anda en de wijze Meester r Werklozen overhevelen naar exportsector Aanhoudend zacht weer cUlonüei „Vlucht in aanvullende werken is en blijft een lapmiddel" NAAIMACHINES Wereldnieuws 2 DIRECTIE AMSTERDAMSE BANK SUGGEREERT ideaal wonen „De Schelde" gaat atoom centrales bouwen In 1957 boekte de n.vruim twee miljoen netto winst Beperking turfproduktie ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Hoger dividend Nederlandse Credietbank Verenigde Deli gaat ook in Italië werken Overeenkomst met dekblad kwekers in Povlakte en Umbrië Esso Nederland legt twee grote tankers op Gevolg van daling der vervoersbehoefte Recordomzet bij Ford Fongers ontslaat vijftien percent van personeel Gevolg van onvermijde lijke noodzaak tot sanering Toeristenkaart zal vier maanden geldig zijn Bewijzen van Nederlander schap worden na 1 maart niet meer verstrekt Hogere melkproduktie Djakarta moet alle regeringsinvoer staken Gebrek aan vreemde valuta de hoofdzaak Fabriek van Austin in Birmingham gesloten Indonesische tinerts naar Amerikaanse smeltovens Daling van werkgelegen heid in landbouw verwacht Wèg keelpijn Zoek ió ket zo Oriëntatie op zee H. Pétillon VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 In de jaarvergadering van de Amster damse Bank n.v. heeft de directeur van deze bankinstelling, prof. dr. J. R. M. van den Brink, in antwoord op vragen van aan deelhouders zijn mening gegeven over de bestedingsbeperking en de werkloosheid. Hij zei onder meer: De bestedingsbeper king was beslist noodzakelijk, gezien het feit dat er meer werd geconsumeerd en ge- investeerd, dan geproduceerd. „De afrem ming der bestedingen heeft een zekere werkloosheid in de hand gewerkt, die ech ter niet verontrustend hoeft te zijn. mits wij de vrijkomende produktiecapaciteit overschakelen op de export. Dit kan uiter aard niet geschieden zonder medewerking van de internationale conjunctuur. Op het punt van de export van kapitaalgoederen, die rechtstreeks in verband staat met de aan kopers te verlenen kredieten, ligt evenwel een impasse. Het verdient aanbe veling dat de overheid dit vraagstuk tot oplossing brengt, aangezien anders de be schikbaar komende produktiecapaciteit on gebruikt zou blijven. Over een denkbeeld uit de vergadering, dat de bestedingbeperking had moeten worden begonnen via inschakeling van de werknemers om de besparingen te bevor deren, zei de directeur van de bank, dat zulk een methode van gedwongen sparen via korting op de lonen ons, Nederlanders, niet ligt. Hierdoor zouden de algemene be ginselen van vrijheid en keuze in de be stedingen van de consument aangetast zijn, hetgeen ontoelaatbaar geacht moet worden. Er zijn bedrijven, zoals de wegen bouw, die zwaar door de bestedings beperking worden getroffen. De hier ADVERTENTIE een A interessante tentoonstelling fx van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers Directie en commisarissen der n. v. Ko ninklijke maatschappij „De Schelde" stellen aan aandeelhouders voor, het divi dend over 1957 te bepalen op 12 pet. Dit be tekent voor de N.V. nationaal bezit van aandelen, Koninklijke Maatschappij „De Schelde" 12V2 pet. (vorig jaar was dit 9 pet., respectievelijk 9'/° pet., verhoogd met 10 pet. uitkering in aandelen ten las te van de agio reserve.) De exploitatierekening over 1957 geeft blijkens het jaarverslag na reservering voor fiscale verplichtingen enz. een voor delig saldo aan van f. 8.308.283 (v.j. 6.356.385) na afschrijvingen, reserve ring en extra bijdrage aan pensioen fondsen