Leger en Darul Islam in Atjeh zouden de situatie bespreken Over de olie van Zuid-Sumatra wordt druk gediscussieerd Nieuwe vestigingsbesluiten kleinhandel in wording Conflict over grensgebied tussen Egypte en Soedan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Noord-Celebes valt Djakarta af en omhelst nu Padang HET WEER Oliemaatschappijen wachten af Carnaval in het zuiden, de zotheid ten troon 72e JAARGANG No 188 DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 36 GAAT U VERHUIZEN? Weinig verandering Nederlandse belangen in Indonesië vee MORRIS '(wfot'Ci/oi/tw/f/ Toch geweld? Oefeningen K.L.M. koopt twee nieuwe Superconstellations Het woord is aan Kruidenier en slager mogen in de toekomst ook broody groente, melk, vis e.d. verkopen na behalen van algemeen diploma Verpakte produkten maken vakkennis overbodig Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk* Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SUMATRA SINGAPORE (Reuter) Volgens leden van de revolutionaire regering zou de militaire commandant in Atjeh, luitenant-kolonel Sjama'un Gaharu, een bijeen komst hebben belegd met de anti-communistische Darul Islam in Atjeh. De Darul Islam, die eveneens de centrale regering bestrijdt, pleegt overleg over de thans ontstane toestand. Volgens Radio-Padang heeft een politieke leider uit Atjeh op een politieke bijeenkomst in Bukittinga gezegd, dat Atjeh de revolutionaire regering steunde. De radio zei, dat deze leicier, M. Amelz, had meegedeeld, dat Atjeh geheel en al achter de revolutionaire beweging stond. De bijeenkomst telde c.a. 20.000 in woners van de stad en studenten. Amelz is lid van de commissie, die een nieuwe grondwet voor Indonesië heeft op gesteld. Somba zwaait om SINGAPORE (UP) Luitenant-kolonel Somba, militair commandant van Noord- Celebes, alsmede de officieren van zijn staf, hebben tijdens een spoedvergadering te Menado besloten zich aan te sluiten bij de opstandige beweging van luitenant-kolonel Sumual, en een gelofte van trouw afgelegd aan de tegenregering van Boekittinggi. Somba werd militair commandant van Noord-Celebes, nadat luitenant-kolonel Sumual door de centrale regering afgezet was. DJAKARTA (Reuter/ANP) Maan dagavond heeft de stafchef van het Indo nesische leger, generaal-majoor Nasution, na een spoedzitting van het kabinet, be kend gemaakt, dat luitenant-kolonel Somba en zijn stafchef majoor D. Runturambi, ontslagen zijn. Volgens een bekendmaking van het mili taire hoofdkwartier in Djakarta is het mi litaire commando van Noord- en Midden- Celebes „bevroren". Alle bataljons in het gebied moeten zich rechtstreeks in verbin ding stellen met het commando van Oost- Indonesië in Makassar (Zuid-Celebes). Revolutionairen en Sukarno PADANG (UP) De order uit Djakarta tot arrestatie van de leden der revolutio naire regering heeft onder de betrokkenen weinig indruk gemaakt. Er is slechts één aspect, dat de betrokkenen interesseert, namelijk de vraag, of deze order, gegeven ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 door stafchef Nasution, afkomstig is van president Sukarno. Mocht het namelijk zo zijn, dat de pre sident zelf deze order heeft uitgevaardigd, dan schijnt het wel zeker te zijn dat de leden van de revolutionaire regering Su karno niet langer als president erkennen zullen. Tot nu toe heeft men over Sukarno wel harde woorden gezegd, doch men heeft hem zelf de trouw nog niet opgezegd. De arrestatiebevelen tegen de ministers der contraregering Saladin Sarumpait en Abdulgani Usman zijn voorshands weer in getrokken. In plaats daarvan hebben deze twee ministers, die zich ergens in Noord- Sumatra bevinden, opdracht gekregen te verklaren of zij trouw zijn aan de centrale regering of niet. Blokkade SINGAPORE (Reuter) Volgens de „Straits Times" heeft de Indonesische re gering een blokkade ingesteld tegen de drie havens van Midden-Sumatra: Djambi, Pa- kanbaru en Padang. Het blad heeft dit vernomen van de zijde va"h scheepvaart ondernemers in Singapore, die hadden medegedeeld door de Indonesische regering