L WILLEM II 3 3d 4 R 171 Gillette Demonstraties interkerkelijke liturgische muziek Autoleerling maakte na vier lessen een fatale rit B. en W. vragen 1,6 miljoen voor terreinophoging in Schalkwijk B. en W. vragen Haarlemse raad een half miljoen voor onderwijs als ik ooit trouw DRAIJER 7 UW BRAVO IS ER WEER DE FIJNE BOLKNAK VOOR 20 ct Kinderbijslag is kwestie van sociale rechtvaardigheid Ontzegging rijbewijs van psychisch patiënt geëist COFFEINEVRIJE Prof. J. Milatz ontslagen als directeur R.C.N. Fietspad door duinen nog voor zomer gereed Rechtbank behandelde dodelijke botsing op het Delftplein Geen tweede tunnel te Velsen Ruim 2,2 miljoen uit eerste nationale woningbouwlening van Haarlem water, zeep* en blauwe Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarvergadering VOLO UIT STAD EN STREEK Nieuwe kleuterschool aan Gen. Spoorlaan in noord De huisvesting van gerepatrieerden Hotel Royal wordt ongeschikt geacht VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor „Bijzonder Kerkewerk" van de Hervormde Gemeente Heemstede hield Paul Chr. van Westering donderdagavond in de kerk aan het Wilhelminaplein aldaar een lezing over joodse, katholieke en pro testantse liturgische muziek. Door mede werking van de joodse voorzanger Harry Ereira, van het Heemsteeds r.-k. Kerk koor onder leiding van Loek Nelissen en het Hervormd Kerkkoor v&n Paul Chr. van Westering werd deze avond een de monstratie van wat deze confessies bindt op het gebied van de muziek voor de ere dienst. Het programma was erop ingesteld, dat de relaties duidelijk waarneembaar waren, zelfs het idee van nabeelding op riepen. Uiteraard zijn deze overeenkom sten het sterkst tussen de christelijke be lijdenissen, de katholieke en de protes tantse, maar wie zal zeggen wat de la- tijnse kerk in haar psalmformules overge nomen heeft van de joden? De ontdekkingen van de laatste jaren bij een Hebreeuws-Jemenitische volks stam, die eeuwen afgezonderd leefde er gens aan de Nijl zijn op dit punt zeer leer zaam gebleken. Dit voor wat de muzikale vorm betreft. De substantie blijft natuur lijk gelijk: de Psalmen van de joden, zijn ook die van de katholieken en tevens die van de protestanten en wat de profeten verkondigd hebben geldt ook voor allen. Verschillen in liturgische gebruiken meen de spreker te kunnen herleiden tot de be grippen aanbidding en offerdienst tegen over leerdienst. Na elkaar hoorden wij de inleiding van een joodse dienst, daarna het Asperges me" dat aan iedere hoogmis op zondag voorafgaat en waarin Psalm 51-3 voorkomt, vervolgens door het Hervormd Kerkkoor gezongen, deze psalmtekst op hervormde wijze. Eenzelfde relatie werd betracht met de Introïbus van de dagmis van Kerstmis „Puer natus est", door de psalmtekst hieruit „Contate Dominum" te vergelijken met de protestantse le zing van Psalm 98 „Zingt den Here een nieuw lied". Zo werd ook een parallel ge trokken tussen een „Kyrie eleison" en het Avondlied der hervormden „Heer erbarm U mijner". Zeer interessante vergelijkingen werden gemaakt tussen de gezongen geloofsbelij denis der drie confessies. De joodse voor zanger zong eerst de dertien punten van zijn geloofsleer op de inheemse melodie van Olman, daarna op een vloeiende Por tugese wijze en tenslotte op een quasi po pulaire vlugge melodie. Het katholieke koor liet de twaalf geloofsartikelen het Credo op de vier authentieke grego riaanse zangwijzen horen, fragmentarisch voor drie dezer, doch compleet voor wat het derde Credo betreft. Dit gebeurde met speciale bedoeling, want Paul Chr. van Westering heeft deze melodie toegepast op de Nederlandse geloofsbelijdenis der her vormden, welke daarna onder zijn leiding gezongen werd. De indruk van deze verge lijking is, dat bij een dergelijke adaptatie wel iets van de melodie, maar niets van de gregoriaanse lenigheid overblijft. Het gebeurt