ïVorOL een mond vol Sneeuwwitjes Pas op voor Bij de dood van Georges Rouault Vijftig jaar geleden Tweede Kamer is bezorgd over achterstand bij wegenaanleg DOGGYCATTY verkoudheid Van dag tot dag Optellen en aftrekken Spoed gevraagd met verbetering van de Scheveningse haven <~Pr&citótoel 3 v. Marokko protesteert tegen Spaans gebruik van Amerikaanse wapens Patrouilles in Tunis Overtreding processiever bod voor Bredase rechtbank Emigratie naar de V.S. Belgen zouden grond in Zuid-Nederland opkopen Nederlander in Duitsland verdronken Twee jaar gevangenis voor mislukte roofoverval Het kleine Saba kreeg bezoek van Prinses Beatrix Gereformeerde kerken in Indonesië Explorer zou vier jaar in zijn baan kunnen blijven Ruimtevaartuig niet aan zwaartekracht onderhevig Kerkelijk Nieuws Uit Haarlems Dagblad van 14 februari 1908 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 Dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening, heeft in Breda een nieuw gebouw van het geweste lijke arbeidsbureau geopend en daarbij een uiteenzetting gegeven over de werkloos heidscijfers, die kennelijk bedoeld was om zoals de meeste officiële lezingen over dit onderwerp de ongerustheid te ver minderen. Het sussen van de ongerustheid is een loffelijk streven, doch wanneer men als autoriteit de goegemeente een optimisti scher kijk op de situatie wil geven, moet men toch met „geheide" argumenten ko men en bovendien niet zoals dr. Mans- holt in Breda helaas overkwam foutieve cijfers presenteren. Dit laatste berustte blijkbaar op een vergissing en men zou daar verder het zwijgen toe kunnen doen, ware het niet dat de foutieve cijfers een onderdeel van zijn betoog moesten onder steunen, dat ook met gunstiger cijfers ten zeerste aanvechtbaar bleef. Dr. Mansholt ging uit van het merk waardige standpunt, dat werklozen die te werkgesteld. worden en normaal loon ver dienen, geen werklozen meer zijn en dus niet meer meegeteld mogen worden bij de vaststelling van de verhoudingen in het vlak der werkgelegenheid. Hij stelde, dat een bepaald aantal dit aantal bleek later tienduizend te hoog werklozen tewerkgesteld zijn bij gemeente lijke of rijksvoorzieningen en dat men, voor berekening van het werkelijke werk loosheidscijfer, dit getal van het totaal moet aftrekken. Aangezien dr. Mansholt zijn uiteenzet ting kennelijk bedoelde als een bemoedi ging ten aanzien van de conjunctuursitu atie daarvan is het werkloosheidscijfer trouwens nooit los te maken zou zijn stelling betekenen, dat overheidsvoorzie ningen ten aanzien van de tewerkstelling de conjunctuur gunstig zouden kunnen be- invloeden. Dit is uiteraard onjuist. Te werkstelling van,hen, die door het pro- duktieproces worden afgestoten, saneert dat produktieproces niet, doch vormt een opvangmogelijkheid die overheidsgeld kost en geen aandeel heeft in de bevordering van de economische welstand. Bovendien doch dit aspect komt altijd te weinig ter sprake voelen de tewerkgestelden zich wel degelijk „werklozen", ook al zit ten zij niet achter de kachel en kunnen zij de handen uit de mouwen steken bij een bezigheid, die uit sociaal besef is geschapen. Wil men de conjunctuur „fotograferen", dan kan dat inderdaad slechts met „mo mentopnamen" geschieden en dr. Mansholt heeft terecht betoogd dat daax-bij de werk loosheid een voortdurend wisselende fac tor is. Doch men moet dan toch niet een rooskleuriger beeld willen ontwikkelen dan het werkelijke. En wanneer die werkelijk heid reden tot optimisme geeft, is er aan leiding genoeg om verheugd te zijn. Doch een vals optimisme dient nergens toe en moet op welke goede bedoelingen het ook gebaseerd moge zijn sterk worden ontraden. ROBAT (Reuter). - De Marokkaanse ambassade te Washington heeft opdracht gekregen te protesteren tegen mogelijk gebruik van Amerikaans materiaal door de Spaanse troepen die de enclave Sidi Ifni verdedigen. