Ontspanning in conflict tussen Tunis en Parijs Geen enkel bewijs dat L. in cel zelfmoord pleegde f^P. ^Brieven aan de redactie Fleurig gekleed bij een regenbui Amerika's goede diensten in plaats van behandeling in de UNO mogelijk geacht raatótoel „Als dokter O. de dader is, kan hij niet gestraft worden" MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 3 Meer Amerikaanse bijstand voor Poolse regering Polen kregen minder dan de helft van gevraagde Ford toont carrosserie- ontwerp voor „atoomauto" Communist won tussentijdse verkiezing in Marseille Rebelse conservatief bezorgde hem de zege Loonsverhoging in Frankrijk Zuidkoreaans vliegtuig in Noord-Korea geland IRA-overval op kazerne in Engelse graafschap Dorset Tsjang Kai Tsjek weigert ontslag aan premier Joei Eén keer Toontjein dit weekeinde Nieuwe douanefaciliteiten in Beneluxverkeer Oostduitse vice-premier prof. Oelssner ontslagen Eisenhowers adviseur voor ontwapening afgetreden Stassen zou het niet eens zijn met Dulles' politiek Qp de' Leeuwarder officier bevestigt: Van ome correspondent in Parijs) Inzake het geschil tussen Frankrijk en Tunesië lijkt de wind naar de gematigde hoek te draaien. Hoewel beide partijen wederzijdse klachten bij de Veiligheids raad hebben ingediend, lijkt men in bei de kampen te hopen dat, dank zij Amerikaanse tussenkomst, alsnog ver meden kan worden dat zij elkander voor het oog van de gehele wereld in de haren zullen vliegen. Aanwijzingen voor een ze kere kalmering der gemoederen vormen de contacten tussen het Rode Kruis van Frankrijk en van de Rode Halve Maan van Tunesië over een schadeloosstelling voor de slachtoffers van het bombarde ment van Sakiet-Sidi-Joessef en voorts een akkoord inzake de ravitaillering van de Franse garnizoenen in Tunesië, die op president Bourguiba's bevel van de bui tenwereld werden afgesneden. Bourguiba heeft in een interview aan een Italiaanse journalist zijn voorwaarden gesteld voor een vergelijk met Frankrijk en daarover zou, volgens diplomatieke kringen te Parijs, wel te praten kunnen zijn. Volgens Bourguiba zouden alle Franse troepen in Bizerta en Sfax moeten worden geconcentreerd als inleiding van een algehele evacuatie. Bizerta zou daarna in Atlantische handen moeten overgaan. Aangezien tot de evacuatie van de Franse troepen in principe al in 1956 werd be sloten, kan Parijs zich tegen dit verlangen van Bourguiba bezwaarlijk verzetten. Zowel Bourguiba als de Franse regering lijken een minnelijke schikking boven een krachtmeting te verkiezen. De papieren van Bourguiba zouden, zo gelooft men in Parijs, de laatste dagen, vooral in Wash ington, enigszins zijn gezakt, omdat hij de indruk wekte, naar het voorbeeld van ko lonel Nasser zich op chantage tussen Oost en West te oriënteren. Men hoopt in Pa rijs dat ook Bourguiba heeft ingezien dat hij wel wat te hard van leer is getrokken. Huiverig De Fransen zijn in het bijzonder huive rig voor een behandeling van het Tune sische geschil in de Veiligheidsraad om dat daarmede vermoedelijk de eerste stap zou zijn gedaan naar internationalisatie van de Algerijnse oorlog, een mogelijk heid, waarop de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles al vrij openlijk gezinspeeld heeft en waarmede de fixie van een „binnenlands geschil" in duigen zou vallen. Intussen blijft men zich, vanwege die zelfde vrees, in Parijs verzetten tegen een officiële bemiddeling of arbitrage van Amerika en wenst men hier alleen van een aanbod van goede diensten te spreken. Welk etiket op het Amerikaanse initiatief, dat nog niet formeel zou zijn genomen, ook wordt geplakt, er bestaat