allemaal met dezelfde intensies, nagenoeg met dezelfde middelen, maar de sfeer is anders, meer betogend en minder opgenomen in de geest van de muziek zel ve. En dan ervaart men het verschil tussen het „genitum" en het „factum". Verge lijking (met dezelfde uitkomsten) werd ook getroffen tussen het -„Veni Creator'' en het „Kom Schepper, heilig Geest" als mede tussen „Jesu dulcis memoria" en Hét gezang „Jezus zoete gedachtenis" (dat me lodisch ook een vrijwel correcte nabeel ding is). Een hebreeuws en een katholiek „Sanctus" werden geconfronteerd met het „Heilig" van Adriaan Schuurman op tekst van Vondel, als ook de Paasrequens „Vic- timae paschalis" en het joodse „Gezang van Mirjam" met „Avondzang". De zeer interessante demonstraties wer den afgewisseld door een muzikale han deling in de hebreeuwse eredienst: het blazen op de schofar of ramshoorn. Tot slot zong de joodse voorzanger het in het Spaans gestelde gebed voor de overheid, ADVERTENTIE Kamerlid H. P esc har: Voor de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid heeft de heer H. Peschar, lid van de Tweede Kamer, woens dagavond in het Jeugdhuis aan de Donke- relaan in Bloemendaal gesproken over „Het nieuwe ontwerp kinderbijslagwet." De heer Peschar verving drs. D. Roemers, die wegens ziekte verhinderd was deze in leiding te houden. Na een historisch over zicht te hebben gegeven van de kinderbij slagregelingen behandelde spreker de thans bestaande regelingen en onderwierp hij het nieuwe ontwerp aan een nadere be schouwing. Naar de mening van de Par tij van de Arbeid is kinderbijslag gewenst en ook economisch verantwoord, aldus de heer Peschar. Het verkiezingsprogramma 1952 van de P.v.d.A. vermeldde onder an dere het streven naar een algemene kin derbijslagregeling hetgeen als een kwes tie van sociale rechtvaardigheid wordt ge zien. Spreker verwachtte echter, dat er over het nieuwe ontwerp kinderbijslagwet nog veel in de Tweede Kamer zal worden gesproken. Ook zal aandacht moeten wor den besteed aan de ongehuwden die niet ten onrechte klagen over de hoge belas tingen die op hen drukken. Kinderbijslag van het derde kind af betekent een ver laging van het inkomen van degenen die een of twee kinderen hebben. Volgens spreker zal men in de toekomst toch moe ten komen tot een kinderbijslagregeling vanaf het eerste kind. Het betoog van de heer Peschar gaf aanleiding tot een leven dige gedachtenwisseling. waarmee evenals in de plechtige zondags dienst van de protestantse en katholieke kerken de plechtigheid eindigt. Er was voor deze originele lezing van de pro testantse liturgist Van Westering een gro te belangstelling. Men zal het er wel over eens zijn geweest, dat de executanten ieder op hun manier hun taak voortreffelijk ver vulden en dat de voordrachtgever zijn on derwerp volkomen bleek te beheersen. Jos. de Klerk De president van de Haarlemse recht bank, mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken, sprak hedenmorgen zijn ver bazing uit over het verstrekken van rijbe wijzen aan personen, van wie bekend is, dat zij aan periodieke bewustzijnsinzin- kingen lijden. Er werd namelijk een zaak behandeld tegen een publicist uit Noord- wijk, die op 17 november 1956 een aanrij ding had veroorzaakt op de rijksweg Am sterdam-Den Haag en zich er niets van herinnerde omdat hij dat moement weer aan de genoemde kwaal had geleden. De kantonrechter had zijn rijbewijs inge trokken en verder geen straf opgelegd, maar de officier van justitie achtte de ver dachte wel strafbaar, omdat hij wist, dat hij in een conditie die dit mogelijk maak te was en had kunnen beseffen, dat men onder zulke omstandigheden niet in een auto wegrijdt. Op een vraag van de recht bank verklaarde verdachte, dat de psychia ter, volgens wiens rapport hij bij het on geluk ontoerekenbaar was geweest, thans veel gunstiger over