Horen en zien RAI EEN WOELIGE TIJD C ONS VERVOLGVERHAAL I DOOR WERNER STEINBERG „Martha" in fleurige montering BUMBEL EN DE WENSHOORN Agenda voor Haarlem Kort en bondig MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Bejaard en levendig jong en doods De radio geeft dinsdag Straatrover gepakt in Rotterdam Weddenschap werd 17-jarige jongen noodlottig T elevisieprogramma DE NEDERLANDSE OPERA Portret van A ppel Heel genoeglijk Wettelijke regeling van het landbouwonderwijs Tentoonstelling in de Galerie Espace geopend De auto waarover U denkt staat op de I van 13-23 Februari AMSTERDAM Prins Carnaval gestrand tussen hemel en aarde De AVRO-„weekendshow" gaf zaterdag avond de kijkers gelegenheid tot kennis making of hernieuwde kennismaking met Siem Nieuwenhuijzen, revuekomiek van de oude stempel, die 15 maart vijfenzeven tig wordt en aan wiens bijna levenslange revueloopbaan de herinnering aan voor bije hoogtepunten der Nederlandse klein kunst verbonden is. Met Siem Nieuwen huijzen die zaterdagavond veel succes had met enkele sketches uit die glorietijd denken we aan Louis Davids, Buziau, Henri ter Hall, Bouwmeester en al die namen, die door de vooroorlogse glans van goed en oer-Nederlands amusement in de gedachten der ouderen zijn blijven voortleven. Doch niet alleen de namen zijn blijven voortleven de oude mevrouw Ter Hall leeft nog en deed per film een duit in het zakje en ook Pauline Hervé, indertijd koormeisje er. vervolgens revue ster van aanmerkelijke grootte, thans in de zeventig, verscheen met Siem voor de Mckinley en het orkest van Glena Miller camera en bleek nog alles te bezitten om een goed figuur op de planken te slaan. Het orkest van wijlen Glenn Miller, on der leiding van Ray McKinley, vergastte de luisterende kijkers vervolgens op een reeks onvergetelijke „top-hits" uit vervlo gen jaren. Een orkest voor de televisie brengen is nog steeds niet zo bleek thans weer de sterkste gave van onze cameramannen. Zelfs dit befaamde ensem ble met zijn sublieme muziek deed de aan dacht geweld aan door de doodse manier waarop het door de camera werd gepre senteerd. Doods was trouwens ook het woord voor datgene, wat de Vlaamse televisie vervol gens bood: een reportage van de voorbe reidingen der Brusselse Wereldtentoon stelling in een programma, dat om onbe grijpelijke redenen „Boemerang" heet te. Een al te vlot van de tongriem gesne den commentator kon niet verdonkerema nen dat er eigenlijk niets te vertellen viel. Hij klom naar duizelingwekkende hoogten op de daken van de bombastische pavil joens, waarmee de naties in Brussel el kaar de ogen gaan uitsteken, om dan aan de architecten te vragen of de gebouwen op tijd zouden klaarkomen. Na een beves tigend antwoord te hebben gekregen klom hij weer omlaag. Deze uitzending zal mis schien haar nut afwerpen als reclame voor wat Brussel gaat doen, doch het com merciële doel van de Wereldtentoonstelling met veel woorden te verdraaien tot een soort van reusachtige internationale lief dadigheid dat moet zelfs de Benelux- partners te sterk zijn. Daarom paste deze uitzending niet in de „weekendshow" van de Nederlandse televisie, waarin alle re clame zorgvuldig wordt geweerd. Mies Bouwman kwam vervolgens haar quiz „Van je familie moet je het maar HILVERSUM I 402 M. Dank zij het kordate optreden van een 16-jarig meisje heeft de Rotterdamse po litie zondagavond een straatrover kunnen arresteren. Het meisje liep in de Bergse- laan toen plotseling een man haar beet- greep. De aanvaller legde zijn hand op haar mond om haar het schreeuwen te beletten. Zij sloeg de man met haar para plu. Hij ontrukte haar het handtasje en ging aan de haal. Het meisje rende achter de man aan en wees hem aan toen zij een politieagent zag. Deze wist de rover te arresteeren. Het bleek een 22-jarige jonge man te zijn. Daar er zich de laatste tijd meer van dergelijke overvallen hebben voorgedaan onderzoekt de politie of de jongeman zich ook daaraan heeft schuldig gemaakt. Een weddenschap, die twee Hilversum- se hbs'ers met schoolvrienden hadden ge sloten en waarbij het er