Betaal Uw kolen contant Ballonopstijging op Koninginnedag van terrein aan Wagenweg te Haarlem DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 'zBrieven aan de redactie 11 Aanvraag voorschotten van wijk voor St. Bavo-oost Provisorisch speelveld bij Hannie Schaftstraat A mateurtoneel „Zwarte crêpe de chine" Breng uw kolenhandelaar niet in moeilijkheden Woningbouw in „Delftwijk" vordert goed Per maand komen enkele tientallen woningen gereed A. Haanschoten nam afscheid van Heide Mij. Bromfietser stopte niet bij knipperbollen Jeep sloeg om op Slaperdijk; vier militairen gewond Kennemer ly eet sten speelden Min en magie' „Bijbel en Wetenschap" over ontstaan der aarde Uw verfleverancier Oliebollen eten om de jeugd te laten knutselen „De straalpijp" in Heem stede viert eerste lustrum Societa „Dante Alighieri" Tweede Amerikaanse kunst maan nog voor april Maximaal vijfhonderd ontslagen bij de KLM Minister Witte Werkloosheid in de bouw slechts tijdelijk Auto in bocht geslipt; een dode Twee gewonden bij ketting- botsing in Waddinxveen Verzet in Syrië tegen unie met Egypte VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op woensdag 30 april zullen op het ter rein aan de Wagenweg te Haarlem ballons «orden opgelaten ter gelegenheid van de viering van de Koninginnedag. De organi satie berust bij het Centrum-comité van Koninginnedag. Het echtpaar Boesman uit Den Haag zal hieraan zijn medewerking verlenen Op een donderdagavond in het Concert gebouw gehouden bijeenkomst van de af deling Haarlem van de Nederlandse Reis- vereniging hebben de heer en mevrouw Boesman hun ervaringen op het gebied van ballonvaart verteld en aan de bezoe kers is verzocht een originele vraag tg stel len. Hiervan werd een druk gebruik ge maakt en drie vragenstellers werden be loond. De heer A. H. F. van der Colk werd winnaar en zal beloond worden met een kabelstijging tot honderd meter hoogte. De vraag luidde: „Heeft de heer Boesman nog veel vertrouwen in de weerdienst. nadat zijn vrouw met Godfried Bomans als pas sagier in 1951 een noodlanding in zee bij Zandvoort moest maken". De tweede prijs winnaar ontving een boek dat het echt paar geschreven heeft en de derde prijs winnaar een lepeltje. De heer C. Spaargaren had als voorzitter van de afdeling Haarlem van de N.R.V. woorden van welkom gesproken, waarna NEW YORK Een langzaam herstel van de aandelen markt ging gisteren tegen het einde van de beurstijd weer teloor door nieuwe ver kopen, waardoor de winsten afbrokkelden en de markt onregelmatig sloot. Spoor wegen, gesteund door een selectieve ver hoging der vrachtbrieven, ruilden iets beter dan andere sectoren. Enkele tabak ken, farmaceutische fabrieken en bij zondere fondsen boekten resultaten die boven het gemiddelde kwamen. Enige olie fondsen handhaafden eveneens een vaste stemming, hoewel enkele zoals Gulf Oil inzakten tot netto verliezen. Chemicaliën beleefden een snelle ommekeer na de stij ging in het eerste deel van de beurstijd. Staalwaarden en motors zakten in. Metaal fondsen werden onregelmatig. Zelfs som mige der eerst zo vast in de markt liggende farmaceutische industrieën liepen ietwat terug, nadat zij eerder op de dag nieuwe hoogtepunten bereikt hadden. American Telephone verloor een dollar van een stij ging van 1% dollar. Kansas City was het sterkste fonds van de spoorwegwaarden, terwijl Du Pont, drie dollar beneden de hoogste dagkoers, de zwakke plek vormde bij de industrieën. De Dow Jones gemiddelden waren: voor Industrieën 440,24 tegen 441,21 op 13 fe bruari; Sporen 106,05 (105,38) en Openbare nutsbedrijven 71,74 (71,64). (UP) AMSTERDAM Terwijl de effectenmarkt over het alge meen ook gisteren weer blijk gaf van wei nig handel, viel er in de Indonesische sec tor van de markt wat meer belangstelling te constateren. De ..aankondiging van. een vergadering van de Senembah heeft enige beroëring teweeg gebracht. Woensdag waren de aandelen daar vast op gestemd, maar gisteren volgde een reactie tot 42, na bekendmaking van de agenda die het af treden van een groot aantal bestuursleden vermeldt. De vergadering zelf, zo hoopt de beurs, zal hierover meer licht kunnen