Financieel zwakke clubs zal worden gevraagd een fusie aan te gaan Stormvogels in de volgende bekerronde na zege op SVV DOS naderde in eredivisie leider Enschedé tot op twee punten KNVB blijft waakzaam ten opzichte van nieuwe NB VB EDO zwichtte pas kort voor tijd voor sterker ADO De uitslagen BETAALD VOETBAL BESPRAK ZIJN PROBLEMEN Discussies over sanering van betaald voetbal IJmuidenaren produktief voor de rust Fortuna uitgeschakeld voor de KNVB-beker Haarlem won zonder veel moeite van Xerxes 7 Sanering Verdwijnen De semi-profs het komende weekeinde Het mes erin De nieuwe NB VB Volledig profvoetbal De belangstelling De toestand van de gewonden in München Hongaar Kocsis kwam weer in wedstrijd uit Hattrick van Canjels VVV in carnavalstemming De eersteklassers De KNVB ■beker Invallende Ketting bleek nuttige verbetering Fritz Walter en Waldner weer geselecteerd Vier districtentoernooi voor amateurs Manchester Un. oefende MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 De clubs uit het hetaald voetbal hebben zaterdag in Krasnapolsky in Am sterdam een vergadering gehouden, waarop het enige officiële punt van de agenda de opheffing van de Vereniging van Eersteklassers en het over dragen van de bevoegdheden van de V.E.K. aan het huidige sectiebestuur slechts een kwartier vergde, maar waarna nog urenlang gesproken werd over tal van belangrijke onderwerpen. Onder meer kwamen toen ter sprake de sanering van het betaalde voetbal, de opnieuw opgerichte Beroepsvoet balbond en de vraag of volledig professionalisme in Nederland mogelijk en wenselijk is. Zoals gezegd vergde het opheffen van de V.E.K. tot verrassing van waarschijnlijk iedereen op deze druk bezochte bijeen komst slechts weinig tijd. Dat de bevoegd heden van deze belangenvereniging: het leggen van een nauw contact tussen de leden, de gezonde uitwisseling van gedach ten en het gezamenlijk optreden bij jubilea, toch belangrijke zaken zijn, bleek uit de zwijgende toestemming van de vergadering om deze taken in handen te leggen van het sectiebestuur betaald voetbal. Een voorstel van de heer De Zwart (Wil- helmina) om voor het seizoen 19581959 de indeling van de competitie belangrijk te wüzigen, leidde tot een uitgebreide dis cussie. De heer De Zwart had namelyk voorgesteld ten einde het bestaan van de clubs in alle afde lingen mogelijk te maken en het spelpeil te verhogen om de competitie van het betaalde voetbal uit te breiden tot 114 verenigingen door het opnemen van een aantal amateurver enigingen, die dan ook toestemming zou den moeten krijgen om een bepaalde vergoeding aan spelers te geven. Het voorstel werd echter niet gesteund, integendeel, de meeste sprekers drongen er op aan tot sanering van het betaalde voetbal te komen, omdat wel gebleken is, dat er diverse clubs zijn, die het hoofd niet meer boven water kunnen houden De voorzitter van de vergadering, de heer A. Martens, betoogde, dat nu met 79 verenigingen in het betaalde voetbal naar zijn mening het aantal clubs al veel te groot is. „Verschillende clubs voeren een va banque politiek, het ene gat wordt met het andere gestopt en dat is een teken aan de wand", aldus de heer Martens. Over de verbetering van het spelpeil zei hij onder meer: „Wij werken nu met spelers van vroeger, die een be paalde ondergrond hebben opgedaan in de leeftijd van 14 tot 20 jaar. En nu kunnen wij hun lichamelijke conditie nog wel sterk opvoeren, maar op tech nisch gebied kunnen zij veel minder bereiken. Wat wilt u na drie jaar be roepsvoetbal? Wij moeten beginnen bij de jeugd". In dit verband wees de heer Martens op het streven om tot een competitie van de sterkste jeugdelftal- len te komen. De heer Martens Naar de mening van de heer Martens zal de groep van 79 