een redelijke hoop dat tussen Parijs en Tunis een basis voor rechtstreeks overleg zal worden ge- WASHINGTON (AFP/Reuter) - De Ver enigde Staten hebben zich bereid ver klaard, Polen economische hulp ter waar de van 98 miljoen dollar te verlenen. Hiertoe zijn te Washington twee over eenkomsten getekend. Volgens het eerste akkoord zullen de V.S. overtollige land- bouwprodukten ter waarde van 73 miljoen dollar, tegen betaling in zloty's, aan Polen leveren. De tweede overeenkomst stelt Polen in staat bij de export-importbank 25 miljoen dollar op te nemen voor de aankoop van machinerieën voor de in dustrie, medische apparaten en landbouw- produkten in de Verenigde Staten. Vorig jaar gaven de Verenigde Staten aan Polen economische bijstand ter waar de van 95 miljoen dollar, als een bewijs van steun aan en aanmoediging van het onafhankelijke communistische bewind van Gomoelka. In een Amerikaans-Pools communiqué is verklaard, dat Polen economische hulp van meer dan 200 miljoen had gevraagd, voornamelijk in de vorm van surplus- goederen. De Verenigde Staten hebben de hulp echter, om begrotingsredenen, tot 98 miljoen dollar moeten beperken. Poolse functionarissen verklaarden te geloven, dat hun regering een aanvullend krediet van 125 miljoen dollar zal vragen voor aankoop van machines. Een Poolse ambte naar zei, dat Polen „zeer gelukkig" is met deze aanzienlijke hulp. vonden. In dat geval zou de zitting van de Veiligheidsraad, die voor morgen bijeen is geroepen, alsnog worden afgelast of tenminste verdaagd. Tegenspraak ALGIERS (Reuter) De Franse autori teiten te Algiers hebben een Tunesisch be richt, dat er Franse militairen en tanks langs de Tunesische grens worden samen getrokken, tegengesproken. De Franse woordvoerder verklaarde, dat er „niet meer Franse troepen en pantser wagens langs de grens zijn dan normaal". Wel zijn er troepenbewegingen gaande, maar hiertoe is reeds ruim een week ge leden besloten. Generaal Gambiez, de commandant van de Franse strijdkrachten in Tunesië, is zaterdag in een militaire auto van zijn hoofdkwartier te Salambo naar de Franse ambassade in Tunis ge reden. Vervolgens bezocht hij de vloot- basis Bizerta. DETROIT (UP) De directeur van het „Styling Department" van Ford's auto- fabrieken ..heeft thans aan de pers een model van een carrosserie-ontwerp getoond voor een auto-met-atoommotor, die „sneller zou kunnen worden ontwik keld dan men verwacht". Hij noemde ech ter geen streefdatum voor de verschijning van zulk een atoomauto. Het wachten was volgens deze zegsman alleen nog maar op de constructie van een kleine atoom reactor, die in een auto ingebouwd zou kunnen worden, en wel in een afgescherm de ruimte boven de achterwielen. Andere nieuwtjes, die Ford's ontwerpers voor ogen zweven voor deze auto-van-de-nabije- toekomst zijn: een dak dat voor 95 per cent uit glas of ander doorzichtig mate riaal bestaat, een elektronische tempera- tuurregeliing in de wagen en een radarsys teem om naderende tegenliggers en ach teropkomend verkeer tijdig te waarschu wen. Een dergelijke atoomauto, zo voorspelde Fords zegslieden, zou ongeveer achtduizend kilometer kunnen rijden op een lading radioactieve brandstof. (Van onze correspondent in Parijs) De communistische kandidaat Doize is gisteren met 38 percent der uitgebrachte 'stemmen bij een tussentijdse verkiezing'in Marseille verkozen om een overleden partijgenoot in de Kamer op te volgen. Deze verkiezingen hadden tevoren niet al leen in de onstuimige meridionaalse ha venstad, doch ook in politieke kringen te Parijs de nodige opwinding veroorzaakt. Bij de eerste