zijn toestand oordeelde en geen bezwaar had gehad te gen het verstrekken van een rijbewijs. Dit vond de president nogal een tegenstrijdi ge zaak. „Dan zal de rechtbank nog maat regelen moeten nemen om die beslissing weer ongedaan te maken", merkte hij op. De eis tegen de verdachte luidde vernie tiging van het kantonrechtervonnis, een boete van honderd gulden en een ontzeg ging van net rijbewijs voor de tijd van vijf jaar. De rechtbank zal op 27 februari uit spraak doen. ADVERTENTIE SPAART HART EN ZENUWEN Nieuw adres voor de handeli HAG verkoop-kantoor Nederland, postbus 61 9 - Haarlem, Telefoon K 2500-19870 Het bestuur van de stichting Reactor Centrum Nederland heeft het dienstver band van de directeur van deze stichting, prof. dr. J. M. W. Milatz, niet verlengd en hem dienovereenkomstig eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de aan de stichting bewezen diensten. Het cura torium van de stichting heeft dit besluit in zijn vergadering van woensdag goed gekeurd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de ANWB medegedeeld, dat het op Zuidhollands gebied gelegen ge deelte van het fietspad Noordwijkerhout Zandvoort nog dit jaar gereed zal komen. De uitvoering van dit weggedeelte is ver traagd door een gebrek aan werkkrachten. Nu deze thans in voldoende mate aan wezig zijn, kan met spoed aan de aanleg van het fietspad worden gewerkt. Ver wacht wordt, dat het fietspad zelfs nog voor de zomer kan worden opengesteld. Reeds voor de oorlog is een fietsver- binding tussen Scheveningen en De Zilk aangelegd. Ook het weggedeelte in de duinen tussen Zandvoort en de provincie grens is reeds klaar, zodat het wachten is op het totstandkomen van de nog ont brekende schakel: het fietspad van De Zilk naar de grens van de provincie Noordholland. De wens van de ANWB een aaneengesloten fietspad langs de Ne derlandse kust zal deze zomer een stap nader tot zijn vervuling komen. Donderdagmiddag stond een nog inva lide loodgieter voor de Haarlemse recht bank, die verdacht werd van grove schuld aan een dodelijk ongeluk op het Delftplein in Haarlem Noord in de avond van 18 oktober 1957. Een collega, die naast hem in een personenauto zat, P. H. van Bra- kel, werd bij dit ongeval namelijk dode lijk gewond, hijzelf lag als gevolg ervan vijf en een halve week in een ziekenhuis vervolgens nog twee maanden in „Eijken- gaarde" in Aerdenhout en is thans nog niet in staat zijn werk te verrichten en een derde inzittende werd eveneens ge wond, maar is daarvan inmiddels hersteld. De verdachte had vier rijlessen achter de rug en voorts enige ervaring opgedaan bij het rijden met een vriend, toen hij zich vast een auto aanschafte. Zijn twee mede inzittenden waren de wagen komen be kijken en hadden een ritje erin voorge steld. Hij aarzelde eerst, gezien zijn be perkte ervaringen, maar op aandringen van zijn collega, die wèl in het bezit van een rijbewijs was en naast hem plaatsnam, stemde hij toe. Het ongeluk kwam op de hoek van de Delftlaan en de Rijksstraatweg. De be stuurder zou de Rijksstraatweg in zuide lijke richting opdraaien maar de bocht werd zo ruim genomen, dat de auto werd aangereden door een vrachtauto, die uit de richting van de stad was genaderd. Als oorzaak van de te ruim genomen bocht gaven zowel de verdachte als de als getuige optredende derde inzittende op, dat de collega, welke naast de bestuurder zat in de bocht op onverklaarbare wijze schuin over deze was gezakt, zodat hij in het sturen werd belemmerd. De officier van justitie achtte grove schuld van de verdachte bewezen en zei, dat de auto waarschijnlijk al over de aan gewezen weghelft was toen de collega op- zijzakte. Hij achtte de verdachte echter al zeer zwaar gestraft en eiste hem daarom geen vrijheidsstraf maar een boete van tweehonderd gulden en een voorwaarde lijke hechtenis van drie weken. Voorts