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Madrid zou hebben gezegd, dat het „zeer wel mogelijk is, dat de Spanjaarden in Sidi Ifni Amerikaans ma teriaal gebruiken". (AFP). - Bij gevechten in de buurt van Sidi Ifni zijn de vorige week 49 Spanjaar den gesneuveld en velen gewond, zo heeft het „Marokkaanse bevrijdingsleger" be kendgemaakt. (Van onze Kamerverslaggever) Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat is gisteren in de Tweede Kamer algemene bezorgdheid uitgesproken over de achterstand in de bouw van bruggen en wegen. Goede, veilige en betrouwbare wegen, zei de heer M a e n e n (K.V.P.), zijn in de moderne samenleving onmisbaar voor de verhoging van de produktiviteit en de welvaart. Is de bestedingsbeperking niet te ver gegaan ten aanzien van werken, die een hoog economisch rendement opleveren en de veiligheid bevorderen? vx*oeg hij. In de komende twaalf jaar moeten duizend kilometer nieuwe rijkswegen worden aangelegd. Ons bekruipt thans een gevoel van bezorgdheid voor de toekomst, verzuchtte de heer Zegering Hadders (V.V.D.). Voor de finan- ciering van de rijkswegen zal een nieuwe regeling moeten worden ontworpen, die ononderbroken afbouw waarborgt. In de jaren 19361946 werden per jaar gemiddeld 41 kilometer nieuwe wegen aangelegd, aldus de heer Van der Zaal (A.R.) en in de jaren 19461956 gemiddeld 31 kilometer. De achterstand door de oorlog is nooit ingehaald. De stilstand in de aanbesteding van wegen vond hij bedenkelijk. Mede daardoor is grote werkloosheid ontstaan. De heer Zegering Hadders be lichtte nog een ander gevolg van de beste dingsbeperking. Bedrijven in het westen van het land kunnen nu gemakkelijker werkkrachten krijgen, met het gevolg dat er minder animo bestaat voor industrie vestiging in de ontwikkelingsgebieden met arbeidersoverschotten elders in het land, zoals in de noordelijke provincies. De laat ste maanden is er geen enkele aanvrage voor industrievestiging in die gebieden in gediend, zei hij. Steeds nijpender wordt in vele steden het parkeerprobleem. Daai'om wordt ge dacht aan pax'keermeters om het parkeren tot korte tijd te beperken. De gemeenten zullen echter moeten zorgen, zo zei de heer Zegering Hadders, dat er ook voldoende gelegenheid is om lang te parkeren, want anders werpen alle gemeenten zich op de parkeermeters als bron van inkomsten. Men zal in ieder geval eerst moeten over wegen of het Parijse systeem van de „blauwe zone" niet aantrekkelijker is. Dat kost de automobilisten en de gemeenten niets. Aan de vernieuwing van het Burgerlijk Wetboek werkt thans een driemanschap. De opdracht daartoe is een denkbeeld ge weest van de heer Zegering Hadders, die nu de suggestie deed aan een juridisch driemanschap, met ervaring op verkeers gebied, opdracht te geven een nieuwe ver- keerscode te ontwerpen, want de herziening van de verkeerswetgeving gaat thans traag en schoksgewijs. Omdat de snelheidsbeperking in de be bouwde kom een gunstige invloed heeft gehad op het aantal verkeersongelukken, vroeg de heer M a e n e n of er geen aan leiding is ook een maximumsnelheid in te voeren op de wegen buiten de bebouwde kom, die geen snelwegen zijn. Op de se cundaire wegen is een hogere snelheid dan 80 kilometer per uur toch niet verantwoord. Voor de brug over het Haringvliet van de Hoekse Waard naar Flakkee, pleitte de heer Van der Peijl (C.H.U.). De heer VanderZaal (A.R.) wees op de zwakke plekken in de waterkering bij Maassluis. Nu Rotterdam ook is vertegenwoordigd in de n.v: Schiphol, sprak- de heer Visch (K.V.P.) de hoop uit, dat een goede samen werking zal ontstaan tussen Zestienhoven en Schiphol. Scheveningse haven Namens de gehele Kamer deelde de heer M a e n e n mee, dat de verbetering van de Scheveningse buitenhaven