(jPanda. en de wijze Meester „De kerk moet rekening houden met veranderde tijden en mensen" metvölpon zie je er geen barst vün Lichte vorst in 't binnenland Wereldnieuws j ^Eock ió het zo MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 2 R.-KVASTENBRIEF Salariëring ambtenaren Telegram aan Eerste Kamer Twee Nederlanders staan in Polen terecht Herderlijke brief voor oud-katholieken Waarschuwing tegen de overheersing der materie Vrouwen Wereldgebedsdag op vrijdag 21 februari Kerkelijk Nieuws Stukken van Shakespeare op grammofoonplaat Luxe jacht voor Amerikaanse reder Een nieuw stenografisch stelsel Di ■ie doden in het verkeer Meisje door windvlaag tegen auto geduwd Kwestie met „Haarlem" in kort geding Automatische beveiliging overwegen in Heiloo Netto winst der KNSM bijna 17,5 miljoen Voor dit jaar minder gunstige resultaten verwacht Hotel uitgebrand in Nieuw Amsterdam Korter werkweek voor 600 textielarbeiders Utrechtse Hypotheekbank n.v. verhoogt dividend tot 20 pet. Scandinavische eenheids- markt in wording Tocht om de wereld De Vastenbrief 1958, die zondag in alle R. K. kerken in Nederland is voorgelezen, is gewijd aan de intensieve en snelle wijzi gingen van de uiterlijke levensomstandig heden van de mens en zijn opvattingen. „De mens is op zoek naar nieuwe levens vormen", aldus de Vastenbrief. „Nie mand kan hieraan ontkomen. Het is de on rust van dit zoeken, de onzekerheid of dat gene wat .men vandaag als waarheid en waarde meent te bezitten, morgen wel licht zal blijken twijfelachtig te zijn, wel ke de mens van vandaag onrustig, onze ker en angstig maakt. Ook de godsdiensti ge mens ontkomt niet aan deze onrust. Voor velen is het zelfs een bijzondere re den tot onzekerheid wanneer zij ervaren hoe ook in de kerk en het kerkelijke leven allerlei zaken aan verandering onderhe vig zijn, waarvan zij misschien hadden ge dacht dat zij vaststonden voor alle eeuwen". „Het is immers duidelijk", zo zegt de vastenbrief verder, „dat ook de kerk voor zover zij dit kan en mag rekening zal moeten houden met de veranderde tij den en veranderde mensen en zich zal moeten aanpassen aan de gewijzigde om standigheden. Het is echter niet voor iede re gelovige duidelijk waar hier de grenzen liggen van dit kunnen en mogen. Terwijl de ene groep zich verheugt over de ver nieuwingen, die de kerk zelf aanbrengt, en steeds meer zou willen vernieuwen, zullen anderen zich bezorgd afvragen of dan alles wat men tot nu toe voor zeker en onveranderlijk had gehouden met vi g- tekens moeten worden voorzien. Hei is duidelijk dat het bij al de vernieuwingen gaat om positieve wetten en instellingen, die de kerk zelf heeft verdiend voor het geestelijke heil van de gelovigen. Zij kan die dan ook weer veranderen of afschaf fen als zij van mening is dat in de veran derde tijdsomstandigheden het heil der zielen daarmee gebaat is. Er zijn echter heel veel andere zaken hetzij in de ge loofsleer van de kerk hetzii -■ de christe lijke zedenleer die ook de k niet ver anderen kan omdat zij afkomstig zijn van ADVERTENTIE EENCBTVBEVER FSODUCT De samenwerkende centrales van over heidspersoneel, het comité ter behartiging van de algemene belangen van overheids personeel (A.C.O.P.), de christelijke cen trale van overheids- en onderwijzend per soneel (C.C.O.O.P.) en de R.K. centrale van burgerlijk overheids- en semi-over- heidspersoneel (R.K.C.O.P.) hebben in een telegram aan de leden van de Eerste Ka mer met nadruk verzocht tijdens de open bare behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken aan te dringen op be spoediging van de voortzetting