eis te hij ontzegging van de rijbevoegdheid voor de komende twee jaar, hetgeen dus met name gold voor het geval hij binnen deze periode zijn rijbewijs nog eens zou halen. De raadsman, mr. R. K. P. Kalbfleisch, zei het waarschijnlijker te achten, dat de ruime bocht inderdaad is veroorzaakt doordat de collega van de bestuurder te gen deze aanzakte. Hij had de van huis af gevolgde route nog eens afgelegd en be merkt, dat de verdachte tevoren verschei dene nog veel scherpere bochten had moe ten nemen. Voorts verbaasde hij zich er een beetje over, dat de chauffeur van de vrachtauto op deze brede weg naar links was uitgeweken aangezien de auto van de verdachte ondanks de ruime bocht hem nog voldoende ruimte aan de rechterzijde liet. Hij gaf echter toe. dat men, gecon fronteerd met zulk een gevaar reacties heeft, die men niet achteraf kan berede neren. Zeer erkentelijk was hij voor het door de officier getoonde begrip: inder daad drukt de dood van zijn collega zwaar op het geweten van de verdachte en heeft hem dit meer gekweld dan zijn ernstige B. en W. van Amsterdam hebben de Kamer van Koophandel en Fabrieken al daar op een brief geantwoord, dat dit college eveneens bijzondere belangstelling koestert voor het vraagstuk van de toe komstige oeververbindingen van het Noordzeekanaal in het gebied van de IJmond. Om tactische redenen, die ver band houden met de problemen der ove rige oeververbindingen, meent het college thans niet op een tweede tunnel te Velsen te moeten aandringen bij de daarvoor in aanmerking komende overheidsinstanties. letsel. De ontneming van de rijbevoegd heid kon zijn cliënt moeilijk verdrieten, want hij durft als gevolg van dit ongeluk helemaal niet meer in een auto te gaan zitten. Ook de boete achtte mr. Kalbfleisch rede lijk, maar hij vroeg toch deze nog meer te verminderen, gezien de ellendige na sleep van het ongeval met het oog op de wettelijke aansprakelijkheid, waartegen de verdachte niet verzekerd was. De rechtbank zal op 27 februari uitspraak doen. B. en W. van Haarlem zullen de raad in zijn eerstvolgende zitting vragen een bedrag van 1.600.000 ter beschikking te stellen voer het ophogen van terreinen ten zuiden van de Schipholweg ten behoeve van de toekomstige woningbouw in Schalk wijk. Om de gemeentelijke financiën niet meer te belasten dan strikt noodzakelijk is worden de ophogingswerkzaamheden beperkt tot een oppervlakte, nodig voor de bouw van ongeveer vijfhonderd woning wetwoningen en 350 middenstandswonin gen, met inbegrip van ongeveer 3,6 hec taren voor sportvelden. Met uitzondering van het voor sportvel den gereserveerde stuk van de terreinen, worden deze opgehoogd tot ongeveer twin tig centimeter boven A.P. Een zeer gerust stellende mededeling op de voordracht is dat teneinde te ontkomen aan de bezwa ren, welke aan het vervoer van zand per auto door de stad verbonden zijn, zal men het vervoer per bak door het Spaarne zal trachten te doen geschieden. Daarvoor is aan de Schalkwijkerweg een losgelegen- heid annex werkterrein geprojecteerd met een rechtstreekse verbindingsweg naar het op te hogen gebied. Deze weg zal ook te zijner tijd goede diensten bewijzen voor de aanvoer van bouwmaterialen. Uit de opbrengst van de eerste nationa le woningbouwlening 1957 is de gemeente Haarlem door de n.v. Bank voor Neder landse gemeenten een lening van 2.222.000 aangeboden, met een looptijd van 25 jaar en een halfjaarlijks over te maken rente van zes percent per jaar. De lening kan op 1 maart worden opgenomen. De opbrengst van de nationale woning bouwlening moet worden gebruikt voor de woningbouw, alsmede met de met de wo ningbouw in ruime zin samenhangende werken, zoals de bouw van scholen. De aangeboden lening uit de nationale op brengst is bestemd voor verdere financie ring van reeds onderhanden zijnde wer ken. Het gaat hier met name om woning- wetbouw waarvoor in de eerste helft van 1957 machtiging tot gunning is verleend. B. en W. stellen de raad voor, de lening in overeenstemming met het advies van de ADVERTENTIE wil ik een man hebben die weet hoe het hoort en die schoon, fit en fris is en die er goed verzorgd uitziet, 's avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met Zon man ziet er niet alleen schoon en fris uit, hij voelt zich ook schoon en fris. Gebruik morgen ook een Blauw Gillette mesje. Haal meteen een pakje. 