om allerlei redenen dringend nodig wordt geacht en dat daarom aan dit werk voorrang dient te worden gegeven. Het wordt onjuist ge acht de verbetering van de Scheveningse haven te koppelen aan de aanleg van een haven voor Katwijk. Is het juist, vroeg de heer Maenen, dat de gemeente Den Haag reeds geruime tijd geleden anderhalf mil joen gulden heeft uitgetrokken voor de verbetering van de binnenhaven, maar dat het werk niet ter hand kan worden genomen omdat de vereiste vergunningen nog ontbreken? Al geruime tijd geleden heeft minister Algera gezegd, dat hij overtuigd is van de noodzaak de buitenhaven te verbeteren, maar dat de plannen moesten worden op geschort wegens de moeilijke financiële omstandigheden. In een onderhoud met de specialisten op het gebied van de water staat uit de Kamer heeft de minister ver klaard nog steeds welwillend te staan tegenover de plannen voor verbetering van de Scheveningse haven, maar dat een be slissing nog niet is genomen. Ecmskanaal De heer Zegering Hadders had critiek op de vertraging bij de verbetering van het Eemskanaal. De scheepswerven zien hun orders vei-minderen, omdat het kanaal de bouw van grotere schepen niet toelaat. Voor het gehele noorden is de ver betering der vaarwegen een levensbelang, betoogde deze afgevaardigde, die voorts maatregelen vroeg tegen de voortdurende wateroverlast in Overijsel en Drente. De heer Krol (C.H.U.) bracht de positie van de haven van Delfzijl ter sprake naar aanleiding van de Nederlands-Duitse on derhandelingen over het beheer van de Eemsmonding. Van een beslissing hangt de toekomst van de haven van Delfzijl af. „Elf jaar is nu reeds geconfereerd en de positieve resultaten zijn uitgebleven. Wij verkeren omtrent het Eems- en Dollart- probleem nog steeds in een positie dat wij afhangen van de goede wil van de Bonds republiek en ik maak mij sterk", aldus de heer Krol, dat niemand zich dat had kun nen indenken, toen op 5 november 1946 onze regering aan de regeringen van Frankrijk, de Sovjet-Unie, Engeland en de Verenigde Staten het memorandum aan bod betreffende de Nederlandse territoriale en economische eisen ten aanzien van Duitsland, dat ons in de jaren 19401945 zo uitermate heeft gedupeerd." Volgende week dinsdag wordt de behan deling van Verkeer en Waterstaat- voort gezet. Doorman-motie verworpen De Kamer heeft de motie van de heer Vermeer (P.v.d.A.) met de strekking de „Karei Doorman" uit de vaart te nemen, met 72 tegen 43 stemmen verworpen. Al leen de leden van de P.v.d.A. stemden vóór. In een korte verklaring vóór de stem ming zei de heer Visch (K.V.P.) dat zijn fractie van oordeel is, dat het politieke wei-eldbeeld het niet verantwoord doet zijn het vliegkampschip uit zuinigheids overwegingen aan zijn taak te onttrekken. Militairen van het Tunesische leger patrouilleren in Tunis om demonstra lies te voorkomen, die voort kunnen vloeien uit de algemene verontwaardi ging over de Franse luchtaanval op het grensdorp Sakiet-Sidi-Joessef. Voorafgegaan door een politieman trekt een patrouille door een straat in Tunis. In de zaak tegen een kapelaan te Made en twee paters van het missiehuis te Te- teringen, die voor de Bredase rechtbank gedaagd waren wegens overtreding van het processieverbod is de officier van Jus titie na een lang requisitoir tot de con clusie gekomen dat de gedaagden gehan deld hebben in strijd met de wet. De behandeling van deze zaak is een lang durig juridisch gevecht geworden, waarin de twee pleiters, mr. W. van Wijmen en mr. J. van de Biesen, welke laatste na mens de niet verschenen gedaagden op trad, op verschillende gronden de dag vaarding aanvielen. In zijn requisitoir her- innerde de officier van Justitie, de recht bank eraan, dat het tien jaar geleden was, dat de Bredase rechtbank een zaak van soortgelijke strekking te