van het overleg inzake salariëring overheidsperso neel. Er zijn, aldus het telegram, na uitspraak van de Tweede Kamer van 19 november 1957 nog geen resultaten bereikt. Ook sinds de laatste besprekingen over de ver betering der salarissen van middelbare en lagere ambtenaren in de subcommissie van het centraal overleg op 23 december heeft men van de zijde van de regering niets meer vernomen. Tijdens dit overleg wer den verschillende denkbeelden geopperd en aan minister Struycken ter kennis ge bracht. In hoofdzaak kwamen deze sug gesties neer op een tegemoetkoming van drie percent aan de zogenaamde week- loners en een extra-periodieke verhoging voor de andere categorieën ambtenaren. Overigens heeft een vergadering van de Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst, waarin het antwoord van de regering op de voorstellen van de ambtenarenorganisa- ties kon worden verwacht, wegens ziekte van minister Struycken geen doorgang kunnen vinden. Het Poolse persbureau P.A.P. heeft ge meld dat binnen enkele dagen te Byd goszcz de berechting van twee Nederlan ders zal beginnen. Volgens het persbureau zijn zij eigenaars van een handelsfirma in Amsterdam. Zij worden, samen met zeven Poolse burgers, beschuldigd van illegale verkoop van buitenlandse valuta en be middeling bij dergelijke transacties. Zij zouden onder meer auto's hebben aange boden in ruil voor buitenlandse valuta in Polen. Acht auto's zijn in beslag genomen. SOPRAAN ELISABETH LUGT NAAR WENEN UITGENODIGD. De sopraan Elisabeth Lugt is voor half maart uitgenodigd enkele concerten in Oostenrijk te komen geven, onder andere voor de sopraanpartij in de Johannes Pas sion van Johann Sebastian Bach te Wenen. God. De beide groepen zijn bezorgd om de kerk. Aan de éne zijde vreest men dat de kerk door al het nieuwe van wezen veran dert, aan de andere zijde is men beangst, dat de kerk te laat zal komen als zij niet snel haar bakens verzet zo ver als zij dat kan. Zou het niet mogelijk zijn", zo vraagt de Vastenbrief, „dat beide groepen in hun bezorgdheid voor de kerk de liefde weten te vinden om elkaar met begrip te gemoet te treden en in christelijke fijnge voeligheid rekening te houden met elkan ders vrees. Ieder in de kerk heeft het recht zijn bezorgdheid, zijn angst, zijn vrees, zijn wensen en verlangens neer te leggen voor degenen die in de kerk allereerst de verantwoordelijkheid dragen. Maar is het teveel gevraagd dat dit zal geschieden met alle omzichtigheid ten opzichte van diege nen, die anders denken of in verwarring zouden kunnen geraken, met respect voor het ambt van degenen die geroepen zijn de beslissing te nemen?" In de oud-katholieke kerken in Neder land is zondag een herderlijke brief voor de vastentijd voorgelezen, waarin de bis schoppen er hun grote bezorgdheid over uitspreken, dat de materie het geestelijk leven geheel gaat beheersen. Zij herinne ren er aan welke bedoelingen God als ont werper van het leven daarmee heeft ge had. „Evenmin als de man. die de machine gebruikt, ooit denkt van de ontwerper er van, even weinig denkt de mens, die de aarde bewoont, die haar onder bedwang houdt, die haar wijzigt naar zijn wil, haar voortbrengselen verteert en veredelt, ze misbruikt, bederft en verderft, ze aan wendt tot verwoesting en er onheil mee sticht, aan hem die haar schiep en ook ons in het leven riep. Zij denken niet aan God, wiens beeld wij niettemin dragen, die ons iets van zijn wezen heeft ingeschapen om dat wij zijn: het maaksel van zijn handen en het meesterteken van zijn handen ons is ingedrukt". De bisschoppen wijzen ook op de nood zaak van