5 t k 75 '...Gillette scheercrème is het beste! Haarlem, 13 februari 1958 GEHUWD, 13 febr.: Ph. van Norden en E. C. Eichhorn; H. J. Hulsebos en M. Scharphuis; J. List en M. Schelvis. BEVALLEN van een zoon, 11 februari: A. H. E. HolleboomAndriessen; 12 febr.: E. M. BroersGelaudi; A.'E. Broerse Hubers. BEVALLEN van een dochter, 12 febr.: C. Bijman—Vis; J. Koppen—Haagsma; J. C. Seijffert—Lahnemann; G. J. van der Aarvan Roode; 13 febr.: A. A. Hooger- vorstde Wit. OVERLEDEN, 10 febr.: A. J. Schuma cherDroz Valk, 92 j., Emmaplein; 11 febr.: A. Spoor, 78 j., Stalpaart van der Wielenstraat; P. Visser, 45 j., Raveling- steeg; A. FlammaIJsebrands, 81 j., Gast- huisvest; M. J. de JongBlom, 68 jaar, Kamperlaan; 12 febr.: J. van Elk, 74 jaar, Brouwersstraat; L. L. van Sikkelerus, 68 jaar, Hélène Swarthstraat; Th. H. P. van der Meulen, 62 j., Delftlaan; R. Bergsma. 86 jaar, Hagestraat. „Wim Hildering" speelt. De Zand- voortse toneelvereniging „Wim Hildering" zal op vrijdag 21 februari in restaurant „Zomerlust" een opvoering geven van het blijspel „Delila" van Franz Molnar, in de vertaling van A. Engers. De regie is in handen van de heer A. Mourik. Gisteravond werd in feestzaal „Noord" in Haarlem de jaarlijkse algemene leden vergadering van de gymnastiek vereniging „VOLO" gehouden. In zijn opening zei de voorzitter o.a., dat het bestuursbeleid in het afgelopen jaar in hoofdzaak gericht was geweest op propaganda en dat de re sultaten hiervan zeer goed waren, hetgeen vooral bij het jeugdwerk bleek. Een ge ringe contributieverhoging bleek noodza kelijk teneinde de begroting sluitend te krijgen. Dat het bestuur open oog heeft voor de toekomst mocht blijken uit zijn mededeling, dat naast de reeds twee jaar bestaande Jeugdraad tevens een Jeugdbe- stuur zal worden gevormd. Alle verslagen en de begroting werden ongewijzigd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezingen werd her benoemd mej. A. van Hofweegen; tevens werden benoemd de heren H. W. J. den Engelse en Joh. Happé jr. resp. als eerste en tweede secretaris. Aan de scheidende tweede secretaresse mevr. R. Boonstra- v. d. Berg werd een geschenk overhan digd. Het voorstel tot het aanvragen van de Koninklijke goedkeuring van de Statuten werd met algemene stemmen aangeno men. Na afloop van de vergadering werden enkele boeiende films vertoond, w.o. een film van de Gymnastrada te Zagreb. commissie voor de gemeentefinanciën te aanvaarden. Evenzo stellen zij de raad voor een aan bieding van dezelfde bank te aanvaarden, betrekking hebbende op de gelden, waar voor door kopers van rentespaarbrieven van de tweede nationale woningbouwle ning voor deze _emeente voorkeur is of zal worden uitgesproken. ADVERTENTIE HET VOORJAAR komt, bestel nu uw planten BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 Nieuws in het kort Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Centrum van de Nederlands Christen Vrouwenbond houdt 17 februari haar maandelijkse ledenvergadering in het wijkgebouw Ged. Oudegracht 104. De heer N. M. Laarman te 's-Gravenhage zal spre ken over „De heiligheid van Gods Naam en de lectuur van deze tijd". P.E.N.