behandelen had. Het betrof toen een geval in Steenbergen en in appèl was er in die zaak vrijspraak gevallen. De officier achtte het daarom niet verwonderlijk, dat zich nu in Geer- truidenbex-g weer enkele gevallen hebben voorgedaan. Hij noemde het evenwel ver blijdend, dat het aantal processies de laat ste jaren zo gering is. Hij verheugde zich over deze matiging als over de groeiende geest van vei-draagzaamheid, waarin het mogelijk zal zijn tot een nieuwe wettelijke regeling te komen in deze materie, aan gepast aan de historische ontwikkeling, niet naar een toevallige maatstaf, maar met afbakening van ieders rechten en verplichtingen. Zich afvragend of een vervolging hier in het algemeen belang was, meende hij een bevestigend antwoord te moeten geven. Wellicht, zo zei hij, kan door een rechter lijke uitspraak in casu de onzekerheid om trent deze materie worden weggenomen of verminderd. Indien die uitspraak een vrijspraak is, zal het moeilijk zijn de huidige voorschrif ten te handhaven. Volgt daarentegen een veroordeling, dan zal mogelijk via de uit spraak van de rechtbank meer licht ge bracht worden in deze voor velen zo duis tere materie. Op 25 februari zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE Houdt U een hond of... houdt U Van Uw tlOIld? Geef Uw „trouwste vriend", wat hij verdient DOGGY, de nieuwe ge zonde hondenvoeding. Een volledig uitgebalanceerde krachtmaaltijd, met veel vlees en cereals. Kant en klaar - voor gebruik gereed! Ook in Engeland en Amerika de populairste hondenvoeding. Vraag vandaag nog Uw winkelier. Konden Uw hond of poes mensentaal spreken, Zij zouden U om lekkerder, krachtiger voedsel smeken. CATTY voor de poes en DOGGY voor de hond, Ze lusten niets liever en 't Is zo gezond! 'fe blik 48 ct '/i blik 85 et kunnen vermengd èn onvermengd worden gegeven. Bevatten alle natuur, lijke vitaminen en mineralen. EEN PRODUCT VAN N.V. EDIVO - IJMUIDEN. De gisteren overleden grote Franse schilder Georges Rouault werd in 1871 te Parijs geboren. Belangrijk voor zijn ont wikkeling naar zijn zo uitzonderlijke wijze van uitdrukken moet wel geweest zijn het feit dat hij al vroeg in de leer ging bij een glas-in-loodschilder en middeleeuwse kerkramen te restaureren kreeg. Gustave Moreau, die vele van de later bekend ge worden Franse schildei's opleidde, was ook Rouaults leraar en vriend bovendien. Hij voorzag Rouaults voorkeur voor een thans expressionistisch te noemen wijze van uitdrukken en daarmee een moeilijk begin avn zijn schilderscarrière. Moreau's verscheiden betekende voor Rouault een enorm verlies. De donkere kleuren van Rouaults eerste duistere landschappen en stadsgezichten, van zijn clowns, Pierrots en zijn pu blieke vrouwen trokken de tentoon- stellingbezoekex-s in de beginne wel zeer weinig aan. Het werk van de religieus- sociale schrijver Léon Bloy inspireerde hem tot het laatstgenoemde onderwerp en tot scènes uit de rechtzaal. De zelfkant van de maatschappij mocht andere Franse kunstenaars al geboeid hebben, zij be handelden toch meestal hun onderwerp met een wat elegante uitdrukkingsvorm. Mocht hij dan allengs boven de werkelijk heid van alle dag zijn gaan reiken, meer nog tilde hij vervolgens onderwerpen als boeren en ax-beiders boven hun reële be staan uit. Met wilde penseelstreken teken de hij zijn figuren en met sterke kleuren werden de zijn schilderijen samenstellende delen naast elkaar geplaatst. De bekende kunsthandelaar Ambroise Vollard, die ten aanzien van het werk van zovele moderne kunstenaars zo'n wonder lijk juiste intuïtie vertoonde, verbond in 1917 Rouault aan zijn zaak. Van die tijd af is Rouault verscheidene litteraire wer ken gaan illustreren en ontwikkelde hij .zijn zo zeer eigen grafiek met behulp van zovele vóór hem nog niet bij het etsen toegepaste technieken. Zijn