de christelijke samenleving om zich te verdedigen tegen de openlijke en bedekte aanvallen op haar bestaan: „Waar is uw God nu? Overtreffen onze kunde, onze produktiviteit, onze blik in de toe komst niet alles, wat er tot nu toe onder het oog van die God geweest is? Bidt maar bouwt met uw bidden maar één vliegtuig, maar één kilometers ver dra gend projectiel! Bidt maar en beschermt met uw bidden mens en dier, land en volk als wij dat wensen te vernielen!" Het gejaagde en van het stoffelijk ge laden leven maakt zich volgens de bis schoppen reeds merkbaar in de opvoeding der kinderen, die op de scholen worden opgevoed in verering van de materie, waarmee zij werken moeten en van welk werk zij later moeten'4evén. Voorts stelt de vastenbrief vast, dat het huiselijk samenleven volmaakt in het ge drang is gekomen, ook al doordat radio en televisie zich hoe langer hoe meer in de familiekring nestelen. De vastenbrief dringt daarom aan op een dieper geestelijk leven, dat zijn grondslag, zijn voedsel en zijn voldoening vindt in het gebed. De bis schoppen vermanen de gelovigen en ver zoeken het gezamenlijke gebed een plaats te laten vinden in de gezinnen, 's ochtends en 's avonds. Op vrijdag 21 februari zal er weer een wereldgebedsure worden gehouden. Die dag verenigen zich al die vrouwen, die één zijn in het geloof in Christus om de nood der wereld te gedenken. Het thema is dit jaar: „Het brood des levens". De bijeenkomsten worden gehouden in: Haarlem-Centrum: Begijnhofkapel; Haar lem-Noord: Gebouw Nederlandse Protes tanten Bond aan de Berkenstraat; Haar lem-Oost: Wijklokaal Hervormde Kerk aan de Zomerkade; Heemstede-Noord: Ka pel Nieuw Vredenhof; Heemstede-Zuid: Gereformeerde Kerk (Pinksterkerk) Camplaan; Aerdenhout: Hervormde Kapel aan de Leeuweriklaan; Bloemendaal: Her vormde Kerk, Kerkplein; O verveen: Her vormde Kerk Ramplaan. Liturgieën zijn aan de ingang voor twin tig cent verkrijgbaar. De collecte aan de uitgang is, na aftrekking der onkosten, voor de zending. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Haaf ten en te Nieuwe-Tonge J. A. de Waard, kand. te Rijsoord. Aangenomen naar Well en Ammerzoden (toez.) A. Sjollema, kand. te Waalwijk. Bedankt voor Ameide en Tienhoven J. van Wier te Putten (Geld.). Bedankt voor Oosterwolde (Geld.) G. van Estrik te Nieuwland. De universiteit van Cambridge heeft meegedeeld, dat de eerste drie van een reeks langspeelgrammofoonplaten van to neelstukken van Shakespeare de volgende maand in de handel zullen worden ge bracht. Het zullen „Othello", „As you like it" en „Troilus and Cressida" zijn. Elk to neelstuk zal tussen de zes en acht pond tussen de zestig en tachtig gulden kos ten, afhankelijk van het aantal platen. De „Marlowe society" van de universiteit is van plan alle toneelstukken van Sha kespeare in deze reeks te brengen. Zij wor den gemaakt onder auspiciën van de „Arts Council". De spelers en speelsters worden niet genoemd, zoals dat de gewoonte is van de „Marlowe Society". De tweede uit gave, wederom van drie platen, zal in ju ni verschijnen en „Richard III", „Julius Ceasar" en „Coriolanus" bevatten. Daar na hoopt men ieder jaar vier toneelstuk ken per jaar uit te kunnen laten komen. TWEEHONDERDVIJFTIG KEER TWEEDE AKTE VAN „COPPÉLIA" In de voorstelling, die het „Ballet der Lage Landen" onder leiding van Mascha ter Weeme dinsdag 18 februari in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag zal geven, zal de tweede akte van het avondvullende ballet „Coppélia" voor de tweehonderdvijftigste keer wor den opgevoerd. Deze avond wordt het volledige ballet „Coppélia" in drie aktes te - zien gegeven. De tweede akte stond vaak afzonderlijk op het programma. Zondagmiddag is in de Coenhaven te Amsterdam een luxe jacht, de „Blue Jac ket", aan boord gehesen van het 35.000 tons ertstankschip „Rio Grande".. Het jacht is door een Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. ge bouwd voor een Amerikaanse reder. Het is een dubbelschroefs stalen motorjacht met een lengte van 34 meter, een breedte van 6.35 meter en een diepgang van 1.80 meter. De voortstuwin0 geschiedt door twee dieselmotoren, elk met een vermo gen van 450 pk. De „Blue Jacket" heeft meer dan een miljoen gulden gekost. Het is het grootste jacht, dat ooit voor Amerikaanse rekening in Nederland is gebouwd. Onder auspiciën van de Vereniging van Examinatoren in Stenografie, Machine- schrijven en Mechanisch Snelschrift heeft de heer M. den Outer in het beursgebouw te Rotterdam een door hem ontworpen nieuw stenografisch stelsel gedemon streerd. Het is „typo" genoemd, omdat het stelsel typografisch is: het stenogra fisch schrift kan met losse tekens worden gezét. De lettervormen zijn ontleend aan het gewone schrift. Het is voor alle talen te gebruiken. Het wordt op de lijn geschre ven. Er wordt voor „typo" een schrijfma chine ontworpen, waarbij één aanslag een gehele lettergroep omvat. In Oosterend op Texel is zaterdagmid dag het 18-jarige meisje F. Drijver door een hevige windvlaag tegen een passeren de auto geduwd. Zij werd ernstig gewond en is zondag overleden. In Twello is zaterdag de 29-jarige E. J. Schep uit Epse door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg geraakt. De auto reed eerst tegen het hek van een langs de weg staande woning en vervolgens tegen een boom. De bestuurder was vrijwel on middellijk dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De auto werd 7 waar beschadigd. Hedenmorgen omstreeks half vijf is op de Bosscherweg te Maastricht een perso nenauto met acht inzittenden, vier dames en vier heren, vermoedelijk carnavaivier- ders, tegen een afrastering gereden en ver volgens omgeslagen. De 30-jarige beroeps militair J. W. Guffens was op slag dood. Het echtpaar Aerts werd zwaar gewond. De andere inzittenden werden licht ge wond. Voor de Haarlemse rechtbank zal dins dagmorgen om half tien een kort geding worden gevoerd naar aanleiding van de kwestie met de „Haarlem". Zoals men zich wellicht zal herinneren weigerden enige schepelingen op woensdag 5 februari met de „Haarlem" uit te varen naar Fla- den om dat zij van mening waren, dat het stormachtige weer te grote gevaren voor hen mee zou brengen. Eisers in dit korte geding zijn de schepe lingen, die weigerden uit te varen. Zij eisen, dat hun ontslag tijdelijk wordt op geschort tot een procedure gevoerd zal worden of het ontslag al of niet gerecht vaardigd is. Gevraagd wordt de betrok kenen voorlopig weer in dienst te nemen Het kort geding zal namens de schepe lingen behande;d worden dooi mr J. H. van Wijk, advocaat te Haarlem. De schepelingen zijn in dienst van de n.v. V.E.M. te IJmuiden De Nederlandse Spoorwegen zijn bezig met het aanleggen van een automatisch blokstelsel op de spoorlijn HaarlemUit geestAlkmaarDen Helder. Enige ge deelten van deze lijn zijn al gereed en het is te verwachten, dat eind februari ook het lijngedeelte AlkmaarCastricum klaar zal komen. In het kader daarvan zullen bin nenkort automatische beveiligingsinstal laties wox-den aangelegd bij overwegen in de Hondsboschlaan, de Zevenhuizei'laan en bij de Kapelweg te Heiloo. Hollandse bloemen. De vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" houdt