te zijn gewaarschuwd dat als zij schepen naar deze havens zouden zenden, deze schepen gevaar liepen te worden aange houden. De Indonesische consul in Singapore verklaarde van niets te weten. Voorts meldde de „Straits Times", dat twee schepen, die van Sumatra op weg waren naar Singapore, met een lading rub ber, bij Pulau Sambu, ter hoogte van de kust van Sumatra zijn aangehouden. Niettemin zijn thans in Singapore 25 schepen voor Sumatraanse havens uitge klaard. Surpitro over koers GENEVE (Reuter) Dr. Sumitro, de minister van Handel van de revolutionaire regering in Midden-Sumatra, heeft tijdens een persconferentie in Genève medege deeld, dat het nieuwe regiem er naar zal streven de communistische partij volledig te elimineren. Dit betekent niet noodwen dig, dat de partij buiten de wet zal worden gesteld, doch dat de communistische in- NEW YORK (UP) De Amerikaanse oliemaatschappijen met installaties in In donesië hebben verklaard dat zij een hou ding van „handen-af" zo lang mogelijk zul len handhaven in de interne moeilijkhe den van Indonesië. De belangrijkste Amerikaanse oliemaat schappij in Indonesië is de Standard Va cuum. Deze maatschappij werkt in hoofd- ADVERTENTIE Verwachting tot morgenavond: Opklaringen met vooral aanvan kelijk enkele hagel- of sneeuw buien. Krachtige tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. In de komende nacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. zaak in Zuid-Sumatra, doch zij heeft een veld en een pijpleiding in Midden-Suma tra. Een woordvoerder van de Standard Va cuum zeide: „We zullen de centrale rege ring blijven erkennen tot we op de staat van beleg stuiten." De woordvoerder leverde commentaar op de vraag of zijn maatschappij oiie- royalties zou blijven betalen aan de cen trale regering of althans een deel zou be talen aan de nieuwe regering in Padang. Hij zeide dat geen beslissing is genomen door de Standard Vacuum met betrekking tot deze of enigerlei andere kwestie die voortvloeit uit de oprichting van de nieu we regering. „Politiek trachten, we er bui ten te blijven," zeide hij. De woordvoer der gaf echter te verstaan dat tenzij de regering in Padang geweld gebruikt, de contractuele schikkingen tussen de centra le regering en de Standard Vacuum, wel ke een fifty-fifty-basis hebben, van kracht zullen blijven. De andere maatschappijen die in Indo nesië werken zijn de Caltex en de Konink lijke. De woordvoerder van de Standard Vacuum zeide dat voor zover bekend is nog geen contact tussen de drie maat schappijen heeft plaatsgehad om een ge meenschappelijke benadering van het pro bleem uit te werken. Hij schakelde de mo gelijkheid van een gezamenlijke koers echter niet uit. LONDEN (Reuter) Naar aanleiding van een bericht uit Padang, dat de pre mier van de revolutionaire regering in Padang, Sjafruddin Prawiranegara, de buitenlandse oliemaatschappijen op Suma tra telegrafisch zou hebben geïnstrueerd de uitbetaling van royalties aan de cen trale regering in Djakarta te staken, ver klaarde een woordvoerder van de Shell- groep in Londen, dat nog geen enkele me dedeling van de regering van Midden- Sumatra is ontvangen. In het bedoelde bericht uit Padang werd tevens gemeld, dat premier Sjafruddin de oliemaatschappijen voorts had geadvi seerd de verscheping van geraffineerde petroleum naar Djakarta te staken. De Koninklijke Shell-groep produceert onge veer 5 miljoen ton olie voor de binnenland se markt van Indonesië en voor die in het Verre Oosten. Het merendeel daarvan komt van Sumatra, waar de produktie in 1956 3.830.000 ton bedroeg. Andere olieter reinen van de Shell zijn gelegen op Java en Borneo. De Shell heeft vier raffinade rijen in Indonesië, namelijk twee grote op Zuid-Zumatra en Borneo, en twee kleine re op Java. Ten aanzien van de Nederlandse econo mische belangen, heeft dr. Sumitro in Ge nève aan UP gezegd, dat zy geplaatst kun nen worden „op gelijke voet met ander buitenlands kapitaal, niet meer, niet min der." Maar de overwegend „scmi-monopo- listische" positie van de Nederlandse fir