-jubilaris. Zaterdag zal de heer J. Molenaar, wonende Reigerstraat 108 in Haarlem het feit herdenken, waarop hij vijfentwintig jaar geleden bij het P.E.N. in Bloemendaal in dienst trad. De heer Molenaar, werkzaam als monteur eerste klasse bij de afdeling telecommunicatie, zal op die dag door de directie worden ontvangen. Oost en West. De afdeling Haarlem van de Koninklijke vereniging „Oost en West" houdt woensdag 19 februari in de bovenzaal van het Concertgebouw een bij eenkomst, waarop de heer L. A. Lauriers, voormalig lid der Staten van Suriname, zal spreken over „Land en volk van Suri name". In de gemeenteraadsvergadering van woensdag 19 februari vragen B. en W. de raad in totaal ruim een half miljoen gul den beschikbaar te stellen voor het Haar lems onderwijs. Tengevolge van de ster ke toeneming van de bevolking in het uiterste noorden van Haarlem zullen daar, aldus B. en W. met ingang van het cur susjaar 1958-1959 acht a elf leslokalen voor het lager onderwijs meer nodig zijn dan op het ogenblik. Aangezien tot op heden de plannen voor de stichting van de defi nitieve schoolgebouwen voor de Charlotte de Bourbonschool, de dr. Alphons Ariëns- school en de Kardinaal de Jongschool nog niet de goedkeuring van de rijksinspec teur van het lager onderwijs in de inspec tie Haarlem hebben kunnen verwerven kan in de toegenomen behoefte aan lokaal ruimte alleen worden voorzien door het stichten van noodlokalen. Op 8 januari van dit jaar besloot de gemeenteraad overi gens reeds tot het bouwen van enkele hou ten leslokalen. Voorts zal de raad binnenkort een voor stel te behandelen krijgen voor het stich ten van een vierklassig houten schoolge bouw op net terrein bestemd voor een wijkgebouw aan het Marsmanplein. In het dan nog resterende tekort wensen B. en W. te voorzien door het stichten van een permanent schoolgebouw in traditionele bouwwijze voor de „Kleuterschool Delft- wijk" aan de Generaal Spoorlaan. Naast de noodzakelijke dienstruimten zal dit schoolgebouw drie' werklokalen en een speellokaal bevatten. Door het stichten van dit schoolgebouw kan het thans door de genoemde kleuterschool gebruikte gebouw aan de Dokter de Liefdestraat voorlopig weer ter beschikking komen van het la ger onderwijs. In de toekomst is dit ge bouw bestemd voor de in deze wijk te stichten tweede openbare kleuterschool. De kosten van het bouwen van het nieu we gebouw van de gemeentelijke „Kleu terschool Delftwijk" worden geraamd op 166.-, 200.- en B. en W. stellen de raad dan ook voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Voorts stellen B. en W. de gemeenteraad voor om voor de verstrekking van gelden aan het bestuur van de Vereniging voor christelijk uitgebreid lager onderwijs in Haarlem ten behoeve van de uitbreiding en verandering van de inrichting van de Prinses Ireneschool aan het Plesmanplein 5 een krediet van ten hoogste 258.068.- uit te trekken. Vervolgens vragen B. en W. aan de raad een bedrag van 69.000.- voor het maken en inrichten van een handenarbeid- en een handwerklokaal op de zolder van de Th. M. Ketelaarschool voor m.u.l.o. aan de Parklaan 108. Verder verzoeken B. en W. de raad een bedrag uit te trekken van 24.500.- voor het aanschaffen van meubelen voor acht leslokalen en voor de kamers voor de di recteur, de docenten en de administratie van de h.b.s. voor meisjes in de Tempe liersstraat 1. Tegelijk raden B. en W. de raad aan om het reeds eerder genomen besluit om 100.000 - beschikbaar te stel len voor het verbeteren van de vloeren, de kunstverlichting en het meubilair in te trekken omdat bij 't nader uitwerken van de diverse plannen is komen vast te staan dat het bij de uitbreiding van de lokalen en de verbetering /an de outillage van de ze school niet goed mogelijk is het geno men besluit geheel tot uitvoering te bren gen. Vervolgens vragen B. en W. de raad om een bedrag van 5680.