ronde, twee weken geleden, stond de communist weliswaar al aan de kop, maar de beide „nationale" kandidaten, een socialist en een onafhankelijke con servatief, hadden toen tezamen ruim schoots een absolute meerderheid gekre gen. In tegenstelling met de traditie weigerde de conservatief Fraissinet, een belangrijke reder in Marseille, zich, ondanks de drin gende aanbevelingen van zijn partijbestuur in Parijs voor de tweede ronde terug te trekken, zodat de communist ook de uitein delijke overwinning boeken kon. De houding van de conservatief, voor wie, zoals hij verklaax-de, de communisten en socialisten een pot nat zijn, wordt in de niet-communistische pers krachtig gecriti- seerd. De verklaring van de weigering van de conservatieve kandidaat zou moeten worden gezocht in het feit dat Marseille door de bekwame en populaire socialisti sche burgemeester en oud-minister Deferre wordt bestuurd, tegen wie van rechtse zijde een bijzonder scherpe campagne wordt gevoerd. Achteraf heeft de onafhan kelijke kandidaat het effect van die cam pagne blijkbaar niet willen neutraliseren door zich ten behoeve van een socialist terug te trekken, al werd zo de overwin ning van een communist mogelijk gemaakt. PARIJS (UP) Voor de derde maal in een half jaar zullen de minimum-uurlonen in Frankrijk per 1 maart worden verhoogd, aldus is officieel bekendgemaakt. In december en januari is de prijsindex van 179 belangrijke gebruiksgoederen met mer dan tweee punten gestegen, waardoor een loonsverhoging onvermijdelijk werd. Slechts weinig arbeiders zullen direct profijt trekken uit de verhoging van het minmum-uurloon van 139,2 francs tot 144,8 francs. Een dergelijke verhoging is evenwel meerdere malen voor de vakbon den aanleiding geweest, een algemene loonsverhoging te eisen. SEOEL (AFP/Reuter) Het UNO-op- perbevel in Zuid-Korea heeft de teruggave geëist van een Zuidkoreaans passagiers vliegtuig dat zondag, met 32 mensen aan boord, op geheimzinnige wijze in Noord- Korea is terechtgekomen. Aan boord be vonden zich onder meer de eerste voor lichtingsofficier van de Zuidkoreaanse luchtmacht, kolonel Kim Ki Wan, luite nant-kolonel Howard McClellan van de Amerikaanse luchtmacht en een Duits echtpaar. De piloot is een Amerikaan. Het toestel was op weg van Poesan naar Seoel. Volgens een woordvoerder van de maatschappij wordt onderzocht of het vliegtuig wellicht gedwongen werd naar Noord-Korea te vliegen. Kolonel Kim Ki Wan is volgens een woordvoerder van de Zuidkoreaanse luchtmacht hoofd van de geheime dienst van de Zuidkoreaanse luchtmacht. De Zuidkoreaanse autoriteiten geloven, dat twee communistische agenten zijn meegevlogen met het vliegtuig. Zij zouden de piloot gedwongen hebben koers te zetten naar communistisch gebied. Het UNO- opperbevel in Zuid-Korea wenst bespre king van het incident op een bijeenkomst met de communisten in de gedemilitari seerde zone. (Van onze correspondent in Londen) Vier tot zes gewapende leden van het illegale Ierse Republikeinse leger (IRA) hebben in de nacht van zaterdag op zon dag een overval gepleegd op een kazerne in het Engelse graafschap Dorset. Nadat zij een schildwacht hadden neergeschoten en negen anderen hadden vastgebonden en proppen in de mond gestopt, verdwenen zij. De IRA-leden verzorgden de gewonde ■soldaat voor zij er vandoor gingen. De toestand van de gewonde schildwacht die in het militaire ziekenhuis werd ge opereerd, is redelijk. Twee schildwachten zijn geprezen om hun kranige houding. Zij waren pas drie weken onder dienst en stonden voor het eerst op wacht. Aan de grens tussen Eire en Ulster heeft de IRA met