Horen en zien 1 1 EEN WOELIGE TIJD PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 BUMBEL EN DE WENSHOORN r Agenda voor Haarlem BANDRECORDERS De negen Muzen WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 4 êfi radix) televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Elf keer achtereen bijna net als toen Eindelijk H. J. MAERTENS N.V. De radio geeft donderdag T elevisieprogramma metvölpOn zie jö ergeenMrStvün Lucebert exposeert bij Galerie Expace Viering eeuwfeest van verschijning te Lourdes Weense IJsrevue komt naar Den Haag Nieuw muziekinstituut in de hoofdstad Goede vooruitzichten voor Zuidelijk Toneel Congres over Friese economie en cultuur Koningin naar zilveren „West Friese Flora" Toch vuilverbranding in Den Haag Kerkelijk Nieuws Minister zegt onderzoek en bestraffing toe i ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablei verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach- tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! f/ Jt BEROEMDE GENEESMIDDELEN *T IN ÉÉN TABLET <VL 1^% Xn? Het grootste gedeelte van het dinsdag avondprogramma van de NTS werd in genomen door vier zangeressen en twee zangers die met de onmisbare hulp van het Metropole-orkest van Dolf van dei- Linden maar liefst elf nieuwe Nederlandse liedjes ten gehore brachten, waarvan het beste door een Nederlandse afgevaardigde gepresenteerd zal worden in het Eurovisie Song Festival 1.958 dat op 12 maart in Hil versum zal worden gehouden. Het was dus eigenlijk meer een wedstrijd, voorlopig echter zonder uitslag, want de kijkers zélf mogen beslissen wat nu wel het beste Ne derlandse zangwerkje van dit jaar is. En dat lijkt ons een moeilijke keus. De diverse (anonieme) tekstdichters en componisten hadden zich namelijk kennelijk de finale van het vorig jaar goed herinnerd toen Corrie Brokken met „Net als toen" de eer ste prijs behaalde. Bijna alle liedjes waren namelijk in dit genre gehouden en het ge volg was, dat we het na een liedje of drie zo langzamerhand wel wisten. Naar onze mening zit er dit jaar geen internationaal prijswinnaartje bij. Maar we kunnen ons natuurlijk vergissen. Regisseur Gijs Stappershoef moest zich bovendien duidelijk aan zeer beperkte op drachten houden waarschijnlijk om het kijkend en luisterend publiek niet te be ïnvloeden en daardoor kregen we slechts de zangeres of zanger te zien en af en toe een flitsje van het orkest. En voor al dat laatste was jammer want in een korte onderbreking konden we zien en horen dat de heer Van der Linden over een aantal voortreffelijke musici beschikt. Maar dat wist ge wellicht al. Rest ons nog te vertellen dat de uitvoerenden waren: Anneke van de Graaf, Corrie Brokken, Ri ta Reys, Greetje Kauffeld, Bruce Low en Willy Alberti. In het voorprogramma zagen we de Ne derlandse bijdrage in de Eurovisie-film serie „Kleine steden in Europa", waarin dit keer met uitstekend camerawerk, maar met een bijzonder zwak scenario het stadje Maarssen een beurt kreeg. Daarvoor ver zorgde het NTS-journaal een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen van de laatste dagen waarin niet minder dan twaalf onderwerpen plus het weerpraatje '-erwerkt waren. Beeldschermer Wij hebben zo het gevoel dat de heer Karei Prior dinsdagmiddag met een opge lucht hart de opnamen van het eerste deel van „Hoteldoradio" heeft geleid. Eindelijk had hij na de misslager, van de laatste weken eens de beschikking over teksten die er wezen mochten. Het cabaret „Da's geen kunst" waarvoor Ernst, van Altena, Herman van Harmeien en Alexander Pola liedjes hadden geschreven bewees in derdaad dat een verstrooiingsprogramma van dit type in Nederland niet