Vaiaa's N.V. Ed. Kimman Co. STAND VAUXHALL - PONÏIAC HEEREMANS VAN LEUVEN N.V. Garage Tweehuijsen Kleine auto's winnen steeds meer terrein KRELAGE GARAGE miisa soa Snelste auto ter wereld Per auto van de Noordkaap naar Kaap De Goede Hoop Morgen begint de R.A.I. SAVOYE Fabrikanten komen tegemoet aan de wensen van het publiek, dat comfortabel èn zuinig wil rijden Elegie Volgende RAI nog niet in nieuw gebouw s'f trr—xxi—X>—rL Mlef in Mm ondmidafe in, <U Automobielbedrijf J.v. d. Klooster WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 9 Schrille tegenstellingen Styling' Motor voor of achter Bij de foto's nieuwste creatie, de R.A.I. STAND 1958 Als morgen de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de negenendertigste RAI-tentoonstelling /al hebben geopend, zullen tien dagen lang weer tienduizenden kijkers en adspirant-kopers door de paden van het RAI- gebouw in de hoofdstad schuifelen om zich te verlustigen in het tweejaarlijks festijn van glanzend chroom en lak of zich te vergapen aan de snelste of de duurste automobiel ter wereld. De belangstelling van die tienduizenden zal zich ongetwijfeld ook concentreren op het welgeschapen produkt van vaderlandse bodem, dat dezer dagen in Eindhoven het levenslicht aanschouwde en dat op deze tentoonstelling zijn debuut maakt. Het is geen nationaal chauvinisme dat ons doet voorspellen dat de nieuwe DAF-personenauto de ster van deze RAI zal zijn, want zij kan in haar categorie bij een vergelijking met buitenlandse concurrenten op een aantal pluspuntjes bogen. De volautomatische transmissie een unieke hypermoderne constructie volgens een oud principe is wel het voornaamste. Die buitenlandse concur rentie is groot, want de kleinere auto in de 600 cc-klasse wint steeds meer terrein op haar grote zusters en dat is ook op deze tentoonstelling duidelijk merkbaar. Nog nim mer hebben zich zulke opmerkelijke verschuivingen voor gedaan. Naar de oorzaak hiervan behoeft men niet lang te zoeken: het zijn de fiscale lasten, die het publick en dus ook de constructeurs in de richting van de kleinere wagen dwingen. En zo ziet men dus op deze RAI een uitgebreide groep auto's, waarvan de afmetingen, het gewicht en het motorvermogen zijn beperkt om een laag geprijsd produkt met een gering benzineverbruik te krijgen. Er zijn vroeger ook wel kleine auto's geweest, zoals bijvoorbeeld de Engelse Austin Seven, die constructief een pen dant op kleine schaal van grote wagens waren. Tegenwoordig weten de construc teurs wel, dat men er op die manier niet komt en dat kleine wagens hun eigen spe cifieke eisen stellen. Het onafgeveerde ge wicht moet zo gering mogelijk zijn, dus zijn onafhankelijk geveerde wielen nood zakelijk. Bovendien dient deze vering pro gressief te zijn, dat wil zeggen: zich aan te passen aan de belasting van de wagen. Bij het ontwerpen der motoren dient er rekening mee gehouden te worden, dat zij vaak geruime tijd op topvermogen moeten draaien. En omdat dan onder meer ook het brandstofverbruik een rol gaat spelen, ziet men bij enkele merken de tweecylin- der viertact-motor zijn tweetact-collega ontwikkeling qua uiterlijk betreft de staart nyaraunsvne Kuppenng in cumumaue verdringen. •Luchtkoelmg, geforceerd door en de meest ingewiWcdTdb §bhtérsfbWnS," met een -koppelingspedaai daar beperkt fvi ^1 i i i 1 t «-» i \l a v-v r- k een ventilator, is hierbij regel. Om de kleine motoren redelijke prestaties te la ten leveren is een vierversnellingsbak ge wenst. Daar staat weer het nadeel van het veelvuldig moeten schakelen tegenover. Om dat te vergemakkelijken komt men tot gesynchroniseerde en (bij één der klei ne) zelfs tot een elektrisch bediende ver snellingsbak. In het algemeen kan van de op de RAI geëxposeerde merken gezegd worden, dat de constructieve uitvoering van de wiel ophanging, besturing en beremming goed zijn uitgevoerd. Door de lage bouw is de stabiliteit voldoende; hetzelfde geldt voor de beremming, daar de verhouding totaal wagengewicht-remoppervlak gunstig