geweren en machinegeweren een aanval gedaan op een post van de Noordierse grenspolitie, die het vuur be antwoordde. Na twintig minuten verdwe nen de aanvallers weer over de grens, welke zich op honderd meter afstand be vindt. De activiteit van de IRA in Engeland is de laatste jaren verslapt. Alleen in het grensgebied van Ulster komen nog gere geld incidenten voor. Een paar jaar gele den zijn drie IRA-mannen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens een overval op een kazerne in het graafschap Berkshire. TAIPEH (AFP) President Tsjang Kai Tsjek van nationalistisch China heeft geweigerd het ontslag te aanvaarden van premier Joei, die is afgetreden nadat hij was berispt, omdat hij bepaalde opdrach ten niet zou hebben uitgevoerd. Joei ver klaarde dat hij vastbesloten is zijn functie neer te leggen. Hij werd in december door Tsjang Kai Tsjek berispt, omdat hij op drachten van de raad van toezicht, het hoogste toezicht houdende orgaan, betref fende de militaire salarissen niet had uit gevoerd en geweigerd had, een getuigenis af te leggen in een onderzoek naar beweer de verkwisting door de regering. Joei is drie en een half jaar in functie geweest. In onze zaterdag geplaatste agenda „Uit gaan in Haarlem" is helaas een vergissing geslopen. De afscheidsvoorstelling van Fie Carelsen met „Toontje heeft een paard getekend" van Lesley Storm, heeft plaats op zaterdag 22 februari en wordt de daar opvolgende zondag niet herhaald, zoals abusievelijk stond aangekondigd. De Haag se Comedie geeft op zondag 23 februari namelijk een reprise van het wederom succesrijk gebleken blijspel „De Cirkel" van W. Somerset Maugham. Een merkwaardig plaatje uit Londen: de Engelse premier Macmillan komt terug van zijn reis naar landen van het Gemenebest en arriveert aan Downing Street 10. Een aantal enthou siastelingen juicht hem uit volle borst toe en de premier raakt onder de invloed. De enige nuchtere figuur is de Londense bobby, die met een neu traal gezicht de orde handhaaft - en zich misschien afvraagt of ook stijl en flegma voortaan enkel door de Engelse politie moeten worden gehandhaafd. Maar afgezien van alles is het een vrolijk tafereeltje. (Van onze correspondent in Brussel) De Benelux ministers-conferentie heeft zaterdag in Brussel vergaderd. Onder meer werd besloten dat men voortaan voor 2000 francs of 150.- aan goederen belas tingvrij over de binnengrenzen van Bene lux zal mogen. Dit betreft de produkten, waarvoor de vrijstelling van omzetbelas ting tot nu toe 300 francs of 22 gulden be droeg. Accijnsprodukten, zoals alcohol, si garen en sommige parfum-artikelen met hoog alcoholgehalte, zijn hiervan uitgeslo ten, evenals boter. Het aantal sigaren, dat de Belgen uit Nederland mogen meene men, blijft dus beperkt tot tien stuks... maar de Belg zal in Nederland wel een costuum kunnen kopen, schoenen of an dere artikelen, tot een bedrag van 150.- en aan de grens hiervoor geen Belgische aanvullende omzetbelasting hoeven te be talen. Voorts wordt de controle aan de grens vereenvoudigd. De Nederlander, die naar België gaat, zal alleen door de Belgische rijkswacht en douane worden gecontro leerd, en bij zijn terugkeer naar Neder land uitsluitend door de Nederlandse ma rechaussee en douane. In feite wijzigt die maatregel niet zoveel, want op het ogen blik is de conti-ole aan de grens reeds zeer vlot geworden. De autopapieren en baga ge van automobilisten zullen door middel van steekproeven vorden gecontroleerd. De conferentie stelde opnieuw vast, dat de harmonisatie van de Benelux-landbouw politiek een z e er moeilijk vraagstuk is. De