betalende clubs nooit kunnen blijven bestaan. „Het reglement geeft de mogelijkheid om clubs, die niet meer aan de door de KNVB gestelde eisen voldoen, terug te verwijzen naar het ama teurvoetbal. En er zijn verenigingen, die voor hun eigen bestwil dit iot zullen moe ten ondergaan". De heer Martens betoogde, dat het vaak valse schaamte is van de clubs, dat men tracht in het betaalde voet bal te blijven. „En daarom hebben wij besloten onder de betalende clubs voor 15 maart een en quête te houden om te weten te komen of zij bereid zijn mede te werken aan het vol gende plan, dat reeds anderhalf jaar gele den is overwogen. Namelijk om de betalen de clubs, die het misschien nog een paar jaar zouden kunnen redden, er toe te be wegen terug te keren naar het amateur voetbal met een standaardelftal en boven dien door fusie tussen de betaalde afdelin gen van die clubs nieuwe verenigingen voor het betaalde voetbal te verkrijgen, die de plaats zouden kunnen innemen van de hoogst ingedeelde vereniging, die bij de fusie betrokken is geweest." De heer Van Balen Blanken (Haarlem) was het eens met de voorzitter, dat 79 be talende clubs te veel is. „Wie het niet kan volhouden moet maar afvallen". De heer Van Dalen (Enschedé) was con creter. „Waarom niet liet aantal betalende clubs teruggebracht tot 54: 18 in de ere divisie, 18 in de eerste en 18 in de tweede ten desnoods daaronder nog een derde di- Het KNVB-programma voor de semi- profs voor het komende weekeinde luidt: Eredivisie: GVAVDOS, NACSpar ta, BW—Blauw Wit, Amsterdam— ADO, Fortuna—MVV, FeyenoordEn schedé, NO AD—PSV, VVV—Ajax, Elink-wijkRapid. Eerste divisie A: EDOHVC, DWS VSV, Alkmaar—RBC, Roda Sport— Graafschap, AGOVVVolendam, Vi tesseExcelsior, HelmondSVV, DFC Willem II. Eerste divisie B: VolewijckersHel- mondia, HDVSLimburgia, Eindhoven Wageningen, RigtersbleekLeeuwar den, SHS—Haarlem, RCHXerxes, StormvogelsFortuna (IV.), KFCSit- tardia. visie eveneens met 18 clubs. Daarmee zou tevens tegemoet zijn gekomen aan de klacht van de tweede divisieclubs, dat zij van 13 thuiswedstrijden niet kunnen be staan". De heer Kieboom (Feijenoord) vroeg de vergadering of zij de consequentie durfde te aanvaarden het bestuur te machtigen „krachtig het mes te zetten" in het be taalde voetbal, maar kreeg geen recht streeks antwoord. Mr. Lobsteyn (Hilver sum) veronderstelde, dat men zeker zeven verenigingen op grond van de reglementen zal kunnen afvoeren en dan „kunnen we een indeling maken van 18 eredivisieclubs, twee eerste divisies van elk 18 clubs en een tweede divisie ook van 18 verenigingen." Uiteindelijk bleef het bij de enquête, die dus voor 15 maart gehouden wordt. De heer Zon (Excelsior) drong er bij het bestuur op aan na vier jaar een definitief standpunt te bepalen over de zogenaamde „staart" van voormalige NBVB-verenigin- gen. Hij deed dit nadat een wedstrijd van Fortuna 2 uitgesteld werd omdat deze ver eniging geen tweede elftal op de been kon brengen. Ook de heer Kleingeld (Sparta) drong er op aan dit onderwerp op korte termijn af te handelen, hetgeen door de heer Martens werd toegezegd. Op een vraag van de heer Van Gelder (PSV) over de oprichting van een nieuwe Beroepsvoetbalbond, deelde de heer Mar tens mede, dat naar de inlichtingen van de KNVB deze NBVB niet zoals beweerd wordt een maatschappelijk kapitaal heeft van ruim een miljoen gulden, maar van 10.000, waarvan echter nog pas 230 ge stort zou zijn. „Toch moeten wy waakzaam blyven. Onze contracten zijn waterdicht. Diverse burgemeesters hebben de KNVB al doen weten, dat zij loyaal zullen blijven staan tegenover ons, maar het is zaak onze ogen open te houden". Eveneens op verzoek van de heer Van Gelder zette de heer Martens het bestuurs- standpunt inzake volledig