ver spreiden. Het was mex-endeels nog niet tot .de markt doorgedrongen dat de Verenigde Deli nieuwe plannen bezig is te ontplooien. Aanvankelijk was Deli flauw gestemd en liep zij achteruit tot 56V2. Daarna volgde een herstel tot 58 V2. Ook in Amsterdam Rubber vormde zich een hoek op een 2 pet lager niveau. De scheepvaartmarkt was verdeeld, maar Holland-Amerikalijn, die deze week is ingezakt na het dividendvoorstel, veerde wat op. Van de overige soorten waren Maatschappij Nederland iets lager alsook Scheepvaartunie en Nievelt Goudriaan. Van de binnenlandse industrieën ging de aandacht uit naar De Schelde, die een divi dend van 12 pet. op de gewone aandelen en 12V2 pet. op de aandelen nationaal bezit heeft aangekondigd. In verband daarmee werd besloten geen notering te maken. De grote internationale fondsen lieten weinig van zich merken, maar Kon. Olie toonde enig herstel, daarmee kennelijk vooruit lopend op de mogelijkheid van een betere stemming van oliewaarden in Amerika. Het hoofdfonds kwam iets boven de 146 uit. Aandelen K.L.M. handhaafden zich op 108.— en voor de overige internationale soorten waren de veranderingen miniem. Unilever en Philips waren goed prijshou dend, AKU was echter wederom aangebo den. Staatsfondsen waren zeer ongeanimeerd en nauwelijks veranderd. De 6 pet. wo ningbouwlening trok wederom iets aan en werd vernomen op 107. Prolongatie 4V2 pet. (ANP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3V29/0 Nederl. '47 85% Sö'Vie 3%, Nedl. 1962/64 89l5/i« 89 7B A. K. U 154 151% Calvé Delft 300 300 Van Gelder Zonen 181 181 K. N. Hoogovens 265 265 Nederl. Ford 174'/i 173 N. Kabelfabriek 22714 227 gew.Philips Gloeil. 244% 244% Pref.PhilipsGloeil. 148% 148% Unilever 341% 340V2 Wilton Feyenoord 209 209 Dordtsche Petrol. 602 605 Kon. Petroleum.. 146.10 147. Billiton 187 190 A'dam Rubber 41% 42% K. L. M 108.50 109.50 Holl. Amer. Lijn 138% 139% K. N. S. M. 136 135'A N. Scheepv. Unie 107% 107% v. Nievelt Goudr. 147 147 Phs. v Ommeren 199 201 H. V. A 82% 82 Verg. Deli Mijen 58% 60% Amsterd. Bank 208% 196% ex-di Nat. Handelsbank 70% 70% Ned Handel Mij 149% 149'/2 Rotterd. Bank 165 165 Twentse Bank. 158% 158% Anaconda Copper 42% 42 Bethlehem Steel 39% 39 U. S. Steel 56 56 General Motors.. 34% 34% Shell Union 58% 59% T:''ewater 22 21% Vorige koers de heer J. Boesman een inleiding hield. Daarbij deed hij mededelingen over de nationale wedstrijd op Koninginnedag te Haarlem, waaraan drie ballons zullen deel nemen. Een uur lang heeft mevrouw Nini Boes man haar avonturen in binnen- en buiten land verteld. Er waren opstijgingen in Su riname, Algiers en Griekenland en een groot aantal in ons land. Overal worden de ballonvaarten van het echtpaar met grote geestdrift ontmoet en in Griekenland is het gebeurd dat de toeschouwers in hun enthousiasme de ballon vernielden. De be palingen waren daar streng en voor de tocht begon moest het echtpaar in het be zit zijn van eenendertig vergunningen. Mevrouw Boesman zeide onder meer, dat motorvliegen nuttig is, zweefvliegen een kunst, maar ballonvaren is een delicatesse. Zij merkte op dat er aan boord volkomen rust en stilte heerst. De ballon gaat even snel als de wind en het kan in de hoogte gebeuren, dat het zo stil is, dat men het tsjirpen van de krekels kan horen. Ook deed mevrouw Boesman mededelin gen over de technische zijde van het bal lonvaren. Enkele films over ballonvaren werden deze avond vertoond. De 176 woningen, waarvoor aan de r.-k. Woningbouwvereniging St. Bavo Oost voorschotten zijn verleend bij raadsbesluit van 2 oktober 1957, zullen - nu pas in 1958 de machtiging tot gunning verkregen zal worden - gerekend worden tot het richt- contingent voor dit jaar. Bij de indiening van het voorstel was ervan uitgegaan, dat zij evenals de 136 woningen voor Patrimo nium ten laste van het richtcontingent voor 1957 zouden komen. Volgens minis teriële circulaire van 20 januari is het nodig alsnog de vereiste rijksvoorschotten aan te vragen. B. en W. stellen de raad voor dit te doen voor deze 176 woningen in Parkwijk maar maken hem er tevens attent op, dat bij het verlenen van het bouwvoorschot door