prenten zijn groot, dramatisch en monumentaal. Door zware lijnen herinnert zijn werk ook weer aan glas-in-loodcomposities. Na 1930 ongeveer kwam er een keer in Rouaults getuigen en ging het mededogen met de mens prevaleren. De vormen zijn groter nog en rustiger geworden, een voudiger ook de voorstellingen. Dik zijn de met paletmes neergezette kleurlagen door een steeds weer terugkomen op het werk dat Rouault slechts met moeite los liet. Daar hij op contract werkte voor Vol lard en alles in het door deze aan hem afgestane atelier aan de zaak zou behoren, kwam het na Vollards dood tot een proces, toen de erfgenamen beslag wilden leggen op hetgeen Rouault allemaal had staan in dit atelier. Rouault beschouwde een grote hoeveelheid nog steeds als onvol tooid en achtte zich daardoor de recht matige bezitter van de beschilderde doe ken. Hij won het proces en verbrandde een groot aantal werken, die hem niet goed genoeg voorkwamen om op door te gaan. In den beginne stond hij naar de geest niet ver van Goya en Daumier, later mochten we in hem één van de grote religieuze kunstenaars van onze tijd her kennen. Bob Buys WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou een Nedei'lands verzoek om 20.000 Ne derlandse vluchtelingen uit Indonesië op dezelfde basis als indertijd de Hongaarse vluchtelingen op te nemen, in welwillende overweging hebben. Dit bericht volgt op een verklaring van Francis Walter, mede-opsteller van de wet van McCarran-Walter op de immigratie, dat hij niet wist of er met het oog op de huidige stand der werkloosheid in de Ver enigde Staten genoeg mensen zijn die zich verantwoordelijk willen stellen voor de vluchtelingen. Het K.V.P.-Tweede Kamerlid Van Meel heeft aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening gevraagd of het juist is dat de laatste weken vooral in het zuidwesten van ons land op grote schaal boerderijen en landbouwgronden, waar voor Nederlandse boeren gegadigden zijn, door Belgen met speculatieve bedoelingen worden opgekocht? De heer Van Meel vraagt of de minister eventueel bereid is op zeer korte termijn een einde te maken aan deze gang van zaken en, zo ja, met welke middelen. BONN (AFP) De 27-jarige schipper H. Alrich uit Rotterdam is woendagmorgen te Bonn in de Rijn gevallen en vex'dxxxnken. Hij was bezig zijn schip vast te meren en daartoe, omdat de rivieroever onder water stond in een roeibootje gaan staan. Dit bootje sloeg om. De vrouw van de schipper was getuige van het ongeval. De rechtbank te Amsterdam heeft twee 18-jarige jongens J. J. G. en J. M. wegens poging tot diefstal met geweldpleging conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Het tweetal was in november uit een ge sticht te Amersfoort ontsnapt en daarop, na een inbraak in Doorn te hebben ge pleegd, naar Amsterdam gelift. Daar deden zij een poging, de eigenaar van een slijterij aan de Ceintuurbaan van zijn kas te be roven. Zij sloegen de man met een fles cognac op het hoofd, maar de overvallene verweex^e zich zo hevig dat de jongens moesten vluchten. Diezelfde avond deden zij een poging een oude vrouw te overval len. echter wederom tevergeefs. Beide zijn reeds vaker met de Justitie in aanraking geweest. Prinses Beatrix bracht gisteren van St. Maarten uit een bezoek aan Saba. Zij maakte de twee uren durende tocht aan boord van Hr. Ms. Van Speyk, het wacht schip van de Koninklijke Marine op Cura- gao. Het landen op de kust van Saba is niet eenvoudig. Eerst gaat men van het zeeschip aan boord van een barkas. Vlak onder de kust stapt men over aan boord van een roeiboot en tenslotte zijn het enke le sterke Sabanen, die tot over het mid del in zee staan en de reizigers met een forse zwaai op de wal helpen. Het is al tijd min of meer een gelukje als het een „droge" landing is. De voorzoi-gsmaatre- gelen