Itfeoen ideate W C.H.U. besprak Euromarkt en christelijke politiek DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs brandstoffen in huis geeft een veilig gevoel. Laat het ijzelen, vriezen of sneeuwen U hebt kolen in huis, U kan niets gebeuren WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bijeenkomst te Hoofddorp ZANDVOORT Winkels 's zondags ook in voor- en naseizoen open Krediet gevraagd voor uitbreiding van u.l.o.-school Geldleningen ten behoeve van woningbouw Kampeerterrein voor 400 tenten bij Sportpark Soedan verwerpt Egyptisch protest over bezetting Beide partijen verlangen een vreedzame regeling Brits-Amerikaanse bezwaren tegen het plan-Rapacki Politieke vraagstukken achterwege gelaten Planetarium in Londen Expeditie-Fuchs is depot 480 gepasseerd Nieuwe papierfabriek der n.v. Gelderland geopend Hammarskjoeld naar Londen en mogelijk naar Moskou Scheepvaart De Christelijk-Historische kiesverenig- ging „Groen van Prinsterer" in de Haar lemmermeer belegde dinsdagavond in het jeugdhuis ,,'t Verscholen Nest" aan het Marktplein in Hoofddorp een politieke bij eenkomst. De voorzitter van de kiesver eniging, de heer C. de Raadt, opende de samenkomst met een kort gebed. Gezon gen werd vervolgens psalm negen „Ik zal U loven, Heer, met mijn ganse hart". De heer De Raadt memoreerde het over lijden van wethouder Van Beem. Te zijner nagedachtenis namen de aanwezigen eni ge ogenblikken stilte in acht, waarna de voorzitter het woord gaf aan ir. M. A. Geu ze, lid van de Eerste Kamer, voor diens in leiding over de Euromarkt. Nadat de spre ker een samenvatting had gegeven van de redenen waarom hechtere samenwerking tussen de volken van West-Europa zowel op politiek als economisch terrein noodza kelijk werd geacht, ging hij dieper in op de verschillende aspecten van de gemeen schappelijke markt. Hij trok daarbij een vergelijking tussen de onbelemmerde bin nenlandse handel in de Verenigde Staten en de door talrijke ongelijke „binnen- muurtjes" omgeven Nederlandse markt. Bovendien waren de monetaire maatrege len om de binnenlandse industrieën tegen de buitenlandse concurrentie te bescher men voor Nederland in vergelijking met andere Europese landen veel soepeler. De Euromarkt bewerkstelligt nu dat de „bui tenmuur" voor alle deelnemende landen even hoog zal zijn. Het optrekken van de ze „buitenmuur" zal vijftien jaar duren. Voorts zullen etappegewijs de binnentarie- ven en contingenteringen afgeschaft wor den. Ir. Geuze besprak voorts de bevoegd heden en de samenstelling van het be stuur, de Europese commissie en het Europese parlement alsmede het justi tioneel college. Hij legde er in het slot van zijn betoog de nadruk op dat in de Euro markt constructieve krachten gebundeld kunnen worden tot het dienen van de vre de. „De vrede wordt niet gediend door zwakte maar door kracht. Niet alleen op militair maar ook op het economisch AMSTERDAM Aandelen Kon. Olie moesten gisteren niet alleen de gehele winst van maandag prijs geven, doch kwamen daar zelfs nog bijna een gulden onder.' Hiervoor waren ver scheidene factoren aanwezig, zoals de lagere slotkoersen van New York en de ruilingen, die thans plaats vinden door verkopen van aandelen Koninklijke Olie in aankopen van aandelen Shell Transport, speciaal voor Engelse rekening. Indertijd zijn deze ruiltransacties opgezet met de bedoeling, deze later met winst te kunnen afwikkelen (terugruilen). Voor het glad stellen van deze posities is de tijd thans gunstig en er wordt een handig gebruik van gemaakt. Het is te begrijpen dat een en ander een koersdruk op de aandelen Koninklijke Olie ten gevolge heeft. Hier bij komt nog, dat de onverkochte olievoor raden in de Verenigde