is en deze voertuigen geen grote snelheden kunnen ontwikkelen. De meest schrille tegenstelling met de Europese kleine wagens vormen de pro- dukten van de „States". Lijnrecht tegen de Europese tendentie in groeit de Ameri kaanse auto. De technische uitvoering van de Amerikaanse auto is weinig veranderd. Men zoekt het daar in uiterlijke vormge ving, versiering en kleuren. De auto is daar even sterk onderhevig aan mode als dameskleding. De motoren maakt men steeds groter. Driehonderd pk. is geen uitzondering. De huidige benzineprijs heeft hier te lande aan de verkoop van Amerikaanse wagens een gevoelige slag toegebracht. Ondanks de zeer moderne motorontwerpen men ziet zelfs zeer revolutionaire verbran- dingskamervormen blijft het* benzine verbruik vrij hoog. De carburatieproble- men bij die grote motoren men ziet zelfs motoren van zeven- liter inhoud zijn niet gering. Men zoekt naar een goe de benzine-inspuiting; deze is reeds op een Als ik over de glibberige asfaltioeg fiets naar huis, in weer en windlangs het modderige paadje naar de keukenover het kleine rijtje klinkertjes, dat zo echt voor slippen gemaakt is 's winters, bij nacht en ontij, of het nu licht is of don ker dan voel ik het niet. Als de tram vol is en ik maar naar de voetbal ga lopen - het parkeerterrein puilt uit - dan voel ik het niet. Als ik naar zee ga met de bus Als ik nog net de trein kan halen Als ik nog nel de trein niet kan halen Nee, dan voel ik het niet. Maar één keer in het jaar wordt het me te machtig Dan voel ik het wel. Dat is altijd wanneer er in de RAI die tentoonstelling wordt gehouden. Wanneer de krant vol staat met adver tenties. Wanneer alle dealers van alle merken alle auto's uitstallen, waarvoor ze alle service geven die ze bezitten. Wanneer je kunt kiezen tussen een luxe-uitvoering en een standaard-uitvoe ring. Wanneer ik niet kan kiezen tussen een luxe-uitvoering en een standaard-uitvoe ring. Omdat ik helemaal geen keus heb. Ik niet. Ik alleen niet! PIET. aantal typen leverbaar, maar de prijs is hoog. De automatische transmissie heeft in Amerika het pleit gewonnen. De toepas sing was daar ook eenvoudiger dan in Europa, want ten eerste waren de moto ren reeds zeer royaal bemeten en ten tweede maakte de massafabricage goed kope produktie van de toch niet zo eenvou dige automatische versnellingsbakken mo gelijk. „Styling" beheerst de Amerikaanse automobielindustrie. Men heeft de wagens lager en langer gemaakt, daarbij zorg vuldig zoekend naar dat lijnenspel, dat een nog grotere lengte suggereert. De laatste ontwikkeling qua uiterlijk betreft de staart nu men vóór is uitgetekend. Het einde is nog niet in zicht, want een van de popu lairste merken heeft haar 1958-modellen met 23 cm tot 5.30 meter verlengd! De meeste produkten van de Europese auto-industrie, zo blijkt ook weer op deze RAI, liggen tussen de kleine auto en de grote Amerikanen in. Zij hebben veelal hun typische constructie-uitvoeringen behouden. Uitgezonderd de zeer kostbare wagens, komt men in Europa voor de vijf- a zespersoonsauto tot motoren van onge veer 2' 2 liter inhoud met wagenwichten van ongeveer 1400 kilo. Het overgrote deel van de vier a vijfpersoonsauto's heeft mo toren van 0,8 tot 1,5 liter en een gewicht tussen 650 en 1000 kilo. De levensduur van deze motoren is de laatste jaren sterk ge stegen. De voornaamste pogingen tot automati sering van de transmissie komen uit... Engeland. Er zijn nu diverse Britse mer ken, die automatisch bediende koppelin gen als extra kunnen leveren. Op de laatste Parijse autotentoonstelling kwam Frankrijk's grootste producent met een automatische transmissie voor haar 1300 kg wegende zespersoonsauto, nadat de populaire produkten van deze fabriek reeds gedurende ruim een jaar leverbaar zijn met een automatische (elektrische) koppeling, hetgeen de andere Franse groot-producenten ook tot toepassing van automatische koppelingen dreef. In Italië bleef men op het gebied van automatisme niet geheel achter, al is de toepassing van een