om ging te bewij zen dat zij drie kilometer zouden kunnen zwemmen, is één van hen, de 17-jarige Olaf Aals, zondag noodlottig geworden. Na bijna twee kilometer te hebben afge legd, werd hij door kou en vermoeidheid overmand en verdronk hij. De 17-jarige Olaf en de 16-jarige Paul Klemhamer zwommen in Loosdrecht naar een eilandje, een afstand van ander halve kilometer. Op de terugweg begaven Olaf de krachten. De andere jongen merk te dit en omdat het hem onmogelijk was zijn vriend zelf bij te staan, zwom hij ijlings naar de wal om hulp te halen. Het was toen echter reeds te laat. De rijkspo litie heeft de gehele zondagmiddag ge zocht, doch zonder resultaat. Het water had een temperatuur van 3 a 4 graden. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram_. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn, voor de huisvrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Twee piano's. 11.30 Alt en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de zie ken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 R.V.U.: Aangeboren hart- gebreken bij kinderen, door dr. C. L. C. van Nieu- wenhuizen. Tweede lezing. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Beiaardspel. 19.30 Bandoneonrecital. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operamuz. 22.55 Ik ge loof, dat.causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Carnavalsprogramma. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolra dio. 11.50 Als de ziele luistert.. 12.00 Middagklok - meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00Nieuw noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Dansmuziek. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Cultu rele betrekkingen met Suriname en de Neder landse Antillen, door M. D. Thijs. 18.00 Lichte muziek. 18.20 K.V.P., caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muziek. 19.35 Gram. 20.15 Bezoek Prinses Beatrix aan de West. 20.30 Vastenavondprogr. 21.30 Als de liefde ontwaakt, zangspel. 22.20 Lich te muziek.. 22.45 Avondgebed en liturg., kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nouveauté's. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.20 Idem. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Ka mermuziek. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 20.45 Idem. 21.00 Ork.concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Relais v. d. Vlaamse TV: Variété progr. 20.45 Journ. en weeroverzicht. 21.00 —22.00 Filmprogramma. Terwijl ik dezer dagen zat te bladeren in een oude jaargang van de „Revue et Ga- zette Musicale de Paris" namelijk van 1844 viel mijn oog op een bespreking van de première van een ballet, die in de Académie Royale de Musique, de officiële naam van de Grote Opera van Parijs, had plaats gehad. De titel „Lady Henriëtte ou la servante de Greenwich" trok mijn aan dacht, ik begon de recensie te lezen en merkte direct dat het onderwerp van het ballet nagenoeg aan dat van de popu laire opera „Martha" van Von Flotow gelijk is, dat de muziek van dit ballet het werk was van drie componisten, namelijk Von Flotow, Burgmuller en Deldevez, die ieder een akte voor hun rekening namen. De recensent weet van het aandeel van Burgmuller niet veel te zeggen, hij prijst echter wel het goede vakmanschap van Deldevez, maar gunt toch de kroon aan de akte die het werk was van Von Flotow „de rijkste aan elegante en fijne melodieën". Dit ballet is dus de springplank geweest voor een operasucces dat nu reeds een eeuw standhoudt. Von Flotow, aangemoedigd door het succes van zijn aandeel in het ballet, liet het ge geven in het Duits tot operalibretto be werken, zette zich aan het componeren en zag zijn werk, dat nu „Martha" heette, ten doop gehouden in 1847, dus drie jaar na de balletpremière te Parijs. De opera „Martha" is ontzaglijk popu lair geworden, met al haar goede, maar ook middelmatige hoedanigheden, die spe culeren op een tamelijk goedkope senti mentaliteit. Het werk behandelt een onder houdend verhaaltje dat echter psycholo gisch weinig uitgediept is, zodat de ont knoping (de plotselinge