Staten nog steeds een prijsdruk van het produkt in de hand werken, hetgeen niet gunstig is voor het koersverloop van de olieaandelen aldaar. De koers voor aandelen Koninklijke Olie opende op 146.50 en steeg tegen het slot van de markt tot 147 tegen maandag 150.50. Het fonds bleef circa 1 gulden beneden pariteit New York. Bij de opening van de markt waren de overige inter nationale waarden eerder aan de lage kant, doch in het verdere beursverloop konden de koersen wat aantrekken om op de hoog ste prijs van de dag de markt te verlaten. Philips liep op van 245 tot 246 en verloor slechts een half percent. Unilever ver beterde van 338 tot 340, min 2 pet. AKU was 1 punt lager, K.L.M. was verder in reactie: min. 80 cent. In de scheepvaarthoek was het belang rijk rustiger dan maandag. Met de vracht tarieven voor de wilde vaart wil het niet vlotten, hetgeen voor verscheidene maat schappijen nadelig is. Een stimulans voor de scheepvaartaandelen van deze maat schappijen is de aanhoudende daling van de vrachttarieven geenszins, ook al staan de koersen van deze aandelen aan de lage kant en is er in de prijs van de aandelen reeds veel ongunstig nieuws verdiscon teerd. De markt was hier verdeeld met koersvariaties van 1 a 2 punten naar beide zijden. Van een bepaalde tendentie in deze sector kon niet gesproken worden. Daar waren trouwens de omzetten te gering voor Cultures ondergingen een reactie op de koersstijgingen van maandag. Amsterdam Rubber en Verenigde Deli waren circa 2 punten lager en H.V.A. gaf van de forse winst van 5 punten van maandag 1 punt terug. Staatsobligaties waren iets lager; voor de staffellening min 1/8 pet. Het kort lopende papier was goed prijshoudend tot iets hoger. Adviesprijs voor 5'/2 pet. PEGEM op 103 7/8 (103'/2), de woningbouw lening 107)4 (107 1/8) en rentespaarbrieven onveranderd op 102. De gunstige berichten over Hoogovens te IJmuiden waren bij het publiek nog niet in voldoende mate bekend, om op de koers van de aandelen, vrijwel onveranderd, in vloed te kunnen hebben. Prolongatie 4'/2 pet. (ANP). NEW YORK De effectenbeurs sloot gisteren verdeeld bij kalme handel. Een der sterkst-dalende fondsen was North American Aviation dat meer dan twee dollar verlies boekte na de voorspelling van de hoofddirecteur van het bedrijf, dat de resultaten over het tweede fiscale kwartaal, dat op 31 maart eindigt, vrijwat minder goed zouden zijn dan in dezelfde periode van het vorige iaar. Tabakken wa^er flauwer. Automo bielindustrieën bewogen zich in neergaan de lijn. Chemicaliën werden beïnvloed door winstnemingen. Sporen waren ver deeld. In de groep nonferrometalen ver loor National L-ead ongeveer twee dollar. Staalwaarden toonden zich over het alge meen vast. In de vliegtuigindustrie was weinig schommeling, hoewel deze fondsen toch een opwaartse tendens vertoonden, wenals olies. Gulf, Royal Dutch en Socony Mobil konden alle bijna een dollar ver beteren, maar enkele van de andere sleu- el fondsen in deze hoek verloren fracties. Van de 1097 verhandelde fondsen ein digen 449 hoger en 400 lager. De gemid delden waren: voor industrieën 442,71 (dinsdag 442,27); voor spoorwegen 106,98 (107,01) en voor openbare nutsbedrijven 71,96 (72,12). (UP) terrein dienen wij in eendrachtige samen werking deze kracht te tonen", aldus ir. Geuze. „Heeft Christelijke politiek nog zin?" luidde de titel van de toespraak, die ds. D. C. van Wijngaarden uit Hoofddorp na de pauze heeft gehouden. Spreker stelde vast dat de Christelijke getuigenis in de Hervormde Kerk zeer zwak leeft. Kerk en politiek zijn echter twee onscheidbare ele menten. „Indien Christus alleen in de kerk en niet daarbuiten iets te zeggen zou heb ben, zou