die men had genomen voor de Prin ses en haar gezelschap waren echter van dien aard dat iedereen droog aan land kwam. De tocht van Fortbaai, op zeeniveau, naar The Bottom, de hoofdplaats, werd gemaakt per jeep en de weg, die in de rotsen is uitgehouwen, is zo steil, dat zij, die die tocht niet eerder hebben gemaakt en dus niet weten dat de jeeps en hun chauffeurs weten wat zij doen, af en toe een benauwd ogenblik meemaken. Bijzon der hartelijk was de ontvangst in het klei ne dorp. Saba heeft een bevolking van nog geen duizend zielen. De administrateur van Saba, de heer Buncamper, had de prin ses reeds in Fortbaai verwelkomd en was met haar naar de passangrahan gereden waar de officiële ontvangst werd gehou den. Alle notabelen, die het eiland telt, waren daarheen gekomen, met naar schat ting de helft van de overige bewoners. Met een hartelijke toespraak verwelkomde de heer Buncamper de Prinses. De school kinderen van Thé Bottom lieten zich niet onbetuigd en ook hier brachten zij de Prin ses een zanghulde. Daarna begon een rondrit over het eiland, af en toe onder broken door een kleine wandeling door de nauwe steile straatjes van Windwardside en Heilsgate of een gezellig babbeltje met een oude vrouw of een oude man in het Engels, dat op de Bovenwindse Eilan den de voertaal is. Tegen half vier keerde de Prinses weer terug in The Bottom voor een défilé van de bevolking. Door gedepu teerde Anselein werd haar een specimen van het beroemde Sabaanse handwerk aan geboden. Het afscheid van de hartelijke Sabanen aan de Fortbaai, een goed uur later, was zeer hartelijk. De Nederlands sprekende gereformeerde kerken in Indonesië komen op 18 februari a.s. in een bijzondere synodevergadering te Djakarta bijeen. Allerlei problemen, verband houdende met de huidige situatie in Indonesië, vragen de aandacht der kex-- NEW YORK (AFP) —Walter Hausser- mann van het Amerikaanse bureau voor de bouw van ballistische projectielen voor het leger heeft verklaard dat de Ameri kaanse kunstmaan waarschijnlijk vier jaar om de aarde zal blijven draaien. Haussermann, die het bestuurssysteem van de raketten heeft gemaakt waai-mee de Explorer (Verkenner) in zijn baan is gebracht, zei dat dit systeem veel een voudiger is dan dat wat de Russen hebben gebruikt voor het lancex-en van hun kunst manen. Hij verklaarde voorts dat de hui dige Amei-ikaanse raketmotoren krachtig genoeg zijn om een raket naar de maan te brengen en dat de reis vier dagen zal duren. LONDEN (UP) Volgens radio Mos kou heeft de tweede Russische kunstmaan dondex-dag 1461 omlopen rond de aarde volbracht. MOSKOU (Reuter) Professor Kiril Stanjoekovitsj, een Russische natuurkun dige en deskundige op het gebied der in terplanetaire verbindingen, heeft in een le zing te Moskou de mogelijkheid geopperd van ruimtevaartuigen die niet onderhevig zijn aan de zwaartekracht, zo meldt het Sovjet-persbux-eau Tass. Hij verklaai'de, dat de zwaartekracht groter lijkt te wor den bij een hogere temperatuur. Zij zou mogelijk kunnen worden opgeheven door verlaging van de temperatuur van een voox-werp tot het absolute nulpunt (273 graden Celsius onder nul). Vermindering van de zwaartekracht zou vooral van be lang zijn bij het afschieten van raketten. De geleerde zei voorts een nieuwe wis kundige formulering van de zwaarte- krachtwetten te hebben ontdekt. Naar zijn mening wordt de aantrekkingskracht van lichamen veroorzaakt door „kerntrillin gen", die een bijzonder soort golven voort brengen. Deze golven worden uitgezonden met een snelheid welke bijna gelijk is aan die van het licht en zij gaan vergezeld van een geleidelijk verlies van massa. ADVERTENTIE <&p de I)e vader van Janna Mijn dienstmeisje heet Janna. Ze be hoort tot de eenvoudigen van geest. Ze kan haar naam schrijven en, als wij van uit het buitenland een