hydraulische koppeling in combinatie tot de duurdere typen. In Duitsland is.bij de massaprodukten van automatisering nog niet veel merkbaar. Ongeveer de helft van de Europese klei ne auto's heeft de motor in de achterste ven. Een Engelse '?utofabrikant, wie men naar zijn mening vroeg over de-motor- Op de RAI-tentoonstèlling is de snelste auto ter wereld te zien: de Railton Mobil Special, waarmee de Engelsman John Cobb in 1947 op de zoutvïakte bij Bonneville in Amerika het absolute snelheidsrecord voor automobielen ves tigde met 634,2 kilometer per uur, een record dat nog niet is gebroken. De wagen, die nog niet op het Europese continent is geweest, is het eigendom van een museum in Birmingham. Het gevaarte heeft twee twaalf cylinder motoren van elk 1300 paardekrachten. De ene motor drijft de voorwielen aan, de andere de achterwielen. De motoren werken onafhankelijk van elkaar, maar er is één ver- snellingshcfboom en één gaspedaal. Het overschakelen van de eerste naar de tweede versnelling moet gebeuren bij.220 kilometer per uur en van de tweede naar de derde bij380 kilometer per uur. De wagen heeft geen radiateur; het koelwater, totaal 285 liter, wordt door ij gekoeld. In de brandstoftank gaat 68 liter speciale brandstof. De wagen, die 3500 kilogram weegt, heeft een aluminium carrosserie, die in enkele minuten kan worden verwijderd. Om de motoren te starten moet een vrachtauto de Railton aanduwen. Negen Franse militairen en drie mon teurs van de Franse Renaultfabrieken zijn er in geslaagd met drie auto's in zestien dagen van de Noordkaap naar Kaap De Goede Hoop te reizen. De tocht, 22.000 km., die van Karasjok in het uiterste noorden van Noorwegen via Haparanda (Finland), Stockholm, Helsingborg, Celle, Straats burg, Algerije, Tamarasset, Kano (Nige ria), Auberville (Belgische Kongo) en Jo hannesburg naar Kaapstad liep, werd ge maakt met een gemiddelde snelheid van zestig kilometer per uur. In Centraal- Afrika had het konvooi een oponthoud van twee dagen, doordat een brug door het water was meegesleurd. De drie auto's waren op 25 januari uit Karasjok vertrokken. Zij arriveerden gis teren, 11 februari, in Kaapstad. Op hun reis zijn de auto's en de inzittenden in iets meer dan twee weken tijds blootgesteld aan klimaten variërend van poolwinter tot tropische zomer. Zij hebben dertig keer een lekke band gehad, de meeste in de Sahara. De Fransen hebben op hun tocht van 22.000 km. dagelijks gemiddeld ongeveer drie uur slaap gehad. Zij zullen ongeveer een week in Kaapstad blijven alvorens naar Parijs terug te keren. Dit is geen vreemdsoortige hoed op een standaard, maar het omhulsel van een welbekende Franse auto, befaamd door zijn bijzondere constructieve uit voering en zijn moderne vorm. Op het andere plaatje ziet men een andere Franse auto, die als de RAI-bezoekers op een knop drukken, zijn „hoed" af neemt, zodat men zijn typische motor constructie kan bewonderen. vóór-of-achter, antwoordde: „The engine between you and the accident" (De mo tor tussen u en het ongeluk). Maar En geland kent geen „echte" kleine auto's. De kleinste uitvoering is daar construc tief gelijk aan de grootste. Op het continent is dat anders. Een paar jaar geleden verlegde de grootste Italiaanse autoproducent het zwaartepunt van haar produktie op een type met ach terliggende motor en daarmee waren in Europa de drie merken met verreweg de grootste produktie gekomen op de auto met achterin geplaatste motor. Vrijwel alle merken hebben een „sta tioncar" aan hun produktieprogramma toegevoegd. Ook op deze RAI is een grote collectie van deze ombinatiewagens te zien. De verkoopcijfers wijzen op een sterk toegenomen populariteit van dit type, dat zowel voor goederen- als personenvervoer kan worden gebruikt. Bijzonder interessant is op deze RAI ook de afdeling kampeerwagens. Het is vaak verrassend, wat de ontwerpers van deze wagens in klein bestek hebben weten te bereiken om de gebruikers een maximum aan comfort te verschaffen. Deze 39ste RAI-tentoonstelling