en zien r RAI EEN WOELIGE TIJD B-O-E-K-E-N-W-E-E-K 1958: aandacht voor wat waard is gelezen te worden BUMBELENDEWENSHOORN r L Kort en bondig Agenda voor Haarlem Minder continuïteit in de verkoop „Heintje" Davids in Amsterdam gehuldigd VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABfeSGHÖti^ÉGEN Antarctica en Artisjok Radio-experiment De radio geeft zaterdag T el evisie pro gramma tiOmroepjiihileumy T elevisie-toneelkem wordt opgeheven ft Boekenweek GEVOLGEN VAN HOGERE PORTOKOSTEN FUNEST Koopplan... serieus onderzoeken en proberen.... RENAULT kopen GARAGE DEN HOUT De auto waarover U denkt staat op de AMSTERDAM van 13-23 Februari ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG De voornaamste attractie van het N.C.R.V.-televisieprogramma zal voor vele kijkers de vertoning geweest zijn van een deel van Walt Disney's documentaire „Antarctica vroeger en nu". Deze geeft een indrukwekkend beeld van meer dan een halve eeuw zuidpoolvorsing. Uit Noor se en Britse archieven heeft Disney voor deze rolprent zelfs enkele authentieke filmopnamen mogen lenen, die leden van Amundsen en Scqtt gemaakt hebben tij dens hun dramatische race naar de zuid pool in 1910, een avontuur dat Scott met de dood moest bekopen. De primitieve uit rusting van deze pioniers vormde wel een zeer schril contrast met wat de film ons vervolgens toonde als een staaltje van he dendaags zuidpool-onderzoek: de „Ope ratie Diepvries" van de Amerikaanse ma rine in 1955 en 1956, waaraan door negen tien oorlogsschepen, tientallen vliegtuigen en een leger van honderden specilaisten werd deelgenomen. Jammer dat men al leen het eerste deel van deze boeiende filmreportage te zien kreeg, al was dat op zichzelf belangwekkend genoeg. Disney's cameramannen hebben alle voorbereidin gen voor deze „grootste gemechaniseerde poolexpeditie aller tijden", tot in de klein ste onderdelen vastgelegd, van de ver vaardiging der tientallen speciale techni sche hulpmiddelen en sneeuwtractoren tot aan de training der (nog altijd onmisbare) sledehonden toe. Helaas eindigde het ver haal nogal abrupt op het moment, dat de trotse „Task Force 43" in de barre wereld van ijs en stilte arriveert. Het is te hopen, dat wij ook het vervolg van deze fascinerende documentaire nog eens op het beelscherm te zien krijgen. De maandelijkse kunstrubriek „Studio R" bracht ondermeer een levendig inter view (in het Afrikaans!) met prof. Mal- 'icrbe uit Kaapstad, die in ons land is om mopaganda te maken voor de moderne Zuidafrikaanse litteratuur die, met dich ters als Van Wijck Louw, zeker rechten op een veel ruimere verspreiding dan het kleine taalgebied van de Unie kan laten gelden. Een Haagse uitgevei'ij, zo onthul de deze hoogleraar, zal binnenkort een een traal depot inrichten voor het Zuidafri kaanse boek. De zesde „Artisjok"-kleinkunst-cocktail van Jelle de Vries bood, behalve de fraaie decors van Fokke Duetz, slechts weinig vermeldenswaardigs. Het liedje van de schooljuffrouw - met - buitenleven complexen van Sonja Oosterman was te languissant en te pretentieus. Het solo- sketchje van de wijsgerige gevangenis klant viel als mimisch grapje nog wel te waarderen, maar de tekst was toch wel erg mager. Het journaal verraste met een knappe reportage van een wapensmokke- lende Algerijnse verzetgroep en met aar dige opnamen van het bezoek van Prinses Beatrix aan Aruba. Beeldschermer De specifieke radiovorm is in Nederland een vrijwel onontgonnen terrein, in tegen stelling tot Frankrijk waar voor dit doel een Club d'essai werd opgericht welke on der de bezielende leiding van Jean Tar- dieu voortdurend streeft naar een geheel eigen uitdrukkingswijze van de radio-om roep met gebruikmaking van alle techni sche mogelijkheden welke dit medium be zit. Wij hebben donderdagavond dan ook met belangstelling kennis genomen van het „radiofonisch vormexperiment in woord, muziek en geluid" van Han König, dat on der de titel „De stem van de stilte" door Hilversum I werd uitgezonden. Het doel dat de samensteller zich had gesteld, bleek eenvoudig van opzet: een aantal op zichzelf mooie of suggestieve gedichten en prozafragmenten waarin de door de stilte gewekte gevoelens op ver- HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.40 Buitenl. overz. 