het rijk geen reke ning zal worden gehouden met de bouw van garages en winkels. Het nog braak liggende gedeelte grond tussen de Richard Holkade en de Pladel- lastraat aan ie noordkant van de Hannie Schaftstraat. dat voor de omwonenden lan ge tijd alleen maar bekend was als de oor sprong van het zand, dat vooral des zomers hun huizen binnendrong, zal vast proviso risch in een speelweide worden herscha pen, zolang het financieel onverantwoord is er een plantsoen van te maken. Een plantsoen zou natuurlijk mooier zijn, maar de aanleg daarvan overeenkomstig een reeds bestaand ontwerp komt neer op ongeveer 47.500. En dan is er nog niet eens speelgelegenheid voor de jeugd bij. En voor drieduizend gulden heeft men da delijk al een speelveld voor de jeugd. Daar voor kan men de grond egaliseren, afdek ken met 'compostaarde en bezaaien met enige ruwe, goedkope grassoorten. Omdat er uit zulke compostaarde spontaan ook allerlei onkruidsoorten opschieten zal het geval weldra groen en bespeelbaar zijn en voorlopig weinig onderhoud vergen. En het stuifzand zal ook door deze tijdelijke op lossing bedwongen worden. Het is een overweging waard wat het motief kan zijn geweest van de Letter lievende Vereniging „J. J. Cremer" donder dagavond in de stadsschouwburg te Haar lem te verschijnen met het toneelspel van Lesley Storm „Zwarte crêpe de chine". Ben ik er naast wanneer ik veronderstel, dat men er zo'n goede bezetting voor had om het te spelen en het zonde was zo'n kans te laten voorbijgaan? Ik kan me niet in denken, dat het stuk zelf zo'n diepe indruk heeft gemaakt. Wanneer men het thuis nog eens analyseert en op zijn mérites bekijkt, blijft er eigenlijk alleen een ex treem psychopathisch geval over, dat lang durig werd voorbereid en op het. moment surprême wordt afgewikkeld met een be roep op hartsaangelegenheden, die de hele avond geen gelegenheid hebben gehad werkelijk voelbaar te worden. Dat is het zwakke punt in „Zwarte crêpe de chine", dat men geen moment werkelijk begaan is met de personen, die in zo'n ingewikkelde verhouding tot elkaar staan. De verhou ding roept spanningen op, jazeker. Die spanningen worden in de bedding geleid van een interessante strijd tussen slacht offer en psychiater. Maar daarmee wordt het conflict, het terrein van de strijd ver plaatst. De dramatis personae, die er ook bij zijn betrokken, leven er nu buiten om. Ze krijgen niet werkelijk vrij spel om er wezenlijk bij betrokken te raken. We zitten dan ook te kijken, gade te slaan, verstan delijk te berekenen. We worden er niet met hart en ziel in gemoeid. Het bleek de spelers van Cremer wel toevertrouwd de ganse avond een schijn op te houden van werkelijke dramatiek. Ik geloof dat daarin het aantrekkelijke van de opvoering schuilt: ze speelden dit spel met heel die inzet en wij, het publiek, kon die krachtproef geboeid volgen: zou het hen lukken of niet? Henk Bakker legde in zijn regie het accent op de begoocheling. Hij markeerde de overgangen en plaatste de waarschu wingsborden. De troep speelde vanuit deze, in het burgerlijk drama wortel schietende opvatting, verder. Ze deed dat met vertoon van klasse. Zo'n overspannen, maar wel bewuste vrouw en moeder als Alicia Chris tie werd gesuggereerd te zijn, kreeg toch maar de juiste verschijningsvorm van Eki Oostwald-Bouwer, een tikje aangeslagen, een waarneembare illusie van vlees en bloed. Ze dient er grotendeels voor om psychiater Bennett Hawkins aan de open baarheid prijs te geven, een wel heel erg rustig man, zoals Wim Rijke hem speelde, met veel pauzes, die irriteren, klaarblijke lijk zo opgezet om de suggestie van een grote en gewichtige ingreep te versterken. Voor de zoon Roy heb ik meer waardering, al was dan Hans van Belle te jong om helemaal in de rol te passen wat hij deed was ondanks die beperking allereerst natuurlijk. Gelukkig speelde ook Nelliètte Vis-Mooy de dochter naar de normale ge zonde uitdrukking. Ze had weinig in te brengen, maar deed dat heel zuiver. Aan Lucie Rinkel bleek een innemende ver loofde wel besteed. De enige, die verder in het stuk van zich deed spreken, omdat hij althans nog de allure had van