professionalisme uiteen. „Op dit moment zijn er misschien twee of drie clubs, die tot volledig beroeps voetbal zouden kunnen overgaan. Van alle andere verenigingen zijn de inkomsten te laag. Maar wij durven ook niet met „neen" te antwoorden op de vraag of volledig pro fessionalisme in de toekomst mogelijk zou zijn." „Met de accommodatie van thans is het volstrekt onmogelijk. Een beroepsvoetbal ler zou tussen 7.500 en 10.000 per jaar moeten verdienen en om dit op te brengen zijn onze huidige accommodatie en de lage toegangsprijzen ten enen male niet toerei kend". „Bovendien", aldus de heer Martens, „heb ik nog niet veel spelers gesproken, die veel voor volledig professionalisme voelen. Zij behouden liever de zekerheid van een goede burgerbetrekking achter zich, waar aan zij houvast hebben als het met hun voetbalcapaciteiten afgelopen is". Op voorstel van de heer Van Dalen (En schedé) zal het bestuur echter de mogelijk heid onderzoeken van facultatief volledig professionalisme, „al zou het alleen maar zijn als afweermiddel tegen de nieuwe NBVB." Aan de hand van recettes meende de heer Martens tenslotte te moeten consta teren, dat dc belangstelling van het pu bliek voor het betaalde voetbal zeker niet achteruitgaat. Hij hanteerde hiervoor cijfers over eeri bepaald aantal wedstrijden in het seizoen 1956—1957 en 1957—1958: Eredivisie: 19561957 130 wedstrijden recette 1.828.866: 1957—1958 150 wed strijden recette 2.529.405. Eerste divisie: 19561957 206 wedstrij den recette 776.761; 1957—1958 224 wed strijden recette 841.570. Tweede divisie: 19561957 195 wedstrij den recette 377.341; 1957—1958 194 wed strijden recette 412.561. Met een fraaie kopstoot plaatst de Haarlemmer De Graaf (9) de bal in het doel van Xerxes, waar zowel keeper Nieuwveld als een back zich op de snelheid verkijken. Koolemans' (8) assistentie is niet meer nodig. Stormvogels heeft zich in de volgende bekerronde gewerkt door verdiend met 4-2 van SVV te winnen. Vooral in het laat ste halfuur van de eerste helft toonden de Vogels zich beslist de meerderen van de Schiedammers, wier verdediging toen de grootste moeite had met de snelle, open aanvallen van de IJmuider voorhoede. Tot een herhaling van deze kranige prestatie konden de Stormvogels het na de ru^t niet meer brengen. Nadat de SVV rechtsbinnen Wink ver zuimd had bij een vrij eenvoudige doel- rijpe kans zijn club de leiding te geven, stelde aan de andere kant Henk Groot met een vliegend schot doelman Tap op de proef. Deze liet zich allerminst intimi deren en deed heel wat knapper werk dan De Graaf één minuut later, toen hij over een houdbaar schot van Corbeau heen- dook (0-1). Na een kwartier kwam de ge lijkmaker toen Tap na een door De Boer genomen hoekschop de bal in ei gen doel werkte (1-1). Er kwam toen ook bij Stormvogels wat meer leven in de brouwerij, hetgeen onder meer te bespeuren viel aan de meer dere moeite, die Van Schijndel c.s. met de IJmuider aanvallen hadden. Vijf minu ten na de gelijkmaker knalde Henk Groot alweer na een door De Boer genomen hoekschop nummer twee langs Tap (2-1). SVV gaf zich zeker nog niet gewonnen, maar toch sorteerden de Schiedamse aan vallen heel wat minder effect dan in het begin. Alleen toen Wink buiten De Graafs bereik tegen de paal schoot, had het voor hetzelfde geld de gelijkmaker kunnen zijn. In plaats van 2-2 werd het in de volgen de minuut door toedoen van Henk Janssen 3-1. Vijf minuten voor de rust besloot Brom knap solowerk met een afgemeten voorzet, waarna De Boer de bal oerhard langs Tap school (41). Ondanks hun grote achterstand legden de SVV-ers echter na rust nog lang niet het hoofd in de schoot. Ze hielden het spel echter te kort en ook het feit dat ze met sterk teruggetrokken