discussie liep o.m. over de prijs van stikstof-meststoffen, die in België nog steeds 70 frs. per zak van 100 kilo duurder zijn dan in Nederland: een gevolg van de dure Belgische kolen. Er werd ook ge sproken over de vrijmaking van enkele landbouwprodukten in het interne Bene- lux-handelsverkeer, o.m. voor aardappe len en kleine eieren, bloemkolen enz. maai de kwestie moet nog nader worden be studeerd. BERLIJN (AFP). - Professor Fred Oelss ner, die vorige week tezamen met Ernst Wolhveber en Karl Schirdewan uit hun functies in de Oostuitse communistische partij werd ontslagen, heeft ook zijn post van vice-premier verloren. Volgens een bekendmaking van de Oostduitse voor lichtingsdienst zal Oelssner weer op we tenschappelijk gebied gaan werken. (UP). - Oelssner, Wolhveber en Schirde wan werden ervan beschuldigd in Oost- Duitsland een regime te willen vestigen, zoals dat van Gomoelka in Polen. THOMASVILLE (Reuter/AFP) Ha rold Stassen ls als adviseur van president Eisenhower in ontwapeningskwesties afge treden, om in mei kandidaat te kunnen zijn bij de republikeinse voorverkiezingen voor het goeverneurschap van Pennsyl vania. Stassen heeft zijn besluit zelf ge nomen en niet op verzoek van Eisenhower, aldus een mededeling van het Witte Huis. Eisenhower heeft het ontslag „met diep leedwezen" aanvaard. Stassen werd adviseur van de president in 1956. In 1956 begon hij een campagne tegen een herverkiezing van Nixon als Republikeins kandidaat voor het vice- presidentschap. De campagne leed schip breuk, doordat gouverneur Christian Her ter, de keuze van Stassen, zelf zijn voor keur aan Nixon gaf. Verbod van kernproeven Op 2 maart van het vorige jaar werd Stassen geplaatst onder gezag van minister Dulles. In de afgelopen maanden zijn er herhaaldelijk berichten geweest, dat er een conflict tussen beiden zou bestaan over de Amerikaanse ontwapeningspolitiek. Stassen zou aangedrongen hebben op in stemming met een verbod van kernproe ven. Hij zou gemeend hebben dat de Ver enigde Staten hun eis, dat een verbod moest samengaan met een overeenkomst over beëindiging van produktie van kern wapens, moesten laten vallen. Dulles zou vastgehouden hebben aan de bestaande Amerikaanse politiek. Op -een persconfe rentie in Philadelphia wilde Stassen niets zeggen over de gemelde meningsverschil len. Stassen heeft zondag in een televisie uitzending gepleit voor een Oost-West topconferentie in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York, waar aan van westelijke zijde de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk en van de kant der oostelijke staten de Sovjet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije zouden deelnemen, „hetgeen een gelijk waardige vertegenwoordiging van Oost en West zou waarborgen". Secretaris-gene raal Hammarskjoeld zou bij deze confe rentie als „bemiddelaar" moeten optreden. Verzet PITTSBURG (Reuter) De leiders der Republikeinse partij in Pennsylvanie zou den krachtig gekant zijn tegen de kandida tuur van Stassen. Hare Majesteit Natuurlijk moet ik bazige Bertha tegen komen, als ik het in de was gevlekte ja ponnetje naar de winkel ter,ug breng. Je moet gewóón naar de chef vragen!", zegt ze strijdlustig. „Die meisjes schepen je maar af!" „Goed", zeg ik. „O, ze neppen je zo graag!", vervolgt ze bitter. „Met dat vloerkleed van ons toen ook. Nou, we kregen prompt een nieuw, hoor". „O", zeg ik. „En herinner je je nog dat geval met die mantel? Met die juffrouw, die zei, dat dat niet in de winkel gebeurd was? Nou, ik naar de chef; ik zeg, is de klant hier koning of niet; en óf ik een nieuwe kreeg!" „Zo", zeg