10.55 De familie Door snee. 11.25 Gram. 11.40 Mezzo-sopr. en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Ham mondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Nieuwe gram. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Kamerork. en solist. 16.30 Is de maat vol?, caus. 16.40 Lichte muz. 17.00 Wereldkamp. schaat senrijden. 17.10 Gram. 17.30 Weekjournsal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Promenade-orkest en sol. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO. 19.30 Passepar tout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen. 20.13 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 22.00 Lichte muz. 22.27 Labyrint in Lan Fang, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Mil. orkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gevar. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateurs- progr. 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.50 Amateursprogr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Grego riaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Dansmuz. 17.45 Instr. trio. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Pari. overz. 18.20 Lichte muz. 18.40 Wereld kampioenschappen schaatsenrijden te Helsinki. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het At lantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Kamerork. en solist. (Plm. 19.35—19.40 Wereld kampioenschappen schaatsenrijden te Helsinki). 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.05 Wereldkampioenschappen schaatsen rijden te Helsinki. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij lui den de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken ape ritief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Hadia-Al- manak. 14.30 Journ. 15.00 Amus.progr. 15.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Gram. 18.00 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Gram. VOOR ZATERDAG KRO: 17.00—17.45 Voor de kinderen. AVRO: 29.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Gevar. progr. NTS: Progr. over de Wereldtentoonstelling Brus sel 1958. AVRO: 21.50-22.30 Quizprogr. NTS: 22.35—23.30 Eurovisie: Wereldkampioenschappen kunstrijden op de schaats te Parijs. VRIJDAGAVOND 28 februari zal van de Amsterdamse Stads schouwburg weer de bekende groen-wit-grocne vlag wappe ren ten teken, dat de jaarlijkse Boekenweek dilkeer in de eerste weck van maart op nieuw begonnen is. De traditie getrouw zullen weer tot diep in de nacht de Neder landse schryvers en schrijfsters dansend in avondkledy over de vloeren zwieren. De boekhandelaren steken de vlag de volgende ochtend uit en zij hebben daartoe wel enige aanleiding. De snelgroeiende televisie, noch de daling van de conjunctuur hebben de boekverkoop in 1957 een dalende tendens gegeven. Wel is de gestadige groei minder sterk dan in de voorafgaande jaren. Het is dus goed, dat de Nederlandse lezer een injectie krygt en dat men een week lang extra de aandacht vestigt op het bock, temeer als men weet, dat een derde van de Nederlanders boven de twaalf jaar nooit een boek in de hand neemt. Voor de propaganda van het Nederlandse boek is allereerst weer het geschenk be schikbaar, dat in een oplaag van drichon- derdvijftigduizend exemplaren bi.j de boek handelaren ligt te wachten op kopers, die in de Boekenweek