antagonist, was Robert Christie, de man in wie alle onverzoenlijkheid schijnt gevaren tot de radicale, het happy ending in de schoot werpende, ommekeer. Dick Stevens ligt zo'n type wel. Hij blies de complexen het leven in en zorgde voor een reëefe noot. Agnes Koorenblik voegde er als huishoud ster haar nootje aan toe. De hoestexplosies van de zaal leken me nu niet zo plezierig om tegen in te spelen. P. W. Franse ADVERTENTIE Het gaat de woningbouw in „Delftwijk" —tussen Rijksstraatweg, Delftlaan en Jan Gijzenvaart in Haarlem-Noord voor de wind. Met tussenpozen van nog geen maand komen enkele tientallen woningen gereed en dat is een verheugend tempo. Zaterdag zullen tweeëndertig flatwonin- ningen aan de Slauerhoffstraat in gebruik worden genomen. Het betreft hier het derde van het com plex van zes blokken flatwoningen, bevat tende elke tweeëndertig drie-, vier-, of vijfkamer flats, dat voor de woningbouw vereniging „Patrimonium" wordt ge bouwd. De opdracht omvat in totaal 92 flats in hoogbouw en 25 middenstandswo ningen in laagbouw. Hiervan zijn reeds 64 flats in gebruik genomen. Met de bouw imen begin van het vorig jaar begonnen. Woningwetwoningen heb ben vaak de naam, dat zij, omdat zij sober zijn gebouwd, minder geriefelijk zouden zijn maar wie het inwendige van de fltas van „Patrimonium" beziet moet erken nen, dat dit oordeel in ieder geval op deze moderne zonn ge woningen niet van toe passing is. De huizen zijn naar een ont werp van architect Klein uit Groningen door het aannemingsbedrijf Bergshoef uit Alphen aan de Rijn gebouwd, terwijl de elektrotechnische installatie door de firma H. K. Rompelman in Haarlem is aan gelegd. De nieuwe bewoners van de flats aan de Slauerhoffstraat hebben een extra buiten kansje. Voor het .erst heeft men namelijk de vloeren van keukens en toiletgelegen heden in deze woningen voorzien van zoge naamde colovinyltegels. Dit betekent niet alleen een verfraaiing van de woningen, het scheelt de bewoners ook aanmerkelijk in de aanschaffingskos- ten voor vloerbedekking. Ook de overige afwerking van de flats mag worden ge zien. De lichte en harmonische kleuren waarin de interieurs zijn geverfd geven de woningen een vrolijk aanzien. De radio-of televisiebezitters wordt het gemakkelijk gemaakt, doordat elk huizenblok voor zien is van een centraal antennesysteem. Iets noordelijker van het complex „Pa trimonium" is de bouw van 128 flatwonin gen. verdeeld over vier blokken, van de woningbouwvereniging ..Zorgvliet" in een vergevorderd stadium. Verwacht wordt dat deze woningen nog voor september van dit jaar kunnen worden betrokken. Tijdens een zeer drukbezochte receptie in restaurant „Bolwerk" heeft de heer A. Haanschoten, hoofdopzichter van de Ne derlandse Heide Maatschappij in het ambtsgebied Noordholland wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid genomen van zijn directie en collega's. Een van de directieleden van de Heide Maatschappij, de heer E. Wijnber gen, schetste in zijn toespraak de carrière van de heer Haanschoten waarna hij een afscheidscadeau toezegde. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer L. M. Klinkenberg, hoofdopzichter in het ambtsgebied Alkmaar, die namens de col lega's een reiskoffer overhandigde. Na het dankwoord van de heer Haanscho ten maakten velen gebruik van de gele genheid afscheid te nemen van de hoofd opzichter die drieëndertig jaar in dienst van de Nederlandse Heide Maatschappij is geweest. V oetganger aangereden Donderdagavond om acht uur is een vijfendertigjarige kapper op het Kenne- merplein in Haarlem toen hij op de met knipperbollen beschermde oversteekplaats de rijweg overstak door een bromfiets, be stuurd door een 42-jarige hovenier aange reden. Deze bromfietser moest volkomen overstuur naar .'e Deo worden vervoerd en de voetganger moest met inwendig letsel aan 't hoofd in hetzelfde ziekenhuis worden opgenomen. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. Donderdagmorgen om kwart over zeven is een jeep bemand met vier militairen uit de Ripperdakazerne op de Slaperdijk in Haarlem bij het uitwijken voor een bromfietser in de zachte berm geraakt en omgeslagen. Twee militairen werden uit de jeep geslingerd maar de andere twee kwamen klem te zitten. Zij werden echter korte tijd later bevrijd door de chauffeur en enkele passagiers van een NZH-bus. De vier militairen, die niet ernstig ge wond waren, werden naar de Ripperda kazerne teruggebracht. De Koninklijke marechaussee heeft de zaak in onderzoek. (Verkort weergegeven) „Volledig betaald voetbal?" Men schijnt plannen te hebben om het volgend seizoen tot volledig betaald voetbal te komen. Te verwerkelijken? De initiatiefnemers menen wel. Hoewel hierover weinig is bekend ge maakt (begrijpelijk), deelt men positief mede in september met 16 elftallen te zul len starten. De tijd, dat wij in Haarlem goed voetbal zagen, ligt ver achter ons. Het publiek is dikwijls, al te dikwijls, onredelijk, maar heeft soms ook gelijk. Steeds luider klinkt het, dat men „waar voor z'n geld wil heb ben". HaarlemRCH zondag j.l. was in dit opzicht wel de klap op de vuurpijl. De gemeente Haarlem doet veel om „nieuwe industrie" aan te trekken. Gaat men het top-voetbal zó zien (daarlatend de al- of niet juistheid hiervan), laat Haar lem er dan bij zijn! Laten gemeente, sport raad enz. thans afzonderlijk en gezamenlijk onder het oog zien of, zo er volledig be taald voetbal komt, ook Haarlem hierbij moet zijn.. Het publiek snakt naar prima voetbal en wil, zo dit moet, wel iets meer betalen. Thans krijgt het niet veel voor z'n geld. A. W. KOTTMAN In de rubriek „Van dag tot dag" van woensdagavond, wordt door de redacteur onder meer gezegd dat het doel der B.B. „louter menslievend en positief ethisch is". Afgezien van de wonderlijke situatie dat zij die deze „menslievende" B.B. hebben gevormd er schijnbaar geen bezwaar in zien andex-e bevolkingen hetzelfde aan te doen als waartegen men eigen bevolking wil beschermen, is het gestelde niet juist. De B.B. heeft volgens de nota inzake de Burgerlijke Verdediging van 19 oktober 1950 onder andere tot taak: „de algehele instandhouding van het maatschappelijk leven in tijd van oorlog, alsmede de ge hele niet militaire krachtsinspanning van overheid en volk ten behoeve van de oor logvoering" (cursivering dN.). Voorts hebben gemeentelijke, provin ciale en rijksoverheidsinstanties de leiding van de B.Bzolang de militairen het niet overnemen wanneer enig deel van ons land strijdtoneel zou worden. Dan houdt in dat deel de burgerlijke verdedi ging op burgerlijk te zijn, omdat dan de militaire noodzaak moet prevaleren". Me morie van antwoord aan de Tweede Ka mer 15 november 1951 inzake wijziging Hoofdstuk 5 van de Rijksbegroting). Is met bovenstaande officiële uitspraken reeds voldoende aangetoond dat de B.B. allereerst een militair doel heeft, een nu volgend aspect is niet minder belangrijk.») 5 augustus 1945 werd te Hirosjima in enkele seconden tijds een 100.00Ö (hon derdduizend) tal mensen door een nu zeei „zwakke" atoombom vernietigd. Hulp was door de goed georganiseerde B.B. niet te bieden, alleen al omdat ze zelf ook ver nietigd was! Wat een dei-gelijke aanval met de hui dige H.-bom zou betekenen, tart alle be schrijving en fantasie, maar dat er dan weinig te beschermen meer is, zal ieder denkend mens onderschrijven. Doch ook de vernietigende werking van de andere nucleaire wapens is volgens deskundige ge gevens vaak' niet veel minder dan die van de bom op Hirosjima. Wanneer de B.B. in een van haar bro chures schrijft dat ook in de moderne oor log bescherming van de bevolking ondanks vele slachtoffers, zeer wel mogelijk blijft, als er een volledig bemande B.B. is, dan dringt de vraag zich op of deze B.B. zelf dan onkwetsbaar is?** Het grote gevaar van de B.B.-propagan da schuilt hierin dat een deel der bevol king erin gaat geloven en zodoende „war- minded" wordt. Gezien het bovenstaande komt het plan van minister Struycken neer op het uit bloeiden van de militaire dienstdwang op burgers die hier allang niet meer voor in aanmerking komen. Aldus, o bittere ironie, een stap verder op de weg naar de politiestaat die men juist wil bestrijden! dN. Naschrift: Ook al zou het werk der B.B. een ondersteuning der oorlogvoering betekenen wat echter niet de prak tische hoofdzaak van het B.B.