van 20 februari tot 2 maart een bloemententoon stelling in Zürich in het stadhuis. Gedurende het weekeinde heeft de al gemene luchtdi-ukverdeling boven geheel Europa grote veranderingen ondergaan. Een storinggebied, dat over de Noordzee naar het oosten trok, nam boven Zuid- Scandinavië belangrijk in omvang en diepte toe, terwijl zich bij IJsland en Groenland een krachtig nieuw hogedruk- gebied vormde. Het oude maximum bo ven de Middellandse Zee, dat dagenlang het weer in West-Europa beheerste en oor zaak was van het zeer zachte weer, nam tegelijkertijd in betekenis af. Een en an der had tot gevolg dat tussen Groenland en IJsland aan de ene kant en Scandinavië aan de andere kant een noorderstorm op stak, die koude poollucht naar het zuiden transporteerde. De koude lucht heeft in middels via de Noordzee ook ons land be reikt. Plaatselijk vielen reeds sneeuw- en hagelbuien. Dit kan enkele dagen aanhou den, maar de aanvoer van de koude lucht zal wel geleidelijk in intensiteit vermin deren, daar het depressiegebied boven Scandinavië zich naar Rusland verwijdert en het gebied met hoge bax-ometex-standen bij Groenland niet meer in betekenis toe neemt en maar weinig van plaats veran dert. Voor ons land betekent dit dat de winden in de noordwesthoek blijven en af en toe, en wel voornamelijk in de kustpro vincies, enkele regen-, hagel- of sneeuw buien zullen vallen. De temperaturen wor den nog iets lager en vooral in het binnen land zal gedurende de nacht lichte vorst voorkomen. WEERRAPPORTEN Dinsdag 18 februari Zon op 7.51 uur-, onder 17.58 uur. Maan op 7.18 uur, onder 18.14 uur. Maanstanden 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 februari Hoog water 3.55 en 16.05 uur. Laag water 11.47 en uur. Temperaturen. buJten- CIC 00 en binnenlandheden n c morgen 7 uur. Neerslag: 11 Q. t n r* M c laatste 24 uur C 'J Ss SU 2 Helsinki geheel bew. 0 -8 0,6 Stockholm sneeuw nno -4 4 Oslo driftsneeuw nnw -1 Kopenhagen zwaar bew. wnw -0 0 Aberdeen sneeuwbui nnw -1 l Londen zwaar bew. nw 4 2 Amstex-dam zwaar bew. nnw 3 0,4 Brussel zwaar bew. wnw 4 4 Luxembux-g zwaar bew. wnw 4 7 Parijs motregen nnw 8 0,3 Bordeaux zwaar bew windst. 8 0 Grenoble regen windst. 11 2 Nice geheel bew. n 11 0 Bei'lijn zwaar bew. wnw 3 2 Frankfort zwaar bew. w 6 2 München regen nw 7 5 Garmisch P. regen zo 11 Zürich regen w 12 3 Genève regen z 12 81 Locax-no licht bew. O 7 1 Wenen geheel bew w 5 6 Innsbruck regen 6 6 Rome motregen zzw 10 1 Ajaccio motregen windst. 11 0,1 Madrid mist windst. 6 0 Mallorca mist windst. 10 0 Algiers geheel bew. zw 13 0 Den Helder onbewolkt nnw 3 0,3 Ypenburg zwaar bew. nuw 4 0,1 Vlissingen zwaar bew. nnw 4 0,1 Eelde hagelbui nw 2 3 De Bilt zwaar bew. nw 3 0,5 Twente half bew. nw 2 1 Eindhoven geheel bew. nnw 3 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. w 4 3 65. Toen de kruitkamp wat was opge trokken en de aanvallers waren afgetrok ken, durfden de drie belegerden de toe stand onder dq ogen te zien. Panda wat bleek en rillerig en Joris vol van een be wonderenswaardige berusting. Maar de Wijze Meester zat terneergeslagen op de puinhopen van zijn ideaal. „Ik zal deze westerlingen wel nooit leren bevatten!". zuchtte hij, en kommervol schudde hij het hoofd. „Ik ben niet geschikt voor deze taakIk moet haar aan iemand anders overdragen!" „Iemand anders?", vroeg Panda. „Ja, broeder Panda", beaamde de magiër ernstig. „Iemand, die het westers denken beter begrijptiemand, die het westers brein kan lezen, alsof het zijn eigen is, en een eerlijk gemoed heeft Hem zal ik mijn magische juwelen toe vertrouwen om mijn taak