noodzake lijkerwijze een aaneenschakeling van flauwe nonsens en ongein behoeft te be helzen, een verdienste welke men trou wens ook aan het zaterdagavondprogram ma „Plein 8 uur 13" moet toekennen. Van Alexander Pola is men in zijn cabaret „Po- lamiek" uitstekende teksten gewend, waar mee deze zijn talent bevestigde. Op zulk een gezonde grondslag hebben ook de ar tiesten rustig en zonder zich te moeten forceren kunnen werken, waardoor John ny Kraaykamp, Joop Doderer en Rijk de ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7,20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, ca us. 11.15 Amus.muz. 11.45 Lichtpunten en scha duwzijden in het Afrikaanse schoolleven, caus. 12.00 Orgelspel. 12.15 Westindisch ork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het be drijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Rep. 13.25 Theaterork. en solist. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Pianoduo. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Finale Nat. Eurovisie Song Festival. 15.45 Voordr. 16.05 Gram. 16.25 Logboek 1936. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld. De Nederlanders in Zuid-Afrika, door T. Cnossen, directeur v. d. Christ, emigratiecentrale. 18.00 Nieuws. 18.15 Amus.muz. 18.45 Sportproble- men. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. en solist. 21.00 Ontmoeting der levensovertuigingen, discussie. 21.25 Amus. muz. 21.45 De stem van de stilte, radiofonisch vormexperiment. 22.10 Journaal. 22.20 Gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 Act. of gram. 23.30— 24.00 Nieuwe gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Report. RAI-Au toten toonstelling. 13.00 Nieuws en en Kath. nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.40 Lichte voering. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Viool en piano, muziek. NCRV: 14.00 De Conventsgedachte, rede- 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. trio. 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 .A.R., caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgel concert. 2.40 Gram. 2.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Pianoconcert met comm. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 19.50 Vrije pol. tribune. 20.00 Gram 20.10 Moderne tijden. 20.40 Hoorspel. 21.30 Gram 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NCRV: 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Kunst- overzicht. 20.35 Tèledisco. 20.45 Disneyfilm. 21.30 Cabaret. 21.50-22.00 Dagsluiting. ADVERTENTIE EENCETA-BBVEG FE0DUCI Gooyer nu eens werkelijk leuk konden zijn. Ook Conny Stuart en Jetty Paerl, welke eerste als regel van de onbenullig- ste dingen nog iets weet te maken, haal den zonder extra inspanning een gebruike lijk niveau. Onze enige reserve betreft Jo- han Kaart, die als conferencier naar onze smaak nu juist net niet lichtvoetig genoeg was om te laten merken, dat zijn zwaar wichtige redeneringen als parodie waren bedoeld. Het interview met de zangeres Maria van Dongen leek ons een goede greep, het gaf het programma wat sub stantie en demonstreerde dat men ook op zulke bonte avonden best serieuzer kost tussen de liflafjes kan serveren. Moge de samensteller van „Hoteldoradio" gesterkt door de gunstige uitslag van gisteren uit zijn jongste ervaringen hebben geleerd, dat hij beter geen programma kan uit brengen dan een slecht. Dat is ook geen ramp, de discotheek immers varieert ge noeg. Golfbreker Van 15 februari tot 8 maart exposeert bij Galerie Espace aan het Klein Heilig land in Haarlem de dichter en tekenaar Lucebert gouaches en tekeningen. De opening zal vrijdagavond 14 februari met een inleiding worden