-werk uit maakt dan toch nog zou dienstplicht voor de B.B. minder px-incipiële bezwaren ontmoeten dan de gewone, militaire dienst plicht. Daarvan ging immers onze be schouwing uit. Ten tweede: De veronderstelling dat de B.B. zelf ontx-edderd zou raken door atoomaanvallen is ongetwijfeld juist, doch niet als argument te gebruiken om dan maar geen B.B. te ox-ganiseren. Alles beter dan niets! Bovendien bestaat nog steeds de reële mogelijkheid, dat aanvallen met „conventionele" bommen plaatsvinden, vooral ook omdat een aspirant-bezetter zo min mogelijk ontreddering zal trachten te veroorzaken in het gebied, waarvoor hij na bezetting de verantwoordelijkheid wil nemen. Dat men zich prepareert op de reële mogelijkheid, heeft o.i. met „war- minded" niets uit te staan. Red. Woensdagavond heeft een aantal leer lingen van het Kennemer-Lyceum in Over- veen in de aula van het lyceum een op voering gegeven van „Min en magie" door dr. P. H. Schrödei De regie was in handen van de heer F G. Hesmerg. Eni ge leerlingen hadden de decors vervaar digd. Van de zijde der ouders bestond vooi deze opvoering grote belangstelling. De gegevens voor dit toneelwerk zijn ondermeer ontleend aan „Apuleius' apolo gie." Lucius Apuleius, een jonge geleer de, wordt tijdens een ziekte liefdevol ver pleegd door een jonge, rijke weduwe Emi lia Pudentilla. Zij vatten liefde voor el kaar op. Lucius heeft echter vele rivalen, die het echter op het geld van Emilia ge munt hebben. Lucius wordt aangeklaagd wegens magische praktijken en moet voor de proconsul Cladius Maximus verschij nen. Door zijn welsprekendheid weet hij de tegen hem ingebrachte aanklacht te ontzenuwen. Tenslotte worden Emilia en Lucius een paar. Met veel belangstelling hebben de aan wezigen het toneelspel gevolgd. Er werd over het algemeen goed spel te zien gege ven, waarvoor de spelers dan ook na afloop met een gul applaus werden beloond. In de pauze werden eerr collecte en een ver loting gehouden ten behoeve van de uit Indonesië verdreven Nederlanders. Het resultaat hiervan was 364,58. Er bestond donderdagavond veel be langstelling voor de lezing van dr. I. I. S. Zonneveld uit Boemendaal over „Bijbel en wetenschap over het ontstaan der aar de", die hij in het kader van een gemeen teavond van de hervormde kerk te Bloe- mendaal in het jeugdhuis aan de Donkere- laan hield. Dr. Zonneveld is tot het einde van deze maand bij de geologische stich ting in Haarlem werkzaam en per 1 maart is hij benoemd tot hoogleraar in de physi- sche geografie te Utrecht. Voor de pauze behandelde dr. Zonneveld de geologische gesteldheid van de aarde, waarbij hij de diverse gesteenten be schreef, de gebeurtenissen in de aardkorst, de geschiedenis van de levende wezens op aai'de, het heelal van de aarde, die vijf miljard jaar oud is, de maan die uit de aar de is ontstaan en de Stille Oceaan zonder granietlaag. Dr. Zonneveld vertelde, dat het eerste leven in zee is ontstaan en later op het vasteland werd uitgebreid. Hij be handelde het leven van planten en dieren en vervolgens het ontstaan van Nederland en in het bijzonder dat van Kennemerland. Na de pauze vertoonde de spreker een groot aantal kleurendia's, veelal luchtfo to's en ook enkele microfoto's van zijn we tenschappelijke onderzoekingen in diverse landen, ondermeer in de Nederlandse An tillen, waar dr. Zonneveld praktijk op deed. Vulkanen, gletschers en meren ga ven een beeld van de evolutie van de aarde. Suriname, bijvoorbeeld is een tro pisch land met een sterke verwering met bauxietmijnen (een soort klei) voor de alu- miniumfabricage. In de woestijn ver plaatst de wind het zand, over de oases heen. Steeds weer zijn er veranderingen gaande op de aardkorst. In woord en beeld gaf spreker een indruk van de schoonheid van de aarde. Volgens spreker bestaat er een contro verse tussen het scheppingsverhaal, de openbaring van God aan de mens ener zijds en de wetenschapsmens anderzijds die meent, dat wat in de bijbel staat niet waar is. In het begin was de aarde woest en lelijk; wat ons als mens alleen maar boeide war het leven. Zoals men