resteert een saldo ter verdeling van 2.100.000 (v.j. 1.200.000). In het jaar 1956 werden vier schepen te water ge laten. Afgeleverd werden zes schepen. De orderportefeuille kon in 1957 belang rijk worden aangevuld. De totale waarde van de nog af te leveren orders bedroeg per 31 december 1957 380 miljoen gulden. Het bedrijf is daardoor tot midden 1961 goed van werk voorzien. De vraag naar nieuwe schepen, zo meldt het verslag, is tegen het einde van het jaar belangrijk ingekrompen in verband met de lage zeevrachtenmarkt. De ex port van schepen wordt in ernstige mate bemoeilijkt door het ontbreken van reële mogelijkheden voor kredietfinanciering. Het is ten zeerste gewenst aldus het ver slag dat de hierbij betrokken instan ties gi-ote aandacht aan dit vraagstuk schenken, opdat de met moeite verworven exportmarkten niet verloren gaan. In 1957 werd onder meer een overeen komst gesloten tot samenwerking met Nuclear Power Plant Company te Knuts- ford voor de bouw van atoomcentrales. De directie is van mening, dat de vreed zame toepassing van kernenergie het eerst op economisch verantwoorde wijze zal geschieden op het gebied van de elek triciteitsopwekking. Gezien de grote be langen, welke zjj ook op dit terrein heeft, werd besloten, enkele ingenieurs van De Schelde in het buitenland tot specialisten op dit gebied te doen opleiden. De vereniging van Nederlandse verve- ners zal met het oog op de hoeveelheden turf van het vorig jaar die nog op de vel den staan, de produktie van haardbrand- turf in het komende seizoen drastisch ver minderen. Deze beperking zal ongeveer 60 procent tot 70 procent bedragen van de jaarproduktie 1958, verdeeld over ver schillende gebieden. De produktie in 1957 bedroeg ruim 350 miljoen. afvloeiende arbeidskrachten zouden naar de exportsector dienen te worden overgeheveld Wij moeten ons er voor hoeden, in een positie te geraken gelij kend op die van een automobilist, die gelijktijdig op het gas- en het rem pedaal trapt, en zich er dan over ver wondert dat zijn wagen niet vooruit komt. Om het economisch leven weer op gang te brengen, mogen wij dus niet te gauw grijpen naar de methoden van openbare werken, welke slechts nood- en lapmiddelen zijn.". De balans en de verlies- en winstreke ning over 1957 werden goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 4 pet. voor pre ferente, en 12 pet. voor gewone aandelen. Viereneenhalf miljoen gulden zullen in het reservefonds gestort worden, en 305.500 worden op nieuwe rekening overgebracht. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze De Nederlandse Credietbank n.v. heeft in 1957, volgens het jaarverslag over het ge heel nomen gunstige resultaten geboekt. De verwachting dat een afremming van het stijgingstempo van de kredietverle ning waarschijnlijk was, is werkelijkheid geworden, mede door ingrijpende maat regelen van de Nederlandsche Bank. Het debiteurencijfer steeg met acht per cent van ƒ43.656.000 tot ƒ47.109.000 (v.j. 40 percent) Het saldo der verlies- en winstrekening bedraagt ƒ2.052.924 (v.j. 1.724.739). Voorgesteld wordt aan aan deelhouders A 8 pet. (v.j. 7'/i pet.) en aan aandeelhouders B 7 pet. (v.j. 6V2 pet.) uit te keren. Aan de reserve wordt toegevoegd 250.000. De bruto ontvangsten stegen van ƒ4.553.000 tot ƒ5.323.000 (17 pet.). De netto winst steeg met 19 pet. Enige dagen geleden werd bericht dat de n.v. Verenigde Deli-Maatschappijen -een vooraanstaand belang heeft in de Duitse machinale ombladproduktie voor sigaren, ren. Thans heeft