verricht door mr. A. F. Kamp, dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Noordholland en voormalig voorzitter van het Kunstenaarscentrum Bergen. Expositie. De vereniging van Neder landse beeldende kunstenaars „De Brug" zal van zaterdag 15 februari lot 10 maart een tentoonstelling houden in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum te Am sterdam. Expositie. Van 15 februari tot maart exposeert prof. J. M. Luttge bij kunsthandel Santee Landweer aan de Prin sengracht in Amsterdam schilderijen en tekeningen. Openluchtspel. De toneelvereniging Diever is voornemens dit jaar als open luchtspel op te voeren „Romeo en Julia" van William Shakespeare. De speeldata zijn vastgesteld op 24 en 28 juni, 2, 5, 7, 10 en 12 juli en 16, 20 en 23 augustus in Diever. Expositie. In de kunsthandel Mol te Amersfoort wordt van 15 februari tot en met 13 maart een expositie gehouden van tekeningen van Ro Mogendorff. Deze kun stenares verwierf vorig jaar de „Prix de la critique". Expositie. In de kunstzaal „Plaats" in Den Haag zal van 15 februari tot 7 maart naaldwerk van Lies Guntenaar en plastiek van Ben Guntenaar te zien zijn. LOURDES (AFP) Dinsdagochtend is te Lourdes de eeuwfeestviering van de „verschijningen van Maria aan Bernadet- te Soubirous" begonnen in tegenwoordig heid van ruim vijftigduizend bedevaart gangers, die op de esplanade voor de Ro- zekrans-Basiliek onder stralende zon ver zameld waren. Reeds vroeg in de morgen waren talrijke groepen pelgrims uit de om geving van Lourdes, het landschap Bigor- re, onder wie enkele honderden geestelij ken en burgemeesters, te Lourdes aange komen en hadden een processie gevormd, die naar de Esplanade trok langs de weg, welke Bernadette Soubirous, het veertien jarige herderinnetje, en haar kameraadjes op elf februari 1S5S naar de Grot van Massabielle hadden gevolgd. Een dertigtal bisschoppen van verschil lende nationaliteit had plaats genomen voor het portaal van de basiliek waar de hoogmis ter opening van de eeuwfeest viering werd opgedragen door mgr. Theas, bisschop van Tarbes en Lourdes. Er werd een eeuwfeestmis gezongen die speciaal voor deze gelegenheid door kanunnik Les- bordes, die aan het heiligdom van Lour des verbonden is, was gecomponeerd. Tij dens de mis werd gepreekt door kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, die het eeuwfeest van de verschijningen van Ma ria aan Bernadette waarvan hij de ge schiedenis in herinnering bracht een ge denkwaardig feit in de godsdienstige ge schiedenis van de mensheid noemde. Hij drong er op aan ervoor te zorgen dat het geen te Lourdes was geschied concrete ge volgen in de wereld zou hebben, want „de liefde Gods zou slechts tot een leugen wor den wanneer zij niet in daadwerkelijke naastenliefde zou worden omgezet". Hij vroeg voorts gebed voor vrijheid van de kerk in de oostelijke landen en verwees naar de boodschap van Paus Pius de XII die opriep tot persoonlijke en gemeen schappelijke verbetering van levensge drag. Na de mis begaven kardinaal Gerlier en de andere prelaten zich, gevolgd door de menigte, naar „de grot der verschijnin gen" beneden in de zijkant van de rots waarop de rozenkrans-basiliek is gebouwd. Precies om het middaguur hoorde men door de luidsprekers de stem van de Paus, die via de „Vaticaanse radio het „Ange lus" voorbad en daarna de bedevaartgan gers zijn apostolische zegen gaf. Mgr. Théas las vervolgens de door de Paus ge schreven boodschap ter gelegenheid van het eeuwfeest voor. (Reuter) Bij het vallen van de avond trokken dinsdag, de eerste dag van de eeuwfeestviering van de verschijningen van Maria aan Bernadette Soubirous, ve le pelgrims met brandende