ik. „En neem nou die spin. Ik wil m'n bo terham met jam smeren, en daar heb ik een spin te pakken - niet zo'n speldeknop- pie, hoor, maar zo'n grote zwarte hard loper. Hij was keihard en ik razend. Zoiets slik ik nooit, i k een brief schrijven naar de fabriek, dat snap je, en die spin daar tussen geplakt. En de volgende week krijg ik vier potjes jam cadeau met een brief vol excuses!" „Tjee", zeg ik. Wat een brief zal dat zijn geweest: Aan de fa. Gelatine Co., mijne heren, hierbij ingesloten neem ik de vrijheid, u een spin te doen toekomen, welke ik zeer tot mijn spijt in uw jam aantrof, enz. Bijlage: 1 Spin. Wat zullen ze daar gelachen hebben! De directeur zal het geconfijte dier tussen vinger en duim in de prullemand hebben getjoept, en zo langs z'n neus weg tegen een typiste hebben gezegd: „o ja, dat mens - hier is 't adres stuur die even vier van die eh „En die uitgeslagen bonbons dan? Ik kreeg zó twee nieuwe dozen!", gaat Bertha nu triomfantelijk verder. „En die bezor ger, die me een grote mond gaf? Hij is de laan al uit! Als je maar op je poot speelt! Krijg je alles gedaan!" Zij zegt het met een felheid, waarbij vergeleken wijlen Nero maar een slome is. Ik sukkel met het japonnetje naar de winkel. „Eh, juffrouw", begin ik, en ik krijg al een kleur. Stel je voor, dat dat mens denkt, dat het mijn schuld is... Maar een uur later sta ik weer op straat met een nieuw japonnetje onder m'n arm. 't Mag dan zijn, dat de brutalen de halve ivereld hebben - maar die andere helft is dan toch nog in handen van de doetjes. Paula Spotter De officier bij de rechtbank te Leeuwar den heeft vanochtend de volgende verkla ring afgelegd over de vergiftigingszaak in de Leeuwarder gevangenis. Op de ochtend van 5 februari werd de ge detineerde L. levenloos in zijn cel aange troffen. L. was wegens moord veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Bij zijn bed werd een zo goed als leeg medicijn flesje aangetroffen, waarin zich nog een restje in water opgeloste cyaankali be vond. Bij 't medicijnflesje lag een briefje in L.'s handschrift met de volgende me dedeling: „Ik heb een medicijn ingenomen, gekregen van O. Deze heeft het dinsdag middag van zijn reclasseerder gehad". De conclusie van de gerechterlijke sectie op het lijk van L is, dat hij door cyaankali vergiftiging om het leven is gekomen. De avond voor het overlijden van L. hadden de gedetineerden, onder wie ook L„ een schoolfilmvoorstelling bijgewoond in de re creatiezaal van de gevangenis. Vóór die voorstelling had L. nog met verscheidene gedetineerden contact gehad. Een vap de andere gedetineerden had nog een pijp voor hem gelijmd. Het gedrag van L. ge durende die avond gaf noch aan zijn me degevangenen, noch aan de bewakers eni ge aanleiding te veronderstellen, dat hij zelfmoordplannen koesterde. (Verkort weergegeven) Bouwvakarbeiders. Nu de laatste weken de bouwvakarbeiders en de steeds toene mende werkloosheid in de bouwvakken in het brandpunt der publieke belangstelling zijn komen te staan, is het wel eens nuttig de zaak in het juiste daglicht te stellen. Ten eerste: wat is het .loon van een bouwvakarbeider volgens c.a.o.? Dit be draagt 1.34 per uur of 48 x 1.34 is 64.32 per week te verhogen met 3.10 huurbijslag, 2.40 rijwielvergoeding en 0.96 gereedschapsgeld, maakt totaal 70.78 per week. Hier moet dan af zijn aandeel van onze veel geroemde verzekering van de wieg tot Raffia driekwart jasje met wikkelrok - waterafstotend, beige. In een zó wisselvallig klimaat als het onze is een regenmantel geen overda dige luxe. 