de n.v. een overeenkomst gesloten met de „cipet", de vereniging van Italiaanse subtropicali-producenten, met het doel om. op basis van een langdu rig contract, nauw samen te werken op het gebied van de subtropische dekblad cultuur. Reeds de thans praktisch afgepakte 1957-oogst, circa 2500 pakken, zal in mei van dit jaar, in Milaan bij inschrijving worden aangeboden. De volgende oog sten zullen met assistentie van de V.D.M. worden geplant, gefermenteerd en afge pakt. De V.D.M. zal deze oogsten vervol gens bij inschrijving ten verkoop aanbie den. De betreffende Italiaanse ondernemin gen liggen in de Povlakte en in Umbria, ten noordoosten van Rome. Reeds enkele jaren geleden werden op deze ondernemin gen de proefnemingen afgesloten. Men kan sedert 1955 spreken van een reëel han- delsprodukt. De in 1956 en 1957 te Milaan gehouden inschrijvingen trokken vele be langstellenden. Vooraanstaande Euro pese sigarenfabrikanten werden kopers van grote partijen Italiaanse subtropi- cali-dekblad voor prijzen, die de vergelij king met Deli-prijzen in vele gevallen glansrijk konden doorstaan. Het subtropi- cali-dekblad onderscheidt zich dan ook door zijn bijzonder fraaie kleur, smaak, en de voor machinale produktie welhaast iedeale bladvorm en elasticiteit. „Hier is dus allerminst sprake van een experiment, doch integendeel van een samengaan met een groep van ingewerkte en volledig ge outilleerde, bestaande ondernemingen, die op hun beurt weer profiteren van de mo gelijkheden die de V.D.M. nu kan bieden", aldus de directie van het Deli-concern. De Esso Tankvaart-maatschappij n.v., dochteronderneming van Esso Nederland n.v., heeft bekendgemaakt, dat zij twee van haar schepen tijdelijk voor om streeks een half jaar uit de vaart heeft genomen, namelijk de „Esso Rotterdam" en de „Esso Den Haag", die beide 16.000 dwt. meten. Deze schepen hadden al enige tijd met een verminderde snelheid dienst gedaan. Het besluit is een gevolg van de in de laatste maanden opgetreden verminde ring in de vervoersbehoefte, die ook overal elders in de wereld de tankvaart heeft beïnvloed en tot oplegging van sche pen heeft geleid. In ons land was de vermindering van Esso's vervoersbehoefte mede het gevolg van de grote stijging in de produktie van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, waarvan aan Esso Nederland als doch teronderneming van de Standard Oil of New Jersey 50 pet. ten goede komt. De oplegging komt volgens de maat schappij in zoverre gunstig uit, dat beide schepen juist dit jaar een grote onder houdsbeurt zouden krijgen. Dit onderhoud vergt voor ieder schip circa 3 maanden. De officieren van beide schepen blijven, voor zover zij niet zelf anders besluiten, in dienst van de Esso. DETROIT (Reuter). De omzet der Ford Motor Company was in het afgelopen jaar hoger dan ooit tevoren. De nettowinst steeg met bijna 20 pet. tot 282,9 miljoen dollar (236.6 miljoen dollar in 1956). In 1955 had de winst het recordcijfer van 437 mil joen dollar bereikt. De omzet beliep in 1957: 771 miljoen dollar, of 24,2 pet. meer dan in 1956. De n.v. rijwielenfabriek A. Fongers te Groningen zal op korte termijn gesaneerd worden. Daarbij zullen dertig van de tweehonderd werknemers moeten worden ontslagen. Met rationalisering op korte termijn is het voortbestaan van de fabriek gemoeid. Het personeel is reeds op de hoogte ge steld. De directie deelde mede: „de rijwiel industrie in Nederland is na 1950 meren deels volledig gemoderniseerd. Vele fa brieken kunnen daardoor