genezing van een geestelijk gekrenkte uit liefdesverdriet) hebben" voortzetten en tenslotte werd de kijkers een blik gegund op de ijsbaan, waar de Parijse wedstrijden om het wereldkampioenschap kunstrijden werden gestreden. De rechtstreekse reportage was aanvankelijk van slechte kwaliteit. Toen zij beter werd vond de AVRO het genoeg en wenste iedereen welterusten, midden in een boeiende dans van een der aanval lige mededingsters. Dat moest een bios coopdirecteur eens doen! Beeldschermer Voor de meeste Nederlanders is Karei Appel een ten onrechte beroemde kliede raar met dikke moppen verf, die onder het motto: „Ik rotzooi maar wat!" een onbe grijpelijke soort schilderkunst beoefent. Zondagmiddag in de pauze van een concert door het Gelders Orkest heeft de AVRO een door Jan Brusse vervaar digd stemmingsbeeld uitgezonden, aange kondigd als een gesproken zelfportret, waarvan de belangrijkste verdienste was, dat het de luisteraar rechtstreeks in aan raking bracht met een „ontwapende" per soonlijkheid, die in het dagelijks leven lang niet zo uitbundig is als zijn in veler ogen kakelbonte doeken doen vermoeden. Het is niet ondenkbaar dat deze manier van benadering (door middel van een in terview op de geluidsband) velen tot 'an dere inzichten kan brengen, althans tot een geloof in een eerlijkheid, die éven on miskenbaar als smakelijk uit zijn woorden wat plompverloren de huiskamers binnen drong: „Talent heb iedereen, waar het om gaat is wilskracht. Bij buien ken ik (of is het kan ik?) keihard werken, als een kluizenaar zal ik maar zeggen". Of: „Ab stracte kunst bestaat niet. Ik ben zelf ook niet abstract. Alles heb een levende vorm. Maar een schilderij hoeft niet mooi te zijn". Op de vraag, wat hij doet met het vele geld dat hij ontvangt in Parijs, ant woordde Appel: materiaal kopen, grote tubes verf en dure lijsten. En als hij meer geld kon verdienen, zou hij in een ruimer atelier trekken. Dat heeft hij wel nodig met zijn eigenaardige manier van werken, soms met twee penselen en vijf messen tegelijk, het doek om en om draaiend (dat wil zeggen: ondersteboven, niet achterste vorenOf zijn portretten op hun mo dellen gelijken, wilde Brusse weten. Het bleek, dat Appel er vorig jaar een stuk of dertig heeft gemaakt, ook van bekende persoonlijkheden, die er allemaal „hun smoel in herkenden". Het was jammer, dat Jan Brusse dit vraaggesprek, met elektronische muziek op de achtergrond, ontsierde door de helft van zijn vragen met „Moet u eens luiste ren" te beginnen. Appel toonde zich hier door echter in het minst niet gehinderd, getuige zijn reactie op de vraag hoe hij zo'n interview nu eigenlijk wel vond: „O, wel leuk. Per slot is het jouw vak. jij moet er ook van bikken.. Hoewel we niet bepaald tot de dolle car navalliefhebbers behoren, hebben we zon dagavond met bijzonder veel plezier naar de twintigste aflevering van het muzikale blijspel „Bonjour Caroline" (Hilversum II) geluisterd, waarin we onder het motto „Vast 'n avondje!" deelgenoot werden van een wel heel vermakelijk gemaskerd bal. De tekst van Bab Westerveld kon zich door spitse dialogen, woordspelingen en replieken, welke zeer ad rem waren, met die van de Familie Doorsnee meten, het geen wij nog altijd geen gering compli ment achten. Dit geldt met name ook voor de typering der verschillende figuren, die in de loop van het seizoen steeds logisch en constant is gebleven; Un hei' jongste deel viel bovendien 'n voortreffelijke ach- tergrondmontage op v.an de aan het car naval blijkbaar eigen uitbundigheid, een merkwaardige mengeling van spontane samenzang, verwarde gesprekken en be zwerende nicrofoonstemmen met rond- zingeffecten, welke door de geluidsinspi ciënt niet verwaarloosd waren. Later op de avond hebben we op het an dere Hilversum veel genoegen aan het ca baret „Polamiek" beleefd, waarmee we het overigens niet altijd eens behoeven te zijn om het toch te kunnen waarderen. In dit geval maakte men er een „beesten boel" van met een bezoek aan Artis tot leidraad. Struisvogels, flamingo's en vooral de ooievaars leverden stof voor ori ginele