binnenspelers ope reerden, was er de oorzaak van, dat De Graaf maar zelden voor moeilijke proble men werd geplaatst. Ook Tap kon in deze periode z'n werk best af, want de blauw witte aanvalslinie peelde heel wat min der dan in het laatste half uur van de eer ste helft. In de 22ste minuut verkleinde Corbeau op fraaie wijze de schterstand (4-2), daar bij profiterende van een misverstand tus sen Snoeks en Tol. SVV voelde nu, dat het nog kon en het Stormvogelsdoel beleefde enige gevaarlijke ogenblikken, maar ge scoord werd er niet meer. De berichten die dr. Taylor van het „Rechts-der-Isar" hospitaal over de toestand van de gewonden van de vlieg ramp 'in München verstrekte waren over het algemeen vrij gunstig. De inwendige bloeding die Duncan Edwards in de loop van zaterdagnacht kreeg bleek gelukkig van niet al te ernstige aard. De Engelse international kreeg een bloedtransfusie, waarna zijn toestand aanmerkelijk verbe terde. Matt Busby, manager van Manchester United, en Frank Taylor, verslaggever van de News Chronicle, waren bijzonder opgewekt. Hetzelfde kon gezegd worden van Jackie Blanchflower. Het röntgen-onderzoek dat Ray Wood heeft ondergaan, toonde aan dat de doel man van Manchester geen fracturen heeft opgelopen. Dennis Violett en Ken Mor gens beiden lichtgewond voelden zich bijzonder goed. De laatste zal in de loop van de week het ziekenhuis mogen verla ten. Bobby Charlton en de Joegoslavi sche diplomaat Nebojsha Tomasevic zijn inmiddels al per trein naar Londen ver trokken. De berichten over piloot Kenneth Ray- ment zijn minder gunstig. Hij is nog steeds bewusteloos en zijn toestand heeft geen wijziging ondergaan. John Berry, daarentegen, eveneens zwaar gewond, gaat heel langzaam vooruit. Sandor Kocsis, een der Hongaarse spe lers van wie het dagelijks bestuur van de FIFA donderdag de schorsing verkortte, heeft zondag z'n eerste wedstrijd voor zijn nieuwe vereniging, de Zwitserse club Young Fellows, gespeeld. In de strijd te gen Legnano, die door Young Fellows met twee-nul werd gewonnen, was Kocsis de beste speler van het veld. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstraat 43 - Haarlem - Tel. 52760 Met het oog op de bekercompetitie en de festiviteiten ter gelegenheid van carnaval was er voor de semi-profs in de eredivisie en de eerste klasse slechts een zeer bescheiden programma vastgesteld. Toch was deze zondag bijzonder belangrijk voor bijvoorbeeld de bezetting van de eerste en laatste plaatsen. DOS naderde leider Enschedé tot op twee punten door een drieéén zege op Amsterdam. BW werd door NAC (viertwee) weer iets vaster op de laatste plaats gedrukt en Blauw Wit leverde een knappe prestatie door VVV in het Olympisch Stadion met niet minder dan vieréén te verslaan. Amsterdam is er niet in geslaagd DOS de eerste nederlaag op eigen veld toe te brengen en dat hebben de zwarte schapen in de eerste plaats te wijten aan hun voorhoede, die ook nu weer niet byster produktief speelde. De achterhoede daaren tegen was moeilyk te passeren en het pleit voor de Utrechtenaren dat zy de bal toch nog drie keer achter doelman Visser kon den deponeren. Veertienduizend toeschouwers zagen na twee minuten Luiten al een hard schot lossen dat te machtig voor Visser was en vóór de rust zorgde Van der Linden na een combinatie met Luiten voor de tweede Utrechtse treffer. Direct na de hervatting werd het twee-één toen Corbran van grote afstand een bal hoog over de te ver voor zijn doel staande De Munck plaatste. Van de Linden zorgde tenslotte met een hard schot voor de drie-één eindstand. De ontmoeting tussen NAC en BW had weinig om het lijf, ook al door het slechte spel van de Bossche voorhoede. Na tien minuten werd Luiten in het BVV-straf- schopgebied gehaakt