w.z.w. Azoren n. Antwerpen. W. Alt. Jones, 10 30 m. n.w. St. Maarten n. R'dam. Weltevreden, pass. 11 Finisterre n. Bone. Willem Ruys, pass. 11 Kp. Guardafui n. Colombo. Witmarsum, 11 te Houston verwacht. IJssel, 16 te San Juan verwacht. Zuiderkerk, pass. 11 K. Finisterre n. Duinkerken KLEINE VAART Ambiorix, 11 rede Le Havre n. Trequier. Bab T. 9 v. Gi.ian Mussel te Bordeaux. Batavia, 11 30 m. z. Penang n Bassein. Bloemgracht. 11 te Antwerpen v. Rotterdam. Caland, 11 in Stivesbay n. Belfast. Diannel, 11 40 m. z.iv. Texel n. Londen. Eljo, 10 te Drogheda v. Liverpool. Elsa, 4 v. Hull te Rotterdam. Frogro, 11 dw. Skagerrak n. Bergen. Jaba, 11 op Schelde n. Norwick. Jan Herman. 11 35 m. n.w. Oporto n. Sasablanca Jans, 11 15 m. n.o. Santdettie n. Cork. Joost, 5 v. Oscarshamn te Korsnaes. Kaap Falga, 8 v. Vestervik te Zaandam. Kaap St. Vincent, 8 v. Amsterdam n. Thisted. Koningin Juliana, 10 rede Dover v. Newport. Leliegracht, 11 te Helsinki v. Rotterdam. Lies, 11 bij Hartlandpoint n. Delfzijl. Martha, uass. 11 Holtenau n. Stettin. Martje, 11 4 m. w. Cromer n. West-Hartlepool. Midas. 10 65 m. n.n.w. Kp. St. Vine. n. Palermo Notos, pass. 10 Gibraltar n. Amsterdam. Ponza, 10 v. Rotterdam te Newcastle. Sonsbeek, 11 200 m. n. Villano n. Limerick. Tilly, 6 v. Stockholm te Korsnaes. SLEEPVAART Clyde, 10 Startpoint gepass. n. Gent. Cycloop, 10 100 m. o.z.o. Cartagena n. Port Said. Hudson, 10 900 m. w.z.w. Madeira n. Jamaica. Humber. 10 300 m. o. Fortaleza n. Nueva Palmira. Rode Zee. 10 600 m. o.z.o. Bermudas n. Houston. Thames, 10 100 m. n.o. Algiers n. Port Fuad. Titan, 10 70 m. z.w. Madeira n. Belem.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3