en grappige teksten, de leeuwen, apen en sprinkhanen voor meer conven tionele, die echter evenmin onder de maat bleven. Hetgeen een verdienstelijke pres tatie is. Golfbreker regisseur kopzorgen kan geven. Maar tot de goede hoedanigheden van het libretto behoren de vele schilderachtige koor scènes, waarin de regisseur zijn gang kan gaan, om met fantasie de situatie uiterlijk op te kleuren. De in het gehoor liggende melodieën van Von Flotow doen dan de rest om het geheel tot een prettige ver pozing te maken, die geen inspanning kost en die men critiekloos aanvaardt. Onder regie van Frans Boerlage en ge dirigeerd door Alfred Eichmann werd „Martha" vrijdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg door de Nederlandse Opera aan haar speelplan toegevoegd. Het is een bonte vertoning geworden in frisse decors en kostumering van Friso Wie- gersma en opgefleurd door een vlot agerende figuratie. De jonge tenor Rudolf Kat kreeg een fraaie kans door als doublure te mogen inspringen met de dankbare rol van Lvonel, die geen geringe spel- en zangkwaliteiten vergt. Hij heeft daarbij getoond, dat hij in vele opzichten zijn man staat en zich vooral vlot op de planken beweegt. Zijn hoogte kan nog wel wat meer glans krijgen, maar zijn stem klinkt over het algemeen aangenaam. Lady Harriët van Marilyn Tyler was speel- technisch bijzonder knap en kon doen vergeten, dat haar intonatie vaak aan vechtbaar was en in de hoogte het ver eiste briljante klankkarakter miste. Maar zij heeft er slag van haar rol uit te beelden in theater jargon gezegd: zij weet het te verkopen. Wie dit ook kan, dat is Cora Canne Meyer, die een Nancy crëerde, die in alle opzichten geslaagd mocht heten. Haar duet met Plumkett in het voorlaatste tafereel was een kapitaal stukje zangtoneel. Deze lof mocht zij gelijkwaardig delen met Guus Hoekman, die de Plumkett incar neerde zoals men dat van deze consciën tieuze kunstenaar verwachten kan en hier met zijn tegenspeelster een treffend hoog tepunt bereikte. Toch lijkt mij deze rol te weinig „type" om Hoekmans karakte ristieke eigenschappen in het genre opera- comiquc te laten uitkomen, zoals hij dat indertijd met zijn „Don Pasquale" ver mocht. Maar deze scène met Cora Canne Meyer was dan toch maar een bijzonder staaltje van spiritueel zangtoneel. De bariton Jos Burcksen gaf aan de Lord Tristan het vereiste reliëf, zonder deze rol in het karikaturale te trekken, waar toe zij wel inleiding geeft. Het zingen van Burcksen gaf veel voldoening. Een goede beurt maakte ook de bariton Gee Smith als de Rechter van Richmond. Het koor van Henk van Wielink hand haafde zijn faam en hielp niet weinig mee om de opvoering tot een succes te maken. Het zingen van het fameuze Porter- lied door Guus Hoekman en het koor werd choreografisch door een viertal dan sers, onder leiding van Johan Verdoner, geïllustreerd. Verder valt te vermelden dat het orkest fris en petillant klonk en dat dirigent Alfred Eichmann het contact tussen „onder" en „boven" perfect wist. te handhaven, alsmede de regisseur Boer lage een goede slag thuis haalde. Afgaande op de bijval, die deze première bij een zeer talrijk publiek genoot, zou men kunnen verwachten, dat deze fleurige montering veel belangstelling zal wekken. Jos. de Klerk De „commissie-Geuze", die een studie heeft gemaakt van een wettelijke regeling van het middelbaar en lager landbouwon derwijs, heeft haar rapport in de vorm van een voorontwerp van wet aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening aangeboden. Dr. Vondeling heeft de commissie bedankt en de ver wachting uitgesproken, dat het landbouw onderwijs nu binnenkort wettelijk zal kun nen worden geregeld, waartoe de verdere voorbereiding met kracht ter hand zal worden genomen. Ambassades. De regeringen van Ne derland en Nicaragua zijn overeengekomen hun wederzijdse gezantschappen te ver heffen tot ambassades. Maar hoe ging het. nu met Bumbel en de kapitein? Die hadden, zo goed en zo kwaad als het kon, een eenvoudige schuilplaats gemaakt aan de kust: en van daar uit maakten ze overdag onderzoekingstochten in de omtrek. Ze hadden nog geen inboorlingen ontdekt. Dit land scheen weinig bewoond te zijn. En op de zee hadden ze tot nu toe nog geen zeil of schip gezien. Maar toen, enkele dagen later, zag Bumbel opeens iets, en hij wees ernaar. 