het Christendom geen zin hebben. Er is geen enkel domein in de wereld waar Christus buitengesloten kan worden en daarom is christelijke politiek noodzake lijk". Spreker keurde het gevolg geven aan de „doorbraak"-gedachte van vele chris tenen af. Hij noemde de christelijke werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid een „vluchtheuvel temidden van het ru moer der wereld". De jongeren dienen zich te bezinnen op de principiële vragen in de politiek. Het politieke leven moet ge dragen worden door Gods woord, in de ge meenteraden, de statenvergaderingen en de Kamers maar ook in het leven van alle dag. Spreker wees erop dat in de Christe lijk-Historische Unie ook plaats is voor de arbeiders. „Het politieke leven moet ge dragen worden door het woord van Chris tus „Gij zult Mijn getuigen zijn" en om de ze reden £ieeft christelijke politiek wel de gelijk zin", aldus ds. Van Wijngaarden. Nadat de heer De Raadt beide sprekers dank had gebracht voor hun toespraken ging ds. Van Wijngaarden voor in het ge bed en werd de bijeenkomst besloten met het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Tot nu toe was in Zandvoort een veror dening van kracht, waarbij tijdens het zomerseizoen, lopende van 1 mei tot 15 september, aan sommige categorieën win kels, toestemming was gegeven zondags van negen uur 's morgens tot tien uur 's avonds te zijn geopend. In het tijdvak van 15 september tot 1 mei moesten deze winkels echter 's zondags zijn gesloten. Aangezien bij fraaie weersomstandig heden en tijdens de zogenaamde „bollen- tijd" veel vreemdelingen naar Zandvoort komen, doen B. en W. de raad het voorstel tot verruiming der openstelling over te gaan. Daarbij is een ontwerp opgesteld, dat sommige categorieën winkels toestemming geeft in de tijdvakken, liggende tussen 1 april en 1 mei, 15 september en 1 oktober, des zondags van negen uur 's morgens tot 8 uur 's avonds geopend te zijn. Aan dit ontwerp heeft de Kamer van Koophandel haar goedkeuring verleend. Voor het instellen van deze verordening heeft men, behoudens de goedkeuring van de raad, de koninklijke goedkeuring nodig. Burgemeester en wethouders van Zand voort verzoeken de raadsleden, een be drag van f 192.000.— beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de Wim Gerten- bachschool voor ulo met vier leslokalen en de bouw van een woning bij deze school B. en W. achten de bouw van de woning noodzakelijk, omdat het niet wenselijk js, dat het schoolgebouw nog langer geheel onbeheerd staat. De uitbreiding van de school is eveneens zeer urgent, omdat door het grote aantal leerlingen, (212, waarvan 81 in de eerste en 68 in de tweede klas) thhns reeds gerui me tijd les wordt gegeven in het vaklo kaal en in de aula. Bij het begin van de nieuwe cursus verwacht men. dat de school door ongeveer driehonderd leer lingen zal worden bezocht. De n.v. Bank voor Nederlandse gemeen ten heeft de gemeente Zandvoort een le ning van f 88.000.- uit de opbrengst van de eerste nationale woningbouwlening tegen een rente van zes percent en een looptijd van 25 jaar aangeboden. Voorts heeft de gemeente van deze bank een aanbieding ontvangen tot het aangaan van een geldle ning, betrekking hebbend op de gelden, waarvoor kopers van rentespaarbrieven der tweede woningbouwlening ten aanzien van de gemeente Zandvoort hun voorkeur hebben uitgesproken. Op 7 februari was dit voor een bedrag van 117.360,-. Deze lening tegen een rente van zes percent zal in 1971 moeten worden afgelost. De gelden moeten worden bestemd voor de woning bouw. B. en W. stellen de raad voor de geldleningen aan te gaan. Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3'/,'»/, Nederl. '47 86'/ie 869/m 3% Nedl. 1962/64 90 Vi 90 X A. K. U 152 153 Calvé Delft 302 302 Van Gelder Zonen 180 175 K. N. Hoogovens 266 Vj 267 Nederl. Ford 174 Vi 174 N. Kabelfabriek 225 X 226 gew Philips Gloeil. 245 X 246 Pref.PhilipsGloeil. 148 148 Unilever 339 340 Wilton Feyenoord 210 205 Dordtsche Petrol. 612 620 Kon. Petroleum 1 147.— 148.40 Billiton 185 185 A'dam Rubber 44 43X K. L. M f 107.— 106. Holl. Amer. Lijn 144 X 145 K. N. S. M 138'/2 138)4 N. Scheepv. Unie 109/4 110 v. Nievelt Goudr. 145 145 Phs. v. Ommeren 199 X 198'/i H. V. A 84 X 83 Verg. Deli Mijen 61 'X 61 Amsterd. Bank 199 199 Nat. Handelsbank 72 72 Ned. Handel Mij 149 149 Rotterd. Bank 164 164 Twentse Bank 160 160 Anaconda Copper 421 1« 42 >4 Bethlehem Steel 38'X 39 U. S. Steel 57 57 Vi General Motors.. 33X 33'X Shell Union 59 Vi 59 X Tidewater 21H 21% De Stichting „Kennemer Sportpark" heeft zich tot de Zandvoortse gemeente raad gewend met het verzoek de rente en aflossi. te willen garanderen van een geldlening van 100.000.-- tegen een rente van 4% percent, af te lossen in 25 jaar. Op een terrein aan de Kennemerweg bij het sportpark wil de stichting een kampeer terrein aanleggen en inrichten. Dit ter rein deed al dienst als „nood-kampeerter rein", doch gezien de steeds grotere komst van kampeerders zullen nieuwe voorzie ningen moeten worden getroffen. Er is een plan gemaakt voor een kampeerter rein, plaats biedend aan ongeveer vierhon derd tenten, twee toiletgebouwen en een gebouw voor de kampleiding. B. en W. van Zandvoort juichen de tot standkoming van dit kamp ten zeerste toe. Geadviseerd wordt daarom de geldlening te garanderen. KHARTOEM (Reuter) De regering van Soedan heeft meegedeeld, dat zij het Egyptische protest tegen de aanwezigheid van Soedanese troepen ten noorden van de 22ste breedtegraad heeft verworpen. „Wij zijn gereed ons land te verdedigen als Egypte in zijn huidige houding mocht vol harden", aldus de regeringsverklaring. In een communiqué, uitgegeven na een kabi netsvergadering, spreekt Soedan zich even wel uit voor onderhandelingen over het omstreden gebied. De ministers van Bui tenlandse Zaken van Soedan en Egypte bespreken de zaak in Caïro. Beiden ver langen naar een vreedzame oplossing van het geschil, zo is verklaard. De minister van Binnenlandse Zaken van Soedan, Ali Abdel Rahman, heeft ver klaard dat „alles vreedzaam geregeld zal worden en dat de betrekkingen tussen bei de landen niet slechter zullen worden." De betoging en de conferentie van alle Soeda nese partijen zijn uitgesteld om de leiders van de partijen, die in de provincies ver kiezingscampagnes voeren, in staat te stel len tijdig naar Khartoem terug te keren. Groepen betogers hebben uiting gegeven aan hun anti-Egyptische gezindheid, maar over het geheel is het rustig in Khartoem. Londen bezorgd LONDEN. De Britse regering, zo meldt onze correspondent, heeft verklaard dat de gebeurtenissen in de Soedan nog te ver ward zijn voor enigerlei conclusie. Volgens het Foreign Office zou het ongepast zijn als Groot-Brittannië in dit stadium een oordeel uitspreekt. De vraag is gesteld, of Londen niet extra voorzichtig is met het oog op de in Rome te hervatten Brits- Egyptische financiële besprekingen. Hoewel Egypte juridisch aanspraken kan doen gelden op het omstreden gebied, rechtvaardigt dit volgens Londen geenszins een eenzijdige actie. In politieke kringen in Londen maakt men zich ongerust over deze nieuwe bedreiging van tegelijkertijd Ame rikaanse, Britse en Franse belangen. Egyp tische expansie-plannen kunnen slechts gestopt worden, zo wordt opgemerkt, in dien de westelijke mogendheden een ge meenschappelijke politiek volgen en vast beraden optreden. De vorige week is gedurende de bespre kingen met de delegaties uit Saoedie- Arabië en Jemen gebleken, dat Caïro wenst, dat Soedan voor het einde van maart deel zal uitmaken van de Verenigde Arabische Republiek. Achter Soedan lig gen Oeganda, Kenia en de olie van Saoedie Arabië. Koning Saoeds broer, de minister van Buitenlandse Zaken, Emir Feisal, is op Nassers hand en voert een anti-westerse agitatie. De aansluiting van Jemen bij de Verenigde Arabische republiek betekent druk op Saoedie Arabië van het zuiden uit. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat het Rapacki- plan ernstige nadelen lijkt te bevatten en geen rekening houdt met politieke vraag stukken die verwant zijn aan de algemene problemen van ontwapening, Europese veiligheid en de Duitse hereniging. Het plan is nog in studie, maar men kan niet inzien hoe het plan-Rapacki als volkomen onafhankelijk van deze problemen kan worden beschouwd. Het State Department heeft in het bij zonder kritiek op het voorstel uit het me morandum bij het plan-Rapacki dat mo gendheden met kernwapens deze niet zou den aanwenden tegen het gebied van de voorgestelde atoomwapenvrije zone in Midden-Europa of tegen doelen in dat ge bied. Het departement verklaart dat dit „beslissend element" slechts van het goed vertrouwen van de mogendheden zou af hangen en „derhalve niet uitvoerbaar" zou zijn. Gevraagd of deze verklaring een ver werping van het plan inhoudt zei de Amerikaanse woordvoerder dat in dit sta dium niet te willen zeggen. LONDEN (Reuter) De nadere bijzon derheden die de Poolse regering over het plan-Rapacki heeft opgesteld, lijken be paalde Britse bezwaren tegen het plan niet te kunnen wegnemen, zo heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen verklaard. De woordvoerder zei te menen, dat te gen het nader toegelichte plan dezelfde bezwaren kunnen worden ingebracht als premier Macmillan in een brief aan maar schalk Boelganin van de Sovjet-Unie reeds heeft uiteengezet. PARIJS (Reuter en AFP) Een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een perscon ferentie verklaard, dat „de nieuwe uit gave" van het Poolse plan een aantal nieuwe elementen bevat welke ernstige bestudering rechtvaardigen. In gezagheb bende Franse kringen zegt men, dat de Franse regering op het standpunt blijft staan, dat het probleem van de veiligheid niet los van de politieke vraagstukken in Midden-Europa kan worden besproken. BONN (Reuter) Een van de voor naamste Westduitse bezwaren tegen het plan is dat men niet inziet hoe de Ameri kanen de veiligheid van West-Duitsland en West-Berlijn kunnen waarborgen, wan neer hun aldaar gelegerde troepen niet de beschikking zouden mogen hebben over de „modernste wapens", zoals de kern wapens in West-Duitsland gewoonlijk worden genoemd. Men acht het te Bonn onwaarschijnlijk, dat het Poolse plan in zijn huidige vorm door de Westduitse re gering als onderhandelingsbasis zal wor den aanvaard. Er wordt opgemerkt dat Adenauer kortgeleden omtrent het oude plan-Rapacki heeft gezegd dat aanvaar ding hiervan het einde van de NAVO en van de Westeuropese vrijheid zou be tekenen. ADVERTENTIE Volgende maand zal prins Philip van Groot-Brittannië het nieuwe planeta rium te Londen officieel in gebruik stellenTegen het koepelvormige dak kunnen het verloop van zon, maan en sterren en andere verschijnselen aan het uitspansel worden geprojecteerd. De apparatuur wordt, op bovenstaande toto, gecontroleerd door dr. H. C. King (op de ladder) en de heer Frank Cousins. WELLINGTON (Reuter) De expeditie van het Britse Gemenebest onder leiding van dr. Vivian Fuchs wordt bij haar tocht door het zuidpoolgebied gehinderd door slecht zicht, lage temperaturen en een sterke wind. De groep