kaarsen in processie naar de grot, waar Maria is verschenen. De pelgrims zongen het Credo en het Ave Maria. Deze plechtigheid zal dit jaar elke avond herhaald worden. De duizenden kaarsen vormden één schitte rende stroom licht. De calvarieberg in de verte was verlicht evenals het middel eeuwse kasteel, dat zich op de heuvelflank bij Lourdes bevindt. De Paus herinnerde in zijn boodschap nap de dag van 11 februari 1858 waarop de eerste verschijning van Maria 'aan Bër- nadette Soubirous wordt gesteld, riep de gelovigen op dankbaarheid té tonen voor de gunsten, die men in de loop van hon derd jaar te Lourdes deelachtig is gewor den en gehoor te geven aan de vermanin gen van Maria door het verrichten van werken van boetvaardigheid en liefdadig heid en door persoonlijke en gemeenschap pelijke verbetering van gedrag. ,Verheffe zich van alle kanten een smeekgebed tot God", aldus de Paus in zijn boodschap, „voor vrijheid van de kerk daar waar zij verdrukt wordt, voor uitbreiding van de kerk onder alle volke ren, voor de wereldvrede, en laat de zie ken het edelmoedige offer van hun lijden aan dat gebed toevoegen". Ook dit jaar komt de Weense IJsrevue naar ons land. Het gezelschap zal van 19 februari af een serie voorstellingen in de Houtrusthallen in Den Haag geven van het schouwspel „Sylvla". Het idee van de nieuwe revue is afkomstig van Will Petter, die ook de regie voert. De composities en arrangementen zijn van prof. Robert Stolz. Will Petter en zijn echtgenote, Edith Pet ter, verzorgen samen de choreografieën. Het gezelschap zal in Nederland alleen op treden in de Haagse Houtrusthallen. In Amsterdam is dinsdagmiddag het Instituut voor Middeleeuwse Muziekweten schap geopend, omvattend een archief van dertigduizend fotocopieën van middel eeuwse muziek. Het plan voor een derge lijk archief is uitgegaan van prof. dr. Jos Smits van Waesberghe, hoogleraar in de eenstemmige muziek en muziektheorie in de middeleeuwen aan de Amsterdamse universiteit, die reeds in 1934 met de voor bereidende werkzaamheden is begonnen. De UNEXCO heeft het oprichten van het instituut gefinancierd. Prof. Smits van Waesberghe heeft vele bibliotheken in binnen- en buitenland onder andere in België en Zwitserland bezocht en talrijke fotocopieën gemaakt van middeleeuwse handschriften. Onder meer vijftien originele handschriften be vinden zich in het archief, dat is geves tigd in de Staalstraat 19, in het centrum van de stad. Men verwacht dat het insti tuut ook van groot nut zal zijn voor de studenten van het conservatorium, die zich hier op de hoogte kunnen stellen van de middeleeuwse muzieklitteratuur. Dit instituut is enig in Europa. Prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers verrichtte de offici ële opening. Het stichtingsbestuur van het Zuidelijk Toneel heeft, zo deelt het ons mee, dins dag in het Paleis-Raadhuis in Tilburg ver gaderd. Nadat de heer S. H. A. M. Zoet mulder de nieuwe voorzitter mr. C. G. J. Bccht, burgemeester van Tilburg, had ge ïnstalleerd, dankte de tweede vice-voor- zitter, mr. M. Brouwers de aftredende voorzitter voor wat hij in de zo moeilijke beginperiode van het Zuidelijk Toneel heeft gepresteerd en sprak hij er zijn vreugde over uit, dat de heer Zoetmulder als eerste vice-voorzitter deel zal blijven uitmaken van het bestuur. Het bestuur kwam tot de conclusie, dat de vooruitzich ten voor het nieuwe toneelseizoen van het Zuidelijk Toneel in alle opzichten bepaald gunstig kunnen worden genoemd. Alhoe wel hierover op dit ogenblik nog geen na dere bijzonderheden voor publikatie ge schikt worden geacht, rekent het bestuur erop, dat deze maand definitieve overeen komsten met