en Canjels plaatste de bal uit de toegekende strafschop achter EDO is uitgebekerd. De Haarlemmers moesten in het Haagse Zuiderpark met drie-één de winst aan ADO laten. Een ge makkelijke zege voor de Hagenaars is het echter niet geworden. Midvoor Belfroid zag namelijk in deezevende minuut na de rust kans de kort na de aftrap opgelopen één-nul achterstand weg te werken en pas elf minuten voor het eindsignaal schoot Rijnvis de Hagenaars naar twee-één. EDO gaf zich desondanks niet gewonnen: vier corners op het Haagse doel brachten ech ter niet het begeerde succes en in de voor laatste minuut ging doelman Van der Berg voor de derde maal door de knieën, dit maal voor een hard schot van Theo Tim mermans. EDO keek na negen minuten reeds te gen een één-nul achterstand aan. Theo Timmermans plaatste een geraffineerde kopbal naar Clavan die doelman Van der Berg geen schijn van kans gaf (één-nul). ADO bleef sterker; de Haagse aanvallen waren echter niet gevaarlijk genoeg om Vervoort, Van Dijk en Berends in het nauw te brengen. Daarbij weerde doelman Van der Berg zich voortreffelijk, onder meer door de bal na een hard schot van midvoor Schuurman over de lat te wer ken. EDO had bepaald pech toen een schot van linksbuiten Hipma van de binnenkant van de paal terugsprong in het veld. Het tegenpunt van EDO, in de zevende minuut na de rust gescoord, kwam als een verrassing. Een hoge verre trap van spil Van Dijk belandde in het Haagse strafschopgebied en alleen midvoor Bel froid ging er achter aan. Kok, de Haagse doelman, slaagde er weliswaar in het eer ste schot van Belfroid te stoppen maar hij zwichtte toen de Haarlemse midvoor de bal opnieuw in zijn bezit kreeg (één-één). EDO, dat bij een gelijkspel in de volgen de ronde zou komen, trok de kanthalves Van Kampen en Plaizier in de verdediging terug, een taktiek die aanvankelijk succes scheen op te leveren. Elf minuten voor het einde schoot linksbuiten Rijnvis door een wirwar van benen echter toch raak (twee één). Een serie verwoede aanvallen van de Haarlemmers leverde hierna geen suc ces meer op en in de voorlaatste minuut onderstreepte ADO zijr meerderheid door een doelpunt van Timmermans (drie-één). Saris. Een minuut na de rust werd Canjels zelf ongeoorloofd aangevallen vlak voor het Bossche doel. Hij schoot de strafschop opnieuw onberispelijk in. Na tien minuien zorgde Canjels voor de hattrick toen hij, nadat Luiten weer eens gehaakt was, van de rand van het strafschopgebied de bal hard langs doelman De Moor joeg. Na twintig minuten ontstond er eindelijk een „normaal" doelpunt na een combinatie tus sen Bouwmeester en Hoogenhuizen, waar uit Luiten met een schuiver kon scoren. Toen vond BW het genoeg. Men ging het accent wat meer op de aanval leggen en daaruit ontstonden twee doelpunten. Acht minuten voor het einde maakte Van Overbeek gebruik van een pass van Ber- kelmans om de stand op vier-één te brengen en kort voor het einde greep doel man De Moor bij een corner finaal mis (vier-twee). Zeventienduizend Amsterdammers heb ben in het Olympisch stadion een uitste kende eerste helft gezien, waarin Blauw Wit de VVV'ers in alle opzichten overtrof, vooral ook omdat de Limburgse achter hoede nog in de stemming van het carna val was. Na drie minuten speelde Spikofski terug op zijn eigen doelman die echter in het geheel niet in de buurt was (één-nul) en de Amsterdammers gingen na dit onverwachte voordeeltje direct door. Onder leiding van Teeuwen (VVV) in een vreemde hou ding voor het doel van Blauw Wit. De bal vliegt ver boven de doellat. Sparendam ontstonden er diverse gevaar lijke situaties voor het VVV-doel en na dertien minuten werd het spil Van dei- Hurk allemaal een beetje te moeilijk. Hij sloeg na een hard schot