ma's in bepaalde gebieden, vooral wat de buitenlandse handel betreft, bankfacilitei- ten en scheepvaart, zal worden veranderd door onderhandelingen opdat aan Indone sische belangen meer aandacht zal worden gegeven. Dit is reeds eerder bij bilaterale onderhandelingen op Sumatra gebeurd en de nieuwe regelingen „werken goed". vloed in het politieke leven zal worden geëlimineerd. Dr. Sumitro verklaarde nadrukkelijk, dat de nieuwe regering geen oorlog wenst, „doch wij zijn vastbesloten een politiek door te voeren, die meer houvast zal bie den voor de belangen van ons volk". Hij zeide, dat de „rebellen-regering" de steun heeft van de militaire commandanten van geheel Sumatra, en van Noord- en Zuid-Celebes. Borneo is neutraal, en de strijdkrachten op Java zijn in hun sym pathie verdeeld", zo voegde Dr. Sumitro er nog aan toe. TOKIO (UP) Volgens het Indone sische persbureau Antara heeft de Ma- sjumipartij verklaard, dat de revolutionaire regering-Sjafruddin ongrondwettig is. De Masjumi roept op tot een terugkeer tot de grondwet, waartoe allen zouden moe ten medewerken. De verklaring houdt daarbij uitdrukkelijk het voorbehoud in, dat de samenwerking tussen Sukarno en Hatta hersteld wordt. Ten slotte waarschuwt de Masjumi tegen buitenlandse inmenging in het geschil. ADVERTENTIE BAR7EÜORI5STR, HAARLEM TEL' 13439 FERD. BOL5TR. 48 A'DAM'TEL. 717162 DAMES-PANTALONS in kleuren DJAKARTA (UP) „Er is slechts één wettige regeiing", zo wordt in een ver klaring van de parlementscommissie voor de defensie gezegd, „en dat is de regering van Djakarta. De andere moet van het aanschyn der aarde weggevaagd worden. De regering dient vastbesloten maat regelen te nemen, aangezien het niet mo gelijk is met de rebellen te onderhan delen. Dezen dienen met kracht onder controle te worden gebracht. Ook de secretaris-generaal van de com munistische partij, D. N. Aidit, drong er in een verklaring op aan, dat „zo spoedig mogelijk krachtige maatregelen tegen het verraad van de rebellengroep van Sja fruddin Prawiranegara" zullen worden ge nomen. „Er is geen middenweg", zegt hij. LONDEN (UP) Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat van 24 fe bruari tot 4 maart grote oorlogsoefeningen gehouden zullen worden. Hieraan zal zowel door burgers als militairen worden deel genomen. (Men zie ook pag. 8). Voor de uitbreiding van haar luchtvloot heeft de K.L.M. drie Lockheed Supercon stellations van het type L 1049 H en twee douglas D. C. 7 C -vliegtuigen aangekocht. Rousseau: De mens is in vrijheid geboren, overal ziet men hem in boeien. doch Van onze Haagse redacteur De staatssecretaris voor de middenstand, dr. G. Veldkamp, heeft aan de Sociaal- Economische Raad advies gevraagd over een ontwerp-vestigingsbesluit voor een nieuw begrip „algemeen levensmiddelenbedrijf". Het is de bedoeling, dat in de toe komst de kruidenier of de slager ook brood, groente, melk, verpakte kip, verpakte vis en dergelijke mogen verkopen (hetgeen meer bedrijfskapitaal vereist), mits hy voldoet aan vestigingseisen voor het algemeen levensmiddelenbedrijf. Als zy daaraan voldoen zullen ook groenteboeren, bakkers en dergelijke „algemene" levensmiddelen mogen verkopen waarvoor geen vakbekwaamheid is vereist, zodat deze verkoop meestal verpakte artikelen zal betreffen. Er zullen in de algemene levensmiddelen zaken echter geen drogisterij-artikelen en geen tabaksartikelen mogen worden ver kocht, tenzy de exploitant voldoet aan de daarvoor gestelde eisen. De aard van de vakopleiding voor het diploma algemeen levensmiddelenbedrijf zal meer gericht zijn op het verwerven van inzicht in de bedrijfsvoering, de in koop, de wijze van voorraadvorming, het conserveren van de opslag, de winkelorga- nisatic, de etalage-inrichting en dergelijke, dan op het bijbrengen van een gedetail leerde warenkennis. Natuurlijk zullen voor alle detail- en ambachtsbedrijven eisen gelden op het ge bied van kredietwaardigheid, handelsken nis en vakbekwaamheid op een speciaal gebied. Het assortiment van de „speciale be