spreekt van scheppingsdagen, kan men ook spre ken van tijdpex-ken, want in de bijbel spreekt men van dagen, in de wetenschap (geologie) van tijdperken. Is de bijbel nu een handboek, waarin de geologische tijdperken worden beschre ven of is hij de openbaring van God aan de mens? vroeg spreker zich af. Het antwoord daai'op luidt, volgens dr. Zonneveld: wij moeten de bijbel niet misbruiken als een handboek voor natuurwetenschap. De bijbel geeft het wereldbeeld van die da gen weer. Ook de wetenschap is niet altijd exact. In Genesis wordt het ontstaan van de aarde weergegeven, in het licht van die tijd, om aan te wijzen dat God de aarde schiep, waarbij het dus gaat om de kern van het verhaal. Dr. J. H. Stelma, hervormd predikant te Bloemendaal, dankte dr. Zonneveld voor zijn zeer wetenschappelijk, maar niette min zeer helder betoog. ADVERTENTIE Botermarkt 48 Tel. 18813 Biedt U keuze uit meer dan 300 soor ten behang klassiek zowel als modern per rol vanaf 78 ct. Raadjes worden machinaal afge sneden. Plaktafels, borstels en desgewenst behangers staan voor U klaar! Vanavond zal in de omgeving van het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierde- weg in Oud-Schoten een lucht hangen die herinneringen opwekt aan oudejaai'sdag. Bij het binnengaan van het clubhuis zal men er verscheidene dames en heren kun nen zien, die staande aan een „batterij gastoestellen, lepels deeg in pannen met dampende en sissende olie laten glij den. Even later zullen zij daaruit goud bruine oliebollen te voorschijn halen. In de geïmproviseerde bakkerij wordt hard gewerkt om de oliebollen zo hoog mogelijk op te tasten. Het gebak is bestemd om het gereed schapfonds van de vereniging een wat ste viger basis te geven. „Het Vondelkwarier" ontketend namelijk een actie voor de jeugd in dit gedeelte van Haarlem-Noord een wex-klokaal met gereedschappen in te richten, waar zij hun hobbies en knutsel- liefhebberijen kunnen beoefenen. Jongens en meisjes zullen zaterdag tx-achten zoveel mogelijk oliebollen aan de man (of de vrouw) te brengen. Hoe meer hoe liever, want des te meer gereedschappen kunnen worden aangeschaft. „De straalpijp" bestond dezer dagen vijf jaar. Dit lustrum werd donderdag gevierd met een feestelijke bijeenkomst in het verversingshuis „Groenendaal" in Heem stede. Des middags zaten de leden en ge nodigden aan een gezamelijk diner aan. De feestavond werd verzorgd door het ca baretgezelschap van Frans Eijkhof, dat met zijn optreden de aanwezigen enige uren gezellig heeft beziggehouden. Tus sen de bedrijven door werd het kienspel beoefend. De heren Th. Duindam en P. van der Eem werden gehuldigd wegens het feit dat zij dertig jaar aan het Heem- steedse brandweerkorps waren verbon den. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappai'd, sprak de beide heren waarderend toe en dankte hen na.nens het gemeentebestuur voor hun werkzaamheden. Aan het eind van zijn toespraak speldde de burgemeester de ju bilarissen de versierselen voor dertig jaren trouwe dienst bij de brandweer op de borst. Een geanimeerd bal hield de feestvierenden nog geruime tijd bijeen. Behalve de burgemeester gaven van hun belangstelling voor dit brandweerfestijn olijk de gemeentesecretaris, de heer T. M. Schelling en de directeur van openbare werken, ir. Th. J. Mebius. Voor bovengenoemde vereniging sprak donderdagavond de historicus R. Belve- deri, hoogleraar aan de universiteit van Bologna en Rome, over de veranderingen die krachtens een wet van 1951 zijn inge treden in het landbouwgebied van de Po. Zijn knappe rede gaf de ontwikkeling weer van een belangwekkend experiment: het scheppen van een nieuwe boerenstand op nieuwe grond, waarbij zowel de economi sche als de geestelijke en morele moeilijk heden van tevoren terdege waren over wogen. Een coöperatief systeem en het toezicht van een provinciaal lichaam leiden de voortgang van een onderneming, die reeds nu duidelijke resultaten te zien geeft en aan alle kanten van reële durf getuigt. Een voor Hollanders boeiend ge geven, dat bovendien waarde kx-eeg door de excellente wijze waarop het werd aan geboden. TEMPLE CITY (Reuter) Dr. Henry