de nieuwe directie kunnen worden bekendgemaakt. Op 26, 27 en 28 juni zal in Leeuwarden een Fries congres worden gehouden met vele deelnemers uit Noord-Friesland (tus sen Elbe en de Deense grens), Oost-Fries land (tussen Elbe en de Nederlands-Duit se grens) en Nederlands Friesland. Het congres zal een wetenschappelijk karak ter dragen. In een zestal korte inleidingen zullen het verleden, het heden en de toe komst van de economie en van de cultuur in de drie Frieslanden de aandacht krijg- gen. Van 18 tot en met 23 februari zal in Bovenkarspel wederom de „Westfriese Flora',', worclen. gehouden, een tentoonstel.-, ling van getrokken bolgewassen. Het is thans 25 jaar geleden dat deze expositie voor de eerste keer werd ingericht. Ter gelegenheid van dit zilveren jubile um wordt deze „flora" thans bijzonder groot van opzet. De koningin zal op 19 februari de expositie bezichtigen en daar na een bezoek aan Hoorn brengen. De expositieruimte beslaat een opper vlakte van 12.000 m2. Behalve de traditio nele tulpensoorten zullen er ook vele uit de steppen en geïmporteerde scilla's uit Teheran te zien zijn. Voorts is er nog allerlei „bijgoed," zoals narcissen, irissen, hyacinten en ranonkels. Ook orchideeën zullen in tientallen variëteiten tentoonge steld worden. De flora omvat verder af delingen voor de landbouwmechanisatie en de middenstand en een tent met stam boekvee. Talrijke deskundigen uit Duits land, Zweden, Argentinië, Engeland, Frank rijk, Amerika en Italië worden in Boven karspel verwacht. De Russische landbouw- attaché in Nederland heeft reeds zijn be zoek aangekondigd. Bevordering toerisme. Naar de am bassade van India meldt is de staatsbank van India overgegaan tot de uitgifte van reizigerscheques in rupees, welke ook ver krijgbaar zullen zijn bij de correspondent schappen der bank in het buitenland. De Indische autoriteiten willen hierdoor het toerisme bevorderen. Terwijl aan het dek het tieren en schreeuwen der Moren klonk, spoedde Fokko zich naar de kist met. geld. Hij dacht, dat hij misschien nog weg zou kunnen komen met die schat; wat er van de andere muiters terecht zou komen, kon hem niets schelen Maar dal plannetje zou hem niet lukken, hoor. Nauwelijks zat hij bij de kist geknield om zijn zakken te vullen, of één van de zeerovers kwam de kajuit binnen. 75-76 B. en W. van Den Haag zijn tot de con clusie gekomen dat de enige efficiente wijze van vuilafvoer in de gemeente ver branding van het vuil is. Het college handhaaft het reeds eerder hiertoe gedaan voorstel tot stichting van een vuilverbran dingsinstallatie na het beëindigen van het contract met het composteringsbedrijf V.A.M. in Drente. Een door de gemeente te exploiteren composteringsbedrijf zou volgens B. en W. te grote risico's opleve ren wat de afzet van de geproduceerde compost betreft. De exploitatie zou niet goedkoper zijn dan exploitatie van een vuilverbrandingsinstallatie. ADVERTENTIE VERHUUR zonder chauffeur Thans extra voordelig wintertai ief. A. R. M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Markelo (toez.) C. P. van Andel te Schamegoutum; te Joure K. Ve- nema, vicaris aldaar; te Sleeuwijk H. Koudstaat, kand. te Rotterdam. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heer J. van der Heide, kand. te Zeist. Aangenomen naar Kollumerzwaag A. Bakker te Herwijnen. Benoemd tot vicaris te Nagele (N.O.P.) J. C. Krajenbrink, kand. te Dinxperlo. Beroepen te Iiillegersberg als jeugdpre- dikant R. Alers te Briglle; te Uithuizen L. M. Brouwer te Strijen. Aangenomen naar Rheden-De Steeg G. A. Waardenburg te Emmer-Compascuum; naar Groningen (vac. H. G. Groenewoud) dr. G. van Moorsel te Ellecom. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West als evangelisatieprcdikant (vac. D. Krijger) J. 'H, Baas te Ilillegersberg-Terbregge; te Drachten (vac. 3de pred.pl.) C. Timmers te Sint-Panera^; te Loenen a, d. Vecht N. J. Goris, kand.''té Apelöoöfh.' Aangenomen naar Orillia (Ontario, Ca nada) (Chr. Ref. Church) J. Kuntz te Schoonebeek, die bedankte voor Forest (Ontario. Canada); naar Zwijndrecht (vac. 3de pred.pl.) H. J. van Duinen te Willem stad. Geref. Gemeenten Beroepen te Benthuizen A. F. Honkoop te Goes. Tweetal te Aagtekerke A. F. Honkoop te Goes en A. Elshout te Utrecht, van wie laatstgenoemde is beroepen. Clir. Geref Kerken Beroepen te Urk J. Keuning te Baren- drecht. Aangenomen naar Rotterdam-West H. C. van der Ent te Werkendam, die bedankte Bedankt voor Gouda G. J. Buys te Pa- pendrecht. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Dantumawoude G. Wassing, proponent te Amsterdam; naar IJlst, Hindelopen en Stavoren J. Wieringa te Westzaan. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Alphen-Bodegraven J. Mul der te Gees (Dr.). Evang. Luth. Kerk Beroepen te Dordrecht A. J. Meijer te Rotterdam. De schietfout te Oldebroek Op vragen van het lid van de Eerste Kamer de heer Algra, naar aanleiding van een bij schietoefeningen te Oldebroek ge maakte fout, waardoor het treinverkeer urenlang moest worden gestaakt, heeft de minister van oorlog geantwoord dat op dinsdag 4 februari te Oldebroek geschoten werd met een batterij houwitser, bij welke oefening een schot ongeveer 1500 meter buiten de veiligheidszone en ongeveer 25 meter van de spoorbaan terechtkwam. Bij de behandeling van een door de Ne derlandse Spoorwegen opgeworpen bezwaar tegen schietoefeningen voor de Raad van State is door de toenmalige commandant van het artillerieschietkamp verklaard, dat een viervoudige veiligheidscontrole wordt uitgeoefend, namelijk door de hoofd veiligheidsofficier in het vuurregelings- centrum, door de veiligheidsofficier, die zich tijdens de schietoefeningen in de bat terij ophoudt en speciaal belast is met de veiligheid in de stelling, door een veilig heidsonderofficier en door het uitzetten van veiligheidssectoren per vuurmond'met behulp van twee vlaggen. Bovendien wordt altijd een extraveilig heidszone ten opzichte van de spoorbaan in acht genomen. De oefening op 4 februari had ten doel de in opleiding zijnde dienstplichtige stuksbedieningen te oefenen in het vuren met scherpe munitie. Waar het hier der halve in opleiding zijnd dienstplichtig per soneel betreft, wordt naar de mening van de ministei terecht van een onervaren richter gesproken. Immers het betrof per soneel dat zijn opleiding nog niet had vol tooid. De oorzaak van de afwijking van het projectiel kan slechts worden gezocht in onvoldoende vervulling van de taak van het veiligheidspersoneel. De veiligheidscontrole is zodanig dat bij juiste taakvervulling van het daarmede gelastepersoneel ongelukken als het on-, dëfhav'ige kunnen worden voorkomen. Een voortgezet onderzoek zal zeker de verant- woordelijkheid en eventuele strafwaardig heid van betrokkenen betreffen. Boven dien zal in de toekomst wederom het ge wicht van een nauwgezette controle aan alle deelnemers aan schietoefeningen wor den ingeprent. ADVERTENTIE 72. „We zouden dan samen zijn", antwoordde zijn broer vol enthousiasme. „Denk niet, dat je veel aan mij zoudt hebben," zei de oudere broer op matte toon. „Ik vóel me de laatste tijd verre van goed, mijn hoofpijn maakt me soms gek. Ik kan amper het daglicht verdragen, als ik een aan val heb." Ze wandelden door Heidelberg's straten en passeer den een politiefunctionaris van het Koninkrijk Würtem- berg. Deze nam