een bedrag van vijf gul den of meer besteden. Het geschenk, een novelle, wordt dit jaar onder de naam van de auteur, A. Defresne, gepubliceerd. Het verheugend hoge peil der inzending /i van de prijsvraag van vorig jaar maakte, dat de jury naast prof. S. Pressers „De nacht der girondijnen" ook „Het gehucht" kon bekronen, ingezonden onder het motto „Wie weet?". De jury bestond uit Clare Lennart, Antoon Coolen, H. A. Gomperts, G. Kamp huis, C. H. R. Leeflang, P. G. M. Coebergh en P. J. Venemans. De novelle van A. Defresne is het verhaal van gebeurtenissen, die tijdens een kermis in een onderontwik keld gehucht plaats hebben en tenslotte een zodanig fataal karakter krijgen, dat zij de ondergang van het gehucht veroor zaken. Men heeft echter ook dit jaar een prijsvraag aan het geschenk willen ver binden. Het is ditkeer een zaak van ge heugen. Gevraagd wordt de juiste combi natie van de zeven auteurs, die in Boeken weekgeschenken van na de oorlog zijn uit gegeven. Voor de jeugd hebben Han G. Hoekstra en dr. J. C. Brandt Corstius een gedichten bundel „De muze vertelt" samengesteld, een bloemlezing van epische poëzie, die verspreidt zal worden in een oplaag van zevenen veertigduizend exemplaren: dat is een verdubbeling sinds men in 1949 met de zo populair geworden muzereeks begon. De boekengids gaat dit jaar in een op laag van driehonderdduizend exemplaren de deur uit, terwijl de boekengidsfolder zal worden verspreid in de nieuwe wijken van de grote steden. De officiële openingsavond van de boe kenweek heeft dus plaats op vrijdag 28 februari. De Nederlandse Comedie zal dan twee stukken van Shaw opvoeren, vertaald door twee vooraanstaande Nederlandse auteurs. Het eerste stuk, „Dorpsvrijage", in de vertaling van A. Viruly, wordt gespeeld door Mary Dresselhuys en Han Bentz van den Berg, het tweede stuk, vertaald door Remco Campert, „Hij loog tegen zijn echt genoot", wordt gespeeld door Kitty Janssen, André van den Heuvel en Allard van der Scheer. Metten Koornstra is opgedragen om ook dit jaar de foyers en gangen van de schouwburg te versieren. Het ligt in het voornemen van Koningin Juliana de openingsavond bij te wonen. schillende wijze tot uitdrukking worden ge bracht of aangeduid, werden onderling door een reeks geluidseffecten of muziekfrag menten verbonden, waarbij waarschijnlijk de bedoeling heeft voorgezeten, dat de door de verzen bij de luisteraar teweeg gebrachte stemming nog zou worden ver sterkt. Wij neigen tot de opvatting, dat de heer König zijn doel in dit opzicht is voor bijgeschoten en dat hij in 't algemeen wel een paar aardige overgangen en rustpun ten heeft bereikt, maar dat tenslotte al leen de herinnering aan een meer of min der geslaagd artistiek grapje overblijft. Nu zijn we daar best voor te vinden on ze programma's zijn al eenvormig genoeg maar in dit geval ging dit toch enigs zins ten koste van de uitstekend voorge dragen gedichten, die met een minder op vallende omlijsting waarschijnlijk beter tot hun recht waren gekomen. Wanneer men dit programma vergelijkt met het de voi'ige week vrijdag door dezelfde zender uitgezonden spel voor stemmen „Onder het melkwoud" wordt men onmiddellijk getroffen door het verschil tussen „ont staan" en „bedacht". Daarom echter niet getreurd: laten de omroepverenigingen het experimenteren gerust aanmoedigen en degenen, die daar vóór gedisponeerd blijken, eens in staat stellen bij de Franse omroep ervaring op te doen met dit soort stof. De program mering van „De stem van de stilte" had wel wat verzorgder kunnen uitvallen: een litteraire uitzending tussen een strijkje, een journaal en weer populaire muziek vormt geen harmonisch geheel. Golfbreker De radioverslaggever Herman Felder- hof viert zaterdag 1 maart zijn zilveren jubileum bij de omroep. Van zijn