't Is integen deel een kledingstuk, dat we onmogelijk in onze gar derobe kunnen missen, 't Is daarom een zeer lof felijk streven van de fabri kanten om in de regenkle ding een zo groot moge lijke variatie te brengen. En dat we er ondanks een regenbuitje tóch char mant uit kunnen zien heeft Helfi ons gistermiddag in het Doelenhotel te Amster dam bewezen. Geen uni poplin en stre pen maar een sterke nei ging naar diverse fantasie dessins valt in de hele col lectie te constateren. Bij het streven om de regen mantels zo modieus en per fect mogelijk van coupe uit te voeren, worden vaak verrassende resultaten be reikt. De effect poplin, waarin de brede glansstreep bij zonder mooi is en de ka toenen raffia in uni en streep waren tot modellen verwerkt, die ook uitste kend geschikt waren voor zomermantel. De stoffen, die voor95%(!) geïmporteerd worden, zul len met hun warme tinten aan 'n regendag toch nog fleur geven. Beige en bleu zijn weer in genade opge nomen en daarnaast enkele exclusieve dessins, zoals zwarte inkt-moppen op blauwe fond en helle bloemmotieven. Iets geheel nieuws was een Franse rayon zijde ciré genaamd, die een speciale finish had ondergaan, waar door er 'n lak-effect werd bereikt, 't Was 'n kostbaar materiaal, maar 't vond niet veel bijval omdat het levenloos en stug aandeed. De wollen gabardine wordt steeds minder toegepast, maar daarnaast plaatsen de fantasie stoffen als katoe nen cotelé, flock printed rayon zijde en rijden vo- line een soort plastic en erg goedkoop, zich steeds meer op de voorgrond. Ook de synthetische vezels zijn zeer geschikt voor re genkleding omdat het in grote mate stain- en water proof en kreukherstellend is. Van een pracht kleuren combinatie was een tery- lene regenmantel in blauw - cognac en witte ruit. Op bescheiden wijze waren de nieuwe mode-lijnen door gevoerd en een ceintuur door lussen gehaald of een diepe stolpplooi achter met een klein strikje vastge houden gaven er juist dat Franse tintje aan, dat zo verrassend kan zijn. Met zo'n vlotte of geklede mantel, vaak hooggesloten en met koperen knopen, zullen we ons niet gauw laten afschrikken door een regenbuitje. KATY het graf. Ziektewet 1%, werkloosheidswet 2,7"/n, ziekenfonds 2.2n/n, totaal 5.9% van het loon per week, benevens a.o.w. onge veer 4.16 en belasting naar gezinsgrootte. Commentaar is overbodig, een ieder kan zien, dat na aftrek van kosten, de bouw vakarbeider normaal nog geen 70.per week verdient. Hoe is het echter in de praktijk? In de hoogconjunctuur werden en wor den lonen betaald, van 85.tot 100. schoon per week, waarboven de werkgever de sociale lasten, benevens loonbelasting en a.o.w. volledig voor zijn rekening neemc. Nemen wij hierbij in aanmerking, dat bijna ieder groot bedrijf bij zijn werk nemers een aantal z.g. omgeschoolde en minder vakbekwame arbeiders telt, is het zeer goed te begrijpen dat bij omslaande conjunctuur, deze mensen de straat opge- bezemd worden, een kwestie van zelfbe houd om redelijke bedrijfsuitkomsten te houden. Dit heeft echter met de werkge legenheid maar minimaal te maken, maar houdt meer verband met de zwarte lonen (door de vakbonden goed gepraat als con junctuurtoeslagen) een veel te lage c.a.o. en de meestal meer of mindere mate van vakbekwaamheid (onproduktiviteit). Willen wij de nog steeds doorgaande ont slagen een halt toeroepen, en de werkge legenheid in de bouwvakken verruimen, dan moet de c.a.o. worden herzien, zodat terugkeer naar meer normale verhoudingen mogelijk is. Bovendien zal zeer streng moeten worden toegezien, dat de c.a.o. ook daadwerkelijk wordt nagekomen. Ten slotte: Ingeval van zwarte lonen, werk gever en werknemer