drijven" (kruidenier, slager, groenteboer, melkhandelaar, bakker, poelier, vishande laar) zal aangepast zijn aan de nevenver koop zoals die zich in deze bedrijven in het algemeen voordoet. Voorzover de ondernemers, die deze be drijven uitoefenen, een ander levensmid- Zo is nu Carnaval! Het zuiden viert het feest van de zotheid en deed dat maandagmiddag met een grote optocht in Den Bosch waarvoor duizenden op de been kwamen. Maastricht gaf de jeugd vrij spel in de kinder-carnavals- optocht. Daartoe verzamelden de jonge Maastrichtenaren zich op het Vrijthof, gestoken in vele uitmonsteringen. CAIRO (Reuter) Egypte heeft Soedan beschuldigd van schending van de Egyp tische soevereiniteit door het zenden van troepen naar Egyptisch gebied. Egypte eist terugtrekking van de Soedanese stryd- krachten tot onder de 22ste breedtegraad. De Egyptische beschuldiging staat in een communiqué dat vandaag in Cairo is ge publiceerd. In het Egyptische communiqué wordt gezegd dat Soedanese strijdkrachten maan dag in de Egyptische zone zijn opgerukt hetgeen een schending betekent van het verdrag van 1899 en van de Egyptische soevereiniteit. De Egyptische regering heeft de Soedanese regering verzocht haar strijdkrachten terug te trekken tot beneden de 22ste breedtegraad teneinde de betrek kingen tussen Egypte en het Soedanese volk te handhaven, aldus het communiqué, dat hieraan toevoegt dat Egypte de kwes ties tussen beide landen op vreedzame wijze geregeld wil zien. In het communiqué wordt voor het eerst melding gemaakt van een grensgeschil tussen de beide landen, dat klaarblijkelijk in een acuut stadium is gekomen door de algemene verkiezingen in Soedan en de volksstemming over de Verenigde Arabi sche Republiek in Egypte, daar beide lan den tegelijkertijd verkiezingen in het om streden gebied willen houden. Spoedberaad De minister van Buitenlandse Zaken van Soedan, Mohamed Mahgoeb, is in Cairo aangekomen om met president Nasser te spreken over de aanspraak van Egypte op grondgebied van Soedan. Inmiddels wor den er in Khartoem lijsten verzameld van voormalige soldaten en jonge vrijwilligers. Egypte heeft het gehele Soedanese gebied ten noorden van de 22ste breedtegraad op geëist en troepen naar dit gebied gezon den om toezicht te houden op een volks stemming over de nieuwe verenigde Ara bische republiek. De regering van Soedan heeft verklaard dat zij haar soevereiniteit over dit gebied zal handhaven. De om streden zone grenst aan de Rode Zee en is dun bevolkt door zwervende stammen. Egypte heeft zich bereid verklaard Soedan in ruil een klein gebied ten zuiden van de 22ste breedtegraad af te staan. De Ummapartij, waarop de coalitierege ring van Soedan steunt, heeft een beroep op alle partijen gedaan om woensdag ge zamenlijk tegen de Egyptische actie te demonstreren in de Khalifasmoskee in Khartoem. Soedan heeft aangevoerd, dat het be trokken gebied niet in het Egyptische par lement is vertegenwoordigd en heeft be sloten het Soedanese gezag over het be trokken gebied „krachtig te handhaven". Volgens onze correspondent bestaat in Londen er weinig twijfel over, dat Egypte's aanspraken op het noordelijke grensgebied van de Soedan Nasser's antwoord vormt op de hernieuwde weigering van de Soe dan om Egypte's voorwaarden inzake de verdeling van het Nijlwater te aanvaar den. De Soedan acht de voorgestelde rege ling nadelig voor de uitbreiding van de landbouw. Ethiopië heeft eveneens ver zocht over deze aangelegenheid te worden gehoord. In politieke kringen vat men Nasser's actie ernstig op, vooral omdat er een groot onbeschermd land voor hem open ligt. Het orgaan van de Labour-oppositie, verwijt de Britse regering dat zij zich op nieuw door Nasser heeft laten verrassen. Groot-Brittannië bezit op zijn minst een morele verantwoordelijkheid voor de hand having van Soedan's onafhankelijkheid. del dan die waarop zij zijn gespecialiseerd, erbij willen gaan verkopen, zullen zij het „algemeen levensmiddelenbedrijf" moeten gaan uitoefenen, tenzij zij willen volstaan met naast het door hen uitgeoefende spe ciale