vijfen twintig „radiojaren" heeft de jubilaris er ongeveer zeven in vaste dienst bij de N.C.R.V. doorgebracht, daarvóór was hij werkzaam in verschillende andere takken van het Nederlandse omroepbedrijf, zoals bij de A.V.R.O., de Wereldomroep, Her rijzend Nederland en Radio Nederland in overgangstijd. Naar ons door de Nederlandse Televisie Slichting wordt meegedeeld, is de N.T.S., na een drietal jaren ervaring te hebben opgedaan, tot de conclusie gekomen, dat ondanks de individuele prestaties van de leden van de tv-toneelkern, gebleken is, dat het voortbestaan van een vaste kleine tv-toneelgroep in de praklyk op grote be zwaren stuit. Het is om deze reden, dat het bestuur van de N.T.S. besloten heeft met ingang van het volgende seizoen de zoge naamde tv-kern op te heffen. Over de wijze, waarop in de toekomst acteurs en actrices voor de verschillende toneelpro- dukties zullen worden aangetrokken, wor den thans besprekingen gevoerd. Met de toneelgroep „Theater" werd reeds voor 't volgende seizoen een overeenkomst afge sloten, waarbij dit gezelschap zich be schikbaar zal stellen voor drie produkties. In de Boekenweek 1 tot 8 maart zal het litteraire programma „Boeken wijsheid" van de V.A.R.A. drie keer door de boekenweek geïnspireerd zijn. Zater dagmiddag 22 februari zal men in dit pro gramma discussiëren over de goedkope uitgaven, die tegenwoordig in zo grote ge tale verschijnen. Onder leiding van Jac. van der Ster zullen een binder, een uitge ver, een lezer en een schrijver (Antoon Coolen) aan het gesprek deelnemen. Een weck later, op zaterdagmiddag 1 maart zullen Vlaamse en Nederlandse dichters onder leiding van prof. dr. Garmt Stuive ling praten over de stand van de poëzie in Nederland en Vlaanderen. Zaterdag 8 maart zal Chr. Leeflang van de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek in een vraaggesprek indrukken over de Boekenweek geven. De auteur C. J. Kelk stelde in opdracht van de Commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek een boekje getiteld „Guirlandes op de boeken kast" samen, bevattende een achttal ge sprekken, waarin de schrijver de aandacht vestigt op door het Nederlands publiek ten onrechte veronachtzaamde auteurs. Fedde Wijdema ontwierp voor de boekenweek een kleurige affiche, dat in letterlijke zin de loftrompet steekt over het lezen. Er is tussen de leesbibliotheekhouders en de boekhandel op het gebied van de propa ganda voorts samenwerking tot stand ge komen. De Leesweek en de Boekenweek zijn in elkaar opgegaan, hoewel de biblio theekhouders ook in de komende herfst nog een speciale leesweek-actie zullen voeren, in het bijzonder gericht op het publiek van het platteland en in de be drijven. Weinig tevreden is men in kringen van de boekhandel over de verhoging met hon derd percent van de drukwerkportokosten. Vooral de propaganda heeft ernstig van de hogere tarieven te lijden. Alleen al de ver zending van de boekengids moet dit jaar vijftienduizend gulden méér aan porto kosten. Voor het boek als belangrijke cultuurdrager moet toch, zoals in het bui tenland gebruikelijk is, een uitzonderings tarief kunnen gelden, aldus de commissie. Het huidige tarief heeft funeste gevolgen, vooral voor de cultuurspreiding. Men acht het een onbegrijpelijke maatregel van de overheid, die de boekverkopers en allen, die met de verspreiding van het boek te maken hebben, juist bij voorkeur cultuur dragers noemt. Het jaar 1957 is voor de boekhandel vrij gunstig geweest. De stijgende lijn is in de boekverkoop weliswaar minder evident ge weest, maar er was niettemin sprake van enige vooruitgang. Dit is verheugend, daar voor vele branches 1957 reeds een gevoe lige terugslag heeft gebracht. Het grote assortiment goedkope uitgaven heeft ken nelijk een nieuw publiek aangetrokken, dat