voort te zetten". Hij greep het juwelenkistje dat naast hem stond en opende het. Dromerig keek hij naar de flonkerende stenen. Toen sprak hij: „En aan wie kan ik ze beter toever trouwen, dan aan u, BROEDER GOED- BLOED!" Met die woorden drukte hij het kostbare kistje in de handen van de aan genaam verraste Joris Ondanks de verscherpte concurrentie waren de bedrijfsresultaten van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomvaartmaat schappij n.v. in 1957 gunstig, aldus het jaaiwex-slag der K.N.S.M. De exploitatie heeft opgebracht f 29.292.900 (v. j. 22.872.567), interest en dividenden 3.291.455 2.159.894). Het bruto overschot was dus 32.584.355 25.032.461). Na de af schrijvingen ad 8.416.500 en reservering tot vernieuwing en uitbreiding van vloot en overige eigendommen ad 6.744.500, resteert een netto bedrijfsi-esultaat van 17.423.355 10.828.461). Voorgesteld wordt 4 pet. dividend op de pi-eferente, en 121/2 pet. op de gewone aan delen, waarvan 2i/£ pet. in contanten en 10 pet., ter keuze van aandeelhouders, in con tanten of in aandelen, ten volle delende in de winst over 1958 en volgende jai-en. Vlootuitbreiding In de vele vaargebieden die de K.N.S.M. bedient wei-d een belangrijk groter aantal reizen gemaakt, met veelal beter besom- mingen dan in vorige jaren. In het, uit gaande transatlantische verkeer was het ladingaanbod bevredigend en voor be paalde gebieden zelfs groter dan in 1956. waax-door op enige lijnen met verhoogde ferquentie gevaren kon worden. In het thuisgaande verkeer waren de besommin gen in de eerste helft van het jaar zeer bevredigend. In de latere maanden werd enige terugslag ondervonden van de ster ke daling der open marktvrachten voor charterladingen. De invloed van deze ach teruitgang op het totaal der bedrijfsresul taten bleef beperkt, doch zal zich in 1958 ongetwijfeld sterker doen gevoelen. In de loop van het jaar werden drie nieuwe schepen opgeleverd. Per 31 decem ber waren in aanbouw respectievelijk in bestelling 15 scheDen met. een gezamen lijk draagvex-mogen van 61.000 tons. De vloot omvat thans totaal 93 zeeschepen met 333.650 ton di-aagvex-mogen. Te Nieuw Amsterdam is zaterdagmid- dag het grote hotel „Dimmendaal" ver woest door een brand, die ontstaan was in de keuken. In korte tijd sloegen de vlam men van alle kanten uit het gebouw. Men slaagde erin een gedeelte van het hotel- meubilair te redden, doch de inboedel van de eigenaar, alsmede de inventaris van de hotelkamex-s op de bovenverdie ping, gingen verloren. Wegens de verminderde exportmogelijk heden en waarschijnlijk ook onder invloed van de bestedingsbeperking zal met ingang van vandaag de produktie bij de textiel industrie N.V. Terhorst en Co. te Rijssen, belangrijk worden verminderd. Voor on geveer de helft van het pex-soneel-(600 werknemers), zal een 24-urige, werkweek worden ingesteld. D§ arbeiders die minder gaan werken zijn in hoofdzaak werkzaam in spoelerij, spinnerij, weverij en bijbeho rende afdelingen. De dagploeg gaat drie dagen per week werken; de twee andex-e ploegen zullen om de andere week werken. De n.v. Utrechtse hypotheekbank zal aandeelhouders voorstellen, het dividend over 1957 te bepalen op 20 percent (vorig jaar 18 pet.) over het op aandelen ver plicht gestorte bedrag en per oprichters- bewijs 54,50 (vorig jaar 51) uit te keren. De zgn. „rentemarge" per ultimo 1957 is gestegen tot 0.836 pet. (vorig jaar 0.712 pet.). Na winstverdeling zullen de reserves van het concern 8.880.222 bedragen. In Kopenhagen wordt op het ogenblik overleg gepleegd door de ministers van Handel van Zweden, Noorwegen