Richter, die verbonden is aan het labora torium voor straalaandrijving van het Ca- lifornische technologische instituut, heeft tegenover verslaggevers verklaard dat de tweede Amerikaanse kunstmaan, die voor april zal worden gelanceerd, over een ra diozender zal beschikken, die vier maal zo lang zal blijven werken als die in de „Ver kenner", die na twee weken zweeg. Deze krachtige zender zal door vanaf de bega ne grond gegeven seinen worden aan- en uitgezet om energie te sparen. De K.L.M. heeft een regeling ontwor pen ten aanzien van het ontslag van een aantal van haar personeelsleden, dat on langs is aangekondigd. Voor diegenen van de betrokkenen, die meer dan tien dienst jaren hebben, wordt een extra voorziening getroffen. Met de vakverenigingen is overeenstem ming bereikt behoudens ten aanzien van dit ene punt. In plaats van de extra voor ziening voor personeelsleden met meer dan tien dienstjaren, zouden de vakvereni gingen daarbij de voorkeur geven aan een geringer aantal dienstjaren. Naar wij vernemen zal het aantal leden van het K.L.M. personeel in Nederland, dat voor afvloeiing in aanmerking komt, beneden de 500 blijven. De minister van Volkshuisvesting en en Bouwnijverheid verwacht ten stellig ste in de loop van dit jaar „een aanmer kelijk teruglopen" van de werkloosheid in de bouwvakken. Deze mening baseer de hij op cijfers betrekking hebbende op de totaalbedragen van de verleende bouw vergunningen. Beliep begin 1956 het totaal van de ver leende bouwvergunningen een bedrag van 2.491 miljoen, begin 1957 was dit 2.481 miljoen, hetgeen dus wil zeggen dat de to tale benodigde arbeid nauwelijks geslon ken is. Op 1 januari 1956 was voor 1.175 miljoen aan bouwwerken in uitvoering, op 1 januari 1957 voor 1.580 miljoen en op 1 januari van dit jaar (geschat) voor 1.630 miljoen. Donderdagavond omstreeks acht uur is de hotelier B. Dongen uit Boxtel, die in gezelschap van zijn 40-jarige echtgenote per auto over de Helvoirtseweg in Vught reed, in een bocht geslipt en tegen een boom gereden. Mevrouw Van Dongen overleed onmiddellijk, haar man kreeg een hersenschudding en een shock. Hij is in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. Op de rijksweg Waddinxveen heeft zich gistermiddag een massale botsing voorge daan, waarbij zes auto's waren betrokken. Hoewel de materiële schade zeer groot was, waren er slechts twee gewonden, die naar een ziekenhuis moesten worden over gebracht. Een bestelauto stond te wachten voor de neergelaten afsluitbomen van de rijks- brug over de Gouwe. De bestuurder van een achterop komende oersonenauto uit Zundert, merkte de stilstaande wagen te laat op en schoof de bestelauto tegen de afsluitbomen. Beide wagens werden be schadigd. Toen de brug neergelaten was en het verkeer weer doorgang kon vinden, stonden drie uit Den Haag afkomstige auto's achter de beide beschadigde wagens. Een inwoner van Voorburg, die met zijn personenauto kwam aanrijden, overzag de situatie ter plaatse niet snel genoeg en reed met grote vaart op de vijf stilstaande auto's in. Het gevolg was dat de zes auto's in elkaar schoven en een grote ravage ont stond. Twee inzittenden van een der wach tende personenauto's werden gewond. De vernielde en beschadigde auto's moesten door kraanwaeens worden weggesleept. CAïRO (Reuter) Volgens het Egyp tische blad „Al Ahram" treedt president Koewatli van Syrië persoonlijk op tegen de „vijanden" van de nieuwe unie, die „grote sommen gelds besteden voor het voeren van een zenuwoorlog" tegen het samengaan van de twee landen. Dit is de eerste maal, dat er in de Egyptische pers melding wordt gemaakt van verzet tegen de unie. Zaterdag komen de leiders van de Sy rische politieke partijen te Damascus bij een voor de opstelling van een gemeen schappelijk communiqué, waarin de ont binding der partijen wordt bekendge maakt. Volgens „Al Ahram" wil de com munistische partij niet meedoen. Van rege ringswege zijn alle bureaus van de com munistische partij gesloten, nadat de lei der Chaled Bakdasj en acht leden van het centrale partijcomité naar Moskou waren vertx-okken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3