is be langwekkend in velerlei opzicht, niet al leen door de terugkeer van een Neder landse auto sinds Spijker in 1924 voor het laatst op de RAI exposeerde, maar vooral omdat in het geëxposeerde de verschui ving naar de kleine auto weerspiegelt. Dat verschijnsel is niet tot het Europese continent beperkt. Want het is merkwaar dig, dat diezelfde kleinere Europese auto's in steeds meer toenemende aantallen naar de Verenigde Staten worden geëxporteerd, waarvoor zeker niet, de voor Europa gel dende verklaring: de fiscus, kan worden aangevoerd, al schreef het Amerikaanse blad „Fleet Owner" onlangs: The basis seems simply one of economics". In 1957 bedroeg de import "an Europese auto's in de Verenigde Staten rond 200.000 wagens, een aantal, dat volgens de verwachtingen dit jaar nog aanmerkelijk zal stijgen. Het semi-permanente gebouw in de Fer dinand Bolstraat te Amsterdam, waar nu al jarenlang de grote automobieltentoon stellingen worden gehouden, is voor dit doel allang niet meer geschikt. De steeds toenemende belangstelling van autofabri kanten voor deze internationale expositie is oorzaak van een nijpend gebrek aan plaatsruimte, zodat telkens weer aanvra gers van standruimte teleurgesteld moeten worden. Ook is het gebouw niet meer representatief. Het bestuur van de RAI heeft dan ook reeds geruime tijd de plannen gereed lig gen voor een nieuw tentoonstellingsgebouw met restaurant, dat op het Westerschelde- plein in de hoofdstad zal moeten verrijzen. Het zou een onderdeel vormen van een groot complex, dat onder meer ook con greszalen en een ondergrondse garage zou bevatten. Het totale project zou 23 miljoen gulden kosten. Vorig jaar heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de rijksgoedkeuring voor deze bouw ge weigerd. omdat de vrees bestond, dat voor de uitvoering van dit grote werk bouw vakarbeiders aan de woningbouw zouden worden onttrokken en ook omdat de be stedingsbeperking toen reeds in zicht kwam. Maar het ziet er thans naar uit dat de minister toestemming zal geven voor een gedeeltelijke uitvoering van de plannen, namelijk voor de bouw van het tentoon stellingsgebouw met restaurant. De con gresgebouwen en de ondergrondse garage moeten dan voorlopig achterwege worden gelaten. De kosten van dit beperkte object worden op elf miljoen geraamd, waarvan de gemeente Amsterdam een gedeelte voor haar rekening zal nemen. Minister Witte zal alleen toestemming voor de bouw geven als het aantal werklozen in de bouwvakken niet sterk terugloopt. Na de goedkeuring kan in juli of augus tus van dit jaar met het werk worden be gonnen. De bouw zal ongeveer tweeëneen half jaar duren. Het zal dus niet mogelijk zijn, de volgende expositie van personen auto's in 1960 in het nieuwe geboüw te houden. DUITSE AUTOWEG Op 1 april zal een begin worden gemaakt met het aanleggen van een autoweg tussen Oberhausen in het Ruhrgebied en Emme rich bij de Nederlandse grens, die de grote, door West-Duitsland lopende autoweg met het Nederlandse wegennet moet verbinden. Van heden af in onze showroom te bezichtigen de 4-deurs Sedan, model 1958 Dealer voor Haarlem en omstreken ZIDLWEG 35 - HAARLEM - TEL. 11905 - 11906 De geheel gewijzigde 1958 modellen zullen voor u een verrassing blijken Official-dealers GENERAL MOTORS: AUTOMOBIELBEDRIJF NIEUWE GRACHT 78 - TELEFOON 17588 HAARLEM Thans ook in 4-deurs model Prijzen vanaf ƒ8185. Dealer voor Haarlem en omstreken: Bloemendaalseweg 200 - Overveen - Tel. K 2500 - 55602-18997 DOOR DIRECTE IMPORT ZEER LAGE PRIJZEN LUXE WAGENS 4-DEURS VANAF 13.195. TRUCK'S 5 TON INCL. CABINE ƒ11.740.— LEIDSEVAART 10 - TEL. 11214 - HAARLEM Ruimte voor 4 volwassenen, solide stalen carrosserie, 4 onafhankelijk geveerde wielen. Watergekoelde 18 pk motor. Laag benzineverbruik ca. 1 20. Wegenbelasting ƒ48.p. jaar. Houder van het off. uurrecord (76.87 km) gevestigd op het circuit te Zandvoort op 10 februari 1958 FRANS HALSSTRAAT 35 - HAARLEM - TELEFOON 16456

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9