en Dene marken over het plan voor een Nooi'dse gemeenschappelijke markt. Ongeveer 80 pex-cent van de handel tussen de drie lan den is reeds opgenomen in de lijst voor de voorgestelde douane-unie. Onder de resterende 20 percent vallen agrarische produkten, vis, textiel en auto's. (Voor de beurs zie pag. 6) Verdacht. Te Independence in de Ameri- kaanse staat Missouri is 'n man aange houden die, nadat hij had geprobeerd 'n onderhoud met oud-president Truman te krijgen, in het bezit bleek te zijn van een automatisch pistool. De man is in hechtenis genomen wegens illegaal wa penbezit. Op- en africhten. In Moskou zijn op het ogenblik doosjes „spoetnik"-lucifers bij zonder in trek. Op de doosjes staat de hond die met de tweede Russische kunstmaan de ruimte werd ingezonden afgebeeld. Men zou voornemens zijn een standbeeld voor de hond op te rich ten. Het Russische persbureau Tass meldt, dat de ,'eleerden een hond voor spoetnik nummer drie africhten. Deze hond heet Alfa. Parijs. Zaterdag is het de warmste fe bruaridag in Parijs geweest sedert 1873. Het kwik steeg tot 20,1 graad Cel sius. Sportief. De ambtenaren van het Beierse ministerie van Arbeid mogen 's maan dags om de andere week van drie tot vijf uur 's niddags gaan zwemmen. Niet-zwemmers moeten die tijd op het ministerie doorbrengen. Contact. In Luxemburg heeft de contact commissie van de Verenigingen voor Veilig Verkeer in België, Fi-ankrijk, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk en West-Duitsland vergaderd ter voorbe reiding van de „Internationale dag voor de verkeersveiligheid", die op zeven tien mei is gesteld. Dubbel. Di-. Endre Sik is benoemd tot mi- nistex van Buitenlandse Zaken van Hongarije als opvolger van Imre Hor- vath, die onlangs is overleden. De 72- jarige dr. Sik is met een Russin ge huwd. Zijn dochter, die in de oorlog in het Russische leger heeft gestreden, is met een Rus getrouwd. Minister Sik die zowel de Russische, als de Hon- gaai'se nationaliteit bezit was eerste plaatsvervangend minister van Bui tenlandse Zaken. Belangstelling. Tienduizenden, onder wie vooraanstaande communisten uit de Sovjet-Unie en Joegoslavië, hebben za terdag de begrafenis van de Franse communistische afgevaardigde Mar cel Cachin, die op 88-jarige leeftijd is overleden, bijgewoond. Cachin is be graven op het Parijse kei-khof Père- Lachaise. Ontoonbaar. De Londense kapper Matthew Mark heeft op een kappersdiner critiek geleverd op politici van alle Britse par tijen. Vooral de minister van Koloniën, Lennox-Boyd, en de oppositieleiders Gaitskell en Bevan zijn volgens hem niet toonbaar. Het haar van premier Macmillan gaat wel, maar zijn snor is allesbehalve elegant. De kapper raad de alle politici aan tenminste eenmaal per week naar de kapper te gaan. Vruchtbaar. De Amerikaanse autofabriek „General Motors" heeft vorig jaar 3.414.073 dollar uitgekeerd aan arbei ders die met goede ideeën waren ge komen. Lourdes. Meer dan tachtigduizend rooms- katholieken hebben de afgelopen week, waarin het eeuwfeestjaar van Loui-des als bedevaax-tplaats begon, de pel grimstocht naar de verschijningsgrot gemaakt. Men verwacht in de loop van het eeuwfeestjaar zes miljoen pelgrims uit alle delen van de wereld. Niet nodig. In gezaghebbende kringen in Bonn heeft men verklaard niet te we ten van een aanvraag voor een visum voor oud-president Perón van Argenti nië. Volgens pex-sberichten had de West- duitse regering de aanvraag afgewe zen. Men zegt in Bonn dat Perón, als hij een pas bezit, geen visum voor West Duitsland nodig heeft. Kinderverlamming. Te Vnoekovo bij Mos kou wordt