bij kleine geschenken vroeger onder andere artikelen dan het boek zocht. Het afgelopen jaar heeft geen top-bestsellers gebracht, hetgeen door de commissie als een gunstig teken wordt gezien, aangezien dergelijke boeken meestal een bekroning van de middelmaat betekenen. In sterkere mate groeiend is de belangstelling voor het kinderboek en voor het korte verhaal. Hier valt bovendien een verbetering in de kwa liteit te constateren. Het pocketbook is in Nederland zeker nog niet op de terugweg, zoals dat in Amerika het geval is. Een concurrent betekent het zakboek voor het gewone boek allerminst. De kopers vindt men vooral onder de jeugd en diegenen, die vroeger boeken leenden. De uitgeverij zal zich echter ten aanzien van het pocket zelfcritiek moeten opleggen om ook niet gedwongen te worden een maatregel te nemen, die in Amerika heeft geleid tot vernietiging van honderdduizenden „pockets" waarvoor geen kopers meer te vinden waren. Als men zich realiseert, dat zich onder de eerste drieëntwintig meest gelezen auteurs in Nederland-geen- -vooraanstaande litteratoren bevinden en dat de leiding gevende Nëderlander gemiddeld"'Slechts honderdachtenvijftig boeken bezit vol gens een onderzoek van het Bureau voor de Statistiek dan zal men het er over eens zijn, dat de propaganda voor het boek, zoals die in de Boekenweek tot uiting komt, voorlopig nog een zinrijke manifestatie is. Eén Haarlemse manifestatie In Haarlem zal dit jaar ter gelegenheid van de Boekenweek één manifestatie plaats hebben. Onder auspiciën van de Haarlemse Boekverkopers Vereniging zullen op maan dagavond 3 maart vijf Haarlemse schrijvers en één schrijfster in de Vleeshal aan de Grote Markt bij elkaar komen om er een antwoord te geven op de vraag: „Trek ik mij iets aan van het publiek?". De deel nemers zijn Harriët Laurey, Godfried Bo- mans, Tjebbo Franken, Michel van der Plas, Harry Prenen en Barend Rijdes. Zij Ja, daar zaten nu de muiters van De Vrije Vogel neerslachtig hij elkaar In het' donkere ruim van de zeeroversgalei. En je zou wel zeggen, zo komt Boontje om zijn loontje! Fokko, de boze oproerstichter, zat erbij en hij voelde zich even akelig als de andere muiters. Het geld waren ze kwijt en het schip ook; dat dreej nu stuurloos en bescha digd op zee. En wat zou er met hen gebeuren?! 79-80 „Uw liedjes worden gezongen bij ka viaar en zuurkool. U kunt nooit afscheid nemen van het toneel, want uw hart en ziel staan nog steeds op de planken. Old soldiers never die", zei Max Tailleur don derdagmiddag in Carré te Amsterdam te gen mevrouw Henriëtte Davids, die zeven tig jaar is geworden en door velen van haar zeer talrijke vrienden werd gehuldigd. Aan de rij van bekende Amsterdammers kwam bijna geen einde: Rosa Spier, Sylvain Poons, Johan Kaart, Bert van Dongen, Meyer Hamel, Bernard Drukker en Frits Schiller. Onder de rij van sprekers was ook Rika Hopper. „Loop naar de honderd", stond er har telijk op het lint van een boeket bloemen, dat het huldigingscomité bestaande uit Hans Broekman, Max Tailleur, Max van Duren en Karei Wunnink, voor de jubile rende actrice had klaargelegd. Door Karei Wunnink werd haar daarna namens haar talrijke vrienden een televesietoestel aan geboden, de artiestensociëteit „De Nar" zorgde voor een televisietafel, het perso neel van het theater voor een antenne. Nadien stroomde een lange rij van men sen langs de jarige. Het werd in de naar verhouding kleine foyer zo vol, dat één van de late aankomers verzuchtte: „Wat een drukte. Ik zal maar wachten tot ze vijfenzeventig is". SCHRIJVER JAN MENS MOET OP j'RATIE ONDERGAAN. Donderdag is de bekende Amsterdamse schrijver Jan Mens voor een spoedopera tie opgenomen in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht in Amsterdam. Het ope ratieve ingrijpen is niet van ernstige