- beschikbaar te stellen aan het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van een christelijke school teneinde de installatie van de centrale verwarming in de Ds. M. G. Blauwschool aan de Linnaeuslaan 1 te verbeteren. Daarbij is de Vereniging ver plicht de staten van de provincie Noord- Holland medewerking te verzoeken voor de financiering an het restant 1420.-). Het aanvullen en vernieuwen van de in ventaris van het gymnastieklokaal van de bijzondere school voor uitgebreid lager on derwijs aan de Nassaulaan 37a zal 5970.- gaan kosten en B. en W. verzoeken de raad dan ook dit bedrag beschikbaar te stellen. Voorts vragen B. en W. de raad tweemaal 1435.- voor de eerste aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van het onder wijs in de aardrijkskunde aan de scholen voor gewoon lager mderwijs van het r.k. kerk- en schoolbestuur van de parochie van de H. Johannes den Dooper in Haar lem aan de Amsterdamstraat 61 en de Nagtzaamstraat 54. Benoemingen en ontslagen B. en W. verzoeken de raad om tot tij delijke lerares in de Nederlandse taal en letterkunde aan de h.b.s. voor meisjes in Haarlem te benoemen mevrouw dr. Ph. H. J. Brouwer-Knierim te Haarlem. Te vens vragen B. en W. de raad om te beslui ten dat mevrouw H. P. Heilema als on derwijzeres overgeplaatst wordt van de Floraschool naar de Wethouder Wester- veldschool en voorts vraagt het college van B. en W. mejuffrouw J. A. Reekers over te plaatsen als onderwijzeres van de Fuhropschool naar de Wethouder Wester- veldschool. Verder is- er een verzoek bin nengekomen van mevrouw L. G. Kruyff- Van Urk om ontslagen te worden als hoofd leidster van de Beatrix kleuterschool en tenslotte stellen B. en W. de raad voor om het verzoek van de heer A. L. Lohuizen om ontslag als onderwijzer aan de A. H. Gerhardschool en het verzoek van de heer A. F. J. van den Broek om ontslag als onderwijzer aan de Tetterodeschool in handen van B. en W. te stellen voor pre advies. ADVERTENTIE Geef uw hond Bonzo. Gemakkelijk voor u en gezond voor uw hond70 ct. per pak. In antwoord op vragen van de raadsle den van Haarlem de heren mr. A. Wen sing (C.HU.) en J. W. Th. Fibbe sr. (V.V.D.) over het onderdak brengen van gerepatrieerden uit Indonesië en het even tueel opnieuw in gebruik stellen van ho tel Royal hebben B. en W. meegedeeld, dat zij aan het ministerie van Maatschap pelijk Werk het hotel voor de huisvesting van gerepatrieerden hebben aangeboden. Dit ministerie is met het college van oor deel, dat het voormalige hotel hiervoor niet geschikt is en niet dan met oneven redig hoge kosten hiervoor geschikt te ma ken zou zijn. Wat het ter beschikking stellen van woonruimte betreft delen B. en W. mee, dat zij overwogen hebben wat te dezer za ke kan worden gedaan door het gemeen tebestuur. Overleg is daarbij gepleegd met het hoofd van iet provinciaal bureau van het ministerie van Maatschappelijk Werk. Reeds in de nieuwjaarsrede bij de aanvang van de eerste raadszitting van dit jaar heeft de voorzitter het vertrouwen uitgesproken, dat een beroep op de burge rij en gemeentebestuur van Haarlem niet beschaamd zal worden. In overleg met het hoofd van het provinciaal bureau van het ministerie van Maatschappelijk Werk is de regeling getroffen, dat ten behoeve van gerepatrieerde gezinnen tot een maximum van 5 percent van de gereed komende wo ningen, welke op basis van de Woningwet tot stand komen, ter beschikking gesteld kunnen worden. Deze woningen behoren tot de 10 percent van de nieuwe woning wetwoningen welke ter beschikking van het rijk moeten worden gesteld. Het minis terie van Maatschappelijk Werk zal be zien welke gerepatrieerde gezinnen pri mair voor vestiging in Haarlem in aan merking komen. B. en W. zijn met de heren Wensing en Fibbe van mening, dat voor deze huisves ting bij voorkeur geen woonruimte moet worden gevonden door gedwongen inwo ning of inkwartiering. Hiervoor bestaat voorhands ook geen aanleiding.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11