83-841 Marilyn Tyler en Rudolf Kat in „Martha" van Von Flotow bij de Nederlandse Opera. Tekenwerk van Lucebert Tot 8 maart kan men bij de Galerie Espace aan het Klein Heiligland in Haar lem tekeningen en aquarellen van de dich- ter-tekenaar Lucebert bekijken. De ten toonstelling werd vrijdagavond geopend en met een paar woorden ingeleid door mr. A. F. Kamp, voorzitter van de Kunste naarsstichting Bergen, de plaats waar Lucebert tegenwoordig gevestigd is. De exposant kon wegens „een onbehaaglijk gevóél" 'zelf niet' bij de opening aanwezig zijn, rqaar de inwijding van zijn tentoon stelling werd opgeluisterd door een "flink aantal belangstellenden, onder wie Haar lemse kunstenaars en kunstbroeders van Lucebert uit de hoofdstad. Mr. Kamp ont hield zich van een toelichting bij het werk in de overtuiging, dat hij als „burgerman" in dit geval alleen maar een formele functie kon vervullen. Overigens lanceerde hij een fijnzinnig, met zogenaamde sub tiele kwinkslagen verlucht toespraakje, dat in hem een kunstenaar deed vermoeden. Vrij gebruik makend van de omstandig heid, dat de exposant er niet bij was stelde hij de vraag of het noodzakelijk is, dat de kunstenaar bij de opening van zijn ten toonstelling aanwezig is en gebruikte dit als middelpunt van een kleine fantasie over het thema „kunstenaar-burgerman" waarbij hij het ambtenaarsbestaan met „verrukkelijkheden zoals periodieke ver hogingen" afwoog tegen de vrijheid van een leven als kunstenaar. ADVERTENTIE Cïè'. Vn.r V» v 'td- ■H Hl 76. Vol ongeduld wachtte hij steeds weer op de kran ten, maar telkens stelden de berichten hem teleur. Hij had door zijn stem te verheffen een frisse wind in Duitsland willen doen waaien, maar de lucht was ver pest Hier, op Helgoland, was hij voorlopig veilig. Als men werkelijk van plan was om een arrestatiebevel ttgen hem uit te vaardigen, dan zou men hem hier niet zonder meer kunnen bereiken. Hier heerste En geland. Er zou onderhandeld moeten worden over zijn uitlevering. Onder de enkele honderden badgasten deed weldra het gerucht de ronde, dat Heinrich Heine zich op Hel goland bevond. Allerlei mensen, vooral vrouwen, tracht ten met hem in contact te komen. Men vertelde hem geruchten uit Berlijn, uit Hamburg en uit München. Hoewel Heine hen stellig niet aanmoedigde, bleven deze mensen hem met hun belangstelling en nieuws gierigheid achtervolgen. Hij was niet voor niets een beroemd dichter. Beroemd., maar zonder enige hoop. Wat zou hij moeten beginnen, als er werkelijk een arrestatiebevel tegen hem werd uitgebracht? Dan zou hij hier niet kunnen blijven. Uitwijken naar Frank rijk? Dat had geen zin, daar regeerden de Bourbons. Hij voelde zich lichamelijk niet goed genoeg om al deze moeilijkheden te dragen. Op zijn gezicht was een lijdende trek en zijn ogen konden het felle zon licht nauwelijks verdragen. Vaak bleef hij alleen op zijn kamer zitten met een ondraaglijk kloppende pijn bij zijn slapen. Op een avond klopte schipper Broder Nikkels als gebruikelijk op de deur. „De kranten dr. Heine!" „Leg ze maar neer," antwoordde Heine. Wéér nieu we kranten, die stellig weinig goeds te berichten had den. De man bracht het pak kranten binnen en ondanks zijn tegenzin wierp Heine er een blik in. Een vreem de huivering kwam over hem; daar stond met grote letters: Revolutie in Parijs! Op 25 julie 1830 hadden de Bourbons gepoogd de grond wet te breken en de gewaarborgde persvrijheid te ver nietigen. Vier dagen later was de grondwet echter gered: het volk had de Tuilerieën en het Louvre be zet. Generaal Lafayette had in het stadhuis de leiding op zich genomen. Heine was door dit nieuws volkomen buiten zich zelf. Hij rende het huis uit, riep verschillende omwo nenden het grote nieuws toe, omhelsde de dikke waar din en ook Broder Nikkels, die hem vol verbazing aan staarde. Eindelijk