een wetenschappelijk cen trum gebouwd, waar men een onder zoek naar kindei'verlamming zal doen. Alle Moskouse kinderen, die nog geen zeven jaar ijn, zullen voor de zomer worden ingeënt met een vaccin, dat is gebaseex-d op de formule van Salk. Gemorst. Boven het Britse kanaaleiland Jersey heeft het olie geregend. De resi dent van St. Martin Charles Plomer heeft geklaagd dat er boven zijn stad regelmatig druppels olie neerkomen, af komstig van Amerikaanse luchtmacht eenheden die boven het kanaal brand stof overhevelen. GROTE zeereizen waren in de 16de en 17de eeuw vol avontuur, maar een onver deeld genoegen kunnen zij toch onmogelijk genoemd wordenZelfs de reizen die in de wereldgeschiedenis als een groot succes slaan aangetekend zijn op de keper be schouwd vaak rampspoedige tochten ge weest. Als voorbeeld kunnen we de reis noemen van Fernao Magelhaes, de Portu gese zeevaarder, die op 10 augustus 1519 de haven van Sevilla uitvoer met vijf oude zeilschepen, variërend van 75 tot 110 ton en een bemanning van in totaal 265 koppen. Daarmee hoopte Magelhaes in twee jaar tijds de aarde te V omzeilen, maar welke moei- lijkheden dienden niet overwonnen te worden, eer de erbarmelijke restanten van deze onderneming na drie jaren vei lig in de haven van afvaart zouden be landen! In de stormen, waarin de expedi tie bij herhaling terecht kwam, dreigden de kleine scheepjes onder het beukende geweld van de stortzeeën te vergaan, wind stilte bevorderde muiterij onder de be manning, die slechts één wens had: naar huis terug te keren. Honger, scheurbuik en gebrek aan water deed het aantal ge zonden schrikbarend dalen en ontmoetin gen met vijandige stammen zorgden voor vermindering der wapendragende man schappen. Nog vóór de doortocht langs de zuidzijde van het Amerikaanse continent is gevon den, heeft de muiterij reeds zulke gewel dige afmetingen aangenomen, dat de kapi tein van het rebellerende schip aan land moet worden gezet en 40 manschappen tot zware straffen worden veroordeeld. Ver volgens vergaat tijdens een verkennings tocht een der schepen, zodat met nog maar vier schepen de doortocht om de zuid wordt ondernomen, die na lang zoeken en tasten eindelijk is gevonden en later „Straat Magelhaes" zal heten. Dan ver dwijnt plotseling het schip dat het meest proviand aan boord had, omdat de bevel voerende kapitein door een rebel is ge vangen genomen. Met nog maar drie sche pen en 177 man, benevens onvoldoende voedselvoorraad, wordt dan de enorme zee opgevaren, die Magelhaes de „Mare paci- ficum" noemt. Het wordt vechten tegen honger en muiterij, tachtig dagen lang, zonder dat enig land in J zicht komt. Dan komen wat eilanden, waar de schepen echter niet kunnen ankeren, tot eindelijk na vier maanden bij een verder gelegen eiland aan land kan worden gegaan. Ver volgens worden de Philippijnen bereikt (die hun naam aan Magelhaes danken), maar op het eilandje „Cebu" moeten he vige gevechten met de bevolking worden geleverd, waarbij Magelhaes het leven laat. Het is dan 27 april 1521. De eerste reis om de wereld, onder zijn leiding be gonnen, zal hij niet volbrengen. Pas op 7 september 1522 zullen 18 uitgemergelde mannen op een schip de haven van Sevilla binnenvaren, de eerste mensen die ooit in de geschiedenis de wereld hadden omzeild 18 mannen, die van Karei V in hun wapen de spreuk mogen voeren: „Primus cir- cumdedisti me" (als eerste hebt ge mij om zeild). Wist u, dat zo'n expeditie in die dagen maar een krats kostte? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden1 H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2