aard Jan Mens was reeds geruime tijd onge steld. ADVERTENTIE Gedragslijn, welke nooit teleurstelt R. 4: 1 op 17. Dauphine: 1 op 16 Frégate: 1 op 11. Langdurige fabrieksgarantie incl. arb.loon Vraag eens vrijblijvend nadere inlichtingen krijgen ieder een bepaalde tijd toegemeten om hun antwoorden te formuleren. Het publiek wordt daarna in de gelegenheid gesteld naar aanleiding van die antwoor den weer vragen te stellen. Een eventueel debat, evenals de hele bijeenkomst, zal gelijk dat voorgaande jaren in de Boeken week het geval was onder leiding staan van drs. H. van Run, hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemse Courant. ADVERTENTIE .rsy.7*K>v, 74. Een felle pijn bij zijn slapen martelde hem opnieuw en terwijl hij de brief met de doodstijding in zijn hand hield, overviel hem opeens angst voor de dood. Tot dusverre had hij slechts vaag over de dood nage dacht, maar thans kwam er opeens een gevoel van vrees over hem voor pijnlijden en sterven... Hij trachtte deze angst te overwinnen, maar gedu rende zijn reis naar Hamburg verliet ze hem niet. Hij zag er tegenop zijn moeder weer te zien... voor haar was dit verlies tenslotte het allerergste. Toen hij tenslotte voor haar stond, stoffig en verreisd, met een kloppend hart vol beklemming, gaf haar uiterlijke verschijning hem een schok. Dit was niet het gezicht van een treurende weduwe! Er waren geen tranen in haar ogen en om haar mond was een glimlach. Ze sloot hem in haar armen en zei: „Ja, Harry, nu ben ik alleen. Maar, weet je, het is voor mij een troostende gedachte, dat ik hem zoveel jaren heb mo gen hebben. Het kan nu eenmaal niet eeuwig duren. Ik denk maar zo: jij bent er nu en zult zijn naam voortzetten. Je zult ook mij overleven. Bovendien ben je beroemd en jouw roem zal voortleven. Ik weet niet hoe ik 't allemaal zeggen moet, m'n lieve jongen, maar begrijp je, ik zie 't zo, dat je vader en ik als ik ook dood zal zijn in jou verder zullen leven. Ontroerd luisterde hij naar haar woorden en streel de haar zacht over het haar. Enige ogenblikken later voegde zijn moeder eraan toe: „Ik heb 't niet gemakkelijk gehad, m'n jongen, mijn liefde ging niet over rozen. Ik heb veel moeten meemaken, maar ik heb nooit mijn vertrouwen ver loren. Ook wat jou betreft, heb ik altijd vertrouwen gehad, ook al had je 't soms heel moeilijk. Ik was ervan overtuigd, dat je iets bereiken zou en dat je roem zou voortleven. Je geboorte bracht heel wat moeilijkheden mee, maar misschien was je me daar om des te dierbaarder en heb ik nooit één ogenblik mijn vertrouwen verloren". Ze zweeg even en glimlachend zei ze tenslotte: „Een huilende weduwe ben ik niet, Harry! Natuurlijk doet je vaders dood mij pijn, maar treurig?... nee, dat ben ik niet, want is het geen geluk dat ik zo lang met hem heb mogen samen zijn en dat wij zo geluk kig waren...? HOOFDSTUK XXI Het was een onbekende woning, waarin Heinrich Heine zijn moeder in Hamburg aantrof: Neue Wall no 28. Slechts enkele meubels en een zilveren kandela ber herinnerden aan vroeger, aar. Düsseldorf. Hoe vér leek zijn Düsseldorfse tijd! Welk een zwerf tocht had hij sindsdien gemaakt! Hij liep met een be klemd gevoel door het vreemde huis, een bescheiden woning, de moeder van een beroemd man onwaardig! In gedachten hoorde hij zijn vaders stem: „Harry, ik heb vannacht toch weer zo mooi van je ge droomd. Maar wat kon hij, Dr. Heinrich Heine, die een be roemd dichter was geworden, doén? Hij had nog steeds te weinig geld om zijn moeder een zorgeloos leven te kunnen geven... Zijn Italiaanse reis had zijn laatste geld opgeslokt. Als hij had kunnen voorzien, dat zijn vader tenslotte nog zo plotseling zou sterven, dan had hij die reis niet ondernomen. Hij vroeg zijn moeder niet naar Salomon Heine. Ook zonder vra gen, wist