bedrijf nog één ander dergelijk spe ciaal bedrijf uit te oefenen, na daarvoor het vakdiploma te hebben behaald. Gerief voor huisvrouw De regeling wil de mogelijkheid open laten van een geleidelijke ontwikkeling naar het „algemeen levensmiddelenbe drijf". waar de huisvrouw tegelijk al haar levensmiddelen kan inkopen. Daarmee wordt ook tegemoetgekomen aan de be hoefte van de consument die in de buiten wijken van de grote steden soms met slechte openbare vervoermiddelen een gro te afstand naar de binnenstad moet af leggen om bijvoorbeeld bij een „gespecia liseerde" poelier een kip te kopen. In zo'n geval is het eenvoudiger dat de consumen ten in hun wijk een diepvrieskip kunnen kopen in een algemeen levensmiddelen bedrijf. Doordat in een dergelijk bedrijf ook brood zal mogen worden verkocht, is het niet onmogelijk dat op den duur de brood bezorging verdwijnt, dat de bakkerswin kels worden „opgefokt" tot algemeen le vensmiddelenbedrijf en de broodfabrikan ten zulke winkels zullen proberen te stichten. De toestand in het bakkersbe drijf is slecht. Er sluiten 450 bakkerijen per jaar in ons land. In 1954 is een nieuwe vestigingswet tot stand gekomen, die het nodig maakte na te gaan of de ongeveer tweehonderd ver schillende ..oude" vestigingsregelingen voor de middenstand konden worden ge handhaafd of door nieuwe moesten wor den vervangen. Daarbij bleek dat voor de nieuwe regelingen de Vestigingswet 1954 technisch moest worden herzien om han teerbaar te zijn. Zodra dit is gebeurd (van daag is de Memorie van Antwoord inzake deze technische wijziging bij de Tweede Kamer ingediend) kunnen nieuwe vesti gingsbesluiten worden afgekondigd. Een tiental is reeds in ontwerp gereed om in de ministerraad te worden behandeld en voor 21 bedrijfstakken verkeert het ont werpbesluit reeds in een vergevorderd sta dium om naar de S.E.R. te worden ge zonden om advies. Geen specialités hij de kruidenier Thans wordt reeds advies gevraagd over een vestigingsbesluit voor drogisterij- artikelen. In dit ontwerp is ervan uitge gaan dat de kleinhandeld in drogisterij artikelen op vakbekwaamheid gebaseerd moet blijven. Voor de verkoop van chemicaliën, voor andere dan geneeskundige- of ontsmet tingsdoeleinden (van insecten of voor con servering) zal geen vestigingsvergunning nodig zijn. in tegenstelling tot de oude re geling. Dit betekent dat deze artikelen bij voorbeeld ook door kruideniers verkocht mogen worden Overwogen zijn ook de wensen ten aan zien van het opnemen van verpakte ge neesmiddelen in het assortiment van het algemeen levensmiddelenbedrijf, respec tievelijk het kruideniersbedrijf. De staats secretaris voor de middenstand meent ech ter dat deze drogisterij-artikelen in het algemeen niet in het algemeen levensmid delenbedrijf of het kruideniersbedrijf ver kocht mogen worden, omdat zulks een goede uitoefening van het drogisterijbe drijf zou schaden. Tabaksartikelen mogen niet bij de kruidenier of in een algemeen levensmiddelenbedrijf worden verkocht omdat de tabaksdetailhandel reeds met moeilijkheden heeft te kampen. De eisen die voor vestiging in de kleinhandel in ta baksartikelen zullen worden gesteld, zul len overigens niet zo zwaar zijn, dat het voor ondernemers uit andere branches be zwaarlijk zal zijn, aan de eisen te voldoen. Gedacht wordt aan een praktischer opzet van het onderwijs in de tabaksbranche. Voorlopig: afwachten Voorlopig moet men afwachten wat de S.E.R. de regering zal adviseren. Dit zou aanleiding kunnen zijn tot wijziging in de plannen van de regering, die na ver kregen advies de vestigingsbesluiten eigen machtig afkondigt krachtens haar be voegdheid volgens de Vestigingswet 1954. Vestigingsbesluiten worden dus niet aan de Tweede Kamer voorgelegd ter goed keuring, maar wel ter kennismaking toe gezonden en eventueel kunnen dan Ka merleden erover interpelleren en wensen tot wijziging uitspreken. Voorlopig moeten de middenstanders en de huisvrouwen dus maar afwachten wat er tenslotte uit de bus komt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1