aanmerkelijk goedkoper en efficiënter produceren dan bijvoorbeeld Fongers, die wat de ver nieuwing van hun technische apparaat be treft, zijn achtergebleven. De loonfactor per rijwiel ligt bij deze fabrieken zo hoog, dat in het binnenland bij de bestaande concurrentie een lonende exploitatie nau welijks mogelijk is, terwijl produktie voor de exportmarkt uitgesloten is. Naast het paspoort zal na 1 maart nog slechts een toeristenkaart met vier maanden geldigheidsduur worden afgege ven. Deze kaart, waarop alleen gemeente lijke leges zullen worden geheven, is be stemd voor hen, die zelden de grens over schrijden en voor wie het aanschaffen van een paspoort te bezwaarlijk of kost baar is. De kaart zal geldig zijn voor België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oos tenrijk en Zwitserland. Bewijzen van Ne derlanderschap blijven voorlopig geldig, doch worden na 1 maart niet meer ver strekt. Collectieve paspoorten ook niet, met uitzondering van de collectieve pas poorten voor schoolreisjes naar België en Luxemburg. De toeristenkaart, waarop mee-reizen- de kinderen beneden de 16 jaar kunnen worden genoteerd, wordt door de gemeen tesecretarie van de woonplaats der aan vragers verstrekt. Het systeem van reizen op een nog niet vijf jaar verlopen paspoort in België, Luxemburg en Frankrijk komt te verval len. In de naaste toekomst zal men alleen op geldig paspoort of met een geldige toe ristenkaart deze landen kunnen bereizen. Verwacht wordt, dat de gemeenten de kosten van een toeristenkaart laag zul len houden (f 0.25 tot 2.-). Het zal waar schijnlijk voorlopig ook mogelijk zijn op vertoon van een verlopen paspoort of be wijs van Nederlanderschap ter secretarie van een grensgemeente een toeristenkaart te krijgen. In ons land zijn ongeveer drie miljoen paspoorten in omloop. Het aantal bewijzen van Nederlanderschap, alleen geldig in België en Luxemburg, is in de laatste ja ren sterk terug gelopen. Zij blijven geldig tot. eind 1959. Het aantal niet meer dan 5 jaar verlopen paspoorten bedraagt onge veer 150.000. Deze zullen na 1 maart dus niet meer geldig zijn voor België, Luxem burg en Frankrijk. Als overgangsmaatre gel zullen voor schoolreisjes in 1958 desge wenst nog collectieve paspoorten worden verstrekt. Met een toeristenkaart mag men niet langer dan drie maanden in het buitenland verblijven. De kaart is uitsluitend voor toerisme bedoeld. Uit cijfers, verstrekt door het Produkt- schap voor Zuivel, blijkt dat de produktie van melk in de periode 5 tot en met 25 januari 203.055 ton heeft bedragen tegen 187.953 ton in de overeenkomstige periode van 1957. Het vetgehalte van de melk was 3.94 pet. tegen 3,93 pet. In dezelfde periode van het vorig jaar. Van deze hoeveelheid werd verwerkt tot kaas en kwark 50.936 ton (1957: 38.080 ton), tot gecondenseerde melk 29.648 ton (30.594) en tot melkpoeder 8.624 ton (3710). In consumptie werden ge bracht van de produktie in januari 1958: 93.932 ton tegen 97.433 ton in dezelfde pe riode van 1957. Een storing, die gisteren boven het zee gebied ten westen van de Golf van Bis- caje lag, trok in de afgelopen nacht over Engeland naar de Noordzee. De storing nam in betekenis toe, waardoor de wind in onze omgeving aanwakkerde uit zuid westelijke richting. Het frontensysteem van de storing passeerde in de avond en nacht met enige regen. De zuidwestelijke winden brachten zeer zachte lucht mee, waardoor de temperaturen reeds in de loop van de nacht tot 11 graden stegen. Op de storing volgt weer een