heeft de ravitail- leringspost 480 achter zich gelaten en is nu op weg naar het depot op het pool- plateau, dat 320 kilometer verder ligt. De expeditie is nog ongeveer 750 kilometer van haar einddoel Scott-basis ver wijderd. LONDEN (UP) Radio-Moskou heeft bericht, dat de Russische zuidpoolexpeditie is aangekomen op de „zuidpool der onbe reikbaarheid" en daar een post heeft ge vestigd, waar zes geleerden zullen blijven. De post is gevestigd op 1400 kilometer van de Russische basis bij McDonald Baai, op een hoogte van 3600 meter. De Russische zuidpoolexperts hebben vorig jaar de geo- magnetische zuidpool, het centrum van het magnetische veld van de aarde, bereikt, op een afstand van ongeveer 12.500 kilo meter van de zuidpool. Beide punten waren tevoren slechts waargenomen door vliegers van de Amerikaanse marine. De pool der onbereikbaarheid, waar de tempeiatuur gedurende de zuidpoolzomer daalt tot 56 graden Celsius, wordt zo genoemd, omdat zij het moeilijkst te bereiken is vanaf de zuidpool of vanaf de kust van het vaste land van de zuidpool Het is een plateau dat op sommige plaatsen meer den vier kilometer hoog is, MCMURDO SOUND (UP) Amerikaan se onderzoekers hebben in het zuidpool gebied tot dusverre onbekende bergen ontdekt, die in hoogte en omvang verge leken kunnen worden met het Amerikaan se rotsgebergte. De bergruggen strekken zich uit van de Sentinel-bergen op de Ellsworth-hoogvlakte, tot de Pansacola- bergen. Men heeft de indruk dat deze twee ruggen, die duizend kilometer uit elkaar liggen, misschien tot het zelfde stelsel be horen. Vanmorgen is de nieuwe papierfabriek van de n.v. „Gelderland" aan de Am- bachtsweg te Nijmegen geopend. De fabriek beslaat een oppervlakte van 6 hectare en heeft een produktiecapaciteit van 8000 ton fijn houtvrij papier per jaar, zodat de totale produktie van de n.v. Gel derland, met de jaarproduktie van 10.000 ton van de oude fabriek 18.000 ton be draagt. Het vijftigjarig bestaan van de onderne ming zal op 10 maart intern worden ge vierd. een winter voorraad NEW YORK (Reuter/AFP) Dag Ham marskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, zal eind maart begin april een offi cieel bezoek van drie dagen aan Londen brengen, als gast van de Britse regering. Voorts wordt vernomen, dat Hammars kjoeld van plan is op 16 maart Moskou te bezoeken voor besprekingen met de Sov jet-leiders. Dit zal echter niet doorgaan, zo wordt in welingelichte kringen ver klaard, indien de Tunesische kwestie Ham- marskjoelds aandacht vraagt. Aalsdijk, 19 te Colombo. Abbekerk, 13 290 m. z.w. K. Padaran n. Hongkong Agamemnon, 18 te Paramaribo. Alblasserdijk, 18 te Le Havre. Algenib, 18 250 m. z.w. Kp. Blanco n. Recife. Alioth, 17 te Bremen verwacht v. Rotterdam. Almdijk, 19 et Havana. Alpherat, 18 v. Vitoria n. New York. Amerskerk, 18 te Aden. Amstelland, 19 te Buenos Aires. Amstelpark, 18 te Yokohama. Amstelsluis. 18 v. Port Said n. Bombay. Amstelveen. 18 60 m. o. z.p. Formosa n. Vancouver. Andijk, 18 420 m. w.z.w. Scillys n. Havana. Angolakust, pass. 18 Las Palmas n. Dakar. Argos, 19 te Amsterdam verwacht. Arkeldijk, 18 te Tripoli. Baarn. 19 te Willemstad. Batjan, 18 v. Charleston n. Philadelphia. Beninkust, 19 te Freetown verw. v. Amsterdam. Borneo, 18 190 m. w. Kreta n. Port Said. Boschkerk. 18 125 m. w. Colombo n. Madras. Breda. 17 580 m. z.w. Flores n. Port of Spain. Britsum, 18 400 m. n.o. St. Helena n. Dakar. Bussum, 18 te Suez verwacht n. Amsterdam. Cailisto. 18 90 m. n.n.w. Kaap Verde n. Pepel. Caltex Leiden, 18 110 m. z.w. Ouessant n. Pt. Said. Caltex Pernis. 23 te Rotterdam verwacht. Caltex Rotterdam, 18 100 m. w. Kreta n. Sidon. Caltex The Hague, 19 te Devonport verwacht. Caltex Utrecht. 