van Van der Zant de bal met de hand weg, echter tegen het hoofd van de toestormende Koers die on houdbaar voor Swinkels inkopte (twee-nul). Wilkes zorgde in de 21ste minuut voor een tegenpunt, maar nog vóór de rust brachten Koers en Van der Zant de stand op vier-één In de tweede helft bepaalde Blauw Wit zich er toe de VVV'ers niet al te veel ruimte te geven en dat lukte voortreffelijk. De stand in de eredivisie luidt thans: Enschedé 22 12 7 3 31 50-29 DOS 22 11 7 4 29 50-34 Ajax 22 11 5 6 27 41-26 ADO 22 12 3 7 27 49-36 22 11 3 8 25 45-37 22 10 5 7 25 46-39 VVV 22 10 4 8 24 37-32 Sparta 22 8 8 6 24 50-44 Feijenoord 22 11 2 9 24 57-50 P S V 22 9 6 7 24 48-46 MVV 22 9 4 9 22 41-34 NAC 21 9 1 11 19 41-51 NOAD 22 7 4 11 18 32-54 GVAV 21 6 5 10 17 34-46 Amsterdam 21 4 8 9 16 31-41 Blauw Wit 22 5 5 12 15 35-43 Elinkwijk 22 4 5 13 13 30-54 B V V 21 3 6 12 12 42-61 Eerste di\ isie A Graafschap 19 14 1 4 29 46-27 DFC.. 19 12 4 3 28 45-24 Willem II 19 11 5 3 27 42-24 HVC 19 11 4 4 26 47-22 Excelsior 19 9 4 6 22 28-23 Alkmaar 19 9 4 6 22 34-31 19 9 2 8 20 36-35 Volendam 18 7 5 6 19 35-29 SVV 18 7 5 6 19 29-33 DWS 19 8 2 9 18 38-34 Helmond 19 5 7 7 17 24-27 V S V 19 6 3 10 15 21-34 AGOVV 18 4 4 10 12 23-43 RBC 18 2 5 11 9 18-34 EDO 18 2 4 12 8 13-32 Ijloda Sport 18 1 5 12 7 20-47 Eerste divisie B SHS 20 13 4 3 30 50-30 Sittardia 19 12 4 3 28 47-29 Stormvogels 20 12 3 5 27 50-35 Leeuwarden 20 11 4 5 26 45-29 Limburgia 19 7 7 5 21 40-30 Wageningen 20 7 7 6 21 48-44 Haarlem 19 9 2 8 20 32-30 Eindhoven 20 8 4 8 20 39-36 Helmondia 20 7 6 7 20 33-35 RCH 20 8 4 8 20 37-40 HDVS 20 7 3 10 17 40-39 Volewijckers 20 6 5 9 17 28-36 KFC 20 4 7 9 15 26-39 Fortuna (VI.) 19 4 5 10 13 30-55 Xerxes 19 3 4 12 10 22-38 Rigtersbleek 19 2 5 12 9 32-54 Zonder al te veel moeite heeft Haarlem tegen Xerxes 'n twee-nul overwinning be haald, evenals dus verleden week tegen RCH. Men zou zo zeggen, dat de roodbroe- ken eindelijk hun goede vorm hebben ge vonden, maar dat is slechts schijn. Want ook deze tegenstander was uitgesproken zwak. Vooral de Rotterdamse voorhoede bracht er hoegenaamd niets van terecht en omdat ook het spel van Haarlem zich slechts bij vlagen boven de middelmaat wist op te trekken was het dus een wed strijd die de vierduizend toeschouwers slechts weinig bevrediging heeft geschon ken. Het bleek al spoedig dat Haarlem in de ze wedstrijd weinig doelpunten tegen zich zou krijgen, want het spel van de Rotter damse voorhoede was van zeer matig ge halte. Slechts linksbuiten Rijshouwer deed af en toe wat goede dingen. Toch kregen de bezoekers in de eerste helft twee goe de kansen door wat nonchalant spel in de Haarlemse defensie, maar in beide geval len faalde midvoor Villerius volkomen. Aan de andere kant toonde de Haar lem-voorhoede zich heel wat gevaarlijker zonder dat deze linie tot grote hoogte kwam. Maar De Graaf c.s. troffen een Rotterdamse invaller-doelman Nieuwveld in uitnemende vorm en op uitstekende wij ze maakte de plaatsvervanger van Ver meer diverse goed gerichte schoten van De Graaf, Koolemans, Groeneveld en zelfs één van Kilian onschadelijk. Toch mocht Haarlem nog even de handen dichtknijpen toen bij een Rotterdamse aanval Rijshou wer tegen de paal knalde, zodat de rust met blanke stand aanbrak. Een kwartier voor de rust was Schilpzand bij Haarlem vervangen door Ketting en over deze ver vanging behoefden de roodbi-oeken achter af geen spijt te hebben. Ketting was het nl. die de Haarlem voor hoede, speciaal in de tweede helft, meer stootkracht gaf. Onmiddellijk na de aftrap gaf hij De Graaf een goede kans, maar het puike schot werd fraai door Nieuw veld gekeerd. Maar na zeven minuten kreeg De Graaf opnieuw een prachtige voorzet van Ketting en met een felle kop stoot