hij, dat ze op zijn ondersteuning aangewezen zou zijn. Hij kon Salomon Heine, die hem de deur gewezen had, thans geen bezoek brengen. Zijn moeder zei niets, maar scheen het te begrijpen. Het enige, wat hij kon doen, was wérken! Zijn uitgever Campe wachtte op het derde deel van zijn „Reisebilder". Campe ontving hem allerhartelijkst, toen hij zich bij hem meldde. „Allemensen, dr. Heine, dat u weer hiér bent! Kom mee naar mijn kantoor. Waarom hebt u me niet ge schreven? Ik heb me zo vaak tot u gewend met de vraag, waar uw manuscripten bleven. Maar ik kreeg geen antwoord uit Italië". Heine vroeg: „Hoe gaat 't met mijn boeken, beste Campe?" De uitgever wreef zich in de handen. „Uitstekend, dr. Heine! Ze worden vlot verkocht. De oplage van het tweede deel van uw „Reisebilder" is bijna uit verkocht. In het voorjaar kom ik met een nieuwe druk. Het „Buch der Lieder" gaat minder vlot, maar wordt toch ook wel verkocht Daarmee moet men wat geduld hebben". „En wat zeggen de mensen over mij, Campe?" „De naam Heine verdwijnt niet meer uit de belang stelling, overal staat die naam in het centrum. In Miin- chen klinkt er echter felle kritiek, ik heb verschillende artikelen uitgeknipt, wilt u ze lezen?" Na een en ander doorgelezen te hebben, zei Heine op bittere toon: „Nu begrijp ik, waarom Schenk me niet geantwoord heeft. Na al dit geschrijf was 't natuurlijk onmogelijk om mij bij de koning voor te dragen voor een professoraat Hij haalde zijn schouders op en zuchtte. „Men schijnt mij heel gevaarlijk te vinden, ik heb soms het gevoel, dat mij niets anders overblijft dan naar Parijs uit te wijken". Campe merkte op: „Al die kritiek is een uitsteken de reclame, dr. Heine!" «„Voor u wel, Campe! Maar helaas niet voor mij!" Even later riep hij strijdlustig uit: „Ze hebben er op gewacht, dat ik naar Italië ging, de lafaards. Ik kon niets terug doen. Maar ik zal 't ze thans betaald zet ten, ze zullen merken, dat Heinrich Heine weer aanwe zig is." Heine vertrok naar Berlijn om een klimaat te vinden, waarin hij goed kon werken. Varnhagen bleek echter op i-eis te zijn en Rahel Varnhagen was ziek en kon hem niet ontvangen. Maar hij vond er andere beken den, onder wie Moses Moser en Friederike Robert. Heine was vol onrust en het werk wilde niet vlotten. Hij had iemand nodig, met wie hij vertrouwelijk over zijn problemen kon spreken. Er was alleen Moses Mo ser, die hem echter, toen hij vertelde van de felle aanvallen in de Münchense bladen nuchter aanried: „Je moet je rustig houden. Mij doet ook niemand iets, al ben ik een jood. Ik houd me kalm. Tracht andere dingen te schrijven, een mooie novelle of iets derge lijks Deze raad bracht Heine niet veel verder. Hij bleef door de stad zwerven en zat veel in de rumoerige ca- fé's. Berlijn was sinds kort des avonds vol licht: er brandde gaslicht in de straatlantaarns Het mensdom ging vooruit: in Engeland reed thans een spoorttrein en elders had men een tunnel door berg gegraven. (Wordt vervolgd) Vrouwelijke wethouder. Mevrouw T. de Roo-Koopman te Drachten is benoemd tot wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken van de gemeente Smallingerland. Zij is de enige vrouwelijke wethouder in Friesland. Mevrouw De Roo is lid van de Partij van de Arbeid. Sinds 1953 maakt zij deel uit van de gemeenteraad. Vrijgesproken. Het Arnhemse gerechts hof heeft een 33-jarige vrouw uit Helden van de haar ten laste gelegde uitlokking tot poging tot moord vrijgesproken. De vrouw werd ervan beschuldigd drie jaar geleden haar minnaar te hebben aangezet haar man te vermoorden. Deze had inder daad een poging daartoe ondernomen, doch deze mislukte. Hij werd tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De i-echtbank had de vrouw veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf. Herstelbank. Met