19 te Bahrein. Camerounkust. 20 te Luanda verwacht. Camitia, 19 te Sydney. Celebes, 18 v. Calcutta n. Tandjong Mani. Coryda, 18 300 m. o.n.o. Darwin n. Auckland. Crania. 18 700 m. z.w. Fayal n. Curasao. Dalerdijk, 18 v. Cristobal n. Antwerpen. Daphnis, 18 te Puerto La Cruz. Duivendrecht, 18 te Philadelphia. Duivendijk. 13 360 m. n.o. S. Miguel Az. n. Antw. Eemland, 18 te Santos. Elizabeth B, 18 1600 m. o. Honolulu n. Balboa. Eos, 18 60 m. n.w. Cyprus n. Valencia. Esso Amsterdam. 18 te Rotterdam. Fravizo, 18 v. Hamburg n. Valencia. Friesland SSM, 18 dw. Oporto n. Rotterdam. Gaasterland, 18 te Amsterdam. Ganymedes, 19 v. Rotterdam n. Amsterdam. Garoet, 18 v. Singapore n. Tandjong Priok. Ghanakust, 18 v. Amsterdam n. Antwerpen. Giessenkerk, 18 v. Aden n. Fremantle. Gordias. 18 te Bremen verwacht v. Hamburg. Grootekerk, 18 te Las Palmas verw. v. Kaapstad. Hector, 18 v. Lissabon n. Amsterdam. Helena, 18 v. Pto. Palenque n. Engeland. Helicon, 17 v. Carupano n. Curacao. Hersilia. 18 v. Bremen n. Hamburg. Hilversum, 17 v. Port Said n. Philadelphia. Hydra. 18 680 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam, llos, 18 dw. eil. Juist n. Amsterdam. Isis, 18 te Emden. Japara KPM, 13 te Tanga verwacht v. Mombasa. Jason, 18 te Antwerpen. Johan van Oldenbarnevelt, 18 130 m. n.n.w. Cairns naar Surabaja. Joseph Frering, pass. 18 Kp. Verde n. Amsterdam. Jupiter, pass. 17 Kp. Da Gata n. Ceuta. Kalinga, 23 te New York verwacht. Kalydon, 18 80 m. z. Kreta n. Turku. Kara, 19 te Curaqao. Kellia, 20 te Rotterdam verwacht. Kenia, 18 50 m. z.o. Brisbane n. Singapore. Kennemerland, 19 te Rio Grande. Kieldrecht, 19 te Mombasa. Kopionella, 22 te Durban verwacht. Korenia, 18 40 m. o.z.o. Kp. Vincent n. Pauillac. Kryptos, 18 200 m. n. Guardafui n. Mena Al Ahm. Langkoeas, 18 v. Madras n. Calcutta. Leopoldskerk, pass. 18 Lissabon n. Rotterdam. Lekhaven, 19 te Las Palmas. Lekkerkerk, 19 te Le Havre. Lemsterkerk, 19 te Port Said. Leto, 18 175 m. n.w. Lissabon n. IJmuiden. Loenerkerk, 18 150 m. o.n.o. Mombasa n. Aden. Loppersum, pass. 18 Vlissingen n. Houston. Maas. 19 te Antwerpen. Maaskerk. 18 v. Bremen n. Antwerpen. Maaslloyd, 19 te Singapore. Macoma, 20 te Singapore verw. n. Hongkong. Maetsuycker, 18 120 m. w.z.w. Bali n. Fremantle. Malea, 21 te Niigata verw. n. Miri en Singapore. Mapia, 18 te Halifax v. Amsterdam. Mataram. 18 te Suez. Meerkerk, pass. 18 Kp. De Gata n. Antwerpen. Merwede. 18 v. Takoradi n. Las Palmas. Mitra, 18 Ouessant gepass. n Curagao. Modjokerto, 19 te Le Havre. Molenkerk, 19 te Calcutta. Moordrecht, 19 te Banias. Muiderkerk, 18 v. Karachi n. Aden. Musilloyd, 19 te Suez. Na ess Commander, 17 v. Suez n. Mena A1 Ahmadi. Nw. Amsterdam, 18 te New York v. P. Au Prince. Nieuw Holland, 19 te Tandjong Priok. Oldekerk, 19 te Aden. Oostkerk, 18 ten anker Bittermeer n. Port Said. Oranje, pass. 18 Finisterre n. Southampton. Oranjefontein, 18 te Kaapstad. Osiris. 17 v. Port of Spain n. Mackenzie. Ouwerkerk, 18 124 m. z. Kreta n. Genua. Overijsel, 18 v. R'dam via A'dam n. Yokohama. Ovula, 18 70 m. w. Natuna eil. n. Ili Ilo. Pendrecht, 21 te Napels verwacht. Peperkust, 18 320 m. z.w. Kp. St. Vinca n. A'dam. Pieter S, 18 v. Swansea n. Rotterdam. Poelau Laut, 18 v. Tandjong Priok n. Singapore. Pr. Joh. Willem Friso, pass. 18 Cadiz n. Tel Aviv. Prins Casimir, pass. 18 Oporto n. Rotterdam. Prins der Nederlanden, 19 te Trinidad. Prins Willem II. 18 55 m. n.w. Ouess. n. Halifax. Prins Willem IV. pass. 18 Finisterre n. Gibraltar. Prins Willem V. 18 v. Valencia n. Carthagena. Prins Willem George Frederik. 18 te Aabenraa. Purmerend, 18 340 m. w.n.w. Finist. n. Le Havre. Pygmalion, 17 te Rotterdam n. Barbados. Riouw, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Roept. 