rug van hoge luchtdruk met opklaringen. Daardoor zul len de temperaturen in de komende nacht tengevolge van de uitstraling lager wor den, maar morgen zal het kwik opnieuw flink stijgen. Een hogedrukgebied boven de Middellandse Zee breidt zich meer en meer over West-Europa uit, waardoor een volgende storing waarschijnlijk op grotere afstand van ons land voorbij zal trekken, zodat de kans op regen van betekenis niet groot meer is en er morgen wat minder wind zal zijn. WEERRAPPORTEN Zaterdag 15 februari Zon op 7.57 uur, onder 17.53 uur. Maan op 5.49 uur, onder 14.59 uur. Maanstanden 18 febr. 26 febr. 16.38 uur 21.51 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 15 februari Hoog water 1.34 en 13.58 uur. Laag water 9.22 en 21.54. uur. Temperaturen buiten- en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. c ZT. •-» a£ Helsinki mist nnw -6 •1 Stockholm zwaar bew. zw 1 0,2 Oslo mist windst. -3 0 Kopenhagen regen zzo 2 0,3 Aberdeen mist nnw 3 0 Londen zwaar bew. zw 11 3 Amsterdam zwaar bew. zw 11 5 Brussel zwaar bew. zzw 13 1 Luxemburg licht bew. zw 10 4 Parijs onbewolkt zw 11 3 Bordeaux onbewolkt zo 9 0 Grenoble geheel bew. windst. 9 0 Nice licht bew. nnw 10 0 Berlijn regen zzo 6 2 Frankfort half bew. zw 9 3 München geheel bew. zzw 9 0,2 Zürich regen z 10 0,1 Genève zwaar bew. z 12 0 Locarno licht bew. windst. 2 0 Wenen geheel bew windst. 3 0 Innsbruck zwaar bew. wnw 2 0 Rome mist O 10 0 Ajaccio half bew. windst. 9 0 Madrid half bew. n 8 7 Mallorca licht bew. windst. 10 Algiers onbewolkt windst. 16 0 Den Helder onbewolkt zzw 8 5 Ypenburg geheel bew. zzw 11 4 Vlissingen geheel bew. zw 12 2 Eelde geheel bew. zw 12 2 De Bilt geheel bew. zw 12 3 Twente geheel bew. zw 12 3 Eindhoven geheel bew. zw 12 1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 13 1 63. Ofschoon de Tempel der Oosterse Wijsheid uit zeer degelijk materiaal was opgetrokken, bleek nu, dat het bouwwerk je slechts berekend was voor een vreed zame taak en niet op ontevreden westerse reacties. In zeer korte tijd was het her schapen in een puinhoop van steen, kar ton en hout, waarachter Joris, Panda en de Wijze Meester het vege lijf in dekking brachten voor de aansuizende projectielen van de heer Trefkens. „H-Help!", riep Panda bleekjes„Z-ze schieten! W-waar om?' Hij was niet de enige, die zich over de onvriendelijke houding der westerlin gen verbaasde. De Wijze Meester keek iedere kogel vragend na en piekerde zijn vreedzaam brein suf, om achter het hoe en waarom van alles te komen. Tenslotte viel zijn blik op het plakkaat, dat vroeger boven de lachspiegel had geprijkt en dat nu, als een spottend vermaan, op de puin hoop rustte. „Zie het resultaat van de magische behandeling!", las hij. „Zouden de westerlingen misschien niet helemaal voldaan zijn over de magische behande ling?", vroeg hij, terioijl hij een weifelen de blik or> oris wierp. Maar die zweeg en staarde broedend naar de schiettent aan de overkant. Daar liep het intussen storm van kermisgangers. Vol vuur han teerde zij de wapens, daartoe aangespoord door de plakkaten, die de eigenaar had opgehangen. GRATIS SCHIETEN!, stond daar met grote letters op, en: SCHIET DE TENT HIER TEGENOVER IN PUIN! FRAAIE PRIJZEN VOOR IEDERE VOL TREFFER! De heer Trefkens zelf zat be gerig een klein kanon te bedienen en monkelde wraakzuchtig: „Ha! We zullen ze daar ginder ook eens genezenvan hun magische fratsen! En ik geloof, dat MIJN behandeling DOELTREFFENDER is!" (Van onze correspondent te Djakarta) Als gevolg van