straffen. Dit is m.i. de enige weg om werk voor allen te schep pen en niet, zoals nu dreigt, voor de aller- besten. Met dank voor plaatsing, EEN WERKGEVER. Na de ontdekking van de dood van L. werd O. gefouilleerd. Op hem werd aan getroffen een brief in het handschrift van L., waarin deze schreef, dat hij onder be handeling was geweest van O. in Berkel, dat hij dat onder een valse naam, name lijk Piet Berger, had laten doen en dat hij toen „acuut verliefd" was geworden op mevrouw O., en relaties met haar heeft aangeknoopt, die hij zorgvuldig heeft ver borgen gehouden voor de assistente van dokter O. en voor O. zelf. Op een gegeven moment had deze relatie echter gevolgen, waarop mevrouw O. abortus wilde plegen en daarvoor cyaankali wilde gebruiken, wat hij, L., haar had aangeraden. L. deel de in deze brief verder mee, zelfmoord te hebben gepleegd, omdat hij begreep dat O. op het punt stond alles te ontdekken. Hij wilde zich en zijn familie de schande van een nieuw proces besparen. Tenslotte bekende hij de laatste tijd pogingen te hebben gedaan om O. te vergiftigen, ech ter zonder resultaat. Toen dokter O. over deze brief verhoord werd, verklaarde hij, dat hij de brief 's morgens om zes uur in zijn etenskastje had aangetroffen, en de tijd voor het ont sluiten van de cel had benut om de brief te kopiëren. De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar een mogelijke relatie tus sen „Piet Berger" en mevrouw O. In de administratie van dokter O. bleek deze naam niet voor te komen. Ook werden aan de vroegere dienstbode en ander personeel foto's van L. getoond, doch er is niet ge bleken, dat Berger, alias L., ooit patiënt is geweest van dokter O. Men wijst erop, dat dit verhaal aansluit bij hetgeen reeds eerder in de Scheveningse gevangenis is voorgevallen. Daar was een zekere gede tineerde H., die plotseling ontdekte dat hij relaties had met mevrouw O. wat ook niet bewezen kon worden. Op dezelfde morgen dat die brief van L. op O. werd gevonden, arriveerde bij de direktie van de gevange nis een brief, die eveneens door L. was ge schreven en waarin deze zijn zelfmoord aankondigde en naar zijn brief aan O. ver wees. Deze brief aan de direktie werd aan getroffen in de interne brievenbus voor uitgaande post in de cellenvleugel die 's morgens om negen uur wordt gelicht. Een nader onderzoek naar de herkomst van het vergif wees uit, dat dit niet uit de gevangenis afkomstig kon zijn. Onder de in de gevangenis aanwezige medicijnen kwam geen cyaankali voor. Aangenomen moet worden, dat het vergif de gevange nis is binnengesmokkeld. Ook de mededeling in het briefje van L. dat de medicijn die hij van O. zou hebben ontvangen, afkomstig is van een reclas seerder, werd onderzocht. Daarbij bleek, dat O. op 30 januari deze celbezoeker een bijna leeg medicijnflesje had meegegeven om dit te laten analyseren. Deze heeft aan dit verzoek voldaan. De Leeuwarder apo theker Van S. kon constateren dat het cyaankali was, hetgeen hij dokter O. op 4 februari heeft meegedeeld. Noch de celbe- zoekei, noch O. heeft de directie hierover ingelicht. O. ontkent overigens ook, enige medicijn of stof aan L. te hebben verstrekt. Op een vraag of O. nog weer terecht zal staan, deelde men mee, dat hij niet ge straft kan worden. Ten hoogste zal een rechtbank hem schuldig verklaren zonder oplegging van straf wanneer hij schuldig wordt bevonden, wat noodzakelijk is om eventuele gratieverzoeken af te wijzen. Verder deelde men nog mede, dat O. gere geld contact had met L. en hem hielp bij zijn studie voor architect.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5