zag hij de weg, die hij moest gaan: Pa rijs. Niemand zou hem meer tegen kunnen houden.. In Hamburg beleefde hij de nasleep van de Parijse juli-revolutie: arbeiders in Leipzig vernielden de druk persen bij Brockhaus, in Braunschweig werd de her tog verjaagd, in Berlijn waren er vele demonstraties, In Hamburg waren er allerlei relletjes, waarbij het gepeupel restaurants binnendrong en de joden eruit smeet. Vensterruiten van joodse families moesten het eveneens ontgelden. Voorheen hadden dergelijke uitbarstingen van ge weld Heine terneergeslagen. Thans echter was hij slechts vervuld van één gedachte: naar Parijs te gaan en daar in vrijheid te schrijven. Op 3 mei 1831 stond hij, klaar voor vertrek, tegenover zijn moeder. Met moeite bedwong hij zijn tranen. Hoe graag was hij thans in snikken uitgebarsten en had hij zich door haar laten troosten..! Hij glimlachte echter. „Ik moet naar Parijs, moeder, de stad van Napoleon, die moét ik zien! Maar ik ben heus weer gauw bij u „M'n beste jongen," zei ze zacht, „je kunt nooit helemaal van me weggaan, voor mij ben je er al tijd DEEL III HOOFDSTUK I De hemel was blauw en de lucht zacht en zoet-geu- rend. Heine, uit de postkoets stappend, bleef even op de boulevard stil staan en keek nieuwsgierig om zich heen. Hij voelde zich wonderlijk licht van harte. De atmosfeer in deze Parijs voorstad Saint Denis leek geheel anders dan die in Duitsland. Zo dadelijk zou den ze in Parijs aankomen. Zijn hart klopte vol ver wachting. De postkoets zette de reis voort. Onder de triomf poort aan de boulevard St. Denis draafden de paarden met luid hoefgeroffel door. Ze waren thans in Parijs aangekomen! Verrast keek Heine naar de mensen op straat. Hoe smaakvol was iedereen gekleed. Het leek een levende modeplaat! Enkele Franse woorden dron gen tot zijn oor dooi-. Hoe fijn en luchtig was deze taal. Hij probeerde zijn eigen naam in het Frans uit te spreken: Monsieur Henri Heine... Voor de derde keer zou hij in zijn voornaam veranderen: Eerst was het Harry geweest, toen Heinrich en thans zou 't Henri worden! Hij glimlachte. In de rue de Vaugirard, op de linker Seine-oever, vond hij een kamer in een klein hotel. Een coquet kamermeisje begeleidde hem naar boven en wierp hem een uitdagende blik toe. Nadat hij zich had opgefrist, liep hij naar buiten en begon door de straten te slen teren. Bij de Opera kocht hij van een jong bloemver- koopstertje een boeketje kloemen. Een vreemd gevoel van overmoed was over hem gekomen. Hij bloosde echter tegenover het bloemenmeisje om zijn stuntelig Frans. Het meisje was geduldig en hielp hem op de meest charmante wijze over zijn verlegenheid heen. Hij wandelde verder en deed zijn best om er in houding en gebaar zo Frans mogelijk uit te zien. Hij trachtte werkelijk te flaneren... Hij neuriede een po pulair deuntje. Ergens in een zijstraat vond hij tenslotte een klein restaurant waar de waard hem allervriendelijkst te gemoet trad. „U spreekt uitstekend Frans, Monsieur! Ik sta geheel te uwer beschikking. Ik kook zelf en ik weet zeker, dat 't u zal smaken! Ik kook speciaal voor u!" De maaltijd was inderdaad voortreffelijk. Na het eten wandelde hij in de richting van de Boule vard Montparnasse. Ergens speelde een strijkje en jonge mannen dansten op de tonen van de muziek met vrolijk lachende meisjes. O, de manier, waarop zo'n Frans meisje kon lachen...! 't Werkte aanstekelijk en Heine voelde zich steeds zorgelozer en vrolijker wor den. Père La Hire, die deze dansgelegenheid exploi teerde, hield streng toezicht op de goede zeden en de ordelijkheid. Er werd een Can-Can gedanst Heine, die aan een tafeltje had plaats genomen, keek vol be langstelling toe. Een klein teer jong meisje, met grote donkere ogen, kwam bij hem zitten. Ze stelde zich voor als Mademoiselle Josephine, maar al spoedig mocht hij haar Fifine noemen. (Wordt vervolgd) Voor dertigduizend gulden. De 27- jarige Arnhemmer H. S. en zijn 55-jarige oom zijn gearresteerd, omdat zij sedert september 1956 voor 'een waarde van f 30.000 aan koper hadden weggenomen bij het bedrijf waar