ingang van 1 maart 1958 is benoemd tot directeur-secretaris van de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel drs. G. J. H. de Graaff, thans lid van de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoordi ging bij de Noord-Atlantische Raad en bij de organisatie voor Economische Samen werking te Parijs. Rotterdam. Op 1 januari bedroeg het aantal inwoners van Rotterdam 726.187 te gen 722.718 een jaar tevoren. Afgewezen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft zich niet akkoord ver klaard met een voorstel tot verhoging van de gastarieven. De raad was van oordeel, dat hierdoor de kosten voor levensonder houd onnodig zullen worden verhoogd. Men wil het tekort van het gasbedrijf ge dekt zien uit andere middelen. Ook heeft de raad voorlopig een voorstel afgewezen om een hogere subsidie aan de KEMA te Arnhem te verlenen voor het onderzoek elektriciteitsproduktie door kernenergie. De verhoging waarom was gevraagd, be draagt f 105.000. Twintigduizend. In Vught is de 20.000ste inwoner ingeschreven. Het is het eerste kind van het echtpaar Hombergen. De burgemeester heeft zelf zijn 20.000ste inwoner in de registers van de burgerlijke stand ingeschreven. Op de openbare ge bouwen werd de vlag gehesen. De vader kreeg een rentespaarbrief van f 100. Laatste verfmolen. B. en W. van Zaan dam stellen de gemeenteraad voor voor f 15.000 over te gaan tot aankoop van de laatste verfmolen in Nederland, de „Duyn- jager", die in Oostzijderveld te Zaandam staat. Het terrein van de molen maakt deel uit van een uitbreidingsplan. De mo len zal te zijner tijd worden afgebroken en elders in de gemeente worden herbouwd. De „Duynjager" dateert uit 1696 en heeft enige eeuwen verfhout gemalen. Hij maalt nu steenkool ten behoeve van ijzergie terijen. Beurzen voor danskunst. Bij beschik king van de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen van 11 februari 1958 is ingesteld een commissie van advies voor het toekennen van beur zen op het gebied van de danskunst 1958. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer Indra Kamadjojo in Amsterdam; tot lid mevrouw Sonia Gas- kell in Amsterdam; mejuffrouw C. Har tong in Rotterdam en mejuffrouw H. Bou rn an in Den Haag en tot lid en secreta resse mejuffrouw P. Balma in Amsterdam. VRIJDAG 14 FEBRUARI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, zevende concert in de serie V, 20.15 uur. FILMS Cinema Palace: „Santa Lucia", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Brandend moeras, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Pajama Game, a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Op leven en dood, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: 20.000 mijlen onder zee, 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: Nathalie, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Vrouw zonder genade, a.l., 19 en 21.15 u. Studio Theater: Zondige vrouwen, 18 jr., 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 15 FEBRUARI Galerie Espace: Expositie van gouaches en tekeningen van Lucebert, 1117 uur. Minerva: 14.30 uur: Het Aerdenhouts Kin dertoneel met „Klein Duimpje en de Reus" FIMS Cinema Palace: Santa Lucia, a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Brandend moeras, 14 jr., 14.30, 19 en21.15 u. Lido Theater: Pajama Game, a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. The Glenn Miller-story, a.l., 23.30 uur. Luxor Theater: Op leven en dood, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: 20.000 mijlen onder zee, 14 jr., 19 en 21.15 uur, Rembrandt Theater: Nathalie, 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Vrouw zonder genade, a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Zondige vrouwen, 18 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9