18 te Kaapstad verwacht. Rotti, 18 te Assab verwacht v. Djibouti. Rijnkerk, pass. 18 Kp. Bougaronie n. Duinkerken. Salatiga, 17 te Damman. Sarpedon, 18 v. Gonaives n. Pt. de Paix. Scherpendr., 18 80 m. w. Natuna eil. n. Kawasaki. Sibajak, 18 v. Balboa n. Tahiti. Solon. 17 v. Nassau n. New York. Sommelsdijk, 18 te Bremen v. Hamburg. Stad Amsterdam. 18 320 m. n. Dakar n. Pepel. Stad Delft. 18 v. R'dam n. Bombay via Antw. Stad Haarlem, 18 150 m. w. Lissab. n. Rotterdam. Stad Leiden. 18 v. Rotterdam n. Freetown. Stad Schiedam, pass. 18 Gibraltar n. Melilla. Stad Utrecht, 18 20 m. z. Portlandbill n. Baltimore. Stad Vlaardingen. 18 200 m. z.w. Mosjoen naar Kirkeness. Steenwijk, 18 420 m. z.w. Ouessant n. Hpt. Roads. Straat Cook, 19 te Lourenco Marques v. Beira. Straat Johore, pass. 18 Kp. Leeuwin n. Adelaide. Straat Madura, pass. 18 Townsville n. Brisbane. Tappanzee. 19 te Volos. Tawali, 18 230 m. o. Malta n. Antwerpen. Telamon, 17 v. Las Palmas n. Willemstad, Ternate, 1? v. Bal.papan n. Legaspi (Philippijnen). Tero, 19 te Buenos Aires. Teucer, 19 te Semarang. Thelidomus. 18 te Port Harcourt verwacht. Theobaldius, 18 te Port Sudan n. Mena. Titus. 18 460 m. n.o. Azoren n. Kingston. Tjiluwah, pass. 18 Kp. Padaran n. Singapore. Towa. 18 120 m. n.w. Oporto n. Rio de Janeiro. Utrecht. 19 te Tandjong Priok. Van Linschoten, 18 v. Rotterdam (proeftocht) en weer terug te Rotterdam. Vasum. pass. 18 Muscat n. Mena Al Ahmadi. Vivipara, 20 te Portland Maine v. Mena. Waal, 19 te Amsterdam. Waterland. 18 350 m. n.w. Kp. Blanc n. Santos. W. Alton Jones, 18 280 m. w.z.w. Ouess. n. R'dam. Willem Ruys, 19 te Singapore. Wonosobo, 19 te Portland. Zaankerk, 18 v. Manilla n. Hongkong. Zeeland, 21 te Halifax verwacht. Zonnekerk, 18 v. Townsville n. Newcastle N.S.W. Zuiderkerk, 18 v. Rotterdam n. Londen. Zuiderzee, 9 v. Djibouti n. Chittagong. KLEINE VAART Appingedam, 14 v. Rotterdam te Lissabon. Bab T. 15 v. Bordeaux te Swansea. Boreas. 17 v. Algiers n. Mostaganem. Casablanca, 18 bij Beachyhead n. Nigeria. Diannel. 18 bij Texel n. Londen. Geert 18 te Pentland Firth n. Ayr. Herm. Buisman, 18 bij Beachyhead n. Waterford. Ilias. 17 v. Haifa n. Famagusta. Joost. 17 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Kaap St. Vincent, pass. 15 Aalborg n. Kerteminde. Kaap Falga, 17 v. Aabenraa n. Haderslev. Lijnbaansgracht. 18 dw. Weser n. Amsterdam. Lingestroom, 18 te Kentish Knock n. Fowey. Lubox, 18 te Dungeness n. Emdcn. Naerebout, 18 voor de Eems n. Emden. Nassauhaven. 18 dw. Elbe n. Rotterdam. Phidias. 18 25 m. w. Villano n. Lissabon. Philetas, 18 dwa Terdam. Ponza, 13 v. de Tyne n. Malaga. Prinsengracht, 17 Ouessant gepass. n. Malta. Stientje Mensinga. pass. 18 Borkum n. Huil. Thaletas, 18 te Longstone n. Leith. Tilly, 17 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Twin, 18 dw. Cherbourg n. Ayr. Zeehaan, 18 voor Bayonne v. Dakar n. Bayonne. SLEEPVAART Barentszee, 19 360 m. n.w. Pt. Aleza n. N. Palmira. Blankenburg, 19 Wight gepass. n. Rotterdam. Friesland, 19 v. Maracaibo n. New Orleans. Gele Zee, 19 ten anker Penzancebaai. Hudson. 17 720 m. o. Sombrero eil. n. Jamaica. Humber, 17 280 m. n.o. Vitoria n. Nueva Palmira. Loire, 17 175 m. o. zuidp. Ceylon n. Conakry. Maas, 17 v. Noordzee te Rotterdam. Oceaan. 17 210 m. n.o. Finisterre n. Pto. Cabello. Rode Zee. 19 570 m. n.o. Key West n. Pt. Arthur. Thames. 19 50 m. w.n.w. Port Said n. Port Fuad. Titan, 19 90 m. w.z.w. Las Palmas n. Belem. Tyne, 19 760 m. n.o. Finisterre n. Tandjong Priok. Witte Zee, 19 dw. Kaap Passero n. Siailies. Zeeland, 17 v. Rotterdam n. IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11