hen scherp op en Maximiliaan fluis terde zijn broer spottend toe: „Een schildwacht van het rijk der duisternis Toen ze de man reeds gepasseerd waren, hoorden ze hem opeen uitroepen: „Mijne Heren!" Ze draaiden zich om en zagen hem naderbij komen. Hij richtte zich tot Heinnrich Heine. „Bent u dr. Hein- rich Heine, geboortig uit Düsseldorf?" „Dat ben ik inderdaad", antwoordde Heine en te gen zijn broer mompelde hij spottend: „Zie je het. zelfs de gewoonste mensen schijnen mij al te kennen." „Mag ik uw pas zien?" vroeg de politie-man. Heine gaf hem het gevraagde document. Met een gewichtig gezicht bestudeerde de politieman de in houd. Tenslotte klapte hij de pas dicht en zei op barse toon: „Ik moet u arresteren, meneer Heine uit Düssel dorf." Heine stond als aan de grond genageld. Een gevoel van benauwenis kwam ov hem. Was hij maar in En geland gebleven....! Degenen, die hem hadden ge waarschuwd, kregen thans gelijk. Voordat hij een woord had kunnen uitbrengen, ver volgde de politieman: „U bevindt zich op Würtem- bergs grondgebied. De politie heeft opdracht om u, zo dra u zich hier bevindt, onmiddellijk te arresteren en de grens over te zetten". Heine zuchtte opgelucht. Hij werd dus niet in een cel gezet! Hij lachte even te gen zijn broer. De politieman vervolgde op strenge toon: „Er valt niets te lachen! Demagogen worden in Würtemberg niet geduld. Hiet regeert onze koning en we zouden geen betere kunnen wensen!" Dit voorval was voor Heinrich Heine een waarschu wing. Gelukkig stond de koning van Beieren bekend als zeer liberaa, in München zou hij dus geen moeilijk heden ondervinden. In Stuttgart ontmoette hij Wolfgang Menzel, die sinds de tijd, dat hij hem in Bonn als leider van de studenten-organisatie gekend had, wel enigszins was veranderd. Hij had een belangrijk werk over de Duit se literatuur geschreven en zich daarbij drie tegen standers gekozen: Goethe, Hegel en de joden. Menzel sprak veel en heftig en Heine luisterde zwij gend. Ondanks alle uiterlijke vriendelijkheid Men zel nodigde hem zelfs uit om bij hem te logeren had Heine het gevoel dat er een onzichtbare muur tussen hen bestond. Hij bespeurde een stille weerstand. Toen hij uit Stuttgart vertrok, voelde hij zich ter neergeslagen. Hij begreep zelf niet goed, waarom. Tenslotte regeerde in München een liberale koning en in München wachtte hem Baron Cotta, die met onge duld naar zijn medewerking uitzag. In München zou men hem ook uiterlijk eerbetoon geven en daar zou hij vrij kunnen werken. Hij zou medewerken aan de re dactie van de „Polititsche Annalen" en wie weet, was er ook de mogelijkheid voor een professoraat.... Heinrich Heine werd door Baron Cotta inderdaad met ongeduld opgewacht. Dr. Lindner, die samen met Heine de redactie van de „Annalen" zou leiden, had prettige ruime kamers voor hem gehuurd en aan de houding van deze medewerker bemerkte Heine, dat hij werkelijk een beroemd man was geworden. Zijn naam had hier een grote betekenis en hij merkte hoe men zijn best deed om 't hem naar de zin te maken. Dr. Lindner bleek een rustige, degeli^-e man te zijn met een ruime blik die bovendien over een zeer gron dige kennis beschikte. Hij was groot en slank en zag er zeer verzorgd uit. Hij speelde een rol in het ge zelschapsleven en introduceerde Heine in de München- se kringen. Heine besefte onmiddllijk, dat Münchn niet te vergelijken was met Düsseldorf, Frankfort, Hamburg of Berlijn. Het was héél anders: kleinsteed- ser, maar roerend enthousiast om als hoofdstad van één der zuidelijke Duitse staten een cultureel cen trum te worden. München trok graag vreemd talent aan. Dr. Lindner zei tegen Heine: „Baron Cotta wenst zo