S. als machinebankwer ker in dienst was. S. had een sleutel van het magazijn nagemaakt en haalde 's avonds met zijn oom het koper weg, dat zij aan opkopers verkochten. Voorhistorische vondst. Bij ruilverka velingswerkzaamheden nabij Gramsber- gen zijn arbeiders gestoten op een plaats, waar op grote diepte door vuur aange taste beenderen, bewerkte vuurstenen en aardewerkresten werden aangetroffen Vol gens de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek zou men hier te maken hebben met een voorhistorische' neder zetting. Burgemeester. Tot burgemeester van de twee gemeenten Veen en Wijk en Aalburg is benoemd de heer W. F. van Dijk te Zwolle, thans hoofdcommies chef alge mene zaken ter gemeentesecretarie van Zwollerkerspel. De heer Van Dijk behoort tot de A.R. partij. Niet helemaal zonder moeilijkheden is zaterdagmiddag omstreeks half vier de carnavalsprins August II in Sas van Gent gearriveerd temidden van een grote groep Sassenaars, die zich voor het stadhuis had den opgesteld om hem en zijn gezelschap te verwelkomen. Hoe de prins zou arrive ren, was geheim gehóuden. Het bleek nogal ingewikkeld te gaan net iets te ingewikkeld in feite. Vanaf de graansilo-van 'de-'meelfabriek zou hij langs een staaldraad naar het dak van het ge meentehuis" glijden een afstand van onge veer 200 meter, met een „verval" van bij na drie meter. Zeer zeker een adembe nemende toer voor iemand van koninklij ken bloede, maar verklaarbaar als men bedenkt, dat het gevolg van de prins onder meer bestond uit het circus „Betekop". Niet volgens het programma was het, dat de prins ongeveer halverwege zijn luchti'eis door een of andere technische storing bleef steken en door de brandweer moest worden bevrijd. Heelhuids en zon der blauwe plekken daalde hij daarop van het dak van het stadhuis naar het bordes af om daar uit handen van de burgemees ter de sleutel van de gemeente in ont vangst te nemen. Nadat de prins en zijn gevolg door het gemeentebestuur waren onthaald, begon een glorieuze rondrit door de versierde ge meente. MAANDAG 17 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met „Het dagboek van Anne Frank", 20 uur. Concertgebouw: Concert door de orkest klasse der Mij. tot Bevordering der Toon kunst, 20 uux\ BIOSCOPEN: Cinema Palace: „Santa Lucia", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Brandend moeras", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pajama Game", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Op leven en dood", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Je kunt het toch niet meenemen", alle leeftijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Nathalie", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Ro».; Theater: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Zondige vrouwen", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Geeste lijk centrum „De Grotere Wereld", een toespraak over: „De openbaring van Jo hannes", 20 uur. DINSDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met „Het dagboek van Anne Frank", 20 uur. Pauzetheater in Rembrandt: 40 minuten ritme met Kennemer Kwintet, 12.40 tot 13.20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van gouaches en tekeningen van Lucebert, 11 tot 17 uur. BIOSCOPEN: Cinema Palace: „Santa Lucia", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vrouw die de liefde ont dekte", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pajama Game", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Op leven en dood", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Je kunt het toch niet meenemen", alle leeftijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Nathalie", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De zonen van de musketiers", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Zondige vrouwen". 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Haarlemse Jongemannenvereniging, Lange Margarethastraat 13: Voor Pacifis tisch Socialistische Partij: de heer G. Na- brink over: „Oorlog en Agressiviteit", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6