kaart naar haar sturen, kan ze ónze naam ontcijferen en gewoonlijk ook wel wat van het poststem pel. Janna hoort tot de zéér eenvoudigen van geest. Ze is al heel lang bij mij en ik kan haar niet missen. Zou ze ooit vertrekken, dan zou ze een leegte in mijn gezin achterla ten en ik denk, een ontreddering in onze harten. Zij houdt van ons als wij van el kaar en zonder het goed te weten houden wij allen van Janna. Janna had een vader, die al jaren ziek van ouderdom in het academisch zieken huis langzaamaan, knorrig lag te sterven. Janna bezocht hem nooit. „Ik ga niet naar vader kijken", zei ze, „hij heeft mij vroeger, toen ik klein was, met mijn hoofd tegen de muur geslagen". Ik weet niet wat hier van waar is. Mis schien sloeg de vader eens in ongeduld naar het simpele kind, misschien kwam de klap verkeerd terecht. Janna praat er niet over. Ze zegt alleen: „Hij heeft mij met mijn hoofd tegen de muur geslagen, toen ik klein was". En ze hoeft niets van hem te weten. Op een nacht stierf hij. Toen ik Janna het bericht overbracht, schrok ze. Ze schrok van de dood, zo nabij. Op dat ogenblik hoorde ze bij de man, die haar als kind geslagen had en even, maar duidelijk, niet bij óns. „Kan ik hem in het ziekenhuis zien?", vroeg ze, „want nu moet ik hem immers zien?" Ze regelde doortastend haar werkzaam heden en vertrok naar het ziekenhuis. Ze ontmoette er haar familieleden, die fluis terend elkaar zochten. Janna zei niets. Ze was gekomen om haar vader te zien, niets anders. En daarna ging ze weer terug naar huis, naar ons. Die middag deed ze de keuken en ze schrobde de trap. Toen ik naar beneden moest en bovenaan even wachtte voor de damp van heet zeepsop, vroeg Janna mij: „Is mijn vader echt dood?" Ik wilde dit bevestigen, maar ze ver volgde meteen: „Weten ze zeker, dat hij dood is?" „O, ja", zei ik, „je wordt niet zomaar als dood opgegeven. Een dokter moet het verklaren en zijn handtekening zetten". „Weet zo'n dokter het zeker?", vroeg Janna. „Ja", zei ik, „een dokter studeert min stens zeven jaar voor zijn studie; verder heeft hij als arts genoeg ervaring om da dood te kunnen zien". Janna slikte even. „Dus vader is zéker dood?" „Ja", zei ik, „waarom?" „Ach", zei Janna, „kijk, als ze hem le vend begraven hadden, dat had ik te erg voor hem gevonden". Maps Valk ADVERTENTIE Neem tijdig KEELTABLETCEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Ned. Herv. Kerk Benoemd door de Provinciale Kerkver gadering van Gelderland tot voorganger te Barneveld J. van Veen, emeritus predikant en voorganger Hervox-mde Evangelisatie aldaar, die ook benoemd is tot ziekenhuis predikant van „Het Zonnehuis" te Beek bergen. Beroepen te Wijk bij Heusden J. Smit, kand. te Vinkeveen. Bedankt voor Ederveen G. van Estrik te Nieuwland (Z.-H.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Homewood (Canada) J. Mulder te Gees (Dr.) PARIJS. Uit absoluut zekere bron verklaart de „Mémorial diplomatique" vernomen te hebben dat Tsaar Nicolaas II van Rusland aan een aanslag is ont snapt. De terroristen blijken handlan gers in het paleis te hebben, want dezer dagen vond de Tsaar onder zijn servet een brief, waarin stond, dat zijn dood vonnis geteekend was. Hij liet terstond een onderzoek instellen naar dengene, die deze brief op de ontbijttafel had ge legd en daarbij kwam door een wonder- baarlijk toeval aan het licht, dat op ze ventien plaatsen in het paleis bommen waren geplaatst, die door een net van electrische draden waren verbonden met een in den kelder geplaatst uur werk, dat zoo was ingericht, dat de bommen, waren zij niet ontdekt, eenige uren later ontploft zouden zijn. Men heeft strenge maatregelen tegen het personeel genomen, daar vaststaat dat onder hen handlangers der terro risten moeten schuilen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5