het gebrek aan buiten landse valuta en de voortdurende stijging van de noteringen der certificaten, nodig voor de invoer van goederen, heeft minis ter president Djuanda alle Indonesische ministeries bevolen van 1 februari af de import van goederen voor rekening der regering uit het buitenland in de komende maanden stop te zetten. Deze order zal op alle inkopen betrekking hebben, zowel op de goederen die a contant als hetgeen op krediet wordt gekocht. LONDEN, (UP) Als een gevolg van een staking van 300 arbeiders in de tracto- renfabriek te Birmingham, waar ook ver snellingsbakken gebouwd worden, zal morgen de Austin automobielfabriek te Birmingham gesloten worden. Hierdoor zullen 14.000 arbeieders, werkloos wor den. De British Motor Corporation heeft tot sluiting van de Austinfabriek besloten omdat de staking in de tractorenfabriek een grote achterstand heeft doen ontstaan in de aanmaak van assen en versnellings bakken voor de Austin. De staking in de tractorenfabriek duurt al geruime tijd, en pogingen van vakbonden en direktie om tot een vergelijk te komen zijn mislukt. Behalve de 14.000 arbeiders die werkloos geworden zijn door het tekort aan onder delen, ondervinden ook 11.000 andere wer kers bij Austin Ji nadelige gevolgen van de staking in Birmingham dat wil zeg gen ruim de helft van alle werknemers van de B.M.C. De Wah Chang Corporation heeft beves tigd, dat zij een regeling heeft getroffen voor de aankoop van aanzienlijke hoeveel heden Indonesisch tinerts ter versmelting in haar smelterij in Texas. De president der genoemde maatschappij, de heer Li, heeft medegedeeld, dat de maatschappij indertijd de smelterij heeft gekocht omdat zij van mening is, da+ het in het belang is van de V.S. om een tinsmelterij te heb ben. De V.S. zijn steeds de grootste ver bruikers van tin geweest en zullen dit on getwijfeld ook blijven. De capai teit van de smeltovens zullen blijkens de verklaring van de heer Li de maatschappij in staat stellen al het tin erts te smelten ter voorziening in de be hoefte van de V.S. mits een voldoende hoe veelheid aan tinconcentraten wordt ont vangen. Bijzonderheden omttent de overeen komst met Indonesië zijn nog niet bekend gemaakt. Een groot deel van de Indonesi sche tinconcentraten werd tot dusverre naar Nederland verscheept om aldaar te worden versmolten. Hoewel de werkgelegenheid in de land bouw zal afnemen, zal waarschijnlijk toch een tekort aan landarbeiders ontstaan, zo luidt de conclusie van een tweede rapport van het Landbouw-Economisch Instituut over de werknemers in de landbouw. In dit tweede rapport wordt gesproken over de landarbeiders op de zandgronden en in de rivierkleigebieden. Het eerste rapport dat in 1954 verscheen gaat over de zeeklei- en weidegebieden. Aangeboden wordt, dat in de komende vijftien jaren het aantal benodigde landar beiders zal kunnen dalen van 107.000 tot omstreeks 85.000. Dit cijfer varieert uiteraard sterk voor de verschillende land bouwgebieden. Voor de zandgronden wordt verwacht, dat het aantal benodigde landar beiders zich ongeveer op het huidige peil zal handhaven. Voor de overige landbouw gebieden in Nederland ligt een daling van de werkgelegenheid voor landarbeiders van 15-25 percent in de lijn van de ver wachting. (Voor de beurs zie pagina 11) ADVERTENTIE keeltabl. helpen direct v. Verwijderd. De directeur van de geïnte greerde middelbare school van Little Rock heeft de schoolraad verzocht de zestienjarige negerteerlinge Minnie Jean Brown van school te