werd de Xerxes doelman gepasseerd, één-nul. Haarlems voorhoede kreeg toen even schik in, want drie minuten later ontdeed Ketting zich van de goede linksachter Kentie om daarna met 'n beheerst schot de stand op twee-nul te brengen. Even nog bleef het goed gaan met de roodblauwe voorhoede maar toen verder succes uitbleef, deels te danken aan het goede werk van de Rotterdamse spil Groe neveld en doelman Nieuwveld, zakte Haar lem weer wat af, naar bleef desondanks toch nog in de meerderheid. Het bleef evenwel 2-0. In verband met ziekte en blessures van respectievelijk Heinz Vollmar en Freddy Kelbassa heeft de Duitse bondscoach Sepp Herberger alsnog Fritz Walter (aanvoer der van het elftal, dat in 1954 het wereld kampioenschap behaalde) en Erwin Wald ner toegevoegd aan de selectiegroep, waar uit de Duitse ploeg voor de wedstrijd tegen België (2 maart in Brussel) wordt samen gesteld. In Nijmegen zijn zondag op het Quick - veld de wedstrijden gespeeld tussen de amateurs van noord, oost, west en zuid. De wedstrijden genoten in verband met de carnavalsviering slechts een geringe be langstelling. De uitslagen waren: west oost 02; noordzuid 10; finale oost noord 4—1. Verliezersronde: zuid—$vest 00, na strafworpen gewonnen door zuid. Het is vrijwel zeker dat doelman Harry Gregg en achterspeler Bill Foulkes, twee, overlevenden van de vliegramp bij Mün chen, woensdagavond voor Manchester United zullen spelen in de bekerwedstrijd tegen Sheffield Wednesday. Zaterdagmid dag namen zij aan de training van 't team deel en assistent-manager Jim Murphy, die voorlopig de leiding heeft overgeno men van Matt Busby, was zeer tevreden over hun conditie. Het elftal voor woens dag is nog niet samengesteld. Bereden agenten hielpen zondagmorgen de orde handhaven voor de loketten van Old Trafford, waar kaarten werden ver kocht voor de cupmatch. Duizenden sup porters vormden een queue van achthon derd meter lang. Sommigen stonden al van voor middernacht in de rij. De wedstrijd wordt 's avonds gespeeld. Eredivisie: NAC—BW 4—2; Blauw Wit—VVV 41DOSAmsterdam 31. Eerste divisie A: VitesseDWS 31; Roda SportWillem II 01. Eerste divisie B: HDSV—SHS 1—2; WageningenKFC 00; Leeuwarden Fortuna 20; HaarlemXerxes 20; EindhovenVolewijckers 21. Om de KNVB-beker: Rigtersbleek Hengelo 31; StormvogelsSVV 42; ADOEDO 31; ExcelsiorONA 10; PSV—DFC 4—0; RBC—Fortuna 1—1 (RBC naar volgende ronde); Rapid Sittardia 12; LongaDe Spechten 30; FeyenoordNeptunus 53; De ValkLimburgia 02. In de tweede ronde om de K.N.V.B.-beker kwamen slechts enkele verrassende uit slagen voor. Zo verloor Rapid bijvoorbeeld met één-twee van Sittardia. De wedstryd tussen Fortuna en RBC ten. slotte, die op het terrein van RBC werd gespeeld, eindigde in een gelykspel: één één. Fortuna '54, de bekerhoudster, werd daardoor uitgeschakeld, aangezien deze ontmoeting volgens de loting een thuiswed strijd voor de Limburgers was. Volgens de verwachtingen verloor EDO in Den Haag van ADO (drie-één) en Storm vogels toonde zich in IJmuiden de meer dere van SVV (vier-twee). Voor de derde ronde plaatsten zich reeds vier ploegen uit de ere-divisie (ADO, Feijenoord, NOAD en PSV), vier eerste divisie-teams (Excelsior, Limburgia, Sit tardia en Stormvogels) en Longa, een ploeg uit de tweede divisie. Van de acht amateurverenigingen, die nog aan het toernooi deelnamen, werden er dit weekeinde drie uitgeschakeld: Hen gelo, De Spechten en Neptunus. Gespeeld moeten nog worden één wed strijd voor de eerste ronde (Xerxes-Gouda) en 22 wedstrijden voor de tweede ronde. Daarbij zijn betrokken zes teams uit de eredivisie, twintig uit de eerste divisie, veertig uit de tweede divisie en vijf amateurverenigingen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7