spoedig mogelijk een onderhoud met u te heb ben, om allerlei formaliteiten te bespreken." En zo duurde 't niet lang of Heinrich Heine zat tegenover de 64-jarige aristocraat, die een zelfbewus te man met een wereldkijk bleek te zijn. „Ik heb met ongeduld op uw komst zitten wachten, meneer Heine," zei Cotta vriendelijk," we moeten on middellijk aan de slag gaan. De „Politische Anna len" bevallen me niet meer. Er zit geen pit meer in. Natuurlijk moet ik met bepaalde dingen rekening 1 ou den, maarHeine onderbrak hem: „Maar toch is dat geen beletsel voor u om Heinrich Heine aan uw blad te verbinden?" Cotta glimlachte. „Ik bedoel alleen, dat mijn naam en reputatie bepaalde verplichtingen scheppen Maar om helemaal open met u te spreken, ik kan 't me veroorloven om met Heinrich Heine contact op te nemen!" Na even zwijgen vervolgde hij: „ik wil met u tot een overeenkomst komen. Van 1 januari af zul u, sa men met dr. Lindner, de redactie voeren van de „Annalen". Deze moeten echter geheel anders wor den, temperamentvol, een werkelijk liberaal politiek blad! U zult ook andere medewerkers van naam moe ten aantrekken!" Heine wilde zekerheid hebben vroeg: „Wat zijn uw voorwaarden?" „Ik zou graag zien, dat in elk nummer een door u ondertekende bijdrage verscheen. Verder zou ik onze overeenkomst voor een half jaar willen aangaan, om te zien hoe de „Annalen" zich zullen ontwikkelen en hoe de oplage zal stijgen. De reacties zijn momen teel te lauw". Na een korte discussie werden ze het tenslotte ge heel en al eens. Heinrich Heine zou voor dit halve jaar een honorarium van 100 Louis d'or ontvangen. Heinricht Heine lag wakker in het pronkbed, dat in zijn luxueus ingerichte appartement stond. Hij had koorts, koude rillingen liepen langs zijn ledematen en zijn voorhoofd was natbezweet. Hij voelde zich een zaam. Het Münchense klimaat bekwam hem slecht. Doordat hij zich voortdurend ziek voelde, bemoeide hij zich weinig met het Münchense gezelschapsleven. (Wordt vervolgd) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderenI Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helarox. WOENSDAG 12 FEBRUARI BIOSCOPEN: Cinema Palace: „Notre Dame de Paris", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Begeerte en zonde", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Nina", 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The king and the four queens", alle leeftijden, 19 en 21.15. uur. Rembrandt Theater: „De Spaanse vlieg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De terugkeer van Lemmy Caution", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio,Theater: „Les Diaboliques", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 13 FEBRUARI Concertgebouw: Nederlandse Reis Ver eniging: Het echtpaar Boesman vertelt over hun ballonavonturen, 20 uur. BIOSCOPEN: Cinema Palace: „Notre Dame de Paris", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Begeerte en zonde", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Nina", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The king and the four queens", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De voddenrapers van Abbé Pierre, 20.15 uur. Rembrandt Theater: ..De Spaanse vlieg", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vera Cruz", 14 jaar, 14.30 uur. „Mevrouw de20.15 uur. Studio Theater: „Les Diaboliques", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Hervormde Kerk Ramplaan: Voor Pro testantse Gezondheidszorg de film „Vech ten en Dienen", 20 uur. Hervormde Kerk, Wilhelminaplein Heemstede: Joodse, Katholieke en Pro testantse liturgische muziek, 20.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6