verwijderen. Minnie die betrokken is geweest bij vijf incidenten met blanke leerlingen, is voor twee weken naar huis gestuurd. Tour d'horizon. In zijn villa te Roquebrune aan de Franse Rivièra heeft Sir Win ston Churchill donderdag een bespre king gehad met de Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Adenauer. Het gesprek werd door Churchill's woord voerder gekenmerkt als een „Tour d'Horizon" van de politieke kwesties van het ogenblik. Misbruik. De Italiaanse regering heeft de gemeenteraad van Napels ontbon den wegens slecht financieel beheer. De begroting van de stad vertoont een groot tekort. De raad had een meer derheid van monarchisten onder leiding van de rijke scheepsmagnaat Achille Lauro, die in december aftrad, nadat de regering een juridisch onderzoek naar het bestuur van de gemeenteraad had gelast. De beschuldigingen hielden onder meer in misbruik van gemeen tegelden en -eigendommen en het hand haven van de namen van honderden overledenen op de kieslijsten van de stad. Ontdekking. In Brits-Guyana zullen nieu we verkiezingen worden gehouden als gevolg van de ontdekking van onregel matigheden in de leiding van de voor uitstrevende volkspartij van dr. Tsjeddi Jagan, aldus is officieel bekendge maakt. De verkiezing van de afgevaar digden van deze partij is nietig ver klaard. Bij de verkiezingen van onge veer een half jaar geleden had de voor uitstrevende volkspartij de meerder heid behaald en zij kreeg vijf verte genwoordigers in het kabinet van acht leden. Toerist. Oswald Kawalla, een Westduit ser die in 1956 naar Tsjechoslowakije kwam als toerist, is in Praag veroor deeld tot een gevangenisstraf van 25 jaar omdat hij voor de Amerikanen ge spioneerd zou hebben. De voormalige Tsjechische ambtenaar Kamil Heide- Hermann, die hem „zeer belangrijke" gegevens zou hebben verstrekt, kreeg de doodstraf. Zeldzaam. Een Russische postzegelverza melaar te Bakoe aan de Kaspische Zee zegt de oudste in Engeland uitgegeven postzegel te bezitten een zegel met de afbeelding van koningin Victoria en afgestempeld op 6 mei 1840. Dit is mee gedeeld door het Sovjet-persbureau Tass. Maximum. De Rijn, de Main en de Moezel staan op het ogenblik op het hoogte punt van de maximum-waterstand in de lente, tengevolge van het warme en vochtige weer dat in Europa heerst. Talloze wegen en weiden nabij de gro te rivieren zijn overstroomd. Voorbereiding. De gehele bevolking van de Sovjet-Unie moet zonder uitzondering deelnemen aan de voorbereiding van het land voor de luchtverdediging, zo heeft maarschalk Konjev verklaard op het vierde congres van de para-mili taire Sovjet-organisatie, dat te Moskou wordt gehouden. Verhogen. De Sovjet-minister van Defen sie, maarschalk Malinovski, heeft de communistische partijleden in het Sov jet-leger in Oost-Duitsiand opgeroepen hun „gevechtsbereidheid" te verho gen. Hij heeft dezer dagen een partij conferentie van het Sovjet-leger in Oost-Duitsland bijgewoond, die aan de ze kwestie was gewijd, aldus bericht het blad van het Sovjet-leger, „Rode Ster". Akkoord. Het Lagerhuis is akkoord ge gaan met het voorstel van de Britse regering, vrouwen zitting te laten ne men in het Hogerhuis. Het Lagerhuis ging voorts in principe akkoord met een wetsontwerp, dat het mogelijk maakt mannen en vrouwen voor het leven in de adelstand te verheffen. Verhouding. De Vaticaanse Heilige Con gregatie der Riten heeft de bisschop pen van alle landen gemachtigd zelf de samenstelling van paaskaarsen en an dere kaarsen voor liturgisch gebruik te bepalen. De verhouding van de in grediënten bijenwas, olijfolie en lijn zaadolie was tot dusver op bepaalde hoeveelheden vastgesteld en was ver plicht voor alle landen. Gift. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft anderhalf miljoen Franse francs be schikbaar gesteld voor de gezinnen van de elf Franse mijnwerkers, die op 11 fe bruari bij een ongeval in de kolenmijn van Méricourt sous Lens (Pas de Ca lais) om het leven kwamen. WANNEER we het over zeevarende volken bij uitstek hebben, zullen we in de eerste plaats moeten denken aan de eilandbewoners van de Stille Zuidzee, al ware het alleen omdat zij zich op dat uit gestrekte wateroppervlak op elk tijdstip en in elke richting wisten te bewegen. Het waren meesters in de oceaan-navigatie, ondanks het feit dat zij over zeer geringe kunstmatige hulpmiddelen be- schikten. De voornaamste hulpmiddelen werden hen door de natuur geleverd, maar die natuurlijke aanwijzingen wer den dan ook zó fijnzinnig ge ïnterpreteerd, dat het voor de westerling bijkans onmogelijk is daar enig begrip van te krijgen. De golven van het water werden bijvoorbeeld door de Polynesiërs en Mi- cronesiërs met zo'n nauwkerigheid be studeerd en zij wisten uit de bewegingen van het water zo'n schat van gegevens af te leiden, dat de moderne oceanografie daaraan graag een voorbeeld zou willen nemen. Zijn radio- en radargolven voor de moderne navigator welhaast onont beerlijke hulpmiddelen, op soortgelijke wijze gebruikte de zeevaarder op de Stille Zuidzee reeds duizend jaar lang de golf van de oceaan. Hij wist wat het verschil was tussen de rimpel, die bij ieder wind- stootje kan veranderen, en de golf, die blijft doorrollen tot de wind blijvend uit een andere hoek gaat waaien. Nog be langrijker was voor hem de deining, die tegen de wind en zelfs tegen de golven kan in gaan. Die deining maakte het hem mogelijk in open zee te zien, dat er zich land achter de horizon verborg, want dei ning heeft de eigenschap zich rond ieder k.j stukje land te buigen. Haar vorm past zich aan het kleinste rif je aan en er wordt een tegendeining gezonden, waardoor hel land zich voor het geoefende oog in alle richtingen verraad, ook al bevindt het zich buiten zicht. Onder gunstige omstandig heden is dit deiningspatroon verder dan 35 km te zien, evenals de lagune, door een speciale deining herkenbaar, zodat de zeeman van de Pacific daar zonder dralen naar binnen kan glijden. Deze zeevaar ders observeren voortdurend het hele patroon van gol ven, deining en kolken, sturen nu eens volgens de hoek van de golf, volgen dan weer een kolklijn, die zich 's nachts soms voordoen als verlichte heibanen doordat zij de micro-organismen van de zee in duidelijk aanwijsbare stro men stuwenDe zwakke deinings-echo's, die van verre kusten weerkaatsen, geven hem aanwijzingen aangaande de richting waarin zich het land bevindt, maar tevens kan hij hieruit lezen op welke afstand die kusten van hem verwijderd zijn. Al der gelijke subtiele uitingen van wind en water kan de moderne mens op normale wijze niet waarnemen, tenzij hij zich weer in een vliegtuig bevindt en in staat is de eenvoudigste lijnen van dit spel te over zien. Dan wordt hij weliswaar geen ken ner, maar krijgt hij plotseling het inzicht dat het voor een fijnzinnig waarnemer inderdaad mogelijk moet zijn uit dit pa troon zijn conclusies te trekken. Er zijn natuurlijk nog andere hulpmid delen, maar daarover een volgende keer. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2